Ta strona jest przetłumaczona tylko częściowo. Nieprzetłumaczone fragmenty są wyświetlane po słowacku, w języku oryginału. Otwórz oryginał po słowacku

Dziś na cieku Turová

Wskaźnik warunków połowu, najlepsze okno dnia i łowiska od najlepszych warunków

Średnia łowisk na cieku

Niska aktywność · średnia z jednego łowiska

Liczba w nagłówku to oszacowanie dla środka cieku na podstawie pogody i pomiarów. Średnia łowisk dodatkowo uwzględnia dane satelitarne, zacienienie i geologię każdego łowiska.

Najlepsze okno dziś

06:00–08:00

Turová, wynik okna 30.

Wskaźnik to oszacowanie warunków na podstawie pogody, wody i otoczenia, a nie prognoza brań. Przeliczono o 04:04.

Mapa i łowiska cieku

Przebieg cieku i jego łowiska. Kolor linii przełączysz na warunki dziś, jakość lub dowolny inny parametr.

Filtry szczegółoweregion, powiat, dno, głębokość, zacienienie, satelity, chemia i zanieczyszczenie wody, ryby, geologia

1445łowisk
Wybierz kategorię i zawęź wybór. Przy każdej opcji zobaczysz, ile łowisk ci zostanie.
Kolor na mapie
Wczytywanie mapy…

Mapę przesuwasz dwoma palcami. Jednym palcem przewijasz stronę na całym ekranie.

    Profil wysokościowy cieku

    Jak ciek opada z biegiem wody: spadek, nachylenie i prędkość wody.

    Bystrina Górski potok o dużym spadku, z kaskadami i skalistym dnem. Woda jest czysta i zimna, połów wymaga ostrożnego podejścia.

    2003004005006007008000 km5 km10 km
    Profil wysokościowy cieku: od 677 do 279 m n.p.m. na 10,6 km.
    Łowiska w kolejności od najwyższego (po lewej) do najniższego. Między łowiskami może być odcinek bez łowiska, nie jest on wyświetlany.
    Najwyższy punkt
    683 m n.p.m.
    Najniższy punkt
    254 m n.p.m.
    Spadek łowiskSpadekRóżnica wysokości n.p.m. między górnym a dolnym końcem łowiska w metrach. Im większy spadek na krótszej długości, tym szybsza woda.
    430 m
    Średnie nachylenieNachylenie ciekuSpadek na kilometr w promilach (‰, metry na kilometr). Do 2 ‰ to wolna rzeka nizinna, 5–10 ‰ rzeka podgórska (lipień, pstrąg), powyżej 10 ‰ szybki potok.
    41 ‰
    KrętośćKrętośćDługość cieku podzielona przez odległość jego końców w linii prostej. 1,0 to ciek prosty, powyżej 1,3 wyraźnie meandruje. Meandry tworzą doły pod brzegami i płycizny na przejściach między zakolami.
    1,12

    Źródło: Open Topo Data (eudem25m), 4 lis 2026. Nachylenie i spadek są orientacyjne, obejmują tylko odcinki łowisk.

    Teren w 3D

    Ładowanie modelu terenu 3D…

    Zdjęcia historyczne

    Zmiany otoczenia i przyrody od 2018 do 2024: jak zmieniają się brzegi, roślinność i krajobraz wokół wody. Zdjęcia przełączają się same, możesz też przeglądać je ręcznie.

    Zdjęcie lotnicze cieku: Turová, rok 2018
    2018zdjęcia z 9 sie 2018
    Zdjęcie lotnicze cieku: Turová, rok 2021
    2021zdjęcia z 4 lip 2021
    Zdjęcie lotnicze cieku: Turová, rok 2024
    2024zdjęcia z 27 lip 2024

    Ortofotomapa Słowacji © GKÚ Bratysława, NLC Zvolen. Rok i dzień wykonania zdjęć zależą od położenia, dlatego poszczególne roczniki mogą różnić się porą roku i pogodą.

    Zanieczyszczenie wody na cieku Turová

    Jakość wody według SHMÚ, oczyszczalnie przy łowiskach i woda podziemna w okolicy

    Wody podziemne: zmierzone wartościtypowa wartość ze stacji w promieniu 10 km, 2025

    1 z 1 łowiska z pomiarem ma w okolicy wodę podziemną o wartości powyżej progu w co najmniej jednym wskaźniku.

    • jony amonowe lub azotyny ponad normę na co najmniej jednej stacji1

    Źródło: SHMÚ (roczniki jakości wód powierzchniowych i podziemnych), rejestr oczyszczalni z VÚVH i EEA. Stanowisko SHMÚ jest przypisywane do łowiska według tej samej nazwy cieku i odległości; rocznik podaje stanowiska, które nie spełniły normy, dlatego brak stanowiska nie jest dowodem czystej wody.

    Geológia a geochémia toku Turová

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 10 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Mladé sedimenty50 % čiary vody

    50 % sopečné horniny

    Mladé nespevnené sedimenty; jemný materiál sa pri zrážkach ľahko dostáva do toku. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 7,8modelový odhad

    typ vody Ca–Mg–HCO₃

    Mineralizácia 152 mg/l, mäkká voda (4,4 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    2 z 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Kobalt 14,9 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 94. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 km2 km45 °C75 °C

    Teplo pod nohami

    45°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 95 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 75 °C (prírastok 30 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    45nGy/h dávkový príkon

    17. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    40objektov do 3 km

    ťažené: Fe

    Najbližšie: Pinga (pinga, pingový ťah), 400 m od vody.

    Zlato v riečnom sedimente

    1vzorka so zlatom

    15 rudných minerálov v sedimente

    Najviac 1 zrno v jednej vzorke (720 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.

    Stopové prvky vo vode toku

    2 z 10ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Arzén 19,0 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 98. percentil (Gunda-ľavostranný prítok Hrona od hl.cesty).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    103vrtov do 3 km

    408 rozborov vody v okolí

    Z toho 102 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    0 °C120

    Geotermálna energia

    49°C na ústí vrtu

    19 geotermálnych vrtov do 10 km

    Najteplejší: Kováčová – K-1, výdatnosť 50,0 l/s, 3,6 km od vody.

    Environmentálne záťaže a skládky

    6lokalít do 3 km

    1 záťaž, 5 skládok

    Najbližšia záťaž: Zvolen – armádne objekty, 3,0 km od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.

    Ložiská a rudné výskyty

    9záznamov do 5 km

    4 ložiská, 5 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    76plôch do 3 km

    13 aktívnych

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Mladé sedimenty50%SR 8,6 %
    • Skały wulkaniczne50%SR 3,2 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mladé sedimenty: Mladé nespevnené sedimenty; jemný materiál sa pri zrážkach ľahko dostáva do toku.

    Geologický vek hornín

    • kvartér50%
    • neovulkanity50%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaPkt
    kvartérpleistocén – holocénzosuvy1×
    neovulkanitystredný miocénformácie: inovecká, sielnická, turovská; komplex Jabloňového vrchu1×

    Kvartérny pokryv

    • deluviálne sedimenty100%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu2,0m
    • 0 – 260%SR 16 %
    • 2 – 540%SR 48 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (pohorie)80%SR 60 %
    • negatívna jednotka (medzihorské kotliny)20%SR 14 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • veľký zdvih80%SR 26 %
    • malý pokles20%SR 8,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 2 z 5 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Bázické vulkanity60%SR 6,6 %
    • Żwiry20%SR 52 %
    • Kyslé vulkanity20%SR 3,2 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Bázické vulka)60%SR 6,4 %
    • Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Štrky; Fluviálne)20%SR 27 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Kyslé vulkani)20%SR 3,2 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)

    • medzizrnová100%SR 86 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hydrogeologická funkcia

    • kolektor100%SR 95 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • neovulkanity Kremnických vrchov75%SR 0,0 %
    • kvartér nivy Hrona a Slatiny od Slovenskej Ľupče po Tlmače25%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geotermálne útvary podzemných vôd

    • Zvolenská kotlina100%SR 1,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Kwasowość wody

    pH 7,75typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Twardość wody

    4,4°dH, mäkká

    Súčet vápnika a horčíka (0,79 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    152mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • DraslíkK3,91 mg/l63. percentil
    • FluorkiF0,120 mg/l53. percentil
    • SódNa6,28 mg/l36. percentil
    • ChlorkiCl4,58 mg/l31. percentil
    • MagnezMg6,03 mg/l15. percentil
    • SiarczanySO419,5 mg/l14. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO383,0 mg/l14. percentil
    • WapńCa21,7 mg/l11. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • FosforečnanyPO40,684 mg/l88. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK3,96 mg/l66. percentil
    • AmóniumNH40,180 mg/l66. percentil
    • AzotanyNO35,71 mg/l45. percentil

    Metale

    • GlinAl244 μg/l84. percentil
    • ŻelazoFe0,221 mg/l77. percentil
    • CynkZn12,7 μg/l73. percentil
    • ManganMn44,8 μg/l59. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • KobaltCo14,9 mg/kg94. percentil
    • WanadV117 mg/kg93. percentil
    • RtęćHg0,450 mg/kg88. percentil
    • CynkZn180 mg/kg87. percentil
    • OłówPb29,1 mg/kg86. percentil
    • AntymonSb2,27 mg/kg84. percentil
    • MiedźCu32,2 mg/kg75. percentil
    • CínSn3,43 mg/kg73. percentil
    • KadmCd0,291 mg/kg70. percentil
    • BizmutBi0,269 mg/kg67. percentil
    • ArsenAs8,06 mg/kg65. percentil
    • SelenSe0,276 mg/kg57. percentil
    • MolibdenMo0,204 mg/kg16. percentil
    • ChromCr43,8 mg/kg10. percentil
    • NikielNi12,4 mg/kg7. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • TitánTi7 036 mg/kg92. percentil
    • ŻelazoFe4,14 %92. percentil
    • ManganMn1 468 mg/kg88. percentil
    • GlinAl6,88 %84. percentil
    • FosforP993 mg/kg67. percentil
    • MagnezMg0,938 %55. percentil
    • SódNa0,852 %47. percentil
    • WapńCa1,88 %46. percentil
    • DraslíkK1,11 %6. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • YtriumY39,1 mg/kg92. percentil
    • GáliumGa18,7 mg/kg85. percentil
    • BáriumBa528 mg/kg76. percentil
    • StronciumSr168 mg/kg74. percentil
    • ZirkónZr380 mg/kg42. percentil
    • BerylBe1,20 mg/kg38. percentil
    • RubídiumRb83,9 mg/kg37. percentil
    • CérCe53,1 mg/kg28. percentil
    • BorB36,7 mg/kg8. percentil
    • LítiumLi20,7 mg/kg7. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    45nGy/h vo vzduchu

    rozsah 40 až 50 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,58 ppm49. percentil
    • Potas (K)K1,21 %21. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh5,95 ppm9. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 km2 km45 °C75 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    45 / 75 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 30 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 95 mW/m².

    Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody

    • Zvolenská kotlina100%SR 1,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Priemerná januárová teplota-3,6°C
    • Priemerná júlová teplota18,6°C
    • Ročné zrážky683mm

    Klimatickogeografické typy

    • kotlinová klíma67%SR 29 %
    • horská klíma33%SR 33 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (400 m od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (400 m od vody)Halda – 5 – halda (400 m od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (400 m od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (410 m od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (410 m od vody)Halda – 5 – halda (420 m od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (420 m od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (420 m od vody)Halda – 5 – halda (420 m od vody)Halda – 5 – halda (420 m od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (430 m od vody)Halda – 5 – halda (430 m od vody)Halda – 5 – halda (430 m od vody)Halda – 5 – halda (430 m od vody)Halda – 5 – halda (440 m od vody)Prepadlina – 6 – iný druh objektu (440 m od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (440 m od vody)Kutacie práce – 6 – iný druh objektu (440 m od vody)Halda – 5 – halda (450 m od vody)Halda – 5 – halda (450 m od vody)Halda – 5 – halda (460 m od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (460 m od vody)Halda – 5 – halda (470 m od vody)Halda – 5 – halda (470 m od vody)Halda – 5 – halda (470 m od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (470 m od vody)Halda – 5 – halda (480 m od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (480 m od vody)Kutacie práce – 6 – iný druh objektu (490 m od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (490 m od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (500 m od vody)Halda – 5 – halda (510 m od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (520 m od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (520 m od vody)Halda – 5 – halda (550 m od vody)Peter štôlňa – 2 – štôlňa (1,8 km od vody)Povrchová dobývka? – 6 – iný druh objektu (2,3 km od vody)Šachtica Š-1/61 – 1 – šachta (2,3 km od vody)Daniel štôlňa – 2 – štôlňa (2,3 km od vody)Železná Breznica – Železné rudy (1,8 km od vody)Zvolen – armádne objekty – SK1000700P (3,0 km od vody)Kašova Lehôtka – Tŕnie – nijaký (510 m od vody)Pri ihrisku – Tŕnie – občasný (1,2 km od vody)Hlobejka – Železná Breznica – nedá sa odhadnúť (2,5 km od vody)Do stráni – Železná Breznica – nijaký (2,6 km od vody)Dubičie – Kováčová – trvalý (2,8 km od vody)Kováčová – K-2 – kúpeľný (3,5 km od vody)Kováčová – P-3 – kúpeľný (3,6 km od vody)Kováčová – P-7 – kúpeľný (3,6 km od vody)Kováčová – P-6 – kúpeľný (3,6 km od vody)Kováčová – kúpeľný (3,6 km od vody)Kováčová – P-4 – kúpeľný (3,6 km od vody)Kováčová – K-1 – kúpeľný (3,6 km od vody)Sielnica – KMV-1 – nekúpeľný (4,1 km od vody)Sielnica – BO-8 – nekúpeľný (4,2 km od vody)Borova Hora – BL-2 – nekúpeľný (5,1 km od vody)Sielnica – BO-9 – nekúpeľný (5,2 km od vody)Sliač – BO-7 – kúpeľný (5,2 km od vody)Badín – BO-10 – nekúpeľný (6,8 km od vody)Sliač – kúpeľný (7,1 km od vody)Sliač – kúpeľný (7,1 km od vody)Sliač – kúpeľný (7,2 km od vody)Badín – BL-1 – nekúpeľný (7,3 km od vody)Sliač – I.A – kúpeľný (7,5 km od vody)Sliač – BO-3 – kúpeľný (7,9 km od vody)d4 (2,5 km od vody)d2 (2,7 km od vody)a1 (2,7 km od vody)a1 (3,1 km od vody)a1 (3,3 km od vody)a1 (3,7 km od vody)c1 (4,1 km od vody)a1 (4,4 km od vody)a1 (4,5 km od vody)a1 (4,6 km od vody)c1 (4,9 km od vody)a1 (5,0 km od vody)a1 (5,3 km od vody)b1 (5,7 km od vody)b1 (5,9 km od vody)c1 (6,2 km od vody)a1 (6,5 km od vody)a1 (6,6 km od vody)b1 (6,9 km od vody)c5 (7,0 km od vody)c1 (7,0 km od vody)a1 (7,3 km od vody)a1 (7,4 km od vody)b1 (7,7 km od vody)b1 (7,9 km od vody)b1 (8,2 km od vody)a1 (8,3 km od vody)a1 (8,7 km od vody)a1 (9,3 km od vody)a1 (9,3 km od vody)b1 (9,4 km od vody)a1 (9,8 km od vody)Kováčová (2,8 km od vody)Kremnica (9,4 km od vody)Ostrá Lúka – stavebný kameň (1,9 km od vody)Badín – Skalica – stavebný kameň (4,1 km od vody)Ostrá Lúka – stavebný kameň (1,9 km od vody)Badín – Skalica – stavebný kameň (4,0 km od vody)Turová – diatomit (40 m od vody)Budča – stavebný kameň – tufy, aglomeráty (280 m od vody)Štrkopiesky v koryte Hrona, úsek 169,195 – 178,6 – štrkopiesky (2,6 km od vody)Zvolen – Bariny – lignit (2,7 km od vody)Turová – vulkanity (150 m od vody)Tŕnie-Kašova Lehôtka – vulkanity (210 m od vody)Boky, Čertova skala – vulkanity (3,1 km od vody)Hronská Breznica – vulkanity (3,5 km od vody)Badín – vulkanity (4,9 km od vody)– Zosuvy (70 m od vody)– Zosuvy (70 m od vody)BUDCA – Zosuvy (100 m od vody)TRNIE – Zosuvy (100 m od vody)– Svahové prúdy (110 m od vody)TUROVA – Zosuvy (130 m od vody) (150 m od vody)BUDCA – Zosuvy (170 m od vody)TUROVA (170 m od vody)TUROVA – Zosuvy (170 m od vody)– Zosuvy (190 m od vody)– Zosuvy (200 m od vody)– Zosuvy (230 m od vody)TUROVA – Blokové polia (240 m od vody)TUROVA – Zosuvy (250 m od vody)TUROVA – Zosuvy (260 m od vody)TUROVA – Zosuvy (320 m od vody)– Zosuvy (350 m od vody)– Zosuvy (370 m od vody)– Zosuvy (480 m od vody)– Zosuvy (550 m od vody)– Zosuvy (570 m od vody)TUROVA – Zosuvy (600 m od vody)TUROVA – Zosuvy (610 m od vody)– Zosuvy (620 m od vody)TUROVE – Zosuvy (630 m od vody)– Zosuvy (640 m od vody)– Zosuvy (670 m od vody)– Zosuvy (690 m od vody)OSTRA LUKA – Blokové polia + zosuvy (1,1 km od vody)BUDCA – Zosuvy (1,1 km od vody)– Blokové polia (1,1 km od vody)TRNIE – Zosuvy (1,3 km od vody)– Zosuvy (1,3 km od vody)– Blokové rozpadliny (1,4 km od vody)– Zosuvy (1,4 km od vody)TRNIE – Blokové rozpadliny (1,6 km od vody)– Blokové polia (1,8 km od vody)– Zosuvy (1,8 km od vody)TRNIE – Blokové polia (1,8 km od vody)– Zosuvy (1,8 km od vody)SKALITE/SABATIN – Zosuvy (1,9 km od vody)– Zosuvy (2,0 km od vody)– Blokové polia (2,0 km od vody)– Zosuvy (2,0 km od vody)– Zosuvy (2,1 km od vody)SKALITE/SABATIN – Zosuvy (2,1 km od vody)– Zosuvy (2,2 km od vody)KOVACOVA – Zosuvy (2,2 km od vody)SKALITE/SABATIN – Zosuvy (2,2 km od vody)Veľká Stráž – Skalné zrútenia (2,2 km od vody)– Blokové polia (2,4 km od vody)– Blokové polia (2,4 km od vody)– Zosuvy (2,4 km od vody)SIELNICA – Zosuvy (2,4 km od vody)– Zosuvy (2,4 km od vody)ZELEZNA BREZNICA – Zosuvy (2,5 km od vody)SIELNICA – Zosuvy (2,5 km od vody)SIELNICA – Zosuvy (2,6 km od vody)– Blokové rozpadliny (2,6 km od vody)ZELEZNA BREZNICA – Zosuvy (2,7 km od vody)SIELNICA – Zosuvy (2,7 km od vody)– Zosuvy (2,7 km od vody)– Zosuvy (2,8 km od vody)– Zosuvy (2,8 km od vody)SIELNICA – Zosuvy (2,8 km od vody)SIELNICA – Zosuvy (2,8 km od vody)– Blokové polia (2,9 km od vody)– Zosuvy (2,9 km od vody)SIELNICA – Zosuvy (2,9 km od vody)SIELNICA – Blokové polia (2,9 km od vody)SIELNICA – Zosuvy (2,9 km od vody)– Blokové rozpadliny (2,9 km od vody)– Zosuvy (3,0 km od vody)– Zosuvy (3,0 km od vody)SIELNICA – Zosuvy (3,0 km od vody)Budča – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (240 m od vody)Budča – pozorovací vrt SHMÚ (400 m od vody)Budča – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (520 m od vody)Budča II. – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (610 m od vody)Budča – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (630 m od vody)Budča – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (670 m od vody)Budča I. – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (690 m od vody)Budča – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (770 m od vody)Budča I. – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (810 m od vody)Budča II. – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (840 m od vody)Budča – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (900 m od vody)Tŕnie – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,1 km od vody)Tŕnie – negatívny vrt (1,3 km od vody)Zvolen – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,4 km od vody)Zvolen – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,4 km od vody)Zvolen – Stráž – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,4 km od vody)Kováčová – negatívny vrt (1,6 km od vody)Zvolen – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,7 km od vody)Lieskovec – Stráž – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,7 km od vody)Ostrá Lúka – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,9 km od vody)Kováčová – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,9 km od vody)Zvolen – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,0 km od vody)Kováčová – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,0 km od vody)Kováčová – monitorovací vrt (2,1 km od vody)Zvolen – Stráže – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,3 km od vody)Kováčová – monitorovací vrt (2,3 km od vody)Bariny – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,3 km od vody)Ostrá Lúka – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,4 km od vody)Zvolen-Bariny – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,5 km od vody)Ostrá Lúka – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,6 km od vody)Kováčová – monitorovací vrt (2,6 km od vody)Kováčová – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,7 km od vody)Zvolen – Stráž – pozorovací vrt SHMÚ (2,8 km od vody)Ostrá Lúka – negatívny vrt (2,8 km od vody)Zvolen – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,9 km od vody)Zvolen – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (2,9 km od vody)Zvolen – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,9 km od vody)Zvolen – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (3,0 km od vody)Zvolen – západ – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (3,0 km od vody)Ostrá Lúka – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (3,0 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (240 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (520 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (610 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (630 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (670 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (690 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (770 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (810 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (840 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (900 m od vody)významná kopaná alebo spúšťaná studňa slúžiaca n – Umelé hydrogeologicky významné objekty (1,3 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,4 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,6 km od vody)prameň s monitorovaním výdatnosti – Vývery podzemnej vody (1,6 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,7 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,8 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,9 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,9 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,0 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,0 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,1 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,1 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,2 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,3 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,3 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,5 km od vody)významná kopaná alebo spúšťaná studňa slúžiaca n – Umelé hydrogeologicky významné objekty (2,6 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,7 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,7 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,8 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,8 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,9 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,9 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,9 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,9 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,9 km od vody)významná kopaná alebo spúšťaná studňa slúžiaca n – Umelé hydrogeologicky významné objekty (2,9 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,9 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (3,0 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (3,0 km od vody)zlato 1 ks – zlato (720 m od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • ArsenAsvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 19,0 μg/lmedián 1,00 μg/l9 vzoriek22 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Gunda-ľavostranný prítok Hrona od hl.cesty, 1997, 720 m od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntymonSbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 0,500 μg/l9 vzoriek78 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Gunda-ľavostranný prítok Hrona od hl.cesty, 1997, 720 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrmierne zvýšená
      najvyššie 3,00 μg/lmedián 1,00 μg/l9 vzoriek78 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Budča-Turová-sútok s pravostran. prítokom, 1997, 70 m od vody. Porovnanie: 81. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmCdmierne zvýšená
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l1 vzorka

      Najvyššia hodnota: 600m JZ od K819, 750 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBabežná hodnota
      najvyššie 52,0 μg/lmedián 27,0 μg/l9 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Budča-Turová-sútok s pravostran. prítokom, 1997, 70 m od vody. Porovnanie: 63. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l9 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Gunda-ľavostranný prítok Hrona od hl.cesty, 1997, 720 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OłówPbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: 600m JZ od K819, 1993, 750 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l9 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Gunda-ľavostranný prítok Hrona od hl.cesty, 1997, 720 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MiedźCunižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: 600m JZ od K819, 1993, 750 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • StronciumSrnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 60,0 μg/lmedián 60,0 μg/l1 vzorka

      Najvyššia hodnota: 600m JZ od K819, 1993, 750 m od vody. Porovnanie: 16. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2vysoká (horných 5 %)
      najvyššie 49,7 mg/lmedián 45,1 mg/l9 vzoriek

      Najvyššia hodnota: šiesty most po prúde od vzorky GV-81, 1997, 70 m od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Ilmenit (FeTiO₃)18 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)18 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)15 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Rutil (TiO₂)8 vzoriek, najviac 15 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)8 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Cinabarit (HgS)6 vzoriek, najviac 3 zŕn
    • Barit (BaSO₄)4 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)4 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Sfalerit (ZnS)4 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Anatas (TiO₂)3 vzorky, najviac 15 zŕn
    • Scheelit (CaWO₄)1 vzorka, najviac 1 zŕn
    • Malachit (Cu₂CO₃(OH)₂)1 vzorka, najviac 1 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Antimonit (Sb₂S₃)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Złoto (Au)1 vzorka, najviac 1 zŕn

    Najbližšie vzorky so zlatom

    VzorkaZlato vo vzorkeOd vody
    304/C1 zrno720 m

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)18 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)18 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)18 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)17 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))13 vzoriek, najviac 155 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))4 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)4 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Kovy v podzemnej vode

    • KadmCdextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 901 μg/lmedián 0,250 μg/l31 vzoriek74 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 1,7 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • GlinAlextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 0,420 mg/lmedián 0,0200 mg/l31 vzoriek23 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 1,7 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MiedźCuextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 15,2 μg/lmedián 0,700 μg/l31 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 270 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntymonSbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 2,60 μg/lmedián 0,100 μg/l31 vzoriek68 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 80 m od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 7,80 μg/lmedián 0,500 μg/l31 vzoriek55 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 80 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CynkZnvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1 951 μg/lmedián 5,00 μg/l31 vzoriek32 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1991, 1,5 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSemierne zvýšená
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 0,500 μg/l31 vzoriek97 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,9 km od vody. Porovnanie: 83. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrmierne zvýšená
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 0,250 μg/l31 vzoriek74 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1991, 1,5 km od vody. Porovnanie: 78. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OłówPbmierne zvýšená
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 0,500 μg/l31 vzoriek94 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1991, 1,7 km od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLibežná hodnota
      najvyššie 14,0 μg/lmedián 2,00 μg/l31 vzoriek48 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 460 m od vody. Porovnanie: 69. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ŻelazoFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l14 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 2,3 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RtęćHgnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l31 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 2,3 km od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    minerálny prameň14,67 Bq/l4,67 Bq/l
    źródło1342,0 Bq/l7,06 Bq/l
    vodný zdroj pre individuálne zásobovanie427,0 Bq/l14,9 Bq/l
    vodný zdroj pre hromadné zásobovanie14,57 Bq/l4,57 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)

    • Fe4×

    Druhy banských objektov

    • halda17×
    • pinga, pingový ťah13×
    • štôlňa5×
    • iný druh objektu4×
    • šachta1×

    Najbližšie staré banské diela

    NazwaGatunekŤaženéUkončenieOd vody
    Pingapinga, pingový ťahuhlie400 m
    Pingapinga, pingový ťahuhlie400 m
    Haldahaldauhlie400 m
    Pingapinga, pingový ťahuhlie400 m
    Štôlňaštôlňauhlie410 m
    Pingapinga, pingový ťahuhlie410 m
    Haldahaldauhlie420 m
    Pingapinga, pingový ťahuhlie420 m
    Pingapinga, pingový ťahuhlie420 m
    Haldahaldauhlie420 m

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    Ostrá Lúkastavebný kameňLožisko s predpokladom využívania zásob – Organizácia neurčená1,9 km
    Ostrá Lúkastavebný kameňLožisko s predpokladom využívania zásob – Organizácia neurčená1,9 km
    Badín – Skalicastavebný kameňŤažené ložisko – Resale SE4,0 km
    Badín – Skalicastavebný kameňŤažené ložisko – Resale SE4,1 km

    Rudné výskyty v metalogenetickej mape

    VýskytTyp rudyMetaleGatunekOd vody
    Železná BreznicaŽelezné rudyFemineralogický výskyt1,8 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    103 vrtov v pásme 3 km, z toho 40 hydrogeologických a 63 ostatných; s číslom archívnej správy 102.

    Hĺbky vrtov

    • do 10 m42×
    • 10–30 m35×
    • 30–100 m17×
    • 100–300 m5×
    • nad 300 m3×

    Najbližšie vrty

    LokalizacjaGatunekGłębokośćArchívna správaOd vody
    VTU-7/89ložiskový92,0 m7751630 m
    VTU-8/89ložiskový100,0 m7751680 m
    JB-2inžiniersko-geologický6,0 m85974100 m
    JB-3inžiniersko-geologický6,0 m85974130 m
    JB-1inžiniersko-geologický6,0 m85974140 m
    3-260 Budčahydrogeologický8,0 m101748140 m
    3-801 Budčahydrogeologický46,0 m101748150 m
    Budčaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou22,4 m4195 123Ac11.pdf240 m
    VTU-5/89ložiskový80,0 m77516270 m
    J-2inžiniersko-geologický7,0 m86211360 m
    J-4inžiniersko-geologický7,2 m86211360 m
    VTU-3/89ložiskový80,0 m77516370 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    VrtTemperaturaVýdatnosťGłębokośćChemický typ vodyVyužívanieOd vody
    Kováčová – K-246 °C20,0 l/s536 mCa-SO4, resp. Ca-Mg-SO4využívaný3,5 km
    Kováčová – P-342 °C–9 mCa-SO4, resp. Ca-Mg-SO4nevyužívaný3,6 km
    Kováčová – P-712 °C–9 mCa-SO4, resp. Ca-Mg-SO4nevyužívaný3,6 km
    Kováčová – P-625 °C–9 mCa-SO4, resp. Ca-Mg-SO4nevyužívaný3,6 km
    Kováčová46 °C20,0 l/s412 mCa-SO4, resp. Ca-Mg-SO4nevyužívaný3,6 km
    Kováčová – P-441 °C–9 mCa-SO4, resp. Ca-Mg-SO4nevyužívaný3,6 km
    Kováčová – K-149 °C50,0 l/s512 mCa-SO4, resp. Ca-Mg-SO4nevyužívaný3,6 km
    Sielnica – KMV-133 °C3,0 l/s417 mCa-SO4využívaný4,1 km
    Sielnica – BO-834 °C17,7 l/s405 mnevyužívaný4,2 km
    Borova Hora – BL-229 °C30,0 l/s300 mnevyužívaný5,1 km

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ŹródłoGatunekTemperatura wody (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória d4minerálna voda39-5531-5012,5 km
    kategória d2minerálna voda39-555-1512,7 km
    kategória a1minerálna voda< 15< 5182,7 km
    kategória Kováčovátermálne kúpalisko––12,8 km
    kategória c1minerálna voda23-38< 544,1 km
    kategória b1minerálna voda15-22< 575,7 km
    kategória c5minerálna voda23-38> 5017,0 km
    kategória Kremnicatermálne kúpalisko––19,4 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Environmentálne záťaže

    LokalizacjaČinnosťLátkaKlasifikáciaOd vody
    Zvolen – armádne objektySK1000700P3,0 km

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Kašova Lehôtka – Tŕnie300 m²1980–510 m
    Pri ihrisku – Tŕnie20 m²1985–1,2 km
    Hlobejka – Železná Breznica150 m²1980–2,5 km
    Do stráni – Železná Breznica400 m²1970–2,6 km
    Dubičie – Kováčová2 000 m²1970–2,8 km

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy58×
    • Blokové polia9×
    • Blokové rozpadliny4×
    • Blokové polia + zosuvy1×
    • Skalné zrútenia1×
    • Svahové prúdy1×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny45×
    • Stabilizovaný17×
    • Aktívny13×
    • Odstránený1×

    Súčasný stav

    • Nedostatočne doložené17×
    • SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick8×
    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0007×
    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova4×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organizacje i lokalizacja

    Kto zarządza łowiskami i gdzie leżą

    Organizacje na ciekukto zarządza łowiskami i jakie warunki panują tam dziś

    1. Zvolen1 łowisko · 11 km25Turová25

    Inne cieki w okolicy

    Dorzecze: Hron