Tato stránka je přeložena jen částečně. Nepřeložené části se zobrazují slovensky, v původním jazyce webu. Otevřít slovenský originál

Dnes na toku VN Brezová

Skóre podmínek na lovu, nejlepší okno dne a revíry od nejlepších podmínek

Průměr revírů toku

Nízká aktivita · průměr z jednoho revíru

Číslo v hlavičce je odhad pro střed toku podle počasí a měření. Průměr revírů navíc počítá družicová data, stínování a geologii každého revíru.

Nejlepší časové okno dnes

15:00–17:00

VN Brezová, skóre okna 14.

Skóre je odhad podmínek podle počasí, vody a okolí, nikoli předpověď záběrů. Přepočítáno v 03:04.

Mapa a revíry toku

Průběh toku a jeho revíry. Barvu čar přepnete na podmínky dnes, kvalitu nebo libovolný jiný parametr.

Podrobné filtrykraj, okres, koryto, hloubka, zástin, satelity, chemie vody, znečištění, ryby, geologie

1445revírů
Vyberte kategorii a zúžíte výběr. U každé možnosti vidíte, kolik revírů zůstane.
Barva mapy
Načítání mapy…

Mapou posouvejte dvěma prsty. V režimu celé obrazovky stačí jeden prst.

    Výškový profil: vodní nádrž

    Výška terénu podél revíru a přibližná hladina.

    Vodní nádrž Jde o vodní nádrž, proto se zde tok nehodnotí: voda nemá proud, spád ani sklon. Graf ukazuje výšku terénu podél revíru.

    2852902953000,0 km0,2 km0,4 km0,6 km
    Výškový profil terénu (Vodní nádrž): od 296 do 287 m n. m. na 0,8 km.
    Výška terénu podél linie revíru, od začátku (vlevo) po konec
    Hladina přibližně
    291 m a.s.l.
    Nejnižší bod profilu
    287 m a.s.l.
    Nejvyšší bod profilu
    296 m a.s.l.

    Zdroj: Open Topo Data (eudem25m), 4. 11. 2026. Výška je orientační (chyba několik metrů).

    Terén ve 3D

    Načítám 3D model terénu…

    Historické snímky

    Vývoj okolí a přírody od 2017 do 2023: jak se mění břehy, vegetace a krajina kolem vody. Snímky se samy přepínají, listovat můžeš i ručně.

    Letecký snímek toku VN Brezová z roku 2017
    2017snímkováno 19. 5. 2017
    Letecký snímek toku VN Brezová z roku 2020
    2020snímkováno 22. 8. 2020
    Letecký snímek toku VN Brezová z roku 2023
    2023snímkováno 27. 5. 2023

    Ortofotomozaika Slovenska © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Rok a den snímkování závisí na poloji, jednotlivé ročníky se proto mohou lišit ročním obdobím i počasím.

    Znečištění vody na toku VN Brezová

    Kvalita vody podle SHMÚ, čistírny odpadních vod poblíž revírů a podzemní voda v okolí

    Povrchové vody poblíž revírůnejbližší místo monitoringu SHMÚ, 2025

    1 z 1 revírů toku s údaji SHMÚ má v nejbližším místě nesplněnou normu alespoň v jednom ukazateli.

    • 1 až 2 ukazatele1

    Nejvíce znečištěné revíryvšechny s nesplněnou normou

    • VN BrezováVN Brezová · nesplněná norma v 1 z 4 let1 ukazatel

    Podzemní voda: naměřené hodnotytypická hodnota ze stanic do 10 km, 2025

    0 z 1 revíru s měřením má v okolí podzemní vodu s hodnotou nad hranicí alespoň v jednom ukazateli.

    Zdroj: SHMÚ (ročenky kvality povrchových a podzemních vod), registr čistíren odpadních vod VÚVH a EEA. Měřicí místo SHMÚ je k revíru přiřazeno podle shodného názvu toku a podle vzdálenosti; ročenka uvádí místa, která normu nesplnila, takže chybějící místo není důkazem čisté vody.

    Geológia a geochémia toku VN Brezová

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 1 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek100 % čiary vody

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 8,0modelový odhad

    typ vody Ca–Mg–HCO₃

    Mineralizácia 604 mg/l, veľmi tvrdá voda (21,2 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    2 z 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Nikel 135 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 97. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    61nGy/h dávkový príkon

    89. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    0objektov do 3 km

    V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.

    Zlato v riečnom sedimente

    0vzoriek so zlatom

    5 rudných minerálov v sedimente

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Stopové prvky vo vode toku

    0 z 8ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Chróm 3,00 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 81. percentil (Bystrica, potok).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    47vrtov do 3 km

    150 rozborov vody v okolí

    Z toho 47 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    Geotermálna energia

    –

    2 zdroje geotermálnych a minerálnych vôd do 10 km.

    Environmentálne záťaže a skládky

    7lokalít do 3 km

    7 skládok

    V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.

    Ložiská a rudné výskyty

    10záznamov do 5 km

    4 ložiská, 6 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    0plôch do 3 km

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek100%SR 72 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér100%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaBodů
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív1×

    Mapa pokrýva 1 z 1 bodov čiary vody.

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Kyselost vody

    pH 8,00typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Tvrdost vody

    21,2°dH, veľmi tvrdá

    Súčet vápnika a horčíka (3,78 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    604mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • HydrogénuhličitanyHCO3398 mg/l91. percentil
    • HořčíkMg37,5 mg/l90. percentil
    • VápníkCa89,7 mg/l79. percentil
    • ChloridyCl11,0 mg/l55. percentil
    • FluoridyF0,114 mg/l50. percentil
    • SíranySO440,0 mg/l49. percentil
    • DraslíkK2,23 mg/l36. percentil
    • SodíkNa6,17 mg/l35. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • DusičnanyNO310,6 mg/l75. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK3,08 mg/l48. percentil
    • FosforečnanyPO40,120 mg/l47. percentil
    • AmóniumNH40,0829 mg/l40. percentil

    Kovy

    • ZinekZn3,95 μg/l29. percentil
    • HliníkAl12,3 μg/l7. percentil
    • ManganMn3,64 μg/l5. percentil
    • ŽelezoFe0,0220 mg/l5. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • NiklNi135 mg/kg97. percentil
    • ChromCr264 mg/kg95. percentil
    • KobaltCo10,8 mg/kg79. percentil
    • AntimonSb1,39 mg/kg78. percentil
    • BizmutBi0,320 mg/kg77. percentil
    • OlovoPb16,9 mg/kg57. percentil
    • SelenSe0,207 mg/kg40. percentil
    • ArsenAs5,83 mg/kg39. percentil
    • RtuťHg0,0704 mg/kg29. percentil
    • ZinekZn77,3 mg/kg28. percentil
    • MěďCu18,1 mg/kg24. percentil
    • CínSn2,04 mg/kg23. percentil
    • KadmiumCd0,0747 mg/kg16. percentil
    • VanadV50,0 mg/kg10. percentil
    • MolybdenMo0,1000 mg/kg4. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • HořčíkMg2,91 %95. percentil
    • VápníkCa5,90 %85. percentil
    • DraslíkK1,63 %68. percentil
    • FosforP540 mg/kg12. percentil
    • ŽelezoFe1,97 %10. percentil
    • TitánTi3 052 mg/kg7. percentil
    • HliníkAl3,96 %5. percentil
    • SodíkNa0,513 %5. percentil
    • ManganMn377 mg/kg4. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • BorB70,4 mg/kg76. percentil
    • RubídiumRb83,3 mg/kg36. percentil
    • GáliumGa12,0 mg/kg33. percentil
    • ZirkónZr282 mg/kg18. percentil
    • LítiumLi23,5 mg/kg16. percentil
    • CérCe49,1 mg/kg16. percentil
    • YtriumY19,4 mg/kg13. percentil
    • BerylliumBe0,614 mg/kg11. percentil
    • StronciumSr90,6 mg/kg6. percentil
    • BáriumBa244 mg/kg4. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    61nGy/h vo vzduchu

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Ekvivalentný urán (eU)eU3,47 ppm95. percentil
    • Draslík (K)K1,58 %88. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh8,30 ppm74. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Brezová VIII. – Skládka KO Pod Bradlom – Brezová – nijaký (630 m od vody)Brezová – židovský cintorín – Brezová pod Bradlo – občasný (840 m od vody)Šibeničný járek – skládka inertného odpadu – Bre – občasný (1,9 km od vody)Brezová – nad družstvom – Brezová pod Bradlom – – (2,4 km od vody)Priepasné – nad Mosnačkári – Priepasné – trvalý (2,6 km od vody)Dieliky – stavebná suť – Brezová pod Bradlom – nijaký (2,9 km od vody)Skládka kalov Valchek jarek Brezová pod Bradlom, – nijaký (3,0 km od vody)a1 (6,9 km od vody)a1 (9,7 km od vody)Košariská – dolomit (4,8 km od vody)Košariská – dolomit (4,8 km od vody)Košariská – dolomit (4,9 km od vody)Košariská – dolomit (4,9 km od vody)Košariská – U Štefov – hnedé uhlie (800 m od vody)Brezová pod Bradlom – stavebný kameň – vápenec (1,9 km od vody)Brezová pod Bradlom – stavebný kameň – dolomit (2,1 km od vody)Brezová pod Bradlom – stavebný kameň – dolomit (2,6 km od vody)U Hrotkov pri Prašníku – stavebný kameň – dolomit (3,4 km od vody)Prašník – U Fajnorov – stavebný kameň – vápenec (3,7 km od vody)Bradlo Hrombaba – všeobecná geológia (1,2 km od vody)Košariská – všeobecná geológia (2,5 km od vody)Valchovský mlyn – všeobecná geológia (3,8 km od vody)Brezová pod Bradlom – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (850 m od vody)Košariská – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,2 km od vody)Brezová pod Bradlom – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,9 km od vody)Brezová pod Bradlom – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,9 km od vody)Brezová pod Bradlom – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,0 km od vody)Brezová pod Bradlom – monitorovací vrt (2,0 km od vody)Brezová pod Bradlom – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,3 km od vody)Brezová pod Bradlom – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,4 km od vody)Brezová pod Bradlom – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,5 km od vody)Brezová pod Bradlom – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,8 km od vody)2 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • ChromCrmierne zvýšená
      najvyššie 3,00 μg/lmedián 2,00 μg/l2 vzorky50 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Bystrica, potok, 2012, 200 m od vody. Porovnanie: 81. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsmierne zvýšená
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 1,25 μg/l2 vzorky50 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Bystrica, potok, 2012, 200 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l2 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Baranský potok, 2012, 620 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OlovoPbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l2 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Baranský potok, 2012, 620 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBanižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 29,0 μg/lmedián 22,5 μg/l2 vzorky

      Najvyššia hodnota: Bystrica, potok, 2012, 200 m od vody. Porovnanie: 35. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l2 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Baranský potok, 2012, 620 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,150 μg/lmedián 0,150 μg/l2 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Baranský potok, 620 m od vody. Porovnanie: 26. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MěďCunižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l2 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Baranský potok, 2012, 620 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2bežná hodnota
      najvyššie 15,4 mg/lmedián 9,66 mg/l2 vzorky

      Najvyššia hodnota: Bystrica, potok, 2012, 200 m od vody. Porovnanie: 66. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Rutil (TiO₂)3 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Barit (BaSO₄)2 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)2 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)2 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Scheelit (CaWO₄)1 vzorka, najviac 1 zŕn

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Turmalíny (komplexný borosilikát)3 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))2 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))2 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)2 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)2 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)2 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Andaluzit (Al₂SiO₅)2 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Sillimanit (Al₂SiO₅)1 vzorka, najviac 55 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Kovy v podzemnej vode

    • ZinekZnextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 7 400 μg/lmedián 68,0 μg/l12 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,3 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 9,30 μg/lmedián 1,40 μg/l12 vzoriek25 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,2 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • HliníkAlvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,0800 mg/lmedián 0,0400 mg/l12 vzoriek33 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 830 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSezvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,30 μg/lmedián 0,500 μg/l12 vzoriek83 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 3,0 km od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OlovoPbzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,750 μg/l12 vzoriek50 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,3 km od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsmierne zvýšená
      najvyššie 1,80 μg/lmedián 0,500 μg/l12 vzoriek92 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,2 km od vody. Porovnanie: 87. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbmierne zvýšená
      najvyššie 0,300 μg/lmedián 0,100 μg/l12 vzoriek67 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 2,3 km od vody. Porovnanie: 87. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MěďCumierne zvýšená
      najvyššie 3,30 μg/lmedián 0,250 μg/l12 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,8 km od vody. Porovnanie: 86. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLibežná hodnota
      najvyššie 8,00 μg/lmedián 6,00 μg/l12 vzoriek8 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 1,6 km od vody. Porovnanie: 53. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ŽelezoFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l9 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,8 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l12 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,8 km od vody. Porovnanie: 47. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RtuťHgnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l12 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,8 km od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    studňa335,3 Bq/l19,7 Bq/l
    studňa, vodný zdroj pre individuálne zásobovanie15,30 Bq/l5,30 Bq/l
    upravený prameň140,1 Bq/l40,1 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    KošariskádolomitLožisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava4,8 km
    KošariskádolomitLožisko s predpokladom využívania zásob – Organizácia neurčená4,8 km
    KošariskádolomitLožisko s predpokladom využívania zásob – Organizácia neurčená4,9 km
    KošariskádolomitLožisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava4,9 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    47 vrtov v pásme 3 km, z toho 10 hydrogeologických a 37 ostatných; s číslom archívnej správy 47.

    Hĺbky vrtov

    • do 10 m30×
    • 10–30 m13×
    • 30–100 m0×
    • 100–300 m3×
    • nad 300 m0×

    Najbližšie vrty

    LokalitaDruhHloubkaArchívna správaOd vody
    Js-8inžiniersko-geologický12,0 m9107210 m
    VS-1inžiniersko-geologický17,0 m9107220 m
    Js-7inžiniersko-geologický12,0 m9107220 m
    Brezová pod Bradlomúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou100,0 m42165 132Aa4.pdf850 m
    S-1inžiniersko-geologický8,0 m857711,1 km
    S-2inžiniersko-geologický12,0 m857711,1 km
    PS-5inžiniersko-geologický3,5 m857711,1 km
    PS-1inžiniersko-geologický6,0 m857711,1 km
    PS-4inžiniersko-geologický3,5 m857711,1 km
    S-3inžiniersko-geologický5,5 m857711,1 km
    PS-3inžiniersko-geologický3,5 m857711,1 km
    PS-2inžiniersko-geologický7,0 m857711,2 km

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ZdrojDruhTeplota vody (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 526,9 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Brezová VIII. – Skládka KO Pod Bradlom – Brezová pod Bradlom3 469 m²1989monitorovaná630 m
    Brezová – židovský cintorín – Brezová pod Bradlom700 m²1976–840 m
    Šibeničný járek – skládka inertného odpadu – Brezová pod Bradlom5 000 m²1987monitorovaná1,9 km
    Brezová – nad družstvom – Brezová pod Bradlom250 m²1970–2,4 km
    Priepasné – nad Mosnačkári – Priepasné3 000 m²1975–2,6 km
    Dieliky – stavebná suť – Brezová pod Bradlom4 150 m²2002monitorovaná2,9 km
    Skládka kalov Valchek jarek Brezová pod Bradlom, kóta 380 – Brezová pod Bradlom4 997 m²1984–3,0 km

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organizace a lokalita

    Kdo revíry spravuje a kde leží

    Organizace na tokukdo revíry spravuje a jaké podmínky tam dnes jsou

    1. Senica1 revír · 0,8 km6VN Brezová6

    Další toky v okolí

    Povodí Dunaj