Tato stránka je přeložena jen částečně. Nepřeložené části se zobrazují slovensky, v původním jazyce webu. Otevřít slovenský originál

Dnes na toku VN Byšta

Skóre podmínek na lovu, nejlepší okno dne a revíry od nejlepších podmínek

Průměr revírů toku

Nízká aktivita · průměr z jednoho revíru

Číslo v hlavičce je odhad pro střed toku podle počasí a měření. Průměr revírů navíc počítá družicová data, stínování a geologii každého revíru.

Nejlepší časové okno dnes

06:00–08:00

VN Byšta, skóre okna 17.

Skóre je odhad podmínek podle počasí, vody a okolí, nikoli předpověď záběrů. Přepočítáno v 03:04.

Mapa a revíry toku

Průběh toku a jeho revíry. Barvu čar přepnete na podmínky dnes, kvalitu nebo libovolný jiný parametr.

Podrobné filtrykraj, okres, koryto, hloubka, zástin, satelity, chemie vody, znečištění, ryby, geologie

1445revírů
Vyberte kategorii a zúžíte výběr. U každé možnosti vidíte, kolik revírů zůstane.
Barva mapy
Načítání mapy…

Mapou posouvejte dvěma prsty. V režimu celé obrazovky stačí jeden prst.

    Terén ve 3D

    Načítám 3D model terénu…

    Historické snímky

    Vývoj okolí a přírody od 2019 do 2025: jak se mění břehy, vegetace a krajina kolem vody. Snímky se samy přepínají, listovat můžeš i ručně.

    Letecký snímek toku VN Byšta z roku 2019
    2019snímkováno 13. 6. 2019
    Letecký snímek toku VN Byšta z roku 2022
    2022snímkováno 26. 8. 2022
    Letecký snímek toku VN Byšta z roku 2025
    2025snímkováno 21. 7. 2025

    Ortofotomozaika Slovenska © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Rok a den snímkování závisí na poloji, jednotlivé ročníky se proto mohou lišit ročním obdobím i počasím.

    Znečištění vody na toku VN Byšta

    Kvalita vody podle SHMÚ, čistírny odpadních vod poblíž revírů a podzemní voda v okolí

    Povrchové vody poblíž revírůnejbližší místo monitoringu SHMÚ, 2025

    1 z 1 revírů toku s údaji SHMÚ má v nejbližším místě nesplněnou normu alespoň v jednom ukazateli.

    • 1 až 2 ukazatele1

    Nejvíce znečištěné revíryvšechny s nesplněnou normou

    • VN ByštaVN Byšta · nesplněná norma v 1 z 4 let2 ukazatele

    Podzemní voda: naměřené hodnotytypická hodnota ze stanic do 10 km, 2025

    0 z 1 revíru s měřením má v okolí podzemní vodu s hodnotou nad hranicí alespoň v jednom ukazateli.

    Zdroj: SHMÚ (ročenky kvality povrchových a podzemních vod), registr čistíren odpadních vod VÚVH a EEA. Měřicí místo SHMÚ je k revíru přiřazeno podle shodného názvu toku a podle vzdálenosti; ročenka uvádí místa, která normu nesplnila, takže chybějící místo není důkazem čisté vody.

    Geológia a geochémia toku VN Byšta

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 0 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Mladé sedimenty100 % čiary vody

    Mladé nespevnené sedimenty; jemný materiál sa pri zrážkach ľahko dostáva do toku. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 8,2modelový odhad

    typ vody Ca–Na+K–HCO₃–SO₄

    Mineralizácia 423 mg/l, stredne tvrdá voda (12,2 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    1 z 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Arzén 39,4 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 95. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    63nGy/h dávkový príkon

    91. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    0objektov do 3 km

    V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.

    Zlato v riečnom sedimente

    0vzoriek so zlatom

    10 rudných minerálov v sedimente

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Stopové prvky vo vode toku

    0 z 10ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Arzén 5,60 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 94. percentil (100m od nádrže).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    107vrtov do 3 km

    96 rozborov vody v okolí

    Z toho 93 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    Geotermálna energia

    –

    9 zdrojov geotermálnych a minerálnych vôd do 10 km.

    Environmentálne záťaže a skládky

    1lokalít do 3 km

    1 skládka

    V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.

    Ložiská a rudné výskyty

    11záznamov do 5 km

    6 ložísk, 5 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    20plôch do 3 km

    2 aktívnych

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Mladé sedimenty100%SR 8,6 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mladé sedimenty: Mladé nespevnené sedimenty; jemný materiál sa pri zrážkach ľahko dostáva do toku.

    Geologický vek hornín

    • kvartér100%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaBodů
    kvartérpleistocén – holocéndeluviálno-polygenetické sedimenty: hlinito-ílovité a piesčité svahové hliny1×

    Kvartérny pokryv

    • deluviálne sedimenty100%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu7,5m
    • 5 – 10100%SR 20 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 1 z 1 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Sliene a slieňovce100%SR 0,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Sliene a slie)100%SR 0,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • neogén západnej časti Východoslovenskej nížiny100%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Kyselost vody

    pH 8,17typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Tvrdost vody

    12,2°dH, stredne tvrdá

    Súčet vápnika a horčíka (2,19 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    423mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Na+K–HCO₃–SO₄

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • DraslíkK13,8 mg/l95. percentil
    • ChloridyCl45,5 mg/l89. percentil
    • SodíkNa28,5 mg/l89. percentil
    • SíranySO497,3 mg/l88. percentil
    • FluoridyF0,184 mg/l76. percentil
    • HořčíkMg17,6 mg/l58. percentil
    • VápníkCa58,6 mg/l44. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO3152 mg/l32. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • Chemická spotreba kyslíkaChSK7,55 mg/l94. percentil
    • DusičnanyNO37,82 mg/l62. percentil
    • AmóniumNH40,112 mg/l51. percentil
    • FosforečnanyPO40,0344 mg/l19. percentil

    Kovy

    • HliníkAl537 μg/l95. percentil
    • ManganMn238 μg/l91. percentil
    • ZinekZn8,03 μg/l57. percentil
    • ŽelezoFe0,0451 mg/l19. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • ArsenAs39,4 mg/kg95. percentil
    • AntimonSb2,77 mg/kg86. percentil
    • MolybdenMo0,625 mg/kg82. percentil
    • RtuťHg0,202 mg/kg75. percentil
    • VanadV80,9 mg/kg74. percentil
    • KobaltCo9,77 mg/kg69. percentil
    • OlovoPb18,7 mg/kg65. percentil
    • CínSn3,05 mg/kg64. percentil
    • NiklNi26,4 mg/kg58. percentil
    • ChromCr75,9 mg/kg56. percentil
    • BizmutBi0,199 mg/kg43. percentil
    • MěďCu18,0 mg/kg23. percentil
    • ZinekZn63,1 mg/kg11. percentil
    • KadmiumCd0,0608 mg/kg9. percentil
    • SelenSe0,0791 mg/kg5. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • DraslíkK1,92 %91. percentil
    • ManganMn1 301 mg/kg83. percentil
    • TitánTi5 702 mg/kg82. percentil
    • ŽelezoFe2,91 %62. percentil
    • HliníkAl5,95 %60. percentil
    • SodíkNa0,776 %31. percentil
    • FosforP632 mg/kg22. percentil
    • VápníkCa0,601 %4. percentil
    • HořčíkMg0,432 %4. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • CérCe108 mg/kg95. percentil
    • RubídiumRb126 mg/kg95. percentil
    • ZirkónZr579 mg/kg91. percentil
    • YtriumY37,0 mg/kg88. percentil
    • BerylliumBe1,85 mg/kg76. percentil
    • LítiumLi31,5 mg/kg61. percentil
    • BorB64,0 mg/kg60. percentil
    • BáriumBa464 mg/kg59. percentil
    • GáliumGa10,5 mg/kg23. percentil
    • StronciumSr85,3 mg/kg5. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    63nGy/h vo vzduchu

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Ekvivalentný urán (eU)eU3,38 ppm93. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh9,81 ppm93. percentil
    • Draslík (K)K1,45 %80. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Byšta – Zlato-strieborné rudy (1,9 km od vody)Kazimír – Veľký Kazimír – nijaký (1,8 km od vody)a1 (840 m od vody)a1 (1,7 km od vody)a1 (1,7 km od vody)a1 (2,2 km od vody)a1 (4,9 km od vody)a1 (6,0 km od vody)b1 (6,9 km od vody)a1 (7,2 km od vody)a1 (7,9 km od vody)Byšta – perlit (2,2 km od vody)Brezina – Kuzmice – bentonit (3,6 km od vody)Brezina – Kuzmice – bentonit (3,9 km od vody)Byšta – perlit (2,1 km od vody)Brezina – Kuzmice – bentonit (3,6 km od vody)Brezina – Kuzmice – bentonit (4,0 km od vody)Brezina – stavebný kameň – perlit (1,9 km od vody)Byšta – stavebný kameň – dacit (2,2 km od vody)Malý Kazimír – stavebný kameň – rula, kremenec (2,9 km od vody)Byšta – zlaté a strieborné rudy (2,1 km od vody)Brezina – mineralógia (1,6 km od vody)Kazimír – všeobecná geológia (3,2 km od vody)Byšta – mineralógia (3,6 km od vody)BYSTA – Zosuvy (470 m od vody)BYSTA – Zosuvy (830 m od vody)KAZIMIR – Blokové rozpadliny (1,1 km od vody)BYSTA – Zosuvy (1,1 km od vody)BYSTA – Zosuvy (1,3 km od vody)BREZINA – Zosuvy (1,4 km od vody)KAZIMIR – Zosuvy (1,5 km od vody)– Blokové rozpadliny (1,6 km od vody)KAZIMIR – Zosuvy (1,6 km od vody)BREZINA – Zosuvy (1,7 km od vody)KAZIMIR – Blokové rozpadliny (1,8 km od vody)BREZINA – Blokové rozpadliny (1,9 km od vody)BREZINA – Zosuvy (2,1 km od vody)KAZIMIR – Zosuvy (2,2 km od vody)BREZINA – Zosuvy (2,3 km od vody)– Zosuvy (2,4 km od vody)BREZINA – Blokové rozpadliny (2,5 km od vody)BREZINA – Blokové rozpadliny (2,7 km od vody)BREZINA – Zosuvy (2,8 km od vody)BREZINA – Zosuvy (3,0 km od vody)Byšta – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (260 m od vody)Byšta – vrt s termálnou, minerálnou vodou (do 20 (280 m od vody)Byšta – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (290 m od vody)Byšta – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (290 m od vody)Byšta-kúpele – vrt s termálnou, minerálnou vodou (do 20 (350 m od vody)Byšta – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (350 m od vody)Byšta-kúpele – vrt s termálnou, minerálnou vodou (do 20 (440 m od vody)Byšta-kúpele (710 m od vody)Byšta – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (820 m od vody)Byšta – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (970 m od vody)Byšta – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,1 km od vody)Veľký Kazimír – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,5 km od vody)Brezina – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,9 km od vody)Brezina – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,1 km od vody)2 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • ArsenAszvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 5,60 μg/lmedián 3,45 μg/l2 vzorky

      Najvyššia hodnota: 100m od nádrže, 1992, 290 m od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBamierne zvýšená
      najvyššie 80,0 μg/lmedián 70,0 μg/l2 vzorky

      Najvyššia hodnota: 100m od nádrže, 1992, 290 m od vody. Porovnanie: 83. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbmierne zvýšená
      najvyššie 0,700 μg/lmedián 0,600 μg/l2 vzorky50 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: 100m od nádrže, 1992, 290 m od vody. Porovnanie: 78. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdmierne zvýšená
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l2 vzorky

      Najvyššia hodnota: pri hrádzi, 130 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MěďCubežná hodnota
      najvyššie 2,30 μg/lmedián 1,65 μg/l2 vzorky50 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: 100m od nádrže, 1992, 290 m od vody. Porovnanie: 73. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • StronciumSrbežná hodnota
      najvyššie 300 μg/lmedián 265 μg/l2 vzorky

      Najvyššia hodnota: 100m od nádrže, 1992, 290 m od vody. Porovnanie: 72. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l2 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: pri hrádzi, 1992, 130 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OlovoPbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l2 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: pri hrádzi, 1992, 130 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l2 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: pri hrádzi, 1992, 130 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l2 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: pri hrádzi, 1992, 130 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2mierne zvýšená
      najvyššie 22,4 mg/lmedián 13,8 mg/l2 vzorky

      Najvyššia hodnota: 100m od nádrže, 1992, 290 m od vody. Porovnanie: 80. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Ilmenit (FeTiO₃)7 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)7 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)7 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Rutil (TiO₂)5 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Anatas (TiO₂)4 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)4 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)3 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Cinabarit (HgS)3 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Barit (BaSO₄)2 vzorky, najviac 315 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)1 vzorka, najviac 55 zŕn

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)7 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)7 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)6 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))4 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)2 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Kovy v podzemnej vode

    • SelenSeextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 8,40 μg/lmedián 0,500 μg/l8 vzoriek75 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,6 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • HliníkAlextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 0,630 mg/lmedián 0,0100 mg/l8 vzoriek25 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,4 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLivysoká (horných 5 %)
      najvyššie 88,0 μg/lmedián 11,0 μg/l8 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,6 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 9,40 μg/lmedián 1,90 μg/l8 vzoriek38 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,0 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ZinekZnvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1 458 μg/lmedián 30,0 μg/l8 vzoriek25 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,4 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 3,20 μg/lmedián 0,250 μg/l8 vzoriek75 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,6 km od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MěďCumierne zvýšená
      najvyššie 3,10 μg/lmedián 0,675 μg/l8 vzoriek

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,0 km od vody. Porovnanie: 84. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbmierne zvýšená
      najvyššie 0,200 μg/lmedián 0,100 μg/l8 vzoriek75 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,6 km od vody. Porovnanie: 83. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OlovoPbmierne zvýšená
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 0,500 μg/l8 vzoriek63 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,6 km od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l8 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,0 km od vody. Porovnanie: 47. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RtuťHgnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l8 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,0 km od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    studňa29,09 Bq/l8,83 Bq/l
    vodný zdroj pre individuálne zásobovanie111,5 Bq/l11,5 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    ByštaperlitLožisko s predpokladom využívania zásob – Organizácia neurčená2,1 km
    ByštaperlitLožisko s predpokladom využívania zásob – Organizácia neurčená2,2 km
    Brezina – KuzmicebentonitLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená3,6 km
    Brezina – KuzmicebentonitLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená3,6 km
    Brezina – KuzmicebentonitŤažené ložisko – HEADS Slovakia, s.r.o.3,9 km
    Brezina – KuzmicebentonitŤažené ložisko – HEADS Slovakia, s.r.o.4,0 km

    Rudné výskyty v metalogenetickej mape

    VýskytTyp rudyKovyDruhOd vody
    ByštaZlato-strieborné rudyAu, Ag, Sbmineralogický výskyt1,9 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    107 vrtov v pásme 3 km, z toho 14 hydrogeologických a 93 ostatných; s číslom archívnej správy 93.

    Hĺbky vrtov

    • do 10 m35×
    • 10–30 m43×
    • 30–100 m20×
    • 100–300 m4×
    • nad 300 m0×

    Najbližšie vrty

    LokalitaDruhHloubkaArchívna správaOd vody
    Byštaširokoprofilový vrt––260 m
    Byštavrt s termálnou, minerálnou vodou50,0 m–280 m
    Byštaširokoprofilový vrt––290 m
    Byštaširokoprofilový vrt––290 m
    Byšta-kúpelevrt s termálnou, minerálnou vodou150,0 m–350 m
    Byštaširokoprofilový vrt––350 m
    VBM-17ložiskový45,7 m84329390 m
    Byšta-kúpelevrt s termálnou, minerálnou vodou100,0 m–440 m
    VBM-15ložiskový34,7 m84329510 m
    Byšta-kúpele85,0 m–710 m
    VBM-5ložiskový18,4 m84329760 m
    VBM-7ložiskový24,4 m84329800 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ZdrojDruhTeplota vody (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 58840 m
    kategória b1minerálna voda15-22< 516,9 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Kazimír – Veľký Kazimír–1970–1,8 km

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy14×
    • Blokové rozpadliny6×

    Stupeň aktivity

    • Stabilizovaný9×
    • Potenciálny9×
    • Aktívny2×

    Súčasný stav

    • Nedostatočne doložené18×
    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova1×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organizace a lokalita

    Kdo revíry spravuje a kde leží

    Organizace na tokukdo revíry spravuje a jaké podmínky tam dnes jsou

    1. Trebišov1 revír · 0,3 km11VN Byšta11

    Další toky v okolí

    Povodí Bodrog a Hornád