Wskaźnik warunków połowu, najlepsze okno dnia i łowiska od najlepszych warunków
Średnia łowisk na cieku
15z 100
Niska aktywność · średnia z 8 łowisk
Liczba w nagłówku to oszacowanie dla środka cieku na podstawie pogody i pomiarów. Średnia łowisk dodatkowo uwzględnia dane satelitarne, zacienienie i geologię każdego łowiska.
Bardzo wysoka0
Wysoka0
Przeciętna0
Niska8
Kiedy jest najlepsze oknoile łowisk ma najlepsze dwugodzinne okno o danej godzinie
00
06
12
18
Najwięcej łowisk ma najlepsze okno około 06:00.
Wskaźnik to oszacowanie warunków na podstawie pogody, wody i otoczenia, a nie prognoza brań. Przeliczono o 05:04.
Mapa i łowiska cieku
Przebieg cieku i jego łowiska. Kolor linii przełączysz na warunki dziś, jakość lub dowolny inny parametr.
Wybierz kategorię i zawęź wybór. Przy każdej opcji zobaczysz, ile łowisk ci zostanie.
Kolor na mapie
Wczytywanie mapy…
Mapę przesuwasz dwoma palcami. Jednym palcem przewijasz stronę na całym ekranie.
KarpioweŁososiowo-pstrągoweŁososiowo-lipieniowe
niżejwyżej
Wskaźnik to oszacowanie warunków na podstawie pogody, wody i otoczenia, a nie prognoza brań. Przy każdym łowisku widzisz, z czego się składa, jak jest uzasadniony i skąd pochodzą dane.
Stan wody na cieku
Pomiary poziomu wody, temperatury i przepływu, pogoda przy cieku i stan z satelitów
Stany wody na cieku
Stacja
Status
Zmiana
Temperatura
Bardiów
127 cm
–
Gerlachov
55 cm
–
Hanušovce
3 cm
–
Marhaň
98 cm
–
Profil wysokościowy cieku
Jak ciek opada z biegiem wody: spadek, nachylenie i prędkość wody.
Łagodne nachylenieNurt jest wyczuwalny, na przemian występują płycizny i spokojne odcinki. Przejście między ciekiem nizinnym a podgórskim.
Profil wysokościowy cieku: od 787 do 111 m n.p.m. na 142,5 km.Łowiska w kolejności od najwyższego (po lewej) do najniższego. Między łowiskami może być odcinek bez łowiska, nie jest on wyświetlany.
Najwyższy punkt
787 m n.p.m.
Najniższy punkt
111 m n.p.m.
Spadek łowiskSpadekRóżnica wysokości n.p.m. między górnym a dolnym końcem łowiska w metrach. Im większy spadek na krótszej długości, tym szybsza woda.
676 m
Średnie nachylenieNachylenie ciekuSpadek na kilometr w promilach (‰, metry na kilometr). Do 2 ‰ to wolna rzeka nizinna, 5–10 ‰ rzeka podgórska (lipień, pstrąg), powyżej 10 ‰ szybki potok.
4,7 ‰
KrętośćKrętośćDługość cieku podzielona przez odległość jego końców w linii prostej. 1,0 to ciek prosty, powyżej 1,3 wyraźnie meandruje. Meandry tworzą doły pod brzegami i płycizny na przejściach między zakolami.
2,47
Źródło: Open Topo Data (eudem25m), 4 lis 2026. Nachylenie i spadek są orientacyjne, obejmują tylko odcinki łowisk.
Teren w 3D
Ładowanie modelu terenu 3D…
Zdjęcia historyczne
Zmiany otoczenia i przyrody od 2019 do 2025: jak zmieniają się brzegi, roślinność i krajobraz wokół wody. Zdjęcia przełączają się same, możesz też przeglądać je ręcznie.
2019zdjęcia z 4 lip 20192022zdjęcia z 10 paź 20222025zdjęcia z 7 sie 2025
Źródło: SHMÚ (roczniki jakości wód powierzchniowych i podziemnych), rejestr oczyszczalni z VÚVH i EEA. Stanowisko SHMÚ jest przypisywane do łowiska według tej samej nazwy cieku i odległości; rocznik podaje stanowiska, które nie spełniły normy, dlatego brak stanowiska nie jest dowodem czystej wody.
Geológia a geochémia toku Topľa
Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku
Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 170 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.
Hornina pod vodou
Náplavy riek73 % čiary vody
20 % flyš, 7 % mladé sedimenty
Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.
Voda podľa atlasu
pH 8,1modelový odhad
typ vody Ca–Mg–HCO₃
Mineralizácia 343 mg/l, tvrdá voda (14,4 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.
Prvky v riečnom sedimente
0 z 15prvkov v horných 10 %
najvyššie: Chróm 107 mg/kg
Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 85. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Teplo pod nohami
45°C v hĺbke 1 000 m
tepelný tok 77 mW/m²
V hĺbke 2 000 m okolo 76 °C (prírastok 31 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.
Prirodzené gama žiarenie
49nGy/h dávkový príkon
39. percentil na Slovensku
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.
Staré banské diela
21objektov do 3 km
ťažené: Hg
Najbližšie: Halda pri štôlni Ľudmila (halda), 190 m od vody.
Zlato v riečnom sedimente
120vzoriek so zlatom
20 rudných minerálov v sedimente
Najviac 37 zŕn v jednej vzorke (20 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Stopové prvky vo vode toku
2 z 10ukazovateľov v horných 5 %
najvyššie: Olovo 108 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (Skrabské).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Vrty a rozbory podzemnej vody
5 612vrtov do 3 km
3826 rozborov vody v okolí
Z toho 5266 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Geotermálna energia
90°C na ústí vrtu
2 geotermálne vrty do 10 km
Najteplejší: Lipany – L-1, výdatnosť 10,0 l/s, 7,6 km od vody.
Environmentálne záťaže a skládky
180lokalít do 3 km
15 záťaží, 165 skládok
Najbližšia záťaž: Bardejov – areál SNAHA v.d., 90 m od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.
Ložiská a rudné výskyty
157záznamov do 5 km
22 ložísk, 135 rudných výskytov
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Zosuvy a svahové deformácie
479plôch do 3 km
57 aktívnych
Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.
Geologická stavba pod vodou
Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.
Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.
Náplavy riek73%SR 72 %
Flyš20%SR 4,7 %
Mladé sedimenty6,7%SR 8,6 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.
Geologický vek hornín
kvartér80%
flyš20%
Najčastejšie horninové jednotky
Útvar
Vek
Jednotka
Pkt
kvartér
holocén
fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typická hrúbka kvartérneho pokryvu5,3m
2 – 547%SR 48 %
5 – 1026%SR 20 %
0 – 215%SR 16 %
10 – 1513%SR 7,1 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické jednotky
MAGURSKÝ PRÍKROV57%SR 34 %
ORAVIKUM43%SR 1,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické členenie
NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Neotektonické jednotky
pozitívna jednotka (pohorie)76%SR 60 %
negatívna jednotka (roviny nížin a nížinných kotlín, neotektonické panvové depresie)19%SR 13 %
negatívna jednotka (medzihorské kotliny)4,8%SR 14 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Smer neotektonických pohybov
stredný zdvih57%SR 32 %
veľký zdvih19%SR 26 %
veľmi malý pokles14%SR 7,3 %
malý pokles9,5%SR 8,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pokrýva 45 z 61 bodov čiary vody.
Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda
Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.
Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)
Pieskovce50%SR 15 %
Żwiry46%SR 52 %
Piaski3,8%SR 3,9 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ zvodnenca
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Pieskovce; Ner)50%SR 15 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)42%SR 22 %
Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Štrky; Fluviálne)3,8%SR 27 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Piesky; Lakust)3,8%SR 2,4 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)
puklinová91%SR 12 %
medzizrnová9,1%SR 86 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hydrogeologická funkcia
kolektor100%SR 95 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hlavný hydrogeologický región
paleogén Nízkych Beskýd v povodí Tople51%SR 1,5 %
paleogén Čergova38%SR 1,4 %
kvartér Ondavy a Tople od Slovenskej Kajne po Trebišov8,5%SR 0,0 %
neogén západnej časti Východoslovenskej nížiny2,1%SR 0,0 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chemický typ podzemných vôd
Ca-Mg-HCO3 typ92%SR 5,5 %
Ca-HCO3 typ8,3%SR 5,1 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Trieda kvality podzemných vôd
A56%SR 36 %
B44%SR 18 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geotermálne útvary podzemných vôd
Humenský chrbát100%SR 4,4 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chémia povrchových vôd podľa atlasu
Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.
Kwasowość wody
pH 8,07typické pásmo
Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.
Twardość wody
14,4°dH, tvrdá
Súčet vápnika a horčíka (2,58 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.
miękka
średnia
twarda
veľmi tvrdá
Rozpustené látky
343mg/l mineralizácia
Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Iónové zloženie vody
Katióny (kladné ióny)
Ca 65Mg 26Na+K 9
Anióny (záporné ióny)
HCO₃ 72SO₄ 22
Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃
Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.
Hlavné ióny
FluorkiF0,172 mg/l73. percentil
WapńCa73,9 mg/l63. percentil
SiarczanySO451,0 mg/l62. percentil
MagnezMg17,8 mg/l59. percentil
ChlorkiCl11,4 mg/l56. percentil
SódNa10,2 mg/l54. percentil
DraslíkK3,16 mg/l53. percentil
HydrogénuhličitanyHCO3214 mg/l50. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.
Potenciálne toxické a stopové prvky
ChromCr107 mg/kg85. percentil
RtęćHg0,171 mg/kg70. percentil
NikielNi25,2 mg/kg53. percentil
MolibdenMo0,329 mg/kg40. percentil
KadmCd0,145 mg/kg39. percentil
AntymonSb0,494 mg/kg35. percentil
BizmutBi0,181 mg/kg35. percentil
CínSn2,25 mg/kg33. percentil
WanadV60,1 mg/kg30. percentil
SelenSe0,163 mg/kg28. percentil
MiedźCu18,0 mg/kg24. percentil
OłówPb11,6 mg/kg23. percentil
KobaltCo6,22 mg/kg17. percentil
CynkZn65,2 mg/kg13. percentil
ArsenAs4,10 mg/kg13. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
SódNa1,08 %79. percentil
TitánTi4 837 mg/kg64. percentil
DraslíkK1,57 %58. percentil
WapńCa1,67 %39. percentil
GlinAl5,24 %36. percentil
ManganMn676 mg/kg29. percentil
ŻelazoFe2,23 %22. percentil
MagnezMg0,665 %21. percentil
FosforP603 mg/kg18. percentil
Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
ZirkónZr477 mg/kg74. percentil
BorB62,1 mg/kg55. percentil
BerylBe1,46 mg/kg52. percentil
YtriumY26,1 mg/kg41. percentil
CérCe56,3 mg/kg40. percentil
RubídiumRb83,7 mg/kg37. percentil
LítiumLi26,5 mg/kg32. percentil
GáliumGa11,0 mg/kg26. percentil
BáriumBa374 mg/kg26. percentil
StronciumSr103 mg/kg17. percentil
Prirodzená rádioaktivita a radón
Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.
Dávkový príkon gama žiarenia
49nGy/h vo vzduchu
rozsah 40 až 57 nGy/h
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Potas (K)K1,32 %57. percentil
Ekvivalentné tórium (eTh)eTh7,22 ppm45. percentil
Ekvivalentný urán (eU)eU2,39 ppm27. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geotermálny potenciál
Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.
Teplota hornín s hĺbkou
45 / 76 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m
prírastok 31 °C na km
Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 77 mW/m².
Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody
Humenský chrbát100%SR 4,4 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Reliéf, klíma a pôdy
Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.
Priemerná januárová teplota-3,8°C
Priemerná júlová teplota17,6°C
Ročné zrážky737mm
Klimatickogeografické typy
kotlinová klíma47%SR 29 %
horská klíma27%SR 33 %
nížinná klíma25%SR 38 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pásma
Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.
OłówPbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 108 μg/lmedián 3,60 μg/l62 vzoriek50 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Skrabské, 1999, 860 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KadmCdvysoká (horných 5 %)
najvyššie 1,00 μg/lmedián 0,150 μg/l58 vzoriek55 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Topľa, 80 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
MiedźCuzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 7,00 μg/lmedián 2,25 μg/l62 vzoriek44 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Topľa, 1999, 80 m od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenAszvýšená (horných 10 %)
najvyššie 5,00 μg/lmedián 1,00 μg/l61 vzoriek48 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: TOPĽA, 2005, 60 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromCrmierne zvýšená
najvyššie 4,40 μg/lmedián 1,00 μg/l47 vzoriek91 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Topľa, 1999, 70 m od vody. Porovnanie: 89. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
BáriumBamierne zvýšená
najvyššie 89,0 μg/lmedián 52,0 μg/l42 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Kurovec, 2008, 820 m od vody. Porovnanie: 87. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntymonSbmierne zvýšená
najvyššie 0,920 μg/lmedián 0,500 μg/l7 vzoriek57 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Sečovská Polianka-Pastovník, 1150 m SSV, 1999, 640 m od vody. Porovnanie: 81. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
StronciumSrbežná hodnota
najvyššie 264 μg/lmedián 250 μg/l5 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Topľa, 1999, 70 m od vody. Porovnanie: 66. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SelenSenižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l32 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Topľa, 1999, 90 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l32 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Topľa, 1999, 90 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Hlavné ióny, mineralizácia a pH
Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.
Oxid kremičitýSiO2mierne zvýšená
najvyššie 30,8 mg/lmedián 7,48 mg/l32 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Sečovská Polianka-Pastovník, 1150 m SSV, 1999, 640 m od vody. Porovnanie: 89. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch
Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.
Rutil (TiO₂)358 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Magnetit (Fe₃O₄)331 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)320 vzoriek, najviac 315 zŕn
Ilmenit (FeTiO₃)315 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)236 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Anatas (TiO₂)213 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Pyrit (FeS₂)203 vzoriek, najviac 815 zŕn
Barit (BaSO₄)187 vzoriek, najviac 2815 zŕn
Złoto (Au)120 vzoriek, najviac 37 zŕn
Hematit (Fe₂O₃)92 vzoriek, najviac 315 zŕn
Sfalerit (ZnS)57 vzoriek, najviac 400 zŕn
Cinabarit (HgS)47 vzoriek, najviac 400 zŕn
Kasiterit (SnO₂)13 vzoriek, najviac 4 zŕn
Chalkopyrit (CuFeS₂)8 vzoriek, najviac 5 zŕn
Scheelit (CaWO₄)6 vzoriek, najviac 5 zŕn
Realgár (AsS)3 vzorky, najviac 1 zŕn
Auripigment (As₂S₃)2 vzorky, najviac 5 zŕn
Arzenopyrit (FeAsS)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Markazit (FeS₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Malachit (Cu₂CO₃(OH)₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Najbližšie vzorky so zlatom
Vzorka
Zlato vo vzorke
Od vody
1501
5 zŕn
10 m
1507
1 zrno
20 m
955
37 zŕn
20 m
1511
3 zrná
20 m
1494
1 zrno
20 m
1499
3 zrná
20 m
2914
1 zrno
20 m
956
8 zŕn
30 m
Horninotvorné a doprovodné minerály
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)375 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Zirkón (ZrSiO₄)354 vzoriek, najviac 1115 zŕn
Turmalíny (komplexný borosilikát)262 vzoriek, najviac 315 zŕn
Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)242 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)182 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))144 vzoriek, najviac 315 zŕn
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)73 vzoriek, najviac 55 zŕn
Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))53 vzoriek, najviac 55 zŕn
Korund (Al₂O₃)42 vzoriek, najviac 55 zŕn
Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))36 vzoriek, najviac 55 zŕn
Titanit (CaTiSiO₅)1 vzorka, najviac 588 zŕn
Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita
Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.
Chemické typy vôd v okolí
Ca-Mg-HCO375×
Ca-HCO359×
Ca-Mg-HCO3-SO43×
Ca-HCO3-SO41×
Na-HCO31×
Mg-Ca-Na-HCO31×
Ca-Mg-HCO3-Cl1×
Mg-Ca-HCO31×
Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy
trieda A87×
trieda B23×
trieda C10×
trieda E9×
trieda G4×
trieda F4×
trieda D3×
trieda H2×
Kovy v podzemnej vode
LítiumLiextrémna (horný 1 %)
najvyššie 520 μg/lmedián 12,0 μg/l289 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 890 m od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromCrextrémna (horný 1 %)
najvyššie 45,5 μg/lmedián 0,250 μg/l289 vzoriek55 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,1 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CynkZnextrémna (horný 1 %)
najvyššie 11 561 μg/lmedián 23,0 μg/l289 vzoriek5 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,1 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
RtęćHgextrémna (horný 1 %)
najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,100 μg/l289 vzoriek91 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,1 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
MiedźCuextrémna (horný 1 %)
najvyššie 17,5 μg/lmedián 1,10 μg/l289 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,2 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
OłówPbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 10,0 μg/lmedián 0,500 μg/l289 vzoriek51 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,4 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenAsextrémna (horný 1 %)
najvyššie 17,0 μg/lmedián 0,500 μg/l289 vzoriek91 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 440 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KadmCdextrémna (horný 1 %)
najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,250 μg/l289 vzoriek96 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 810 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SelenSevysoká (horných 5 %)
najvyššie 6,30 μg/lmedián 0,500 μg/l289 vzoriek73 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,1 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntymonSbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 3,20 μg/lmedián 0,100 μg/l289 vzoriek89 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,4 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
GlinAlvysoká (horných 5 %)
najvyššie 0,130 mg/lmedián 0,00500 mg/l289 vzoriek71 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 50 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ŻelazoFebežná hodnota
najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l174 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,1 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Radón vo vodách
Druh miesta
Vzoriek
Najvyšší radón
Medián
studňa
39
25,1 Bq/l
7,93 Bq/l
źródło
41
40,7 Bq/l
6,95 Bq/l
potok, rieka
8
4,99 Bq/l
1,19 Bq/l
upravený prameň
22
47,3 Bq/l
14,4 Bq/l
minerálny prameň
5
19,3 Bq/l
4,88 Bq/l
iné
1
1,23 Bq/l
1,23 Bq/l
vodný zdroj pre individuálne zásobovanie
6
23,7 Bq/l
13,3 Bq/l
vodný zdroj pre hromadné zásobovanie
3
6,59 Bq/l
3,82 Bq/l
Banské diela, ložiská a rudné výskyty
Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.
Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)
Hg8×
Druhy banských objektov
štôlňa11×
halda8×
šachta2×
Najbližšie staré banské diela
Nazwa
Gatunek
Ťažené
Ukončenie
Od vody
Halda pri štôlni Ľudmila
halda
pieskovce
1983
190 m
Štôlňa Ľudmila
štôlňa
pieskovce
1983
210 m
Halda pri štôlni Anna
halda
rumelka
1984
280 m
Halda pri štôlni Mária
halda
rumelka
1937
340 m
Mária štôlňa
štôlňa
rumelka
1937
380 m
Halda 2. bezmennej št.
halda
rumelka
1978
440 m
Anna štôlňa
štôlňa
Hg rudy, rumelka
1984
440 m
2. bezmenná štôlňa – odvodňovacia
štôlňa
Hg rudy, rumelka
1978
450 m
2. bezmenná štôlňa – odvodňovacia
štôlňa
Hg rudy, rumelka
1978
450 m
Halda pri štôlni Júlia
halda
rumelka
1984
470 m
Ložiská a dobývacie priestory
Ložisko
Nerast
Stav a organizácia
Od vody
Dubinné
štrkopiesky a piesky
Ťažené ložisko – LOMY, s. r. o.
260 m
Čičava
keramické íly
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
400 m
Čičava
keramické íly
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
400 m
Bystré
tehliarske suroviny
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
630 m
Merník
ortuťové rudy
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
630 m
Bystré
tehliarske suroviny
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
630 m
Skrabské – Biela Hora
vápnitý slieň
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
1,3 km
Skrabské – Petkovce
vápnitý slieň
Ťažené ložisko – ZEOCEM Mining s. r. o.
1,4 km
Skrabské – Petkovce
vápnitý slieň
Ťažené ložisko – ZEOCEM s.r.o.
1,4 km
Moravany
horľavý zemný plyn
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – NAFTA a.s.
1,6 km
Moravany
horľavý zemný plyn
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – NAFTA a.s.
1,7 km
Moravany
horľavý zemný plyn
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – NAFTA a.s.
1,7 km
Rudné výskyty v metalogenetickej mape
Výskyt
Typ rudy
Metale
Gatunek
Od vody
Giraltovce
Zlaté rudy
Au
mineralogický výskyt
50 m
Livov
Zlaté rudy
Au
mineralogický výskyt
70 m
Giraltovce
Zlaté rudy
Au
mineralogický výskyt
70 m
Marhaň
Zlaté rudy
Au
mineralogický výskyt
80 m
Marhaň
Zlaté rudy
Au
mineralogický výskyt
80 m
Čičava
Ortuťové rudy
Hg
mineralogický výskyt
490 m
Merník
Ortuťové rudy
Hg
malé ložisko
760 m
Snakov
Zlaté rudy
Au
mineralogický výskyt
2,3 km
Majerovce
Ortuťové rudy
Hg
mineralogický výskyt
2,4 km
Detrík
Zlaté rudy
Au
mineralogický výskyt
2,8 km
Vrty a archívne správy Geofondu
Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.
5 612 vrtov v pásme 3 km, z toho 597 hydrogeologických a 5015 ostatných; s číslom archívnej správy 5266.
Hĺbky vrtov
do 10 m3733×
10–30 m1099×
30–100 m111×
100–300 m284×
nad 300 m241×
Najbližšie vrty
Lokalizacja
Gatunek
Głębokość
Archívna správa
Od vody
Bogliarka
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
8,2 m
64150 103Ab59.pdf
10 m
Lukov
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
100,0 m
81480 103Aa23.pdf
10 m
S-1
inžiniersko-geologický
5,8 m
21214
10 m
VMČ-1-6/84
ložiskový
9,0 m
78363
10 m
SV-40
ložiskový
7,0 m
29519
10 m
S-68
inžiniersko-geologický
4,0 m
1978
10 m
COH-104
hydrogeologický
100,0 m
81480
10 m
S-2
inžiniersko-geologický
6,8 m
21214
10 m
S-4
inžiniersko-geologický
6,5 m
28194
10 m
JV-1
inžiniersko-geologický
8,0 m
74429
10 m
V-7
inžiniersko-geologický
2,5 m
25513
10 m
Bardiów
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
5,3 m
73441 103Ba106.pdf
20 m
Geotermálna energia a minerálne vody
Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.
Vrt
Temperatura
Výdatnosť
Głębokość
Chemický typ vody
Využívanie
Od vody
Lipany – L-1
90 °C
10,0 l/s
4000 m
Na-HCO3-Cl-SO4
nevyužívaný
7,6 km
Lipany – L-2
51 °C
4,5 l/s
3500 m
Na-Cl
nevyužívaný
8,9 km
Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd
Źródło
Gatunek
Temperatura wody (°C)
Výdatnosť (l/s)
Počet
Najbližší od vody
kategória a1
minerálna voda
< 15
< 5
37
270 m
kategória b1
minerálna voda
15-22
< 5
3
1,7 km
Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty
Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.
Environmentálne záťaže
Lokalizacja
Činnosť
Látka
Klasifikácia
Od vody
Bardejov – areál SNAHA v.d.
SK1001300P
90 m
Čičava – areál poľnohospodárskeho družstva
SK2005700F
180 m
Bardiów – areál podniku JAS
SK1001300P
280 m
Bardiów – elektrická stanica (ES)
SK1001300P
350 m
Merník – ortuťové bane
SK2005700F
560 m
Vranov nad Topľou – Čemerné – areál tehelne
SK2005800P
590 m
Sačurov – starý parný mlyn
SK1001500P
660 m
Komárany – sklad agrochemikálií
SK1001500P
890 m
Bystré – bývalá tehelňa TEMAKO
SK2005700F
1,0 km
Čaklov – areál bývalého PD
SK2005800P
1,2 km
Skládky odpadov
Skládka
Plocha
Rok vzniku
Monitorovanie
Od vody
Nemcovce
–
1975
–
10 m
Bardejovská Nová Ves
–
1980
–
20 m
Hrabovec
70 m²
1985
–
20 m
Bogliarka
60 m²
1985
–
30 m
Vlača
300 m²
–
–
30 m
Skrabské
250 m²
–
–
30 m
Mokroluh
10 m²
1983
–
30 m
Kružlov
20 m²
1985
–
40 m
Zosuvy a svahové deformácie
Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.
Druhy deformácií
Zosuvy474×
Svahové prúdy3×
Stupeň aktivity
Potenciálny348×
Stabilizovaný72×
Aktívny57×
Súčasný stav
SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova152×
Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 00077×
SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick59×
Nedostatočne doložené56×
SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S19×
Ako čítať tieto údaje
Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.