Оцінка умов лову, найкраще вікно дня та рибальські ділянки за найкращими умовами
Середнє по рибальських ділянках водотоку
15з 100
Низька активність · середнє з 8 рибальських ділянок
Число в шапці є оцінкою для середини водотоку на основі погоди та вимірювань. Середнє значення рибальських ділянок також враховує супутникові дані, затінення та геологію кожної ділянки.
Дуже висока0
Висока0
Середня0
Низька8
Коли найкраще вікноскільки рибальських ділянок мають своє найкраще двогодинне вікно в задану годину
00
06
12
18
Найбільше рибальських ділянок мають найкраще вікно близько 06:00.
Оцінка є прогнозом умов за погодою, водою та навколишнім середовищем, а не прогнозом клювання. Перераховано о 03:04.
Карта та рибальські ділянки водотоку
Перебіг водотоку та його рибальські ділянки. Колір ліній можна перемкнути на умови сьогодні, якість або будь-який інший параметр.
Докладні фільтрирегіон, район, русло, глибина, затінення, супутники, хімія води, забруднення, риби, геологія
1445ділянок
Виберіть категорію, щоб звузити добірку. Біля кожного варіанта видно, скільки ділянок залишиться.
Колір мапи
Завантаження мапи…
Рухайте мапу двома пальцями. У повноекранному режимі достатньо одного пальця.
КороповіЛососеві – форельовіЛососеві – харіусові
нижчевище
Бал — це оцінка умов за погодою, водою й оточенням, а не прогноз клювання. Для кожної ділянки видно, з чого він складається, наскільки підтверджений даними й звідки дані.
Стан води на водотоці
Вимірювання рівня води, температури та потоку, погоди біля водотоку та стану з супутників
Рівні води на водотоці
Станція
Статус
Зміна
Температура
Бардіїв
127 см
–
Ґерлахов
55 см
–
Ганушовце
3 см
–
Маргань
98 см
–
Висотний профіль водотоку
Як падає водотік за течією: падіння, ухил та швидкість води.
Помірний схилТечія відчутна, мілини та плеса чергуються. Перехід між рівнинним та передгірним водотоком.
Висотний профіль водотоку: від 787 до 111 м н. р. м. на 142,5 км.Рибальські ділянки в порядку від найвищої (зліва) до найнижчої. Між рибальськими ділянками може бути ділянка без рибальської ділянки; вона не відображається.
Найвища точка
787 м н. р. м.
Найнижча точка
111 м н. р. м.
Падіння рибальських ділянокПадінняРізниця висот між верхнім та нижнім кінцем рибальської ділянки в метрах. Чим більший падіння на коротшій довжині, тим швидша вода.
676 м
Середній ухилСхил водотокуПадіння на кілометр у проміле (‰, метри на кілометр). До 2 ‰ є повільна рівнинна річка, від 5 до 10 ‰ передгірна річка (хайріус, форель), понад 10 ‰ швидкий струмок.
4,7 ‰
ЗвивистістьСвивистістьДовжина водотоку, поділена на відстань по прямій між його кінцями. 1,0 є прямим водотоком, вище 1,3 сильно меандрує. Меандри утворюють ями під берегами та мілину на ділянках між ними.
2,47
Джерело: Open Topo Data (eudem25m), 4 лист. 2026. Ухил та падіння є орієнтовними, охоплюють лише ділянки рибальських ділянок.
Рельєф у 3D
Завантаження 3D моделі рельєфу…
Історичні знімки
Зміни навколишнього середовища та природи з 2019 по 2025 рік: як змінюються береги, рослинність і пейзаж навколо води. Знімки перемикаються автоматично, ви також можете гортати їх вручну.
Джерело: SHMÚ (щорічники якості поверхневих і ґрунтових вод), реєстр очисних споруд VÚVH та EEA. Пункт вимірювання SHMÚ зіставляється з ділянкою за однаковою назвою водотоку та за відстанню; щорічник перелічує пункти, що не виконали норму, тому відсутність пункту не доводить чистоту води.
Geológia a geochémia toku Topľa
Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku
Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 170 км čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.
Hornina pod vodou
Náplavy riek73 % čiary vody
20 % flyš, 7 % mladé sedimenty
Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.
Voda podľa atlasu
pH 8,1modelový odhad
typ vody Ca–Mg–HCO₃
Mineralizácia 343 mg/l, tvrdá voda (14,4 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.
Prvky v riečnom sedimente
0 з 15prvkov v horných 10 %
najvyššie: Chróm 107 mg/kg
Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 85. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Prirodzené gama žiarenie
49nGy/h dávkový príkon
39. percentil na Slovensku
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.
Staré banské diela
21objektov do 3 km
ťažené: Hg
Najbližšie: Halda pri štôlni Ľudmila (halda), 190 m od vody.
Zlato v riečnom sedimente
120vzoriek so zlatom
20 rudných minerálov v sedimente
Najviac 37 zŕn v jednej vzorke (20 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Stopové prvky vo vode toku
2 з 10ukazovateľov v horných 5 %
najvyššie: Olovo 108 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (Skrabské).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Vrty a rozbory podzemnej vody
5 612vrtov do 3 km
3826 rozborov vody v okolí
Z toho 5266 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Geotermálna energia
90°C na ústí vrtu
2 geotermálne vrty do 10 km
Najteplejší: Lipany – L-1, výdatnosť 10,0 l/s, 7,6 km od vody.
Environmentálne záťaže a skládky
180lokalít do 3 km
15 záťaží, 165 skládok
Najbližšia záťaž: Bardejov – areál SNAHA v.d., 90 m od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.
Ložiská a rudné výskyty
157záznamov do 5 km
22 ložísk, 135 rudných výskytov
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Zosuvy a svahové deformácie
479plôch do 3 km
57 aktívnych
Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.
Geologická stavba pod vodou
Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.
Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.
Náplavy riek73%SR 72 %
Флиш20%SR 4,7 %
Mladé sedimenty6,7%SR 8,6 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.
Geologický vek hornín
kvartér80%
flyš20%
Najčastejšie horninové jednotky
Утвар
Век
Єднотка
Балів
kvartér
holocén
fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typická hrúbka kvartérneho pokryvu5,3m
2 – 547%SR 48 %
5 – 1026%SR 20 %
0 – 215%SR 16 %
10 – 1513%SR 7,1 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pokrýva 45 z 61 bodov čiary vody.
Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda
Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.
Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)
Піесковце50%SR 15 %
Гравій46%SR 52 %
Пісок3,8%SR 3,9 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ zvodnenca
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Pieskovce; Ner)50%SR 15 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)42%SR 22 %
Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Štrky; Fluviálne)3,8%SR 27 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Piesky; Lakust)3,8%SR 2,4 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)
puklinová91%SR 12 %
medzizrnová9,1%SR 86 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hydrogeologická funkcia
kolektor100%SR 95 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hlavný hydrogeologický región
paleogén Nízkych Beskýd v povodí Tople51%SR 1,5 %
paleogén Čergova38%SR 1,4 %
kvartér Ondavy a Tople od Slovenskej Kajne po Trebišov8,5%SR 0,0 %
neogén západnej časti Východoslovenskej nížiny2,1%SR 0,0 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chemický typ podzemných vôd
Ca-Mg-HCO3 typ92%SR 5,5 %
Ca-HCO3 typ8,3%SR 5,1 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Trieda kvality podzemných vôd
A56%SR 36 %
B44%SR 18 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geotermálne útvary podzemných vôd
Humenský chrbát100%SR 4,4 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chémia povrchových vôd podľa atlasu
Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.
Кислотність води
pH 8,07typické pásmo
Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.
Жорсткість води
14,4°dH, tvrdá
Súčet vápnika a horčíka (2,58 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.
м'яка
середня
жорстка
veľmi tvrdá
Rozpustené látky
343mg/l mineralizácia
Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Iónové zloženie vody
Katióny (kladné ióny)
Ца 65Мґ 26Na+K 9
Anióny (záporné ióny)
HCO₃ 72SO₄ 22
Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃
Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.
Hlavné ióny
ФторидиF0,172 мг/л73. percentil
КальційЦа73,9 мг/л63. percentil
СульфатиSO451,0 мг/л62. percentil
МагнійМґ17,8 мг/л59. percentil
ХлоридиЦл11,4 мг/л56. percentil
НатрійНа10,2 мг/л54. percentil
ДраслікK3,16 мг/л53. percentil
ГидроґенуглічітаниHCO3214 мг/л50. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.
Potenciálne toxické a stopové prvky
ХромЦр107 мг/кг85. percentil
РтутьГґ0,171 мг/кг70. percentil
НікельНі25,2 мг/кг53. percentil
МолібденМо0,329 мг/кг40. percentil
КадмійЦд0,145 мг/кг39. percentil
АнтимонСб0,494 мг/кг35. percentil
БізмутБі0,181 мг/кг35. percentil
ЦінСн2,25 мг/кг33. percentil
ВанадійV60,1 мг/кг30. percentil
СеленСе0,163 мг/кг28. percentil
МідьЦу18,0 мг/кг24. percentil
ОловоПб11,6 мг/кг23. percentil
КобальтЦо6,22 мг/кг17. percentil
ЦинкЗн65,2 мг/кг13. percentil
АрсенАс4,10 мг/кг13. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
НатрійНа1,08 %79. percentil
ТітанТі4 837 мг/кг64. percentil
ДраслікK1,57 %58. percentil
КальційЦа1,67 %39. percentil
АлюмінійАл5,24 %36. percentil
МарганецьМн676 мг/кг29. percentil
ЗалізоФе2,23 %22. percentil
МагнійМґ0,665 %21. percentil
ФосфорP603 мг/кг18. percentil
Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
ЗірконЗр477 мг/кг74. percentil
БорB62,1 мг/кг55. percentil
БерилійБе1,46 мг/кг52. percentil
ИтріумY26,1 мг/кг41. percentil
ЦерЦе56,3 мг/кг40. percentil
РубідіумРб83,7 мг/кг37. percentil
ЛітіумЛі26,5 мг/кг32. percentil
ҐаліумҐа11,0 мг/кг26. percentil
БаріумБа374 мг/кг26. percentil
СтронціумСр103 мг/кг17. percentil
Prirodzená rádioaktivita a radón
Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.
Dávkový príkon gama žiarenia
49nGy/h vo vzduchu
rozsah 40 až 57 nGy/h
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Калій (K)K1,32 %57. percentil
Ekvivalentné tórium (eTh)eTh7,22 ppm45. percentil
Ekvivalentný urán (eU)eU2,39 ppm27. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Mapa pásma
Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.
ОловоПбextrémna (horný 1 %)
najvyššie 108 μg/lmedián 3,60 μg/l62 vzoriek50 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Skrabské, 1999, 860 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
КадмійЦдvysoká (horných 5 %)
najvyššie 1,00 μg/lmedián 0,150 μg/l58 vzoriek55 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Topľa, 80 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
МідьЦуzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 7,00 μg/lmedián 2,25 μg/l62 vzoriek44 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Topľa, 1999, 80 m od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
АрсенАсzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 5,00 μg/lmedián 1,00 μg/l61 vzoriek48 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: TOPĽA, 2005, 60 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ХромЦрmierne zvýšená
najvyššie 4,40 μg/lmedián 1,00 μg/l47 vzoriek91 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Topľa, 1999, 70 m od vody. Porovnanie: 89. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
БаріумБаmierne zvýšená
najvyššie 89,0 μg/lmedián 52,0 μg/l42 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Kurovec, 2008, 820 m od vody. Porovnanie: 87. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
АнтимонСбmierne zvýšená
najvyššie 0,920 μg/lmedián 0,500 μg/l7 vzoriek57 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Sečovská Polianka-Pastovník, 1150 m SSV, 1999, 640 m od vody. Porovnanie: 81. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
СтронціумСрbežná hodnota
najvyššie 264 μg/lmedián 250 μg/l5 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Topľa, 1999, 70 m od vody. Porovnanie: 66. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
СеленСеnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l32 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Topľa, 1999, 90 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ЛітіумЛіnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l32 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Topľa, 1999, 90 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Hlavné ióny, mineralizácia a pH
Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.
Oxid kremičitýSiO2mierne zvýšená
najvyššie 30,8 мг/лmedián 7,48 мг/л32 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Sečovská Polianka-Pastovník, 1150 m SSV, 1999, 640 m od vody. Porovnanie: 89. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch
Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.
Rutil (TiO₂)358 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Magnetit (Fe₃O₄)331 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)320 vzoriek, najviac 315 zŕn
Ilmenit (FeTiO₃)315 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)236 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Anatas (TiO₂)213 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Pyrit (FeS₂)203 vzoriek, najviac 815 zŕn
Barit (BaSO₄)187 vzoriek, najviac 2815 zŕn
Золото (Ау)120 vzoriek, najviac 37 zŕn
Hematit (Fe₂O₃)92 vzoriek, najviac 315 zŕn
Сфалеріт (ЗнС)57 vzoriek, najviac 400 zŕn
Цінабаріт (ГґС)47 vzoriek, najviac 400 zŕn
Kasiterit (SnO₂)13 vzoriek, najviac 4 zŕn
Chalkopyrit (CuFeS₂)8 vzoriek, najviac 5 zŕn
Scheelit (CaWO₄)6 vzoriek, najviac 5 zŕn
Реалґар (АсС)3 vzorky, najviac 1 zŕn
Auripigment (As₂S₃)2 vzorky, najviac 5 zŕn
Арзенопиріт (ФеАсС)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Markazit (FeS₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Malachit (Cu₂CO₃(OH)₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Najbližšie vzorky so zlatom
Взорка
Zlato vo vzorke
Od vody
1501
5 zŕn
10 м
1507
1 zrno
20 м
955
37 zŕn
20 м
1511
3 zrná
20 м
1494
1 zrno
20 м
1499
3 zrná
20 м
2914
1 zrno
20 м
956
8 zŕn
30 м
Horninotvorné a doprovodné minerály
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)375 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Zirkón (ZrSiO₄)354 vzoriek, najviac 1115 zŕn
Turmalíny (komplexný borosilikát)262 vzoriek, najviac 315 zŕn
Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)242 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)182 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))144 vzoriek, najviac 315 zŕn
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)73 vzoriek, najviac 55 zŕn
Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))53 vzoriek, najviac 55 zŕn
Korund (Al₂O₃)42 vzoriek, najviac 55 zŕn
Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))36 vzoriek, najviac 55 zŕn
Titanit (CaTiSiO₅)1 vzorka, najviac 588 zŕn
Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita
Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.
Chemické typy vôd v okolí
Ца-Мґ-HCO375×
Ца-HCO359×
Ца-Мґ-HCO3-SO43×
Ца-HCO3-SO41×
На-HCO31×
Мґ-Ца-На-HCO31×
Ца-Мґ-HCO3-Цл1×
Мґ-Ца-HCO31×
Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy
trieda A87×
trieda B23×
trieda C10×
trieda E9×
trieda G4×
trieda F4×
trieda D3×
trieda H2×
Kovy v podzemnej vode
ЛітіумЛіextrémna (horný 1 %)
najvyššie 520 μg/lmedián 12,0 μg/l289 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 890 m od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ХромЦрextrémna (horný 1 %)
najvyššie 45,5 μg/lmedián 0,250 μg/l289 vzoriek55 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,1 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ЦинкЗнextrémna (horný 1 %)
najvyššie 11 561 μg/lmedián 23,0 μg/l289 vzoriek5 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,1 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
РтутьГґextrémna (horný 1 %)
najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,100 μg/l289 vzoriek91 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,1 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
МідьЦуextrémna (horný 1 %)
najvyššie 17,5 μg/lmedián 1,10 μg/l289 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,2 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ОловоПбextrémna (horný 1 %)
najvyššie 10,0 μg/lmedián 0,500 μg/l289 vzoriek51 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,4 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
АрсенАсextrémna (horný 1 %)
najvyššie 17,0 μg/lmedián 0,500 μg/l289 vzoriek91 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 440 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
КадмійЦдextrémna (horný 1 %)
najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,250 μg/l289 vzoriek96 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 810 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
СеленСеvysoká (horných 5 %)
najvyššie 6,30 μg/lmedián 0,500 μg/l289 vzoriek73 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,1 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
АнтимонСбvysoká (horných 5 %)
najvyššie 3,20 μg/lmedián 0,100 μg/l289 vzoriek89 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,4 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
АлюмінійАлvysoká (horných 5 %)
najvyššie 0,130 мг/лmedián 0,00500 мг/л289 vzoriek71 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 50 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ЗалізоФеbežná hodnota
najvyššie 0,00500 мг/лmedián 0,00500 мг/л174 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,1 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Radón vo vodách
Druh miesta
Взоріек
Najvyšší radón
Медіан
studňa
39
25,1 Bq/l
7,93 Bq/l
джерело
41
40,7 Bq/l
6,95 Bq/l
potok, rieka
8
4,99 Bq/l
1,19 Bq/l
upravený prameň
22
47,3 Bq/l
14,4 Bq/l
minerálny prameň
5
19,3 Bq/l
4,88 Bq/l
iné
1
1,23 Bq/l
1,23 Bq/l
vodný zdroj pre individuálne zásobovanie
6
23,7 Bq/l
13,3 Bq/l
vodný zdroj pre hromadné zásobovanie
3
6,59 Bq/l
3,82 Bq/l
Banské diela, ložiská a rudné výskyty
Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.
Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)
Гґ8×
Druhy banských objektov
štôlňa11×
halda8×
šachta2×
Najbližšie staré banské diela
Назва
Вид
Тяжене
Уконченіе
Od vody
Halda pri štôlni Ľudmila
halda
pieskovce
1983
190 м
Штуолня Людміла
štôlňa
pieskovce
1983
210 м
Halda pri štôlni Anna
halda
rumelka
1984
280 м
Halda pri štôlni Mária
halda
rumelka
1937
340 м
Mária štôlňa
štôlňa
rumelka
1937
380 м
Halda 2. bezmennej št.
halda
rumelka
1978
440 м
Anna štôlňa
štôlňa
Hg rudy, rumelka
1984
440 м
2. bezmenná štôlňa – odvodňovacia
štôlňa
Hg rudy, rumelka
1978
450 м
2. bezmenná štôlňa – odvodňovacia
štôlňa
Hg rudy, rumelka
1978
450 м
Halda pri štôlni Júlia
halda
rumelka
1984
470 м
Ložiská a dobývacie priestory
Ложіско
Нераст
Stav a organizácia
Od vody
Дубінне
štrkopiesky a piesky
Ťažené ložisko – LOMY, s. r. o.
260 м
Чічава
keramické íly
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
400 м
Чічава
keramické íly
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
400 м
Бистре
tehliarske suroviny
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
630 м
Мернік
ortuťové rudy
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
630 м
Бистре
tehliarske suroviny
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
630 м
Скрабске – Біела Гора
vápnitý slieň
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
1,3 км
Скрабске – Петковце
vápnitý slieň
Ťažené ložisko – ZEOCEM Mining s. r. o.
1,4 км
Скрабске – Петковце
vápnitý slieň
Ťažené ložisko – ZEOCEM s.r.o.
1,4 км
Моравани
horľavý zemný plyn
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – NAFTA a.s.
1,6 км
Моравани
horľavý zemný plyn
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – NAFTA a.s.
1,7 км
Моравани
horľavý zemný plyn
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – NAFTA a.s.
1,7 км
Rudné výskyty v metalogenetickej mape
Вискит
Typ rudy
Метали
Вид
Od vody
Ґіралтовце
Zlaté rudy
Ау
mineralogický výskyt
50 м
Лівов
Zlaté rudy
Ау
mineralogický výskyt
70 м
Ґіралтовце
Zlaté rudy
Ау
mineralogický výskyt
70 м
Маргань
Zlaté rudy
Ау
mineralogický výskyt
80 м
Маргань
Zlaté rudy
Ау
mineralogický výskyt
80 м
Чічава
Ortuťové rudy
Гґ
mineralogický výskyt
490 м
Мернік
Ortuťové rudy
Гґ
malé ložisko
760 м
Снаков
Zlaté rudy
Ау
mineralogický výskyt
2,3 км
Маєровце
Ortuťové rudy
Гґ
mineralogický výskyt
2,4 км
Детрік
Zlaté rudy
Ау
mineralogický výskyt
2,8 км
Vrty a archívne správy Geofondu
Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.
5 612 vrtov v pásme 3 km, z toho 597 hydrogeologických a 5015 ostatných; s číslom archívnej správy 5266.
Hĺbky vrtov
до 10 м3733×
10–30 м1099×
30–100 м111×
100–300 м284×
nad 300 m241×
Najbližšie vrty
Локація
Вид
Глибина
Archívna správa
Od vody
Боґліарка
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
8,2 м
64150 103Ab59.pdf
10 м
Луков
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
100,0 м
81480 103Aa23.pdf
10 м
S-1
inžiniersko-geologický
5,8 м
21214
10 м
VMČ-1-6/84
ložiskový
9,0 м
78363
10 м
SV-40
ložiskový
7,0 м
29519
10 м
S-68
inžiniersko-geologický
4,0 м
1978
10 м
COH-104
hydrogeologický
100,0 м
81480
10 м
S-2
inžiniersko-geologický
6,8 м
21214
10 м
S-4
inžiniersko-geologický
6,5 м
28194
10 м
JV-1
inžiniersko-geologický
8,0 м
74429
10 м
V-7
inžiniersko-geologický
2,5 м
25513
10 м
Бардіїв
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
5,3 м
73441 103Ba106.pdf
20 м
Geotermálna energia a minerálne vody
Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.
Врт
Температура
Видатность
Глибина
Chemický typ vody
Виужіваніе
Od vody
Ліпани – L-1
90 °C
10,0 л/с
4000 м
На-HCO3-Цл-SO4
nevyužívaný
7,6 км
Ліпани – L-2
51 °C
4,5 л/с
3500 м
На-Цл
nevyužívaný
8,9 км
Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd
Джерело
Вид
Температура води (°C)
Видатность (л/с)
Почет
Najbližší od vody
kategória a1
minerálna voda
< 15
< 5
37
270 м
kategória b1
minerálna voda
15-22
< 5
3
1,7 км
Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty
Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.
Environmentálne záťaže
Локація
Чінность
Латка
Класіфікаціа
Od vody
Bardejov – areál SNAHA v.d.
SK1001300P
90 м
Čičava – areál poľnohospodárskeho družstva
SK2005700F
180 м
Бардіїв – ареал подніку ЯС
SK1001300P
280 м
Бардіїв – електріцка станіца (ES)
SK1001300P
350 м
Merník – ortuťové bane
SK2005700F
560 м
Вранов-над-Топльою – Чемерне – ареал тегелне
SK2005800P
590 м
Sačurov – starý parný mlyn
SK1001500P
660 м
Komárany – sklad agrochemikálií
SK1001500P
890 м
Bystré – bývalá tehelňa TEMAKO
SK2005700F
1,0 км
Чаклов – ареал бивалего ПД
SK2005800P
1,2 км
Skládky odpadov
Складка
Плоха
Rok vzniku
Моніторованіе
Od vody
Немцовце
–
1975
–
10 м
Бардейовска Нова Вес
–
1980
–
20 м
Грабовец
70 м²
1985
–
20 м
Боґліарка
60 м²
1985
–
30 м
Влача
300 м²
–
–
30 м
Скрабске
250 м²
–
–
30 м
Мокролуг
10 м²
1983
–
30 м
Кружлов
20 м²
1985
–
40 м
Zosuvy a svahové deformácie
Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.
Druhy deformácií
Зосуви474×
Svahové prúdy3×
Stupeň aktivity
Потенціални348×
Стабілізовани72×
Актівни57×
Súčasný stav
SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova152×
Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 00077×
SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick59×
Nedostatočne doložené56×
SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S19×
Ako čítať tieto údaje
Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
Перцентіл. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
Шліхи. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.