Puntuación de condiciones de pesca, la mejor ventana del día y cotos de pesca desde las mejores condiciones
Promedio de los cotos de pesca del curso de agua
20de 100
Actividad baja · promedio de 8 cotos de pesca
El número de la cabecera es una estimación para el centro del curso de agua basada en el tiempo y las mediciones. El promedio de los cotos de pesca también cuenta con datos de satélite, sombreado y geología de cada coto.
Muy alta0
Alta0
Media1
Baja7
Cuándo es la mejor ventanacuántos cotos de pesca tienen su mejor ventana de dos horas en una hora determinada
00
06
12
18
La mayoría de los cotos de pesca tienen su mejor ventana alrededor de las 06:00.
La puntuación es una estimación de las condiciones según el tiempo, el agua y el entorno, no una previsión de picadas. Recalculado a las 06:04.
Mapa y cotos de pesca del curso de agua
Trazado del curso de agua y sus cotos de pesca. Puedes cambiar el color de la línea a las condiciones de hoy, la calidad o cualquier otro parámetro.
Elige una categoría para acotar la selección. Junto a cada opción verás cuántos cotos de pesca quedan.
Color del mapa
Cargando el mapa…
Mueve el mapa con dos dedos. En pantalla completa basta con uno.
CiprínidoSalmónido – tramo de la truchaSalmónido – tramo del tímalo
inferiorsuperior
La puntuación es una estimación de las condiciones según el tiempo, el agua y el entorno, no una predicción de picadas. De cada coto de pesca ves de qué se compone, cuán respaldada está por los datos y de dónde proceden.
Estado del agua en el curso de agua
Medición del nivel del agua, temperatura y caudal, clima junto al curso de agua y estado desde satélites
Niveles de agua en el curso de agua
Estación
Estado
Cambio
Temperatura
Bardejov
127 cm
–
Gerlachov
55 cm
–
Hanušovce
3 cm
–
Marhaň
98 cm
–
Perfil de elevación del curso de agua
Cómo desciende el curso de agua aguas abajo: caída, pendiente y velocidad del agua.
Pendiente moderadaLa corriente es perceptible, alternándose bajios y remansos. Transición entre un curso de agua de llanura y de piedemonte.
Perfil de elevación del curso de agua: de 787 a 111 m s. n. m. en 142,5 km.Cotos de pesca en orden del más alto (izquierda) al más bajo. Puede haber un tramo sin coto de pesca entre los cotos; no se muestra.
Punto más alto
787 m a.s.l.
Punto más bajo
111 m a.s.l.
Caída de los cotos de pescaCaídaLa diferencia de altitud entre el extremo superior y el inferior del coto de pesca en metros. Cuanto mayor sea la caída en una longitud más corta, más rápida será el agua.
676 m
Pendiente mediaPendiente del curso de aguaCaída por kilómetro en por mil (‰, metros por kilómetro). Hasta 2 ‰ es un río de llanura lento, de 5 a 10 ‰ un río de piedemonte (tímalo, trucha), por encima de 10 ‰ un arroyo rápido.
4,7 ‰
SinuosidadSinuosidadLa longitud del curso de agua dividida por la distancia en línea recta entre sus extremos. 1,0 es un curso de agua recto; por encima de 1,3 meandrea fuertemente. Los meandros crean pozas bajo las orillas y bajios en los tramos intermedios.
2,47
Fuente: Open Topo Data (eudem25m), 4 nov 2026. La pendiente y la caída son aproximadas y solo incluyen los tramos de los cotos de pesca.
Terreno en 3D
Cargando el modelo de terreno 3D…
Imágenes históricas
Evolución del entorno y la naturaleza de 2019 a 2025: cómo cambian las orillas, la vegetación y el paisaje alrededor del agua. Las imágenes cambian automáticamente; también puedes explorarlas manualmente.
2019fotografiado 4 jul 20192022fotografiado 10 oct 20222025fotografiado 7 ago 2025
Fuente: SHMÚ (anuarios de calidad de las aguas superficiales y subterráneas), registro de depuradoras del VÚVH y EEA. Un punto de medición del SHMÚ se asigna a un coto de pesca por el mismo nombre del curso de agua y por distancia; el anuario enumera los puntos que no cumplieron la norma, por lo que la ausencia de un punto no prueba que el agua esté limpia.
Geológia a geochémia toku Topľa
Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku
Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 170 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.
Hornina pod vodou
Náplavy riek73 % čiary vody
20 % flyš, 7 % mladé sedimenty
Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.
Voda podľa atlasu
pH 8,1modelový odhad
typ vody Ca–Mg–HCO₃
Mineralizácia 343 mg/l, tvrdá voda (14,4 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.
Prvky v riečnom sedimente
0 de 15prvkov v horných 10 %
najvyššie: Chróm 107 mg/kg
Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 85. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Teplo pod nohami
45°C v hĺbke 1 000 m
tepelný tok 77 mW/m²
V hĺbke 2 000 m okolo 76 °C (prírastok 31 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.
Prirodzené gama žiarenie
49nGy/h dávkový príkon
39. percentil na Slovensku
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.
Staré banské diela
21objektov do 3 km
ťažené: Hg
Najbližšie: Halda pri štôlni Ľudmila (halda), 190 m od vody.
Zlato v riečnom sedimente
120vzoriek so zlatom
20 rudných minerálov v sedimente
Najviac 37 zŕn v jednej vzorke (20 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Stopové prvky vo vode toku
2 de 10ukazovateľov v horných 5 %
najvyššie: Olovo 108 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (Skrabské).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Vrty a rozbory podzemnej vody
5612vrtov do 3 km
3826 rozborov vody v okolí
Z toho 5266 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Geotermálna energia
90°C na ústí vrtu
2 geotermálne vrty do 10 km
Najteplejší: Lipany – L-1, výdatnosť 10,0 l/s, 7,6 km od vody.
Environmentálne záťaže a skládky
180lokalít do 3 km
15 záťaží, 165 skládok
Najbližšia záťaž: Bardejov – areál SNAHA v.d., 90 m od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.
Ložiská a rudné výskyty
157záznamov do 5 km
22 ložísk, 135 rudných výskytov
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Zosuvy a svahové deformácie
479plôch do 3 km
57 aktívnych
Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.
Geologická stavba pod vodou
Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.
Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.
Náplavy riek73%SR 72 %
Flyš20%SR 4,7 %
Mladé sedimenty6,7%SR 8,6 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.
Geologický vek hornín
kvartér80%
flyš20%
Najčastejšie horninové jednotky
Útvar
Vek
Jednotka
Puntos
kvartér
holocén
fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typická hrúbka kvartérneho pokryvu5,3m
2 – 547%SR 48 %
5 – 1026%SR 20 %
0 – 215%SR 16 %
10 – 1513%SR 7,1 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické jednotky
MAGURSKÝ PRÍKROV57%SR 34 %
ORAVIKUM43%SR 1,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické členenie
NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Neotektonické jednotky
pozitívna jednotka (pohorie)76%SR 60 %
negatívna jednotka (roviny nížin a nížinných kotlín, neotektonické panvové depresie)19%SR 13 %
negatívna jednotka (medzihorské kotliny)4,8%SR 14 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Smer neotektonických pohybov
stredný zdvih57%SR 32 %
veľký zdvih19%SR 26 %
veľmi malý pokles14%SR 7,3 %
malý pokles9,5%SR 8,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pokrýva 45 z 61 bodov čiary vody.
Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda
Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.
Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)
Pieskovce50%SR 15 %
Grava46%SR 52 %
Arena3,8%SR 3,9 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ zvodnenca
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Pieskovce; Ner)50%SR 15 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)42%SR 22 %
Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Štrky; Fluviálne)3,8%SR 27 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Piesky; Lakust)3,8%SR 2,4 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)
puklinová91%SR 12 %
medzizrnová9,1%SR 86 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hydrogeologická funkcia
kolektor100%SR 95 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hlavný hydrogeologický región
paleogén Nízkych Beskýd v povodí Tople51%SR 1,5 %
paleogén Čergova38%SR 1,4 %
kvartér Ondavy a Tople od Slovenskej Kajne po Trebišov8,5%SR 0,0 %
neogén západnej časti Východoslovenskej nížiny2,1%SR 0,0 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chemický typ podzemných vôd
Ca-Mg-HCO3 typ92%SR 5,5 %
Ca-HCO3 typ8,3%SR 5,1 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Trieda kvality podzemných vôd
A56%SR 36 %
B44%SR 18 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geotermálne útvary podzemných vôd
Humenský chrbát100%SR 4,4 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chémia povrchových vôd podľa atlasu
Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.
Acidez del agua
pH 8,07typické pásmo
Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.
Dureza del agua
14,4°dH, tvrdá
Súčet vápnika a horčíka (2,58 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.
blanda
media
dura
veľmi tvrdá
Rozpustené látky
343mg/l mineralizácia
Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Iónové zloženie vody
Katióny (kladné ióny)
Ca 65Mg 26Na+K 9
Anióny (záporné ióny)
HCO₃ 72SO₄ 22
Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃
Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.
Hlavné ióny
FluorurosF0,172 mg/l73. percentil
CalcioCa73,9 mg/l63. percentil
SulfatosSO451,0 mg/l62. percentil
MagnesioMg17,8 mg/l59. percentil
ClorurosCl11,4 mg/l56. percentil
SodioNa10,2 mg/l54. percentil
DraslíkK3,16 mg/l53. percentil
HydrogénuhličitanyHCO3214 mg/l50. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.
Potenciálne toxické a stopové prvky
CromoCr107 mg/kg85. percentil
MercurioHg0,171 mg/kg70. percentil
NíquelNi25,2 mg/kg53. percentil
MolibdenoMo0,329 mg/kg40. percentil
CadmioCd0,145 mg/kg39. percentil
AntimonioSb0,494 mg/kg35. percentil
BizmutBi0,181 mg/kg35. percentil
CínSn2,25 mg/kg33. percentil
VanadioV60,1 mg/kg30. percentil
SelenioSe0,163 mg/kg28. percentil
CobreCu18,0 mg/kg24. percentil
PlomoPb11,6 mg/kg23. percentil
CobaltoCo6,22 mg/kg17. percentil
CincZn65,2 mg/kg13. percentil
ArsénicoAs4,10 mg/kg13. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
SodioNa1,08 %79. percentil
TitánTi4837 mg/kg64. percentil
DraslíkK1,57 %58. percentil
CalcioCa1,67 %39. percentil
AluminioAl5,24 %36. percentil
ManganesoMn676 mg/kg29. percentil
HierroFe2,23 %22. percentil
MagnesioMg0,665 %21. percentil
FósforoP603 mg/kg18. percentil
Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
ZirkónZr477 mg/kg74. percentil
BoroB62,1 mg/kg55. percentil
BerilioBe1,46 mg/kg52. percentil
YtriumY26,1 mg/kg41. percentil
CérCe56,3 mg/kg40. percentil
RubídiumRb83,7 mg/kg37. percentil
LítiumLi26,5 mg/kg32. percentil
GáliumGa11,0 mg/kg26. percentil
BáriumBa374 mg/kg26. percentil
StronciumSr103 mg/kg17. percentil
Prirodzená rádioaktivita a radón
Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.
Dávkový príkon gama žiarenia
49nGy/h vo vzduchu
rozsah 40 až 57 nGy/h
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Potasio (K)K1,32 %57. percentil
Ekvivalentné tórium (eTh)eTh7,22 ppm45. percentil
Ekvivalentný urán (eU)eU2,39 ppm27. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geotermálny potenciál
Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.
Teplota hornín s hĺbkou
45 / 76 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m
prírastok 31 °C na km
Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 77 mW/m².
Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody
Humenský chrbát100%SR 4,4 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Reliéf, klíma a pôdy
Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.
Priemerná januárová teplota-3,8°C
Priemerná júlová teplota17,6°C
Ročné zrážky737mm
Klimatickogeografické typy
kotlinová klíma47%SR 29 %
horská klíma27%SR 33 %
nížinná klíma25%SR 38 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pásma
Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.
PlomoPbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 108 μg/lmedián 3,60 μg/l62 vzoriek50 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Skrabské, 1999, 860 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CadmioCdvysoká (horných 5 %)
najvyššie 1,00 μg/lmedián 0,150 μg/l58 vzoriek55 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Topľa, 80 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CobreCuzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 7,00 μg/lmedián 2,25 μg/l62 vzoriek44 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Topľa, 1999, 80 m od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsénicoAszvýšená (horných 10 %)
najvyššie 5,00 μg/lmedián 1,00 μg/l61 vzoriek48 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: TOPĽA, 2005, 60 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CromoCrmierne zvýšená
najvyššie 4,40 μg/lmedián 1,00 μg/l47 vzoriek91 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Topľa, 1999, 70 m od vody. Porovnanie: 89. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
BáriumBamierne zvýšená
najvyššie 89,0 μg/lmedián 52,0 μg/l42 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Kurovec, 2008, 820 m od vody. Porovnanie: 87. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimonioSbmierne zvýšená
najvyššie 0,920 μg/lmedián 0,500 μg/l7 vzoriek57 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Sečovská Polianka-Pastovník, 1150 m SSV, 1999, 640 m od vody. Porovnanie: 81. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
StronciumSrbežná hodnota
najvyššie 264 μg/lmedián 250 μg/l5 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Topľa, 1999, 70 m od vody. Porovnanie: 66. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SelenioSenižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l32 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Topľa, 1999, 90 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l32 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Topľa, 1999, 90 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Hlavné ióny, mineralizácia a pH
Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.
Oxid kremičitýSiO2mierne zvýšená
najvyššie 30,8 mg/lmedián 7,48 mg/l32 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Sečovská Polianka-Pastovník, 1150 m SSV, 1999, 640 m od vody. Porovnanie: 89. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch
Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.
Rutil (TiO₂)358 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Magnetit (Fe₃O₄)331 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)320 vzoriek, najviac 315 zŕn
Ilmenit (FeTiO₃)315 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)236 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Anatas (TiO₂)213 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Pyrit (FeS₂)203 vzoriek, najviac 815 zŕn
Barit (BaSO₄)187 vzoriek, najviac 2815 zŕn
Oro (Au)120 vzoriek, najviac 37 zŕn
Hematit (Fe₂O₃)92 vzoriek, najviac 315 zŕn
Sfalerit (ZnS)57 vzoriek, najviac 400 zŕn
Cinabarit (HgS)47 vzoriek, najviac 400 zŕn
Kasiterit (SnO₂)13 vzoriek, najviac 4 zŕn
Chalkopyrit (CuFeS₂)8 vzoriek, najviac 5 zŕn
Scheelit (CaWO₄)6 vzoriek, najviac 5 zŕn
Realgár (AsS)3 vzorky, najviac 1 zŕn
Auripigment (As₂S₃)2 vzorky, najviac 5 zŕn
Arzenopyrit (FeAsS)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Markazit (FeS₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Malachit (Cu₂CO₃(OH)₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Najbližšie vzorky so zlatom
Vzorka
Zlato vo vzorke
Od vody
1501
5 zŕn
10 m
1507
1 zrno
20 m
955
37 zŕn
20 m
1511
3 zrná
20 m
1494
1 zrno
20 m
1499
3 zrná
20 m
2914
1 zrno
20 m
956
8 zŕn
30 m
Horninotvorné a doprovodné minerály
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)375 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Zirkón (ZrSiO₄)354 vzoriek, najviac 1115 zŕn
Turmalíny (komplexný borosilikát)262 vzoriek, najviac 315 zŕn
Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)242 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)182 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))144 vzoriek, najviac 315 zŕn
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)73 vzoriek, najviac 55 zŕn
Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))53 vzoriek, najviac 55 zŕn
Korund (Al₂O₃)42 vzoriek, najviac 55 zŕn
Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))36 vzoriek, najviac 55 zŕn
Titanit (CaTiSiO₅)1 vzorka, najviac 588 zŕn
Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita
Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.
Chemické typy vôd v okolí
Ca-Mg-HCO375×
Ca-HCO359×
Ca-Mg-HCO3-SO43×
Ca-HCO3-SO41×
Na-HCO31×
Mg-Ca-Na-HCO31×
Ca-Mg-HCO3-Cl1×
Mg-Ca-HCO31×
Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy
trieda A87×
trieda B23×
trieda C10×
trieda E9×
trieda G4×
trieda F4×
trieda D3×
trieda H2×
Kovy v podzemnej vode
LítiumLiextrémna (horný 1 %)
najvyššie 520 μg/lmedián 12,0 μg/l289 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 890 m od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CromoCrextrémna (horný 1 %)
najvyššie 45,5 μg/lmedián 0,250 μg/l289 vzoriek55 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,1 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CincZnextrémna (horný 1 %)
najvyššie 11 561 μg/lmedián 23,0 μg/l289 vzoriek5 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,1 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
MercurioHgextrémna (horný 1 %)
najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,100 μg/l289 vzoriek91 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,1 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CobreCuextrémna (horný 1 %)
najvyššie 17,5 μg/lmedián 1,10 μg/l289 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,2 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
PlomoPbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 10,0 μg/lmedián 0,500 μg/l289 vzoriek51 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,4 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsénicoAsextrémna (horný 1 %)
najvyššie 17,0 μg/lmedián 0,500 μg/l289 vzoriek91 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 440 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CadmioCdextrémna (horný 1 %)
najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,250 μg/l289 vzoriek96 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 810 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SelenioSevysoká (horných 5 %)
najvyššie 6,30 μg/lmedián 0,500 μg/l289 vzoriek73 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,1 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimonioSbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 3,20 μg/lmedián 0,100 μg/l289 vzoriek89 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,4 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AluminioAlvysoká (horných 5 %)
najvyššie 0,130 mg/lmedián 0,00500 mg/l289 vzoriek71 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 50 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
HierroFebežná hodnota
najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l174 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,1 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Radón vo vodách
Druh miesta
Vzoriek
Najvyšší radón
Medián
studňa
39
25,1 Bq/l
7,93 Bq/l
fuente
41
40,7 Bq/l
6,95 Bq/l
potok, rieka
8
4,99 Bq/l
1,19 Bq/l
upravený prameň
22
47,3 Bq/l
14,4 Bq/l
minerálny prameň
5
19,3 Bq/l
4,88 Bq/l
iné
1
1,23 Bq/l
1,23 Bq/l
vodný zdroj pre individuálne zásobovanie
6
23,7 Bq/l
13,3 Bq/l
vodný zdroj pre hromadné zásobovanie
3
6,59 Bq/l
3,82 Bq/l
Banské diela, ložiská a rudné výskyty
Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.
Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)
Hg8×
Druhy banských objektov
štôlňa11×
halda8×
šachta2×
Najbližšie staré banské diela
Nombre
Especie
Ťažené
Ukončenie
Od vody
Halda pri štôlni Ľudmila
halda
pieskovce
1983
190 m
Štôlňa Ľudmila
štôlňa
pieskovce
1983
210 m
Halda pri štôlni Anna
halda
rumelka
1984
280 m
Halda pri štôlni Mária
halda
rumelka
1937
340 m
Mária štôlňa
štôlňa
rumelka
1937
380 m
Halda 2. bezmennej št.
halda
rumelka
1978
440 m
Anna štôlňa
štôlňa
Hg rudy, rumelka
1984
440 m
2. bezmenná štôlňa – odvodňovacia
štôlňa
Hg rudy, rumelka
1978
450 m
2. bezmenná štôlňa – odvodňovacia
štôlňa
Hg rudy, rumelka
1978
450 m
Halda pri štôlni Júlia
halda
rumelka
1984
470 m
Ložiská a dobývacie priestory
Ložisko
Nerast
Stav a organizácia
Od vody
Dubinné
štrkopiesky a piesky
Ťažené ložisko – LOMY, s. r. o.
260 m
Čičava
keramické íly
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
400 m
Čičava
keramické íly
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
400 m
Bystré
tehliarske suroviny
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
630 m
Merník
ortuťové rudy
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
630 m
Bystré
tehliarske suroviny
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
630 m
Skrabské – Biela Hora
vápnitý slieň
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
1,3 km
Skrabské – Petkovce
vápnitý slieň
Ťažené ložisko – ZEOCEM Mining s. r. o.
1,4 km
Skrabské – Petkovce
vápnitý slieň
Ťažené ložisko – ZEOCEM s.r.o.
1,4 km
Moravany
horľavý zemný plyn
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – NAFTA a.s.
1,6 km
Moravany
horľavý zemný plyn
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – NAFTA a.s.
1,7 km
Moravany
horľavý zemný plyn
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – NAFTA a.s.
1,7 km
Rudné výskyty v metalogenetickej mape
Výskyt
Typ rudy
Metales
Especie
Od vody
Giraltovce
Zlaté rudy
Au
mineralogický výskyt
50 m
Livov
Zlaté rudy
Au
mineralogický výskyt
70 m
Giraltovce
Zlaté rudy
Au
mineralogický výskyt
70 m
Marhaň
Zlaté rudy
Au
mineralogický výskyt
80 m
Marhaň
Zlaté rudy
Au
mineralogický výskyt
80 m
Čičava
Ortuťové rudy
Hg
mineralogický výskyt
490 m
Merník
Ortuťové rudy
Hg
malé ložisko
760 m
Snakov
Zlaté rudy
Au
mineralogický výskyt
2,3 km
Majerovce
Ortuťové rudy
Hg
mineralogický výskyt
2,4 km
Detrík
Zlaté rudy
Au
mineralogický výskyt
2,8 km
Vrty a archívne správy Geofondu
Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.
5612 vrtov v pásme 3 km, z toho 597 hydrogeologických a 5015 ostatných; s číslom archívnej správy 5266.
Hĺbky vrtov
hasta 10 m3733×
10–30 m1099×
30–100 m111×
100–300 m284×
nad 300 m241×
Najbližšie vrty
Ubicación
Especie
Profundidad
Archívna správa
Od vody
Bogliarka
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
8,2 m
64150 103Ab59.pdf
10 m
Lukov
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
100,0 m
81480 103Aa23.pdf
10 m
S-1
inžiniersko-geologický
5,8 m
21214
10 m
VMČ-1-6/84
ložiskový
9,0 m
78363
10 m
SV-40
ložiskový
7,0 m
29519
10 m
S-68
inžiniersko-geologický
4,0 m
1978
10 m
COH-104
hydrogeologický
100,0 m
81480
10 m
S-2
inžiniersko-geologický
6,8 m
21214
10 m
S-4
inžiniersko-geologický
6,5 m
28194
10 m
JV-1
inžiniersko-geologický
8,0 m
74429
10 m
V-7
inžiniersko-geologický
2,5 m
25513
10 m
Bardejov
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
5,3 m
73441 103Ba106.pdf
20 m
Geotermálna energia a minerálne vody
Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.
Vrt
Temperatura
Výdatnosť
Profundidad
Chemický typ vody
Využívanie
Od vody
Lipany – L-1
90 °C
10,0 l/s
4000 m
Na-HCO3-Cl-SO4
nevyužívaný
7,6 km
Lipany – L-2
51 °C
4,5 l/s
3500 m
Na-Cl
nevyužívaný
8,9 km
Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd
Fuente
Especie
Temperatura del agua (°C)
Výdatnosť (l/s)
Počet
Najbližší od vody
kategória a1
minerálna voda
< 15
< 5
37
270 m
kategória b1
minerálna voda
15-22
< 5
3
1,7 km
Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty
Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.
Environmentálne záťaže
Ubicación
Činnosť
Látka
Klasifikácia
Od vody
Bardejov – areál SNAHA v.d.
SK1001300P
90 m
Čičava – areál poľnohospodárskeho družstva
SK2005700F
180 m
Bardejov – areál podniku JAS
SK1001300P
280 m
Bardejov – elektrická stanica (ES)
SK1001300P
350 m
Merník – ortuťové bane
SK2005700F
560 m
Vranov nad Topľou – Čemerné – areál tehelne
SK2005800P
590 m
Sačurov – starý parný mlyn
SK1001500P
660 m
Komárany – sklad agrochemikálií
SK1001500P
890 m
Bystré – bývalá tehelňa TEMAKO
SK2005700F
1,0 km
Čaklov – areál bývalého PD
SK2005800P
1,2 km
Skládky odpadov
Skládka
Plocha
Rok vzniku
Monitorovanie
Od vody
Nemcovce
–
1975
–
10 m
Bardejovská Nová Ves
–
1980
–
20 m
Hrabovec
70 m²
1985
–
20 m
Bogliarka
60 m²
1985
–
30 m
Vlača
300 m²
–
–
30 m
Skrabské
250 m²
–
–
30 m
Mokroluh
10 m²
1983
–
30 m
Kružlov
20 m²
1985
–
40 m
Zosuvy a svahové deformácie
Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.
Druhy deformácií
Zosuvy474×
Svahové prúdy3×
Stupeň aktivity
Potenciálny348×
Stabilizovaný72×
Aktívny57×
Súčasný stav
SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova152×
Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 00077×
SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick59×
Nedostatočne doložené56×
SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S19×
Ako čítať tieto údaje
Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.