Tato stránka je přeložena jen částečně. Nepřeložené části se zobrazují slovensky, v původním jazyce webu. Otevřít slovenský originál

Dnes na toku Kolačkovský potok

Skóre podmínek na lovu, nejlepší okno dne a revíry od nejlepších podmínek

Průměr revírů toku

Nízká aktivita · průměr z 2 revírů

Číslo v hlavičce je odhad pro střed toku podle počasí a měření. Průměr revírů navíc počítá družicová data, stínování a geologii každého revíru.
  • Velmi vysoká0
  • Vysoká0
  • Průměrná0
  • Nízká2

Nejlepší časové okno dnes

06:00–08:00

Kolačkovský potok č. 1, skóre okna 31.

Skóre je odhad podmínek podle počasí, vody a okolí, nikoli předpověď záběrů. Přepočítáno v 04:04.

Mapa a revíry toku

Průběh toku a jeho revíry. Barvu čar přepnete na podmínky dnes, kvalitu nebo libovolný jiný parametr.

Podrobné filtrykraj, okres, koryto, hloubka, zástin, satelity, chemie vody, znečištění, ryby, geologie

1445revírů
Vyberte kategorii a zúžíte výběr. U každé možnosti vidíte, kolik revírů zůstane.
Barva mapy
Načítání mapy…

Mapou posouvejte dvěma prsty. V režimu celé obrazovky stačí jeden prst.

    Výškový profil toku

    Jak klesá tok po proudu: spád, sklon a rychlost vody.

    Bystrina Horský potok se strmým sklonem, kaskádami a skalnatým dnem. Voda je čistá a studená, lov vyžaduje opatrný přístup.

    4006008001 0001 2000 km5 km10 kmč. 2č. 1
    Výškový profil toku: od 1 126 do 566 m n. m. na 12,5 km.
    Revíry v pořadí od nejvyššího (vlevo) po nejnižší. Mezi revíry může být úsek bez revíru, ten se nezobrazuje.
    Nejvyšší bod
    1 126 m a.s.l.
    Nejnižší bod
    554 m a.s.l.
    Spád revírůSpádRozdíl nadmořské výšky mezi horním a dolním koncem revíru v metrech. Čím větší spád na kratší délce, tím rychlejší voda.
    572 m
    Průměrný sklonSklon tokuSpád na kilometr v promile (‰, metry na kilometr). Do 2 ‰ je pomalá nížinná řeka, 5 až 10 ‰ podhorská řeka (lipan, pstruh), nad 10 ‰ rychlý potok.
    46 ‰
    SinuozitaKličkovatěníDélka toku vydělená vzdáleností jeho konců vzdušnou čarou. 1,0 je přímý tok, nad 1,3 silně meandruje. Meandre vytvářejí tůně pod břehy a plytčiny v úsecích mezi nimi.
    1,14

    Zdroj: Open Topo Data (eudem25m), 4. 11. 2026. Sklon a spád jsou orientační, zahrnují pouze úseky revírů.

    Terén ve 3D

    Načítám 3D model terénu…

    Historické snímky

    Vývoj okolí a přírody od 2019 do 2025: jak se mění břehy, vegetace a krajina kolem vody. Snímky se samy přepínají, listovat můžeš i ručně.

    Letecký snímek toku Kolačkovský potok z roku 2019
    2019snímkováno 28. 8. 2019
    Letecký snímek toku Kolačkovský potok z roku 2022
    2022snímkováno 4. 8. 2022
    Letecký snímek toku Kolačkovský potok z roku 2025
    2025snímkováno 12. 8. 2025

    Ortofotomozaika Slovenska © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Rok a den snímkování závisí na poloji, jednotlivé ročníky se proto mohou lišit ročním obdobím i počasím.

    Znečištění vody na toku Kolačkovský potok

    Kvalita vody podle SHMÚ, čistírny odpadních vod poblíž revírů a podzemní voda v okolí

    Podzemní voda: naměřené hodnotytypická hodnota ze stanic do 10 km, 2025

    2 z 2 revírů s měřením má v okolí podzemní vodu s hodnotou nad hranicí alespoň v jednom ukazateli.

    • amonné iony nebo dusitany nad normou alespoň na jedné stanici2

    Zdroj: SHMÚ (ročenky kvality povrchových a podzemních vod), registr čistíren odpadních vod VÚVH a EEA. Měřicí místo SHMÚ je k revíru přiřazeno podle shodného názvu toku a podle vzdálenosti; ročenka uvádí místa, která normu nesplnila, takže chybějící místo není důkazem čisté vody.

    Geológia a geochémia toku Kolačkovský potok

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 12 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek80 % čiary vody

    20 % flyš

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 8,2modelový odhad

    typ vody Ca–HCO₃

    Mineralizácia 189 mg/l, mäkká voda (6,2 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    0 z 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Chróm 112 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 87. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 km2 km35 °C65 °C

    Teplo pod nohami

    35°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 65 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 65 °C (prírastok 30 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    46nGy/h dávkový príkon

    18. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    0objektov do 3 km

    V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.

    Zlato v riečnom sedimente

    1vzorka so zlatom

    11 rudných minerálov v sedimente

    Najviac 1 zrno v jednej vzorke (410 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.

    Stopové prvky vo vode toku

    1 z 9ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Olovo 8,00 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 97. percentil (potok Lomnická rieka).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    35vrtov do 3 km

    389 rozborov vody v okolí

    Z toho 35 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    0 °C120

    Geotermálna energia

    65°C na ústí vrtu

    6 geotermálnych vrtov do 10 km

    Najteplejší: Plavnica – Pl-1, výdatnosť 5,0 l/s, 5,8 km od vody.

    Environmentálne záťaže a skládky

    6lokalít do 3 km

    6 skládok

    V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.

    Ložiská a rudné výskyty

    3záznamy do 5 km

    3 rudné výskyty

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    61plôch do 3 km

    2 aktívnych

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek80%SR 72 %
    • Flyš20%SR 4,7 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér80%
    • paleogén20%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaBodů
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív4×
    paleogénoligocén – miocénbielopotocké súvrstvie1×

    Kvartérny pokryv

    • deluviálne sedimenty75%SR 16 %
    • fluviáne sedimenty terás25%SR 3,1 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu1,0m
    • 0 – 2100%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (pohorie)100%SR 60 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • stredný zdvih100%SR 32 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 5 z 5 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Pieskovce100%SR 15 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Pieskovce; Ner)100%SR 15 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)

    • medzizrnová80%SR 86 %
    • puklinová20%SR 12 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hydrogeologická funkcia

    • kolektor100%SR 95 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • paleogén Levočských vrchov80%SR 1,2 %
    • paleogén Spišskej Magury, Ľubovnianskej vrchoviny a severozápadnej časti Spišsko – šarišského medzihoria a Pi…20%SR 2,3 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geotermálne útvary podzemných vôd

    • Levočská panva – SV časť100%SR 5,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Kyselost vody

    pH 8,20typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Tvrdost vody

    6,2°dH, mäkká

    Súčet vápnika a horčíka (1,10 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    189mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • FluoridyF0,0807 mg/l30. percentil
    • SíranySO424,0 mg/l24. percentil
    • VápníkCa32,9 mg/l22. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO3104 mg/l20. percentil
    • HořčíkMg6,78 mg/l19. percentil
    • ChloridyCl2,37 mg/l13. percentil
    • DraslíkK1,13 mg/l13. percentil
    • SodíkNa2,88 mg/l11. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • DusičnanyNO34,57 mg/l33. percentil
    • AmóniumNH40,0355 mg/l16. percentil
    • FosforečnanyPO40,0264 mg/l15. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK1,44 mg/l8. percentil

    Kovy

    • ZinekZn14,7 μg/l78. percentil
    • HliníkAl63,4 μg/l49. percentil
    • ŽelezoFe0,0879 mg/l44. percentil
    • ManganMn17,3 μg/l35. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • ChromCr112 mg/kg87. percentil
    • KadmiumCd0,292 mg/kg70. percentil
    • MolybdenMo0,486 mg/kg67. percentil
    • NiklNi26,7 mg/kg59. percentil
    • RtuťHg0,0982 mg/kg48. percentil
    • BizmutBi0,209 mg/kg47. percentil
    • AntimonSb0,580 mg/kg44. percentil
    • VanadV64,1 mg/kg40. percentil
    • SelenSe0,193 mg/kg36. percentil
    • CínSn2,20 mg/kg30. percentil
    • OlovoPb11,0 mg/kg19. percentil
    • KobaltCo6,26 mg/kg18. percentil
    • ArsenAs4,41 mg/kg17. percentil
    • ZinekZn66,6 mg/kg15. percentil
    • MěďCu12,5 mg/kg5. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • SodíkNa1,15 %84. percentil
    • DraslíkK1,75 %81. percentil
    • TitánTi5 023 mg/kg70. percentil
    • ŽelezoFe2,74 %53. percentil
    • ManganMn867 mg/kg53. percentil
    • HliníkAl5,69 %52. percentil
    • FosforP780 mg/kg40. percentil
    • HořčíkMg0,699 %25. percentil
    • VápníkCa1,02 %14. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • BerylliumBe1,89 mg/kg77. percentil
    • LítiumLi35,5 mg/kg77. percentil
    • ZirkónZr470 mg/kg72. percentil
    • RubídiumRb96,8 mg/kg70. percentil
    • CérCe63,3 mg/kg64. percentil
    • BorB65,3 mg/kg64. percentil
    • BáriumBa468 mg/kg61. percentil
    • YtriumY28,5 mg/kg55. percentil
    • GáliumGa11,5 mg/kg30. percentil
    • StronciumSr111 mg/kg26. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    46nGy/h vo vzduchu

    rozsah 45 až 47 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Draslík (K)K1,34 %63. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh6,40 ppm17. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,13 ppm12. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 km2 km35 °C65 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    35 / 65 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 30 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 65 mW/m².

    Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody

    • Levočská panva – SV časť100%SR 5,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Priemerná januárová teplota-5,7°C
    • Priemerná júlová teplota14,6°C
    • Ročné zrážky960mm

    Klimatickogeografické typy

    • horská klíma60%SR 33 %
    • kotlinová klíma40%SR 29 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Kolačkov – nedá sa odhadnúť (20 m od vody)Kolačkov – nedá sa odhadnúť (40 m od vody)Hombark – Nová Ľubovňa – nedá sa odhadnúť (120 m od vody)Stará Ľubovňa – nedá sa odhadnúť (2,2 km od vody)pri potoku Jakubianka – Jakubany – nedá sa odhadnúť (2,5 km od vody)Forbasy – nedá sa odhadnúť (3,0 km od vody)Plavnica – Pl-1 – nekúpeľný (5,8 km od vody)Vyšné Ružbachy – VR-2 – kúpeľný (7,0 km od vody)Vyšné Ružbachy – VR-5 – kúpeľný (7,1 km od vody)Vyšné Ružbachy – VRŠ-1 – kúpeľný (7,2 km od vody)Vyšné Ružbachy – vrt – kúpeľný (7,3 km od vody)Plavnica – Pl-2 – nekúpeľný (8,1 km od vody)a1 (830 m od vody)a1 (1,2 km od vody)a1 (2,2 km od vody)a1 (3,6 km od vody)a1 (4,2 km od vody)a1 (4,4 km od vody)b1 (4,7 km od vody)b2 (4,8 km od vody)a1 (4,8 km od vody)a1 (5,0 km od vody)a1 (5,3 km od vody)b3 (5,3 km od vody)b1 (5,5 km od vody)a1 (5,6 km od vody)a1 (5,8 km od vody)a1 (5,8 km od vody)b4 (5,8 km od vody)b3 (5,9 km od vody)c1 (5,9 km od vody)b1 (6,1 km od vody)a1 (6,2 km od vody)c2 (6,6 km od vody)c1 (6,7 km od vody)b1 (6,9 km od vody)a1 (6,9 km od vody)a1 (7,4 km od vody)a1 (8,7 km od vody)a1 (9,2 km od vody)a1 (9,3 km od vody)a1 (9,7 km od vody)a1 (9,7 km od vody)Vyšné Ružbachy (6,4 km od vody)Nová Ľubovňa – tehliarske suroviny (500 m od vody)Nová Ľubovňa – stavebný kameň – pieskovec (1,0 km od vody)Hniezdne – tehliarske suroviny (2,7 km od vody)– Zosuvy (170 m od vody)KOLACKOV – Zosuvy (190 m od vody)– Zosuvy (210 m od vody)– Zosuvy (330 m od vody)– Zosuvy (350 m od vody)NOVA LUBOVNA – Svahové prúdy (390 m od vody)– Zosuvy (450 m od vody)– Zosuvy (530 m od vody)NOVA LUBOVNA – Zosuvy (540 m od vody)NOVA LUBOVNA – Zosuvy (610 m od vody)NOVA LUBOVNA – Zosuvy (630 m od vody)– Zosuvy (810 m od vody)NOVA LUBOVNA – Zosuvy (870 m od vody)NOVA LUBOVNA – Zosuvy (1,0 km od vody)– Zosuvy (1,0 km od vody)JAKUBANY – Zosuvy (1,0 km od vody)NOVA LUBOVNA – Zosuvy (1,0 km od vody)JAKUBANY – Zosuvy (1,0 km od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)NOVA LUBOVNA – Zosuvy (1,2 km od vody)NOVA LUBOVNA – Zosuvy (1,3 km od vody)– Zosuvy (1,3 km od vody)NOVA LUBOVNA – Zosuvy (1,3 km od vody)NOVA LUBOVNA – Zosuvy (1,5 km od vody)NOVA LUBOVNA – Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,6 km od vody)– Zosuvy (1,6 km od vody)– Zosuvy (1,7 km od vody)– Zosuvy (1,8 km od vody)JAKUBANY – Zosuvy (1,8 km od vody)– Zosuvy (1,8 km od vody)HNIEZDNE – Zosuvy (1,9 km od vody)– Zosuvy (1,9 km od vody)JAKUBANY – Zosuvy (1,9 km od vody)NOVA LUBOVNA – Zosuvy (2,0 km od vody)– Zosuvy (2,1 km od vody)JAKUBANY – Zosuvy (2,1 km od vody)JAKUBANY – Zosuvy (2,2 km od vody)HNIEZDNE – Zosuvy (2,3 km od vody)– Zosuvy (2,4 km od vody)HNIEZDNE – Zosuvy (2,4 km od vody)FORBASY – Zosuvy (2,4 km od vody)STARA LUBOVNA – Zosuvy (2,4 km od vody)JAKUBANY – Zosuvy (2,5 km od vody)– Zosuvy (2,5 km od vody)HNIEZDNE – Zosuvy (2,5 km od vody)– Zosuvy (2,5 km od vody)CHMELNICA – Zosuvy (2,6 km od vody)STARA LUBOVNA – Zosuvy (2,6 km od vody)HNIEZDNE – Zosuvy (2,6 km od vody)JAKUBANY – Zosuvy (2,6 km od vody)STARA LUBOVNA – Zosuvy (2,7 km od vody)– Zosuvy (2,7 km od vody)CHMELNICA – Zosuvy (2,8 km od vody)CHMELNICA – Zosuvy (2,8 km od vody)STARA LUBOVNA – Zosuvy (2,9 km od vody)CHMELNICA – Zosuvy (2,9 km od vody)– Zosuvy (2,9 km od vody)– Zosuvy (3,0 km od vody)STARA LUBOVNA – Zosuvy (3,0 km od vody)STARA LUBOVNA – Zosuvy (3,0 km od vody)Nová Ľubovňa – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (50 m od vody)Nová Ľubovňa – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (110 m od vody)Kolačkov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (180 m od vody)Nová Ľubovňa – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,1 km od vody)Nová Ľubovňa – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,2 km od vody)Nová Ľubovňa – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,2 km od vody)Nová Ľubovňa – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,2 km od vody)Nová Ľubovňa – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,3 km od vody)Nová Ľubovňa – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,7 km od vody)Stará Ľubovňa – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,7 km od vody)Nová Ľubovňa-Stará Ľubovňa – pozorovací vrt SHMÚ (2,0 km od vody)Ružbašská Míľava – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,6 km od vody)Ružbašská Míľava – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,6 km od vody)N.Ružbachy – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,7 km od vody)Ružbašská Míľava-N.Ružbachy – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,8 km od vody)Stará Ľubovňa – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,8 km od vody)Hniezdne – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,8 km od vody)Stará Ľubovňa – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,8 km od vody)Stará Ľubovňa – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,9 km od vody)Stará Ľubovňa – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,9 km od vody)Stará Ľubovňa – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,9 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (50 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (60 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (110 m od vody)vrt s prelivom – Hydrogeologické vrty (190 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (220 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (240 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (300 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (560 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (670 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (730 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (850 m od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (900 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,1 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,2 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,2 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,2 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,2 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,3 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,6 km od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (1,6 km od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (1,6 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,6 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,7 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,7 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,8 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,8 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,3 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,4 km od vody)prameň sírnej minerálnej vody – Vývery podzemnej vody (2,5 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,5 km od vody)prameň sírnej minerálnej vody – Vývery podzemnej vody (2,6 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,8 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,8 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,9 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,9 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,9 km od vody)zlato 1 ks – zlato (410 m od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • OlovoPbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 8,00 μg/lmedián 2,50 μg/l3 vzorky67 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: potok Lomnická rieka, 2007, 230 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: potok Lomnická rieka, 2007, 230 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: potok Lomnická rieka, 2007, 230 m od vody. Porovnanie: 37. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: potok Lomnická rieka, 2007, 230 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: potok Lomnická rieka, 2007, 230 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,150 μg/lmedián 0,150 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: potok Lomnická rieka, 230 m od vody. Porovnanie: 26. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MěďCunižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: potok Lomnická rieka, 2007, 230 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBanižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 19,0 μg/lmedián 14,0 μg/l3 vzorky

      Najvyššia hodnota: potok Lomnická rieka, 2007, 230 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: potok Lomnická rieka, 2007, 230 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2nižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 6,50 mg/lmedián 6,19 mg/l3 vzorky

      Najvyššia hodnota: potok Lomnická rieka, 2007, 230 m od vody. Porovnanie: 23. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Barit (BaSO₄)29 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)14 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Anatas (TiO₂)8 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Rutil (TiO₂)8 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)7 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)6 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)5 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)4 vzorky, najviac 815 zŕn
    • Kasiterit (SnO₂)3 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Zlato (Au)1 vzorka, najviac 1 zŕn

    Najbližšie vzorky so zlatom

    VzorkaZlato vo vzorkeOd vody
    6611 zrno410 m

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)35 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)8 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)8 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)8 vzoriek, najviac 2815 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))4 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)2 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Titanit (CaTiSiO₅)1 vzorka, najviac 902 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Kovy v podzemnej vode

    • MěďCuvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 9,00 μg/lmedián 0,950 μg/l30 vzoriek

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,1 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OlovoPbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 3,00 μg/lmedián 0,500 μg/l30 vzoriek67 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 430 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RtuťHgvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,200 μg/lmedián 0,100 μg/l30 vzoriek97 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 1,7 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,20 μg/lmedián 0,250 μg/l30 vzoriek67 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,8 km od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,400 μg/lmedián 0,100 μg/l30 vzoriek93 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 1,6 km od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSemierne zvýšená
      najvyššie 1,50 μg/lmedián 0,500 μg/l30 vzoriek83 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 140 m od vody. Porovnanie: 88. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • HliníkAlmierne zvýšená
      najvyššie 0,0300 mg/lmedián 0,00500 mg/l30 vzoriek83 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 430 m od vody. Porovnanie: 85. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLibežná hodnota
      najvyššie 11,0 μg/lmedián 4,00 μg/l30 vzoriek10 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 1,6 km od vody. Porovnanie: 61. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ZinekZnbežná hodnota
      najvyššie 50,0 μg/lmedián 9,00 μg/l30 vzoriek7 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,9 km od vody. Porovnanie: 57. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ŽelezoFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l24 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,5 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l30 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,5 km od vody. Porovnanie: 47. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l30 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,5 km od vody. Porovnanie: 38. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    zdroj1129,0 Bq/l2,10 Bq/l
    vrt s prelivom19,79 Bq/l9,79 Bq/l
    minerálny prameň14,20 Bq/l4,20 Bq/l
    vodný zdroj pre individuálne zásobovanie12,49 Bq/l2,49 Bq/l

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    35 vrtov v pásme 3 km, z toho 21 hydrogeologických a 14 ostatných; s číslom archívnej správy 35.

    Hĺbky vrtov

    • do 10 m26×
    • 10–30 m5×
    • 30–100 m1×
    • 100–300 m1×
    • nad 300 m0×

    Najbližšie vrty

    LokalitaDruhHloubkaArchívna správaOd vody
    Nová Ľubovňaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou100,0 m87964 102Ab56.pdf50 m
    Nová Ľubovňaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou15,5 m60723 102Ab47.pdf110 m
    Kolačkovúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou9,5 m23266 102Ab2.pdf180 m
    Nová Ľubovňaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou8,0 m33313 102Ab41.pdf1,1 km
    Nová Ľubovňaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou6,8 m33313 102Ab38.pdf1,2 km
    Nová Ľubovňaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou10,0 m33313 102Ab39.pdf1,2 km
    Nová Ľubovňaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou11,0 m33313 102Ab37.pdf1,2 km
    Nová Ľubovňaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou9,5 m33313 102Ab40.pdf1,3 km
    Nová Ľubovňaširokoprofilový vrt9,2 m52872 102Ab46.pdf1,7 km
    Stará Ľubovňaširokoprofilový vrt6,6 m24545 102Ab16.pdf1,7 km
    Nová Ľubovňa-Stará Ľubovňapozorovací vrt SHMÚ8,0 m8527 102Ab4.pdf2,0 km
    DV-6inžiniersko-geologický4,1 m871242,2 km

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    VrtTeplotaVýdatnosťHloubkaChemický typ vodyVyužívanieOd vody
    Plavnica – Pl-165 °C5,0 l/s3500 mNa-Clnevyužívaný5,8 km
    Vyšné Ružbachy – VR-220 °C0,6 l/s220 mCa-Mg-HCO3nevyužívaný7,0 km
    Vyšné Ružbachy – VR-524 °C2,5 l/s330 mCa-Mg-HCO3-SO4nevyužívaný7,1 km
    Vyšné Ružbachy – VRŠ-121 °C17,0 l/s1200 mCa-Mg-HCO3-SO4nevyužívaný7,2 km
    Vyšné Ružbachy – vrt20 °C75,0 l/s200 mCa-HCO3využívaný7,3 km
    Plavnica – Pl-253 °C4,0 l/s3500 mNa-Clnevyužívaný8,1 km

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ZdrojDruhTeplota vody (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 520830 m
    kategória b1minerálna voda15-22< 544,7 km
    kategória b2minerálna voda15-225-1514,8 km
    kategória b3minerálna voda15-2216-3025,3 km
    kategória b4minerálna voda15-2231-5015,8 km
    kategória c1minerálna voda23-38< 525,9 km
    kategória Vyšné Ružbachytermálne kúpalisko––16,4 km
    kategória c2minerálna voda23-385-1516,6 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Kolačkov40 m²1980–20 m
    Kolačkov70 m²1989–40 m
    Hombark – Nová Ľubovňa20 m²1989–120 m
    Stará Ľubovňa–1991–2,2 km
    pri potoku Jakubianka – Jakubany35 m²1989–2,5 km
    Forbasy–1985–3,0 km

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy60×
    • Svahové prúdy1×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny52×
    • Stabilizovaný7×
    • Aktívny2×

    Súčasný stav

    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova25×
    • SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick17×
    • SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S8×
    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0004×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organizace a lokalita

    Kdo revíry spravuje a kde leží

    Organizace na tokukdo revíry spravuje a jaké podmínky tam dnes jsou

    1. Stará Ľubovňa1 revír · 6,3 km24Kolačkovský potok č. 124
    2. VO Javorina1 revír · 6,2 km24Kolačkovský potok č. 224

    Další toky v okolí

    Povodí Bodrog a Hornád