Score des conditions de pêche, meilleur créneau de la journée et parcours de pêche selon les meilleures conditions
Moyenne des parcours de pêche du cours d'eau
51de 100
Activité moyenne · moyenne de 2 parcours de pêche
Le chiffre dans l'en-tête est une estimation pour le milieu du cours d'eau basée sur la météo et les mesures. La moyenne des parcours de pêche prend également en compte les données satellitaires, l'ombrage et la géologie de chaque parcours.
Très élevée0
Élevée0
Moyenne2
Faible0
Meilleure plage horaire du jour
15:00–17:00
Stupavský potok č. 1, score de la fenêtre 52.
Le score est une estimation des conditions en fonction de la météo, de l'eau et de l'environnement, et non une prévision de touches. Recalculé à 06:04.
Carte et parcours de pêche du cours d'eau
Tracé du cours d'eau et de ses parcours de pêche. Vous pouvez colorer la ligne selon les conditions du jour, la qualité ou tout autre paramètre.
Choisissez une catégorie pour affiner la sélection. À côté de chaque option, vous voyez combien de parcours de pêche restent.
Couleur de la carte
Chargement de la carte…
Déplacez la carte avec deux doigts. En plein écran, un doigt suffit.
CyprinidésSalmonidés – zone à truiteSalmonidés – zone à ombre
plus basplus élevé
Le score est une estimation des conditions d’après la météo, l’eau et l’environnement, et non une prévision de touches. Pour chaque parcours de pêche, vous voyez de quoi il se compose, dans quelle mesure il est étayé par des données et d’où viennent ces données.
Profil altimétrique du cours d'eau
Comment le cours d'eau descend vers l'aval : chute, pente et vitesse de l'eau.
Cours d'eau rapidePodhorský potok: eau rapide, fond pierreux, rapides et fosses en aval. Eaux à truites typiques.
Profil altimétrique du cours d'eau : de 550 à 142 m au-dessus du niveau de la mer sur 25,3 km.Parcours de pêche dans l'ordre du plus haut (à gauche) au plus bas. Il peut y avoir un tronçon sans parcours de pêche entre les parcours ; il n'est pas affiché.
Point le plus haut
550 m a.s.l.
Point le plus bas
138 m a.s.l.
Chute des parcours de pêcheChuteLa différence d'altitude entre l'extrémité supérieure et inférieure du parcours de pêche en mètres. Plus la chute est grande sur une longueur courte, plus l'eau est rapide.
411 m
Pente moyennePente du cours d'eauChute par kilomètre en pour mille (‰, mètres par kilomètre). Jusqu'à 2 ‰, c'est une rivière de plaine lente, de 5 à 10 ‰ une rivière de piémont (ombre, truite), au-dessus de 10 ‰ un ruisseau rapide.
16 ‰
SinuositéSinuositéLa longueur du cours d'eau divisée par la distance en ligne directe entre ses extrémités. 1,0 est un cours d'eau droit ; au-dessus de 1,3, il méandre fortement. Les méandres créent des fosses sous les berges et des hauts-fonds dans les biefs intermédiaires.
1,52
Source : Open Topo Data (eudem25m), 4 nov. 2026. La pente et la chute sont approximatives et n'incluent que les sections des parcours de pêche.
Terrain en 3D
Chargement du modèle de terrain en 3D…
Images historiques
Évolution de l'environnement et de la nature de 2017 à 2023 : comment changent les berges, la végétation et le paysage autour de l'eau. Les images basculent automatiquement ; vous pouvez également les parcourir manuellement.
2017imagé 1 août 20172020imagé 21 août 20202023imagé 29 mai 2023
Pollution de l'eau sur le cours d'eau Stupavský potok
Qualité de l’eau selon le SHMÚ, stations d’épuration près des parcours de pêche et eaux souterraines environnantes
Eaux de surface près des parcours de pêchesite de surveillance SHMÚ le plus proche, 2025
0 sur 2 des parcours de pêche du cours d'eau disposant de données SHMÚ ont une norme non respectée sur le site le plus proche pour au moins un indicateur.
Aucune norme non respectée2
Eaux souterraines : valeurs mesuréesvaleur typique des stations à moins de 10 km, 2025
0 sur 2 parcours de pêche disposant de mesures ont à proximité une eau souterraine dépassant le seuil pour au moins un indicateur.
Profil du cours d'eau de la source à l'embouchurenombre d'indicateurs non respectés en 2025 sur les sites SHMÚ
Afficher les sites dans le tableau (2)
en amont de la station d’épuration de Borinkakm de rivière 9,3aucune norme non respectée
en aval de la station d’épuration de Borinkakm de rivière 7,7aucune norme non respectée
Source : SHMÚ (annuaires de la qualité des eaux de surface et souterraines), registre des stations d’épuration du VÚVH et EEA. Un point de mesure du SHMÚ est rattaché à un parcours de pêche d’après le nom identique du cours d’eau et la distance ; l’annuaire énumère les points qui n’ont pas respecté la norme, de sorte qu’un point absent ne prouve pas que l’eau soit propre.
Geológia a geochémia toku Stupavský potok
Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku
Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 25 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.
Hornina pod vodou
Náplavy riek60 % čiary vody
20 % mladé sedimenty, 20 % metamorfity
Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.
Voda podľa atlasu
pH 7,8modelový odhad
typ vody Ca–HCO₃–SO₄
Mineralizácia 434 mg/l, tvrdá voda (14,7 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.
Prvky v riečnom sedimente
0 de 15prvkov v horných 10 %
najvyššie: Cín 4,82 mg/kg
Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 88. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Teplo pod nohami
40°C v hĺbke 1 000 m
tepelný tok 63 mW/m²
V hĺbke 2 000 m okolo 79 °C (prírastok 39 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.
Prirodzené gama žiarenie
49nGy/h dávkový príkon
42. percentil na Slovensku
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.
Staré banské diela
143objektov do 3 km
ťažené: Au, Mn, Pb, Zn, Ag
Najbližšie: 4. bezmenná štôlňa (štôlňa), 50 m od vody.
Zlato v riečnom sedimente
0vzoriek so zlatom
15 rudných minerálov v sedimente
Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.
Stopové prvky vo vode toku
3 de 9ukazovateľov v horných 5 %
najvyššie: Meď 29,6 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (potok, 300 m S od kóty 572).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Vrty a rozbory podzemnej vody
932vrtov do 3 km
796 rozborov vody v okolí
Z toho 932 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Geotermálna energia
–
2 zdroje geotermálnych a minerálnych vôd do 10 km.
Environmentálne záťaže a skládky
8lokalít do 3 km
8 skládok
V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.
Ložiská a rudné výskyty
51záznamov do 5 km
23 ložísk, 28 rudných výskytov
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Zosuvy a svahové deformácie
3plôch do 3 km
2 aktívnych
Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.
Geologická stavba pod vodou
Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.
Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.
Náplavy riek60%SR 72 %
Mladé sedimenty20%SR 8,6 %
Metamorfity20%SR 1,4 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.
Geologický vek hornín
kvartér80%
kryštalinikum20%
Najčastejšie horninové jednotky
Útvar
Vek
Jednotka
Points
kvartér
holocén
fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív
3×
kvartér
pleistocén – holocén
deluviálno-proluviálne sedimenty: hlinité, až hlinito-kamenité dejekčné kužele, lokálne s obsahom štrkov a pie
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typická hrúbka kvartérneho pokryvu4,5m
2 – 575%SR 48 %
5 – 1025%SR 20 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické členenie
NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Neotektonické jednotky
pozitívna jednotka (pohorie)88%SR 60 %
negatívna jednotka (roviny nížin a nížinných kotlín, neotektonické panvové depresie)13%SR 13 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Smer neotektonických pohybov
stredný zdvih88%SR 32 %
stredný pokles13%SR 6,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pokrýva 5 z 10 bodov čiary vody.
Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda
Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.
Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)
Sable22%SR 3,9 %
Vápence22%SR 3,1 %
Íly11%SR 3,9 %
Ílovce11%SR 2,9 %
Kyslé plutonity11%SR 3,7 %
Sliene a slieňovce11%SR 0,4 %
ostatné11%
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ zvodnenca
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Piesky; Morské)22%SR 0,3 %
Zvodnence s prevažne puklinovým typom priepustnosti, vrátane kr… (Vápence; Nerozlíšené)22%SR 1,2 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Íly; Morské)11%SR 0,5 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Ílovce; Nerozl)11%SR 2,8 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Kyslé plutoni)11%SR 3,7 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Sliene a slie)11%SR 0,4 %
ostatné11%
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)
medzizrnová100%SR 86 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hydrogeologická funkcia
kolektor100%SR 95 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hlavný hydrogeologický región
kvartér a neogén južnej a juhovýchodnej časti Borskej nížiny100%SR 0,0 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chemický typ podzemných vôd
Ca-Mg-HCO3, príp. Ca-Mg-HCO3-SO4 typ60%SR 1,7 %
Ca-HCO3, resp. Ca-SO4-HCO3, resp. Ca-SO420%SR 3,4 %
Ca-HCO3, príp. Ca-HCO3-SO4 typ20%SR 0,4 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Trieda kvality podzemných vôd
A75%SR 36 %
E13%SR 6,5 %
B13%SR 18 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chémia povrchových vôd podľa atlasu
Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.
Acidité de l'eau
pH 7,83typické pásmo
Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.
Dureté de l'eau
14,7°dH, tvrdá
Súčet vápnika a horčíka (2,62 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.
douce
moyenne
dure
veľmi tvrdá
Rozpustené látky
434mg/l mineralizácia
Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Iónové zloženie vody
Katióny (kladné ióny)
Ca 71Mg 19Na+K 10
Anióny (záporné ióny)
HCO₃ 64SO₄ 28
Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–HCO₃–SO₄
Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.
Hlavné ióny
SulfatesSO473,8 mg/l78. percentil
CalciumCa82,9 mg/l72. percentil
DraslíkK4,24 mg/l67. percentil
ChloruresCl14,1 mg/l61. percentil
FluoruresF0,133 mg/l59. percentil
SodiumNa10,6 mg/l56. percentil
HydrogénuhličitanyHCO3214 mg/l50. percentil
MagnésiumMg13,5 mg/l44. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.
Potenciálne toxické a stopové prvky
CínSn4,82 mg/kg88. percentil
CuivreCu41,7 mg/kg85. percentil
MercureHg0,325 mg/kg84. percentil
MolybdèneMo0,635 mg/kg83. percentil
AntimoineSb1,87 mg/kg82. percentil
PlombPb25,3 mg/kg82. percentil
CadmiumCd0,377 mg/kg78. percentil
BizmutBi0,328 mg/kg78. percentil
ZincZn122 mg/kg70. percentil
SéléniumSe0,295 mg/kg61. percentil
ArsenicAs6,38 mg/kg47. percentil
NickelNi21,4 mg/kg34. percentil
CobaltCo7,17 mg/kg29. percentil
ChromeCr44,8 mg/kg11. percentil
VanadiumV43,5 mg/kg5. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
ManganèseMn2 068 mg/kg95. percentil
CalciumCa4,32 %77. percentil
SodiumNa1,01 %73. percentil
PhosphoreP868 mg/kg53. percentil
DraslíkK1,51 %49. percentil
AluminiumAl4,82 %20. percentil
MagnésiumMg0,642 %18. percentil
TitánTi3 297 mg/kg10. percentil
FerFe1,74 %5. percentil
Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
GáliumGa18,5 mg/kg85. percentil
StronciumSr163 mg/kg71. percentil
BáriumBa501 mg/kg70. percentil
BérylliumBe1,40 mg/kg49. percentil
RubídiumRb87,0 mg/kg46. percentil
CérCe55,5 mg/kg37. percentil
ZirkónZr352 mg/kg33. percentil
BoreB49,3 mg/kg22. percentil
LítiumLi23,7 mg/kg17. percentil
YtriumY19,3 mg/kg13. percentil
Prirodzená rádioaktivita a radón
Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.
Dávkový príkon gama žiarenia
49nGy/h vo vzduchu
rozsah 39 až 62 nGy/h
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Potassium (K)K1,34 %63. percentil
Ekvivalentné tórium (eTh)eTh7,33 ppm50. percentil
Ekvivalentný urán (eU)eU2,38 ppm27. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geotermálny potenciál
Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.
Teplota hornín s hĺbkou
40 / 79 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m
prírastok 39 °C na km
Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 63 mW/m².
Reliéf, klíma a pôdy
Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.
Priemerná januárová teplota-3,5°C
Priemerná júlová teplota18,7°C
Ročné zrážky671mm
Klimatickogeografické typy
horská klíma60%SR 33 %
nížinná klíma40%SR 38 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pásma
Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.
CuivreCuextrémna (horný 1 %)
najvyššie 29,6 μg/lmedián 1,00 μg/l12 vzoriek58 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: potok, 300 m S od kóty 572, 1999, 410 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLivysoká (horných 5 %)
najvyššie 66,0 μg/lmedián 10,0 μg/l12 vzoriek50 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: bez mena, 2008, 210 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
PlombPbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 5,52 μg/lmedián 2,50 μg/l12 vzoriek83 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Stupavský potok, 2008, 170 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
BáriumBazvýšená (horných 10 %)
najvyššie 106 μg/lmedián 44,0 μg/l12 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: potok, 300 m S od kóty 572, 1999, 410 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimoineSbzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,500 μg/l5 vzoriek60 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: potok, 800 m JZ od kóty Stratený kút 593, 1999, 90 m od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenicAsmierne zvýšená
najvyššie 2,00 μg/lmedián 1,00 μg/l12 vzoriek42 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Červený potok, 2008, 390 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SéléniumSenižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l12 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Červený potok, 2008, 390 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromeCrnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l12 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Červený potok, 2008, 390 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,150 μg/lmedián 0,150 μg/l12 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Červený potok, 390 m od vody. Porovnanie: 26. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Hlavné ióny, mineralizácia a pH
Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.
Oxid kremičitýSiO2mierne zvýšená
najvyššie 18,9 mg/lmedián 15,1 mg/l12 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: bez mena, 2011, 30 m od vody. Porovnanie: 76. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch
Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.
Ilmenit (FeTiO₃)72 vzoriek, najviac 815 zŕn
Magnetit (Fe₃O₄)70 vzoriek, najviac 815 zŕn
Rutil (TiO₂)70 vzoriek, najviac 555 zŕn
Barit (BaSO₄)62 vzoriek, najviac 815 zŕn
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)61 vzoriek, najviac 315 zŕn
Scheelit (CaWO₄)50 vzoriek, najviac 500 zŕn
Anatas (TiO₂)49 vzoriek, najviac 55 zŕn
Hematit (Fe₂O₃)48 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)45 vzoriek, najviac 55 zŕn
Pyrit (FeS₂)43 vzoriek, najviac 315 zŕn
Malachit (Cu₂CO₃(OH)₂)8 vzoriek, najviac 55 zŕn
Cinabarit (HgS)6 vzoriek, najviac 3 zŕn
Kasiterit (SnO₂)3 vzorky, najviac 1 zŕn
Antimonit (Sb₂S₃)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Arzenopyrit (FeAsS)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Horninotvorné a doprovodné minerály
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)72 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Zirkón (ZrSiO₄)72 vzoriek, najviac 815 zŕn
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)71 vzoriek, najviac 815 zŕn
Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))69 vzoriek, najviac 555 zŕn
Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))68 vzoriek, najviac 815 zŕn
Turmalíny (komplexný borosilikát)68 vzoriek, najviac 155 zŕn
Andaluzit (Al₂SiO₅)55 vzoriek, najviac 55 zŕn
Sillimanit (Al₂SiO₅)46 vzoriek, najviac 55 zŕn
Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)41 vzoriek, najviac 55 zŕn
Kyanit (Al₂SiO₅)38 vzoriek, najviac 55 zŕn
Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))26 vzoriek, najviac 1115 zŕn
Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)23 vzoriek, najviac 5 zŕn
Titanit (CaTiSiO₅)12 vzoriek, najviac 228 zŕn
Korund (Al₂O₃)5 vzoriek, najviac 55 zŕn
Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita
Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.
Chemické typy vôd v okolí
Ca-HCO317×
Ca-SO48×
CaSO48×
CaHCO37×
CaMgSO47×
CaMgHCO35×
Ca-SO4-HCO35×
Ca-Mg-HCO3-SO44×
Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy
trieda A34×
trieda B20×
trieda H8×
trieda E6×
trieda D6×
trieda C6×
trieda F4×
trieda G2×
Kovy v podzemnej vode
CadmiumCdextrémna (horný 1 %)
najvyššie 1 610 μg/lmedián 0,250 μg/l56 vzoriek77 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 1,5 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CuivreCuextrémna (horný 1 %)
najvyššie 67,0 μg/lmedián 1,00 μg/l56 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,8 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromeCrextrémna (horný 1 %)
najvyššie 34,1 μg/lmedián 0,700 μg/l56 vzoriek36 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,4 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AluminiumAlextrémna (horný 1 %)
najvyššie 5,05 mg/lmedián 0,0100 mg/l56 vzoriek45 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,8 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLiextrémna (horný 1 %)
najvyššie 152 μg/lmedián 9,50 μg/l56 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: drenáž, 1993, 910 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenicAsextrémna (horný 1 %)
najvyššie 116 μg/lmedián 0,500 μg/l56 vzoriek79 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 1,5 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimoineSbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 7,70 μg/lmedián 0,100 μg/l56 vzoriek75 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 1,5 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
PlombPbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 7,00 μg/lmedián 0,500 μg/l56 vzoriek70 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 1,8 km od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
MercureHgvysoká (horných 5 %)
najvyššie 0,200 μg/lmedián 0,100 μg/l56 vzoriek95 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 110 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ZincZnzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 717 μg/lmedián 10,0 μg/l56 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 340 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SéléniumSemierne zvýšená
najvyššie 1,40 μg/lmedián 0,500 μg/l56 vzoriek89 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,4 km od vody. Porovnanie: 87. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
FerFebežná hodnota
najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l19 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,3 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Radón vo vodách
Druh miesta
Vzoriek
Najvyšší radón
Medián
upravený prameň
7
304 Bq/l
104 Bq/l
source
19
106 Bq/l
12,7 Bq/l
studňa
7
10,6 Bq/l
8,68 Bq/l
vodná nádrž
1
4,56 Bq/l
4,56 Bq/l
potok, rieka
1
1,44 Bq/l
1,44 Bq/l
vodný zdroj pre individuálne zásobovanie
1
32,0 Bq/l
32,0 Bq/l
vrt s prelivom
1
39,0 Bq/l
39,0 Bq/l
Banské diela, ložiská a rudné výskyty
Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.
Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)
Au57×
Mn43×
Pb17×
Zn17×
Ag17×
Sb10×
Druhy banských objektov
štôlňa62×
halda38×
pinga, pingový ťah25×
šachta9×
iný druh objektu9×
Najbližšie staré banské diela
Nom
Espèce
Ťažené
Ukončenie
Od vody
4. bezmenná štôlňa
štôlňa
Mn rudy
1953
50 m
Odval pri 4. bezmennej štôlni
halda
Mn rudy
1953
50 m
Halda pri Mn štôlni
halda
Mn rudy
1953
50 m
Mn štôlňa
štôlňa
Mn rudy
1953
70 m
2. povrchové dobývky
iný druh objektu
Mn rudy
1953
80 m
Mn štôlňa
štôlňa
Mn rudy
1953
80 m
2.bezmenná štôlňa
štôlňa
vápence
170 m
1.bezmenná štôlňa
štôlňa
vápence pre cementárske účely
1958
190 m
Povrchové dobývky
iný druh objektu
pokrývačské bridlice?
420 m
1.pinga
pinga, pingový ťah
pokrývačské bridlice?
430 m
Ložiská a dobývacie priestory
Ložisko
Nerast
Stav a organizácia
Od vody
Borinka – Prepadlé
stavebný kameň
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
210 m
Borinka – Prepadlé
stavebný kameň
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
210 m
Turecký vrch
stavebný kameň
Ťažené ložisko – Vojenské lesy a majetky, š.p., o.z. Malacky
1,2 km
Pezinok – Sb
antimónové rudy
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – METAL – ECO SERVIS, spol. s r.o.
3,1 km
Cajla
stavebný kameň
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
3,3 km
Cajla
stavebný kameň
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
3,3 km
Pezinok I
zlaté rudy
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
3,4 km
Pezinok I
zlaté rudy
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
3,4 km
Pezinok – Vinohrady
antimónové rudy
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
3,9 km
Pezinok
zlaté rudy
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
3,9 km
Pezinok – Zlatá žila
zlaté rudy
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – ELGEO – BANSKÁ, s.r.o.
3,9 km
Pezinok – Sb
antimónové rudy
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – ELGEO – BANSKÁ, s.r.o.
3,9 km
Rudné výskyty v metalogenetickej mape
Výskyt
Typ rudy
Métaux
Espèce
Od vody
Borinka-Pod Zámčiskom
Mangánové rudy
Mn
ložiskový výskyt
390 m
Pezinok
Zlaté rudy
Au
malé ložisko
1,5 km
Pod Babou
Polymetalické rudy
Pb, Zn
mineralogický výskyt
2,1 km
Červený domček
Mangánové rudy
Mn
mineralogický výskyt
2,6 km
Pezinok – Sb
Antimónové rudy
Sb
malé ložisko
3,0 km
Pezinok – I
Zlato-strieborné rudy
Au, Ag, Sb
ložiskový výskyt
3,0 km
Augustín
Pyrit
pyrit, pyrotín
stredné ložisko
3,5 km
Pezinok-Trojárová
Antimonitovo-zlaté rudy
Sb, Au
stredné ložisko
3,6 km
Karol
Pyrit
pyrit, arzenopyrit
stredné ložisko
4,1 km
Pezinok-Sb
Antimónové rudy
Sb
malé ložisko
4,3 km
Vrty a archívne správy Geofondu
Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.
932 vrtov v pásme 3 km, z toho 93 hydrogeologických a 839 ostatných; s číslom archívnej správy 932.
Hĺbky vrtov
jusqu'à 10 m683×
10–30 m113×
30–100 m82×
100–300 m41×
nad 300 m9×
Najbližšie vrty
Lieu
Espèce
Profondeur
Archívna správa
Od vody
T-37
inžiniersko-geologický
2,5 m
18045
10 m
U-2
inžiniersko-geologický
10,0 m
19435
10 m
T-21
inžiniersko-geologický
2,5 m
18045
20 m
vrt č.30
bez určenia účelu
7,0 m
12652
20 m
U-1
inžiniersko-geologický
9,5 m
19435
30 m
6
inžiniersko-geologický
15,0 m
12653
30 m
V-103
ložiskový
15,0 m
4324
30 m
T-15
inžiniersko-geologický
2,5 m
18045
40 m
V-38
inžiniersko-geologický
10,0 m
17260
40 m
S-1
inžiniersko-geologický
8,0 m
87150
50 m
P133
inžiniersko-geologický
5,0 m
100375
50 m
K-2
inžiniersko-geologický
1,2 m
83686
50 m
Geotermálna energia a minerálne vody
Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.
Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd
Source
Espèce
Température de l’eau (°C)
Výdatnosť (l/s)
Počet
Najbližší od vody
kategória a1
minerálna voda
< 15
< 5
2
8,0 km
Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty
Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.
Skládky odpadov
Skládka
Plocha
Rok vzniku
Monitorovanie
Od vody
Stupava – Žabáreň – Stupava
126 308 m²
1978
monitorovaná
240 m
Stupava
200 m²
1984
–
580 m
Zohor – NNO – Zohor
52 610 m²
1996
monitorovaná
850 m
Zohor – NO – Zohor
11 500 m²
2004
monitorovaná
860 m
Stupava
300 m²
1982
–
910 m
Borinka – Borinka I
–
1980
–
1,0 km
Stupava
3 000 m²
1983
–
1,1 km
Marianka
–
1980
–
1,9 km
Zosuvy a svahové deformácie
Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.
Druhy deformácií
Zosuvy3×
Stupeň aktivity
Aktívny2×
Stabilizovaný1×
Súčasný stav
SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick3×
Ako čítať tieto údaje
Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.