Score des conditions de pêche, meilleur créneau de la journée et parcours de pêche selon les meilleures conditions
Moyenne des parcours de pêche du cours d'eau
20de 100
Activité faible · moyenne de 8 parcours de pêche
Le chiffre dans l'en-tête est une estimation pour le milieu du cours d'eau basée sur la météo et les mesures. La moyenne des parcours de pêche prend également en compte les données satellitaires, l'ombrage et la géologie de chaque parcours.
Très élevée0
Élevée0
Moyenne1
Faible7
Quand est la meilleure fenêtrecombien de parcours de pêche ont leur meilleure fenêtre de deux heures à une heure donnée
00
06
12
18
La plupart des parcours de pêche ont leur meilleure fenêtre autour de 06:00.
Le score est une estimation des conditions en fonction de la météo, de l'eau et de l'environnement, et non une prévision de touches. Recalculé à 06:04.
Carte et parcours de pêche du cours d'eau
Tracé du cours d'eau et de ses parcours de pêche. Vous pouvez colorer la ligne selon les conditions du jour, la qualité ou tout autre paramètre.
Choisissez une catégorie pour affiner la sélection. À côté de chaque option, vous voyez combien de parcours de pêche restent.
Couleur de la carte
Chargement de la carte…
Déplacez la carte avec deux doigts. En plein écran, un doigt suffit.
CyprinidésSalmonidés – zone à truiteSalmonidés – zone à ombre
plus basplus élevé
Le score est une estimation des conditions d’après la météo, l’eau et l’environnement, et non une prévision de touches. Pour chaque parcours de pêche, vous voyez de quoi il se compose, dans quelle mesure il est étayé par des données et d’où viennent ces données.
État de l'eau sur le cours d'eau
Mesure du niveau d'eau, de la température et du débit, météo près du cours d'eau et état par satellites
Niveaux d'eau sur le cours d'eau
Station
Statut
Changement
Température
Bardejov
127 cm
–
Gerlachov
55 cm
–
Hanušovce
3 cm
–
Marhaň
98 cm
–
Profil altimétrique du cours d'eau
Comment le cours d'eau descend vers l'aval : chute, pente et vitesse de l'eau.
Pente modéréeLe courant est sensible, bas-fonds et calmes alternant. Transition entre un cours d'eau de plaine et de piémont.
Profil altimétrique du cours d'eau : de 787 à 111 m au-dessus du niveau de la mer sur 142,5 km.Parcours de pêche dans l'ordre du plus haut (à gauche) au plus bas. Il peut y avoir un tronçon sans parcours de pêche entre les parcours ; il n'est pas affiché.
Point le plus haut
787 m a.s.l.
Point le plus bas
111 m a.s.l.
Chute des parcours de pêcheChuteLa différence d'altitude entre l'extrémité supérieure et inférieure du parcours de pêche en mètres. Plus la chute est grande sur une longueur courte, plus l'eau est rapide.
676 m
Pente moyennePente du cours d'eauChute par kilomètre en pour mille (‰, mètres par kilomètre). Jusqu'à 2 ‰, c'est une rivière de plaine lente, de 5 à 10 ‰ une rivière de piémont (ombre, truite), au-dessus de 10 ‰ un ruisseau rapide.
4,7 ‰
SinuositéSinuositéLa longueur du cours d'eau divisée par la distance en ligne directe entre ses extrémités. 1,0 est un cours d'eau droit ; au-dessus de 1,3, il méandre fortement. Les méandres créent des fosses sous les berges et des hauts-fonds dans les biefs intermédiaires.
2,47
Source : Open Topo Data (eudem25m), 4 nov. 2026. La pente et la chute sont approximatives et n'incluent que les sections des parcours de pêche.
Terrain en 3D
Chargement du modèle de terrain en 3D…
Images historiques
Évolution de l'environnement et de la nature de 2019 à 2025 : comment changent les berges, la végétation et le paysage autour de l'eau. Les images basculent automatiquement ; vous pouvez également les parcourir manuellement.
2019imagé 4 juil. 20192022imagé 10 oct. 20222025imagé 7 août 2025
Qualité de l’eau selon le SHMÚ, stations d’épuration près des parcours de pêche et eaux souterraines environnantes
Eaux de surface près des parcours de pêchesite de surveillance SHMÚ le plus proche, 2025
8 sur 8 des parcours de pêche du cours d'eau disposant de données SHMÚ ont une norme non respectée sur le site le plus proche pour au moins un indicateur.
1 à 2 indicateurs5
3 indicateurs ou plus3
Parcours de pêche les plus polluéstoutes avec une norme non respectée
Topľa č. 5bTopľa · norme non respectée sur 1 des 4 années3 indicateurs
Topľa č. 6Topľa · norme non respectée sur 1 des 4 années3 indicateurs
Topľa č. 7Topľa · norme non respectée sur 1 des 4 années3 indicateurs
Topľa č. 1Topľa · norme non respectée sur 2 des 4 années2 indicateurs
Topľa č. 2Topľa · norme non respectée sur 2 des 4 années2 indicateurs
Eaux souterraines : valeurs mesuréesvaleur typique des stations à moins de 10 km, 2025
5 sur 8 parcours de pêche disposant de mesures ont à proximité une eau souterraine dépassant le seuil pour au moins un indicateur.
nitrates de 25 à 50 mg/l2
substances nocives au-dessus de la norme sur au moins une station (métaux, pesticides, PFAS, solvants)4
ammonium ou nitrites au-dessus de la norme sur au moins une station2
Source : SHMÚ (annuaires de la qualité des eaux de surface et souterraines), registre des stations d’épuration du VÚVH et EEA. Un point de mesure du SHMÚ est rattaché à un parcours de pêche d’après le nom identique du cours d’eau et la distance ; l’annuaire énumère les points qui n’ont pas respecté la norme, de sorte qu’un point absent ne prouve pas que l’eau soit propre.
Geológia a geochémia toku Topľa
Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku
Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 170 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.
Hornina pod vodou
Náplavy riek73 % čiary vody
20 % flyš, 7 % mladé sedimenty
Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.
Voda podľa atlasu
pH 8,1modelový odhad
typ vody Ca–Mg–HCO₃
Mineralizácia 343 mg/l, tvrdá voda (14,4 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.
Prvky v riečnom sedimente
0 de 15prvkov v horných 10 %
najvyššie: Chróm 107 mg/kg
Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 85. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Teplo pod nohami
45°C v hĺbke 1 000 m
tepelný tok 77 mW/m²
V hĺbke 2 000 m okolo 76 °C (prírastok 31 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.
Prirodzené gama žiarenie
49nGy/h dávkový príkon
39. percentil na Slovensku
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.
Staré banské diela
21objektov do 3 km
ťažené: Hg
Najbližšie: Halda pri štôlni Ľudmila (halda), 190 m od vody.
Zlato v riečnom sedimente
120vzoriek so zlatom
20 rudných minerálov v sedimente
Najviac 37 zŕn v jednej vzorke (20 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Stopové prvky vo vode toku
2 de 10ukazovateľov v horných 5 %
najvyššie: Olovo 108 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (Skrabské).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Vrty a rozbory podzemnej vody
5 612vrtov do 3 km
3826 rozborov vody v okolí
Z toho 5266 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Geotermálna energia
90°C na ústí vrtu
2 geotermálne vrty do 10 km
Najteplejší: Lipany – L-1, výdatnosť 10,0 l/s, 7,6 km od vody.
Environmentálne záťaže a skládky
180lokalít do 3 km
15 záťaží, 165 skládok
Najbližšia záťaž: Bardejov – areál SNAHA v.d., 90 m od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.
Ložiská a rudné výskyty
157záznamov do 5 km
22 ložísk, 135 rudných výskytov
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Zosuvy a svahové deformácie
479plôch do 3 km
57 aktívnych
Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.
Geologická stavba pod vodou
Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.
Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.
Náplavy riek73%SR 72 %
Flyš20%SR 4,7 %
Mladé sedimenty6,7%SR 8,6 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.
Geologický vek hornín
kvartér80%
flyš20%
Najčastejšie horninové jednotky
Útvar
Vek
Jednotka
Points
kvartér
holocén
fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typická hrúbka kvartérneho pokryvu5,3m
2 – 547%SR 48 %
5 – 1026%SR 20 %
0 – 215%SR 16 %
10 – 1513%SR 7,1 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické jednotky
MAGURSKÝ PRÍKROV57%SR 34 %
ORAVIKUM43%SR 1,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické členenie
NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Neotektonické jednotky
pozitívna jednotka (pohorie)76%SR 60 %
negatívna jednotka (roviny nížin a nížinných kotlín, neotektonické panvové depresie)19%SR 13 %
negatívna jednotka (medzihorské kotliny)4,8%SR 14 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Smer neotektonických pohybov
stredný zdvih57%SR 32 %
veľký zdvih19%SR 26 %
veľmi malý pokles14%SR 7,3 %
malý pokles9,5%SR 8,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pokrýva 45 z 61 bodov čiary vody.
Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda
Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.
Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)
Pieskovce50%SR 15 %
Gravier46%SR 52 %
Sable3,8%SR 3,9 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ zvodnenca
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Pieskovce; Ner)50%SR 15 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)42%SR 22 %
Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Štrky; Fluviálne)3,8%SR 27 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Piesky; Lakust)3,8%SR 2,4 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)
puklinová91%SR 12 %
medzizrnová9,1%SR 86 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hydrogeologická funkcia
kolektor100%SR 95 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hlavný hydrogeologický región
paleogén Nízkych Beskýd v povodí Tople51%SR 1,5 %
paleogén Čergova38%SR 1,4 %
kvartér Ondavy a Tople od Slovenskej Kajne po Trebišov8,5%SR 0,0 %
neogén západnej časti Východoslovenskej nížiny2,1%SR 0,0 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chemický typ podzemných vôd
Ca-Mg-HCO3 typ92%SR 5,5 %
Ca-HCO3 typ8,3%SR 5,1 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Trieda kvality podzemných vôd
A56%SR 36 %
B44%SR 18 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geotermálne útvary podzemných vôd
Humenský chrbát100%SR 4,4 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chémia povrchových vôd podľa atlasu
Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.
Acidité de l'eau
pH 8,07typické pásmo
Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.
Dureté de l'eau
14,4°dH, tvrdá
Súčet vápnika a horčíka (2,58 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.
douce
moyenne
dure
veľmi tvrdá
Rozpustené látky
343mg/l mineralizácia
Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Iónové zloženie vody
Katióny (kladné ióny)
Ca 65Mg 26Na+K 9
Anióny (záporné ióny)
HCO₃ 72SO₄ 22
Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃
Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.
Hlavné ióny
FluoruresF0,172 mg/l73. percentil
CalciumCa73,9 mg/l63. percentil
SulfatesSO451,0 mg/l62. percentil
MagnésiumMg17,8 mg/l59. percentil
ChloruresCl11,4 mg/l56. percentil
SodiumNa10,2 mg/l54. percentil
DraslíkK3,16 mg/l53. percentil
HydrogénuhličitanyHCO3214 mg/l50. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.
Potenciálne toxické a stopové prvky
ChromeCr107 mg/kg85. percentil
MercureHg0,171 mg/kg70. percentil
NickelNi25,2 mg/kg53. percentil
MolybdèneMo0,329 mg/kg40. percentil
CadmiumCd0,145 mg/kg39. percentil
AntimoineSb0,494 mg/kg35. percentil
BizmutBi0,181 mg/kg35. percentil
CínSn2,25 mg/kg33. percentil
VanadiumV60,1 mg/kg30. percentil
SéléniumSe0,163 mg/kg28. percentil
CuivreCu18,0 mg/kg24. percentil
PlombPb11,6 mg/kg23. percentil
CobaltCo6,22 mg/kg17. percentil
ZincZn65,2 mg/kg13. percentil
ArsenicAs4,10 mg/kg13. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
SodiumNa1,08 %79. percentil
TitánTi4 837 mg/kg64. percentil
DraslíkK1,57 %58. percentil
CalciumCa1,67 %39. percentil
AluminiumAl5,24 %36. percentil
ManganèseMn676 mg/kg29. percentil
FerFe2,23 %22. percentil
MagnésiumMg0,665 %21. percentil
PhosphoreP603 mg/kg18. percentil
Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
ZirkónZr477 mg/kg74. percentil
BoreB62,1 mg/kg55. percentil
BérylliumBe1,46 mg/kg52. percentil
YtriumY26,1 mg/kg41. percentil
CérCe56,3 mg/kg40. percentil
RubídiumRb83,7 mg/kg37. percentil
LítiumLi26,5 mg/kg32. percentil
GáliumGa11,0 mg/kg26. percentil
BáriumBa374 mg/kg26. percentil
StronciumSr103 mg/kg17. percentil
Prirodzená rádioaktivita a radón
Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.
Dávkový príkon gama žiarenia
49nGy/h vo vzduchu
rozsah 40 až 57 nGy/h
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Potassium (K)K1,32 %57. percentil
Ekvivalentné tórium (eTh)eTh7,22 ppm45. percentil
Ekvivalentný urán (eU)eU2,39 ppm27. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geotermálny potenciál
Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.
Teplota hornín s hĺbkou
45 / 76 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m
prírastok 31 °C na km
Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 77 mW/m².
Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody
Humenský chrbát100%SR 4,4 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Reliéf, klíma a pôdy
Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.
Priemerná januárová teplota-3,8°C
Priemerná júlová teplota17,6°C
Ročné zrážky737mm
Klimatickogeografické typy
kotlinová klíma47%SR 29 %
horská klíma27%SR 33 %
nížinná klíma25%SR 38 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pásma
Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.
PlombPbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 108 μg/lmedián 3,60 μg/l62 vzoriek50 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Skrabské, 1999, 860 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CadmiumCdvysoká (horných 5 %)
najvyššie 1,00 μg/lmedián 0,150 μg/l58 vzoriek55 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Topľa, 80 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CuivreCuzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 7,00 μg/lmedián 2,25 μg/l62 vzoriek44 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Topľa, 1999, 80 m od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenicAszvýšená (horných 10 %)
najvyššie 5,00 μg/lmedián 1,00 μg/l61 vzoriek48 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: TOPĽA, 2005, 60 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromeCrmierne zvýšená
najvyššie 4,40 μg/lmedián 1,00 μg/l47 vzoriek91 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Topľa, 1999, 70 m od vody. Porovnanie: 89. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
BáriumBamierne zvýšená
najvyššie 89,0 μg/lmedián 52,0 μg/l42 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Kurovec, 2008, 820 m od vody. Porovnanie: 87. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimoineSbmierne zvýšená
najvyššie 0,920 μg/lmedián 0,500 μg/l7 vzoriek57 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Sečovská Polianka-Pastovník, 1150 m SSV, 1999, 640 m od vody. Porovnanie: 81. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
StronciumSrbežná hodnota
najvyššie 264 μg/lmedián 250 μg/l5 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Topľa, 1999, 70 m od vody. Porovnanie: 66. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SéléniumSenižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l32 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Topľa, 1999, 90 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l32 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Topľa, 1999, 90 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Hlavné ióny, mineralizácia a pH
Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.
Oxid kremičitýSiO2mierne zvýšená
najvyššie 30,8 mg/lmedián 7,48 mg/l32 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Sečovská Polianka-Pastovník, 1150 m SSV, 1999, 640 m od vody. Porovnanie: 89. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch
Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.
Rutil (TiO₂)358 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Magnetit (Fe₃O₄)331 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)320 vzoriek, najviac 315 zŕn
Ilmenit (FeTiO₃)315 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)236 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Anatas (TiO₂)213 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Pyrit (FeS₂)203 vzoriek, najviac 815 zŕn
Barit (BaSO₄)187 vzoriek, najviac 2815 zŕn
Or (Au)120 vzoriek, najviac 37 zŕn
Hematit (Fe₂O₃)92 vzoriek, najviac 315 zŕn
Sfalerit (ZnS)57 vzoriek, najviac 400 zŕn
Cinabarit (HgS)47 vzoriek, najviac 400 zŕn
Kasiterit (SnO₂)13 vzoriek, najviac 4 zŕn
Chalkopyrit (CuFeS₂)8 vzoriek, najviac 5 zŕn
Scheelit (CaWO₄)6 vzoriek, najviac 5 zŕn
Realgár (AsS)3 vzorky, najviac 1 zŕn
Auripigment (As₂S₃)2 vzorky, najviac 5 zŕn
Arzenopyrit (FeAsS)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Markazit (FeS₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Malachit (Cu₂CO₃(OH)₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Najbližšie vzorky so zlatom
Vzorka
Zlato vo vzorke
Od vody
1501
5 zŕn
10 m
1507
1 zrno
20 m
955
37 zŕn
20 m
1511
3 zrná
20 m
1494
1 zrno
20 m
1499
3 zrná
20 m
2914
1 zrno
20 m
956
8 zŕn
30 m
Horninotvorné a doprovodné minerály
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)375 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Zirkón (ZrSiO₄)354 vzoriek, najviac 1115 zŕn
Turmalíny (komplexný borosilikát)262 vzoriek, najviac 315 zŕn
Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)242 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)182 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))144 vzoriek, najviac 315 zŕn
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)73 vzoriek, najviac 55 zŕn
Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))53 vzoriek, najviac 55 zŕn
Korund (Al₂O₃)42 vzoriek, najviac 55 zŕn
Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))36 vzoriek, najviac 55 zŕn
Titanit (CaTiSiO₅)1 vzorka, najviac 588 zŕn
Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita
Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.
Chemické typy vôd v okolí
Ca-Mg-HCO375×
Ca-HCO359×
Ca-Mg-HCO3-SO43×
Ca-HCO3-SO41×
Na-HCO31×
Mg-Ca-Na-HCO31×
Ca-Mg-HCO3-Cl1×
Mg-Ca-HCO31×
Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy
trieda A87×
trieda B23×
trieda C10×
trieda E9×
trieda G4×
trieda F4×
trieda D3×
trieda H2×
Kovy v podzemnej vode
LítiumLiextrémna (horný 1 %)
najvyššie 520 μg/lmedián 12,0 μg/l289 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 890 m od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromeCrextrémna (horný 1 %)
najvyššie 45,5 μg/lmedián 0,250 μg/l289 vzoriek55 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,1 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ZincZnextrémna (horný 1 %)
najvyššie 11 561 μg/lmedián 23,0 μg/l289 vzoriek5 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,1 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
MercureHgextrémna (horný 1 %)
najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,100 μg/l289 vzoriek91 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,1 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CuivreCuextrémna (horný 1 %)
najvyššie 17,5 μg/lmedián 1,10 μg/l289 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,2 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
PlombPbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 10,0 μg/lmedián 0,500 μg/l289 vzoriek51 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,4 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenicAsextrémna (horný 1 %)
najvyššie 17,0 μg/lmedián 0,500 μg/l289 vzoriek91 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 440 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CadmiumCdextrémna (horný 1 %)
najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,250 μg/l289 vzoriek96 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 810 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SéléniumSevysoká (horných 5 %)
najvyššie 6,30 μg/lmedián 0,500 μg/l289 vzoriek73 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,1 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimoineSbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 3,20 μg/lmedián 0,100 μg/l289 vzoriek89 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,4 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AluminiumAlvysoká (horných 5 %)
najvyššie 0,130 mg/lmedián 0,00500 mg/l289 vzoriek71 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 50 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
FerFebežná hodnota
najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l174 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,1 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Radón vo vodách
Druh miesta
Vzoriek
Najvyšší radón
Medián
studňa
39
25,1 Bq/l
7,93 Bq/l
source
41
40,7 Bq/l
6,95 Bq/l
potok, rieka
8
4,99 Bq/l
1,19 Bq/l
upravený prameň
22
47,3 Bq/l
14,4 Bq/l
minerálny prameň
5
19,3 Bq/l
4,88 Bq/l
iné
1
1,23 Bq/l
1,23 Bq/l
vodný zdroj pre individuálne zásobovanie
6
23,7 Bq/l
13,3 Bq/l
vodný zdroj pre hromadné zásobovanie
3
6,59 Bq/l
3,82 Bq/l
Banské diela, ložiská a rudné výskyty
Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.
Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)
Hg8×
Druhy banských objektov
štôlňa11×
halda8×
šachta2×
Najbližšie staré banské diela
Nom
Espèce
Ťažené
Ukončenie
Od vody
Halda pri štôlni Ľudmila
halda
pieskovce
1983
190 m
Štôlňa Ľudmila
štôlňa
pieskovce
1983
210 m
Halda pri štôlni Anna
halda
rumelka
1984
280 m
Halda pri štôlni Mária
halda
rumelka
1937
340 m
Mária štôlňa
štôlňa
rumelka
1937
380 m
Halda 2. bezmennej št.
halda
rumelka
1978
440 m
Anna štôlňa
štôlňa
Hg rudy, rumelka
1984
440 m
2. bezmenná štôlňa – odvodňovacia
štôlňa
Hg rudy, rumelka
1978
450 m
2. bezmenná štôlňa – odvodňovacia
štôlňa
Hg rudy, rumelka
1978
450 m
Halda pri štôlni Júlia
halda
rumelka
1984
470 m
Ložiská a dobývacie priestory
Ložisko
Nerast
Stav a organizácia
Od vody
Dubinné
štrkopiesky a piesky
Ťažené ložisko – LOMY, s. r. o.
260 m
Čičava
keramické íly
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
400 m
Čičava
keramické íly
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
400 m
Bystré
tehliarske suroviny
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
630 m
Merník
ortuťové rudy
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
630 m
Bystré
tehliarske suroviny
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
630 m
Skrabské – Biela Hora
vápnitý slieň
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
1,3 km
Skrabské – Petkovce
vápnitý slieň
Ťažené ložisko – ZEOCEM Mining s. r. o.
1,4 km
Skrabské – Petkovce
vápnitý slieň
Ťažené ložisko – ZEOCEM s.r.o.
1,4 km
Moravany
horľavý zemný plyn
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – NAFTA a.s.
1,6 km
Moravany
horľavý zemný plyn
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – NAFTA a.s.
1,7 km
Moravany
horľavý zemný plyn
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – NAFTA a.s.
1,7 km
Rudné výskyty v metalogenetickej mape
Výskyt
Typ rudy
Métaux
Espèce
Od vody
Giraltovce
Zlaté rudy
Au
mineralogický výskyt
50 m
Livov
Zlaté rudy
Au
mineralogický výskyt
70 m
Giraltovce
Zlaté rudy
Au
mineralogický výskyt
70 m
Marhaň
Zlaté rudy
Au
mineralogický výskyt
80 m
Marhaň
Zlaté rudy
Au
mineralogický výskyt
80 m
Čičava
Ortuťové rudy
Hg
mineralogický výskyt
490 m
Merník
Ortuťové rudy
Hg
malé ložisko
760 m
Snakov
Zlaté rudy
Au
mineralogický výskyt
2,3 km
Majerovce
Ortuťové rudy
Hg
mineralogický výskyt
2,4 km
Detrík
Zlaté rudy
Au
mineralogický výskyt
2,8 km
Vrty a archívne správy Geofondu
Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.
5 612 vrtov v pásme 3 km, z toho 597 hydrogeologických a 5015 ostatných; s číslom archívnej správy 5266.
Hĺbky vrtov
jusqu'à 10 m3733×
10–30 m1099×
30–100 m111×
100–300 m284×
nad 300 m241×
Najbližšie vrty
Lieu
Espèce
Profondeur
Archívna správa
Od vody
Bogliarka
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
8,2 m
64150 103Ab59.pdf
10 m
Lukov
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
100,0 m
81480 103Aa23.pdf
10 m
S-1
inžiniersko-geologický
5,8 m
21214
10 m
VMČ-1-6/84
ložiskový
9,0 m
78363
10 m
SV-40
ložiskový
7,0 m
29519
10 m
S-68
inžiniersko-geologický
4,0 m
1978
10 m
COH-104
hydrogeologický
100,0 m
81480
10 m
S-2
inžiniersko-geologický
6,8 m
21214
10 m
S-4
inžiniersko-geologický
6,5 m
28194
10 m
JV-1
inžiniersko-geologický
8,0 m
74429
10 m
V-7
inžiniersko-geologický
2,5 m
25513
10 m
Bardejov
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
5,3 m
73441 103Ba106.pdf
20 m
Geotermálna energia a minerálne vody
Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.
Vrt
Température
Výdatnosť
Profondeur
Chemický typ vody
Využívanie
Od vody
Lipany – L-1
90 °C
10,0 l/s
4000 m
Na-HCO3-Cl-SO4
nevyužívaný
7,6 km
Lipany – L-2
51 °C
4,5 l/s
3500 m
Na-Cl
nevyužívaný
8,9 km
Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd
Source
Espèce
Température de l’eau (°C)
Výdatnosť (l/s)
Počet
Najbližší od vody
kategória a1
minerálna voda
< 15
< 5
37
270 m
kategória b1
minerálna voda
15-22
< 5
3
1,7 km
Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty
Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.
Environmentálne záťaže
Lieu
Činnosť
Látka
Klasifikácia
Od vody
Bardejov – areál SNAHA v.d.
SK1001300P
90 m
Čičava – areál poľnohospodárskeho družstva
SK2005700F
180 m
Bardejov – areál podniku JAS
SK1001300P
280 m
Bardejov – elektrická stanica (ES)
SK1001300P
350 m
Merník – ortuťové bane
SK2005700F
560 m
Vranov nad Topľou – Čemerné – areál tehelne
SK2005800P
590 m
Sačurov – starý parný mlyn
SK1001500P
660 m
Komárany – sklad agrochemikálií
SK1001500P
890 m
Bystré – bývalá tehelňa TEMAKO
SK2005700F
1,0 km
Čaklov – areál bývalého PD
SK2005800P
1,2 km
Skládky odpadov
Skládka
Plocha
Rok vzniku
Monitorovanie
Od vody
Nemcovce
–
1975
–
10 m
Bardejovská Nová Ves
–
1980
–
20 m
Hrabovec
70 m²
1985
–
20 m
Bogliarka
60 m²
1985
–
30 m
Vlača
300 m²
–
–
30 m
Skrabské
250 m²
–
–
30 m
Mokroluh
10 m²
1983
–
30 m
Kružlov
20 m²
1985
–
40 m
Zosuvy a svahové deformácie
Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.
Druhy deformácií
Zosuvy474×
Svahové prúdy3×
Stupeň aktivity
Potenciálny348×
Stabilizovaný72×
Aktívny57×
Súčasný stav
SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova152×
Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 00077×
SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick59×
Nedostatočne doložené56×
SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S19×
Ako čítať tieto údaje
Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.