Tato stránka je přeložena jen částečně. Nepřeložené části se zobrazují slovensky, v původním jazyce webu. Otevřít slovenský originál

Dnes na toku VN Hričov

Skóre podmínek na lovu, nejlepší okno dne a revíry od nejlepších podmínek

Průměr revírů toku

Nízká aktivita · průměr z jednoho revíru

Číslo v hlavičce je odhad pro střed toku podle počasí a měření. Průměr revírů navíc počítá družicová data, stínování a geologii každého revíru.

Nejlepší časové okno dnes

06:00–08:00

VN Hričov, skóre okna 17.

Skóre je odhad podmínek podle počasí, vody a okolí, nikoli předpověď záběrů. Přepočítáno v 06:04.

Mapa a revíry toku

Průběh toku a jeho revíry. Barvu čar přepnete na podmínky dnes, kvalitu nebo libovolný jiný parametr.

Podrobné filtrykraj, okres, koryto, hloubka, zástin, satelity, chemie vody, znečištění, ryby, geologie

1445revírů
Vyberte kategorii a zúžíte výběr. U každé možnosti vidíte, kolik revírů zůstane.
Barva mapy
Načítání mapy…

Mapou posouvejte dvěma prsty. V režimu celé obrazovky stačí jeden prst.

    Výškový profil: vodní nádrž

    Výška terénu podél revíru a přibližná hladina.

    Vodní nádrž Jde o vodní nádrž, proto se zde tok nehodnotí: voda nemá proud, spád ani sklon. Graf ukazuje výšku terénu podél revíru.

    3203223243260 km1 km2 km3 km
    Výškový profil terénu (Vodní nádrž): od 325 do 321 m n. m. na 3,2 km.
    Výška terénu podél linie revíru, od začátku (vlevo) po konec
    Hladina přibližně
    321 m a.s.l.
    Nejnižší bod profilu
    321 m a.s.l.
    Nejvyšší bod profilu
    325 m a.s.l.

    Zdroj: Open Topo Data (eudem25m), 4. 11. 2026. Výška je orientační (chyba několik metrů).

    Terén ve 3D

    Načítám 3D model terénu…

    Historické snímky

    Vývoj okolí a přírody od 2018 do 2024: jak se mění břehy, vegetace a krajina kolem vody. Snímky se samy přepínají, listovat můžeš i ručně.

    Letecký snímek toku VN Hričov z roku 2018
    2018snímkováno 13. 9. 2018
    Letecký snímek toku VN Hričov z roku 2021
    2021snímkováno 10. 9. 2021
    Letecký snímek toku VN Hričov z roku 2024
    2024snímkováno 24. 8. 2024

    Ortofotomozaika Slovenska © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Rok a den snímkování závisí na poloji, jednotlivé ročníky se proto mohou lišit ročním obdobím i počasím.

    Znečištění vody na toku VN Hričov

    Kvalita vody podle SHMÚ, čistírny odpadních vod poblíž revírů a podzemní voda v okolí

    Podzemní voda: naměřené hodnotytypická hodnota ze stanic do 10 km, 2025

    1 z 1 revíru s měřením má v okolí podzemní vodu s hodnotou nad hranicí alespoň v jednom ukazateli.

    • dusičnany 25 až 50 mg/l1

    Nejvyšší dusičnany

    Profil toku od pramene k ústípočet nesplněných ukazatelů v roce 2025 na místech SHMÚ

    01234Považské Podhradie, rkm 4,2: 3 ukazatelé (2024)Vodní nádrž Starina, přítok, rkm 0,1: 3 ukazatelé (2022)rkm 4 (horní tok)rkm 0 (směrem k ústí)
    Zobrazit místa v tabulce (2)
    • Považské Podhradieř. km 4,23 ukazatele
    • Vodní nádrž Starina, přítokř. km 0,13 ukazatele
    • norma nesplněna
    • žádná nesplněná norma
    • místo není v ročence

    Zdroj: SHMÚ (ročenky kvality povrchových a podzemních vod), registr čistíren odpadních vod VÚVH a EEA. Měřicí místo SHMÚ je k revíru přiřazeno podle shodného názvu toku a podle vzdálenosti; ročenka uvádí místa, která normu nesplnila, takže chybějící místo není důkazem čisté vody.

    Geológia a geochémia toku VN Hričov

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 3 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek50 % čiary vody

    50 % mladé sedimenty

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 8,3modelový odhad

    typ vody Ca–HCO₃

    Mineralizácia 489 mg/l, tvrdá voda (16,4 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    0 z 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Olovo 29,2 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 86. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 km2 km35 °C55 °C

    Teplo pod nohami

    35°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 55 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 55 °C (prírastok 20 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    45nGy/h dávkový príkon

    15. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    0objektov do 3 km

    V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.

    Zlato v riečnom sedimente

    0vzoriek so zlatom

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Stopové prvky vo vode toku

    0 z 10ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Stroncium 550 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 92. percentil (Divina, potok).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    317vrtov do 3 km

    207 rozborov vody v okolí

    Z toho 317 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    0 °C120

    Geotermálna energia

    33°C na ústí vrtu

    1 geotermálny vrt do 10 km

    Najteplejší: Žilina – Chrastie – HŽK-10, výdatnosť 0,0 l/s, 5,2 km od vody.

    Environmentálne záťaže a skládky

    33lokalít do 3 km

    1 záťaž, 32 skládok

    Najbližšia záťaž: Žilina – Rušňové depo, Cargo a.s., 1,7 km od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.

    Ložiská a rudné výskyty

    7záznamov do 5 km

    3 ložiská, 4 rudné výskyty

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    93plôch do 3 km

    13 aktívnych

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek50%SR 72 %
    • Mladé sedimenty50%SR 8,6 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér100%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaBodů
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív1×
    kvartérholocénantropogénne sedimenty: navážky, haldy a skládky1×

    Kvartérny pokryv

    • fluviálne sedimenty nív100%SR 68 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu3,5m
    • 2 – 5100%SR 48 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • negatívna jednotka (medzihorské kotliny)100%SR 14 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • veľmi malý pokles100%SR 7,3 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 2 z 2 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)

    • medzizrnová100%SR 86 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hydrogeologická funkcia

    • kolektor100%SR 95 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • paleogén a kvartér časti Žilinskej kotliny a východného okraja Súľovských vrchov100%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chemický typ podzemných vôd

    • Ca-Mg-HCO3 až Ca-Mg-HCO3-SO4100%SR 7,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Trieda kvality podzemných vôd

    • A100%SR 36 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Kyselost vody

    pH 8,26typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Tvrdost vody

    16,4°dH, tvrdá

    Súčet vápnika a horčíka (2,92 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    489mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • HydrogénuhličitanyHCO3305 mg/l78. percentil
    • VápníkCa86,0 mg/l76. percentil
    • SodíkNa12,3 mg/l63. percentil
    • HořčíkMg18,8 mg/l62. percentil
    • ChloridyCl12,1 mg/l57. percentil
    • FluoridyF0,123 mg/l55. percentil
    • DraslíkK3,26 mg/l54. percentil
    • SíranySO441,0 mg/l51. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • FosforečnanyPO40,645 mg/l87. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK3,82 mg/l64. percentil
    • DusičnanyNO36,33 mg/l50. percentil
    • AmóniumNH40,0955 mg/l45. percentil

    Kovy

    • ZinekZn16,3 μg/l81. percentil
    • HliníkAl186 μg/l77. percentil
    • ManganMn68,0 μg/l71. percentil
    • ŽelezoFe0,168 mg/l70. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • OlovoPb29,2 mg/kg86. percentil
    • SelenSe0,465 mg/kg84. percentil
    • ZinekZn163 mg/kg84. percentil
    • MěďCu37,1 mg/kg81. percentil
    • NiklNi30,9 mg/kg73. percentil
    • RtuťHg0,187 mg/kg72. percentil
    • ChromCr86,6 mg/kg70. percentil
    • KadmiumCd0,284 mg/kg69. percentil
    • KobaltCo9,25 mg/kg62. percentil
    • ArsenAs7,52 mg/kg60. percentil
    • AntimonSb0,646 mg/kg51. percentil
    • VanadV64,3 mg/kg41. percentil
    • MolybdenMo0,301 mg/kg34. percentil
    • BizmutBi0,178 mg/kg34. percentil
    • CínSn2,26 mg/kg33. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • VápníkCa6,16 %86. percentil
    • HořčíkMg1,47 %80. percentil
    • FosforP1 046 mg/kg72. percentil
    • ManganMn899 mg/kg56. percentil
    • ŽelezoFe2,46 %37. percentil
    • DraslíkK1,38 %29. percentil
    • HliníkAl4,86 %21. percentil
    • TitánTi3 666 mg/kg20. percentil
    • SodíkNa0,682 %16. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • StronciumSr170 mg/kg75. percentil
    • LítiumLi32,7 mg/kg66. percentil
    • BorB65,1 mg/kg63. percentil
    • BáriumBa454 mg/kg56. percentil
    • CérCe53,1 mg/kg28. percentil
    • YtriumY21,3 mg/kg19. percentil
    • ZirkónZr286 mg/kg18. percentil
    • BerylliumBe0,732 mg/kg15. percentil
    • RubídiumRb71,4 mg/kg13. percentil
    • GáliumGa8,56 mg/kg12. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    45nGy/h vo vzduchu

    rozsah 44 až 45 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,45 ppm33. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh6,61 ppm22. percentil
    • Draslík (K)K1,08 %9. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 km2 km35 °C55 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    35 / 55 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 20 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 55 mW/m².

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Priemerná januárová teplota-3,8°C
    • Priemerná júlová teplota17,8°C
    • Ročné zrážky700mm

    Klimatickogeografické typy

    • kotlinová klíma100%SR 29 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Žilina – Rušňové depo, Cargo a.s. – SK1000500P (1,7 km od vody)Strážov 2 – Strážov – trvalý (90 m od vody)Považský Chlmec 1 – Považský Chlmec – trvalý (370 m od vody)Svederník 1 – Svederník – nijaký (490 m od vody)Považský Chlmec 5 – Považský Chlmec – trvalý (520 m od vody)Strážov 1 – Strážov – nijaký (540 m od vody)Divinka 2 – Divinka – nijaký (610 m od vody)Divinka 1 – Divinka – nijaký (650 m od vody)Žilinská Lehota 1 – Žilinská Lehota – nijaký (1,0 km od vody)Divinka 5 – Divinka – nijaký (1,2 km od vody)Horný Hričov 4 – Horný Hričov – nijaký (1,2 km od vody)Divinka 3 – Divinka – nijaký (1,2 km od vody)Divinka 4 – Divinka – nijaký (1,2 km od vody)Považský Chlmec 3 – Považský Chlmec – nijaký (1,3 km od vody)Považský Chlmec 2 – Považský Chlmec – nijaký (1,4 km od vody)Svederník 2 – Svederník – nijaký (1,5 km od vody)Divina 2 – Divina – občasný (1,7 km od vody)Divinka 6 – Divinka – nijaký (1,9 km od vody)Horný Hričov 3 – Horný Hričov – občasný (2,0 km od vody)Horný Hričov 1 – Horný Hričov – nijaký (2,1 km od vody)Považský Chlmec 4 – Považský Chlmec – nijaký (2,1 km od vody)Horný Hričov 2 – Horný Hričov – občasný (2,2 km od vody)Závodie 2 – Závodie – nijaký (2,3 km od vody)Divina 7 – Divina – nijaký (2,4 km od vody)Žilina 6 – Žilina – nijaký (2,4 km od vody)Divina 3 – Divina – nijaký (2,5 km od vody)Budatín 3 – Budatín – nijaký (2,5 km od vody)Divina 1 – Divina – nijaký (2,6 km od vody)Považský Chlmec 6 – Považský Chlmec – nijaký (2,6 km od vody)Hôrky 2 – Hôrky – nijaký (2,6 km od vody)Budatín 1 – Budatín – nijaký (2,8 km od vody)Žilina 5 – Žilina – nijaký (3,0 km od vody)Budatín 2 – Budatín – nijaký (3,0 km od vody)Žilina – Chrastie – HŽK-10 – nekúpeľný (5,2 km od vody)a1 (5,8 km od vody)a5 (6,9 km od vody)a1 (7,6 km od vody)a1 (8,9 km od vody)a1 (8,9 km od vody)Divinka – dekoračný kameň (1,1 km od vody)Divinka – dekoračný kameň (970 m od vody)Kotešová – Sihoť – Oblazov – štrkopiesky a piesky (3,7 km od vody)Svederník – Marček – stavebný kameň – pieskovec (460 m od vody)Horný Hričov – tehliarske suroviny (1,4 km od vody)Divina (Lúky) – stavebný kameň – pieskovec (2,9 km od vody)Ovčiarsko – stavebný kameň – zlepenec (3,9 km od vody)Považský Chlmec-Vranie – všeobecná geológia (2,4 km od vody)Brodno – všeobecná geológia (4,7 km od vody)Rochovica – všeobecná geológia (4,8 km od vody)Divina – mineralógia (4,9 km od vody)– Zosuvy (240 m od vody)STRAZOV – Zosuvy (370 m od vody)MARCEK – Zosuvy (440 m od vody)– Zosuvy (580 m od vody)STRAZOV – Zosuvy (670 m od vody)Divinka – Zosuvy (670 m od vody)STRAZOV – Zosuvy (700 m od vody)STRAZOV – Zosuvy (730 m od vody)– Zosuvy (740 m od vody)– Zosuvy (750 m od vody)– Zosuvy (790 m od vody)POVAZSKY CHLMEC – Zosuvy (830 m od vody)STRAZOV – Zosuvy (900 m od vody)– Zosuvy (1,0 km od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)ZAVODIE – Zosuvy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,3 km od vody)– Zosuvy (1,4 km od vody)ZAVODIE – Zosuvy (1,4 km od vody)Považský Chlmec – Zosuvy (1,5 km od vody)Považský Chlmec – Zosuvy (1,5 km od vody)DIVINA – Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,6 km od vody)– Zosuvy (1,6 km od vody)DIVINA – Zosuvy (1,6 km od vody)– Zosuvy (1,8 km od vody)ZAVODIE – Zosuvy (1,8 km od vody)– Zosuvy (1,9 km od vody)ZAVODIE – Zosuvy (1,9 km od vody)SVEDERNIK – Zosuvy (2,0 km od vody)MARCEK – Zosuvy (2,0 km od vody)– Zosuvy (2,0 km od vody)ZAVODIE – Zosuvy (2,0 km od vody)– Zosuvy (2,0 km od vody)– Zosuvy (2,0 km od vody)LALINOK – Zosuvy (2,1 km od vody)– Zosuvy (2,1 km od vody)– Zosuvy (2,1 km od vody)– Zosuvy (2,2 km od vody)MARCEK – Zosuvy (2,2 km od vody)DIVINA – Zosuvy (2,3 km od vody)– Zosuvy (2,3 km od vody)LALINOK – Zosuvy (2,3 km od vody)ZAVODIE – Zosuvy (2,3 km od vody)– Zosuvy (2,3 km od vody)MARCEK – Zosuvy (2,4 km od vody)– Zosuvy (2,4 km od vody)MARCEK – Zosuvy (2,4 km od vody)– Zosuvy (2,4 km od vody)DIVINA – Zosuvy (2,4 km od vody)SVEDERNIK – Zosuvy (2,5 km od vody)– Zosuvy (2,5 km od vody)– Zosuvy (2,5 km od vody)– Zosuvy (2,5 km od vody)HORKY – Zosuvy (2,5 km od vody)ZAVODIE – Zosuvy (2,5 km od vody)– Zosuvy (2,6 km od vody)HORKY – Zosuvy (2,6 km od vody)ZAVODIE – Zosuvy (2,6 km od vody)– Zosuvy (2,6 km od vody)– Zosuvy (2,6 km od vody)DIVINA – Zosuvy (2,6 km od vody)– Zosuvy (2,6 km od vody)– Zosuvy (2,7 km od vody)DIVINA – Zosuvy (2,7 km od vody)DIVINA – Zosuvy (2,7 km od vody)SVEDERNIK – Zosuvy (2,7 km od vody)BITAROVA – Zosuvy (2,8 km od vody)BANOVA – Zosuvy (2,8 km od vody)ZAVODIE – Zosuvy (2,8 km od vody)DIVINA – Zosuvy (2,8 km od vody)– Zosuvy (2,8 km od vody)MARCEK – Svahové prúdy (2,8 km od vody)ZAVODIE – Zosuvy (2,9 km od vody)– Zosuvy (2,9 km od vody)Strážov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (110 m od vody)Horný Hričov – vrt pre vodné dielo (110 m od vody)Považský Chlmec – monitorovací vrt (160 m od vody)Horný Hričov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (200 m od vody)Horný Hričov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (210 m od vody)Považský Chlmec – monitorovací vrt (300 m od vody)Považský Chlmec – monitorovací vrt (650 m od vody)Považský Chlmec – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (780 m od vody)Považský Chlmec – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (990 m od vody)Brodno – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (990 m od vody)Považský Chlmec – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (990 m od vody)Žilina – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,0 km od vody)Žilina – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,1 km od vody)Považský Chlmec – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,1 km od vody)Žilina – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,2 km od vody)Žilina – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,3 km od vody)Žilina-Pod Dolinkami – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,3 km od vody)Považský Chlmec – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,4 km od vody)Žilina-Pod Dolinkami – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,5 km od vody)Žilina – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,6 km od vody)Žilina-Frambor – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,7 km od vody)Žilina – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,7 km od vody)Žilina – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,7 km od vody)Horný Hričov (1,7 km od vody)Žilina-Frambor – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,7 km od vody)Horný Hričov – monitorovací vrt (1,7 km od vody)Divina – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,8 km od vody)Žilina – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,8 km od vody)Žilina – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,8 km od vody)Žilina – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,8 km od vody)Žilina – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,8 km od vody)Horný Hričov (1,9 km od vody)Horný Hričov – monitorovací vrt (1,9 km od vody)Horný Hričov – monitorovací vrt (1,9 km od vody)Horný Hričov (1,9 km od vody)Žilina – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,0 km od vody)Horný Hričov (2,0 km od vody)Žilina – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,0 km od vody)Horný Hričov (2,0 km od vody)Horný Hričov – monitorovací vrt (2,0 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,5 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,6 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,7 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,7 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,7 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,8 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,8 km od vody)vodárensky využívaný vrt – Hydrogeologické vrty (1,8 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,8 km od vody)monitorovanie hladiny podzemných vôd vo vrte – Hydrogeologické vrty (2,0 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,0 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,2 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,3 km od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (2,4 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,4 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,4 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,6 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,7 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,8 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,8 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,9 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,9 km od vody)Žilina-Strážov c.139, 500m S od K450 – vrt (240 m od vody)1160m V od k. 608 – prameň (640 m od vody)Žilinská Lehota č.22, 300m JZ od K486 – studňa (790 m od vody)Žilina – vrt (1,7 km od vody)Horný Hričov č.d.80 500m SV od K320 – vrt (2,0 km od vody)Žilina, 850m SSV od K450 – prameň (2,1 km od vody)Ovčiarsko-2 km JZ od K608 – prameň (2,2 km od vody)Horný Hričov – vrt (2,2 km od vody)Žilina-Závodie, 1600m V od K450 – studňa (2,2 km od vody)Žilina – vrt (2,4 km od vody)Ovčiarsko, lokalita pramena Hrab, tvorí časť vod – prameň (2,5 km od vody)Horný Hričov – Benzinol – vrt (2,6 km od vody)Horný Hričov – Benzinol – vrt (2,7 km od vody)Žilina – vrt (2,8 km od vody)Žilina – Lesný závod – vrt (2,9 km od vody)Dolný Hričov – žel. stanica – vrt (3,0 km od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • StronciumSrzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 550 μg/lmedián 425 μg/l2 vzorky

      Najvyššia hodnota: Divina, potok, 1993, 980 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBazvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 100 μg/lmedián 80,0 μg/l2 vzorky

      Najvyššia hodnota: Divina, potok, 1993, 980 m od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLimierne zvýšená
      najvyššie 15,0 μg/lmedián 10,0 μg/l2 vzorky50 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Divina, potok, 1993, 980 m od vody. Porovnanie: 79. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdmierne zvýšená
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l2 vzorky

      Najvyššia hodnota: Žilinská Lehota, záhradkárska oblasť, 550m SZ od K486, 780 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsbežná hodnota
      najvyššie 1,60 μg/lmedián 1,05 μg/l2 vzorky50 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Divina, potok, 1993, 980 m od vody. Porovnanie: 65. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MěďCunižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,10 μg/lmedián 1,05 μg/l2 vzorky50 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Žilinská Lehota, záhradkárska oblasť, 550m SZ od K486, 1993, 780 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l2 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Žilinská Lehota, záhradkárska oblasť, 550m SZ od K486, 1993, 780 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OlovoPbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l2 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Žilinská Lehota, záhradkárska oblasť, 550m SZ od K486, 1993, 780 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l2 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Žilinská Lehota, záhradkárska oblasť, 550m SZ od K486, 1993, 780 m od vody. Porovnanie: 37. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l2 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Žilinská Lehota, záhradkárska oblasť, 550m SZ od K486, 1993, 780 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2bežná hodnota
      najvyššie 11,9 mg/lmedián 8,87 mg/l2 vzorky

      Najvyššia hodnota: Žilinská Lehota, záhradkárska oblasť, 550m SZ od K486, 1993, 780 m od vody. Porovnanie: 55. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Chemické typy vôd v okolí

    • Ca-HCO310×
    • Ca-Mg-HCO33×
    • Ca-Cl-HCO31×
    • Ca-Mg-SO4-HCO31×
    • Ca-SO4-HCO31×

    Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy

    • trieda A12×
    • trieda B2×
    • trieda H1×
    • trieda E1×

    Kovy v podzemnej vode

    • ZinekZnextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 16 100 μg/lmedián 70,0 μg/l15 vzoriek

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,2 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RtuťHgextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 0,600 μg/lmedián 0,100 μg/l15 vzoriek80 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 790 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • HliníkAlvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,110 mg/lmedián 0,00500 mg/l15 vzoriek87 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,7 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MěďCumierne zvýšená
      najvyššie 3,60 μg/lmedián 1,00 μg/l15 vzoriek

      Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 1,5 km od vody. Porovnanie: 88. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsmierne zvýšená
      najvyššie 1,20 μg/lmedián 0,500 μg/l15 vzoriek93 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 790 m od vody. Porovnanie: 82. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLimierne zvýšená
      najvyššie 18,0 μg/lmedián 7,00 μg/l15 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,2 km od vody. Porovnanie: 77. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrmierne zvýšená
      najvyššie 0,900 μg/lmedián 0,250 μg/l15 vzoriek93 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 1,5 km od vody. Porovnanie: 76. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OlovoPbmierne zvýšená
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 0,500 μg/l15 vzoriek73 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,1 km od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ŽelezoFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l7 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 920 m od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l15 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,2 km od vody. Porovnanie: 47. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l15 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,2 km od vody. Porovnanie: 40. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l15 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,2 km od vody. Porovnanie: 39. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    zdroj24,22 Bq/l3,21 Bq/l
    vodný zdroj pre individuálne zásobovanie120,0 Bq/l20,0 Bq/l
    upravený prameň128,9 Bq/l28,9 Bq/l
    studňa16,89 Bq/l6,89 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    Divinkadekoračný kameňLožisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava970 m
    Divinkadekoračný kameňLožisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava1,1 km
    Kotešová – Sihoť – Oblazovštrkopiesky a pieskyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – OBCHOD S PALIVAMI, s.r.o.3,7 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    317 vrtov v pásme 3 km, z toho 98 hydrogeologických a 219 ostatných; s číslom archívnej správy 317.

    Hĺbky vrtov

    • do 10 m142×
    • 10–30 m168×
    • 30–100 m5×
    • 100–300 m0×
    • nad 300 m0×

    Najbližšie vrty

    LokalitaDruhHloubkaArchívna správaOd vody
    Strážovúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou11,9 m2847 98Ad61.pdf110 m
    Horný Hričovvrt pre vodné dielo5,9 m1806 98Ab5.pdf110 m
    Považský Chlmecmonitorovací vrt12,0 m61372 98Ad118.pdf160 m
    Horný Hričovúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou9,0 m22211 98Ad3.pdf200 m
    Horný Hričovúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou11,5 m22063 98Ab1.pdf210 m
    Považský Chlmecmonitorovací vrt12,0 m61372 98Ad117.pdf300 m
    PCH-1hydrogeologický15,0 m87437390 m
    JD-2inžiniersko-geologický10,0 m87151580 m
    JD-1inžiniersko-geologický10,0 m87151590 m
    3inžiniersko-geologický7,2 m87151610 m
    JD-10inžiniersko-geologický10,0 m87151610 m
    JD-4inžiniersko-geologický10,0 m87151630 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    VrtTeplotaVýdatnosťHloubkaChemický typ vodyVyužívanieOd vody
    Žilina – Chrastie – HŽK-1033 °C0,0 l/s2258 mNa-Clnevyužívaný5,2 km

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ZdrojDruhTeplota vody (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 545,8 km
    kategória a5minerálna voda< 15> 5016,9 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Environmentálne záťaže

    LokalitaČinnosťLátkaKlasifikáciaOd vody
    Žilina – Rušňové depo, Cargo a.s.SK1000500P1,7 km

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Strážov 2 – Strážov–––90 m
    Považský Chlmec 1 – Považský Chlmec112 808 m²1992monitorovaná370 m
    Svederník 1 – Svederník–––490 m
    Považský Chlmec 5 – Považský Chlmec–1970monitorovaná520 m
    Strážov 1 – Strážov–––540 m
    Divinka 2 – Divinka–––610 m
    Divinka 1 – Divinka–––650 m
    Žilinská Lehota 1 – Žilinská Lehota–––1,0 km

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy91×
    • Svahové prúdy2×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny58×
    • Stabilizovaný20×
    • Aktívny13×
    • So stabilizovanými a potenciálnymi formami2×

    Súčasný stav

    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 00037×
    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova13×
    • SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick4×
    • SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S3×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organizace a lokalita

    Kdo revíry spravuje a kde leží

    Organizace na tokukdo revíry spravuje a jaké podmínky tam dnes jsou

    1. Žilina1 revír · 3,2 km17VN Hričov17

    Další toky v okolí

    Povodí Váh