Tato stránka je přeložena jen částečně. Nepřeložené části se zobrazují slovensky, v původním jazyce webu. Otevřít slovenský originál

Dnes na toku Vydraňka

Skóre podmínek na lovu, nejlepší okno dne a revíry od nejlepších podmínek

Průměr revírů toku

Nízká aktivita · průměr z jednoho revíru

Číslo v hlavičce je odhad pro střed toku podle počasí a měření. Průměr revírů navíc počítá družicová data, stínování a geologii každého revíru.

Nejlepší časové okno dnes

06:00–08:00

Vydraňka, skóre okna 34.

Skóre je odhad podmínek podle počasí, vody a okolí, nikoli předpověď záběrů. Přepočítáno v 09:05.

Mapa a revíry toku

Průběh toku a jeho revíry. Barvu čar přepnete na podmínky dnes, kvalitu nebo libovolný jiný parametr.

Podrobné filtrykraj, okres, koryto, hloubka, zástin, satelity, chemie vody, znečištění, ryby, geologie

1445revírů
Vyberte kategorii a zúžíte výběr. U každé možnosti vidíte, kolik revírů zůstane.
Barva mapy
Načítání mapy…

Mapou posouvejte dvěma prsty. V režimu celé obrazovky stačí jeden prst.

    Stav vody na toku

    Měření hladiny, teploty a průtoků, počasí u toku a stav ze družic

    Vodní stavy na toku

    StaniceStavZměnaTeplota
    Medzilaborce108 cm–
    Zdroj: SHMÚAktualizováno 8. 11. 2026 08:58

    Výškový profil toku

    Jak klesá tok po proudu: spád, sklon a rychlost vody.

    Rychlý tok Podhorský potok: rychlá voda, kamenité dno, peřeje a tůně pod nimi. Typické pstruhové vody.

    3004005006000 km5 km10 km
    Výškový profil toku: od 547 do 324 m n. m. na 13,1 km.
    Revíry v pořadí od nejvyššího (vlevo) po nejnižší. Mezi revíry může být úsek bez revíru, ten se nezobrazuje.
    Nejvyšší bod
    547 m a.s.l.
    Nejnižší bod
    322 m a.s.l.
    Spád revírůSpádRozdíl nadmořské výšky mezi horním a dolním koncem revíru v metrech. Čím větší spád na kratší délce, tím rychlejší voda.
    225 m
    Průměrný sklonSklon tokuSpád na kilometr v promile (‰, metry na kilometr). Do 2 ‰ je pomalá nížinná řeka, 5 až 10 ‰ podhorská řeka (lipan, pstruh), nad 10 ‰ rychlý potok.
    17 ‰
    SinuozitaKličkovatěníDélka toku vydělená vzdáleností jeho konců vzdušnou čarou. 1,0 je přímý tok, nad 1,3 silně meandruje. Meandre vytvářejí tůně pod břehy a plytčiny v úsecích mezi nimi.
    1,34

    Zdroj: Open Topo Data (eudem25m), 4. 11. 2026. Sklon a spád jsou orientační, zahrnují pouze úseky revírů.

    Terén ve 3D

    Načítám 3D model terénu…

    Historické snímky

    Vývoj okolí a přírody od 2019 do 2025: jak se mění břehy, vegetace a krajina kolem vody. Snímky se samy přepínají, listovat můžeš i ručně.

    Letecký snímek toku Vydraňka z roku 2019
    2019snímkováno 19. 8. 2019
    Letecký snímek toku Vydraňka z roku 2022
    2022snímkováno 4. 8. 2022
    Letecký snímek toku Vydraňka z roku 2025
    2025snímkováno 13. 8. 2025

    Ortofotomozaika Slovenska © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Rok a den snímkování závisí na poloji, jednotlivé ročníky se proto mohou lišit ročním obdobím i počasím.

    Znečištění vody na toku Vydraňka

    Kvalita vody podle SHMÚ, čistírny odpadních vod poblíž revírů a podzemní voda v okolí

    Podzemní voda: naměřené hodnotytypická hodnota ze stanic do 10 km, 2025

    1 z 1 revíru s měřením má v okolí podzemní vodu s hodnotou nad hranicí alespoň v jednom ukazateli.

    • železo od 1 mg/l1

    Zdroj: SHMÚ (ročenky kvality povrchových a podzemních vod), registr čistíren odpadních vod VÚVH a EEA. Měřicí místo SHMÚ je k revíru přiřazeno podle shodného názvu toku a podle vzdálenosti; ročenka uvádí místa, která normu nesplnila, takže chybějící místo není důkazem čisté vody.

    Geológia a geochémia toku Vydraňka

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 13 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek100 % čiary vody

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 8,2modelový odhad

    typ vody Ca–HCO₃

    Mineralizácia 349 mg/l, stredne tvrdá voda (11,6 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    3 z 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Ortuť 0,700 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 92. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 km2 km45 °C85 °C

    Teplo pod nohami

    45°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 75 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 85 °C (prírastok 40 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    51nGy/h dávkový príkon

    54. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    0objektov do 3 km

    V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.

    Zlato v riečnom sedimente

    0vzoriek so zlatom

    8 rudných minerálov v sedimente

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Stopové prvky vo vode toku

    1 z 8ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Kadmium 2,00 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (Palota).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    101vrtov do 3 km

    382 rozborov vody v okolí

    Z toho 101 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    Geotermálna energia

    –

    7 zdrojov geotermálnych a minerálnych vôd do 10 km.

    Environmentálne záťaže a skládky

    13lokalít do 3 km

    13 skládok

    V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.

    Ložiská a rudné výskyty

    5záznamov do 5 km

    5 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    61plôch do 3 km

    1 aktívnych

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek100%SR 72 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér100%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaBodů
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív2×

    Kvartérny pokryv

    • fluviálne sedimenty nív100%SR 68 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu3,5m
    • 2 – 5100%SR 48 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické jednotky

    • ŠUPINOVÁ ZÓNA MIKOVÁ – SNINA100%SR 1,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (pohorie)100%SR 60 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • stredný zdvih100%SR 32 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 2 z 5 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Pieskovce100%SR 15 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Pieskovce; Ner)100%SR 15 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • paleogén a kvartér povodia Laborca po Brekov a mezozoikum Humenských vrchov100%SR 3,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Kyselost vody

    pH 8,22typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Tvrdost vody

    11,6°dH, stredne tvrdá

    Súčet vápnika a horčíka (2,06 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    349mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • FluoridyF0,137 mg/l60. percentil
    • SodíkNa9,80 mg/l53. percentil
    • VápníkCa65,0 mg/l52. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO3213 mg/l50. percentil
    • SíranySO435,2 mg/l43. percentil
    • DraslíkK2,17 mg/l35. percentil
    • HořčíkMg10,7 mg/l34. percentil
    • ChloridyCl4,24 mg/l29. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • AmóniumNH40,0508 mg/l26. percentil
    • FosforečnanyPO40,0310 mg/l18. percentil
    • DusičnanyNO32,79 mg/l14. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK0,892 mg/l3. percentil

    Kovy

    • ZinekZn5,61 μg/l42. percentil
    • ŽelezoFe0,0679 mg/l33. percentil
    • HliníkAl30,9 μg/l30. percentil
    • ManganMn11,6 μg/l24. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • RtuťHg0,700 mg/kg92. percentil
    • OlovoPb36,7 mg/kg91. percentil
    • MolybdenMo0,809 mg/kg91. percentil
    • MěďCu40,8 mg/kg85. percentil
    • AntimonSb2,07 mg/kg83. percentil
    • ZinekZn159 mg/kg83. percentil
    • CínSn3,90 mg/kg80. percentil
    • NiklNi34,3 mg/kg80. percentil
    • SelenSe0,364 mg/kg73. percentil
    • ArsenAs8,52 mg/kg69. percentil
    • VanadV77,6 mg/kg69. percentil
    • KobaltCo9,72 mg/kg68. percentil
    • BizmutBi0,261 mg/kg65. percentil
    • ChromCr76,6 mg/kg57. percentil
    • KadmiumCd0,147 mg/kg40. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • DraslíkK1,75 %82. percentil
    • HliníkAl6,56 %77. percentil
    • ŽelezoFe3,15 %71. percentil
    • TitánTi4 483 mg/kg50. percentil
    • VápníkCa1,84 %45. percentil
    • HořčíkMg0,761 %35. percentil
    • SodíkNa0,754 %26. percentil
    • FosforP646 mg/kg23. percentil
    • ManganMn633 mg/kg23. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • LítiumLi47,6 mg/kg95. percentil
    • BorB83,9 mg/kg90. percentil
    • GáliumGa19,5 mg/kg89. percentil
    • BerylliumBe2,10 mg/kg86. percentil
    • RubídiumRb105 mg/kg84. percentil
    • BáriumBa515 mg/kg74. percentil
    • CérCe60,5 mg/kg55. percentil
    • StronciumSr129 mg/kg43. percentil
    • ZirkónZr377 mg/kg41. percentil
    • YtriumY25,1 mg/kg35. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    51nGy/h vo vzduchu

    rozsah 49 až 53 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Draslík (K)K1,33 %61. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh7,62 ppm58. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,50 ppm40. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 km2 km45 °C85 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    45 / 85 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 40 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 75 mW/m².

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Nadmorská výška geomorfologických jednotiek (od–do)166–902m a.s.l.
    • Priemerná výška jednotiek440m a.s.l.
    • Průměrný sklon12,8°
    • Priemerná januárová teplota-4,3°C
    • Priemerná júlová teplota17,5°C
    • Ročné zrážky775mm

    Geomorfologické celky

    • Laborecká vrchovina100%SR 1,7 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geomorfologické oblasti

    • Nízke Beskydy100%SR 7,5 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Klimatickogeografické typy

    • horská klíma100%SR 33 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Medzilaborce – Vydraň – trvalý (30 m od vody)Medzilaborce – nijaký (70 m od vody)Medzilaborce – nijaký (100 m od vody)Medzilaborce – občasný (120 m od vody)Medzilaborce – Vydraň – nijaký (170 m od vody)Medzilaborce – nijaký (180 m od vody)Medzilaborce – občasný (840 m od vody)Medzilaborce – občasný (1,0 km od vody)Medzilaborce – Vydraň – občasný (1,5 km od vody)Krásny Brod – nijaký (1,7 km od vody)Krásny Brod – občasný (2,0 km od vody)Krásny Brod – nijaký (2,3 km od vody)Krásny Brod – nijaký (2,4 km od vody)a1 (1,2 km od vody)a1 (1,9 km od vody)a1 (3,6 km od vody)a1 (6,2 km od vody)a1 (7,8 km od vody)a1 (8,6 km od vody)a1 (9,9 km od vody)Medzilaborce – štrkopiesky (930 m od vody)Borov – štrkopiesky (2,4 km od vody)Kalinov 1 – tehliarske suroviny (2,8 km od vody)Čabalovce – stavebný kameň – slienitý prachovec, roh (4,0 km od vody)Sukov – ropa, zemný plyn (4,1 km od vody)– Zosuvy (60 m od vody)VYDRAN – Zosuvy (130 m od vody)PALOTA – Zosuvy (160 m od vody)PALOTA – Zosuvy (160 m od vody)VYDRAN – Zosuvy (200 m od vody)PALOTA – Zosuvy (210 m od vody)– Zosuvy (220 m od vody)VYDRAN – Zosuvy (290 m od vody)– Zosuvy (300 m od vody)– Zosuvy (310 m od vody)PALOTA – Zosuvy (310 m od vody)– Zosuvy (350 m od vody)MEDZILABORCE – Zosuvy (350 m od vody)VYDRAN – Zosuvy (440 m od vody)MEDZILABORCE – Zosuvy (550 m od vody)PALOTA – Zosuvy (610 m od vody)VYDRAN – Zosuvy (660 m od vody)PALOTA – Zosuvy (660 m od vody)MEDZILABORCE – Zosuvy (800 m od vody)PALOTA – Zosuvy (920 m od vody)PALOTA – Zosuvy (1,0 km od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)MEDZILABORCE – Zosuvy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,4 km od vody)– Zosuvy (1,4 km od vody)MEDZILABORCE – Zosuvy (1,5 km od vody)KRASNY BROD – Zosuvy (1,5 km od vody)MEDZILABORCE – Zosuvy (1,5 km od vody)PALOTA – Zosuvy (1,6 km od vody)MEDZILABORCE – Zosuvy (1,7 km od vody)PALOTA – Zosuvy (1,7 km od vody)– Zosuvy (1,8 km od vody)VYDRAN – Zosuvy (1,8 km od vody)KRASNY BROD – Zosuvy (1,8 km od vody)ROKYTOVCE – Zosuvy (1,9 km od vody)BOROV – Zosuvy (1,9 km od vody)PALOTA – Zosuvy (1,9 km od vody)KALINOV – Zosuvy (2,0 km od vody)– Zosuvy (2,0 km od vody)VYDRAN – Zosuvy (2,1 km od vody)BOROV – Zosuvy (2,1 km od vody)MEDZILABORCE – Zosuvy (2,2 km od vody)MEDZILABORCE – Zosuvy (2,2 km od vody)PALOTA – Zosuvy (2,3 km od vody)BOROV – Zosuvy (2,3 km od vody)VYDRAN – Zosuvy (2,4 km od vody)– Zosuvy (2,4 km od vody)VYDRAN – Zosuvy (2,4 km od vody)– Zosuvy (2,4 km od vody)– Zosuvy (2,4 km od vody)VYDRAN – Zosuvy (2,6 km od vody)MEDZILABORCE – Zosuvy (2,6 km od vody)BOROV – Zosuvy (2,6 km od vody)BOROV – Zosuvy (2,6 km od vody)BOROV – Zosuvy (2,6 km od vody)NAGOV – Zosuvy (2,8 km od vody)NAGOV – Zosuvy (2,8 km od vody)NAGOV – Zosuvy (2,8 km od vody)– Zosuvy (2,9 km od vody)ROKYTOVCE – Zosuvy (3,0 km od vody)ROSKOVCE – Zosuvy (3,0 km od vody)Medzilaborce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (30 m od vody)Medzilaborce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (70 m od vody)Medzilaborce – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (100 m od vody)Palota – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (120 m od vody)Medzilaborce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (390 m od vody)Medzilaborce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (580 m od vody)Medzilaborce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (670 m od vody)Medzilaborce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (710 m od vody)Medzilaborce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (800 m od vody)Medzilaborce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (830 m od vody)Medzilaborce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (860 m od vody)Medzilaborce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (960 m od vody)Medzilaborce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (970 m od vody)Medzilaborce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,1 km od vody)Medzilaborce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,1 km od vody)Medzilaborce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,2 km od vody)Medzilaborce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,2 km od vody)Medzilaborce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,5 km od vody)Vydraň – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,5 km od vody)Medzilaborce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,5 km od vody)Medzilaborce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,5 km od vody)Medzilaborce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,9 km od vody)Medzilaborce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,1 km od vody)Medzilaborce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,1 km od vody)Kalinov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,8 km od vody)Ňagov – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (3,0 km od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • KadmiumCdextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,300 μg/l5 vzoriek40 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Palota, 700 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MěďCumierne zvýšená
      najvyššie 4,00 μg/lmedián 1,00 μg/l5 vzoriek80 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Palota, 1996, 700 m od vody. Porovnanie: 86. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBamierne zvýšená
      najvyššie 83,0 μg/lmedián 80,5 μg/l4 vzorky

      Najvyššia hodnota: Vydranka, 2009, 50 m od vody. Porovnanie: 84. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsmierne zvýšená
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,500 μg/l5 vzoriek80 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Laborec, 2009, 820 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l4 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Vydranka, 2009, 20 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OlovoPbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l5 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Vydranka, 2009, 20 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l4 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Vydranka, 2009, 20 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l4 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Vydranka, 2009, 20 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2nižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 7,86 mg/lmedián 6,71 mg/l5 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Vydranka, 2009, 20 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Barit (BaSO₄)46 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)23 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Anatas (TiO₂)21 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)20 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Rutil (TiO₂)20 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)16 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)14 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)13 vzoriek, najviac 55 zŕn

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)44 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)22 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)22 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)21 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)15 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)5 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))3 vzorky, najviac 5 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Kovy v podzemnej vode

    • LítiumLiextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 330 μg/lmedián 17,0 μg/l30 vzoriek

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 50 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OlovoPbextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 10,0 μg/lmedián 0,500 μg/l30 vzoriek87 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,7 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ZinekZnvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 3 606 μg/lmedián 19,5 μg/l30 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,9 km od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RtuťHgvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,300 μg/lmedián 0,100 μg/l30 vzoriek97 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,2 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MěďCuzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 4,50 μg/lmedián 0,700 μg/l30 vzoriek

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,4 km od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrmierne zvýšená
      najvyššie 1,80 μg/lmedián 0,250 μg/l30 vzoriek77 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 2,1 km od vody. Porovnanie: 88. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSemierne zvýšená
      najvyššie 1,10 μg/lmedián 0,500 μg/l30 vzoriek97 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,7 km od vody. Porovnanie: 84. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • HliníkAlmierne zvýšená
      najvyššie 0,0200 mg/lmedián 0,00500 mg/l30 vzoriek73 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 500 m od vody. Porovnanie: 80. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ŽelezoFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l20 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,2 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l30 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,2 km od vody. Porovnanie: 47. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l30 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,2 km od vody. Porovnanie: 40. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l30 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,2 km od vody. Porovnanie: 38. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    zdroj1035,5 Bq/l5,65 Bq/l
    potok, rieka11,14 Bq/l1,14 Bq/l

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    101 vrtov v pásme 3 km, z toho 26 hydrogeologických a 75 ostatných; s číslom archívnej správy 101.

    Hĺbky vrtov

    • do 10 m70×
    • 10–30 m21×
    • 30–100 m8×
    • 100–300 m2×
    • nad 300 m0×

    Najbližšie vrty

    LokalitaDruhHloubkaArchívna správaOd vody
    Medzilaborceúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou6,5 m18367 104Bb10.pdf30 m
    V-35inžiniersko-geologický7,2 m2078950 m
    V-31inžiniersko-geologický7,2 m2078950 m
    V-33inžiniersko-geologický7,2 m2078950 m
    Medzilaborceúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou5,6 m38328 104Bb22.pdf70 m
    Medzilaborceširokoprofilový vrt3,2 m38653 104Bb23.pdf100 m
    Palotaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou94,0 m83137 104Bb32.pdf120 m
    Z34-27.1mapovací10,0 m16530140 m
    Medzilaborceúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou9,5 m5354 104Bb9.pdf390 m
    V-4inžiniersko-geologický9,0 m69781420 m
    V-1inžiniersko-geologický9,0 m69781440 m
    V-5inžiniersko-geologický9,0 m69781470 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ZdrojDruhTeplota vody (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 571,2 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Medzilaborce – Vydraň80 m²1988–30 m
    Medzilaborce600 m²1983–70 m
    Medzilaborce400 m²1983–100 m
    Medzilaborce1 500 m²1988–120 m
    Medzilaborce – Vydraň500 m²1980–170 m
    Medzilaborce175 m²1985–180 m
    Medzilaborce–1975–840 m
    Medzilaborce175 m²1983–1,0 km

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy61×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny60×
    • Aktívny1×

    Súčasný stav

    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova41×
    • SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S14×
    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0005×
    • SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick1×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organizace a lokalita

    Kdo revíry spravuje a kde leží

    Organizace na tokukdo revíry spravuje a jaké podmínky tam dnes jsou

    1. Medzilaborce1 revír · 13 km29Vydraňka29

    Další toky v okolí

    Povodí Bodrog a Hornád