Esta página solo está traducida en parte. Las partes sin traducir se muestran en eslovaco, el idioma original del sitio. Abrir el original en eslovaco

Curso de agua

Bystrička (Dol. kubín)

Cuenca: VáhSalmónido – tramo de la trucha
coto de pesca
1
longitud de los cotos de pesca
5,9km
región
Región de Žilina
Imagen aérea del curso de agua Bystrička (Dol. kubín) con la línea resaltada
Línea azul: trazado del curso de agua (aproximado). Ortofotomosaico de Eslovaquia © GKÚ Bratislava, CC BY 4,0Google Maps

Ahora junto al agua

Hoy en el curso de agua Bystrička (Dol. kubín)

Puntuación de condiciones de pesca, la mejor ventana del día y cotos de pesca desde las mejores condiciones

Promedio de los cotos de pesca del curso de agua

Actividad baja · promedio de un coto de pesca

El número de la cabecera es una estimación para el centro del curso de agua basada en el tiempo y las mediciones. El promedio de los cotos de pesca también cuenta con datos de satélite, sombreado y geología de cada coto.

Mejor franja horaria de hoy

06:00–08:00

Bystrička (Dol. kubín), puntuación de ventana 42.

La puntuación es una estimación de las condiciones según el tiempo, el agua y el entorno, no una previsión de picadas. Recalculado a las 08:04.

Mapa y cotos de pesca del curso de agua

Trazado del curso de agua y sus cotos de pesca. Puedes cambiar el color de la línea a las condiciones de hoy, la calidad o cualquier otro parámetro.

Filtros detalladosregión, distrito, lecho, profundidad, sombra, satélites, química del agua, contaminación, peces, geología

1445cotos de pesca
Elige una categoría para acotar la selección. Junto a cada opción verás cuántos cotos de pesca quedan.
Color del mapa
Cargando el mapa…

Mueve el mapa con dos dedos. En pantalla completa basta con uno.

    Perfil de elevación del curso de agua

    Cómo desciende el curso de agua aguas abajo: caída, pendiente y velocidad del agua.

    Bystrina Un arroyo de montaña con pendiente pronunciada, cascadas y fondo rocoso. El agua está clara y fría; la pesca requiere un enfoque cuidadoso.

    4006008001000120014000 km2 km4 km
    Perfil de elevación del curso de agua: de 1150 a 484 m s. n. m. en 5,9 km.
    Cotos de pesca en orden del más alto (izquierda) al más bajo. Puede haber un tramo sin coto de pesca entre los cotos; no se muestra.
    Punto más alto
    1150 m a.s.l.
    Punto más bajo
    424 m a.s.l.
    Caída de los cotos de pescaCaídaLa diferencia de altitud entre el extremo superior y el inferior del coto de pesca en metros. Cuanto mayor sea la caída en una longitud más corta, más rápida será el agua.
    726 m
    Pendiente mediaPendiente del curso de aguaCaída por kilómetro en por mil (‰, metros por kilómetro). Hasta 2 ‰ es un río de llanura lento, de 5 a 10 ‰ un río de piedemonte (tímalo, trucha), por encima de 10 ‰ un arroyo rápido.
    122 ‰
    SinuosidadSinuosidadLa longitud del curso de agua dividida por la distancia en línea recta entre sus extremos. 1,0 es un curso de agua recto; por encima de 1,3 meandrea fuertemente. Los meandros crean pozas bajo las orillas y bajios en los tramos intermedios.
    1,06

    Fuente: Open Topo Data (eudem25m), 4 nov 2026. La pendiente y la caída son aproximadas y solo incluyen los tramos de los cotos de pesca.

    Terreno en 3D

    Cargando el modelo de terreno 3D…

    Imágenes históricas

    Evolución del entorno y la naturaleza de 2018 a 2024: cómo cambian las orillas, la vegetación y el paisaje alrededor del agua. Las imágenes cambian automáticamente; también puedes explorarlas manualmente.

    Imagen aérea del curso de agua Bystrička (Dol. kubín) de 2018
    2018fotografiado 13 sep 2018
    Imagen aérea del curso de agua Bystrička (Dol. kubín) de 2021
    2021fotografiado 19 jun 2021
    Imagen aérea del curso de agua Bystrička (Dol. kubín) de 2024
    2024fotografiado 31 jul 2024

    Ortofotomosaico de Eslovaquia © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. El año y el día de las imágenes dependen de la ubicación, por lo que los distintos años pueden diferir en la estación y el clima.

    Contaminación del agua en el curso de agua Bystrička (Dol. kubín)

    Calidad del agua según el SHMÚ, depuradoras cerca de los cotos de pesca y aguas subterráneas del entorno

    Aguas subterráneas: valores medidosvalor típico de estaciones a menos de 10 km, 2025

    0 de 1 coto de pesca con mediciones tiene agua subterránea cercana con un valor superior al límite en al menos un indicador.

    Fuente: SHMÚ (anuarios de calidad de las aguas superficiales y subterráneas), registro de depuradoras del VÚVH y EEA. Un punto de medición del SHMÚ se asigna a un coto de pesca por el mismo nombre del curso de agua y por distancia; el anuario enumera los puntos que no cumplieron la norma, por lo que la ausencia de un punto no prueba que el agua esté limpia.

    Geológia a geochémia toku Bystrička (Dol. kubín)

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 6 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Granitoidy50 % čiary vody

    50 % vápence a dolomity

    Mäkká, málo mineralizovaná voda, citlivejšia na okyslenie. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 7,8modelový odhad

    typ vody Ca–HCO₃

    Mineralizácia 193 mg/l, mäkká voda (6,6 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    0 de 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Nikel 40,4 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 90. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 km2 km35 °C55 °C

    Teplo pod nohami

    35°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 55 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 55 °C (prírastok 20 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    47nGy/h dávkový príkon

    25. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    1objekt do 3 km

    Najbližšie: Halda Bystrička na Orave (halda), 50 m od vody.

    Zlato v riečnom sedimente

    0vzoriek so zlatom

    8 rudných minerálov v sedimente

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Stopové prvky vo vode toku

    3 de 10ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Bárium 340 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (dolina Bystričky-potok-prítok, 1500m JV od K1308).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    25vrtov do 3 km

    224 rozborov vody v okolí

    Z toho 25 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    0 °C120

    Geotermálna energia

    18°C na ústí vrtu

    1 geotermálny vrt do 10 km

    Najteplejší: Stankovany – STH-1A, výdatnosť 0,7 l/s, 2,6 km od vody.

    Environmentálne záťaže a skládky

    2lokalít do 3 km

    1 záťaž, 1 skládka

    Najbližšia záťaž: Kraľovany – rušňové depo, Cargo, a.s., 2,3 km od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.

    Ložiská a rudné výskyty

    18záznamov do 5 km

    7 ložísk, 11 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    35plôch do 3 km

    1 aktívnych

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Granitoidy50%SR 1,5 %
    • Calizas y dolomías50%SR 2,7 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Granitoidy: Mäkká, málo mineralizovaná voda, citlivejšia na okyslenie.

    Geologický vek hornín

    • kryštalinikum50%
    • krieda50%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaPuntos
    kryštalinikumpaleozoikum – hercýnske granitoidy (devón – starší karbón?)strednozrnné biotitické granodiority – hybridné tonality s xenolitmi pararúl1×
    kriedamladšia jura – staršia kriedamráznické súvrstvie1×

    Kvartérny pokryv

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu1,0m
    • 0 – 2100%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické jednotky

    • TATRIKUM y VEPORIKUM50%SR 7,8 %
    • FATRIKUM50%SR 14 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • PALEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ JEDNOTKY VNÚTORNÝCH ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (pohorie)100%SR 60 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • veľký zdvih100%SR 26 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 2 z 3 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Grava100%SR 52 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Štrky; Fluviálne)100%SR 27 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hydrogeologická funkcia

    • izolátor100%SR 2,9 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • mezozoikum a kryštalinikum Kriváňskej Fatry100%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Acidez del agua

    pH 7,82typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Dureza del agua

    6,6°dH, mäkká

    Súčet vápnika a horčíka (1,19 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    193mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • FluorurosF0,104 mg/l45. percentil
    • CalcioCa39,0 mg/l26. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO3122 mg/l24. percentil
    • MagnesioMg5,20 mg/l12. percentil
    • SulfatosSO417,1 mg/l10. percentil
    • ClorurosCl1,63 mg/l5. percentil
    • DraslíkK0,626 mg/l5. percentil
    • SodioNa1,65 mg/l4. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • NitratosNO35,32 mg/l41. percentil
    • AmóniumNH40,0663 mg/l33. percentil
    • FosforečnanyPO40,0268 mg/l15. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK1,74 mg/l14. percentil

    Metales

    • AluminioAl127 μg/l67. percentil
    • CincZn3,54 μg/l25. percentil
    • ManganesoMn6,41 μg/l12. percentil
    • HierroFe0,0227 mg/l5. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • NíquelNi40,4 mg/kg90. percentil
    • CromoCr119 mg/kg89. percentil
    • SelenioSe0,513 mg/kg87. percentil
    • ArsénicoAs11,9 mg/kg81. percentil
    • PlomoPb24,4 mg/kg81. percentil
    • BizmutBi0,317 mg/kg76. percentil
    • CincZn126 mg/kg71. percentil
    • CadmioCd0,301 mg/kg71. percentil
    • CobaltoCo9,77 mg/kg69. percentil
    • CobreCu28,9 mg/kg68. percentil
    • MolibdenoMo0,475 mg/kg66. percentil
    • MercurioHg0,123 mg/kg58. percentil
    • CínSn2,57 mg/kg46. percentil
    • AntimonioSb0,522 mg/kg38. percentil
    • VanadioV60,9 mg/kg32. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • CalcioCa7,21 %89. percentil
    • MagnesioMg1,85 %87. percentil
    • ManganesoMn999 mg/kg65. percentil
    • DraslíkK1,52 %50. percentil
    • AluminioAl5,31 %39. percentil
    • FósforoP751 mg/kg37. percentil
    • SodioNa0,804 %36. percentil
    • HierroFe2,43 %35. percentil
    • TitánTi2989 mg/kg6. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • StronciumSr206 mg/kg88. percentil
    • LítiumLi38,8 mg/kg86. percentil
    • BoroB71,8 mg/kg78. percentil
    • BáriumBa513 mg/kg73. percentil
    • RubídiumRb82,8 mg/kg35. percentil
    • GáliumGa12,0 mg/kg33. percentil
    • CérCe52,5 mg/kg26. percentil
    • BerilioBe0,724 mg/kg15. percentil
    • YtriumY19,1 mg/kg13. percentil
    • ZirkónZr211 mg/kg8. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    47nGy/h vo vzduchu

    rozsah 44 až 49 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Potasio (K)K1,45 %80. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh6,46 ppm19. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,08 ppm10. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 km2 km35 °C55 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    35 / 55 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 20 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 55 mW/m².

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Priemerná januárová teplota-5,8°C
    • Priemerná júlová teplota14,5°C
    • Ročné zrážky1025mm

    Klimatickogeografické typy

    • horská klíma100%SR 33 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Halda Bystrička na Orave – 5 – halda (50 m od vody)Šútovská dolina – Polymetalické rudy (2,7 km od vody)Kraľovany – rušňové depo, Cargo, a.s. – SK200240FK (2,3 km od vody)Kraľovany – nedá sa odhadnúť (2,1 km od vody)Stankovany – STH-1A – nekúpeľný (2,6 km od vody)a1 (1,1 km od vody)a1 (3,3 km od vody)a1 (4,3 km od vody)b1 (4,4 km od vody)a1 (5,2 km od vody)b1 (5,3 km od vody)a1 (5,6 km od vody)a1 (9,7 km od vody)Bystrička – stavebný kameň (120 m od vody)Kraľovany II – stavebný kameň (3,5 km od vody)Kraľovany II – dolomit (3,5 km od vody)Bystrička – stavebný kameň (150 m od vody)Kraľovany II – dolomit (3,5 km od vody)Kraľovany II – stavebný kameň (3,5 km od vody)Párnica – stavebný kameň (2,8 km od vody)Párnica – Veľký Stoh – fosforit (1,3 km od vody)Stankovany – stavebný kameň – granodiorit (2,3 km od vody)Šútovo – polymetalické rudy (2,6 km od vody)Štrkopiesky v koryte Váhu, úsek Kraľovany – Švoš – štrkopiesky (2,8 km od vody)Lučivná – stavebný kameň – dolomit (3,2 km od vody)Zázrivá – Úplaz, Bradlové pásmo – Mn rudy – Mn rudy (3,5 km od vody)Šútovo – stavebný kameň – granodiorit (3,6 km od vody)Terchová Demkovská – keramické íly (4,8 km od vody)Terchová – Podkopec – stavebný kameň – vápenec (4,9 km od vody)Terchová – Podkopec – stavebný kameň – vápenec, pieskovec (5,0 km od vody)Veľká Lučivná – všeobecná geológia (1,5 km od vody)Dolina Zázrivky – všeobecná geológia (2,1 km od vody)Šútovský vodopád – hydrogeológia (2,6 km od vody)Mojžišove pramene – hydrogeológia (3,3 km od vody)Rojkovská travertínová kopa – geomorfológia (4,1 km od vody)Vrátna dolina – geomorfológia (4,7 km od vody)Šútovská epigenéza – geomorfológia (4,8 km od vody)KRALOVANY – Zosuvy (80 m od vody)KRALOVANY – Zosuvy (290 m od vody)– Zosuvy (660 m od vody)STEFANOVA – Zosuvy (670 m od vody)– Zosuvy (890 m od vody)– Zosuvy (910 m od vody)STEFANOVA – Zosuvy (1,1 km od vody)STEFANOVA – Blokové rozpadliny (1,4 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)STEFANOVA – Blokové polia (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,6 km od vody)– Zosuvy (1,6 km od vody)– Skalné zrútenia (1,6 km od vody)Párnica – Zosuvy (1,9 km od vody)– Zosuvy (2,1 km od vody)KRALOVANY – Zosuvy (2,2 km od vody)PARNICA – Blokové polia (2,3 km od vody)– Blokové polia + zosuvy (2,7 km od vody)PARNICA – Zosuvy (2,7 km od vody)STEFANOVA – Svahové prúdy (2,7 km od vody)Kraľovany – Zosuvy (2,7 km od vody)Kraľovany – Zosuvy (2,8 km od vody)– Zosuvy (2,8 km od vody)Kraľovany – Zosuvy (2,8 km od vody)Kraľovany – Zosuvy (2,8 km od vody)Kraľovany – Zosuvy (2,8 km od vody)STEFANOVA – Skalné zrútenia (2,9 km od vody)PARNICA – Zosuvy (2,9 km od vody)Rojkov – Zosuvy (2,9 km od vody)KRALOVANY – Blokové polia + zosuvy (2,9 km od vody)– Blokové polia (2,9 km od vody)KRALOVANY – Zosuvy (2,9 km od vody)Kraľovany – Zosuvy (2,9 km od vody)– Zosuvy (3,0 km od vody)Kraľovany – vrt pre vodné dielo (2,5 km od vody)Stankovany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,6 km od vody)Stankovany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,6 km od vody)Kraľovany – vrt pre vodné dielo (2,7 km od vody)Stankovany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,7 km od vody)Kraľovany – vrt pre vodné dielo (2,7 km od vody)Kraľovany – vrt pre vodné dielo (2,7 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (30 m od vody)prameň s monitorovaním výdatnosti – Vývery podzemnej vody (70 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (80 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (80 m od vody)prameň s monitorovaním výdatnosti – Vývery podzemnej vody (140 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (220 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (680 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (870 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,2 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,5 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,5 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,6 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,7 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,8 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,8 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,8 km od vody)monitorovanie kvality vody na povrchových tokoch – Umelé hydrogeologicky významné objekty (2,1 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,1 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,1 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,2 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,3 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,5 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,5 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,5 km od vody)vrt s prelivom – Hydrogeologické vrty (2,6 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,6 km od vody)vrt s prelivom – Hydrogeologické vrty (2,7 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,7 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,7 km od vody)vrt s prelivom – Hydrogeologické vrty (2,7 km od vody)zrážkomerná stanica – Umelé hydrogeologicky významné objekty (2,7 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,7 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,7 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,7 km od vody)vrt s prelivom – Hydrogeologické vrty (2,8 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,9 km od vody)vodomerná stanica s monitorovaním vodných stavov – Umelé hydrogeologicky významné objekty (2,9 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,9 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (3,0 km od vody)Kraľovany – Rojkov, pri sútoku Oravy a Váhu – prameň (2,9 km od vody)J od Kraľovian, ľavostranný prítok S od K Kopa – prameň (2,9 km od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • BáriumBaextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 340 μg/lmedián 110 μg/l5 vzoriek

      Najvyššia hodnota: dolina Bystričky-potok-prítok, 1500m JV od K1308, 1993, 470 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenioSevysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1,80 μg/lmedián 0,500 μg/l5 vzoriek60 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: dolina Bystričky-potok-prítok, 1500m JV od K1308, 1993, 470 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsénicoAsvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 8,40 μg/lmedián 2,10 μg/l5 vzoriek40 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Kráľovany-Dolná Bystrička, 1000m SV od K920, 1993, 490 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CobreCumierne zvýšená
      najvyššie 3,20 μg/lmedián 2,50 μg/l5 vzoriek20 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: dolina Bystričky, 1150m JJZ od K1103, 1993, 30 m od vody. Porovnanie: 81. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • StronciumSrmierne zvýšená
      najvyššie 350 μg/lmedián 160 μg/l5 vzoriek

      Najvyššia hodnota: dolina Bystričky, 1150m JJZ od K1103, 1993, 30 m od vody. Porovnanie: 78. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CadmioCdmierne zvýšená
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l5 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Kráľovany-Dolná Bystrička, 1000m SV od K920, 490 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • PlomoPbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l5 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Kráľovany-Dolná Bystrička, 1000m SV od K920, 1993, 490 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonioSbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l5 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Kráľovany-Dolná Bystrička, 1000m SV od K920, 1993, 490 m od vody. Porovnanie: 37. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l5 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Kráľovany-Dolná Bystrička, 1000m SV od K920, 1993, 490 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CromoCrnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l5 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Kráľovany-Dolná Bystrička, 1000m SV od K920, 1993, 490 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2bežná hodnota
      najvyššie 11,5 mg/lmedián 5,84 mg/l5 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Kráľovany-Dolná Bystrička, 1000m SV od K920, 1993, 490 m od vody. Porovnanie: 53. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Barit (BaSO₄)15 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)15 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)14 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)12 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Scheelit (CaWO₄)6 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Arzenopyrit (FeAsS)5 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Kasiterit (SnO₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Antimonit (Sb₂S₃)1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)15 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)15 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)7 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Andaluzit (Al₂SiO₅)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Kyanit (Al₂SiO₅)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Sillimanit (Al₂SiO₅)1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Chemické typy vôd v okolí

    • Ca-Mg-HCO32×

    Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy

    • trieda A1×
    • trieda H1×

    Kovy v podzemnej vode

    • MercurioHgextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,100 μg/l17 vzoriek76 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 2,5 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • PlomoPbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 7,00 μg/lmedián 0,500 μg/l17 vzoriek59 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,9 km od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CobreCuvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 10,2 μg/lmedián 1,00 μg/l17 vzoriek

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 550 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsénicoAsvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 8,50 μg/lmedián 0,500 μg/l17 vzoriek76 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 2,5 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenioSezvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,40 μg/lmedián 0,500 μg/l17 vzoriek76 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,1 km od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonioSbzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,100 μg/l17 vzoriek82 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,3 km od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AluminioAlmierne zvýšená
      najvyššie 0,0300 mg/lmedián 0,00500 mg/l17 vzoriek88 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 100 m od vody. Porovnanie: 85. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CincZnmierne zvýšená
      najvyššie 304 μg/lmedián 0,500 μg/l17 vzoriek65 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 120 m od vody. Porovnanie: 83. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CromoCrmierne zvýšená
      najvyššie 0,800 μg/lmedián 0,500 μg/l17 vzoriek41 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 30 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLibežná hodnota
      najvyššie 10,0 μg/lmedián 2,00 μg/l17 vzoriek41 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 270 m od vody. Porovnanie: 58. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • HierroFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l11 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 940 m od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CadmioCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l17 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 2,5 km od vody. Porovnanie: 47. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    fuente58,01 Bq/l6,37 Bq/l
    vodný zdroj pre individuálne zásobovanie111,6 Bq/l11,6 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Druhy banských objektov

    • halda1×

    Najbližšie staré banské diela

    NombreEspecieŤaženéUkončenieOd vody
    Halda Bystrička na Oravahaldastavebný kameň50 m

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    Bystričkastavebný kameňŤažené ložisko – PK Metrostav, a.s.120 m
    Bystričkastavebný kameňŤažené ložisko – PK Metrostav, a.s.150 m
    Párnicastavebný kameňŤažené ložisko – DOPRAVEX kameňolomy s. r. o.2,8 km
    Kraľovany IIdolomitLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená3,5 km
    Kraľovany IIstavebný kameňLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená3,5 km
    Kraľovany IIstavebný kameňLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená3,5 km
    Kraľovany IIdolomitLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená3,5 km

    Rudné výskyty v metalogenetickej mape

    VýskytTyp rudyMetalesEspecieOd vody
    Šútovská dolinaPolymetalické rudyPb,Zn,Cumineralogický výskyt2,7 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    25 vrtov v pásme 3 km, z toho 7 hydrogeologických a 18 ostatných; s číslom archívnej správy 25.

    Hĺbky vrtov

    • hasta 10 m0×
    • 10–30 m18×
    • 30–100 m5×
    • 100–300 m2×
    • nad 300 m0×

    Najbližšie vrty

    UbicaciónEspecieProfundidadArchívna správaOd vody
    V-2ložiskový50,0 m111461,9 km
    V-1ložiskový110,0 m111462,0 km
    V-3ložiskový80,0 m111462,2 km
    JK-302inžiniersko-geologický20,0 m671902,4 km
    Kraľovanyvrt pre vodné dielo12,5 m14516 99Cb4.pdf2,5 km
    JK-304inžiniersko-geologický20,0 m671902,5 km
    Stankovanyúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou40,0 m45517 99Cb6.pdf2,6 km
    Stankovanyúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou s artézskym prelivom67,0 m45517 99Cb7.pdf2,6 km
    JK-306inžiniersko-geologický15,0 m671902,6 km
    JK-305inžiniersko-geologický20,0 m671902,6 km
    Kraľovanyvrt pre vodné dielo13,7 m14516 99Cb3.pdf2,7 km
    Stankovanyúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou s artézskym prelivom123,5 m45517 99Cb8.pdf2,7 km

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    VrtTemperaturaVýdatnosťProfundidadChemický typ vodyVyužívanieOd vody
    Stankovany – STH-1A18 °C0,7 l/s67 mCa-Mg-HCO3-SO4nevyužívaný2,6 km

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    FuenteEspecieTemperatura del agua (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 561,1 km
    kategória b1minerálna voda15-22< 524,4 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Environmentálne záťaže

    UbicaciónČinnosťLátkaKlasifikáciaOd vody
    Kraľovany – rušňové depo, Cargo, a.s.SK200240FK2,3 km

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Kraľovany–––2,1 km

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy26×
    • Blokové polia3×
    • Blokové polia + zosuvy2×
    • Skalné zrútenia2×
    • Blokové rozpadliny1×
    • Svahové prúdy1×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny21×
    • Stabilizovaný9×
    • So stabilizovanými a potenciálnymi formami1×
    • Aktívny1×

    Súčasný stav

    • SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick14×
    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0005×
    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova4×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organizaciones y ubicación

    Quién gestiona los cotos de pesca y dónde están

    Organizaciones en el curso de aguaquién gestiona los cotos de pesca y qué condiciones hay allí hoy

    1. Dolný Kubín1 coto de pesca · 5,9 km34Bystrička (Dol. kubín)34

    Más cursos de agua cercanos

    Cuenca: Váh