Cette page n'est traduite que partiellement. Les parties non traduites s'affichent en slovaque, la langue d'origine du site. Ouvrir l'original slovaque

Aujourd'hui sur le cours d'eau Biela

Score des conditions de pêche, meilleur créneau de la journée et parcours de pêche selon les meilleures conditions

Moyenne des parcours de pêche du cours d'eau

Activité faible · moyenne de 3 parcours de pêche

Le chiffre dans l'en-tête est une estimation pour le milieu du cours d'eau basée sur la météo et les mesures. La moyenne des parcours de pêche prend également en compte les données satellitaires, l'ombrage et la géologie de chaque parcours.
  • Très élevée0
  • Élevée0
  • Moyenne0
  • Faible3

Quand est la meilleure fenêtrecombien de parcours de pêche ont leur meilleure fenêtre de deux heures à une heure donnée

  1. 00
  2. 06
  3. 12
  4. 18

La plupart des parcours de pêche ont leur meilleure fenêtre autour de 15:00.

Le score est une estimation des conditions en fonction de la météo, de l'eau et de l'environnement, et non une prévision de touches. Recalculé à 03:04.

Carte et parcours de pêche du cours d'eau

Tracé du cours d'eau et de ses parcours de pêche. Vous pouvez colorer la ligne selon les conditions du jour, la qualité ou tout autre paramètre.

Filtres détaillésrégion, district, lit, profondeur, ombrage, satellites, chimie de l’eau, pollution, poissons, géologie

1445parcours de pêche
Choisissez une catégorie pour affiner la sélection. À côté de chaque option, vous voyez combien de parcours de pêche restent.
Couleur de la carte
Chargement de la carte…

Déplacez la carte avec deux doigts. En plein écran, un doigt suffit.

    Profil altimétrique du cours d'eau

    Comment le cours d'eau descend vers l'aval : chute, pente et vitesse de l'eau.

    Bystrina Un ruisseau de montagne à forte pente, cascades et fond rocheux. L'eau est claire et froide ; la pêche exige une approche prudente.

    4006008001 0001 2001 4000 km5 km10 km15 km20 kmn° 4n° 2n° 1
    Profil altimétrique du cours d'eau : de 1 216 à 592 m au-dessus du niveau de la mer sur 23,3 km.
    Parcours de pêche dans l'ordre du plus haut (à gauche) au plus bas. Il peut y avoir un tronçon sans parcours de pêche entre les parcours ; il n'est pas affiché.
    Point le plus haut
    1 216 m a.s.l.
    Point le plus bas
    581 m a.s.l.
    Chute des parcours de pêcheChuteLa différence d'altitude entre l'extrémité supérieure et inférieure du parcours de pêche en mètres. Plus la chute est grande sur une longueur courte, plus l'eau est rapide.
    635 m
    Pente moyennePente du cours d'eauChute par kilomètre en pour mille (‰, mètres par kilomètre). Jusqu'à 2 ‰, c'est une rivière de plaine lente, de 5 à 10 ‰ une rivière de piémont (ombre, truite), au-dessus de 10 ‰ un ruisseau rapide.
    27 ‰
    SinuositéSinuositéLa longueur du cours d'eau divisée par la distance en ligne directe entre ses extrémités. 1,0 est un cours d'eau droit ; au-dessus de 1,3, il méandre fortement. Les méandres créent des fosses sous les berges et des hauts-fonds dans les biefs intermédiaires.
    1,18

    Source : Open Topo Data (eudem25m), 4 nov. 2026. La pente et la chute sont approximatives et n'incluent que les sections des parcours de pêche.

    Terrain en 3D

    Chargement du modèle de terrain en 3D…

    Images historiques

    Évolution de l'environnement et de la nature de 2019 à 2025 : comment changent les berges, la végétation et le paysage autour de l'eau. Les images basculent automatiquement ; vous pouvez également les parcourir manuellement.

    Vue aérienne du cours d'eau Biela de 2019
    2019imagé 24 août 2019
    Vue aérienne du cours d'eau Biela de 2022
    2022imagé 26 août 2022
    Vue aérienne du cours d'eau Biela de 2025
    2025imagé 7 août 2025

    Mosaïque orthophotographique de la Slovaquie © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. L'année et le jour de la prise de vue dépendent de l'emplacement, de sorte que les différentes années peuvent différer selon la saison et la météo.

    Pollution de l'eau sur le cours d'eau Biela

    Qualité de l’eau selon le SHMÚ, stations d’épuration près des parcours de pêche et eaux souterraines environnantes

    Eaux de surface près des parcours de pêchesite de surveillance SHMÚ le plus proche, 2025

    3 sur 3 des parcours de pêche du cours d'eau disposant de données SHMÚ ont une norme non respectée sur le site le plus proche pour au moins un indicateur.

    • 1 à 2 indicateurs3

    Parcours de pêche les plus polluéstoutes avec une norme non respectée

    • Biela č. 1Biela · norme non respectée sur 1 des 4 années1 indicateur
    • Biela č. 2Biela · norme non respectée sur 1 des 4 années1 indicateur
    • Biela č. 4Biela · norme non respectée sur 1 des 4 années1 indicateur

    Stations d’épuration problématiques près des parcours de pêche1 station d'épuration à moins de 2 km du parcours de pêche

    • COV Tatranska Kotlina BTH1charge 197%0,0 km

    Eaux souterraines : valeurs mesuréesvaleur typique des stations à moins de 10 km, 2025

    0 sur 3 parcours de pêche disposant de mesures ont à proximité une eau souterraine dépassant le seuil pour au moins un indicateur.

    Source : SHMÚ (annuaires de la qualité des eaux de surface et souterraines), registre des stations d’épuration du VÚVH et EEA. Un point de mesure du SHMÚ est rattaché à un parcours de pêche d’après le nom identique du cours d’eau et la distance ; l’annuaire énumère les points qui n’ont pas respecté la norme, de sorte qu’un point absent ne prouve pas que l’eau soit propre.

    Geológia a geochémia toku Biela

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 23 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek75 % čiary vody

    25 % vápence a dolomity

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 8,2modelový odhad

    typ vody Ca–HCO₃

    Mineralizácia 239 mg/l, mäkká voda (8,2 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    1 de 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Molybdén 1,05 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 95. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    42nGy/h dávkový príkon

    9. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    0objektov do 3 km

    V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.

    Zlato v riečnom sedimente

    0vzoriek so zlatom

    14 rudných minerálov v sedimente

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Stopové prvky vo vode toku

    1 de 10ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Stroncium 633 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 95. percentil (Chata Limba, pravostranný prítok potoka Biela).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    140vrtov do 3 km

    774 rozborov vody v okolí

    Z toho 140 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    0 °C120

    Geotermálna energia

    62°C na ústí vrtu

    5 geotermálnych vrtov do 10 km

    Najteplejší: Veľká Lomnica – GVL-1, výdatnosť 54,9 l/s, 9,8 km od vody.

    Environmentálne záťaže a skládky

    61lokalít do 3 km

    1 záťaž, 60 skládok

    Najbližšia záťaž: Spišská Belá – skládka Za potokom, 2,7 km od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.

    Ložiská a rudné výskyty

    21záznamov do 5 km

    3 ložiská, 18 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    73plôch do 3 km

    2 aktívnych

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek75%SR 72 %
    • Calcaires et dolomies25%SR 2,7 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér75%
    • krieda25%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaPoints
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív3×
    kriedastaršia kriedamuránske vápence: tmavosié organodetritické vápence1×

    Kvartérny pokryv

    • fluviálne sedimenty nív50%SR 68 %
    • glacifluviálne sedimenty50%SR 0,5 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu1,0m
    • 0 – 2100%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 4 z 10 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Gravier67%SR 52 %
    • Vápence17%SR 3,1 %
    • Ílovce17%SR 2,9 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)67%SR 22 %
    • Zvodnence s prevažne puklinovým typom priepustnosti, vrátane kr… (Vápence; Nerozlíšené)17%SR 1,2 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Ílovce; Nerozl)17%SR 2,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • kryštalinikum časti Vysokých Tatier a kvartér ich predpolia50%SR 1,2 %
    • mezozoikum a priľahlé kryštalinikum Vysokých a Belianskych Tatier40%SR 0,0 %
    • paleogén Spišskej Magury, Ľubovnianskej vrchoviny a severozápadnej časti Spišsko – šarišského medzihoria a Pi…10%SR 2,3 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geotermálne útvary podzemných vôd

    • Levočská panva – Z a J časť100%SR 9,5 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Acidité de l'eau

    pH 8,23typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Dureté de l'eau

    8,2°dH, mäkká

    Súčet vápnika a horčíka (1,47 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    239mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • HydrogénuhličitanyHCO3153 mg/l33. percentil
    • FluoruresF0,0817 mg/l31. percentil
    • CalciumCa43,8 mg/l31. percentil
    • MagnésiumMg9,24 mg/l29. percentil
    • SulfatesSO422,1 mg/l20. percentil
    • DraslíkK0,966 mg/l10. percentil
    • ChloruresCl2,05 mg/l9. percentil
    • SodiumNa2,10 mg/l6. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • Chemická spotreba kyslíkaChSK2,39 mg/l30. percentil
    • AmóniumNH40,0484 mg/l25. percentil
    • FosforečnanyPO40,0365 mg/l20. percentil
    • NitratesNO32,66 mg/l13. percentil

    Métaux

    • ZincZn17,1 μg/l83. percentil
    • AluminiumAl165 μg/l74. percentil
    • FerFe0,141 mg/l63. percentil
    • ManganèseMn12,5 μg/l26. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • MolybdèneMo1,05 mg/kg95. percentil
    • CadmiumCd0,491 mg/kg85. percentil
    • BizmutBi0,377 mg/kg83. percentil
    • MercureHg0,247 mg/kg79. percentil
    • NickelNi33,5 mg/kg79. percentil
    • ChromeCr92,7 mg/kg76. percentil
    • CínSn3,52 mg/kg75. percentil
    • VanadiumV78,5 mg/kg70. percentil
    • ZincZn121 mg/kg69. percentil
    • AntimoineSb0,895 mg/kg67. percentil
    • SéléniumSe0,304 mg/kg63. percentil
    • PlombPb15,6 mg/kg50. percentil
    • ArsenicAs6,11 mg/kg43. percentil
    • CuivreCu20,8 mg/kg37. percentil
    • CobaltCo7,07 mg/kg28. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • MagnésiumMg2,05 %89. percentil
    • CalciumCa4,40 %77. percentil
    • DraslíkK1,61 %66. percentil
    • FerFe2,82 %57. percentil
    • ManganèseMn899 mg/kg56. percentil
    • AluminiumAl5,63 %50. percentil
    • PhosphoreP777 mg/kg40. percentil
    • TitánTi4 054 mg/kg34. percentil
    • SodiumNa0,764 %28. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • LítiumLi44,3 mg/kg93. percentil
    • BoreB89,0 mg/kg92. percentil
    • RubídiumRb92,4 mg/kg60. percentil
    • StronciumSr140 mg/kg53. percentil
    • YtriumY26,8 mg/kg46. percentil
    • BérylliumBe1,26 mg/kg41. percentil
    • CérCe55,2 mg/kg36. percentil
    • BáriumBa382 mg/kg29. percentil
    • GáliumGa11,1 mg/kg27. percentil
    • ZirkónZr289 mg/kg19. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    42nGy/h vo vzduchu

    rozsah 31 až 51 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,27 ppm19. percentil
    • Potassium (K)K1,11 %12. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh5,81 ppm8. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Biele pleso – Železné rudy (3,6 km od vody)Jahňací štít – Železné rudy (4,3 km od vody)Kopa brán – Železné rudy (4,8 km od vody)Spišská Belá – skládka Za potokom – SK1001000P (2,7 km od vody)Starý Smokovec – Tatranská Lomnica – nijaký (20 m od vody)Bušovce – nijaký (30 m od vody)Bušovce – nijaký (50 m od vody)Bušovce – Slovenská Ves – nijaký (60 m od vody)Starý Smokovec – Tatranská Lomnica – nijaký (70 m od vody)Lendak – nijaký (70 m od vody)Lendak – nijaký (70 m od vody)Starý Smokovec – Tatranská Lomnica – nijaký (80 m od vody)Bušovce – nijaký (80 m od vody)Lendak – nijaký (80 m od vody)Bušovce – nijaký (100 m od vody)Lendak – nijaký (100 m od vody)Starý Smokovec – Tatranská Lomnica – nijaký (150 m od vody)Bušovce – nijaký (170 m od vody)Lendak – nijaký (190 m od vody)Źdiar – Ždiar – nijaký (270 m od vody)Źdiar – Ždiar – nijaký (280 m od vody)Źdiad – Ždiar – nijaký (290 m od vody)Źdiar – Ždiar – nijaký (290 m od vody)Bušovce – nijaký (370 m od vody)Źdiar – Ždiar – nijaký (380 m od vody)Tatranská Lomnica – nijaký (390 m od vody)Lendak – nijaký (430 m od vody)Źdiar – Ždiar – nijaký (660 m od vody)Tatranská Kotlina – Pri Lim – Tatranská Lomnica – nijaký (690 m od vody)Źdiar – Ždiar – nijaký (700 m od vody)Lendak – nijaký (710 m od vody)Lendak – nijaký (920 m od vody)Bušovce – nijaký (1,1 km od vody)Lendak – Výborná – nijaký (1,1 km od vody)Výborná – nijaký (1,4 km od vody)Lendak – nijaký (1,4 km od vody)Lendak – nijaký (1,4 km od vody)Podhorany – nijaký (1,5 km od vody)Výborná – nijaký (1,6 km od vody)Výborná – nijaký (1,7 km od vody)Podhorany – nijaký (1,7 km od vody)Lendak – nijaký (1,7 km od vody)Źdiar – Ždiar – nijaký (1,7 km od vody)Lendak – nijaký (1,8 km od vody)Lendak – nijaký (1,9 km od vody)Slovenská Ves – nijaký (2,0 km od vody)Holumnica – nijaký (2,0 km od vody)Lendak – nijaký (2,0 km od vody)Holumnica – nijaký (2,0 km od vody)Lendak – nijaký (2,1 km od vody)Slovenská Ves – nijaký (2,2 km od vody)Slovenská Ves – nijaký (2,3 km od vody)Podhorany – nijaký (2,3 km od vody)Holumnica – nijaký (2,4 km od vody)Spišská Belá – nijaký (2,4 km od vody)Rakúsy – nijaký (2,5 km od vody)Vojňany – Podhorany – nijaký (2,5 km od vody)Vojňany – Podhorany – nijaký (2,6 km od vody)Rakúsy – nijaký (2,6 km od vody)Rakúsy – nijaký (2,6 km od vody)Spišská Belá – skládka Za potokom – Spišská Belá – nijaký (2,7 km od vody)Vojňany – Podhorany – nijaký (2,7 km od vody)Spišská Belá – nijaký (2,8 km od vody)Vojňany – nijaký (2,9 km od vody)Vyšné Ružbachy – VR-2 – kúpeľný (9,7 km od vody)Vyšné Ružbachy – VRŠ-1 – kúpeľný (9,8 km od vody)Veľká Lomnica – GVL-1 – nekúpeľný (9,8 km od vody)Kežmarok – GTK-1 – nekúpeľný (9,9 km od vody)Vyšné Ružbachy – vrt – kúpeľný (9,9 km od vody)a1 (280 m od vody)a1 (580 m od vody)a1 (780 m od vody)a1 (1,2 km od vody)a1 (1,8 km od vody)a1 (2,1 km od vody)a1 (2,9 km od vody)a1 (3,2 km od vody)a1 (3,9 km od vody)a1 (5,0 km od vody)a1 (6,7 km od vody)b3 (8,5 km od vody)a1 (8,5 km od vody)a1 (8,7 km od vody)b1 (8,7 km od vody)b1 (9,0 km od vody)c2 (9,1 km od vody)c1 (9,2 km od vody)b4 (9,2 km od vody)b3 (9,3 km od vody)b1 (9,5 km od vody)c1 (9,7 km od vody)a1 (9,8 km od vody)Vyšné Ružbachy (9,7 km od vody)Tatranská Kotlina (Tatranská Lomnica) – stavebný kameň (240 m od vody)Holumnica – štrkopiesky a piesky (680 m od vody)Rakúsy – štrkopiesky a piesky (2,7 km od vody)Lendak – Tatranská Kotlina – stavebný kameň – vápenec (90 m od vody)Výborná – hnedé uhlie (570 m od vody)Podspády – stavebný kameň – vápenec (930 m od vody)Holumnica – ropa, zemný plyn (940 m od vody)Jurské – stavebný kameň – pieskovec (1,7 km od vody)Holumnica – stavebný kameň – pieskovec (1,9 km od vody)Jurské – stavebný kameň – pieskovec (1,9 km od vody)Ždiar I – stavebný kameň – pieskovec (2,1 km od vody)Ždiar II – stavebný kameň – pieskovec (2,3 km od vody)Jurské – stavebný kameň – pieskovec (2,7 km od vody)Jurské – stavebný kameň – pieskovec (3,2 km od vody)Jurské – stavebný kameň – pieskovec (3,6 km od vody)Krížová Ves – stavebný kameň – pieskovec (3,9 km od vody)Strážky II – tehliarske suroviny (4,7 km od vody)Ihľany – stavebný kameň – pieskovec (4,9 km od vody)Belianska jaskyňa – geomorfológia (510 m od vody)Ždiar, Červená skala – všeobecná geológia (1,0 km od vody)Hrebeň Ždiarskej vidly – všeobecná geológia (1,9 km od vody)Jezerské jazero – geomorfológia (3,8 km od vody)BUSOVCE – Zosuvy (50 m od vody)TATRANSKA KOTLINA – Zosuvy (130 m od vody)TATRANSKA LOMNICA – Zosuvy (150 m od vody)LENDAK – Zosuvy (170 m od vody)BUSOVCE – Zosuvy (180 m od vody)– Zosuvy (300 m od vody)TATRANSKA KOTLINA – Zosuvy (320 m od vody)TATRANSKA KOTLINA – Zosuvy (320 m od vody)PODSPADY – Zosuvy (340 m od vody)LENDAK – Zosuvy (360 m od vody)ZDIAR – Zosuvy (410 m od vody)TATRANSKA KOTLINA – Zosuvy (460 m od vody)BUSOVCE – Zosuvy (550 m od vody)BUSOVCE – Zosuvy (650 m od vody)LENDAK – Zosuvy (710 m od vody)LENDAK – Zosuvy (850 m od vody)TATRANSKA LOMNICA – Zosuvy (870 m od vody)LENDAK – Zosuvy (1,0 km od vody)LENDAK – Zosuvy (1,0 km od vody)JAVORINA – Zosuvy (1,0 km od vody)PODSPADY – Zosuvy (1,1 km od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)PODHORANY – Zosuvy (1,2 km od vody)BUSOVCE – Zosuvy (1,2 km od vody)TATRANSKA KOTLINA – Zosuvy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,3 km od vody)JURSKE – Zosuvy (1,3 km od vody)LENDAK – Zosuvy (1,3 km od vody)LENDAK – Zosuvy (1,3 km od vody)PODHORANY – Zosuvy (1,3 km od vody)JAVORINA – Zosuvy (1,3 km od vody)LENDAK – Zosuvy (1,3 km od vody)ZDIAR – Zosuvy (1,4 km od vody)ZDIARSKA VIDLA – Blokové rozpadliny (1,4 km od vody)LENDAK – Zosuvy (1,5 km od vody)HOLUMNICA – Zosuvy (1,5 km od vody)HAVRAN – Blokové rozpadliny (1,5 km od vody)JAVORINA – Zosuvy (1,5 km od vody)LENDAK – Zosuvy (1,5 km od vody)PODSPADY – Zosuvy (1,5 km od vody)JAVORINA – Zosuvy (1,6 km od vody)BUSOVCE – Zosuvy (1,6 km od vody)PODSPADY – Zosuvy (1,6 km od vody)HOLUMNICA – Zosuvy (1,6 km od vody)– Zosuvy (1,6 km od vody)LENDAK – Zosuvy (1,7 km od vody)ZDIAR – Zosuvy (1,7 km od vody)HOLUMNICA – Zosuvy (1,7 km od vody)TATRANSKA LOMNICA – Zosuvy (1,7 km od vody)– Zosuvy (1,8 km od vody)TATRANSKA KOTLINA – Zosuvy (1,8 km od vody)VYBORNA – Zosuvy (1,8 km od vody)BUSOVCE – Zosuvy (1,8 km od vody)ZDIAR – Zosuvy (1,8 km od vody)JAVORINA – Zosuvy (1,8 km od vody)ZDIAR – Zosuvy (1,8 km od vody)TATRANSKA LOMNICA – Zosuvy (1,9 km od vody)TATRANSKA LOMNICA – Blokové polia + zosuvy (1,9 km od vody)ZDIAR – Zosuvy (2,1 km od vody)– Zosuvy (2,1 km od vody)JURSKE – Zosuvy (2,1 km od vody)ZDIAR – Zosuvy (2,1 km od vody)MALA FRANKOVA – Zosuvy (2,3 km od vody)HLUPY – Blokové rozpadliny (2,3 km od vody)OSTURNA – Zosuvy (2,5 km od vody)HOLUMNICA – Zosuvy (2,6 km od vody)TATRANSKA KOTLINA – Zosuvy (2,6 km od vody)ZDIAR – Zosuvy (2,7 km od vody)OSTURNA – Zosuvy (2,8 km od vody)OSTURNA – Zosuvy (2,8 km od vody)OSTURNA – Blokové polia + zosuvy (2,8 km od vody)MALA FRANKOVA – Zosuvy (2,9 km od vody)ZDIAR – Zosuvy (2,9 km od vody)Tatranská Kotlina – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (60 m od vody)Tatranská Kotlina – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (60 m od vody)Liptovská Kotlina – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (70 m od vody)Bušovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (100 m od vody)Tatranská Kotlina – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (110 m od vody)Bušovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (140 m od vody)Tatranská kotlina – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (170 m od vody)Tatranská Kotlina – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (220 m od vody)Bušovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (220 m od vody)Bušovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (240 m od vody)Bušovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (360 m od vody)Bušovce – pozorovací vrt SHMÚ (460 m od vody)Monková dolina – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (630 m od vody)Bušovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (650 m od vody)Tatranská Kotlina – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (770 m od vody)Ždiar – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (840 m od vody)Slovenská Ves – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,0 km od vody)Ždiar – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,1 km od vody)Spišská Belá – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,2 km od vody)Ždiar – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,3 km od vody)Spišská Belá – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,3 km od vody)Spišská Belá – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,4 km od vody)Spišská Belá – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,4 km od vody)Spišská Belá – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,5 km od vody)Výborná – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,6 km od vody)Spišská Belá – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,7 km od vody)Slovenská Ves – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,8 km od vody)Spišská Belá – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,9 km od vody)Holumnica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,9 km od vody)Spišská Belá – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,1 km od vody)Podhorany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,2 km od vody)Spišská Belá – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,3 km od vody)Podhorany – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,3 km od vody)Podhorany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,3 km od vody)Holumnica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,6 km od vody)Holumnica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,7 km od vody)Slovenská Ves – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,7 km od vody)Rakúsy – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (3,0 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,9 km od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • StronciumSrvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 633 μg/lmedián 150 μg/l9 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Chata Limba, pravostranný prítok potoka Biela, 1997, 530 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • PlombPbzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 4,00 μg/lmedián 2,50 μg/l15 vzoriek53 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Slovenská Ves, 2002, 100 m od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimoineSbmierne zvýšená
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 0,500 μg/l17 vzoriek59 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Slovenská Ves, 2002, 100 m od vody. Porovnanie: 82. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CuivreCumierne zvýšená
      najvyššie 3,00 μg/lmedián 1,10 μg/l15 vzoriek47 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Bušovce, 2002, 750 m od vody. Porovnanie: 79. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLimierne zvýšená
      najvyššie 10,0 μg/lmedián 5,00 μg/l17 vzoriek59 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Slovenská Ves, 2002, 100 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenicAsbežná hodnota
      najvyššie 1,07 μg/lmedián 0,500 μg/l16 vzoriek56 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Chata Limba, pravostranný prítok potoka Biela, 1997, 530 m od vody. Porovnanie: 52. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SéléniumSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l7 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: potok bezmenný, 2007, 990 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBanižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 30,0 μg/lmedián 20,0 μg/l8 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Tatárka, 2002, 490 m od vody. Porovnanie: 37. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromeCrnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l8 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Tatranská Kotlina, 1300 m JJZ od K1175 Pálenica, 1996, 70 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,150 μg/lmedián 0,150 μg/l8 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Tatranská Kotlina, 1300 m JJZ od K1175 Pálenica, 70 m od vody. Porovnanie: 26. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2bežná hodnota
      najvyššie 15,8 mg/lmedián 7,01 mg/l10 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Ždiar, 1200 m od K1114 Veľký Grúň, 1996, 730 m od vody. Porovnanie: 68. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Barit (BaSO₄)75 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)68 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Rutil (TiO₂)26 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)24 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)24 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)21 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Anatas (TiO₂)18 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)13 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Cinabarit (HgS)9 vzoriek, najviac 175 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)4 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Markazit (FeS₂)3 vzorky, najviac 1815 zŕn
    • Scheelit (CaWO₄)2 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Malachit (Cu₂CO₃(OH)₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Kasiterit (SnO₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)62 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)23 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)23 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)21 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))20 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)5 vzoriek, najviac 15 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))2 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)2 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Titanit (CaTiSiO₅)2 vzorky, najviac 226 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Kovy v podzemnej vode

    • CuivreCuextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 16,5 μg/lmedián 0,250 μg/l59 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,5 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MercureHgextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 0,700 μg/lmedián 0,100 μg/l59 vzoriek95 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1994, 2,4 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AluminiumAlextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 0,270 mg/lmedián 0,00500 mg/l59 vzoriek61 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 450 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimoineSbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,100 μg/l59 vzoriek92 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,1 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • PlombPbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 0,500 μg/l59 vzoriek64 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1994, 2,4 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromeCrvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 5,30 μg/lmedián 0,250 μg/l59 vzoriek63 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CadmiumCdvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,250 μg/l59 vzoriek98 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,5 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SéléniumSezvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 1,80 μg/lmedián 0,500 μg/l59 vzoriek97 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,7 km od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ZincZnmierne zvýšená
      najvyššie 436 μg/lmedián 13,0 μg/l59 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,5 km od vody. Porovnanie: 88. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLimierne zvýšená
      najvyššie 25,0 μg/lmedián 4,00 μg/l59 vzoriek25 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,5 km od vody. Porovnanie: 83. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenicAsmierne zvýšená
      najvyššie 1,10 μg/lmedián 0,500 μg/l59 vzoriek97 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 1,9 km od vody. Porovnanie: 81. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • FerFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l44 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,5 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    source1416,2 Bq/l4,93 Bq/l
    studňa315,8 Bq/l7,40 Bq/l
    upravený prameň1034,0 Bq/l9,58 Bq/l
    vodný zdroj pre hromadné zásobovanie119,8 Bq/l19,8 Bq/l
    potok, rieka63,17 Bq/l0,970 Bq/l
    vodný zdroj pre individuálne zásobovanie29,75 Bq/l5,77 Bq/l
    minerálny prameň13,97 Bq/l3,97 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    Tatranská Kotlina (Tatranská Lomnica)stavebný kameňŤažené ložisko – Mestský podnik Spišská Belá s.r.o.240 m
    Holumnicaštrkopiesky a pieskyŤažené ložisko – GRAVEL EU s.r.o.680 m
    Rakúsyštrkopiesky a pieskyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – AGROSTAV, stavebno-obchodné družstvo Poprad2,7 km

    Rudné výskyty v metalogenetickej mape

    VýskytTyp rudyMétauxEspèceOd vody
    Biele plesoŽelezné rudyFe, Cumineralogický výskyt3,6 km
    Jahňací štítŽelezné rudyFe, Cumineralogický výskyt4,3 km
    Kopa bránŽelezné rudyFe, Cumineralogický výskyt4,8 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    140 vrtov v pásme 3 km, z toho 38 hydrogeologických a 102 ostatných; s číslom archívnej správy 140.

    Hĺbky vrtov

    • jusqu'à 10 m72×
    • 10–30 m40×
    • 30–100 m4×
    • 100–300 m12×
    • nad 300 m1×

    Najbližšie vrty

    LieuEspèceProfondeurArchívna správaOd vody
    DP-3inžiniersko-geologický5,2 m10153110 m
    Tatranská Kotlinaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou138,6 m78486 101Bc11.pdf60 m
    Tatranská Kotlinaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou150,0 m78486 101Bc14.pdf60 m
    BP-4inžiniersko-geologický10,0 m10153160 m
    VB-1ložiskový4,5 m2113260 m
    Liptovská Kotlinaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou150,0 m78486 101Bc10.pdf70 m
    B-1inžiniersko-geologický7,0 m8728370 m
    Bušovceúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou5,6 m21130 101Bd3.pdf100 m
    Tatranská Kotlinaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou150,0 m78486 101Bc13.pdf110 m
    BP-3inžiniersko-geologický10,0 m101531110 m
    T-7inžiniersko-geologický5,0 m87283120 m
    BTH-4hydrogeologický100,0 m51589120 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    VrtTempératureVýdatnosťProfondeurChemický typ vodyVyužívanieOd vody
    Vyšné Ružbachy – VR-220 °C0,6 l/s220 mCa-Mg-HCO3nevyužívaný9,7 km
    Vyšné Ružbachy – VRŠ-121 °C17,0 l/s1200 mCa-Mg-HCO3-SO4nevyužívaný9,8 km
    Veľká Lomnica – GVL-162 °C54,9 l/s2100 mCa-Mg-HCO3-SO4využívaný9,8 km
    Kežmarok – GTK-147 °C1,5 l/s2500 mNa-HCO3využívaný9,9 km
    Vyšné Ružbachy – vrt20 °C75,0 l/s200 mCa-HCO3využívaný9,9 km

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    SourceEspèceTempérature de l’eau (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 514280 m
    kategória b3minerálna voda15-2216-3028,5 km
    kategória b1minerálna voda15-22< 538,7 km
    kategória c2minerálna voda23-385-1519,1 km
    kategória c1minerálna voda23-38< 529,2 km
    kategória b4minerálna voda15-2231-5019,2 km
    kategória Vyšné Ružbachytermálne kúpalisko––19,7 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Environmentálne záťaže

    LieuČinnosťLátkaKlasifikáciaOd vody
    Spišská Belá – skládka Za potokomSK1001000P2,7 km

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Starý Smokovec – Tatranská Lomnica40 m²1960–20 m
    Bušovce–1970–30 m
    Bušovce120 m²1980–50 m
    Bušovce – Slovenská Ves400 m²1960–60 m
    Starý Smokovec – Tatranská Lomnica50 m²1970–70 m
    Lendak200 m²1960–70 m
    Lendak60 m²1960–70 m
    Starý Smokovec – Tatranská Lomnica120 m²1960–80 m

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy68×
    • Blokové rozpadliny3×
    • Blokové polia + zosuvy2×

    Stupeň aktivity

    • Stabilizovaný36×
    • Potenciálny35×
    • Aktívny2×

    Súčasný stav

    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 00035×
    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova34×
    • SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick2×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organisations et lieu

    Qui gère les parcours de pêche et où ils se trouvent

    Organisations sur le cours d'eauqui gère les parcours de pêche et quelles y sont les conditions aujourd'hui

    1. Spišská Belá1 parcours de pêche · 15 km25Biela č. 125

    Autres cours d'eau à proximité

    Bassin versant : Bodrog et Hornád