Horgászati feltételek pontszáma, a nap legjobb időszaka és horgászvizek a legjobb feltételektől
Vízfolyás horgászvizeinek átlaga
28100 felől
Alacsony aktivitás · egy horgászvíz átlaga
A fejlécben lévő szám a vízfolyás közepére vonatkozó becslés az időjárás és a mérések alapján. A horgászvizek átlaga emellett számolja a műholdas adatokat, az árnyékolást és az egyes horgászvizek geológiáját.
Mai legjobb időablak
06:00–08:00
Novobanský potok, ablakpontszám 38.
A pontszám az időjárás, a víz és a környezet szerinti feltételek becslése, nem pedig a kapások előrejelzése. Újraszámolva ekkor: 14:04.
A vízfolyás térképe és horgászvizei
A vízfolyás nyomvonala és horgászvizei. A vonalak színét átválthatja a mai feltételekre, a vízminőségre vagy bármely más paraméterre.
A pontszám az időjárás, a víz és a környezet alapján becsült feltétel, nem harapásjóslat. Minden horgászvíznél látható, miből tevődik össze, mennyire támasztják alá adatok, és honnan származnak az adatok.
Vízfolyás magassági profilja
Hogyan esik a vízfolyás lefelé: esés, lejtés és vízsebesség.
BystrinaHegyi patak meredek lejtéssel, kaskádokkal és sziklás fenékkel. A víz tiszta és hideg; a horgászat óvatos megközelítést igényel.
A vízfolyás magassági profilja: 565-től 202 m tengerszint feletti magasságig 10,8 km hosszan.Horgászvizek sorrendben a legmagasabbtól (balra) a legalacsonyabbig. A horgászvizek között lehet olyan szakasz, amely nem tartozik revírhoz; az nem jelenik meg.
Legmagasabb pont
565 m a.s.l.
Legalacsonyabb pont
190 m a.s.l.
Horgászvizek eséseEsésA horgászvíz felső és alsó vége közötti tengerszint feletti magasság különbsége méterben. Minél nagyobb az esés rövidebb hosszon, annál gyorsabb a víz.
375 m
Átlagos lejtésVízfolyás eséseEsem kilométerenként ezrelékben (‰, méter kilométerenként). 2 ‰-ig lassú síkvidéki folyó, 5–10 ‰ között dombvidéki folyó (pénzes pér, pisztráng), 10 ‰ felett gyors patak.
35 ‰
KanyargósságKanyargósságA vízfolyás hossza elosztva a végei közötti légvonallal. 1,0 egyenes vízfolyás, 1,3 felett erősen kanyarog. A meanderek mederszakaszokat hoznak létre a partok alatt és gázlókat a köztes szakaszokon.
1,23
Forrás: Open Topo Data (eudem25m), 2026. nov. 4.. A lejtés és az esés tájékoztató jellegű, csak a horgászvíz szakaszait foglalja magában.
Domborzat 3D-ben
A(z) 3D terepmodell betöltése…
Történelmi képek
Környezet és természet alakulása 2017 és 2023 között: hogyan változnak a partok, a növényzet és a táj a víz körül. A képek maguktól váltakoznak, kézzel is lapozhatsz.
2017felvételezve: 2017. aug. 24.2020felvételezve: 2020. aug. 2.2023felvételezve: 2023. jún. 2.
Forrás: SHMÚ (a felszíni és felszín alatti vizek minőségének évkönyvei), a VÚVH szennyvíztisztító-telepi nyilvántartása és az EEA. Az SHMÚ mérőpontját a horgászvízhez a vízfolyás azonos neve és a távolság alapján rendeljük; az évkönyv a normát nem teljesítő pontokat sorolja fel, ezért a hiányzó pont nem bizonyítja a víz tisztaságát.
Geológia a geochémia toku Novobanský potok
Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku
Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 19 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.
Hornina pod vodou
Náplavy riek50 % čiary vody
33 % mladé sedimenty, 17 % sopečné horniny
Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.
Voda podľa atlasu
pH 7,6modelový odhad
typ vody Ca–HCO₃–SO₄
Mineralizácia 164 mg/l, mäkká voda (4,8 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.
Prvky v riečnom sedimente
3 15 felőlprvkov v horných 10 %
najvyššie: Arzén 37,6 mg/kg
Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 95. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Teplo pod nohami
50°C v hĺbke 1 000 m
tepelný tok 75 mW/m²
V hĺbke 2 000 m okolo 85 °C (prírastok 35 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.
Prirodzené gama žiarenie
55nGy/h dávkový príkon
75. percentil na Slovensku
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.
Staré banské diela
199objektov do 3 km
ťažené: Au, Ag, Pb, Zn
Najbližšie: František štôlňa (štôlňa), 10 m od vody.
Zlato v riečnom sedimente
2vzorky so zlatom
13 rudných minerálov v sedimente
Najviac 1 zrno v jednej vzorke (900 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Stopové prvky vo vode toku
2 10 felőlukazovateľov v horných 5 %
najvyššie: Selén 2,30 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (Nová Baňa).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Vrty a rozbory podzemnej vody
140vrtov do 3 km
663 rozborov vody v okolí
Z toho 140 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Geotermálna energia
35°C na ústí vrtu
3 geotermálne vrty do 10 km
Najteplejší: Lukavica – Žarnovica – LKC-4, výdatnosť 10,0 l/s, 9,1 km od vody.
Environmentálne záťaže a skládky
19lokalít do 3 km
1 záťaž, 18 skládok
Najbližšia záťaž: Nová Baňa – areál bývalých Závodov technického skla, 240 m od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.
Ložiská a rudné výskyty
39záznamov do 5 km
11 ložísk, 28 rudných výskytov
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Zosuvy a svahové deformácie
58plôch do 3 km
3 aktívnych
Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.
Geologická stavba pod vodou
Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.
Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.
Náplavy riek50%SR 72 %
Mladé sedimenty33%SR 8,6 %
Vulkanikus kőzetek17%SR 3,2 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náplavy riek:Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.
Geologický vek hornín
kvartér83%
neovulkanity17%
Najčastejšie horninové jednotky
Útvar
Vek
Jednotka
Pont
kvartér
holocén
fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív
2×
kvartér
pleistocén – holocén
deluviálno-fluviálne sedimenty: prevažne ronové hliny, piesčité hliny s úlomkami, jemnozrnné piesky a splachy
1×
kvartér
pleistocén – holocén
deluviálne sedimenty: gravitačne resedimentované piesčité a piesčito-hlinité štrky svahovín
deluviálne sedimenty: prevažne hlinito-kamenité (podradne piesčito-kamenité) svahoviny a sutiny
1×
Kvartérny pokryv
Typická hrúbka kvartérneho pokryvu3,5m
2 – 5100%SR 48 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické členenie
NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Regionálne geologické členenie
neovulkanity100%SR 10 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Regionálne geologické členenie (podjednotky)
stredoslovenské neovulkanity100%SR 8,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Inžinierskogeologické rajóny
rajón efuzívnych hornín100%SR 3,1 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Inžinierskogeologické formácie
formácia neovulkanitov100%SR 4,5 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náchylnosť územia na svahové deformácie
Rajón stabilných území100%SR 95 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pokrýva 6 z 8 bodov čiary vody.
Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda
Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.
Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)
Kyslé vulkanity50%SR 3,2 %
Bázické vulkanity50%SR 6,6 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ zvodnenca
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Kyslé vulkani)50%SR 3,2 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Bázické vulka)50%SR 6,4 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)
medzizrnová67%SR 86 %
puklinová33%SR 12 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hydrogeologická funkcia
kolektor100%SR 95 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hlavný hydrogeologický región
kvartér nivy Hrona a Slatiny od Slovenskej Ľupče po Tlmače100%SR 0,0 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chemický typ podzemných vôd
Ca-HCO3100%SR 6,1 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Trieda kvality podzemných vôd
B100%SR 18 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geotermálne útvary podzemných vôd
Žiarska kotlina100%SR 6,4 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chémia povrchových vôd podľa atlasu
Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.
Vízsavasság
pH 7,59typické pásmo
Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.
Vízkeménység
4,8°dH, mäkká
Súčet vápnika a horčíka (0,85 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.
lágy
közepes
kemény
veľmi tvrdá
Rozpustené látky
164mg/l mineralizácia
Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Iónové zloženie vody
Katióny (kladné ióny)
Ca 57Mg 23Na+K 20
Anióny (záporné ióny)
HCO₃ 62SO₄ 33
Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–HCO₃–SO₄
Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.
Hlavné ióny
DraslíkK2,94 mg/l49. percentil
FluoridokF0,112 mg/l49. percentil
NátriumNa8,10 mg/l46. percentil
SzulfátokSO433,2 mg/l39. percentil
KloridokCl4,12 mg/l28. percentil
MagnéziumMg6,04 mg/l16. percentil
KalciumCa24,2 mg/l14. percentil
HydrogénuhličitanyHCO380,0 mg/l13. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.
Potenciálne toxické a stopové prvky
ArzénAs37,6 mg/kg95. percentil
KadmiumCd0,745 mg/kg91. percentil
VanádiumV104 mg/kg90. percentil
ÓlomPb29,0 mg/kg86. percentil
CinkZn157 mg/kg82. percentil
AntimonSb1,88 mg/kg82. percentil
CínSn4,02 mg/kg82. percentil
RézCu34,8 mg/kg79. percentil
HiganyHg0,222 mg/kg77. percentil
KobaltCo9,73 mg/kg69. percentil
MolibdénMo0,455 mg/kg63. percentil
SzelénSe0,301 mg/kg62. percentil
BizmutBi0,177 mg/kg33. percentil
NikkelNi14,1 mg/kg10. percentil
KrómCr43,6 mg/kg10. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
AlumíniumAl7,08 %87. percentil
VasFe3,71 %86. percentil
TitánTi5 809 mg/kg84. percentil
MangánMn1 218 mg/kg79. percentil
FoszforP1 008 mg/kg69. percentil
MagnéziumMg1,14 %68. percentil
NátriumNa0,932 %62. percentil
KalciumCa2,20 %53. percentil
DraslíkK1,41 %33. percentil
Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
BerilliumBe1,88 mg/kg77. percentil
YtriumY32,9 mg/kg75. percentil
BáriumBa522 mg/kg75. percentil
StronciumSr168 mg/kg74. percentil
RubídiumRb92,0 mg/kg59. percentil
GáliumGa14,7 mg/kg56. percentil
CérCe56,4 mg/kg40. percentil
ZirkónZr353 mg/kg33. percentil
LítiumLi24,4 mg/kg21. percentil
BórB33,3 mg/kg6. percentil
Prirodzená rádioaktivita a radón
Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.
Dávkový príkon gama žiarenia
55nGy/h vo vzduchu
rozsah 44 až 66 nGy/h
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Alapkőzeti radon-kockázat
alacsony
Radón je prirodzený plyn z hornín. Riziko sa týka budov a pivníc, nie vody v toku; ukazuje, aké je podložie.
Ekvivalentný urán (eU)eU2,95 ppm79. percentil
Ekvivalentné tórium (eTh)eTh8,40 ppm76. percentil
Kálium (K)K1,34 %62. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geofyzikálne polia: magnetika a tiaž
Mapy magnetického poľa a tiaže (ŠGÚDŠ) odhaľujú, čo je pod sedimentmi a pod povrchom: vulkanické telesá, zlomy a hrúbku kôry. Pre rybára sú zaujímavé nepriamo: ukazujú, kde sa mení podložie a s ním aj voda.
Magnetická anomália
+128nT
rozsah -48 až 497 nT
Odchýlka magnetického poľa Zeme od okolia. Kladné a záporné anomálie prezrádzajú horniny s magnetitom (čadiče, bázické vulkanity) a rozhrania v podloží.
zápornákladná
Bouguerova tiažová anomália
-12mGal
reziduálna +3,9 mGal
Záporné hodnoty sú nad hrubými sedimentmi a pod horami (ľahká kôra), kladné nad hustými horninami a tenšou kôrou. Ukazuje stavbu zemskej kôry, nie vodu.
Geotermálny potenciál
Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.
Teplota hornín s hĺbkou
50 / 85 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m
prírastok 35 °C na km
Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 75 mW/m².
Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody
Žiarska kotlina100%SR 6,4 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Reliéf, klíma a pôdy
Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.
Nadmorská výška geomorfologických jednotiek (od–do)187–897m a.s.l.
Priemerná výška jednotiek397m a.s.l.
Átlagos lejtés12,1°
Geomorfologické celky
Vtáčnik80%SR 0,0 %
Pohronský Inovec20%SR 0,0 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geomorfologické oblasti
Slovenské stredohorie100%SR 9,1 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náchylnosť pôd na okysľovanie
pôdy náchylné na acidifikáciu100%SR 31 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Kontaminácia pôd (mapa 1:500 000)
nekontaminovaná pôda, geogénne podmienený obsah niektorých rizikových prvkov dosahuje limitné hodnoty A100%SR 45 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Litogeochemické typy
Neogénne vulkanity100%SR 11 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pásma
Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.
SzelénSevysoká (horných 5 %)
najvyššie 2,30 μg/lmedián 0,500 μg/l15 vzoriek60 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Nová Baňa, 1993, 70 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArzénAsvysoká (horných 5 %)
najvyššie 14,0 μg/lmedián 0,500 μg/l15 vzoriek53 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Nová Baňa, 1993, 520 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLimierne zvýšená
najvyššie 23,0 μg/lmedián 5,00 μg/l19 vzoriek74 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Novobanský potok, 1100m JV od K363, 1993, 50 m od vody. Porovnanie: 86. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
RézCumierne zvýšená
najvyššie 3,20 μg/lmedián 1,10 μg/l16 vzoriek50 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Starohutský potok, 2005, 100 m od vody. Porovnanie: 81. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KadmiumCdmierne zvýšená
najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l16 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Novobanský potok, 1100m JV od K363, 50 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
BáriumBabežná hodnota
najvyššie 60,0 μg/lmedián 30,0 μg/l16 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Nová Baňa, 1993, 210 m od vody. Porovnanie: 71. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KrómCrbežná hodnota
najvyššie 1,60 μg/lmedián 1,00 μg/l16 vzoriek94 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Nová Baňa, 1993, 240 m od vody. Porovnanie: 70. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
StronciumSrbežná hodnota
najvyššie 240 μg/lmedián 90,0 μg/l15 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Novobanský potok, 1100m JV od K363, 1993, 50 m od vody. Porovnanie: 62. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ÓlomPbnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l16 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Novobanský potok, 1100m JV od K363, 1993, 50 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimonSbnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l15 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Novobanský potok, 1100m JV od K363, 1993, 50 m od vody. Porovnanie: 37. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Hlavné ióny, mineralizácia a pH
Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.
Oxid kremičitýSiO2vysoká (horných 5 %)
najvyššie 46,0 mg/lmedián 30,7 mg/l21 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: 450m Z od K696, 1993, 990 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch
Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.
Ilmenit (FeTiO₃)23 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Magnetit (Fe₃O₄)23 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)22 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Barit (BaSO₄)19 vzoriek, najviac 315 zŕn
Pyrit (FeS₂)19 vzoriek, najviac 315 zŕn
Rutil (TiO₂)16 vzoriek, najviac 155 zŕn
Sfalerit (ZnS)12 vzoriek, najviac 50 zŕn
Anatas (TiO₂)6 vzoriek, najviac 5 zŕn
Chalkopyrit (CuFeS₂)6 vzoriek, najviac 400 zŕn
Arany (Au)2 vzorky, najviac 1 zŕn
Hematit (Fe₂O₃)2 vzorky, najviac 15 zŕn
Cinabarit (HgS)1 vzorka, najviac 11 zŕn
Kasiterit (SnO₂)1 vzorka, najviac 1 zŕn
Najbližšie vzorky so zlatom
Vzorka
Zlato vo vzorke
Od vody
77
1 zrno
40 m
72
1 zrno
900 m
Horninotvorné a doprovodné minerály
Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)23 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Zirkón (ZrSiO₄)23 vzoriek, najviac 815 zŕn
Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))22 vzoriek, najviac 55 zŕn
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)20 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Korund (Al₂O₃)20 vzoriek, najviac 55 zŕn
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)14 vzoriek, najviac 55 zŕn
Kyanit (Al₂SiO₅)7 vzoriek, najviac 5 zŕn
Sillimanit (Al₂SiO₅)7 vzoriek, najviac 55 zŕn
Turmalíny (komplexný borosilikát)6 vzoriek, najviac 55 zŕn
Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))4 vzorky, najviac 5 zŕn
Titanit (CaTiSiO₅)1 vzorka, najviac 222 zŕn
Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita
Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.
Chemické typy vôd v okolí
Ca-HCO321×
Ca-SO4-HCO38×
Ca-Mg-HCO35×
Ca-Mg-SO4-NO32×
Ca-HCO3-NO3-SO41×
Na-Ca-HCO31×
Ca-Mg-SO4-HCO31×
Ca-HCO3-SO41×
Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy
trieda B26×
trieda F5×
trieda H5×
trieda D2×
trieda E2×
trieda A1×
Kovy v podzemnej vode
AlumíniumAlextrémna (horný 1 %)
najvyššie 21,4 mg/lmedián 0,0100 mg/l47 vzoriek34 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: štôlňa, 1994, 110 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CinkZnextrémna (horný 1 %)
najvyššie 10 100 μg/lmedián 30,0 μg/l47 vzoriek11 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,9 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArzénAsextrémna (horný 1 %)
najvyššie 38,0 μg/lmedián 0,500 μg/l47 vzoriek55 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1994, 550 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KadmiumCdextrémna (horný 1 %)
najvyššie 8,10 μg/lmedián 0,250 μg/l47 vzoriek83 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: štôlňa, 1994, 110 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimonSbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 5,90 μg/lmedián 0,100 μg/l47 vzoriek83 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1994, 360 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
HiganyHgextrémna (horný 1 %)
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,100 μg/l47 vzoriek91 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1994, 1,1 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ÓlomPbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 4,00 μg/lmedián 1,00 μg/l47 vzoriek45 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1994, 740 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
RézCuvysoká (horných 5 %)
najvyššie 7,20 μg/lmedián 1,10 μg/l47 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: štôlňa, 1994, 110 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KrómCrzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 3,70 μg/lmedián 0,600 μg/l47 vzoriek43 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1994, 910 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SzelénSezvýšená (horných 10 %)
najvyššie 2,40 μg/lmedián 0,500 μg/l47 vzoriek98 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1994, 360 m od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLimierne zvýšená
najvyššie 28,0 μg/lmedián 2,00 μg/l47 vzoriek30 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: štôlňa, 1994, 110 m od vody. Porovnanie: 86. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
VasFebežná hodnota
najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l26 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 490 m od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Radón vo vodách
Druh miesta
Vzoriek
Najvyšší radón
Medián
vodný zdroj pre hromadné zásobovanie
4
29,2 Bq/l
12,3 Bq/l
prameň
16
40,6 Bq/l
11,3 Bq/l
potok, rieka
2
1,14 Bq/l
0,860 Bq/l
upravený prameň
4
52,4 Bq/l
13,9 Bq/l
vodný zdroj pre individuálne zásobovanie
1
28,3 Bq/l
28,3 Bq/l
výtok z banského diela
1
3,82 Bq/l
3,82 Bq/l
Banské diela, ložiská a rudné výskyty
Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.
Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)
Au152×
Ag151×
Pb130×
Zn130×
Druhy banských objektov
štôlňa69×
halda59×
pinga, pingový ťah41×
šachta26×
iný druh objektu4×
Najbližšie staré banské diela
Név
Faj
Ťažené
Ukončenie
Od vody
František štôlňa
štôlňa
Au,Ag,Pb,Zn
19.storočie
10 m
Gregor šachta
šachta
Au,Ag,Pb,Zn
19.storočie
10 m
Halda k František štôlni
halda
Au,Ag,Pb,Zn
19.storočie
20 m
Halda Einigkeit štôlne
halda
Au,Ag,Pb,Zn
19.storočie
30 m
Výtok vôd z banského diela
iný druh objektu
Au – Ag rudy, pyrit
30 m
Bezmenná vetracia šachta
šachta
Au,Ag,Pb,Zn
19.storočie
30 m
Výtok vôd z banského diela
iný druh objektu
30 m
Einigkeit štôlňa
štôlňa
Au,Ag,Pb,Zn
19.storočie
40 m
Ján Nepomuk štôlňa
štôlňa
Au,Ag,Pb,Zn
19.storočie
40 m
Zadná Dominik štôlňa
štôlňa
Au,Ag,Pb,Zn
19.storočie
40 m
Ložiská a dobývacie priestory
Ložisko
Nerast
Stav a organizácia
Od vody
Nová Baňa – Štamproch
stavebný kameň
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – D I T T E s.r.o.
710 m
Tekovská Breznica – Brehy
čadič tavný
Ťažené ložisko – SKALEX N B, s.r.o.
940 m
Tekovská Breznica – Brehy
čadič tavný
Ťažené ložisko – SKALEX N B, s.r.o.
980 m
Veľká Lehota
stavebný kameň
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Urbárske lesné a pasienkové pozemkové spoločenstvo Veľká Lehota
1,2 km
Nová Baňa – Čičerka
stavebný kameň
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Chuťka Miroslav – Kamena – produkt
1,2 km
Nová Baňa – Háj
stavebný kameň
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
1,5 km
Nová Baňa – Háj
stavebný kameň
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
1,6 km
Nová Baňa – Pod Sedlovou skalou
stavebný kameň
Ťažené ložisko – Chuťka Miroslav – KAMENA – produkt
1,8 km
Obyce – Osná dolina
stavebný kameň
Ťažené ložisko – Ondrejka Miloš KAM-ON
2,9 km
Jedľové Kostoľany
keramické íly
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
4,5 km
Jedľové Kostoľany
keramické íly
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
4,5 km
Rudné výskyty v metalogenetickej mape
Výskyt
Typ rudy
Fémek
Faj
Od vody
Nová Baňa
Zlato-strieborné rudy
Au, Ag
malé ložisko
410 m
Nová Baňa
Polymetalické rudy
Cu, Pb, Zn
mineralogický výskyt
870 m
Horné Hámre – Moras dolina
Polymetalické rudy
Cu, Pb, Zn
ložiskový výskyt
2,0 km
Rudno nad Hronom – Johan de Deo a Goldschram žily
Zlato-strieborné rudy
Au, Ag
ložiskový výskyt
3,1 km
Brehy – Grunty
Železné rudy
Fe
mineralogický výskyt
3,3 km
Rudno nad Hronom – Filip a Anna žily
Zlato-strieborné rudy
Au, Ag, Pb, Zn
malé ložisko
3,3 km
Brehy – Grunty
Polymetalické rudy
Pb, Zn
mineralogický výskyt
4,3 km
Veľké Pole – Miškelov štál
Zlaté rudy
Au
mineralogický výskyt
4,3 km
Brehy – Grunty
Polymetalické rudy
Pb,Zn
mineralogický výskyt
4,3 km
Veľké Pole – Píla
Polymetalické rudy
Pb, Zn, Ag
ložiskový výskyt
4,6 km
Vrty a archívne správy Geofondu
Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.
140 vrtov v pásme 3 km, z toho 41 hydrogeologických a 99 ostatných; s číslom archívnej správy 140.
Hĺbky vrtov
legfeljebb 10 m39×
10–30 m51×
30–100 m21×
100–300 m25×
nad 300 m4×
Najbližšie vrty
Helyszín
Faj
Mélység
Archívna správa
Od vody
NBK-3
štruktúrny
300,0 m
11639
50 m
Nová Baňa
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
164,0 m
75882 122Ca7.pdf
80 m
Stará Huta
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
110,0 m
66946 122Ca4.pdf
110 m
Nová Baňa
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
10,0 m
48194 122Cd9.pdf
110 m
Nová Baňa
monitorovací vrt
5,0 m
86986 122Cb27.pdf
130 m
VNB-1
bez určenia účelu
5,0 m
86986
130 m
Stará Huta
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
150,0 m
34981 122Ca1.pdf
140 m
Nová Baňa
širokoprofilový vrt
6,0 m
51334 122Cd10.pdf
140 m
Nová Baňa
monitorovací vrt
8,0 m
86986 122Cb28.pdf
160 m
VNB-2
bez určenia účelu
8,0 m
86986
160 m
Nová Baňa
širokoprofilový vrt
7,0 m
51334 122Cd11.pdf
170 m
Nová Baňa
širokoprofilový vrt
7,0 m
51334 122Cd12.pdf
190 m
Geotermálna energia a minerálne vody
Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.
Vrt
Hőmérséklet
Výdatnosť
Mélység
Chemický typ vody
Využívanie
Od vody
Lukavica – Žarnovica – LKC-4
35 °C
10,0 l/s
876 m
Ca-Mg-HCO3
nevyužívaný
9,1 km
Obyce – KD-1
27 °C
3,5 l/s
464,3 m
Ca-Mg-SO4-HCO3
nevyužívaný
9,1 km
Voznica – R-3
35 °C
10,0 l/s
710 m
Ca-Mg-SO4-HCO3
nevyužívaný
9,6 km
Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd
Forrás
Faj
Víz hőmérséklete (°C)
Výdatnosť (l/s)
Počet
Najbližší od vody
kategória a1
minerálna voda
< 15
< 5
5
40 m
R-3
geotermálna voda
22 – 38
< 5
1
5,2 km
kategória b1
minerálna voda
15-22
< 5
2
6,6 km
kategória c2
minerálna voda
23-38
5-15
1
8,5 km
Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty
Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.
Environmentálne záťaže
Helyszín
Činnosť
Látka
Klasifikácia
Od vody
Nová Baňa – areál bývalých Závodov technického skla
SK1000700P
240 m
Skládky odpadov
Skládka
Plocha
Rok vzniku
Monitorovanie
Od vody
Nová Baňa
–
1989
–
10 m
pri futbalovom ihrisku – Nová Baňa
–
1960
–
50 m
Nová Baňa – pri štadióne – Nová Baňa
–
1960
–
120 m
Nová Baňa
–
1950
–
170 m
Nová Baňa
–
1965
–
230 m
Nová Baňa
200 m²
1980
–
240 m
Nová Baňa
–
1960
–
280 m
Nová Baňa
–
1950
–
320 m
Zosuvy a svahové deformácie
Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.
Druhy deformácií
Zosuvy45×
Blokové polia8×
Blokové rozpadliny3×
Blokové polia + zosuvy1×
Skalné zrútenia1×
Stupeň aktivity
Stabilizovaný34×
Potenciálny21×
Aktívny3×
Súčasný stav
SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova37×
SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick4×
Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0002×
SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S1×
Ako čítať tieto údaje
Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.