Vymezení revíru:Čiastkové povodie Dudváhu od ústia Čiernej vody po ústie Gidry pri obci Malá Mača, potok Šárd od hate VN Šárd po sútok Salibským Dudváhom, Salibský Dudváh od ústia pri obci Čierny Brod po sútok s Čiernou vodou, kanál Pena od ústia
Podmínky k lovuIndex aktivity rybNáš výpočet (0–100): základ určuje teplota vody, upravují ho světlo, zákal, kyslík, počasí a další faktory podle toho, jak dobře jsou podloženy studiemi. U každého faktoru je vidět jistota a zdroj. Pomůcka pro plánování, ne předpověď záběrů.
Skóre, nejlepší okno dne a co ho táhne nahoru nebo dolů
Podmínky k lovu
Index aktivity rybNáš výpočet (0–100): základ určuje teplota vody, upravují ho světlo, zákal, kyslík, počasí a další faktory podle toho, jak dobře jsou podloženy studiemi. U každého faktoru je vidět jistota a zdroj. Pomůcka pro plánování, ne předpověď záběrů.
Načítám údaje…
Voda
Vodní stav, teplota, modelový průtok a spád
Vodní stav
Hladina vodyVodní stav na nejbližším vodočtu SHMÚ v centimetrech nad nulou vodočtu. Je to stav vody na stanici, nikoliv hloubka vody na revíru.
Čierny Brod – Dudváh · hladina ustálená
Hladina je ustálená.Vývoj hladinyMírně stoupající voda vyplavuje potravu z břehů a aktivuje ryby, tlačí se do tišin a za překážky. Rychlé stoupání přináší zákal a ryby neberou, po povodni klesající voda záběry často utlmí. Stabilní vodní stav bývá pro lov příjemný, ryby mají ustálená stanoviště.
Vodní stav na vodočtu, poslední dny (cm)Vývoj vodního stavu: od 7. 11. 12:45 do 8. 11. 12:45. Naposledy 21 cm, nejméně 21, nejvíce 21 cm.
Hladina je měřena na vodočtu SHMÚ, není to hloubka vody na revíru. Barevné čáry představují stupně povodňové aktivityStupně povodňové aktivitySHMÚ vyhlašuje pro vodočty tři stupně: 1. bdělost, 2. pohotovost, 3. ohrožení. Při vyšším stupni je lov nebezpečný..
Teplota vody
Teplota vodyRyby jsou studenokrevné a teplota vody řídí jejich trávení. Pod 8 °C se metabolismus zpomaluje, při 15–22 °C vrcholí aktivita, nad 25 °C klesá kyslík.
0815222530°C
Studená voda. Metabolismus ryb je zpomalený. Pomáhají jemné nástrahy a minimum krmiva.
Teplota vody, poslední dny (°C)Vývoj teploty vody: od 7. 11. 12:45 do 8. 11. 12:45. Naposledy 5,4 °C, nejméně 4,9, nejvíce 6,5 °C.
Pod 8 °C: zpomalený metabolismus
8–15 °C: aktivita roste
15–22 °C: vrchol potravní aktivity
22–25 °C: aktivita klesá
Nad 25 °C: málo kyslíku
Modelovaný průtok
Modelový průtokOdhad množství vody v řece (m³/s) z modelu GloFAS, nikoli měření. Rozlišení je asi 5 km, na malých tocích může ukazovat větší řeku v okolí.
Načítám údaje…
Výškový profil toku
Výškový profilJak se mění nadmořská výška toku po proudu. Počítá se z digitálního modelu reliéfu (desítky metrů), nikoli z měření hladiny, proto je orientační, zejména u úzkých potoků.
Pomalý tokNížinná řeka s klidným proudem, při březích plytčiny a v záhybech hlubší jámy.
Výškový profil revíru po proudu: od 132 do 113 m n. m. na 40,9 km.Po proudu, od horního konce revíru (vlevo) k dolnímu
Nejvyšší bod
133 m a.s.l.
Nejnižší bod
111 m a.s.l.
SpádSpádRozdíl nadmořské výšky mezi horním a dolním koncem revíru v metrech. Čím větší spád na kratší délce, tím rychlejší voda.
22 m
SklonSklon tokuSpád na kilometr v promile (‰, metry na kilometr). Do 2 ‰ je pomalá nížinná řeka, 5 až 10 ‰ podhorská řeka (lipan, pstruh), nad 10 ‰ rychlý potok.
0,5 ‰
SinuozitaKličkovatěníDélka toku vydělená vzdáleností jeho konců vzdušnou čarou. 1,0 je přímý tok, nad 1,3 silně meandruje. Meandre vytvářejí tůně pod břehy a plytčiny v úsecích mezi nimi.
1,39
Počasí a předpověď
Hodina po hodině, tlak a nejbližší dny
Počasí a předpověď
Načítám údaje…
Obloha: slunce, měsíc a solunární oknaSolunární obdobíVýpočet z polohy Měsíce: hlavní období (asi 2 h) kolem průchodu Měsíce nad obzorem a pod ním, vedlejší (asi 1 h) kolem východu a západu Měsíce. Vědecky nepotvrzená teorie: ve studii z 361 výjezdů (Quigley a kol. 2023) záběr nepředpověděla. Bereme ji jako hypotézu s váhou nejvýše ±2 body.
Kde jsou slunce a měsíc právě teď a kdy přijdou nejlepší okna dne
Obloha: slunce a měsíc
Solunární obdobíVýpočet z polohy Měsíce: hlavní období (asi 2 h) kolem průchodu Měsíce nad obzorem a pod ním, vedlejší (asi 1 h) kolem východu a západu Měsíce. Vědecky nepotvrzená teorie: ve studii z 361 výjezdů (Quigley a kol. 2023) záběr nepředpověděla. Bereme ji jako hypotézu s váhou nejvýše ±2 body.
Táhněte po ose a uvidíte, kde budou slunce a měsíc.
Slunce
Měsíc
Zlatá hodinka
Hlavní období
Vedlejší období
Slunce
Úsvit06:11
Východ06:44
Západ slunce16:20
Soumrak16:53
Den trvá 9 h 36 min.
MěsícFáze MěsícePři úplňku a novu je gravitační působení nejsilnější. Při jasné úplňkové noci se dravci a kapři často krmí v noci, den po ní může být slabší.
Lisosvětleno 2 %
Východ Měsíce05:56
Západ Měsíce15:24
Úplněk kolem 24. 11., nov kolem 9. 11..
Okna dneSolunární obdobíVýpočet z polohy Měsíce: hlavní období (asi 2 h) kolem průchodu Měsíce nad obzorem a pod ním, vedlejší (asi 1 h) kolem východu a západu Měsíce. Vědecky nepotvrzená teorie: ve studii z 361 výjezdů (Quigley a kol. 2023) záběr nepředpověděla. Bereme ji jako hypotézu s váhou nejvýše ±2 body.
Vedlejší solunární období05:26–06:26
Zlatá hodinka (ráno)06:14–07:44
Hlavní solunární období09:45–11:45
Vedlejší solunární období14:54–15:54
Zlatá hodinka (večer)15:20–16:50
Hlavní solunární období22:09–00:09
Solunární teorie není vědecky potvrzena, bereme ji jako doplněk. Zlatá hodinka je čas kolem východu a západu slunce, kdy ryby často berou.
Mapa a údaje o revíru
Průběh vody, místa u vody, charakter a základní údaje
HloubkaHloubkaNejvětší hloubka z popisu revíru. Mělčiny se rychle prohřívají a jsou bohaté na potravu, hluboké jámy dávají úkryt a stabilnější teplotu.0,8–2,0 m
DnoDnoMateriál dna určuje, jaké ryby se zde drží a kde nacházejí potravu. Rybí pásma lze rozeznat podle dna: kamenité, štěrkovité, písčité až bahnité.bahnité, místy bahnité
Linie tokuLinie tokuTvar toku shora. V zatáčkách je pod vnějším břehem hluboký výmol a pod vnitřním mělká lavice; členitý tok má více úkrytů a změn hloubky.vlnitá
ZastíněníZastíněníPodíl hladiny ve stínu. Stín snižuje letní teploty vody, dodává hmyz a úkryty; slunečný úsek se rychleji prohřívá a více zarůstá.0%
PorostPorostDřevinný a bylinný porost břehů. Kořeny a větve vytvářejí úkryty, z listů a větví padá potrava. Určuje i to, kde se dá nahazovat a kde se montáž zachytává.trávnatý
Příčné stavbyPříčné stavbyJezy, stupně a hráze zadržují vodu a brání rybám v migraci. Pod nimi se vytváří hluboký vývar s okysličenou vodou.žádné
Co to znamená pro rybářevysvětlení dna, porostu, linie a dalších údajů tohoto revíru
Hloubka: Střední, 1–3 m
Nejběžnější typ: mělčiny se střídají s hlubšími místy a ryby se přesouvají podle denní doby a teploty.
Dno: Bahnité dno
Pomalé nížinné vody a kaprové revíry. Bahno ukrývá potravu, v létě však může být u dna méně kyslíku a nástrahy v něm zapadají.
Linie toku: Vlnitá linie
Výrazné zákruty. Pod vnějším břehem bývá hluboká jáma, na vnitřní straně mělká štěrková nebo písečná lavice.
Zastínění: Slunné, do 10 % stínu
Voda se v létě rychle prohřívá, více se zde daří vodním rostlinám a řasám. Ryby se v poledne stahují do hlubších míst.
Porost: Travnatý břeh
Otevřený a dobře přístupný, ale s menším počtem úkrytů. Ryby se drží hlubší vody a překážek dále od břehu.
Příčné stavby: Bez příčných staveb
Ryby se mohou volně přesouvat po toku, úsek je plynulejší.
Výklad je obecný a vychází z popisu revíru v datech a z běžné rybářské praxe. Skutečné podmínky na místě se mohou lišit, před lovem je zkontrolujte.
Doba hájení, doba lovu, lovné míry a denní limit. Orientačně: ověřte si je v rybářském řádu revíru
Hájení všech ryb
§ 13, odstavce 3 a 5 zákona
15. 3. – 31. 5.
LedÚnoBřeDubKvěČerČvcSrpZářŘíjLisPro
dnes
lov všech ryb zakázánmimo toto období
Zákaz neplatí 1. 5. – 31. 5. při rybářských závodech (§ 13 odst. 3). Nevztahuje se ani na kaprové vody, které jsou vodním tokem (ne však nádrže, slepá, mrtvá a odstavená ramena), ani na ostatní vodní plochy (§ 13 odst. 5). Který případ je váš revír, ověřte v rybářském řádu revíru.
Doba hájení jednotlivých druhů (níže) platí nezávisle na této době hájení.
Denní doba lovu
§ 11 vyhlášky
Platí jen mimo dobu hájení. Mimo tyto hodiny je lov zakázán (§ 14 písm. b zákona).
06121824 h
leden až duben, listopad, prosinec6.00 – 21.00 h
Kvě4.00 – 24.00 h
červen až říjen0.00 – 24.00 h
Měsíce, které v tabulce chybějí, spadají do doby hájení. Doba v listopadu a prosinci na pstruhových a lipanových vodách souvisí s výjimkou pro lov hlavatky (§ 13 odst. 4 zákona); co se v té době smí lovit, ověřte v rybářském řádu. Na hraničních vodách platí doba z povolenky nebo rybářského řádu (§ 11 odst. 2 vyhlášky). Noční lov zákon upravuje dvěma formulacemi, které se na první pohled rozcházejí, proto se na něj vždy zeptejte v rybářském řádu revíru nebo u rybářské stráže.
4ksŽlutá skupinapstruh duhový, siven americký, ostroretka, podoustev; připočte se k zelené nebo modré skupině (celkem nejvýše 4 kusy)
5kgDalší druhynapříklad karas, cejni, jelci (dohromady); invazní druhy se nepočítají
Modrá a zelená skupina se nekombinují. Limit platí za den i při lovu na více revírech a po jeho dosažení lov pro ten den končí. Skupiny druhů vycházejí z výkladu SRZ z ledna 2026, ne přímo z textu paragrafu. Uživatel revíru může v povolence určit nižší limit, tehdy platí přísnější.
Doba hájení jednotlivých druhů§ 10 vyhlášky
V tomto období se druh nesmí lovit, i když jinak lov v dané době dovoluje typ vody. Platí nezávisle na době hájení všech ryb.
1. 1. – 15. 3.
mník jednovousý
1. 1. – 31. 5.
lipan podhorní, ouklejka pruhovaná, štika obecná
1. 1. – 15. 6.
sumec velký, candát obecný, candát východní
1. 1. – 31. 10.
hlavatka podunajská (v hraničních vodách 1. 1. – 31. 8.)
15. 3. – 31. 5.
kapr obecný v kaprových vodách (neplatí 1. – 31. 5. při závodech ani na ostatních vodních plochách); bolen dravý, jelec tloušť, jelec proudník, jelec jesen, jeseter malý, jeseter sibiřský, lín obecný, parma obecná, podoustev říční, cejn siný, cejn perleťový, cejn velký, ostroretka stěhovavá
1. 9. – 15. 4.
pstruh obecný potoční, pstruh obecný jezerní
1. 9. – 28. 2.
síh peleď
Některé druhy jsou chráněny celoročně (například drsek, mihule, hrouzci, sekavci, síh maréna, parma karpatská, ostrucha křivočará) a jejich lov je zakázán vždy. Úplný seznam druhů je v průvodci Rybářský zákon po pravidlech.
Lovné míry§ 12 vyhlášky
Nejmenší délka, od které si rybu smíte ponechat. Uživatel revíru může míru zvýšit, platnou hodnotu hledejte v povolence a rybářském řádu.
amur bílý60 cm
amur černý60 cm
bolen dravý40 cm
hlavatka obecná80 cm
jelec tloušť25 cm
jelec proudník20 cm
jelec jesen30 cm
jeseter malý45 cm
jeseter sibiřský45 cm
kapr obecný40 cm
lín obecný30 cm
lipan podhorní33 cm
mník jednovousý35 cm
parma obecná40 cm
podoustev říční30 cm
cejn siný25 cm
cejn perleťový25 cm
cejn velký30 cm
cejnek malý15 cm
ostroretka stěhovavá30 cm
pstruh duhový27 cm
pstruh obecný jezerní50 cm
pstruh obecný potoční27 cm
síh peleď25 cm
siven americký27 cm
sumec velký70 cm
štika obecná60 cm
tolstolobik bílý45 cm
tolstolobec pestrý45 cm
Úhoř říční50 cm
candát obecný50 cm
candát východní35 cm
Měří se celková délka od předního konce hlavy po konec nejdelšího paprsku ocasní ploutve (§ 12 odst. 4). Bez lovné míry jsou například slunka obecná, karas stříbřitý, okoun říční, plotice obecná, mřenka mramorovaná (slíž severný) a invazní druhy.
Před lovem a po lovu
Rybářský lístek a povolenku mějte při lovu u sebe a předložte je při kontrole (§ 12 zákona). Zkontrolujte jejich platnost.
Před zahájením lovu zapište datum a číslo revíru (č. 2-0410-1-1), po lovu počet a hmotnost úlovků (§ 14 písm. d zákona). Lov bez zápisu je přestupek.
Stav k 6. 11. 2026: zákon č. 216/2018 Z. z. o rybářství (znění od 1. 1. 2022) a vyhláška č. 381/2018 Z. z. (znění od 1. 1. 2019); novější znění jsme nenašli. Zákon se může změnit, platné znění najdete na Slov-Lex (zákon) a Slov-Lex (vyhláška).
Novinky z organizace a úlovky z revíru
Úlovky z revíru
Na tomto revíru zatím nikdo nezapsal úlovekBuďte první: po schválení se objeví zde i v žebříčku.
Kvalita vody, povodí, dno, ryby, vodní hmyz, zvěř a rizika z otevřených databází. Kromě zvěře a rizik jsou zahrnuty i do skóre aktivity.
Vhodnosť vody pre typ revíru
Vhodnosť vody pre typ revíruIndex 0 až 100: ako dobre vlastnosti vody zodpovedajú nárokom pstruha, lipňa alebo kapra podľa typu revíru. Nie je to predpoveď záberov ani údaj o tom, aké ryby tam žijú.
Najvhodnejšia voda pre kapre a kaprovité ryby
Voda patrí medzi horných 7% z 897 kaprových revírov s údajmi.
Najlepšie vyhovuje: kyslosť vody (ph)
Spoľahlivosť stredná: použili sme 5 údajov o vode, ostatné chýbajú a do hodnotenia nevstupujú.
Pásmo tokuStupeň důkazů: Částečně podloženo
spád 0,5 ‰, 122 m n. m. → nížinné pásmo
Podľa spádu a výšky leží tok v oblasti, ktorú zodpovedá nížinné pásmo. Pre kapre a kaprovité ryby je to prirodzené pásmo.
Co o tom víme
Európske toky sa od prameňa k ústiu členia na pásma s typickými rybami: pstruhové, lipňové, mrenové a nížinné; určuje ich hlavne spád a veľkosť toku (Huet 1959), pásma sa dajú použiť aj na hodnotenie stavu tokov (Aarts a Nienhuis 2003). Pásmo odhadujeme zo spádu čiary revíru a nadmorskej výšky; je to zjednodušenie bez šírky toku. Zhoda pásma s typom revíru dáva do kvality +1, výrazná nezhoda −1.
Zdroje: Huet 1959; Aarts a Nienhuis 2003
97
Tvrdost vodyStupeň důkazů: Hypotéza
≈ 25,0 °dH (4,5 mmol/l vápnika a horčíka), atlas ŠGÚDŠ
Tvrdšia voda s dostatkom vápnika a horčíka je produktívnejšia, má väčšiu zásobu potravy a lepšie tlmí výkyvy kyslosti.
Co o tom víme
Voda s vápnikom a horčíkom je produktívnejšia a lepšie tlmí výkyvy kyslosti: produkcia pstruha bola vyššia vo vápencových tvrdých vodách (Almodóvar a kol. 2006), index z rozpustených látok a hĺbky predpovedá výlov rýb z jazier (Ryder a kol. 1974). V írskych tokoch však geológia hustotu pstruhov nezmenila (Lehane a kol. 2004) a Downing a kol. (1990) ukázali, že s produkciou súvisí skôr primárna produkcia. Preto len ±1 bod. Tvrdosť je z atlasu ŠGÚDŠ, nie meranie v danom revíri; nahrádza zvlášť hodnotené horniny povodia.
Zdroje: Almodóvar a kol. 2006; Lehane a kol. 2004; Ryder a kol. 1974
98
Kyselost vody (pH)Stupeň důkazů: Částečně podloženo
pH 8,1, atlas ŠGÚDŠ
pH je v rozsahu, v ktorom ryby bežne prosperujú.
Co o tom víme
Pod približne pH 6 ryby trpia a pstruhy s lipňmi sú citlivejšie než kaprovité (Alabaster a Lloyd 1982); v kyslej mäkkej vode sa z pôdy uvoľňuje hliník, ktorý poškodzuje žiabre (Gensemer a Playle 1999). pH z atlasu je modelový odhad, preto zníženie len −1 alebo −2 a len tam, kde nemáme meranie pH (to hodnotí samostatný faktor).
Zdroje: Alabaster a Lloyd 1982; Gensemer a Playle 1999
100
MineralizáciaStupeň důkazů: Hypotéza
≈ 766 mg/l, atlas ŠGÚDŠ
Vysoká mineralizácia: bohatá voda, ale pre citlivé druhy už zaťažujúca.
Co o tom víme
Rozpustené látky (mineralizácia) súvisia s úrodnosťou vody, preto ich Ryder použil na odhad produkcie rýb v jazerách (Ryder 1965, Ryder a kol. 1974). Downing a kol. (1990) však ukázali, že lepšie s produkciou súvisí primárna produkcia. Do skóre nevstupuje, len do indexu vhodnosti.
Zdroje: Ryder 1965; Ryder a kol. 1974; Downing a kol. 1990
91
Kovy v sedimenteStupeň důkazů: Částečně podloženo
1 prvkov medzi 10 % najvyšších na Slovensku (atlas ŠGÚDŠ 1999)
Kovy v sedimente sa môžu hromadiť v bentických živočíchoch a rybách; vysoké hodnoty bývajú prirodzené v rudných oblastiach. V tvrdej vode sú kovy menej toxické, lebo vápnik súťaží o miesta na žiabrach.
Co o tom víme
Toxicita kovov pre ryby klesá s tvrdosťou vody, lebo vápnik súťaží s kovom o miesta na žiabrach (Pagenkopf 1983). Atlas ŠGÚDŠ udáva len poradie medzi tokmi, nie koncentráciu porovnateľnú s limitom (MacDonald a kol. 2000). V tvrdej vode preto kovy hodnotíme miernejšie, v mäkkej prísnejšie.
Zdroje: Pagenkopf 1983; Gensemer a Playle 1999; MacDonald a kol. 2000
100
Ako by táto voda vyhovovala jednotlivým typom
Pstruh47
Lipan56
Kapr86
Rovnaké údaje o vode vyhodnotené pre nároky pstruha, lipňa a kapra. Revír je vedený ako kaprový revír, zvýraznený je jeho typ.
Index 0 až 100 porovnáva vlastnosti vody s nárokmi druhu (60 je neutrálna hodnota, 100 ideál). Slovné hodnotenie vzniká porovnaním s ostatnými revírmi rovnakého typu, lebo väčšina slovenských vôd má pre svoj druh dobré hodnoty. Index neovplyvňuje, či sa ryby v revíre skutočne nachádzajú (to rozhoduje zarybňovanie a správca). Tvrdosť, pH a mineralizácia z atlasov sú historické a modelové odhady. Do skóre podmienok a kvality revíru sa z toho premieta len malá časť (tvrdosť ±1, kyslosť podľa atlasu −2 až 0, zhoda pásma toku ±1 do kvality).
Co z toho vyplývá
Veřejné zdroje ve skóre podmínekÚdaje o kyslíku, živinách, hloubce nádrže, velikosti toku, dnu, druzích ryb a rojení hmyzu mírně upraví skóre „Podmínky při lovu“. Každá úprava je v rozboru skóre vidět zvlášť.
Veřejné údaje o této vodě skóre aktivity snižují.
Nejvíce pomáhá: Tvrdost vody +1
Nejvíce sráží: Invazní druhy poblíž −2
Posoudili jsme 17 faktorů, skóre mění 7 z nich. Úpravy jsou v rozsahu od −14 do +12 bodů, aby nepřevážily počasí a teplotu vody. Započítávají se do skóre, řazení i filtrů.
Voda a kyslík−1
Tvrdost vodyStupeň důkazů: Hypotéza
≈ 25,0 °dH, atlas ŠGÚDŠ
Tvrdšia voda je produktívnejšia, má viac potravy a lepšie tlmí výkyvy kyslosti.
Co o tom víme
Voda s vápnikom a horčíkom je produktívnejšia a lepšie tlmí výkyvy kyslosti: produkcia pstruha bola vyššia vo vápencových tvrdých vodách (Almodóvar a kol. 2006), index z rozpustených látok a hĺbky predpovedá výlov rýb z jazier (Ryder a kol. 1974). V írskych tokoch však geológia hustotu pstruhov nezmenila (Lehane a kol. 2004) a Downing a kol. (1990) ukázali, že s produkciou súvisí skôr primárna produkcia. Preto len ±1 bod. Tvrdosť je z atlasu ŠGÚDŠ, nie meranie v danom revíri; nahrádza zvlášť hodnotené horniny povodia.
Zdroje: Almodóvar a kol. 2006; Lehane a kol. 2004; Ryder a kol. 1974
+1
Teplota vody pro původní druhyStupeň důkazů: Částečně podloženo
Teplota vody je mimo to, co tyto druhy upřednostňují, takže jsou méně aktivní.
Co o tom víme
Teplotní nároky druhů (FishBase, pro lososovité Elliott a Elliott 2010) porovnáváme s teplotou vody u druhů, které byly zjištěny v okolí vody (GBIF). Zjištěný druh v okolí nemusí žít právě v této vodě, proto je to jen částečně podloženo.
Zdroje: Elliott a Elliott 2010
−2
Znečištění−3
Škodlivé látky v podzemní vodě (SHMÚ)Stupeň důkazů: Částečně podloženo
kovy a polokovy (nad normou na 1 ze 8 stanic), nejvyšší hodnota 1násobek normy
Kovy, pesticidy, PFAS a chlorovaná rozpouštědla nad normou ukazují zatížení okolí. Normy jsou určeny pro pitnou vodu a jsou přísnější než limity škodlivé pro ryby, proto je snížení malé; kovy mohou pocházet také z hornin. PAU se do skóre nepočítají. Spolehlivost údajů je 100 % (8 stanic do 10 km, nejbližší 0,4 km, údaje z roku 2025), úprava se započítala celá.
Co o tom víme
Kovy a polokovy, pesticídy, PFAS a chlorovaná rozpouštědla nad normou na stanicích do 10 km. Normy jsou pitné a přísnější než hranice škodlivé pro ryby, proto je snížení malé: jeden bod při jedné či dvou skupinách látek, dva body při třech skupinách nebo při hodnotě alespoň pětnásobně nad normou. Kovy jsou pro ryby jedovaté, v měkké vodě více (Pagenkopf 1983), PFAS se hromadí v tkáních (Giesy a Kannan 2001); kovy mohou pocházet i z hornin. PAU se nepočítají. Úprava se násobí spolehlivostí údajů.
Zdroje: SHMÚ, podzemní vody; Pagenkopf 1983; Giesy a Kannan 2001
−1
Železo v podzemní vodě (SHMÚ)Stupeň důkazů: Částečně podloženo
železo typicky 2,62 mg/l (norma 0,2)
Rozpuštěné železo se po vyústění podzemní vody na vzduch srazí a zalepuje žábry, štěrk s ikrami a úkryty bezobratlých. Spolehlivost údajů je 100 % (8 stanic do 10 km, nejbližší 0,4 km, údaje z roku 2025), úprava se započítala celá.
Co o tom víme
Rozpuštěné železo se po vyústění podzemní vody na vzduch srazí a zalepuje žábry, štěrk s ikrami a úkryty bezobratlých (Vuori 1995). Počítá se při typické hodnotě alespoň 1 mg/l (pětinásobek normy), úprava −1 se násobí spolehlivostí údajů.
Zdroje: SHMÚ, podzemní vody; Vuori 1995
−1
Čistírny odpadních vod u revíruStupeň důkazů: Praxe rybářů
ČOV Horne Saliby, 0,1 km: zatížení 151 %
Čistírna, která nesplňuje požadavky směrnice 91/271/EHS nebo je přetížena, může do toku pouštět více živin a organických látek. Čistírna nemusí ležet nad revírem (tok neposuzujeme), proto je váha malá.
Co o tom víme
Čistírna do 2 km od revíru, která nesplňuje požadavky směrnice 91/271/EHS nebo je přetížena nad 100 % kapacity. Čistírna nemusí ležet nad revírem, proto je váha pouze −1 až −2 bodů.
Zdroje: Směrnice 91/271/EHS
−1
Život u vody−2
Líhnutí vodního hmyzuStupeň důkazů: Praxe rybářů
0,0× průměrný měsíc, 0 z 45 pozorování za rok, iNaturalist
V tomto měsíci se vodní hmyz vyskytuje málo, rozhoduje spíše potrava při dne.
Co o tom víme
Rybáři loví „podle hmyzu“ (suchá a mokrá muška). Měřená závislost úlovků na rojení není v našich zdrojích doložena.
Invazní druhy vytlačují původní ryby a obsazují plytčiny. Snížení skóre je jen malé.
Co o tom víme
Invazní druhy vytlačují původní ryby. Snížení skóre je jen malé.
−2
Skóre nemění
Pro tyto faktory chybějí údaje nebo jsou v běžném rozsahu:
Rozpuštěný kyslík
Živiny ve vodě
Kyselost vody (pH)
Kyslosť vody podľa atlasu
Amonné ionty ve vodě
Povrchová voda (SHMÚ)
Dusík v podzemní vodě
Chloridy v podzemní vodě
Velikost vodního toku
Dno podle geologie
Pravidla jsou orientační a vycházejí z rybářské praxe a vědeckých studií, u každého faktoru je vidět, jak dobře je podložen. Počasí, tlak vzduchu a teplota vody mají na skóre větší vliv než tyto údaje.
Znečištění vody
Znečištění vody (SHMÚ)Ukazatele kvality vody, které v ročenkách SHMÚ za roky 2022 až 2025 nesplňují normy na nejbližším místě monitoringu na tomtéž toku.
Údaje jsou z ročenek SHMÚ (povrchové vody 2022 až 2025). Ročenka uvádí místa, která nesplnila normu; místo, které v ročence chybí, se nepovažuje za čisté. Vzdálenost a shodu názvu toku určujeme sami, proto jde o orientační přiřazení.
Podzemní voda v okolí
Podzemní voda v okolí (SHMÚ)Naměřené hodnoty podzemní vody ze stanic do 10 km od revíru (dusičnany, škodlivé látky, amonné ionty, železo, chloridy) a ročenky SHMÚ.
Podzemní voda do 10 km (8 stanic)
Seredokres Galanta · vrt nebo studna · 0,4 km od revíru
pouze přírodní látky
2017 až 2025
V roce 2025 bylo překročeno:
Mangan
Železo celkové
Vodivost při 20 °C
Sírany
Namerané hodnoty, rok 2025, odber 30. 9. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka)
Dusičnany< 1 mg/l
Amonné ionty0,28 mg/l
Dusitany< 0,01 mg/l
Železo4,15 mg/l
Chloridy95,2 mg/l
Hliník85 % normy
Galantaokres Galanta · vrt nebo studna · 0,6 km od revíru
pouze přírodní látky
2017 až 2025
V roce 2025 bylo překročeno:
Mangan
Železo celkové
Namerané hodnoty, rok 2025, odber 10. 9. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka)
Dusičnany1,9 mg/l
Amonné ionty0,11 mg/l
Dusitany0,05 mg/l
Železo3,01 mg/l
Chloridy68,8 mg/l
Nikl95 % normy
propisochlor20 % normy
Sered-maly Hajokres Galanta · vrt nebo studna · 0,6 km od revíru
pouze přírodní látky
2017 až 2025
V roce 2025 bylo překročeno:
Mangan
Vodivost při 20 °C
Sírany
Namerané hodnoty, rok 2025, odber 30. 9. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka)
Dusičnany12,6 mg/l
Amonné ionty< 0,01 mg/l
Dusitany< 0,01 mg/l
Železo0,081 mg/l
Chloridy124 mg/l
Hliník70 % normy
Ukázat dalších 5
Vlckovceokres Trnava · vrt nebo studna · 0,8 km od revíru
pouze přírodní látky
2017 až 2025
V roce 2025 bylo překročeno:
Mangan
Železo celkové
Vodivost při 20 °C
Namerané hodnoty, rok 2025, odber 30. 9. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka)
Dusičnany27,5 mg/l
Amonné ionty0,41 mg/l
Dusitany0,05 mg/l
Železo1,64 mg/l
Chloridy97,5 mg/l
Hliník80 % normy
Horne Saliby-dolna Lukaokres Galanta · vrt nebo studna · 0,8 km od revíru
pouze přírodní látky
2017 až 2025
V roce 2025 bylo překročeno:
Mangan
Železo celkové
Namerané hodnoty, rok 2025, odber 2. 10. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka)
Dusičnany< 1 mg/l
Amonné ionty0,25 mg/l
Dusitany< 0,01 mg/l
Železo2,62 mg/l
Chloridy49,9 mg/l
Arsen67 % normy
Soporna-strkovecokres Galanta · vrt nebo studna · 1,3 km od revíru
pouze přírodní látky
2017 až 2025
V roce 2025 bylo překročeno:
Mangan
Železo celkové
Sírany
Chrom
Namerané hodnoty, rok 2025, odber 10. 9. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka)
Dusičnany< 1 mg/l
Amonné ionty0,23 mg/l
Dusitany0,02 mg/l
Železo0,98 mg/l
Chloridy41,3 mg/l
Chrom104 % normy
Sered-dolna Stredaokres Galanta · vrt nebo studna · 1,3 km od revíru
látky z lidské činnosti
2017 až 2025
V roce 2025 bylo překročeno:
Mangan
Poměr NO3 k NO2
Dusičnany
Vodivost při 20 °C
Namerané hodnoty, rok 2025, odber 18. 9. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka)
Dusičnany112 mg/l
Amonné ionty< 0,01 mg/l
Dusitany0,03 mg/l
Železo0,002 mg/l
Chloridy205 mg/l
Hliník95 % normy
Topolnica – Matuskovookres Galanta · vrt nebo studna · 1,8 km od revíru
pouze přírodní látky
2017 až 2025
V roce 2025 bylo překročeno:
Mangan
Železo celkové
Namerané hodnoty, rok 2025, odber 9. 9. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka)
Dusičnany< 1 mg/l
Amonné ionty0,47 mg/l
Dusitany0,02 mg/l
Železo3,02 mg/l
Chloridy66,9 mg/l
Hliník95 % normy
látky z lidské činnosti
pouze přírodní látky
žádné překročení nezaznamenáno
Podzemní voda se do toků dostává jako základní odtok, souvislost s tokem u revíru je proto jen nepřímá. Přirozené látky (železo, mangan, sírany, vodivost) se do hodnocení podle ročenky nepočítají.
Údaje jsou z ročenek SHMÚ (podzemní vody 2017 až 2025).
Čistírny odpadních vod
Čistírny odpadních vod u revíruČistírny do 2 km od revíru: přetížení, plnění požadavků EU a vypuštěné zatížení (BSK₅, CHSK, dusík, fosfor v tunách za rok).
COV Horne Saliby0,1 km od revíru · kapacita 3 100 EO · mechanické, biologické, odstraňování dusíku
přetížená
151 % kapacity
COV Galanta0,2 km od revíru · kapacita 45 000 EO · mechanické, biologické, odstraňování dusíku a fosforu
v normě
34 % kapacity
COV Sladkovicovo0,7 km od revíru · kapacita 7 500 EO · mechanické, biologické, odstraňování dusíku
v normě
100 % kapacity
COV Velka Maca0,8 km od revíru · kapacita 200 EO · mechanické, biologické
v normě
31 % kapacity
Čistírny do 2 km od revíru. Čistírna nemusí ležet nad revírem, tok u ní neposuzujeme. Zatížení je poměr vyprodukovaného znečištění a kapacity čistírny (EO = ekvivalentní obyvatel).
Povodí a nádrž
Hloubka nádrže (HydroLAKES)Průměrná hloubka, objem a doba zdržení vody v nádrži z databáze HydroLAKES (WWF). Hloubka je odhadnuta modelem z okolního terénu, takže je orientační.
Tok z databáze HydroRIVERSspárovaný s revírem, odchylka čáry kolem 17 m
Povodí nad místemVelikost toku (HydroRIVERS)Plocha povodí nad místem, řád toku a průměrný průtok z databáze HydroRIVERS (WWF). Určuje, zda jde o potok, řeku nebo velkou řeku.
97 km²potok
Průměrný průtok
0,33 m³/smodelová hodnota
Řád toku (Strahler)
1horní tok, drobný přítok
Sklon koryta
0,5 ‰Pomalý tok
Údaje jsou z celosvětové databáze s hrubším rozlišením (desítky metrů), proto jsou u malých vod jen orientační. Hloubka a objem jsou modelové průměry.
Dno a podloží
Dno a podloží (ŠGÚDŠ)Podloží pod vodou podle hydrogeologické mapy Slovensko 1 : 50 000 (ŠGÚDŠ). Udává, zda je okolí štěrkové, písčité, jílovité, bahnité nebo skalnaté.
Jíly a hlíny
Voda se po dešti rychle zakalí a ryby hledají potravu více čichem.
Štěrky 11 %
Jíly a hlíny 67 %
Jemnozrnné, bahnité 22 %
Prameny a vývěry
0žádné v okruhu 1 km
Podle geologické mapy: fluviálno-organické sedimenty: jemnopiesčité, ílovité až hnilokalové humózne hliny mŕtvych ramien a močiarov, holocén | fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných
Popis revíru uvádí dno: jemnozrnné, bahnité, geologická mapa ukazuje něco jiného; popis revíru je přesnější.
Mapa ukazuje geologii podloží, nikoli přesné dno na místě. Skutečný materiál dna se může lišit, zejména u nánosů.
Vodní hmyz
Rojení vodního hmyzu (iNaturalist)Kolik pozorování poďovek, pošvatek a chrostíků lidé v okolí zaznamenali v tomto měsíci v porovnání s ročním průměrem. Pro muškaře je to náznak vývinu hmyzu.
Málo hmyzulistopad: 0,0× průměrný měsíc
Led
Úno
Bře
Dub
Kvě
Čer
Čvc
Srp
Zář
Říj
Lis
Pro
Jepice0Jepice: suchá muška na hladině, zejména při soumraku.
Potočník0Pošvatky: večer a v noci u břehu, hodí se i nymfa a mokrá muška.
Pošvatky0Chrostíci: čisté, studené potoky, často již koncem zimy a brzy na jar.
0,0× průměrný měsíc, 0 z 45 pozorování za rok, iNaturalist.
Pozorování přidávají lidé z okolí, nejsou to měření u vody. Ukazují, kdy se vodní hmyz obvykle objevuje, a hodí se zejména při lovu na mušku.
Podzemní voda: naměřené hodnoty
Podzemní voda v okolí (SHMÚ)Naměřené hodnoty podzemní vody ze stanic do 10 km od revíru (dusičnany, škodlivé látky, amonné ionty, železo, chloridy) a ročenky SHMÚ.
Typická hodnota z 8 stanic podzemní vody do 10 km od revíru (nejbližší 0,4 km), měření z roku 2025. Bližší stanice mají větší váhu. Jde o podzemní vodu u revíru, ne o měření v samotném toku. Norma je limit, který u ukazatele uvádí SHMÚ (pro pitnou vodu); hodnota rovná normě se stejně jako v SHMÚ počítá za překročení. Štítek „někde nad normou“ znamená, že typická hodnota je pod normou, ale alespoň jedna stanice ji přesahuje; která, je uvedeno u dlaždice. Ryby jsou na některé látky citlivější než lidé.
Amonné ionty
0,25mg/l
blízko normy
Norma 0,5 mg/l. Rozpětí 0,005 až 0,47 mg/l, 8 stanic.
Dusitany
0,02mg/l
hluboko pod normou
Norma 0,5 mg/l. Rozpětí 0,005 až 0,05 mg/l, 8 stanic.
Dusičnany
1,9mg/l
někde nad normou
Norma 50 mg/l. Rozmezí 0,5 až 112 mg/l, 8 stanic. Nad normou: 1 z 8 (Sered-dolna Streda, 1,3 km od revíru).
Kyslík
0,05mg/l
málo kyslíku
Značka na ciferníku: 9 mg/l, vodítko pro lososovité vody. Rozmezí 0,01 až 0,11 mg/l, 8 stanic.
Teplota vody
12,1°C
teplejší
Rozmezí 11,5 až 13,6 °C, 8 stanic.
pH
7,27
vhodné pro ryby
Rozmezí 7,11 až 7,35, 8 stanic.
Tvrdost vody
6,49mmol/l
tvrdá
Rozmezí 4,89 až 8,13 mmol/l, 8 stanic.
Železo
2,62mg/l
nad normou
Norma 0,2 mg/l. Rozmezí 0,002 až 4,15 mg/l, 8 stanic. Nad normou: 6 z 8 (nejvyšší: Sered, 0,4 km od revíru).
Mangan
0,53mg/l
nad normou
Norma 0,05 mg/l. Rozmezí 0,12 až 0,83 mg/l, 8 stanic. Nad normou: 8 z 8 (nejvyšší: Horne Saliby-dolna Luka, 0,8 km od revíru).
Chloridy
95,2mg/l
pod normou
Norma 250 mg/l. Rozpětí 41,3 až 205 mg/l, 8 stanic.
Sírany
243mg/l
blízko normy
Norma 250 mg/l. Rozmezí 89,5 až 357 mg/l, 8 stanic. Nad normou: 3 z 8 (nejvyšší: Sered, 0,4 km od revíru).
Vodivost
117mS/m
blízko normy
Norma 125 mS/m. Rozmezí 94,4 až 150 mS/m, 8 stanic. Nad normou: 3 z 8 (nejvyšší: Sered-dolna Streda, 1,3 km od revíru).
Kovy a polokovy
85% normy
blízko normy
Nejvyšší: Chrom 52 µg/l (104 % normy, 1,3 km od revíru). 8 stanic. Nad normou: 1 z 8.
Pesticidy
20% normy
pod normou
Nejvyšší: propisochlor 0,02 µg/l (20 % normy, 0,6 km od revíru). 2 stanice.
Rozpouštědla a benzen
0% normy
nezjištěno
Pod mezí stanovení: látky z této skupiny se ve vzorcích nezjistily. 1 stanice.
PAU (spalování, ropné látky)
0% normy
nezjištěno
Pod mezí stanovení: látky z této skupiny se ve vzorcích nezjistily. 1 stanice.
Jak to působí na ryby a vodu
Amonné ionty
Samotné amonné ionty nejsou tak jedovaté, ale část z nich se podle pH a teploty mění na amoniak (NH₃), který poškozuje žábry a stresuje ryby. Čím vyšší pH a teplota, tím více amoniaku (Emerson a kol. 1975). Zrušená směrnice 2006/44/ES uváděla jako vodítko nejvýše 0,04 mg/l amonných iontů pro lososovité vody a 0,2 mg/l pro kaprovité.
Dusitany
Dusitany jsou pro ryby jedovaté: přes žábry se dostanou do krve a přemění hemoglobin na methemoglobin, který kyslík nepřenáší, takže se ryby „dusí“ i v okysličené vodě. Nejcitlivější jsou lososovité ryby; chloridy ve vodě toxicitu snižují (Lewis a Morris 1986). Směrnice 2006/44/ES uváděla vodítko 0,01 mg/l pro lososovité vody.
Dusičnany
Dospělým rybám dusičnany neškodí hned, ale živí řasy a rostliny, a tak přispívají k přehnojení a nočním propadům kyslíku. Pro citlivé vodní živočichy (lososovité ryby, obojživelníky, některé bezobratlé) doporučují Camargo a kol. (2005) držet dusičnany pod 2 mg dusíku na litr, což je asi 9 mg/l dusičnanů.
Kyslík
Ryby, zejména lososovité, potřebují mnoho kyslíku. Směrnice 2006/44/ES uváděla pro lososovité vody vodítko 9 mg/l (alespoň v polovině měření) a nikdy méně než 7 mg/l. Podzemní voda z hlubších vrstev ho mívá méně; v toku se pak dokysličí až po vyvěrání.
Teplota vody
Podzemní voda má během roku téměř stálou teplotu. Přítok z pramenů proto může v létě tok ochlazovat a v zimě oteplovat, a takové úseky bývají útočištěm pro chladnomilné ryby (Hayashi a Rosenberry 2002).
pH
Ryby snášejí pH přibližně od 6 do 9 (směrnice 2006/44/ES). Mimo tento rozsah se poškozují žábry a mění se jedovatost amoniaku a kovů.
Tvrdost vody
Tvrdší voda (více vápníku a hořčíku) je pro ryby příznivější: vápník chrání žábry a snižuje toxicitu kovů, například mědi a zinku (Pagenkopf 1983), a drží stabilní pH. Měkká voda je citlivější na kovy i na okyselení.
Železo
Železo je v podzemní vodě z hloubky rozpuštěné. Když voda vyjde na vzduch, oxiduje a vysráží se jako hnědé vločky, které zalepují žábry, pokrývají štěrk s jikrami a bezobratlými a ničí úkryty (Vuori 1995).
Mangan
Mangan je v hlubší podzemní vodě přirozený. Pro ryby bývá méně významný než železo, norma platí hlavně kvůli chuti a barvě pitné vody.
Chloridy
Chloridy pocházejí z posypové soli, hnojiv a odpadu. Americká agentura EPA (1988) určila pro dlouhodobou ochranu vodních živočichů 230 mg/l a pro krátkodobou 860 mg/l.
Sírany
Sírany jsou v podzemní vodě běžné, pocházejí z hornin (například sádrovce), z hnojiv i z dolů. Spolu s chloridy zvyšují mineralizaci vody; norma 250 mg/l je určena pro pitnou vodu.
Vodivost
Vodivost ukazuje celkové množství rozpuštěných solí. Vyšší hodnota je v podzemní vodě často přirozená (vápence, sádrovec), ale prudké zvýšení v toku ukazuje na přítok solí z cest, dolů nebo odpadu.
Kovy a polokovy
Měď, zinek, nikl, kadmium a rtuť jsou pro ryby jedovaté už při nízkých koncentracích, v měkké vodě více než v tvrdé (Pagenkopf 1983). Norma pro podzemní vodu je určena pro pitnou vodu, ne pro ryby.
Pesticidy
Pesticidy se dostávají do podzemní vody z polí. Norma 0,1 µg/l na jednu látku (0,5 µg/l celkem) je norma pro pitnou vodu a je velmi přísná; ryby poškozuje obvykle až mnohem vyšší koncentrace. Hodnota hlavně ukazuje, jak moc je okolí zatíženo zemědělstvím.
Rozpouštědla a benzen
Chlorovaná rozpouštědla (například tetrachlorethen) a benzen pocházejí z průmyslu, čistíren a čerpacích stanic. Jsou jedovaté a v podzemní vodě se rozkládají pomalu.
PAU (spalování, ropné látky)
PAU vznikají při spalování a únících ropných látek. Norma pro benzo(a)pyren (0,01 µg/l) je pro pitnou vodu velmi přísná, protože jde o karcinogen.
Zdroje
Camargo, J. A., Alonso, Á., Salamanca, A. (2005): Nitrate toxicity to aquatic animals: a review with new data for freshwater invertebrates. Chemosphere 58, 1255–1267.
Lewis, W. M., Morris, D. P. (1986): Toxicity of nitrite to fish: a review. Transactions of the American Fisheries Society 115, 183–195.
Emerson, K., Russo, R. C., Lund, R. E., Thurston, R. V. (1975): Aqueous ammonia equilibrium calculations: effect of pH and temperature. Journal of the Fisheries Research Board of Canada 32, 2379–2383.
Směrnice 2006/44/ES o kvalitě sladkých vod, které vyžadují ochranu nebo zlepšení pro podporu života ryb (zrušena v roce 2013; její hodnoty zde uvádíme jen jako odborné vodítko).
Vuori, K.-M. (1995): Direct and indirect effects of iron on river ecosystems. Annales Zoologici Fennici 32, 317–329.
Pagenkopf, G. K. (1983): Gill surface interaction model for trace-metal toxicity to fishes: role of complexation, pH, and water hardness. Environmental Science & Technology 17, 342–347.
U.S. EPA (1988): Ambient Water Quality Criteria for Chloride. EPA 440/5-88-001.
Hayashi, M., Rosenberry, D. O. (2002): Effects of ground water exchange on the hydrology and ecology of surface water. Ground Water 40, 309–316.
Ryby, zvěř, rostliny a rizika v okolí vodyRyby v okolí (GBIF)Druhy ryb, které lidé v okolí vody zaznamenali (databáze GBIF, poslední desetiletí). Nejde o seznam druhů v revíru, jen o nápovědu, co se v okolí vyskytuje.Zvěř a rizika u vody (GBIF)Zvěř, ptáci, rostliny a rizika (medvěd, klíšťata, komáři, bolševník), které lidé v okolí vody zaznamenali. Nepatří do skóre podmínek při lovu, slouží jen pro informaci.
Druhy, které byly pozorovány nebo zaznamenány v okolí vody. Číslo u ryby je počet záznamů v databázi GBIF, nikoli počet ryb. Zvěř, rostliny a rizika nevstupují do skóre podmínek pro lov, jsou pouze pro informaci. Název druhu vede na jeho stránku.
Přenáší klíšťovou encefalitidu a lymeskou boreliózu. Číhá ve vysoké trávě a v břehové vegetaci.
Jak se chránit: Od jara do podzimu se po lovu zkontrolujte, použijte repelent a dlouhé kalhoty zastrčte do ponožek. Klíště co nejdříve odstraňte pinzetou. Proti encefalitidě existuje očkování.
Invazní rostlina rostoucí na březích potoků a na vlhkých loukách. Její míza na slunci způsobuje popáleniny kůže.
Jak se chránit: Nedotýkejte se ho a neprocházejte porostem. Pokud se míza dostane na kůži, smyjte ji vodou a mýdlem a chraňte místo před sluncem. Při větším popálení vyhledejte lékaře.
Velké bodavé mouchy. Nejaktivnější jsou za horkých bezvětrných dnů u vody a na loukách.
Jak se chránit: Bolestivě bodají, zejména v létě v poledních hodinách. Pomáhá světlé oblečení s dlouhým rukávem a repelent.
Ryby: záznamy od roku 1995 z okolí vody (obdélník kolem revíru). Jde o pozorování a sběry, nejde o soupis ryb v revíru, proto druh může chybět i tam, kde žije.
Invazní druhy (červená jmenovka) vytlačují původní ryby a obsazují plytčiny. Odchyt a nakládání s nimi se řídí rybářským řádem, podívejte se na něj před lovem.
Zvěř, rostliny a rizika: záznamy pocházejí z pozorování a odrážejí i to, kde se pozorovatelé pohybují, nejsou to měření hustoty ani jistota setkání. Platí pro okolí přibližně 35 × 55 km.
Podloží, tok a prameny na mapě, hodnoty v místě vody, geomagnetická aktivita a zemětřesení. Jde o informaci o prostředí; do skóre vstupují jen malé hypotézy označené stupněm jistoty (zlomy a horniny, geomagnetická bouře).
Mapa podloží potřebuje zapnutý JavaScript.
Geologie
Geologická mapa území (Slovensko) 1 : 50 000: horniny pod povrchem, od naplavených štěrků a písků přes jíly až po žuly a vápence. Barvy podle legendy ŠGÚDŠ, po kliknutí do mapy se ukáže popis horniny v daném místě.
Pro rybáře: Štěrkové lavice a kamenité prahy dávají čisté dno a biotop pro candáta, okouna či parmu. Jílovité a bahnité podloží drží potravu pro kapra a cejna. Vápence a dolomity dávají tvrdší, na potravu bohatší vodu než žuly a křemence.
Radonové riziko
Radonové riziko podloží (nízké, střední, vysoké). Vychází z radioaktivity hornin a z puklin. Mapa ukazuje podloží, ne radon ve vodě.
Pro rybáře: Radon je přírodní stopovač podzemní vody. Podloží s vyšším radonovým rizikem (žuly, ruly, tektonické zlomy) bývá místem, kde puklinová voda vytéká na povrch. Většina území (Slovensko) je „střední“, proto je zajímavé hlavně vysoké riziko.
nízké 36,7 %
střední 63,0 %
vysoké 0,3 %
Uran (eU)
Ekvivalentní uran v povrchových horninách z letecké gama spektrometrie (ppm). Od 4 ppm se podloží obvykle označuje za zvýšené radonové riziko.
Pro rybáře: Vysoký uran je znakem žul, rul a černých břidlic, tedy hornin, ze kterých se do vody dostává radon a rozpuštěné látky. Pro záběr nemá přímý význam, pomáhá číst geologii území.
bez údajů
0 – 1
1 – 2
2 – 3
3 – 4
4 – 5
5 – 7
7 – 35
Gama záření
Dávkový příkon gama záření ve vzduchu (nGy/h) z leteckého měření. Jde o přirozené pozadí podloží, ne o znečištění.
Pro rybáře: Vyšší hodnoty mají horniny bohaté na uran, thorium a draslík (žuly, ruly, flyš s břidlicemi). Je to doplněk k mapě uranu; rybáři hlavně ukazuje, kde se mění podloží.
bez údajů
0 – 20
20 – 40
40 – 60
60 – 80
80 – 100
100 – 140
140 – 180
180 – 220
220 – 999
Magnetika
Anomálie magnetického pole Země (ΔT, v nT) způsobené horninami s magnetickými minerály, například sopečnými horninami, bazalty či amfibolity.
Pro rybáře: Ryby (zejména lososovité a úhoři) vnímají magnetické pole. Zda místní anomálie ovlivňují jejich pohyb a záběr, není prokázáno; bere se to jako hypotéza.
-1 217 – -1 000
-1 000 – -250
-250 – -200
-200 – -190
-190 – -180
-180 – -170
-170 – -160
-160 – -150
-150 – -140
-140 – -130
-130 – -120
-120 – -110
-110 – -100
-100 – -90
-90 – -80
-80 – -60
-60 – -40
-40 – -20
-20 – 0
0 – 10
10 – 20
20 – 30
30 – 40
40 – 50
50 – 70
70 – 100
100 – 150
150 – 200
200 – 250
250 – 300
300 – 400
400 – 500
500 – 600
600 – 700
700 – 800
800 – 900
900 – 1 000
1000 – 1 100
1100 – 1 130
Kliknutím nebo ťuknutím do mapy zjistíte hodnotu v daném místě.
Hodnoty v místě vodyRadonové riziko podloží, uran, thorium, draslík, gama záření a magnetická anomálie v jednom místě u vody (na mapě označeno bodem).
Radonové riziko podloží
střední
Běžné pro většinu Slovensko.
nízké
střední
vysoké
Uran (eU)
2,5ppm
běžný
Běžné pozadí hornin.
Thorium (eTh)
6,9ppm
pod průměrem kůry
Přírodní pozadí hornin.
Draslík (K)
1,27%
pod průměrem kůry
Přírodní pozadí hornin.
Gama záření
48nGy/h
kolem světového průměru
Přirozené pozadí podloží.
Magnetická anomálie (ΔT)
139nT
nad průměrem okolí
Odchylka magnetického pole od průměru okolí.
pod průměremnad průměrem
Hodnoty platí pro jedno místo (na mapě označené bodem), nikoli jako průměr celého toku nebo povodia. Radon je v podzemních vodách přirozený stopovač; do mapy není zahrnut radon ve vodě, jen riziko podloží.
Značka na ciferníku: průměr horní zemské kůry (uran 2,7 ppm, thorium 10,5 ppm, draslík 2,3 %; Rudnick a Gao 2003) a světový průměr přirozené dávky venku 59 nGy/h (UNSCEAR 2000). Ručička se nevychyluje do „dobra“ ani „zla“, jen ukazuje, kde hodnota leží.
Zvýšený uran nebo radon je pouze údaj o hornině. Pro záběr nemá prokázaný význam; pomáhá číst, z jakého podloží voda pochází.
Zlomy a prameny
Zlomy a pramenyVzdálenost k nejbližšímu tektonickému zlomovému pásmu na geologické mapě a počet pramenů v okolí. Podél zlomů vytéká puklinová podzemní voda.
Nejbližší zlom
do 1 km
zlom v okolí
Tektonický zlom na geologické mapě.
Prameny a vývěry
0
žádné zaznamenané
Žádné v okruhu 1 km.
předpokládaný
Podél zlomů a u pramenů vytéká z podloží puklinová podzemní voda. Bývá v létě chladnější a v zimě teplejší než voda v toku, proto se na takových místech podle rybářských zkušeností ryby v extrémním počasí zdržují (letní a zimní ostrůvky vhodnější teploty).
Čerstvá puklinová voda však může mít málo kyslíka. Jde o zkušenost rybářů, nikoli o měřený jev u tohoto revíru.
Zlomy jsou z geologické mapy 1 : 50 000. Prameny pocházejí z hydrogeologické mapy, která pokrývá jen některé regiony, takže nula neznamená, že tam prameny nejsou.
Geológia okolia: hornina, voda, sedimenty, vrty
Geológia a geochémia okolia vodyHornina pod vodou, zloženie vody a sedimentov podľa atlasov, rádioaktivita, geotermálny potenciál, vrty, staré banské diela, ložiská, záťaže, zosuvy a zlato v sedimentoch, z máp a registrov ŠGÚDŠ.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Hornina pod vodou
Náplavy riek82 % čiary vody
12 % iné horniny, 6 % mladé sedimenty
Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.
Voda podľa atlasu
pH 8,1modelový odhad
typ vody Ca–Mg–HCO₃–SO₄
Mineralizácia 766 mg/l, veľmi tvrdá voda (25,0 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.
Prvky v riečnom sedimente
1 z 15prvkov v horných 10 %
najvyššie: Kadmium 1,25 mg/kg
Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 95. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Teplo pod nohami
51°C v hĺbke 1 000 m
tepelný tok 75 mW/m²
V hĺbke 2 000 m okolo 90 °C (prírastok 38 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.
Zlato v riečnom sedimente
1vzorka so zlatom
10 rudných minerálov v sedimente
Najviac 1 zrno v jednej vzorke (300 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Stopové prvky vo vode toku
9 z 10ukazovateľov v horných 5 %
najvyššie: Bárium 320 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (Sereď, 1200 m JZ od K128).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Vrty a rozbory podzemnej vody
935vrtov do 3 km
1557 rozborov vody v okolí
Z toho 905 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Geotermálna energia
81°C na ústí vrtu
13 geotermálnych vrtov do 10 km
Najteplejší: Galanta – FGG-2, výdatnosť 25,0 l/s, 1,4 km od vody.
Environmentálne záťaže a skládky
28lokalít do 3 km
1 záťaž, 27 skládok
Najbližšia záťaž: Sereď – Niklová huta – areál bývalého podniku, 2,7 km od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.
Ložiská a rudné výskyty
22záznamov do 5 km
14 ložísk, 8 rudných výskytov
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Údaje sú z registrov, máp a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra a hovoria o prostredí okolo vody. Blízkosť banského diela alebo záťaže neznamená, že voda je znečistená. Chémia vody a sedimentov je modelový odhad z interpolovaných máp Geochemického atlasu SR, nie aktuálny monitoring ani meranie v toku.
Podrobná geológia a geochémia celého toku: hornina pod vodou, zloženie vody, prvky v sedimentoch, radiácia, geotermálny potenciál, kovy, zlato v sedimente, banské diela, vrty s rozbormi.
Geomagnetická aktivita
Geomagnetická aktivita (Kp)Planetární index Kp (0 až 9) měří rozkolísání magnetického pole Země. Od 5 jde o geomagnetickou bouři. Ukazuje se posledních 48 hodin a předpověď na 24 hodin.
Kp-index
3,3z 9
klidné pole
Poslední měření (8. 11. 2026 10:00). Tečka na ciferníku je nejvyšší předpověď na 24 hodin.
před 48 hnyní+24 h
Nejvyšší předpovídaný Kp v nejbližších 24 hodinách: 4,7 (neklidné pole).
Kp (0 až 9) měří rozkolísání magnetického pole Země od slunečního větru. Od 5 jde o geomagnetickou bouři. Ryby, zejména lososovité a úhoři, magnetické pole vnímají. Že by jejich záběr závisel na Kp, však není prokázáno: jde o pozorování rybářů a o hypotézy.
Údaj je stejný pro celé území (Slovensko). Do skóre aktivity vstupuje jen při silné geomagnetické bouři (hypotéza, −1 až −2 body).
Zemětřesení poblíž
Zemětřesení v okolíOtřesy zaznamenané v okruhu 150 km od vody za posledních 30 dní (katalog GFZ GEOFON).
Zemětřesení poblíž
0otřesů
bez otřesů
V okruhu 150 km za posledních 30 dnů (od magnitudy 0,0).
Podle rybářských historek ryby (zejména sumci a úhoři) před otřesy neklidně reagují nebo přestanou brát. Spolehlivě prokázané to není a u slabých otřesů jde o náhodu. Hlubší otřesy z Karpat (například v okolí Komárna a Dobré Vody) lidé většinou vůbec nevnímají.
Katalog GEOFON je celosvětový, slabé otřesy v okolí (Slovensko) v něm nemusí být všechny. Nezapočítává se do skóre aktivity.
Sentinel-2 (optika) a Sentinel-1 (radar), obnovuje se přibližně každých 6 dní
ZarůstáníČistá hladina
LedBez ledu
Tok je užší než bod družice (10 m). Hodnoty se proto berou z pásu kolem čáry revíru a z bodů, ve kterých se mísí voda s břehem, takže jsou pouze orientační a mohou ukazovat i břeh. Plocha hladiny se u toku nehodnotí a odhady nad vodou se na snímku ukážou pouze tam, kde je tok širší než bod družice.
Zarůstání hladinyPodíl plochy revíru, na které družice vidí zelenou vegetaci (index NDVI nad 0,3): plovoucí a vynořené rostliny a rákos u břehu.
0 % plochyČistá hladina
čistá
částečně
výrazně
silně
Podíl plochy se zelenou vegetací (rostliny na hladině a těsně pod ní, rákos u břehu).
Vývoj zarůstání hladiny: od 1. 9. 14:00 do 31. 10. 13:00. Naposledy 0 %, nejméně 0, nejvíce 0 %.
U břehů se může započítat také pruh rákosu, proto se hodnoty na malých plochách mohou zdát vyšší.
Sentinel-2, 31. 10. 2026, bez oblačnosti 99 % plochy
Led na hladině
Led na hladiněPodíl plochy, na které družice vidí led nebo sníh. Tloušťku ani nosnost ledu nedokáže určit.
0 % plochyBez ledu
bez ledu
částečně
většinou
celé
Podíl plochy, na které satelit vidí led nebo sníh. Za posledních 20 dní byl nejvyšší 0 %.
Satelit nezjistí tloušťku ani nosnost ledu. Na led nikdy nevstupujte podle tohoto údaje.
Sentinel-2, 31. 10. 2026, bez oblačnosti 99 % plochy
Údaje se ukládají od 27. 8. 2026 (13 období po 5 dnech), v grafech je vidět jejich vývoj. Stáhnout historii (CSV)
Odhady ze satelitních snímků s rozlišením 10 až 20 m, nikoliv měření ve vodě. Ovlivňují je mraky, stíny, vítr a břehy. Nepoužívejte je k rozhodování o koupání ani o vstupu na led. Údaje: Obsahuje upravené údaje Copernicus Sentinel 2026, ESA, Copernicus Data Space Ecosystem. Postup je popsaný v metodice.
Historické snímky
Vývoj okolí a přírody od 2017 do 2023: jak se mění břehy, vegetace a krajina kolem vody. Snímky se samy přepínají, listovat můžeš i ručně.