Tato stránka je přeložena jen částečně. Nepřeložené části se zobrazují slovensky, v původním jazyce webu. Otevřít slovenský originál

Dnes na toku Malý Lipník

Skóre podmínek na lovu, nejlepší okno dne a revíry od nejlepších podmínek

Průměr revírů toku

Nízká aktivita · průměr z jednoho revíru

Číslo v hlavičce je odhad pro střed toku podle počasí a měření. Průměr revírů navíc počítá družicová data, stínování a geologii každého revíru.

Nejlepší časové okno dnes

06:00–08:00

Malý Lipník, skóre okna 31.

Skóre je odhad podmínek podle počasí, vody a okolí, nikoli předpověď záběrů. Přepočítáno v 10:04.

Mapa a revíry toku

Průběh toku a jeho revíry. Barvu čar přepnete na podmínky dnes, kvalitu nebo libovolný jiný parametr.

Podrobné filtrykraj, okres, koryto, hloubka, zástin, satelity, chemie vody, znečištění, ryby, geologie

1445revírů
Vyberte kategorii a zúžíte výběr. U každé možnosti vidíte, kolik revírů zůstane.
Barva mapy
Načítání mapy…

Mapou posouvejte dvěma prsty. V režimu celé obrazovky stačí jeden prst.

    Výškový profil toku

    Jak klesá tok po proudu: spád, sklon a rychlost vody.

    Bystrina Horský potok se strmým sklonem, kaskádami a skalnatým dnem. Voda je čistá a studená, lov vyžaduje opatrný přístup.

    5006007008000 km2 km4 km6 km8 km
    Výškový profil toku: od 763 do 532 m n. m. na 8,6 km.
    Revíry v pořadí od nejvyššího (vlevo) po nejnižší. Mezi revíry může být úsek bez revíru, ten se nezobrazuje.
    Nejvyšší bod
    763 m a.s.l.
    Nejnižší bod
    518 m a.s.l.
    Spád revírůSpádRozdíl nadmořské výšky mezi horním a dolním koncem revíru v metrech. Čím větší spád na kratší délce, tím rychlejší voda.
    245 m
    Průměrný sklonSklon tokuSpád na kilometr v promile (‰, metry na kilometr). Do 2 ‰ je pomalá nížinná řeka, 5 až 10 ‰ podhorská řeka (lipan, pstruh), nad 10 ‰ rychlý potok.
    28 ‰
    SinuozitaKličkovatěníDélka toku vydělená vzdáleností jeho konců vzdušnou čarou. 1,0 je přímý tok, nad 1,3 silně meandruje. Meandre vytvářejí tůně pod břehy a plytčiny v úsecích mezi nimi.
    1,23

    Zdroj: Open Topo Data (eudem25m), 4. 11. 2026. Sklon a spád jsou orientační, zahrnují pouze úseky revírů.

    Terén ve 3D

    Načítám 3D model terénu…

    Historické snímky

    Vývoj okolí a přírody od 2019 do 2025: jak se mění břehy, vegetace a krajina kolem vody. Snímky se samy přepínají, listovat můžeš i ručně.

    Letecký snímek toku Malý Lipník z roku 2019
    2019snímkováno 25. 8. 2019
    Letecký snímek toku Malý Lipník z roku 2022
    2022snímkováno 4. 8. 2022
    Letecký snímek toku Malý Lipník z roku 2025
    2025snímkováno 12. 8. 2025

    Ortofotomozaika Slovenska © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Rok a den snímkování závisí na poloji, jednotlivé ročníky se proto mohou lišit ročním obdobím i počasím.

    Znečištění vody na toku Malý Lipník

    Kvalita vody podle SHMÚ, čistírny odpadních vod poblíž revírů a podzemní voda v okolí

    Podzemní voda: naměřené hodnotytypická hodnota ze stanic do 10 km, 2025

    1 z 1 revíru s měřením má v okolí podzemní vodu s hodnotou nad hranicí alespoň v jednom ukazateli.

    • amonné iony nebo dusitany nad normou alespoň na jedné stanici1

    Zdroj: SHMÚ (ročenky kvality povrchových a podzemních vod), registr čistíren odpadních vod VÚVH a EEA. Měřicí místo SHMÚ je k revíru přiřazeno podle shodného názvu toku a podle vzdálenosti; ročenka uvádí místa, která normu nesplnila, takže chybějící místo není důkazem čisté vody.

    Geológia a geochémia toku Malý Lipník

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 9 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek50 % čiary vody

    50 % flyš

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 8,3modelový odhad

    typ vody Ca–HCO₃

    Mineralizácia 371 mg/l, stredne tvrdá voda (12,2 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    0 z 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Chróm 100 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 82. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 km2 km35 °C65 °C

    Teplo pod nohami

    35°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 65 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 65 °C (prírastok 30 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    43nGy/h dávkový príkon

    10. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    0objektov do 3 km

    V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.

    Zlato v riečnom sedimente

    4vzorky so zlatom

    13 rudných minerálov v sedimente

    Najviac 7 zŕn v jednej vzorke (810 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.

    Stopové prvky vo vode toku

    1 z 9ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Olovo 7,00 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 96. percentil (rybník).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    105vrtov do 3 km

    406 rozborov vody v okolí

    Z toho 105 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    0 °C120

    Geotermálna energia

    65°C na ústí vrtu

    5 geotermálnych vrtov do 10 km

    Najteplejší: Plavnica – Pl-1, výdatnosť 5,0 l/s, 8,4 km od vody.

    Environmentálne záťaže a skládky

    15lokalít do 3 km

    3 záťaže, 12 skládok

    Najbližšia záťaž: Jarabina – sklad agrochemikálií, 30 m od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.

    Ložiská a rudné výskyty

    9záznamov do 5 km

    6 ložísk, 3 rudné výskyty

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    185plôch do 3 km

    12 aktívnych

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek50%SR 72 %
    • Flyš50%SR 4,7 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér50%
    • flyš50%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaBodů
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív2×
    flyšeocénstrihovské a staršie malcovské súvrstvie1×
    flyšeocén – oligocénraciborské súvrstvie1×

    Kvartérny pokryv

    • fluviálne sedimenty nív100%SR 68 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu1,0m
    • 0 – 2100%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické jednotky

    • ORAVIKUM100%SR 1,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (pohorie)100%SR 60 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • stredný zdvih100%SR 32 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Regionálne geologické členenie

    • vnútrokarpatský paleogén33%SR 11 %
    • bradlové pásmo a pribradlová oblasť33%SR 2,2 %
    • flyšové pásmo33%SR 9,6 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Regionálne geologické členenie (podjednotky)

    • spišsko-šarišský paleogén33%SR 5,8 %
    • pieninský úsek33%SR 0,0 %
    • čergovsko-beskydský flyš33%SR 1,7 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Inžinierskogeologické rajóny

    • rajón pieskovcovo-zlepencových hornín50%SR 3,4 %
    • rajón flyšoidných hornín50%SR 5,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Inžinierskogeologické formácie

    • flyšová formácia100%SR 13 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náchylnosť územia na svahové deformácie

    • Rajón stabilných území100%SR 95 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 4 z 4 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Štěrk33%SR 52 %
    • Pieskovce33%SR 15 %
    • Vápence33%SR 3,1 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Štrky; Fluviálne)33%SR 27 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Pieskovce; Ner)33%SR 15 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Vápence; Neroz)33%SR 1,9 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)

    • medzizrnová50%SR 86 %
    • puklinová50%SR 12 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hydrogeologická funkcia

    • kolektor100%SR 95 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • paleogén Spišskej Magury, Ľubovnianskej vrchoviny a severozápadnej časti Spišsko – šarišského medzihoria a Pi…100%SR 2,3 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Genetický typ podzemných vôd

    • karbonátogénne a karbonáto-hydrosilikátogénne100%SR 0,9 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chemický typ podzemných vôd

    • C-Ca-Mg100%SR 1,9 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Trieda kvality podzemných vôd

    • A67%SR 36 %
    • B33%SR 18 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geotermálne útvary podzemných vôd

    • Levočská panva – SV časť100%SR 5,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Kyselost vody

    pH 8,28typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Tvrdost vody

    12,2°dH, stredne tvrdá

    Súčet vápnika a horčíka (2,18 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    371mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • HydrogénuhličitanyHCO3227 mg/l55. percentil
    • VápníkCa65,9 mg/l54. percentil
    • HořčíkMg12,9 mg/l42. percentil
    • ChloridyCl5,31 mg/l36. percentil
    • DraslíkK2,15 mg/l34. percentil
    • FluoridyF0,0853 mg/l33. percentil
    • SodíkNa5,53 mg/l31. percentil
    • SíranySO426,8 mg/l29. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • FosforečnanyPO40,101 mg/l43. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK1,84 mg/l16. percentil
    • AmóniumNH40,0330 mg/l14. percentil
    • DusičnanyNO32,32 mg/l10. percentil

    Kovy

    • HliníkAl439 μg/l93. percentil
    • ManganMn25,8 μg/l46. percentil
    • ŽelezoFe0,0803 mg/l40. percentil
    • ZinekZn1,20 μg/l4. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • ChromCr100 mg/kg82. percentil
    • NiklNi32,6 mg/kg77. percentil
    • BizmutBi0,269 mg/kg67. percentil
    • ZinekZn116 mg/kg66. percentil
    • KadmiumCd0,250 mg/kg64. percentil
    • RtuťHg0,138 mg/kg63. percentil
    • MěďCu24,8 mg/kg55. percentil
    • CínSn2,63 mg/kg49. percentil
    • VanadV63,6 mg/kg39. percentil
    • AntimonSb0,469 mg/kg32. percentil
    • ArsenAs5,26 mg/kg30. percentil
    • KobaltCo6,93 mg/kg26. percentil
    • OlovoPb11,4 mg/kg22. percentil
    • MolybdenMo0,194 mg/kg15. percentil
    • SelenSe0,0941 mg/kg8. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • VápníkCa4,62 %78. percentil
    • SodíkNa0,937 %63. percentil
    • HořčíkMg1,03 %62. percentil
    • DraslíkK1,52 %51. percentil
    • ŽelezoFe2,59 %45. percentil
    • HliníkAl5,41 %43. percentil
    • FosforP778 mg/kg40. percentil
    • TitánTi4 021 mg/kg32. percentil
    • ManganMn695 mg/kg31. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • BorB83,9 mg/kg90. percentil
    • LítiumLi39,9 mg/kg87. percentil
    • StronciumSr145 mg/kg58. percentil
    • RubídiumRb88,0 mg/kg49. percentil
    • YtriumY26,5 mg/kg44. percentil
    • BáriumBa393 mg/kg33. percentil
    • BerylliumBe0,994 mg/kg27. percentil
    • CérCe52,2 mg/kg25. percentil
    • ZirkónZr308 mg/kg22. percentil
    • GáliumGa9,14 mg/kg15. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    43nGy/h vo vzduchu

    rozsah 40 až 47 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    Radonové riziko podloží

    nízké

    Radón je prirodzený plyn z hornín. Riziko sa týka budov a pivníc, nie vody v toku; ukazuje, aké je podložie.

    • Draslík (K)K1,18 %19. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh6,12 ppm12. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,05 ppm9. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Radónové riziko podľa izoplôch

    • nízké75%SR 36 %
    • střední25%SR 64 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geofyzikálne polia: magnetika a tiaž

    Mapy magnetického poľa a tiaže (ŠGÚDŠ) odhaľujú, čo je pod sedimentmi a pod povrchom: vulkanické telesá, zlomy a hrúbku kôry. Pre rybára sú zaujímavé nepriamo: ukazujú, kde sa mení podložie a s ním aj voda.

    SVJZ

    Magnetická anomália

    -23nT

    rozsah -25 až -21 nT

    Odchýlka magnetického poľa Zeme od okolia. Kladné a záporné anomálie prezrádzajú horniny s magnetitom (čadiče, bázické vulkanity) a rozhrania v podloží.

    Bouguerova tiažová anomália

    -52mGal

    reziduálna -3,9 mGal

    Záporné hodnoty sú nad hrubými sedimentmi a pod horami (ľahká kôra), kladné nad hustými horninami a tenšou kôrou. Ukazuje stavbu zemskej kôry, nie vodu.

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 km2 km35 °C65 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    35 / 65 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 30 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 65 mW/m².

    Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody

    • Levočská panva – SV časť100%SR 5,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Nadmorská výška geomorfologických jednotiek (od–do)379–1 023m a.s.l.
    • Priemerná výška jednotiek612m a.s.l.
    • Průměrný sklon9,6°
    • Priemerná januárová teplota-5,3°C
    • Priemerná júlová teplota15,6°C
    • Ročné zrážky838mm

    Geomorfologické celky

    • Spišsko-šarišské medzihorie50%SR 0,0 %
    • Ľubovnianska vrchovina50%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geomorfologické oblasti

    • Podhôlno-magurská oblasť50%SR 4,5 %
    • Východné Beskydy50%SR 1,3 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Klimatickogeografické typy

    • kotlinová klíma50%SR 29 %
    • horská klíma50%SR 33 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náchylnosť pôd na okysľovanie

    • pôdy nenáchylné na acidifikáciu67%SR 27 %
    • pôdy náchylné na acidifikáciu33%SR 31 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Litogeochemické typy

    • Mezozoikum bradlového pásma a centrálnych Západných Karpát50%SR 10 %
    • Ílovitopiesčité sedimenty kriedy a paleogénu bradlového pásma, tatrika a hronika25%SR 2,9 %
    • Krieda a paleogén vonkajších karpát25%SR 9,5 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Jarabina – sklad agrochemikálií – SK2004700F (30 m od vody)Stará Ľubovňa – SKRUTKÁREŇ – EXIM – SK2004700F (250 m od vody)Stará Ľubovňa – skládka Skalka – SK2004700F (1,2 km od vody)Jarabina – nedá sa odhadnúť (50 m od vody)Jarabina – nedá sa odhadnúť (260 m od vody)Jarabina – nedá sa odhadnúť (850 m od vody)Jarabina – nedá sa odhadnúť (930 m od vody)Pri suške – Jarabina – nedá sa odhadnúť (940 m od vody)Skalka – Hon Vabec – Stará Ľubovňa – – (1,1 km od vody)Stará Ľubovňa – skládka Skalka – Stará Ľubovňa – nedá sa odhadnúť (1,2 km od vody)Jarabina – Litmanová – nedá sa odhadnúť (1,4 km od vody)Stará Ľubovňa – nedá sa odhadnúť (1,9 km od vody)Dubné – Kamienka – nedá sa odhadnúť (2,4 km od vody)Štifa – Kamienka – nedá sa odhadnúť (2,5 km od vody)Hraničné – nedá sa odhadnúť (2,6 km od vody)Vyšné Ružbachy – VR-5 – kúpeľný (6,8 km od vody)Vyšné Ružbachy – VR-2 – kúpeľný (7,7 km od vody)Vyšné Ružbachy – vrt – kúpeľný (7,8 km od vody)Vyšné Ružbachy – VRŠ-1 – kúpeľný (7,8 km od vody)Plavnica – Pl-1 – nekúpeľný (8,4 km od vody)a1 (2,5 km od vody)a1 (3,6 km od vody)a1 (4,3 km od vody)a1 (4,5 km od vody)a1 (4,7 km od vody)a1 (4,7 km od vody)a1 (5,3 km od vody)a1 (5,4 km od vody)b1 (5,4 km od vody)a1 (5,8 km od vody)a1 (6,2 km od vody)a1 (6,8 km od vody)c1 (7,0 km od vody)b1 (7,3 km od vody)a1 (7,3 km od vody)b3 (7,4 km od vody)b4 (7,4 km od vody)b2 (7,6 km od vody)b1 (7,7 km od vody)b3 (7,8 km od vody)a1 (7,8 km od vody)c1 (8,0 km od vody)c2 (8,0 km od vody)a1 (8,0 km od vody)a1 (8,1 km od vody)b1 (8,2 km od vody)a1 (8,4 km od vody)a1 (8,6 km od vody)a2 (8,8 km od vody)a1 (8,8 km od vody)b2 (9,2 km od vody)a1 (9,2 km od vody)Vyšné Ružbachy (7,4 km od vody)Jarabina – stavebný kameň (110 m od vody)Kamienka – stavebný kameň (2,6 km od vody)Stará Ľubovňa – Marmon – dekoračný kameň (4,2 km od vody)Jarabina – stavebný kameň (120 m od vody)Kamienka – stavebný kameň (2,7 km od vody)Stará Ľubovňa – Marmon – dekoračný kameň (4,2 km od vody)Hniezdne – tehliarske suroviny (2,5 km od vody)Nová Ľubovňa – stavebný kameň – pieskovec (2,7 km od vody)Nová Ľubovňa – tehliarske suroviny (2,9 km od vody)Litmanovský potok – všeobecná geológia (1,8 km od vody)– Zosuvy (60 m od vody)JARABINA – Zosuvy (80 m od vody)JARABINA – Zosuvy (100 m od vody)– Zosuvy (100 m od vody)– Zosuvy (120 m od vody)– Zosuvy (120 m od vody)– Zosuvy (150 m od vody)– Zosuvy (160 m od vody)JARABINA – Zosuvy (160 m od vody)– Zosuvy (160 m od vody)LITMANOVA – Zosuvy (180 m od vody)JARABINA – Zosuvy (190 m od vody)JARABINA – Zosuvy (200 m od vody)– Zosuvy (220 m od vody)JARABINA – Zosuvy (230 m od vody)– Zosuvy (230 m od vody)– Zosuvy (250 m od vody)JARABINA – Zosuvy (260 m od vody)JARABINA – Zosuvy (260 m od vody)JARABINA – Zosuvy (300 m od vody)JARABINA – Zosuvy (320 m od vody)LITMANOVA – Zosuvy (380 m od vody)STARA LUBOVNA – Zosuvy (410 m od vody)LITMANOVA – Zosuvy (430 m od vody)– Zosuvy (450 m od vody)– Zosuvy (460 m od vody)– Zosuvy (470 m od vody)LITMANOVA – Zosuvy (490 m od vody)STARA LUBOVNA – Svahové prúdy (510 m od vody)LITMANOVA – Zosuvy (550 m od vody)STARA LUBOVNA – Zosuvy (560 m od vody)STARA LUBOVNA – Zosuvy (570 m od vody)– Zosuvy (590 m od vody)JARABINA – Zosuvy (610 m od vody)– Zosuvy (620 m od vody)– Zosuvy (650 m od vody)– Zosuvy (660 m od vody)– Zosuvy (670 m od vody)HNIEZDNE – Zosuvy (680 m od vody)JARABINA – Zosuvy (700 m od vody)KREMNA – Zosuvy (730 m od vody)– Zosuvy (750 m od vody)– Zosuvy (750 m od vody)– Zosuvy (780 m od vody)JARABINA – Zosuvy (810 m od vody)– Zosuvy (830 m od vody)JARABINA – Zosuvy (870 m od vody)– Zosuvy (880 m od vody)STARA LUBOVNA – Zosuvy (920 m od vody)STARA LUBOVNA – Zosuvy (960 m od vody)HNIEZDNE – Zosuvy (960 m od vody)LITMANOVA – Zosuvy (970 m od vody)– Zosuvy (990 m od vody)LITMANOVA – Zosuvy (990 m od vody)– Zosuvy (1,0 km od vody)– Zosuvy (1,0 km od vody)STARA LUBOVNA – Zosuvy (1,1 km od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)STARA LUBOVNA – Zosuvy (1,1 km od vody)LITMANOVA – Zosuvy (1,1 km od vody)JARABINA – Zosuvy (1,1 km od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)STARA LUBOVNA – Zosuvy (1,1 km od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)HNIEZDNE – Zosuvy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)JARABINA – Zosuvy (1,2 km od vody)JARABINA – Zosuvy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)STARA LUBOVNA – Zosuvy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)JARABINA – Zosuvy (1,3 km od vody)KAMIENKA – Zosuvy (1,3 km od vody)– Zosuvy (1,4 km od vody)JARABINA – Zosuvy (1,4 km od vody)Jarabiná – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (40 m od vody)Jarabiná – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (50 m od vody)Jarabina – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (70 m od vody)Jarabina – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (100 m od vody)Stará Ľubovňa – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (120 m od vody)Jarabina – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (130 m od vody)Stará Ľubovňa – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (210 m od vody)Jarabina – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (230 m od vody)Stará Ľubovňa – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (250 m od vody)Stará Ľubovňa – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (300 m od vody)Jarabina – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (310 m od vody)Stará Ľubovňa – monitorovací vrt (620 m od vody)Stará Ľubovňa – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (660 m od vody)Stará Ľubovňa – pozorovací vrt SHMÚ (790 m od vody)Stará Ľubovňa – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (820 m od vody)Hniezdne – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (830 m od vody)Hniezdne – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (870 m od vody)Jarabina /Hniezdné/ – pozorovací vrt SHMÚ (1,0 km od vody)Stará Ľubovňa – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,2 km od vody)Stará Ľubovňa – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,3 km od vody)Stará Ľubovňa – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,3 km od vody)Stará Ľubovňa – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,4 km od vody)Hniezdne – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,4 km od vody)Stará Ľubovňa (1,6 km od vody)Stará Ľubovňa – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,7 km od vody)Stará Ľubovňa – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,7 km od vody)Hniezdne – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,8 km od vody)Nová Ľubovňa-Stará Ľubovňa – pozorovací vrt SHMÚ (1,9 km od vody)Stará Ľubovňa – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,9 km od vody)Hniezdne – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,0 km od vody)Stará Ľubovňa – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,1 km od vody)Hniezdne – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,1 km od vody)Stará Ľubovňa – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,2 km od vody)Kremná – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,6 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (20 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (50 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (70 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (100 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (290 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (310 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (360 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (400 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (460 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (590 m od vody)vodárensky využívaný a monitorovaný prameň – Vývery podzemnej vody (600 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (670 m od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (740 m od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (750 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (870 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (960 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,1 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,2 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,3 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,6 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,6 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,6 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,6 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,7 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,8 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,8 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,8 km od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (1,8 km od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (1,8 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,9 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,9 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,9 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,9 km od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (1,9 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,9 km od vody)vodárensky využívaný a monitorovaný prameň – Vývery podzemnej vody (1,9 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,0 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,1 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,1 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,1 km od vody)Stará Ľubovňa – vrt (360 m od vody)Litmanová – prameň (370 m od vody)Jarabina – vrt (460 m od vody)Jarabina – prameň (580 m od vody)Jarabina – vrt (670 m od vody)Stará Ľubovňa – vrt (750 m od vody)Jarabina – vrt (870 m od vody)Jarabina – vrt (960 m od vody)Kamienka – sírny prameň – prameň (1,1 km od vody)Jarabina – prameň (1,6 km od vody)Jarabina – prameň (1,6 km od vody)Litmanová – prameň (1,7 km od vody)Litmanová – prameň (1,8 km od vody)Hniezdne – prameň (1,9 km od vody)Stará Ľubovňa – vrt (1,9 km od vody)Hniezdne – prameň (1,9 km od vody)Kamienka – prameň (2,0 km od vody)Litmanová – Pod Sitníkom – prameň (2,0 km od vody)Kamienka – prameň (2,1 km od vody)Jarabina – prameň (2,1 km od vody)Jarabina – vrt (2,2 km od vody)Stará Ľubovňa – Gargašovka – prameň (2,2 km od vody)Litmanová – Vyšné pole – prameň (2,3 km od vody)Hraničné – prameň (2,3 km od vody)Stará Ľubovňa – Podsadek – vrt (2,3 km od vody)Kamienka – vrt (2,4 km od vody)Hraničné – vrt (2,5 km od vody)Hraničné – vrt (2,6 km od vody)Stará Ľubovňa – Podsadek – vrt (2,6 km od vody)Litmanová – Pod Zvirom – prameň (2,7 km od vody)Kamienka – prameň (2,7 km od vody)Hraničné – vrt (2,8 km od vody)Kamienka – Barvienková – prameň (2,9 km od vody)zlato 2 ks – zlato (550 m od vody)zlato 1 ks – zlato (790 m od vody)zlato 7 ks – zlato (810 m od vody)zlato 1 ks – zlato (970 m od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • OlovoPbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 7,00 μg/lmedián 2,50 μg/l6 vzoriek67 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: rybník, 2007, 790 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBazvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 99,0 μg/lmedián 88,0 μg/l6 vzoriek

      Najvyššia hodnota: potok Veľký Lipník, 2007, 810 m od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrmierne zvýšená
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 1,00 μg/l6 vzoriek83 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: potok M.Lipník, 2007, 60 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l6 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: rieka Poprad, 2007, 880 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l6 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: rieka Poprad, 2007, 880 m od vody. Porovnanie: 37. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l6 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: rieka Poprad, 2007, 880 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,150 μg/lmedián 0,150 μg/l6 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: rieka Poprad, 880 m od vody. Porovnanie: 26. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MěďCunižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l6 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: rieka Poprad, 2007, 880 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l6 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: rieka Poprad, 2007, 880 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2nižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 7,73 mg/lmedián 4,99 mg/l7 vzoriek

      Najvyššia hodnota: ľav,prítok M.Lipníka, 2007, 200 m od vody. Porovnanie: 31. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Barit (BaSO₄)51 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)42 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Rutil (TiO₂)8 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)7 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)7 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)6 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Anatas (TiO₂)5 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Zlato (Au)4 vzorky, najviac 7 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)3 vzorky, najviac 4115 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)3 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Cinabarit (HgS)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Markazit (FeS₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Arzenopyrit (FeAsS)1 vzorka, najviac 50 zŕn

    Najbližšie vzorky so zlatom

    VzorkaZlato vo vzorkeOd vody
    6042 zrná550 m
    TP-6121 zrno790 m
    TP-6187 zŕn810 m
    TP-2801 zrno970 m

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)26 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)8 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)8 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))6 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)6 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)4 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))4 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))2 vzorky, najviac 5 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Chemické typy vôd v okolí

    • Ca-HCO320×
    • Ca-Mg-HCO38×
    • Ca-SO4-HCO34×
    • Na-HCO31×

    Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy

    • trieda A20×
    • trieda B6×
    • trieda E4×
    • trieda D2×
    • trieda C1×

    Kovy v podzemnej vode

    • ChromCrvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 7,40 μg/lmedián 0,250 μg/l30 vzoriek67 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 360 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • HliníkAlvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,140 mg/lmedián 0,00500 mg/l30 vzoriek67 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,0 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MěďCuvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 9,00 μg/lmedián 1,05 μg/l30 vzoriek

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 1,3 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RtuťHgvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,200 μg/lmedián 0,100 μg/l30 vzoriek97 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 120 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ZinekZnzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 940 μg/lmedián 5,50 μg/l30 vzoriek17 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 120 m od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSezvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 1,90 μg/lmedián 0,500 μg/l30 vzoriek93 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,3 km od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OlovoPbzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 1,00 μg/l30 vzoriek47 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,9 km od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLimierne zvýšená
      najvyššie 31,0 μg/lmedián 5,00 μg/l30 vzoriek

      Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 88. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbmierne zvýšená
      najvyššie 0,300 μg/lmedián 0,100 μg/l30 vzoriek83 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 120 m od vody. Porovnanie: 87. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsmierne zvýšená
      najvyššie 1,30 μg/lmedián 0,500 μg/l30 vzoriek97 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,6 km od vody. Porovnanie: 83. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ŽelezoFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l13 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,6 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l30 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,6 km od vody. Porovnanie: 47. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    zdroj1229,3 Bq/l6,46 Bq/l
    upravený prameň418,1 Bq/l15,8 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    Jeřábstavebný kameňŤažené ložisko – Podielnicke družstvo Poľana Jarabina110 m
    Jeřábstavebný kameňŤažené ložisko – Podielnicke družstvo Poľana Jarabina120 m
    Kamienkastavebný kameňLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená2,6 km
    Kamienkastavebný kameňLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená2,7 km
    Stará Ľubovňa – Marmondekoračný kameňLožisko s predpokladom využívania zásob – G.O. – Sand s.r.o.4,2 km
    Stará Ľubovňa – Marmondekoračný kameňLožisko s predpokladom využívania zásob – G.O. – Sand s.r.o.4,2 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    105 vrtov v pásme 3 km, z toho 34 hydrogeologických a 71 ostatných; s číslom archívnej správy 105.

    Hĺbky vrtov

    • do 10 m50×
    • 10–30 m28×
    • 30–100 m11×
    • 100–300 m3×
    • nad 300 m1×

    Najbližšie vrty

    LokalitaDruhHloubkaArchívna správaOd vody
    Jarabináúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou30,0 m32126 90Cd2.pdf40 m
    Jarabináúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou35,0 m32126 90Cd1.pdf50 m
    Jeřábúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou60,1 m86806 102Ab53.pdf70 m
    SMH-3hydrogeologický60,0 m8680670 m
    DPS-1inžiniersko-geologický5,0 m9967390 m
    Jeřábúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou30,4 m32126 90Cd3.pdf100 m
    Stará Ľubovňaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou8,1 m18916 102Ab10.pdf120 m
    Jeřábúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou30,0 m32126 102Ab36.pdf130 m
    DPS-2inžiniersko-geologický7,0 m99673130 m
    Stará Ľubovňaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou6,2 m22911 102Ab1.pdf210 m
    Jeřábúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou30,0 m32126 90Cd5.pdf230 m
    Stará Ľubovňaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou7,5 m32961 102Ab18.pdf250 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    VrtTeplotaVýdatnosťHloubkaChemický typ vodyVyužívanieOd vody
    Vyšné Ružbachy – VR-524 °C2,5 l/s330 mCa-Mg-HCO3-SO4nevyužívaný6,8 km
    Vyšné Ružbachy – VR-220 °C0,6 l/s220 mCa-Mg-HCO3nevyužívaný7,7 km
    Vyšné Ružbachy – vrt20 °C75,0 l/s200 mCa-HCO3využívaný7,8 km
    Vyšné Ružbachy – VRŠ-121 °C17,0 l/s1200 mCa-Mg-HCO3-SO4nevyužívaný7,8 km
    Plavnica – Pl-165 °C5,0 l/s3500 mNa-Clnevyužívaný8,4 km

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ZdrojDruhTeplota vody (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 5192,5 km
    kategória b1minerálna voda15-22< 545,4 km
    kategória c1minerálna voda23-38< 527,0 km
    kategória b3minerálna voda15-2216-3027,4 km
    kategória Vyšné Ružbachytermálne kúpalisko––17,4 km
    kategória b4minerálna voda15-2231-5017,4 km
    kategória b2minerálna voda15-225-1527,6 km
    kategória c2minerálna voda23-385-1518,0 km
    kategória a2minerálna voda< 155-1518,8 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Environmentálne záťaže

    LokalitaČinnosťLátkaKlasifikáciaOd vody
    Jarabina – sklad agrochemikáliíSK2004700F30 m
    Stará Ľubovňa – SKRUTKÁREŇ – EXIMSK2004700F250 m
    Stará Ľubovňa – skládka SkalkaSK2004700F1,2 km

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Jeřáb20 m²1989–50 m
    Jeřáb–1989–260 m
    Jeřáb20 m²1985–850 m
    Jeřáb–1986–930 m
    Pri suške – Jarabina–1988–940 m
    Skalka – Hon Vabec – Stará Ľubovňa10 804 m²2000monitorovaná1,1 km
    Stará Ľubovňa – skládka Skalka – Stará Ľubovňa–1982–1,2 km
    Jeřáb – Litmanová20 m²1989–1,4 km

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy183×
    • Svahové prúdy2×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny135×
    • Stabilizovaný38×
    • Aktívny12×

    Súčasný stav

    • SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick82×
    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova12×
    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0008×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organizace a lokalita

    Kdo revíry spravuje a kde leží

    Organizace na tokukdo revíry spravuje a jaké podmínky tam dnes jsou

    1. Stará Ľubovňa1 revír · 8,6 km23Malý Lipník23

    Další toky v okolí

    Povodí Bodrog a Hornád