Dnes na toku Oščadnica

Skóre podmínek na lovu, nejlepší okno dne a revíry od nejlepších podmínek

Průměr revírů toku

Nízká aktivita · průměr z jednoho revíru

Číslo v hlavičce je odhad pro střed toku podle počasí a měření. Průměr revírů navíc počítá družicová data, stínování a geologii každého revíru.

Nejlepší časové okno dnes

15:00–17:00

Oščadnica, skóre okna 35.

Skóre je odhad podmínek podle počasí, vody a okolí, nikoli předpověď záběrů. Přepočítáno v 20:04.

Mapa a revíry toku

Průběh toku a jeho revíry. Barvu čar přepnete na podmínky dnes, kvalitu nebo libovolný jiný parametr.

Podrobné filtrykraj, okres, koryto, hloubka, zástin, satelity, chemie vody, znečištění, ryby, geologie

1445revírů
Vyberte kategorii a zúžíte výběr. U každé možnosti vidíte, kolik revírů zůstane.
Barva mapy
Načítání mapy…

Mapou posouvejte dvěma prsty. V režimu celé obrazovky stačí jeden prst.

    Výškový profil toku

    Jak klesá tok po proudu: spád, sklon a rychlost vody.

    Bystrina Horský potok se strmým sklonem, kaskádami a skalnatým dnem. Voda je čistá a studená, lov vyžaduje opatrný přístup.

    2004006008001 0000 km5 km10 km
    Výškový profil toku: od 816 do 409 m n. m. na 13,8 km.
    Revíry v pořadí od nejvyššího (vlevo) po nejnižší. Mezi revíry může být úsek bez revíru, ten se nezobrazuje.
    Nejvyšší bod
    816 m a.s.l.
    Nejnižší bod
    381 m a.s.l.
    Spád revírůSpádRozdíl nadmořské výšky mezi horním a dolním koncem revíru v metrech. Čím větší spád na kratší délce, tím rychlejší voda.
    435 m
    Průměrný sklonSklon tokuSpád na kilometr v promile (‰, metry na kilometr). Do 2 ‰ je pomalá nížinná řeka, 5 až 10 ‰ podhorská řeka (lipan, pstruh), nad 10 ‰ rychlý potok.
    32 ‰
    SinuozitaKličkovatěníDélka toku vydělená vzdáleností jeho konců vzdušnou čarou. 1,0 je přímý tok, nad 1,3 silně meandruje. Meandre vytvářejí tůně pod břehy a plytčiny v úsecích mezi nimi.
    1,36

    Zdroj: Open Topo Data (eudem25m), 4. 11. 2026. Sklon a spád jsou orientační, zahrnují pouze úseky revírů.

    Terén ve 3D

    Načítám 3D model terénu…

    Historické snímky

    Vývoj okolí a přírody od 2018 do 2024: jak se mění břehy, vegetace a krajina kolem vody. Snímky se samy přepínají, listovat můžeš i ručně.

    Letecký snímek toku Oščadnica z roku 2018
    2018snímkováno 18. 9. 2018
    Letecký snímek toku Oščadnica z roku 2021
    2021snímkováno 19. 6. 2021
    Letecký snímek toku Oščadnica z roku 2024
    2024snímkováno 24. 8. 2024

    Ortofotomozaika Slovenska © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Rok a den snímkování závisí na poloji, jednotlivé ročníky se proto mohou lišit ročním obdobím i počasím.

    Znečištění vody na toku Oščadnica

    Kvalita vody podle SHMÚ, čistírny odpadních vod poblíž revírů a podzemní voda v okolí

    Povrchové vody poblíž revírůnejbližší místo monitoringu SHMÚ, 2025

    1 z 1 revírů toku s údaji SHMÚ má v nejbližším místě nesplněnou normu alespoň v jednom ukazateli.

    • 1 až 2 ukazatele1

    Nejvíce znečištěné revíryvšechny s nesplněnou normou

    • OščadnicaOščadnica · nesplněná norma v 2 z 4 let1 ukazatel

    Podzemní voda: naměřené hodnotytypická hodnota ze stanic do 10 km, 2025

    1 z 1 revíru s měřením má v okolí podzemní vodu s hodnotou nad hranicí alespoň v jednom ukazateli.

    • škodlivé látky nad normou alespoň na jedné stanici (kovy, pesticidy, PFAS, rozpouštědla)1

    Zdroj: SHMÚ (ročenky kvality povrchových a podzemních vod), registr čistíren odpadních vod VÚVH a EEA. Měřicí místo SHMÚ je k revíru přiřazeno podle shodného názvu toku a podle vzdálenosti; ročenka uvádí místa, která normu nesplnila, takže chybějící místo není důkazem čisté vody.

    Geologie a geochemie toku Oščadnica

    Kovy a zlato v říčních sedimentech a vodách, stará důlní díla a ložiska, vrty s archivními zprávami, geotermální energie, ekologické zátěže a sesuvy v okolí potoka

    Přehled vychází z veřejných rejstříků a atlasů Státního geologického ústavu Dionýze Štúra. Hledání pokrývá oblast kolem vody všech rybářských oblastí toku (celkem 14 km čáry): vzorky toků do 1 km, vrty, důlní díla a zátěže do 3 km, výskyty rud do 5 km, geotermální zdroje do 10 km.

    Skála pod vodou

    Říční naplaveniny40 % vodní hladiny

    40% mladé sedimenty, 20% flyš

    Štěrkové a písčité dno a nivy; voda se doplňuje z podzemní vody v naplaveninách. Geologická mapa Slovenska 1:50 000.

    510

    Voda podle atlasu

    pH 8,0modelovaný odhad

    typ vody Ca–HCO₃

    Mineralizace 180 mg/l, měkká voda (5,8 °dH). Interpolace měření z Geochemického atlasu Slovenska, nikoli měření v toku.

    Prvky v říčních sedimentech

    3 z 15prvky v horních 10 %

    nejvyšší: Chrom 170 mg/kg

    Pozice nejvýše hodnoceného prvku mezi vzorovými body na tocích na Slovensku: percentil 95. Interpolace Geochemického atlasu říčních sedimentů.

    1 km2 km35 °C55 °C

    Teplo pod nohama

    35°C v hloubce 1000 m

    tepelný tok 55 mW/m²

    V hloubce 2 000 m asi 55 °C (nárůst o 20 °C na kilometr). Atlas geotermální energie Slovenska.

    20200

    Přirozené gama záření

    42dávkový příkon nGy/h

    percentil 9 na Slovensku

    Přírodní pozadí z hornin a půdy (draslík, uran, thorium), nikoli hodnota naměřená u vody. Letecká spektrometrie gama záření ŠGÚDŠ.

    Stará důlní díla

    0objektů do 3 km

    V okruhu 3 km od vody není zaznamenáno žádné staré důlní dílo.

    Zlato v říčních sedimentech

    1vzorek se zlatem

    12 rudných minerálů v sedimentu

    Nejvíce 1 zrno v jednom vzorku (40 m od vody). Rýžovací průzkum počítal zlatá zrna v koncentrátu z říčního sedimentu.

    Stopové prvky v potoční vodě

    3 z 7ukazatele v horních 5 %

    nejvyšší: Selen 1,30 μg/l

    Pozice nejvyšší naměřené hodnoty v distribuci všech vzorků povrchových vod na Slovensku: percentil 96 (pravostranný prítok potoka Oščadnica jv. od k. Zanka (922)).

    Rozbory vrtů a podzemních vod

    71vrtů do 3 km

    448 rozborů vody v okolí

    Z toho 71 má archivní zprávu z Geofondu. Vrty jsou hydrogeologické, geologické, inženýrsko-geologické a další.

    Geotermální energie

    –

    3 zdroje geotermálních a minerálních vod do 10 km.

    Ekologické zátěže a skládky

    8místa v okruhu 3 km

    1 ekologická zátěž, 7 skládek

    Nejbližší zátěž: Oščadnica – FRACHO, 390 m od vody. Blízkost neznamená, že látky unikají z místa do vody.

    Ložiska a výskyty rud

    13záznamů do 5 km

    13 rudných výskytů

    Registry geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerostných surovin.

    Sesuvy půdy a svahové deformace

    200ploch do 3 km

    7 aktivních

    Zdokumentované sesuvy v evidenci Geofondu. Sesuv půdy do potoka může zakalit vodu a změnit koryto.

    Geologická stavba pod vodou

    Která hornina leží pod vodní hladinou (Geologická mapa Slovenska 1:50 000), jak je stará, jak silný je kvartérní pokryv a v jaké tektonické jednotce voda proudí. Skalní podloží rozhoduje o tvrdosti vody, dně, zákalu po dešti a vydatnosti pramenů.

    Body sledují vodní linii (pro potok a povodí, rybářský revír za rybářským revírem). Pás je průřez vzdáleností, nikoli mapa; šířka úseku odpovídá počtu bodů.

    • Říční naplaveniny40%SR 72 %
    • Mladé sedimenty40%SR 8,6 %
    • Flyš20%SR 4,7 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Říční naplaveniny: Štěrkové a písčité dno a nivy; voda se doplňuje z podzemní vody v naplaveninách.

    Geologické stáří hornin

    • Kvartérní80%
    • flyš20%

    Nejběžnější horninové jednotky

    SystémStáříJednotkaBody
    Kvartérníholocénříční sedimenty: litofaciální nerozdělené aluviální jíly nebo písčité až štěrkovité jíly údolí a záplavových oblastí2×
    KvartérníPleistocén – holocéndeluviální sedimenty jako celek: litofaciální nediferencované svahy a trosky1×
    KvartérníPleistocén – holocénsesuvy půdy1×
    flyšPaleocén – eocénFormace Zlín1×

    Kvartérní pokryv

    • říční sedimenty záplavových oblastí100%SR 68 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    • Typická tloušťka kvartérního pokryvu2,9m
    • 2 – 575%SR 48 %
    • 0 – 225%SR 16 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Tektonické jednotky

    • MAGURSKÝ PRÍKROV100%SR 34 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Tektonické dělení

    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitivní jednotka (pohoří)100%SR 60 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Směr neotektonických pohybů

    • střední zdvih100%SR 32 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Regionálně geologické členění

    • flysch Belt100%SR 9,6 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Regionálně geologické členění (podcelky)

    • Magura Flysch100%SR 5,9 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Inženýrsko-geologické revíry

    • oblast nánosů horských toků50%SR 21 %
    • oblast pískovcových skal50%SR 4,1 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Inženýrsko-geologické útvary

    • tvorba kvartérních sedimentů50%SR 71 %
    • flysch Formation50%SR 13 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Náchylnost území ke svahovým deformacím

    • Oblast stabilních oblastí100%SR 95 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Mapa pokrývá 5 z 6 bodů na vodní linii.

    Hydrogeologie: zvodnělé vrstvy a podzemní vody

    Potoky a řeky jsou napájeny podzemní vodou. Hydrogeologické mapy ukazují, ve kterých horninách je voda uložena, jak jsou propustné a jaká je v nich voda. Údaje pocházejí z map ŠGÚDŠ, nikoli z měření na konkrétní vodě.

    Horniny vodonosné vrstvy (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Pískovce100%SR 15 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Typ vodonosné vrstvy

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepustnosti alebo oblasti s takmer žiadnymi množstvami podzemnej vody (Pískovce)100%SR 15 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Hlavní hydrogeologická oblast

    • paleogenní a čtvrtohorní povodí Kysuce100%SR 2,7 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Chemie povrchových vod dle atlasu

    Modelované složení vody v oblasti, kterou prochází linie rybářského revíru. Rastry Geochemického atlasu Slovenska (povrchové vody) jsou interpolací měření ve vzorkovaných tocích, zobrazují tedy typické pozadí území, nikoli měření v konkrétním toku.

    510

    Kyselost vody

    pH 8,03typický rozsah

    Většina řek a potoků na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyselejší voda se nachází v potocích na kyselých horninách (žuly, křemence), zásaditější voda u vápenců.

    Tvrdost vody

    5,8°dH, měkká

    Součet vápníku a hořčíku (1,04 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná a její pH se mění pomaleji; měkká voda je citlivější na kyselé deště.

    Rozpuštěné látky

    180mg/l mineralizace

    Celkové množství rozpuštěných minerálů. Čistá horská voda má desítky mg/l, nížinné a vápencové stovky.

    Iontové složení vody

    Typ vody podle dominantních iontů: Ca–HCO₃

    Akcie jsou v ekvivalentech, obvyklý způsob porovnávání složení vod.

    Hlavní ionty

    • SodíkNa4,82 mg/lpercentil26
    • VápníkCa35,5 mg/lpercentil23
    • SíranySO423,0 mg/lpercentil22
    • BikarbonátyHCO3104 mg/lpercentil20
    • DraslíkK1,41 mg/lpercentil18
    • ChloridyCl2,64 mg/lpercentil15
    • HořčíkMg3,79 mg/lpercentil6
    • FluoridyF0,0500 mg/lpercentil0

    tečka: průměr podél vodní čáry, čára: od nejnižší po nejvyšší hodnotu, měřítko: pozice mezi vzorovými body na tocích na Slovensku (0 až 100 percentil)

    Živiny a organické znečištění

    • AmmoniumNH40,137 mg/lpercentil57
    • FosfátyPO40,0966 mg/lpercentil42
    • DusičnanyNO34,28 mg/lpercentil30
    • Chemická spotřeba kyslíkuChSK1,24 mg/lpercentil5

    Kovy

    • ZinekZn10,1 μg/lpercentil65
    • HliníkAl21,2 μg/lpercentil20
    • ŽelezoFe0,0339 mg/lpercentil12
    • ManganMn5,71 μg/lpercentil10

    Prvky v říčních sedimentech

    Geochemický atlas Slovenska (říční sedimenty) popisuje, co řeka nese v jemném materiálu na svém korytě. Sediment shromažďuje kovy z hornin, rudných výskytů a dřívější těžby a průmyslu. Není to zákonný limit ani hodnocení zdravotního rizika: ukazuje, jak se prvek na tomto toku řadí mezi toky na Slovensku.

    Potenciálně toxické a stopové prvky

    • ChromCr170 mg/kgpercentil95
    • NiklNi48,5 mg/kgpercentil95
    • SelenSe0,584 mg/kgpercentil91
    • KobaltCo12,2 mg/kgpercentil87
    • RtuťHg0,178 mg/kgpercentil71
    • VéstPb19,6 mg/kgpercentil69
    • KadmiumCd0,273 mg/kgpercentil68
    • MěďCu28,6 mg/kgpercentil67
    • ZinekZn117 mg/kgpercentil67
    • CínSn2,85 mg/kgpercentil58
    • VizmutBi0,226 mg/kgpercentil54
    • VanadV68,7 mg/kgpercentil51
    • MolybdenMo0,314 mg/kgpercentil37
    • ArsenAs5,57 mg/kgpercentil35
    • AntimonSb0,295 mg/kgpercentil10

    tečka: průměr podél vodní čáry, čára: od nejnižší po nejvyšší hodnotu, měřítko: pozice mezi vzorovými body na tocích na Slovensku (0 až 100 percentil)

    Hlavní prvky (železo, hliník, vápník, hořčík, draslík, sodík, titan, mangan, fosfor)
    • ManganMn922 mg/kgpercentil58
    • ŽelezoFe2,49 %percentil38
    • SodíkNa0,814 %percentil38
    • HliníkAl5,09 %percentil30
    • TitanTi3 900 mg/kgpercentil28
    • DraslíkK1,34 %percentil24
    • HořčíkMg0,674 %percentil22
    • VápníkCa1,16 %percentil19
    • FosforP568 mg/kgpercentil15
    Další prvky (baryum, stroncium, lithium, rubidium, zirkonium, yttrium, cer, bor, berylium, gallium)
    • LithiumLi34,4 mg/kgpercentil73
    • BorB67,2 mg/kgpercentil69
    • RubidiumRb92,1 mg/kgpercentil59
    • BerylliumBe1,56 mg/kgpercentil59
    • ZirkoniumZr423 mg/kgpercentil57
    • GalliumGa13,6 mg/kgpercentil46
    • BaryumBa414 mg/kgpercentil42
    • YttriumY26,1 mg/kgpercentil41
    • StronciumSr111 mg/kgpercentil26
    • CeriumCe46,2 mg/kgpercentil11

    Přírodní radioaktivita a radon

    Vzduchová gama spektrometrie ŠGÚDŠ měří záření draslíku, uranu a thoria v horninách a půdě. Nejvyšší hodnoty mají žuly a některé kyselé vulkanické horniny, nejnižší vápence a nivy. Cézium-137 je pozůstatkem spadu z černobylské havárie a testů jaderných zbraní.

    20200

    Dávkový příkon gama záření

    42nGy/h ve vzduchu

    rozsah 35 až 47 nGy/h

    Přírodní pozadí z hornin a půdy; výše nad žulami a některými kyselými vulkanickými horninami, níže nad vápenci a nivami.

    Radonové riziko podloží

    střední

    Radon je přírodní plyn z hornin. Riziko se týká budov a sklepů, nikoli vody v potoce; ukazuje, jaké je podloží.

    • Draslík (K)K1,14 %percentil15
    • Ekvivalentní thorium (eTh)eTh6,13 ppm12. percentil
    • Ekvivalentní uran (eU)eU2,05 ppm9. percentil

    tečka: průměr podél vodní čáry, čára: od nejnižší po nejvyšší hodnotu, měřítko: pozice mezi vzorovými body na tocích na Slovensku (0 až 100 percentil)

    • Plošná aktivita 137CsCS1372 685 Bq/m²83. percentil

    Radonové riziko izoplety

    • střední100%SR 64 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Geofyzikální pole: magnetika a gravitace

    Mapy magnetického pole a gravitace (ŠGÚDŠ) odhalují, co se skrývá pod sedimenty a povrchem: sopečná tělesa, zlomy a mocnost kůry. Pro rybáře jsou zajímavé nepřímo: ukazují, kde se mění skalní podloží a s ním i voda.

    SVJZ

    Magnetická anomálie

    +91nT

    rozsah 80 až 98 nT

    Odchylka magnetického pole Země od okolí. Pozitivní a negativní anomálie odhalují horniny s magnetitem (čediče, bazické vulkanické horniny) a hranice ve skalním podloží.

    Bouguerova gravitační anomálie

    -47mGal

    zbytkový −1,1 mGal

    Negativní hodnoty leží nad silnými sedimenty a pod horami (světlá kůra), kladné hodnoty nad hustými horninami a tenčí kůrou. Ukazuje strukturu zemské kůry, nikoli vody.

    Geotermální potenciál

    Atlas geotermální energie Slovenska zaznamenává teplotu hornin a tepelný tok z nitra Země. Je to potenciál oblasti, nikoli skutečné teplo vody v toku. Specifické geotermální vrty a prameny v blízkosti této vody jsou v sekci geotermální energie níže.

    1 km2 km35 °C55 °C

    Teplota horniny s hloubkou

    35 / 55 °Cv hloubkách 1000 a 2000 m

    nárůst o 20 °C na km

    Čára ukazuje teplotu horniny; tečkovaná část je pouze prodloužením povrchu. Tepelný tok 55 mW/m².

    Reliéf, klima a půdy

    Povodí není jen voda: sklon a nadmořská výška určují rychlost odtoku, podnebí teplotu a množství vody a půdu, která je spláchnuta do potoka. Údaje pocházejí z geomorfologického členění, klimaticko-geografických typů a půdních map ŠGÚDŠ.

    • Nadmořská výška geomorfologických jednotek (od–do)381–1 236m a.s.l.
    • Průměrná nadmořská výška jednotek687m a.s.l.
    • Průměrný sklon15,4°

    Geomorfologické jednotky

    • Kysucké Beskydy83%SR 0,0 %
    • Kysuce Highlands17%SR 0,0 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Geomorfologické oblasti

    • Stredné Beskydy100%SR 3,0 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Náchylnost půd k acidifikaci

    • půdy středně náchylné k okyselení83%SR 25 %
    • půdy náchylné k okyselení17%SR 31 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Kontaminace půdy (mapa 1:500 000)

    • nekontaminovaná půda, geogenně stanovený obsah některých rizikových prvků dosahuje mezních hodnot a60%SR 45 %
    • poměrně čistá půda40%SR 53 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Litogeochemické typy

    • Křída a paleogénní vnějších Karpat100%SR 9,5 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Mapa chodby

    Kde jsou nejbližší důlní díla, ložiska, zátěže, geotermální vrty a nálezy zlata. Skupiny lze vypnout.

    Oščadnica – FRACHO – SK1000500P (390 m od vody)pri ihrisku – Horelica – příležitostný (1,4 km od vody)V KDZ – Krásno nad Kysucou – příležitostný (1,5 km od vody)U Vescary – Horelica – trvalý (2,0 km od vody)Rázcestie – Krásno nad Kysucou – příležitostný (2,2 km od vody)U Klinka – Horelica – žádný (2,3 km od vody)Struhy – Krásno nad Kysucou – příležitostný (2,5 km od vody)FA Harciník – Horelica – žádný (2,8 km od vody)a1 (2,8 km od vody)a1 (5,4 km od vody)a1 (9,2 km od vody)Oščadnica (Lalici) – stavební kámen – pískovec (30 m od vody)Oščadnica – Vyšný Koniec – stavební kámen – pískovec (130 m od vody)Čadca (Horelica) – stavební kámen – pískovec (410 m od vody)Oščadnica – Rovné – keramické jíly (1,3 km od vody)Oščadnica – Švančiari – keramické jíly (2,5 km od vody)Krásno nad Kysucou – U Lehotských – stavební kámen – pískovec (2,9 km od vody)Čadca – Rieka – stavební kámen – pískovec (3,6 km od vody)Krásno nad Kysucou – stavební kámen – pískovec (3,7 km od vody)Krásno nad Kysucou – U Grapov – stavební kámen – pískovec (3,8 km od vody)Zborov nad Bystricou – stavební kámen – pískovec (4,3 km od vody)Čadca – Do Husarika – stavební kámen – pískovec (4,3 km od vody)Čadca – zemní plyn (4,7 km od vody)Čadca – U Hľuzy – keramické jíly (4,9 km od vody)Vojtovský prameň – geomorfologie (4,6 km od vody)OSCADNICA – Sesuvy půdy (80 m od vody)OSCADNICA – Sesuvy půdy (90 m od vody)– Sesuvy půdy (110 m od vody)– Sesuvy půdy (110 m od vody)OSCADNICA – Sesuvy půdy (130 m od vody)– Sesuvy půdy (140 m od vody)– Sesuvy půdy (150 m od vody)OSCADNICA – Sesuvy půdy (150 m od vody)OSCADNICA – Sesuvy půdy (160 m od vody)– Sesuvy půdy (170 m od vody)– Sesuvy půdy (200 m od vody)– Sesuvy půdy (220 m od vody)– Sesuvy půdy (220 m od vody)– Sesuvy půdy (220 m od vody)– Sesuvy půdy (240 m od vody)OSCADNICA – Sesuvy půdy (270 m od vody)OSCADNICA – Sesuvy půdy (270 m od vody)– Sesuvy půdy (310 m od vody)– Sesuvy půdy (320 m od vody)– Sesuvy půdy (340 m od vody)– Sesuvy půdy (340 m od vody)OSCADNICA – Sesuvy půdy (370 m od vody)OSCADNICA – Sesuvy půdy (380 m od vody)OSCADNICA – Sesuvy půdy (380 m od vody)OSCADNICA – Sesuvy půdy (390 m od vody)OSCADNICA – Sesuvy půdy (400 m od vody)CADCA – Sesuvy půdy (400 m od vody)– Sesuvy půdy (400 m od vody)– Sesuvy půdy (430 m od vody)OSCADNICA – Sesuvy půdy (440 m od vody)OSCADNICA – Sesuvy půdy (450 m od vody)OSCADNICA – Sesuvy půdy (470 m od vody)OSCADNICA – Sesuvy půdy (470 m od vody)– Sesuvy půdy (490 m od vody)– Sesuvy půdy (520 m od vody)– Sesuvy půdy (530 m od vody)– Sesuvy půdy (540 m od vody)– Sesuvy půdy (540 m od vody)– Sesuvy půdy (540 m od vody)– Sesuvy půdy (550 m od vody)– Sesuvy půdy (570 m od vody)OSCADNICA – Sesuvy půdy (580 m od vody)OSCADNICA – Sesuvy půdy (590 m od vody)– Sesuvy půdy (600 m od vody)OSCADNICA – Sesuvy půdy (610 m od vody)– Sesuvy půdy (630 m od vody)OSCADNICA – Sesuvy půdy (630 m od vody)OSCADNICA – Sesuvy půdy (650 m od vody)– Sesuvy půdy (650 m od vody)– Sesuvy půdy (660 m od vody)OSCADNICA – Sesuvy půdy (680 m od vody)OSCADNICA – Sesuvy půdy (700 m od vody)– Sesuvy půdy (720 m od vody)OSCADNICA – Sesuvy půdy (730 m od vody)OSCADNICA – Sesuvy půdy (740 m od vody)– Sesuvy půdy (750 m od vody)– Sesuvy půdy (770 m od vody)OSCADNICA – Sesuvy půdy (790 m od vody)– Sesuvy půdy (790 m od vody)– Sesuvy půdy (800 m od vody)– Sesuvy půdy (860 m od vody)– Sesuvy půdy (870 m od vody)– Sesuvy půdy (880 m od vody)OSCADNICA – Sesuvy půdy (880 m od vody)OSCADNICA – Sesuvy půdy (890 m od vody)– Sesuvy půdy (900 m od vody)OSCADNICA – Sesuvy půdy (910 m od vody)– Sesuvy půdy (940 m od vody)OSCADNICA – Sesuvy půdy (940 m od vody)– Sesuvy půdy (950 m od vody)OSCADNICA – Sesuvy půdy (990 m od vody)OSCADNICA – Sesuvy půdy (1,0 km od vody)– Sesuvy půdy (1,0 km od vody)OSCADNICA – Sesuvy půdy (1,0 km od vody)– Sesuvy půdy (1,1 km od vody)– Sesuvy půdy (1,1 km od vody)OSCADNICA – Sesuvy půdy (1,1 km od vody)OSCADNICA – Sesuvy půdy (1,1 km od vody)CADCA – Sesuvy půdy (1,1 km od vody)HORELICA – Sesuvy půdy (1,1 km od vody)Oščadnica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (60 m od vody)Oščadnica – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (110 m od vody)Oščadnica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (120 m od vody)Oščadnica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (150 m od vody)Oščadnica – negativní vrt (200 m od vody)Oščadnica – negativní vrt (260 m od vody)Oščadnica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (260 m od vody)Čadca – Horelica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (380 m od vody)Oščadnica (390 m od vody)Krásno nad Kysucou – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,1 km od vody)Horelica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,3 km od vody)Zborov nad Bystricou – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,4 km od vody)Zborov nad Bystricou – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,4 km od vody)Čadca – Horelica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,4 km od vody)Krásno nad Kysucou – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,5 km od vody)Krásno nad Kysucou – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,5 km od vody)Krásno nad Kysucou – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,5 km od vody)Krásno nad Kysucou – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,6 km od vody)Krásno nad Kysucou – monitorování vrtu (1,6 km od vody)Krásno nad Kysucou – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,6 km od vody)Krásno nad Kysucou – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,7 km od vody)Krásno nad Kysucou – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,7 km od vody)Krásno nad Kysucou – monitorování vrtu (1,7 km od vody)Krásno nad Kysucou – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,8 km od vody)Krásno nad Kysucou – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,8 km od vody)Krásno nad Kysucou – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,9 km od vody)Krásno nad Kysucou – monitorování vrtu (1,9 km od vody)Krásno nad Kysucou – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,0 km od vody)Krásno nad Kysucou – monitorování vrtu (2,0 km od vody)Krásno nad Kysucou – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,3 km od vody)Krásno nad Kysucou – negativní vrt (2,4 km od vody)Horelica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,8 km od vody)zlato 1 ks – zlato (40 m od vody)5 km

    Čára je voda rybářského revíru, světlý pás je pásmo 3 km, ve kterém byly hledány vrty, důlní díla a zátěže. Mapa ukazuje nejbližší objekty (maximálně několik desítek z každého registru), ne všechny. Body odpovídají pozici v registru; plošné objekty jsou označeny středem.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arsen, antimon, kadmium, olovo, měď, zinek a další prvky ve vzorcích z řek a potoků (Geochemický atlas Slovenska, povrchové vody, 2015). Sloupec ukazuje, kde mezi všemi vzorky na Slovensku leží nejvyšší hodnota; světelná značka je medián vzorků v této vodě.

    • SelenSevysoké (horní 5 %)
      nejvyšší 1,30 μg/lmedián 0,500 μg/l19 vzorky63 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: pravostranný prítok potoka Oščadnica jv. od k. Zanka (922)1997, 970 m od vody. Srovnání: percentil 96 všech vzorků na Slovensku.

    • MěďCuvysoké (horní 5 %)
      nejvyšší 10,0 μg/lmedián 2,20 μg/l19 vzorky26 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: Oščadničianka, potok1997, 50 m od vody. Srovnání: percentil 95 všech vzorků na Slovensku.

    • VéstPbvysoké (horní 5 %)
      nejvyšší 5,00 μg/lmedián 2,50 μg/l19 vzorky89 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: Hanzlov potok-pred sútokom s Oščadničiankou1997, 120 m od vody. Srovnání: percentil 95 všech vzorků na Slovensku.

    • ChromCrzvýšené (horní 10 %)
      nejvyšší 5,80 μg/lmedián 2,20 μg/l19 vzorky32 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: Kysuca1997, 60 m od vody. Srovnání: percentil 94 všech vzorků na Slovensku.

    • KadmiumCdmírně zvýšené
      nejvyšší 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l19 vzorky

      Nejvyšší hodnota: Oščadničianka, potok, 50 m od vody. Srovnání: percentil 75 všech vzorků na Slovensku.

    • AntimonSbpod polovinou Slovenska
      nejvyšší 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l19 vzorky100 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: Oščadničianka, potok1997, 50 m od vody. Srovnání: percentil 37 všech vzorků na Slovensku.

    • ArsenAspod polovinou Slovenska
      nejvyšší 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l19 vzorky100 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: Oščadničianka, potok1997, 50 m od vody. Srovnání: percentil 22 všech vzorků na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v říčních sedimentech

    Regionální rýžovací prospekce: těžká frakce byla vyplavena z říčního štěrku a byla spočítána minerální zrna v ní. Mapa nálezů je pozitivní: vzorek bez zlata není v atlase uveden, takže absence nálezu není důkazem, že zlato není.

    • Rutil (TiO₂)36 vzorků, maximálně 1115 zrn
    • Baryt (BaSO₄)35 vzorků, maximálně 815 zrn
    • Ilmenit (FeTiO₃)35 vzorků, maximálně 815 zrn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)35 vzorků, maximálně 815 zrn
    • Magnetit (Fe₃O₄)34 vzorků, maximálně 1815 zrn
    • Anatas (TiO₂)33 vzorků, maximálně 555 zrn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)26 vzorků, maximálně 155 zrn
    • Pyrit (FeS₂)20 vzorků, maximálně 1815 zrn
    • Hematit (Fe₂O₃)9 vzorků, maximálně 815 zrn
    • Chalkopyrit (CuFeS₂)5 vzorků, maximálně 50 zrn
    • Kasiterit (SnO₂)4 vzorků, maximálně 2 zrn
    • Zlato (Au)1 vzorku, maximálně 1 zrn

    Nejbližší vzorky se zlatem

    OchutnatZlato ve vzorkuZ vody
    1881 zrno40 m

    Hornotvorné a akcesorické minerály

    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)36 vzorků, maximálně 1815 zrn
    • Zirkonium (ZrSiO₄)36 vzorků, maximálně 1115 zrn
    • Turmalíny (komplexní borosilikát)35 vzorků, maximálně 815 zrn
    • Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)34 vzorků, maximálně 815 zrn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)25 vzorků, maximálně 315 zrn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))15 vzorků, maximálně 55 zrn
    • Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))14 vzorků, maximálně 55 zrn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)8 vzorků, maximálně 55 zrn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))7 vzorků, maximálně 5 zrn
    • Korund (Al₂O₃)7 vzorků, maximálně 55 zrn
    • Sillimanit (Al₂SiO₅)4 vzorků, maximálně 5 zrn
    • Kyanit (Al₂SiO₅)2 vzorků, maximálně 55 zrn
    • Titanit (CaTiSiO₅)1 vzorku, maximálně 238 zrn

    Podzemní vody: chemie, druhy vod a radioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (analýzy pramenů a vrtů), geochemický atlas podzemních vod (1996) a radiohydrochemické vzorkování. Podzemní voda napájí toky, takže její složení ovlivňuje i vodu v toku.

    Kovy v podzemních vodách

    • MěďCuextrémní (horní 1 %)
      nejvyšší 18,3 μg/lmedián 0,500 μg/l34 vzorky

      Nejvyšší hodnota: prameň1992, 1,9 km od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.

    • RtuťHgextrémní (horní 1 %)
      nejvyšší 0,900 μg/lmedián 0,100 μg/l34 vzorky88 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: prameň1992, 2,2 km od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.

    • ZinekZnvysoké (horní 5 %)
      nejvyšší 3 000 μg/lmedián 0,500 μg/l34 vzorky62 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: prameň1992, 380 m od vody. Srovnání: percentil 98 všech vzorků na Slovensku.

    • VéstPbvysoké (horní 5 %)
      nejvyšší 4,00 μg/lmedián 1,00 μg/l34 vzorky44 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: prameň1992, 2,2 km od vody. Srovnání: percentil 96 všech vzorků na Slovensku.

    • HliníkAlvysoké (horní 5 %)
      nejvyšší 0,100 mg/lmedián 0,00500 mg/l34 vzorky94 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: prameň1992, 2,2 km od vody. Srovnání: percentil 96 všech vzorků na Slovensku.

    • AntimonSbzvýšené (horní 10 %)
      nejvyšší 0,400 μg/lmedián 0,100 μg/l34 vzorky91 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: prameň1992, 1,7 km od vody. Srovnání: percentil 90 všech vzorků na Slovensku.

    • LithiumLimírně zvýšené
      nejvyšší 31,0 μg/lmedián 7,00 μg/l34 vzorky6 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: prameň1992, 2,4 km od vody. Srovnání: percentil 88 všech vzorků na Slovensku.

    • SelenSemírně zvýšené
      nejvyšší 1,00 μg/lmedián 0,500 μg/l34 vzorky94 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: prameň1992, 20 m od vody. Srovnání: percentil 83 všech vzorků na Slovensku.

    • ChromCrmírně zvýšené
      nejvyšší 1,00 μg/lmedián 0,250 μg/l34 vzorky82 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: prameň1992, 2,2 km od vody. Srovnání: percentil 78 všech vzorků na Slovensku.

    • ŽelezoFeběžná hodnota
      nejvyšší 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l30 vzorky100 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: prameň1992, 2,7 km od vody. Srovnání: percentil 50 všech vzorků na Slovensku.

    • KadmiumCdpod polovinou Slovenska
      nejvyšší 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l34 vzorky100 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: prameň1992, 2,7 km od vody. Srovnání: percentil 47 všech vzorků na Slovensku.

    • ArsenAspod polovinou Slovenska
      nejvyšší 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l34 vzorky100 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: prameň1992, 2,7 km od vody. Srovnání: percentil 38 všech vzorků na Slovensku.

    Radon ve vodách

    Typ webuUkázkyNejvyšší radonMedián
    vyvinutá pružina715,2 Bq/l4,93 Bq/l
    zdroj22,86 Bq/l1,73 Bq/l

    Vrty a archivní zprávy Geofondu

    Registr hydrogeologických vrtů, ostatních vrtů a geotermálních vrtů. Každý vrt má v archivu Geofondu zprávu (geologické profily, čerpací zkoušky, chemické rozbory vod); číslo zprávy je v tabulce.

    71 vrtů v pásmu 3 km, z toho 32 hydrogeologických a 39 ostatních; s číslem archivní zprávy 71.

    Hloubky vrtů

    • do 10 m33×
    • 10–30 m30×
    • 30–100 m5×
    • 100–300 m1×
    • přes 300 m0×

    Nejbližší vrty

    LokalitaDruhHloubkaArchivní zprávaZ vody
    Oščadnicavrt s úzkým průměrem s běžnou pitnou a zpracovatelnou vodou6,2 m16230 86Da21.pdf60 m
    V-6inženýrsko-geologické6,0 m8662670 m
    V-5inženýrsko-geologické6,0 m8662690 m
    V-1inženýrsko-geologické6,0 m86626100 m
    V-2inženýrsko-geologické6,0 m86626100 m
    V-4inženýrsko-geologické6,0 m86626100 m
    Oščadnicavrt s širokým průměrem3,3 m14462 86Da20.pdf110 m
    V-3inženýrsko-geologické6,0 m86626110 m
    Oščadnicavrt s úzkým průměrem s běžnou pitnou a zpracovatelnou vodou7,5 m16243 86Db2.pdf120 m
    Oščadnicavrt s úzkým průměrem s běžnou pitnou a zpracovatelnou vodou60,0 m88353 86Db7.pdf150 m
    Oščadnicanegativní vrt120,5 m89472 86Db9.pdf200 m
    J-1inženýrsko-geologické7,0 m93774220 m

    Geotermální energie a minerální vody

    Geotermální vrty (teplota vody na ústí vrtů, vydatnost, chemický typ) a zdroje geotermálních a minerálních vod do 10 km. Údaje o využití a existenci vrtu pocházejí z evidence Geofondu.

    Zdroje geotermálních a minerálních vod

    ZdrojDruhTeplota vody (°C)Výtěžnost (l/s)PočítatNejblíže od vody
    kategorie a1minerální voda< 15< 532,8 km

    Ekologické zátěže, skládky a antropogenní sedimenty

    Evidované ekologické zátěže (průmyslové areály, skládky, těžba), registr skládek odpadů a monitoring antropogenních sedimentů (průmyslové kaly). Je to seznam míst, nikoli měření znečištění vody.

    Ekologické zátěže

    LokalitaAktivitaLátkaKlasifikaceZ vody
    Oščadnica – FRACHOSK1000500P390 m

    Skládky odpadu

    SkládkaPlochaRok založeníSledováníZ vody
    pri ihrisku – Horelica60 m²––1,4 km
    V KDZ – Krásno nad Kysucou–––1,5 km
    U Vescary – Horelica49 m²––2,0 km
    Rázcestie – Krásno nad Kysucou300 m²––2,2 km
    U Klinka – Horelica600 m²––2,3 km
    Struhy – Krásno nad Kysucou150 m²––2,5 km
    FA Harciník – Horelica–––2,8 km

    Sesuvy půdy a svahové deformace

    Registr dokumentovaných svahových deformací (Geofond). Sesuvy půdy u potoka mohou přinést jemný materiál do vody, změnit koryto a přehradit koryto.

    Typy deformací

    • Sesuvy půdy200×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny136×
    • Stabilizovaný57×
    • Aktívny7×

    Současný stav

    • Zpracováváno pouze v rozsahu registrace v měřítku 1:25 00072×
    • SD převzato z archivních materiálů, ktorá bola konfrontova9×
    • SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick2×

    Jak číst tyto údaje

    • Zóna a vzdálenost. Vzdálenost se měří od čáry vody k bodu v registru (u oblastí do středu) s přesností na desítky metrů. Počty se vztahují pouze na zónu, nikoli na celé povodí.
    • Percentil. U chemie je nejvyšší hodnota porovnána se všemi atlasovými vzorky na Slovensku. Nejedná se o zákonný limit ani hodnocení zdravotního rizika; atlasy jsou historické (publikováno: povrchové vody 2015, podzemní vody 1996, říční sedimenty 1999).
    • Limit kvantifikace. Mnoho vzorků má hodnotu na nejnižší úrovni, kterou může laboratoř určit; takové výsledky znamenají „pod limitem“. U těch je pozice v distribuci odhadem.
    • Šlichy. Evidovány jsou pouze vzorky s nálezem. Počet zrn v koncentrátu není obsah zlata v gramech na tunu.
    • Vztah k vodě. Nedaleké důlní dílo, skládka nebo zátěž nic nevypovídá o kvalitě vody v toku. Slouží jako podnět k pozornosti a výchozí bod pro další zkoumání.
    • Vzorové body. Oblastní a rastrové mapy ŠGÚDŠ nelze stáhnout bodově, takže podél linie každého rybářského revíru je hodnota zjišťována v bodech zhruba každé 3 km. Je to vzorek řádku, nikoli souvislý záznam; velmi krátký úsek může mít jeden bod.
    • Atlasové rastry. Chemismus vody a sedimentů je interpolací měření ve vzorkovací síti (Geochemický atlas Slovenska). Hodnota v bodě je modelovaný odhad pro okolí, nikoli měření ve vodě. Percentil porovnává průměr tohoto toku se všemi vzorovými body na tocích na Slovensku.
    • Polohy a měřítka. Mapy mají různá měřítka (1:50 000 až 1:1 000 000), takže úroveň detailů se mezi jednotlivými sekcemi liší. Mapa mimo její pokrytí znamená, že v tomto bodě není žádná oblast, ne že tam nic není.

    Data: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), staženo 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodice.

    Organizace a lokalita

    Kdo revíry spravuje a kde leží

    Organizace na tokukdo revíry spravuje a jaké podmínky tam dnes jsou

    1. Čadca1 revír · 14 km27Oščadnica27

    Další toky v okolí

    Povodí Váh