Ez az oldal csak részben van lefordítva. A le nem fordított részek szlovákul jelennek meg, ez az oldal eredeti nyelve. Szlovák eredeti megnyitása

Ma a(z) Biela vízfolyáson

Horgászati feltételek pontszáma, a nap legjobb időszaka és horgászvizek a legjobb feltételektől

Vízfolyás horgászvizeinek átlaga

Alacsony aktivitás · 3 horgászvíz átlaga

A fejlécben lévő szám a vízfolyás közepére vonatkozó becslés az időjárás és a mérések alapján. A horgászvizek átlaga emellett számolja a műholdas adatokat, az árnyékolást és az egyes horgászvizek geológiáját.
  • Nagyon magas0
  • Magas0
  • Átlagos0
  • Alacsony3

Mikor van a legjobb ablakhány horgászvíznek van a legjobb kétórás ablaka adott órában

  1. 00
  2. 06
  3. 12
  4. 18

A legtöbb horgászvíznek a legjobb ablaka 06:00 körül van.

A pontszám az időjárás, a víz és a környezet szerinti feltételek becslése, nem pedig a kapások előrejelzése. Újraszámolva ekkor: 09:40.

A vízfolyás térképe és horgászvizei

A vízfolyás nyomvonala és horgászvizei. A vonalak színét átválthatja a mai feltételekre, a vízminőségre vagy bármely más paraméterre.

Részletes szűrőkrégió, járás, mederfenék, mélység, árnyékolás, műholdak, vízkémia, szennyezés, halak, geológia

1445horgászvíz
Válasszon kategóriát a kiválasztás szűkítéséhez. Minden lehetőség mellett látható, hány horgászvíz marad.
A térkép színe
Térkép betöltése…

A térképet két ujjal mozgathatja. Teljes képernyős módban egy ujj elég.

    Vízfolyás magassági profilja

    Hogyan esik a vízfolyás lefelé: esés, lejtés és vízsebesség.

    Bystrina Hegyi patak meredek lejtéssel, kaskádokkal és sziklás fenékkel. A víz tiszta és hideg; a horgászat óvatos megközelítést igényel.

    4006008001 0001 2001 4000 km5 km10 km15 km20 kmsz. 4sz. 2sz. 1
    A vízfolyás magassági profilja: 1 216-től 592 m tengerszint feletti magasságig 23,3 km hosszan.
    Horgászvizek sorrendben a legmagasabbtól (balra) a legalacsonyabbig. A horgászvizek között lehet olyan szakasz, amely nem tartozik revírhoz; az nem jelenik meg.
    Legmagasabb pont
    1 216 m a.s.l.
    Legalacsonyabb pont
    581 m a.s.l.
    Horgászvizek eséseEsésA horgászvíz felső és alsó vége közötti tengerszint feletti magasság különbsége méterben. Minél nagyobb az esés rövidebb hosszon, annál gyorsabb a víz.
    635 m
    Átlagos lejtésVízfolyás eséseEsem kilométerenként ezrelékben (‰, méter kilométerenként). 2 ‰-ig lassú síkvidéki folyó, 5–10 ‰ között dombvidéki folyó (pénzes pér, pisztráng), 10 ‰ felett gyors patak.
    27 ‰
    KanyargósságKanyargósságA vízfolyás hossza elosztva a végei közötti légvonallal. 1,0 egyenes vízfolyás, 1,3 felett erősen kanyarog. A meanderek mederszakaszokat hoznak létre a partok alatt és gázlókat a köztes szakaszokon.
    1,18

    Forrás: Open Topo Data (eudem25m), 2026. nov. 4.. A lejtés és az esés tájékoztató jellegű, csak a horgászvíz szakaszait foglalja magában.

    Domborzat 3D-ben

    A(z) 3D terepmodell betöltése…

    Történelmi képek

    Környezet és természet alakulása 2019 és 2025 között: hogyan változnak a partok, a növényzet és a táj a víz körül. A képek maguktól váltakoznak, kézzel is lapozhatsz.

    Biela vízfolyás 2019-es évekbeli légi felvétele
    2019felvételezve: 2019. aug. 24.
    Biela vízfolyás 2022-es évekbeli légi felvétele
    2022felvételezve: 2022. aug. 26.
    Biela vízfolyás 2025-es évekbeli légi felvétele
    2025felvételezve: 2025. aug. 7.

    Szlovákia ortofotó-mozaikja © GKÚ Pozsony, NLC Zólyom. A felvételek készítésének éve és napja a helyszíntől függ, így az egyes évjáratok évszakban és időjárásban eltérhetnek.

    Vízszennyezés a(z) Biela vízfolyáson

    Vízminőség az SHMÚ szerint, a horgászvizek közelében lévő szennyvíztisztító telepek és a környező talajvíz

    Felszíni vizek a horgászvizek közelébenlegközelebbi SHMÚ megfigyelési hely, 2025

    A vízfolyás 3 / 3 SHMÚ-adattal rendelkező horgászvize közül a legközelebbi helyen legalább egy mutatóban nem teljesíti a normát.

    • 1–2 mutató3

    Legszennyezettebb horgászvizekmindegyik nem teljesített határértékkel

    • Biela č. 1Biela · nem teljesült határérték 4 évből 1 évben1 mutató
    • Biela č. 2Biela · nem teljesült határérték 4 évből 1 évben1 mutató
    • Biela č. 4Biela · nem teljesült határérték 4 évből 1 évben1 mutató

    Problémás szennyvíztisztító telepek a horgászvizek közelében1 tisztító 2 km-en belül a horgászvíztől

    • COV Tatranska Kotlina BTH1terhelés 197%0,0 km

    Talajvíz: mért értékekjellemző érték a(z) 10 km-en belüli állomásokról, 2025

    A méréssel rendelkező 3 horgászvízből 0 környékén a felszín alatti víz legalább egy mutatóban meghaladja a határértéket.

    Forrás: SHMÚ (a felszíni és felszín alatti vizek minőségének évkönyvei), a VÚVH szennyvíztisztító-telepi nyilvántartása és az EEA. Az SHMÚ mérőpontját a horgászvízhez a vízfolyás azonos neve és a távolság alapján rendeljük; az évkönyv a normát nem teljesítő pontokat sorolja fel, ezért a hiányzó pont nem bizonyítja a víz tisztaságát.

    Geológia a geochémia toku Biela

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 23 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek75 % čiary vody

    25 % vápence a dolomity

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 8,2modelový odhad

    typ vody Ca–HCO₃

    Mineralizácia 239 mg/l, mäkká voda (8,2 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    1 15 felőlprvkov v horných 10 %

    najvyššie: Molybdén 1,05 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 95. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 km2 km31 °C45 °C

    Teplo pod nohami

    31°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 58 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 45 °C (prírastok 14 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    42nGy/h dávkový príkon

    9. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    0objektov do 3 km

    V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.

    Zlato v riečnom sedimente

    0vzoriek so zlatom

    14 rudných minerálov v sedimente

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Stopové prvky vo vode toku

    1 10 felőlukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Stroncium 633 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 95. percentil (Chata Limba, pravostranný prítok potoka Biela).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    140vrtov do 3 km

    774 rozborov vody v okolí

    Z toho 140 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    0 °C120

    Geotermálna energia

    62°C na ústí vrtu

    5 geotermálnych vrtov do 10 km

    Najteplejší: Veľká Lomnica – GVL-1, výdatnosť 54,9 l/s, 9,8 km od vody.

    Environmentálne záťaže a skládky

    61lokalít do 3 km

    1 záťaž, 60 skládok

    Najbližšia záťaž: Spišská Belá – skládka Za potokom, 2,7 km od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.

    Ložiská a rudné výskyty

    21záznamov do 5 km

    3 ložiská, 18 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    73plôch do 3 km

    2 aktívnych

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek75%SR 72 %
    • Mészkövek és dolomitok25%SR 2,7 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér75%
    • krieda25%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaPont
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív3×
    kriedastaršia kriedamuránske vápence: tmavosié organodetritické vápence1×

    Kvartérny pokryv

    • fluviálne sedimenty nív50%SR 68 %
    • glacifluviálne sedimenty50%SR 0,5 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu1,0m
    • 0 – 2100%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické jednotky

    • FATRIKUM100%SR 14 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT78%SR 84 %
    • PALEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ JEDNOTKY VNÚTORNÝCH ZÁPADNÝCH KARPÁT22%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • negatívna jednotka (medzihorské kotliny)63%SR 14 %
    • pozitívna jednotka (pohorie)38%SR 60 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • veľmi malý pokles38%SR 7,3 %
    • veľmi veľký zdvih38%SR 2,3 %
    • malý pokles25%SR 8,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Inžinierskogeologické rajóny

    • rajón náplavov horských tokov50%SR 21 %
    • rajón flyšoidných hornín25%SR 5,4 %
    • rajón vápencových hornín25%SR 1,1 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Inžinierskogeologické formácie

    • pestrá pieskovcovo-slieňovcovo-vápencová formácia50%SR 2,2 %
    • formácia kvartérnych sedimentov50%SR 71 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náchylnosť územia na svahové deformácie

    • Rajón stabilných území90%SR 95 %
    • Rajón potenciálne nestabilných území10%SR 4,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 4 z 10 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Kavics67%SR 52 %
    • Vápence17%SR 3,1 %
    • Ílovce17%SR 2,9 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)67%SR 22 %
    • Zvodnence s prevažne puklinovým typom priepustnosti, vrátane kr… (Vápence; Nerozlíšené)17%SR 1,2 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Ílovce; Nerozl)17%SR 2,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • kryštalinikum časti Vysokých Tatier a kvartér ich predpolia50%SR 1,2 %
    • mezozoikum a priľahlé kryštalinikum Vysokých a Belianskych Tatier40%SR 0,0 %
    • paleogén Spišskej Magury, Ľubovnianskej vrchoviny a severozápadnej časti Spišsko – šarišského medzihoria a Pi…10%SR 2,3 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geotermálne útvary podzemných vôd

    • Levočská panva – Z a J časť100%SR 9,5 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Vízsavasság

    pH 8,23typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Vízkeménység

    8,2°dH, mäkká

    Súčet vápnika a horčíka (1,47 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    239mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • HydrogénuhličitanyHCO3153 mg/l33. percentil
    • FluoridokF0,0817 mg/l31. percentil
    • KalciumCa43,8 mg/l31. percentil
    • MagnéziumMg9,24 mg/l29. percentil
    • SzulfátokSO422,1 mg/l20. percentil
    • DraslíkK0,966 mg/l10. percentil
    • KloridokCl2,05 mg/l9. percentil
    • NátriumNa2,10 mg/l6. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • Chemická spotreba kyslíkaChSK2,39 mg/l30. percentil
    • AmóniumNH40,0484 mg/l25. percentil
    • FosforečnanyPO40,0365 mg/l20. percentil
    • NitrátokNO32,66 mg/l13. percentil

    Fémek

    • CinkZn17,1 μg/l83. percentil
    • AlumíniumAl165 μg/l74. percentil
    • VasFe0,141 mg/l63. percentil
    • MangánMn12,5 μg/l26. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • MolibdénMo1,05 mg/kg95. percentil
    • KadmiumCd0,491 mg/kg85. percentil
    • BizmutBi0,377 mg/kg83. percentil
    • HiganyHg0,247 mg/kg79. percentil
    • NikkelNi33,5 mg/kg79. percentil
    • KrómCr92,7 mg/kg76. percentil
    • CínSn3,52 mg/kg75. percentil
    • VanádiumV78,5 mg/kg70. percentil
    • CinkZn121 mg/kg69. percentil
    • AntimonSb0,895 mg/kg67. percentil
    • SzelénSe0,304 mg/kg63. percentil
    • ÓlomPb15,6 mg/kg50. percentil
    • ArzénAs6,11 mg/kg43. percentil
    • RézCu20,8 mg/kg37. percentil
    • KobaltCo7,07 mg/kg28. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • MagnéziumMg2,05 %89. percentil
    • KalciumCa4,40 %77. percentil
    • DraslíkK1,61 %66. percentil
    • VasFe2,82 %57. percentil
    • MangánMn899 mg/kg56. percentil
    • AlumíniumAl5,63 %50. percentil
    • FoszforP777 mg/kg40. percentil
    • TitánTi4 054 mg/kg34. percentil
    • NátriumNa0,764 %28. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • LítiumLi44,3 mg/kg93. percentil
    • BórB89,0 mg/kg92. percentil
    • RubídiumRb92,4 mg/kg60. percentil
    • StronciumSr140 mg/kg53. percentil
    • YtriumY26,8 mg/kg46. percentil
    • BerilliumBe1,26 mg/kg41. percentil
    • CérCe55,2 mg/kg36. percentil
    • BáriumBa382 mg/kg29. percentil
    • GáliumGa11,1 mg/kg27. percentil
    • ZirkónZr289 mg/kg19. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    42nGy/h vo vzduchu

    rozsah 31 až 51 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,27 ppm19. percentil
    • Kálium (K)K1,11 %12. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh5,81 ppm8. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 km2 km31 °C45 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    31 / 45 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 14 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 58 mW/m².

    Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody

    • Levočská panva – Z a J časť100%SR 9,5 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Nadmorská výška geomorfologických jednotiek (od–do)585–2 148m a.s.l.
    • Priemerná výška jednotiek844m a.s.l.
    • Átlagos lejtés7,0°
    • Priemerná januárová teplota-5,3°C
    • Priemerná júlová teplota15,4°C
    • Ročné zrážky796mm

    Geomorfologické celky

    • Podtatranská kotlina83%SR 3,9 %
    • Tátra17%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geomorfologické oblasti

    • Fatransko-tatranská oblasť100%SR 21 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Klimatickogeografické typy

    • kotlinová klíma75%SR 29 %
    • horská klíma25%SR 33 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Biele pleso – Železné rudy (3,6 km od vody)Jahňací štít – Železné rudy (4,3 km od vody)Kopa brán – Železné rudy (4,8 km od vody)Spišská Belá – skládka Za potokom – SK1001000P (2,7 km od vody)Starý Smokovec – Tatranská Lomnica – nijaký (20 m od vody)Bušovce – nijaký (30 m od vody)Bušovce – nijaký (50 m od vody)Bušovce – Slovenská Ves – nijaký (60 m od vody)Starý Smokovec – Tatranská Lomnica – nijaký (70 m od vody)Lendak – nijaký (70 m od vody)Lendak – nijaký (70 m od vody)Starý Smokovec – Tatranská Lomnica – nijaký (80 m od vody)Bušovce – nijaký (80 m od vody)Lendak – nijaký (80 m od vody)Bušovce – nijaký (100 m od vody)Lendak – nijaký (100 m od vody)Starý Smokovec – Tatranská Lomnica – nijaký (150 m od vody)Bušovce – nijaký (170 m od vody)Lendak – nijaký (190 m od vody)Źdiar – Ždiar – nijaký (270 m od vody)Źdiar – Ždiar – nijaký (280 m od vody)Źdiad – Ždiar – nijaký (290 m od vody)Źdiar – Ždiar – nijaký (290 m od vody)Bušovce – nijaký (370 m od vody)Źdiar – Ždiar – nijaký (380 m od vody)Tatranská Lomnica – nijaký (390 m od vody)Lendak – nijaký (430 m od vody)Źdiar – Ždiar – nijaký (660 m od vody)Tatranská Kotlina – Pri Lim – Tatranská Lomnica – nijaký (690 m od vody)Źdiar – Ždiar – nijaký (700 m od vody)Lendak – nijaký (710 m od vody)Lendak – nijaký (920 m od vody)Bušovce – nijaký (1,1 km od vody)Lendak – Výborná – nijaký (1,1 km od vody)Výborná – nijaký (1,4 km od vody)Lendak – nijaký (1,4 km od vody)Lendak – nijaký (1,4 km od vody)Podhorany – nijaký (1,5 km od vody)Výborná – nijaký (1,6 km od vody)Výborná – nijaký (1,7 km od vody)Podhorany – nijaký (1,7 km od vody)Lendak – nijaký (1,7 km od vody)Źdiar – Ždiar – nijaký (1,7 km od vody)Lendak – nijaký (1,8 km od vody)Lendak – nijaký (1,9 km od vody)Slovenská Ves – nijaký (2,0 km od vody)Holumnica – nijaký (2,0 km od vody)Lendak – nijaký (2,0 km od vody)Holumnica – nijaký (2,0 km od vody)Lendak – nijaký (2,1 km od vody)Slovenská Ves – nijaký (2,2 km od vody)Slovenská Ves – nijaký (2,3 km od vody)Podhorany – nijaký (2,3 km od vody)Holumnica – nijaký (2,4 km od vody)Spišská Belá – nijaký (2,4 km od vody)Rakúsy – nijaký (2,5 km od vody)Vojňany – Podhorany – nijaký (2,5 km od vody)Vojňany – Podhorany – nijaký (2,6 km od vody)Rakúsy – nijaký (2,6 km od vody)Rakúsy – nijaký (2,6 km od vody)Spišská Belá – skládka Za potokom – Spišská Belá – nijaký (2,7 km od vody)Vojňany – Podhorany – nijaký (2,7 km od vody)Spišská Belá – nijaký (2,8 km od vody)Vojňany – nijaký (2,9 km od vody)Vyšné Ružbachy – VR-2 – kúpeľný (9,7 km od vody)Vyšné Ružbachy – VRŠ-1 – kúpeľný (9,8 km od vody)Veľká Lomnica – GVL-1 – nekúpeľný (9,8 km od vody)Kežmarok – GTK-1 – nekúpeľný (9,9 km od vody)Vyšné Ružbachy – vrt – kúpeľný (9,9 km od vody)a1 (280 m od vody)a1 (580 m od vody)a1 (780 m od vody)a1 (1,2 km od vody)a1 (1,8 km od vody)a1 (2,1 km od vody)a1 (2,9 km od vody)a1 (3,2 km od vody)a1 (3,9 km od vody)a1 (5,0 km od vody)a1 (6,7 km od vody)b3 (8,5 km od vody)a1 (8,5 km od vody)a1 (8,7 km od vody)b1 (8,7 km od vody)b1 (9,0 km od vody)c2 (9,1 km od vody)c1 (9,2 km od vody)b4 (9,2 km od vody)b3 (9,3 km od vody)b1 (9,5 km od vody)c1 (9,7 km od vody)a1 (9,8 km od vody)Vyšné Ružbachy (9,7 km od vody)Tatranská Kotlina (Tatranská Lomnica) – stavebný kameň (240 m od vody)Holumnica – štrkopiesky a piesky (680 m od vody)Rakúsy – štrkopiesky a piesky (2,7 km od vody)Lendak – Tatranská Kotlina – stavebný kameň – vápenec (90 m od vody)Výborná – hnedé uhlie (570 m od vody)Podspády – stavebný kameň – vápenec (930 m od vody)Holumnica – ropa, zemný plyn (940 m od vody)Jurské – stavebný kameň – pieskovec (1,7 km od vody)Holumnica – stavebný kameň – pieskovec (1,9 km od vody)Jurské – stavebný kameň – pieskovec (1,9 km od vody)Ždiar I – stavebný kameň – pieskovec (2,1 km od vody)Ždiar II – stavebný kameň – pieskovec (2,3 km od vody)Jurské – stavebný kameň – pieskovec (2,7 km od vody)Jurské – stavebný kameň – pieskovec (3,2 km od vody)Jurské – stavebný kameň – pieskovec (3,6 km od vody)Krížová Ves – stavebný kameň – pieskovec (3,9 km od vody)Strážky II – tehliarske suroviny (4,7 km od vody)Ihľany – stavebný kameň – pieskovec (4,9 km od vody)Belianska jaskyňa – geomorfológia (510 m od vody)Ždiar, Červená skala – všeobecná geológia (1,0 km od vody)Hrebeň Ždiarskej vidly – všeobecná geológia (1,9 km od vody)Jezerské jazero – geomorfológia (3,8 km od vody)BUSOVCE – Zosuvy (50 m od vody)TATRANSKA KOTLINA – Zosuvy (130 m od vody)TATRANSKA LOMNICA – Zosuvy (150 m od vody)LENDAK – Zosuvy (170 m od vody)BUSOVCE – Zosuvy (180 m od vody)– Zosuvy (300 m od vody)TATRANSKA KOTLINA – Zosuvy (320 m od vody)TATRANSKA KOTLINA – Zosuvy (320 m od vody)PODSPADY – Zosuvy (340 m od vody)LENDAK – Zosuvy (360 m od vody)ZDIAR – Zosuvy (410 m od vody)TATRANSKA KOTLINA – Zosuvy (460 m od vody)BUSOVCE – Zosuvy (550 m od vody)BUSOVCE – Zosuvy (650 m od vody)LENDAK – Zosuvy (710 m od vody)LENDAK – Zosuvy (850 m od vody)TATRANSKA LOMNICA – Zosuvy (870 m od vody)LENDAK – Zosuvy (1,0 km od vody)LENDAK – Zosuvy (1,0 km od vody)JAVORINA – Zosuvy (1,0 km od vody)PODSPADY – Zosuvy (1,1 km od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)PODHORANY – Zosuvy (1,2 km od vody)BUSOVCE – Zosuvy (1,2 km od vody)TATRANSKA KOTLINA – Zosuvy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,3 km od vody)JURSKE – Zosuvy (1,3 km od vody)LENDAK – Zosuvy (1,3 km od vody)LENDAK – Zosuvy (1,3 km od vody)PODHORANY – Zosuvy (1,3 km od vody)JAVORINA – Zosuvy (1,3 km od vody)LENDAK – Zosuvy (1,3 km od vody)ZDIAR – Zosuvy (1,4 km od vody)ZDIARSKA VIDLA – Blokové rozpadliny (1,4 km od vody)LENDAK – Zosuvy (1,5 km od vody)HOLUMNICA – Zosuvy (1,5 km od vody)HAVRAN – Blokové rozpadliny (1,5 km od vody)JAVORINA – Zosuvy (1,5 km od vody)LENDAK – Zosuvy (1,5 km od vody)PODSPADY – Zosuvy (1,5 km od vody)JAVORINA – Zosuvy (1,6 km od vody)BUSOVCE – Zosuvy (1,6 km od vody)PODSPADY – Zosuvy (1,6 km od vody)HOLUMNICA – Zosuvy (1,6 km od vody)– Zosuvy (1,6 km od vody)LENDAK – Zosuvy (1,7 km od vody)ZDIAR – Zosuvy (1,7 km od vody)HOLUMNICA – Zosuvy (1,7 km od vody)TATRANSKA LOMNICA – Zosuvy (1,7 km od vody)– Zosuvy (1,8 km od vody)TATRANSKA KOTLINA – Zosuvy (1,8 km od vody)VYBORNA – Zosuvy (1,8 km od vody)BUSOVCE – Zosuvy (1,8 km od vody)ZDIAR – Zosuvy (1,8 km od vody)JAVORINA – Zosuvy (1,8 km od vody)ZDIAR – Zosuvy (1,8 km od vody)TATRANSKA LOMNICA – Zosuvy (1,9 km od vody)TATRANSKA LOMNICA – Blokové polia + zosuvy (1,9 km od vody)ZDIAR – Zosuvy (2,1 km od vody)– Zosuvy (2,1 km od vody)JURSKE – Zosuvy (2,1 km od vody)ZDIAR – Zosuvy (2,1 km od vody)MALA FRANKOVA – Zosuvy (2,3 km od vody)HLUPY – Blokové rozpadliny (2,3 km od vody)OSTURNA – Zosuvy (2,5 km od vody)HOLUMNICA – Zosuvy (2,6 km od vody)TATRANSKA KOTLINA – Zosuvy (2,6 km od vody)ZDIAR – Zosuvy (2,7 km od vody)OSTURNA – Zosuvy (2,8 km od vody)OSTURNA – Zosuvy (2,8 km od vody)OSTURNA – Blokové polia + zosuvy (2,8 km od vody)MALA FRANKOVA – Zosuvy (2,9 km od vody)ZDIAR – Zosuvy (2,9 km od vody)Tatranská Kotlina – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (60 m od vody)Tatranská Kotlina – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (60 m od vody)Liptovská Kotlina – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (70 m od vody)Bušovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (100 m od vody)Tatranská Kotlina – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (110 m od vody)Bušovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (140 m od vody)Tatranská kotlina – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (170 m od vody)Tatranská Kotlina – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (220 m od vody)Bušovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (220 m od vody)Bušovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (240 m od vody)Bušovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (360 m od vody)Bušovce – pozorovací vrt SHMÚ (460 m od vody)Monková dolina – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (630 m od vody)Bušovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (650 m od vody)Tatranská Kotlina – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (770 m od vody)Ždiar – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (840 m od vody)Slovenská Ves – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,0 km od vody)Ždiar – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,1 km od vody)Spišská Belá – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,2 km od vody)Ždiar – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,3 km od vody)Spišská Belá – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,3 km od vody)Spišská Belá – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,4 km od vody)Spišská Belá – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,4 km od vody)Spišská Belá – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,5 km od vody)Výborná – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,6 km od vody)Spišská Belá – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,7 km od vody)Slovenská Ves – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,8 km od vody)Spišská Belá – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,9 km od vody)Holumnica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,9 km od vody)Spišská Belá – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,1 km od vody)Podhorany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,2 km od vody)Spišská Belá – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,3 km od vody)Podhorany – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,3 km od vody)Podhorany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,3 km od vody)Holumnica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,6 km od vody)Holumnica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,7 km od vody)Slovenská Ves – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,7 km od vody)Rakúsy – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (3,0 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,9 km od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • StronciumSrvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 633 μg/lmedián 150 μg/l9 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Chata Limba, pravostranný prítok potoka Biela, 1997, 530 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ÓlomPbzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 4,00 μg/lmedián 2,50 μg/l15 vzoriek53 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Slovenská Ves, 2002, 100 m od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbmierne zvýšená
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 0,500 μg/l17 vzoriek59 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Slovenská Ves, 2002, 100 m od vody. Porovnanie: 82. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RézCumierne zvýšená
      najvyššie 3,00 μg/lmedián 1,10 μg/l15 vzoriek47 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Bušovce, 2002, 750 m od vody. Porovnanie: 79. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLimierne zvýšená
      najvyššie 10,0 μg/lmedián 5,00 μg/l17 vzoriek59 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Slovenská Ves, 2002, 100 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArzénAsbežná hodnota
      najvyššie 1,07 μg/lmedián 0,500 μg/l16 vzoriek56 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Chata Limba, pravostranný prítok potoka Biela, 1997, 530 m od vody. Porovnanie: 52. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SzelénSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l7 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: potok bezmenný, 2007, 990 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBanižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 30,0 μg/lmedián 20,0 μg/l8 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Tatárka, 2002, 490 m od vody. Porovnanie: 37. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KrómCrnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l8 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Tatranská Kotlina, 1300 m JJZ od K1175 Pálenica, 1996, 70 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,150 μg/lmedián 0,150 μg/l8 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Tatranská Kotlina, 1300 m JJZ od K1175 Pálenica, 70 m od vody. Porovnanie: 26. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2bežná hodnota
      najvyššie 15,8 mg/lmedián 7,01 mg/l10 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Ždiar, 1200 m od K1114 Veľký Grúň, 1996, 730 m od vody. Porovnanie: 68. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Barit (BaSO₄)75 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)68 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Rutil (TiO₂)26 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)24 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)24 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)21 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Anatas (TiO₂)18 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)13 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Cinabarit (HgS)9 vzoriek, najviac 175 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)4 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Markazit (FeS₂)3 vzorky, najviac 1815 zŕn
    • Scheelit (CaWO₄)2 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Malachit (Cu₂CO₃(OH)₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Kasiterit (SnO₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)62 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)23 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)23 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)21 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))20 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)5 vzoriek, najviac 15 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))2 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)2 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Titanit (CaTiSiO₅)2 vzorky, najviac 226 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Kovy v podzemnej vode

    • RézCuextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 16,5 μg/lmedián 0,250 μg/l59 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,5 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • HiganyHgextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 0,700 μg/lmedián 0,100 μg/l59 vzoriek95 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1994, 2,4 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AlumíniumAlextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 0,270 mg/lmedián 0,00500 mg/l59 vzoriek61 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 450 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,100 μg/l59 vzoriek92 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,1 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ÓlomPbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 0,500 μg/l59 vzoriek64 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1994, 2,4 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KrómCrvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 5,30 μg/lmedián 0,250 μg/l59 vzoriek63 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,250 μg/l59 vzoriek98 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,5 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SzelénSezvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 1,80 μg/lmedián 0,500 μg/l59 vzoriek97 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,7 km od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CinkZnmierne zvýšená
      najvyššie 436 μg/lmedián 13,0 μg/l59 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,5 km od vody. Porovnanie: 88. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLimierne zvýšená
      najvyššie 25,0 μg/lmedián 4,00 μg/l59 vzoriek25 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,5 km od vody. Porovnanie: 83. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArzénAsmierne zvýšená
      najvyššie 1,10 μg/lmedián 0,500 μg/l59 vzoriek97 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 1,9 km od vody. Porovnanie: 81. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • VasFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l44 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,5 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    forrás1416,2 Bq/l4,93 Bq/l
    studňa315,8 Bq/l7,40 Bq/l
    upravený prameň1034,0 Bq/l9,58 Bq/l
    vodný zdroj pre hromadné zásobovanie119,8 Bq/l19,8 Bq/l
    potok, rieka63,17 Bq/l0,970 Bq/l
    vodný zdroj pre individuálne zásobovanie29,75 Bq/l5,77 Bq/l
    minerálny prameň13,97 Bq/l3,97 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    Tatranská Kotlina (Tatranská Lomnica)stavebný kameňŤažené ložisko – Mestský podnik Spišská Belá s.r.o.240 m
    Holumnicaštrkopiesky a pieskyŤažené ložisko – GRAVEL EU s.r.o.680 m
    Rakúsyštrkopiesky a pieskyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – AGROSTAV, stavebno-obchodné družstvo Poprad2,7 km

    Rudné výskyty v metalogenetickej mape

    VýskytTyp rudyFémekFajOd vody
    Biele plesoŽelezné rudyFe, Cumineralogický výskyt3,6 km
    Jahňací štítŽelezné rudyFe, Cumineralogický výskyt4,3 km
    Kopa bránŽelezné rudyFe, Cumineralogický výskyt4,8 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    140 vrtov v pásme 3 km, z toho 38 hydrogeologických a 102 ostatných; s číslom archívnej správy 140.

    Hĺbky vrtov

    • legfeljebb 10 m72×
    • 10–30 m40×
    • 30–100 m4×
    • 100–300 m12×
    • nad 300 m1×

    Najbližšie vrty

    HelyszínFajMélységArchívna správaOd vody
    DP-3inžiniersko-geologický5,2 m10153110 m
    Tatranská Kotlinaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou138,6 m78486 101Bc11.pdf60 m
    Tatranská Kotlinaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou150,0 m78486 101Bc14.pdf60 m
    BP-4inžiniersko-geologický10,0 m10153160 m
    VB-1ložiskový4,5 m2113260 m
    Liptovská Kotlinaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou150,0 m78486 101Bc10.pdf70 m
    B-1inžiniersko-geologický7,0 m8728370 m
    Bušovceúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou5,6 m21130 101Bd3.pdf100 m
    Tatranská Kotlinaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou150,0 m78486 101Bc13.pdf110 m
    BP-3inžiniersko-geologický10,0 m101531110 m
    T-7inžiniersko-geologický5,0 m87283120 m
    BTH-4hydrogeologický100,0 m51589120 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    VrtHőmérsékletVýdatnosťMélységChemický typ vodyVyužívanieOd vody
    Vyšné Ružbachy – VR-220 °C0,6 l/s220 mCa-Mg-HCO3nevyužívaný9,7 km
    Vyšné Ružbachy – VRŠ-121 °C17,0 l/s1200 mCa-Mg-HCO3-SO4nevyužívaný9,8 km
    Veľká Lomnica – GVL-162 °C54,9 l/s2100 mCa-Mg-HCO3-SO4využívaný9,8 km
    Késmárk – GTK-147 °C1,5 l/s2500 mNa-HCO3využívaný9,9 km
    Vyšné Ružbachy – vrt20 °C75,0 l/s200 mCa-HCO3využívaný9,9 km

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ForrásFajVíz hőmérséklete (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 514280 m
    kategória b3minerálna voda15-2216-3028,5 km
    kategória b1minerálna voda15-22< 538,7 km
    kategória c2minerálna voda23-385-1519,1 km
    kategória c1minerálna voda23-38< 529,2 km
    kategória b4minerálna voda15-2231-5019,2 km
    kategória Vyšné Ružbachytermálne kúpalisko––19,7 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Environmentálne záťaže

    HelyszínČinnosťLátkaKlasifikáciaOd vody
    Spišská Belá – skládka Za potokomSK1001000P2,7 km

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Starý Smokovec – Tatranská Lomnica40 m²1960–20 m
    Bušovce–1970–30 m
    Bušovce120 m²1980–50 m
    Bušovce – Slovenská Ves400 m²1960–60 m
    Starý Smokovec – Tatranská Lomnica50 m²1970–70 m
    Lendak200 m²1960–70 m
    Lendak60 m²1960–70 m
    Starý Smokovec – Tatranská Lomnica120 m²1960–80 m

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy68×
    • Blokové rozpadliny3×
    • Blokové polia + zosuvy2×

    Stupeň aktivity

    • Stabilizovaný36×
    • Potenciálny35×
    • Aktívny2×

    Súčasný stav

    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 00035×
    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova34×
    • SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick2×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Szervezetek és helyszín

    Ki kezeli a horgászvizeket és hol találhatók

    Szervezetek a vízfolyásonki kezeli a horgászvizeket, és milyen feltételek vannak ott ma

    1. Spišská Belá1 horgászvíz · 15 km23Biela č. 123

    További vízfolyások a közelben

    Vízgyűjtő: Bodrog és Hernád