Vyberte kategorii a zúžíte výběr. U každé možnosti vidíte, kolik revírů zůstane.
Barva mapy
Načítání mapy…
Mapou posouvejte dvěma prsty. V režimu celé obrazovky stačí jeden prst.
Kaprová vodaSalmonidní voda (pstruh)Salmonidní voda (lipan)
nižšívyšší
Skóre je odhad podmínek podle počasí, vody a okolí, nikoli předpověď záběrů. U každého revíru vidíte, z čeho se skládá, jak dobře je podloženo daty a odkud data pocházejí.
Výškový profil toku
Jak klesá tok po proudu: spád, sklon a rychlost vody.
BystrinaHorský potok se strmým sklonem, kaskádami a skalnatým dnem. Voda je čistá a studená, lov vyžaduje opatrný přístup.
Výškový profil toku: od 565 do 202 m n. m. na 10,8 km.Revíry v pořadí od nejvyššího (vlevo) po nejnižší. Mezi revíry může být úsek bez revíru, ten se nezobrazuje.
Nejvyšší bod
565 m a.s.l.
Nejnižší bod
190 m a.s.l.
Spád revírůSpádRozdíl nadmořské výšky mezi horním a dolním koncem revíru v metrech. Čím větší spád na kratší délce, tím rychlejší voda.
375 m
Průměrný sklonSklon tokuSpád na kilometr v promile (‰, metry na kilometr). Do 2 ‰ je pomalá nížinná řeka, 5 až 10 ‰ podhorská řeka (lipan, pstruh), nad 10 ‰ rychlý potok.
35 ‰
SinuozitaKličkovatěníDélka toku vydělená vzdáleností jeho konců vzdušnou čarou. 1,0 je přímý tok, nad 1,3 silně meandruje. Meandre vytvářejí tůně pod břehy a plytčiny v úsecích mezi nimi.
1,23
Zdroj: Open Topo Data (eudem25m), 4. 11. 2026. Sklon a spád jsou orientační, zahrnují pouze úseky revírů.
Terén ve 3D
Načítám 3D model terénu…
Historické snímky
Vývoj okolí a přírody od 2017 do 2023: jak se mění břehy, vegetace a krajina kolem vody. Snímky se samy přepínají, listovat můžeš i ručně.
Zdroj: SHMÚ (ročenky kvality povrchových a podzemních vod), registr čistíren odpadních vod VÚVH a EEA. Měřicí místo SHMÚ je k revíru přiřazeno podle shodného názvu toku a podle vzdálenosti; ročenka uvádí místa, která normu nesplnila, takže chybějící místo není důkazem čisté vody.
Geologie a geochemie toku Novobanský potok
Kovy a zlato v říčních sedimentech a vodách, stará důlní díla a ložiska, vrty s archivními zprávami, geotermální energie, ekologické zátěže a sesuvy v okolí potoka
Přehled vychází z veřejných rejstříků a atlasů Státního geologického ústavu Dionýze Štúra. Hledání pokrývá oblast kolem vody všech rybářských oblastí toku (celkem 19 km čáry): vzorky toků do 1 km, vrty, důlní díla a zátěže do 3 km, výskyty rud do 5 km, geotermální zdroje do 10 km.
Skála pod vodou
Říční naplaveniny50 % vodní hladiny
33% mladé sedimenty, 17% vulkanické horniny
Štěrkové a písčité dno a nivy; voda se doplňuje z podzemní vody v naplaveninách. Geologická mapa Slovenska 1:50 000.
Voda podle atlasu
pH 7,6modelovaný odhad
typ vody Ca–HCO₃–SO₄
Mineralizace 164 mg/l, měkká voda (4,8 °dH). Interpolace měření z Geochemického atlasu Slovenska, nikoli měření v toku.
Prvky v říčních sedimentech
3 z 15prvky v horních 10 %
nejvyšší: Arsen 37,6 mg/kg
Pozice nejvýše hodnoceného prvku mezi vzorovými body na tocích na Slovensku: percentil 95. Interpolace Geochemického atlasu říčních sedimentů.
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Teplo pod nohama
50°C v hloubce 1000 m
tepelný tok 75 mW/m²
V hloubce 2 000 m asi 85 °C (nárůst o 35 °C na kilometr). Atlas geotermální energie Slovenska.
Přirozené gama záření
55dávkový příkon nGy/h
percentil 75 na Slovensku
Přírodní pozadí z hornin a půdy (draslík, uran, thorium), nikoli hodnota naměřená u vody. Letecká spektrometrie gama záření ŠGÚDŠ.
Stará důlní díla
199objektů do 3 km
těženo: Au, Ag, Pb, Zn
Nejbližší: František štôlňa (adit), 10 m od vody.
Zlato v říčních sedimentech
2vzorky se zlatem
13 rudných minerálů v sedimentu
Nejvíce 1 zrno v jednom vzorku (900 m od vody). Rýžovací průzkum počítal zlatá zrna v koncentrátu z říčního sedimentu.
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Stopové prvky v potoční vodě
2 z 10ukazatele v horních 5 %
nejvyšší: Selen 2,30 μg/l
Pozice nejvyšší naměřené hodnoty v distribuci všech vzorků povrchových vod na Slovensku: percentil 99 (Nová Baňa).
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Rozbory vrtů a podzemních vod
140vrtů do 3 km
663 rozborů vody v okolí
Z toho 140 má archivní zprávu z Geofondu. Vrty jsou hydrogeologické, geologické, inženýrsko-geologické a další.
Geotermální energie
35°C u ústí vrtu
3 geotermální vrty do 10 km
Nejteplejší: Lukavica – Žarnovica – LKC-4, vydatnost 10,0 l/s, 9,1 km od vody.
Ekologické zátěže a skládky
19místa v okruhu 3 km
1 ekologická zátěž, 18 skládek
Nejbližší zátěž: Nová Baňa – areál bývalých Závodov technického skla, 240 m od vody. Blízkost neznamená, že látky unikají z místa do vody.
Ložiska a výskyty rud
39záznamů do 5 km
11 ložisek, 28 rudných výskytů
Registry geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerostných surovin.
Sesuvy půdy a svahové deformace
58ploch do 3 km
3 aktivních
Zdokumentované sesuvy v evidenci Geofondu. Sesuv půdy do potoka může zakalit vodu a změnit koryto.
Geologická stavba pod vodou
Která hornina leží pod vodní hladinou (Geologická mapa Slovenska 1:50 000), jak je stará, jak silný je kvartérní pokryv a v jaké tektonické jednotce voda proudí. Skalní podloží rozhoduje o tvrdosti vody, dně, zákalu po dešti a vydatnosti pramenů.
Body sledují vodní linii (pro potok a povodí, rybářský revír za rybářským revírem). Pás je průřez vzdáleností, nikoli mapa; šířka úseku odpovídá počtu bodů.
Říční naplaveniny50%SR 72 %
Mladé sedimenty33%SR 8,6 %
Sopečné horniny17%SR 3,2 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Říční naplaveniny: Štěrkové a písčité dno a nivy; voda se doplňuje z podzemní vody v naplaveninách.
Geologické stáří hornin
Kvartérní83%
neovolkanové horniny17%
Nejběžnější horninové jednotky
Systém
Stáří
Jednotka
Body
Kvartérní
holocén
říční sedimenty: litofaciální nerozdělené aluviální jíly nebo písčité až štěrkovité jíly údolí a záplavových oblastí
2×
Kvartérní
Pleistocén – holocén
deluviálně-fluviální sedimenty: Převážně ronální jíly, písčité hlíny s úlomky, jemnozrnné písky a proplachy
1×
Kvartérní
Pleistocén – holocén
deluviální sedimenty: gravitační resedimentované písčité a písčitohlinité štěrky svahů
deluviální sedimenty: Převážně hlinito-kamenné (podřízené písčité) svahy a suť
1×
Kvartérní pokryv
Typická tloušťka kvartérního pokryvu3,5m
2 – 5100%SR 48 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Tektonické dělení
NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Regionálně geologické členění
neovolkanové horniny100%SR 10 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Regionálně geologické členění (podcelky)
středoslovenské novovolkánské horniny100%SR 8,8 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Inženýrsko-geologické revíry
oblast rozmrazujících hornin100%SR 3,1 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Inženýrsko-geologické útvary
neovolkanická formace100%SR 4,5 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Náchylnost území ke svahovým deformacím
Oblast stabilních oblastí100%SR 95 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Mapa pokrývá 6 z 8 bodů na vodní linii.
Hydrogeologie: zvodnělé vrstvy a podzemní vody
Potoky a řeky jsou napájeny podzemní vodou. Hydrogeologické mapy ukazují, ve kterých horninách je voda uložena, jak jsou propustné a jaká je v nich voda. Údaje pocházejí z map ŠGÚDŠ, nikoli z měření na konkrétní vodě.
Horniny vodonosné vrstvy (hydrogeologická mapa 1:200 000)
Kyselé vulkanické horniny50%SR 3,2 %
Základní vulkanické horniny50%SR 6,6 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Typ vodonosné vrstvy
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepustnosti alebo oblasti s takmer žiadnymi množstvami podzemnej vody50%SR 3,2 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepustnosti alebo oblasti s takmer žiadnymi množstvami podzemnej vody50%SR 6,4 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Typ propustnosti (základní hydrogeologická mapa 1:50 000)
mezikruplné67%SR 86 %
štěrbina33%SR 12 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Hydrogeologická funkce
vodonosná vrstva100%SR 95 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Hlavní hydrogeologická oblast
kvartérní niva hrona a slatina od Slovenské ľupča do tlmače100%SR 0,0 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Genetický typ podzemní vody
silikát, silikát-uhličitan, nebo silikát-sulfidogenní*67%SR 0,9 %
silikát-uhličitan, nebo silikátově-sulfidogenní mineralizace33%SR 0,0 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Chemický typ podzemní vody
Ca-HCO3100%SR 6,1 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Třída kvality podzemní vody
B100%SR 18 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Geotermální útvary podzemních vod
Žiarská pánev100%SR 6,4 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Chemie povrchových vod dle atlasu
Modelované složení vody v oblasti, kterou prochází linie rybářského revíru. Rastry Geochemického atlasu Slovenska (povrchové vody) jsou interpolací měření ve vzorkovaných tocích, zobrazují tedy typické pozadí území, nikoli měření v konkrétním toku.
Kyselost vody
pH 7,59typický rozsah
Většina řek a potoků na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyselejší voda se nachází v potocích na kyselých horninách (žuly, křemence), zásaditější voda u vápenců.
Tvrdost vody
4,8°dH, měkká
Součet vápníku a hořčíku (0,85 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná a její pH se mění pomaleji; měkká voda je citlivější na kyselé deště.
měkká
střední
tvrdá
velmi těžké
Rozpuštěné látky
164mg/l mineralizace
Celkové množství rozpuštěných minerálů. Čistá horská voda má desítky mg/l, nížinné a vápencové stovky.
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Iontové složení vody
Kationty (kladné ionty)
Ca 57Mg 23Na+K 20
Anionty (záporné ionty)
HCO₃ 62SO₄ 33
Typ vody podle dominantních iontů: Ca–HCO₃–SO₄
Akcie jsou v ekvivalentech, obvyklý způsob porovnávání složení vod.
Hlavní ionty
DraslíkK2,94 mg/lpercentil49
FluoridyF0,112 mg/lpercentil49
SodíkNa8,10 mg/lpercentil46
SíranySO433,2 mg/lpercentil39
ChloridyCl4,12 mg/lpercentil28
HořčíkMg6,04 mg/lpercentil16
VápníkCa24,2 mg/lpercentil14
BikarbonátyHCO380,0 mg/lpercentil13
tečka: průměr podél vodní čáry, čára: od nejnižší po nejvyšší hodnotu, měřítko: pozice mezi vzorovými body na tocích na Slovensku (0 až 100 percentil)
Živiny a organické znečištění
Chemická spotřeba kyslíkuChSK3,57 mg/lpercentil59
FosfátyPO40,120 mg/lpercentil47
AmmoniumNH40,0916 mg/lpercentil43
DusičnanyNO35,05 mg/lpercentil38
Kovy
ZinekZn10,8 μg/lpercentil67
HliníkAl98,1 μg/lpercentil60
ManganMn43,1 μg/lpercentil58
ŽelezoFe0,0692 mg/lpercentil34
Prvky v říčních sedimentech
Geochemický atlas Slovenska (říční sedimenty) popisuje, co řeka nese v jemném materiálu na svém korytě. Sediment shromažďuje kovy z hornin, rudných výskytů a dřívější těžby a průmyslu. Není to zákonný limit ani hodnocení zdravotního rizika: ukazuje, jak se prvek na tomto toku řadí mezi toky na Slovensku.
Potenciálně toxické a stopové prvky
ArsenAs37,6 mg/kgpercentil95
KadmiumCd0,745 mg/kgpercentil91
VanadV104 mg/kgpercentil90
VéstPb29,0 mg/kgpercentil86
ZinekZn157 mg/kgpercentil82
AntimonSb1,88 mg/kgpercentil82
CínSn4,02 mg/kgpercentil82
MěďCu34,8 mg/kgpercentil79
RtuťHg0,222 mg/kgpercentil77
KobaltCo9,73 mg/kgpercentil69
MolybdenMo0,455 mg/kgpercentil63
SelenSe0,301 mg/kgpercentil62
VizmutBi0,177 mg/kgpercentil33
NiklNi14,1 mg/kgpercentil10
ChromCr43,6 mg/kgpercentil10
tečka: průměr podél vodní čáry, čára: od nejnižší po nejvyšší hodnotu, měřítko: pozice mezi vzorovými body na tocích na Slovensku (0 až 100 percentil)
Hlavní prvky (železo, hliník, vápník, hořčík, draslík, sodík, titan, mangan, fosfor)
HliníkAl7,08 %percentil87
ŽelezoFe3,71 %percentil86
TitanTi5 809 mg/kgpercentil84
ManganMn1 218 mg/kgpercentil79
FosforP1 008 mg/kgpercentil69
HořčíkMg1,14 %percentil68
SodíkNa0,932 %percentil62
VápníkCa2,20 %percentil53
DraslíkK1,41 %percentil33
Další prvky (baryum, stroncium, lithium, rubidium, zirkonium, yttrium, cer, bor, berylium, gallium)
BerylliumBe1,88 mg/kgpercentil77
YttriumY32,9 mg/kgpercentil75
BaryumBa522 mg/kgpercentil75
StronciumSr168 mg/kgpercentil74
RubidiumRb92,0 mg/kgpercentil59
GalliumGa14,7 mg/kgpercentil56
CeriumCe56,4 mg/kgpercentil40
ZirkoniumZr353 mg/kgpercentil33
LithiumLi24,4 mg/kgpercentil21
BorB33,3 mg/kgpercentil6
Přírodní radioaktivita a radon
Vzduchová gama spektrometrie ŠGÚDŠ měří záření draslíku, uranu a thoria v horninách a půdě. Nejvyšší hodnoty mají žuly a některé kyselé vulkanické horniny, nejnižší vápence a nivy. Cézium-137 je pozůstatkem spadu z černobylské havárie a testů jaderných zbraní.
Dávkový příkon gama záření
55nGy/h ve vzduchu
rozsah 44 až 66 nGy/h
Přírodní pozadí z hornin a půdy; výše nad žulami a některými kyselými vulkanickými horninami, níže nad vápenci a nivami.
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Radonové riziko podloží
nízké
Radon je přírodní plyn z hornin. Riziko se týká budov a sklepů, nikoli vody v potoce; ukazuje, jaké je podloží.
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Geofyzikální pole: magnetika a gravitace
Mapy magnetického pole a gravitace (ŠGÚDŠ) odhalují, co se skrývá pod sedimenty a povrchem: sopečná tělesa, zlomy a mocnost kůry. Pro rybáře jsou zajímavé nepřímo: ukazují, kde se mění skalní podloží a s ním i voda.
Magnetická anomálie
+128nT
rozsah -48 až 497 nT
Odchylka magnetického pole Země od okolí. Pozitivní a negativní anomálie odhalují horniny s magnetitem (čediče, bazické vulkanické horniny) a hranice ve skalním podloží.
negativnípozitivní
Bouguerova gravitační anomálie
-12mGal
zbytkový +3,9 mGal
Negativní hodnoty leží nad silnými sedimenty a pod horami (světlá kůra), kladné hodnoty nad hustými horninami a tenčí kůrou. Ukazuje strukturu zemské kůry, nikoli vody.
Geotermální potenciál
Atlas geotermální energie Slovenska zaznamenává teplotu hornin a tepelný tok z nitra Země. Je to potenciál oblasti, nikoli skutečné teplo vody v toku. Specifické geotermální vrty a prameny v blízkosti této vody jsou v sekci geotermální energie níže.
Teplota horniny s hloubkou
50 / 85 °Cv hloubkách 1000 a 2000 m
nárůst o 35 °C na km
Čára ukazuje teplotu horniny; tečkovaná část je pouze prodloužením povrchu. Tepelný tok 75 mW/m².
Geotermální útvary podzemní vody pod vodní hladinou
Žiarská pánev100%SR 6,4 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Reliéf, klima a půdy
Povodí není jen voda: sklon a nadmořská výška určují rychlost odtoku, podnebí teplotu a množství vody a půdu, která je spláchnuta do potoka. Údaje pocházejí z geomorfologického členění, klimaticko-geografických typů a půdních map ŠGÚDŠ.
Nadmořská výška geomorfologických jednotek (od–do)187–897m a.s.l.
Průměrná nadmořská výška jednotek397m a.s.l.
Průměrný sklon12,1°
Geomorfologické jednotky
Vtáčnik80%SR 0,0 %
Pohronský Inovec20%SR 0,0 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Geomorfologické oblasti
Slovenské centrální hory100%SR 9,1 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Náchylnost půd k acidifikaci
půdy náchylné k okyselení100%SR 31 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Kontaminace půdy (mapa 1:500 000)
nekontaminovaná půda, geogenně stanovený obsah některých rizikových prvků dosahuje mezních hodnot a100%SR 45 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Litogeochemické typy
Neogenové sopky100%SR 11 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Mapa chodby
Kde jsou nejbližší důlní díla, ložiska, zátěže, geotermální vrty a nálezy zlata. Skupiny lze vypnout.
Čára je voda rybářského revíru, světlý pás je pásmo 3 km, ve kterém byly hledány vrty, důlní díla a zátěže. Mapa ukazuje nejbližší objekty (maximálně několik desítek z každého registru), ne všechny. Body odpovídají pozici v registru; plošné objekty jsou označeny středem.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arsen, antimon, kadmium, olovo, měď, zinek a další prvky ve vzorcích z řek a potoků (Geochemický atlas Slovenska, povrchové vody, 2015). Sloupec ukazuje, kde mezi všemi vzorky na Slovensku leží nejvyšší hodnota; světelná značka je medián vzorků v této vodě.
SelenSevysoké (horní 5 %)
nejvyšší 2,30 μg/lmedián 0,500 μg/l15 vzorky60 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: Nová Baňa1993, 70 m od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.
ArsenAsvysoké (horní 5 %)
nejvyšší 14,0 μg/lmedián 0,500 μg/l15 vzorky53 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: Nová Baňa1993, 520 m od vody. Srovnání: percentil 97 všech vzorků na Slovensku.
LithiumLimírně zvýšené
nejvyšší 23,0 μg/lmedián 5,00 μg/l19 vzorky74 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: Novobanský potok, 1100m JV od K3631993, 50 m od vody. Srovnání: percentil 86 všech vzorků na Slovensku.
MěďCumírně zvýšené
nejvyšší 3,20 μg/lmedián 1,10 μg/l16 vzorky50 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: Starohutský potok2005, 100 m od vody. Srovnání: percentil 81 všech vzorků na Slovensku.
KadmiumCdmírně zvýšené
nejvyšší 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l16 vzorky
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: Novobanský potok, 1100m JV od K363, 50 m od vody. Srovnání: percentil 75 všech vzorků na Slovensku.
BaryumBaběžná hodnota
nejvyšší 60,0 μg/lmedián 30,0 μg/l16 vzorky
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: Nová Baňa1993, 210 m od vody. Srovnání: percentil 71 všech vzorků na Slovensku.
ChromCrběžná hodnota
nejvyšší 1,60 μg/lmedián 1,00 μg/l16 vzorky94 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: Nová Baňa1993, 240 m od vody. Srovnání: percentil 70 všech vzorků na Slovensku.
StronciumSrběžná hodnota
nejvyšší 240 μg/lmedián 90,0 μg/l15 vzorky
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: Novobanský potok, 1100m JV od K3631993, 50 m od vody. Srovnání: percentil 62 všech vzorků na Slovensku.
VéstPbpod polovinou Slovenska
nejvyšší 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l16 vzorky100 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: Novobanský potok, 1100m JV od K3631993, 50 m od vody. Srovnání: percentil 43 všech vzorků na Slovensku.
AntimonSbpod polovinou Slovenska
nejvyšší 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l15 vzorky100 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: Novobanský potok, 1100m JV od K3631993, 50 m od vody. Srovnání: percentil 37 všech vzorků na Slovensku.
Hlavní ionty, mineralizace a pH
Základní chemie vody: ze kterých hornin pocházejí minerály v ní.
Oxid křemičitýSiO2vysoké (horní 5 %)
nejvyšší 46,0 mg/lmedián 30,7 mg/l21 vzorky
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: 450m Z od K6961993, 990 m od vody. Srovnání: percentil 97 všech vzorků na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v říčních sedimentech
Regionální rýžovací prospekce: těžká frakce byla vyplavena z říčního štěrku a byla spočítána minerální zrna v ní. Mapa nálezů je pozitivní: vzorek bez zlata není v atlase uveden, takže absence nálezu není důkazem, že zlato není.
Ilmenit (FeTiO₃)23 vzorků, maximálně 1815 zrn
Magnetit (Fe₃O₄)23 vzorků, maximálně 1815 zrn
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)22 vzorků, maximálně 1815 zrn
Baryt (BaSO₄)19 vzorků, maximálně 315 zrn
Pyrit (FeS₂)19 vzorků, maximálně 315 zrn
Rutil (TiO₂)16 vzorků, maximálně 155 zrn
Sfalerit (ZnS)12 vzorků, maximálně 50 zrn
Anatas (TiO₂)6 vzorků, maximálně 5 zrn
Chalkopyrit (CuFeS₂)6 vzorků, maximálně 400 zrn
Zlato (Au)2 vzorků, maximálně 1 zrn
Hematit (Fe₂O₃)2 vzorků, maximálně 15 zrn
Cinabarit (HgS)1 vzorku, maximálně 11 zrn
Kasiterit (SnO₂)1 vzorku, maximálně 1 zrn
Nejbližší vzorky se zlatem
Ochutnat
Zlato ve vzorku
Z vody
77
1 zrno
40 m
72
1 zrno
900 m
Hornotvorné a akcesorické minerály
Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)23 vzorků, maximálně 4115 zrn
Zirkonium (ZrSiO₄)23 vzorků, maximálně 815 zrn
Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))22 vzorků, maximálně 55 zrn
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)20 vzorků, maximálně 1815 zrn
Korund (Al₂O₃)20 vzorků, maximálně 55 zrn
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)14 vzorků, maximálně 55 zrn
Kyanit (Al₂SiO₅)7 vzorků, maximálně 5 zrn
Sillimanit (Al₂SiO₅)7 vzorků, maximálně 55 zrn
Turmalíny (komplexní borosilikát)6 vzorků, maximálně 55 zrn
Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))4 vzorků, maximálně 5 zrn
Titanit (CaTiSiO₅)1 vzorku, maximálně 222 zrn
Podzemní vody: chemie, druhy vod a radioaktivita
Hydrogeochemické objekty (analýzy pramenů a vrtů), geochemický atlas podzemních vod (1996) a radiohydrochemické vzorkování. Podzemní voda napájí toky, takže její složení ovlivňuje i vodu v toku.
Chemické druhy vody v okolí
Ca-HCO321×
Ca-SO4-HCO38×
Ca-Mg-HCO35×
Ca-Mg-SO4-NO32×
Ca-HCO3-NO3-SO41×
Na-Ca-HCO31×
Ca-Mg-SO4-HCO31×
Ca-HCO3-SO41×
Třída jakosti vody dle hydrogeochemické mapy
třída B26×
třída F5×
třída H5×
třída D2×
třída E2×
třída A1×
Kovy v podzemních vodách
HliníkAlextrémní (horní 1 %)
nejvyšší 21,4 mg/lmedián 0,0100 mg/l47 vzorky34 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: štôlňa1994, 110 m od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.
ZinekZnextrémní (horní 1 %)
nejvyšší 10 100 μg/lmedián 30,0 μg/l47 vzorky11 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: studňa1993, 2,9 km od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.
ArsenAsextrémní (horní 1 %)
nejvyšší 38,0 μg/lmedián 0,500 μg/l47 vzorky55 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: prameň1994, 550 m od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.
KadmiumCdextrémní (horní 1 %)
nejvyšší 8,10 μg/lmedián 0,250 μg/l47 vzorky83 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: štôlňa1994, 110 m od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.
AntimonSbextrémní (horní 1 %)
nejvyšší 5,90 μg/lmedián 0,100 μg/l47 vzorky83 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: studňa1994, 360 m od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.
RtuťHgextrémní (horní 1 %)
nejvyšší 0,500 μg/lmedián 0,100 μg/l47 vzorky91 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: prameň1994, 1,1 km od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.
VéstPbvysoké (horní 5 %)
nejvyšší 4,00 μg/lmedián 1,00 μg/l47 vzorky45 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: prameň1994, 740 m od vody. Srovnání: percentil 96 všech vzorků na Slovensku.
MěďCuvysoké (horní 5 %)
nejvyšší 7,20 μg/lmedián 1,10 μg/l47 vzorky
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: štôlňa1994, 110 m od vody. Srovnání: percentil 96 všech vzorků na Slovensku.
ChromCrzvýšené (horní 10 %)
nejvyšší 3,70 μg/lmedián 0,600 μg/l47 vzorky43 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: prameň1994, 910 m od vody. Srovnání: percentil 95 všech vzorků na Slovensku.
SelenSezvýšené (horní 10 %)
nejvyšší 2,40 μg/lmedián 0,500 μg/l47 vzorky98 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: prameň1994, 360 m od vody. Srovnání: percentil 94 všech vzorků na Slovensku.
LithiumLimírně zvýšené
nejvyšší 28,0 μg/lmedián 2,00 μg/l47 vzorky30 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: štôlňa1994, 110 m od vody. Srovnání: percentil 86 všech vzorků na Slovensku.
ŽelezoFeběžná hodnota
nejvyšší 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l26 vzorky100 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: prameň1993, 490 m od vody. Srovnání: percentil 50 všech vzorků na Slovensku.
Radon ve vodách
Typ webu
Ukázky
Nejvyšší radon
Medián
zdroj vody pro veřejné zásobování
4
29,2 Bq/l
12,3 Bq/l
zdroj
16
40,6 Bq/l
11,3 Bq/l
potok, řeka
2
1,14 Bq/l
0,860 Bq/l
vyvinutá pružina
4
52,4 Bq/l
13,9 Bq/l
zdroj vody pro individuální zásobování
1
28,3 Bq/l
28,3 Bq/l
odtok z dolu fungujícího
1
3,82 Bq/l
3,82 Bq/l
Důlní díla, ložiska a výskyty rud
Stará důlní díla mimo dobývací prostory (registr Geofondu), ložiska a dobývací prostory a metalogenetická mapa. Zlato, stříbro a další kovy v blízkosti toků se mohou dostat do sedimentů a vody.
Co se zde těžilo (podle evidence starých důlních děl)
Au152×
Ag151×
Pb130×
Zn130×
Druhy těžebních objektů
adit69×
zkazit hromadu59×
pinge (těžební jáma), řada pingových jam41×
šachta26×
jiný typ objektu4×
Nejbližší stará důlní díla
Název
Druh
Vytěženo
Skončilo
Z vody
František štôlňa
adit
Au,Ag,Pb,Zn
19. století
10 m
Gregor šachta
šachta
Au,Ag,Pb,Zn
19. století
10 m
Halda k František štôlni
zkazit hromadu
Au,Ag,Pb,Zn
19. století
20 m
Halda Einigkeit štôlne
zkazit hromadu
Au,Ag,Pb,Zn
19. století
30 m
Výtok vôd z banského diela
jiný typ objektu
Au – Ag Ores, pyrit
30 m
Bezmenná vetracia šachta
šachta
Au,Ag,Pb,Zn
19. století
30 m
Výtok vôd z banského diela
jiný typ objektu
30 m
Einigkeit štôlňa
adit
Au,Ag,Pb,Zn
19. století
40 m
Ján Nepomuk štôlňa
adit
Au,Ag,Pb,Zn
19. století
40 m
Zadná Dominik štôlňa
adit
Au,Ag,Pb,Zn
19. století
40 m
Ložiska a dobývací prostory
Vklad
Minerální
Stav a organizace
Z vody
Nová Baňa – Štamproch
stavební kámen
Ložisko se zastavenou těžbou nebo tam, kde se neočekává použití rezerv – D I T T E s.r.o.
710 m
Tekovská Breznica – Brehy
tavený čedič
Vytěžené ložisko – SKALEX N B, s.r.o.
940 m
Tekovská Breznica – Brehy
tavený čedič
Vytěžené ložisko – SKALEX N B, s.r.o.
980 m
Veľká Lehota
stavební kámen
Ložisko se zastavenou těžbou nebo tam, kde se neočekává použití rezerv – Urbárske lesné a pasienkové pozemkové spoločenstvo Veľká Lehota
1,2 km
Nová Baňa – Čičerka
stavební kámen
Ložisko se zastavenou těžbou nebo tam, kde se neočekává použití rezerv – Chuťka Miroslav – Kamena – produkt
1,2 km
Nová Baňa – Háj
stavební kámen
Ložisko se zastavenou těžbou nebo tam, kde se neočekává použití rezerv – Organizácia neurčená
1,5 km
Nová Baňa – Háj
stavební kámen
Ložisko se zastavenou těžbou nebo tam, kde se neočekává použití rezerv – Organizácia neurčená
1,6 km
Nová Baňa – Pod Sedlovou skalou
stavební kámen
Vytěžené ložisko – Chuťka Miroslav – KAMENA – produkt
1,8 km
Obyce – Osná dolina
stavební kámen
Vytěžené ložisko – Ondrejka Miloš KAM-ON
2,9 km
Jedľové Kostoľany
keramické jíly
Záloha s očekávaným využitím rezerv – ŠGÚDŠ Bratislava
4,5 km
Jedľové Kostoľany
keramické jíly
Záloha s očekávaným využitím rezerv – ŠGÚDŠ Bratislava
4,5 km
Výskyty rud v metalogenní mapě
Výskyt
Typ rudy
Kovy
Druh
Z vody
Nová Baňa
Zlato-stříbrné rudy
Au, Ag
malý vklad
410 m
Nová Baňa
Polymetalové rudy
Cu, Pb, Zn
mineralogický výskyt
870 m
Horné Hámre – Moras dolina
Polymetalové rudy
Cu, Pb, Zn
výskyt vkladu
2,0 km
Rudno nad Hronom – Johan de Deo a Goldschram žily
Zlato-stříbrné rudy
Au, Ag
výskyt vkladu
3,1 km
Brehy – Grunty
Železné rudy
Fe
mineralogický výskyt
3,3 km
Rudno nad Hronom – Filip a Anna žily
Zlato-stříbrné rudy
Au, Ag, Pb, Zn
malý vklad
3,3 km
Brehy – Grunty
Polymetalové rudy
Pb, Zn
mineralogický výskyt
4,3 km
Veľké Pole – Miškelov štál
Zlaté rudy
Au
mineralogický výskyt
4,3 km
Brehy – Grunty
Polymetalové rudy
Pb,Zn
mineralogický výskyt
4,3 km
Veľké Pole – Píla
Polymetalové rudy
Pb, Zn, Ag
výskyt vkladu
4,6 km
Vrty a archivní zprávy Geofondu
Registr hydrogeologických vrtů, ostatních vrtů a geotermálních vrtů. Každý vrt má v archivu Geofondu zprávu (geologické profily, čerpací zkoušky, chemické rozbory vod); číslo zprávy je v tabulce.
140 vrtů v pásmu 3 km, z toho 41 hydrogeologických a 99 ostatních; s číslem archivní zprávy 140.
Hloubky vrtů
do 10 m39×
10–30 m51×
30–100 m21×
100–300 m25×
přes 300 m4×
Nejbližší vrty
Lokalita
Druh
Hloubka
Archivní zpráva
Z vody
NBK-3
strukturální
300,0 m
11639
50 m
Nová Baňa
vrt s úzkým průměrem s běžnou pitnou a zpracovatelnou vodou
164,0 m
75882 122Ca7.pdf
80 m
Stará Huta
vrt s úzkým průměrem s běžnou pitnou a zpracovatelnou vodou
110,0 m
66946 122Ca4.pdf
110 m
Nová Baňa
vrt s úzkým průměrem s běžnou pitnou a zpracovatelnou vodou
10,0 m
48194 122Cd9.pdf
110 m
Nová Baňa
monitorování vrtu
5,0 m
86986 122Cb27.pdf
130 m
VNB-1
žádný specifikovaný účel
5,0 m
86986
130 m
Stará Huta
vrt s úzkým průměrem s běžnou pitnou a zpracovatelnou vodou
150,0 m
34981 122Ca1.pdf
140 m
Nová Baňa
vrt s širokým průměrem
6,0 m
51334 122Cd10.pdf
140 m
Nová Baňa
monitorování vrtu
8,0 m
86986 122Cb28.pdf
160 m
VNB-2
žádný specifikovaný účel
8,0 m
86986
160 m
Nová Baňa
vrt s širokým průměrem
7,0 m
51334 122Cd11.pdf
170 m
Nová Baňa
vrt s širokým průměrem
7,0 m
51334 122Cd12.pdf
190 m
Geotermální energie a minerální vody
Geotermální vrty (teplota vody na ústí vrtů, vydatnost, chemický typ) a zdroje geotermálních a minerálních vod do 10 km. Údaje o využití a existenci vrtu pocházejí z evidence Geofondu.
Vrt
Teplota
Výtěžek
Hloubka
Chemický typ vody
Použití
Z vody
Lukavica – Žarnovica – LKC-4
35 °C
10,0 l/s
876 m
Ca-Mg-HCO3
nepoužitý
9,1 km
Obyce – KD-1
27 °C
3,5 l/s
464,3 m
Ca-Mg-SO4-HCO3
nepoužitý
9,1 km
Voznica – R-3
35 °C
10,0 l/s
710 m
Ca-Mg-SO4-HCO3
nepoužitý
9,6 km
Zdroje geotermálních a minerálních vod
Zdroj
Druh
Teplota vody (°C)
Výtěžnost (l/s)
Počítat
Nejblíže od vody
kategorie a1
minerální voda
< 15
< 5
5
40 m
R-3
geotermální voda
22 – 38
< 5
1
5,2 km
kategorie b1
minerální voda
15-22
< 5
2
6,6 km
kategorie c2
minerální voda
23-38
5-15
1
8,5 km
Ekologické zátěže, skládky a antropogenní sedimenty
Evidované ekologické zátěže (průmyslové areály, skládky, těžba), registr skládek odpadů a monitoring antropogenních sedimentů (průmyslové kaly). Je to seznam míst, nikoli měření znečištění vody.
Ekologické zátěže
Lokalita
Aktivita
Látka
Klasifikace
Z vody
Nová Baňa – areál bývalých Závodov technického skla
SK1000700P
240 m
Skládky odpadu
Skládka
Plocha
Rok založení
Sledování
Z vody
Nová Baňa
–
1989
–
10 m
pri futbalovom ihrisku – Nová Baňa
–
1960
–
50 m
Nová Baňa – pri štadióne – Nová Baňa
–
1960
–
120 m
Nová Baňa
–
1950
–
170 m
Nová Baňa
–
1965
–
230 m
Nová Baňa
200 m²
1980
–
240 m
Nová Baňa
–
1960
–
280 m
Nová Baňa
–
1950
–
320 m
Sesuvy půdy a svahové deformace
Registr dokumentovaných svahových deformací (Geofond). Sesuvy půdy u potoka mohou přinést jemný materiál do vody, změnit koryto a přehradit koryto.
Typy deformací
Sesuvy půdy45×
Bloková pole8×
Blokové trhliny3×
Bloková pole + sesuvy půdy1×
Rockfalls1×
Stupeň aktivity
Stabilizovaný34×
Potenciálny21×
Aktívny3×
Současný stav
SD převzato z archivních materiálů, ktorá bola konfrontova37×
SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick4×
Zpracováváno pouze v rozsahu registrace v měřítku 1:25 0002×
SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S1×
Jak číst tyto údaje
Zóna a vzdálenost. Vzdálenost se měří od čáry vody k bodu v registru (u oblastí do středu) s přesností na desítky metrů. Počty se vztahují pouze na zónu, nikoli na celé povodí.
Percentil. U chemie je nejvyšší hodnota porovnána se všemi atlasovými vzorky na Slovensku. Nejedná se o zákonný limit ani hodnocení zdravotního rizika; atlasy jsou historické (publikováno: povrchové vody 2015, podzemní vody 1996, říční sedimenty 1999).
Limit kvantifikace. Mnoho vzorků má hodnotu na nejnižší úrovni, kterou může laboratoř určit; takové výsledky znamenají „pod limitem“. U těch je pozice v distribuci odhadem.
Šlichy. Evidovány jsou pouze vzorky s nálezem. Počet zrn v koncentrátu není obsah zlata v gramech na tunu.
Vztah k vodě. Nedaleké důlní dílo, skládka nebo zátěž nic nevypovídá o kvalitě vody v toku. Slouží jako podnět k pozornosti a výchozí bod pro další zkoumání.
Vzorové body. Oblastní a rastrové mapy ŠGÚDŠ nelze stáhnout bodově, takže podél linie každého rybářského revíru je hodnota zjišťována v bodech zhruba každé 3 km. Je to vzorek řádku, nikoli souvislý záznam; velmi krátký úsek může mít jeden bod.
Atlasové rastry. Chemismus vody a sedimentů je interpolací měření ve vzorkovací síti (Geochemický atlas Slovenska). Hodnota v bodě je modelovaný odhad pro okolí, nikoli měření ve vodě. Percentil porovnává průměr tohoto toku se všemi vzorovými body na tocích na Slovensku.
Polohy a měřítka. Mapy mají různá měřítka (1:50 000 až 1:1 000 000), takže úroveň detailů se mezi jednotlivými sekcemi liší. Mapa mimo její pokrytí znamená, že v tomto bodě není žádná oblast, ne že tam nic není.