Оцінка умов лову, найкраще вікно дня та рибальські ділянки за найкращими умовами
Середнє по рибальських ділянках водотоку
28з 100
Низька активність · середнє значення по одній рибальській ділянці
Число в шапці є оцінкою для середини водотоку на основі погоди та вимірювань. Середнє значення рибальських ділянок також враховує супутникові дані, затінення та геологію кожної ділянки.
Найкраще вікно сьогодні
06:00–08:00
Германовски поток, оцінка вікна 37.
Оцінка є прогнозом умов за погодою, водою та навколишнім середовищем, а не прогнозом клювання. Перераховано о 14:04.
Карта та рибальські ділянки водотоку
Перебіг водотоку та його рибальські ділянки. Колір ліній можна перемкнути на умови сьогодні, якість або будь-який інший параметр.
Докладні фільтрирегіон, район, русло, глибина, затінення, супутники, хімія води, забруднення, риби, геологія
1445ділянок
Виберіть категорію, щоб звузити добірку. Біля кожного варіанта видно, скільки ділянок залишиться.
Колір мапи
Завантаження мапи…
Рухайте мапу двома пальцями. У повноекранному режимі достатньо одного пальця.
КороповіЛососеві – форельовіЛососеві – харіусові
нижчевище
Бал — це оцінка умов за погодою, водою й оточенням, а не прогноз клювання. Для кожної ділянки видно, з чого він складається, наскільки підтверджений даними й звідки дані.
Висотний профіль водотоку
Як падає водотік за течією: падіння, ухил та швидкість води.
БистрінаГірський потік зі стрімким ухилом, каскадами та кам'янистим дном. Вода чиста і холодна; рибальство вимагає обережного підходу.
Висотний профіль водотоку: від 676 до 164 м н. р. м. на 10,8 км.Рибальські ділянки в порядку від найвищої (зліва) до найнижчої. Між рибальськими ділянками може бути ділянка без рибальської ділянки; вона не відображається.
Найвища точка
700 м н. р. м.
Найнижча точка
133 м н. р. м.
Падіння рибальських ділянокПадінняРізниця висот між верхнім та нижнім кінцем рибальської ділянки в метрах. Чим більший падіння на коротшій довжині, тим швидша вода.
567 м
Середній ухилСхил водотокуПадіння на кілометр у проміле (‰, метри на кілометр). До 2 ‰ є повільна рівнинна річка, від 5 до 10 ‰ передгірна річка (хайріус, форель), понад 10 ‰ швидкий струмок.
53 ‰
ЗвивистістьСвивистістьДовжина водотоку, поділена на відстань по прямій між його кінцями. 1,0 є прямим водотоком, вище 1,3 сильно меандрує. Меандри утворюють ями під берегами та мілину на ділянках між ними.
1,11
Джерело: Open Topo Data (eudem25m), 4 лист. 2026. Ухил та падіння є орієнтовними, охоплюють лише ділянки рибальських ділянок.
Рельєф у 3D
Завантаження 3D моделі рельєфу…
Історичні знімки
Зміни навколишнього середовища та природи з 2019 по 2025 рік: як змінюються береги, рослинність і пейзаж навколо води. Знімки перемикаються автоматично, ви також можете гортати їх вручну.
Джерело: SHMÚ (щорічники якості поверхневих і ґрунтових вод), реєстр очисних споруд VÚVH та EEA. Пункт вимірювання SHMÚ зіставляється з ділянкою за однаковою назвою водотоку та за відстанню; щорічник перелічує пункти, що не виконали норму, тому відсутність пункту не доводить чистоту води.
Geológia a geochémia toku Hermanovský potok
Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku
Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 11 км čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.
Hornina pod vodou
Náplavy riek33 % čiary vody
33 % mladé sedimenty, 33 % sopečné horniny
Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.
Voda podľa atlasu
pH 7,6modelový odhad
typ vody Ca–Mg–HCO₃–SO₄
Mineralizácia 140 mg/l, mäkká voda (6,9 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.
Prvky v riečnom sedimente
2 з 15prvkov v horných 10 %
najvyššie: Vanád 104 mg/kg
Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 90. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Teplo pod nohami
45°C v hĺbke 1 000 m
tepelný tok 81 mW/m²
V hĺbke 2 000 m okolo 83 °C (prírastok 38 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.
Prirodzené gama žiarenie
49nGy/h dávkový príkon
37. percentil na Slovensku
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.
Staré banské diela
223objektov do 3 km
ťažené: Au, Hg
Найбліжшіе: Halda pri bezmennej štôlni č.5 (halda), 40 m od vody.
Zlato v riečnom sedimente
3vzorky so zlatom
12 rudných minerálov v sedimente
Najviac 3 zrná v jednej vzorke (190 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Stopové prvky vo vode toku
2 з 10ukazovateľov v horných 5 %
najvyššie: Olovo 13,0 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (Hermanovský, potok).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Vrty a rozbory podzemnej vody
420vrtov do 3 km
455 rozborov vody v okolí
Z toho 420 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Geotermálna energia
–
11 zdrojov geotermálnych a minerálnych vôd do 10 km.
Environmentálne záťaže a skládky
19lokalít do 3 km
1 záťaž, 18 skládok
Najbližšia záťaž: Bystré – bývalá tehelňa TEMAKO, 1,6 km od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.
Ložiská a rudné výskyty
35záznamov do 5 km
9 ložísk, 26 rudných výskytov
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Zosuvy a svahové deformácie
71plôch do 3 km
1 aktívnych
Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.
Geologická stavba pod vodou
Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.
Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.
Náplavy riek33%SR 72 %
Mladé sedimenty33%SR 8,6 %
Вулканічні гірські породи33%SR 3,2 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náplavy riek:Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.
Geologický vek hornín
kvartér67%
neovulkanity33%
Najčastejšie horninové jednotky
Утвар
Век
Єднотка
Балів
kvartér
pleistocén
fluviálne sedimenty: štrky, piesčité štrky a piesky dnovej akumulácie v nízkych terasách
1×
kvartér
pleistocén
proluviálne sedimenty: hlinité až piesčito-hlinité štrky s úlomkami hornín v stredných náplavových kužeľoch
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typická hrúbka kvartérneho pokryvu2,7m
2 – 567%SR 48 %
0 – 233%SR 16 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Neotektonické jednotky
pozitívna jednotka (pohorie)100%SR 60 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Smer neotektonických pohybov
malý zdvih75%SR 7,7 %
stredný zdvih25%SR 32 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Regionálne geologické členenie
vnútrokarpatský paleogén60%SR 11 %
neovulkanity40%SR 10 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Regionálne geologické členenie (podjednotky)
spišsko-šarišský paleogén60%SR 5,8 %
neovulkanity Slanských vrchov40%SR 1,2 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Inžinierskogeologické rajóny
rajón epiklastických hornín100%SR 1,4 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Inžinierskogeologické formácie
formácia neovulkanitov100%SR 4,5 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náchylnosť územia na svahové deformácie
Rajón stabilných území100%SR 95 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pokrýva 3 z 5 bodov čiary vody.
Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda
Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.
Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)
Гравій33%SR 52 %
Піесковце33%SR 15 %
Kyslé vulkanity33%SR 3,2 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ zvodnenca
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)33%SR 22 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Pieskovce; Ner)33%SR 15 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Kyslé vulkani)33%SR 3,2 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hlavný hydrogeologický región
neovulkanity Slanských vrchov100%SR 1,7 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geotermálne útvary podzemných vôd
Humenský chrbát60%SR 4,4 %
Košická kotlina40%SR 4,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chémia povrchových vôd podľa atlasu
Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.
Кислотність води
pH 7,56typické pásmo
Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.
Жорсткість води
6,9°dH, mäkká
Súčet vápnika a horčíka (1,22 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.
м'яка
середня
жорстка
veľmi tvrdá
Rozpustené látky
140mg/l mineralizácia
Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Iónové zloženie vody
Katióny (kladné ióny)
Ца 61Мґ 28Na+K 11
Anióny (záporné ióny)
HCO₃ 63SO₄ 33
Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃–SO₄
Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.
Hlavné ióny
СульфатиSO439,3 мг/л49. percentil
НатрійНа6,35 мг/л36. percentil
ФторидиF0,0898 мг/л36. percentil
МагнійМґ9,35 мг/л29. percentil
ХлоридиЦл4,18 мг/л29. percentil
КальційЦа33,7 мг/л22. percentil
ДраслікK1,51 мг/л21. percentil
ГидроґенуглічітаниHCO396,2 мг/л18. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.
Potenciálne toxické a stopové prvky
ВанадійV104 мг/кг90. percentil
РтутьГґ0,508 мг/кг90. percentil
КобальтЦо11,2 мг/кг82. percentil
АнтимонСб1,67 мг/кг81. percentil
МолібденМо0,563 мг/кг77. percentil
ХромЦр92,5 мг/кг76. percentil
АрсенАс9,45 мг/кг73. percentil
КадмійЦд0,309 мг/кг72. percentil
ЦінСн2,92 мг/кг60. percentil
БізмутБі0,220 мг/кг51. percentil
ЦинкЗн94,5 мг/кг48. percentil
НікельНі23,1 мг/кг43. percentil
ОловоПб14,3 мг/кг42. percentil
СеленСе0,178 мг/кг32. percentil
МідьЦу18,1 мг/кг24. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
ТітанТі7 892 мг/кг95. percentil
ЗалізоФе3,70 %86. percentil
НатрійНа1,08 %79. percentil
АлюмінійАл6,55 %77. percentil
МарганецьМн1 119 мг/кг74. percentil
МагнійМґ1,03 %62. percentil
КальційЦа1,96 %48. percentil
ДраслікK1,49 %46. percentil
ФосфорP583 мг/кг16. percentil
Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
БерилійБе1,55 мг/кг58. percentil
ЛітіумЛі30,2 мг/кг54. percentil
ҐаліумҐа14,5 мг/кг54. percentil
ЗірконЗр393 мг/кг47. percentil
СтронціумСр129 мг/кг43. percentil
ИтріумY25,4 мг/кг37. percentil
РубідіумРб82,9 мг/кг35. percentil
БорB55,2 мг/кг35. percentil
БаріумБа391 мг/кг32. percentil
ЦерЦе48,6 мг/кг15. percentil
Prirodzená rádioaktivita a radón
Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.
Dávkový príkon gama žiarenia
49nGy/h vo vzduchu
rozsah 40 až 52 nGy/h
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Радоновий ризик підґрунтя
низьке
Radón je prirodzený plyn z hornín. Riziko sa týka budov a pivníc, nie vody v toku; ukazuje, aké je podložie.
Ekvivalentné tórium (eTh)eTh7,26 ppm47. percentil
Калій (K)K1,27 %36. percentil
Ekvivalentný urán (eU)eU2,42 ppm29. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geofyzikálne polia: magnetika a tiaž
Mapy magnetického poľa a tiaže (ŠGÚDŠ) odhaľujú, čo je pod sedimentmi a pod povrchom: vulkanické telesá, zlomy a hrúbku kôry. Pre rybára sú zaujímavé nepriamo: ukazujú, kde sa mení podložie a s ním aj voda.
Magnetická anomália
-80нТл
rozsah -142 až -42 nT
Odchýlka magnetického poľa Zeme od okolia. Kladné a záporné anomálie prezrádzajú horniny s magnetitom (čadiče, bázické vulkanity) a rozhrania v podloží.
zápornákladná
Bouguerova tiažová anomália
-11mGal
reziduálna +9,0 mGal
Záporné hodnoty sú nad hrubými sedimentmi a pod horami (ľahká kôra), kladné nad hustými horninami a tenšou kôrou. Ukazuje stavbu zemskej kôry, nie vodu.
Geotermálny potenciál
Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.
Teplota hornín s hĺbkou
45 / 83 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m
prírastok 38 °C na km
Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 81 mW/m².
Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody
Humenský chrbát60%SR 4,4 %
Košická kotlina40%SR 4,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Reliéf, klíma a pôdy
Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.
Nadmorská výška geomorfologických jednotiek (od–do)130–1 089m н. р. м.
Priemerná výška jednotiek559m н. р. м.
Середній ухил13,5°
Priemerná januárová teplota-4,3°C
Priemerná júlová teplota17,3°C
Ročné zrážky750mm
Geomorfologické celky
Slanské vrchy67%SR 1,1 %
Ondavská vrchovina33%SR 4,4 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geomorfologické oblasti
Matransko-slanská oblasť67%SR 1,4 %
Нізке Бескиди33%SR 7,5 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Klimatickogeografické typy
kotlinová klíma50%SR 29 %
horská klíma50%SR 33 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náchylnosť pôd na okysľovanie
pôdy náchylné na acidifikáciu100%SR 31 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Kontaminácia pôd (mapa 1:500 000)
relatívne čistá pôda60%SR 53 %
nekontaminovaná pôda, geogénne podmienený obsah niektorých rizikových prvkov dosahuje limitné hodnoty A40%SR 45 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pásma
Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.
ОловоПбextrémna (horný 1 %)
najvyššie 13,0 μg/lmedián 2,50 μg/l8 vzoriek75 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Hermanovský, potok, 1999, 20 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
КадмійЦдvysoká (horných 5 %)
najvyššie 1,00 μg/lmedián 0,250 μg/l8 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Hermanovský, potok, 20 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
МідьЦуmierne zvýšená
najvyššie 2,50 μg/lmedián 1,00 μg/l8 vzoriek63 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Hermanovský, potok, 1999, 20 m od vody. Porovnanie: 76. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
СтронціумСрbežná hodnota
najvyššie 310 μg/lmedián 55,0 μg/l6 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: , 1992, 720 m od vody. Porovnanie: 73. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
АрсенАсbežná hodnota
najvyššie 1,60 μg/lmedián 1,00 μg/l8 vzoriek38 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: nad štôlňami, 1992, 900 m od vody. Porovnanie: 65. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
СеленСеnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l6 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: nad štôlňami, 1992, 900 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
АнтимонСбnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l6 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: nad štôlňami, 1992, 900 m od vody. Porovnanie: 37. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
БаріумБаnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 30,0 μg/lmedián 10,0 μg/l6 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: , 1992, 720 m od vody. Porovnanie: 37. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ЛітіумЛіnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l6 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: nad štôlňami, 1992, 900 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ХромЦрnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l8 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: nad štôlňami, 1992, 900 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Hlavné ióny, mineralizácia a pH
Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.
Oxid kremičitýSiO2zvýšená (horných 10 %)
najvyššie 34,2 мг/лmedián 13,1 мг/л6 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: nad štôlňami, 1992, 900 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch
Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.
Ilmenit (FeTiO₃)82 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Magnetit (Fe₃O₄)82 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)79 vzoriek, najviac 815 zŕn
Rutil (TiO₂)66 vzoriek, najviac 55 zŕn
Цінабаріт (ГґС)29 vzoriek, najviac 50 zŕn
Pyrit (FeS₂)27 vzoriek, najviac 55 zŕn
Barit (BaSO₄)19 vzoriek, najviac 5 zŕn
Anatas (TiO₂)13 vzoriek, najviac 5 zŕn
Hematit (Fe₂O₃)11 vzoriek, najviac 55 zŕn
Золото (Ау)3 vzorky, najviac 3 zŕn
Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)2 vzorky, najviac 5 zŕn
Markazit (FeS₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Najbližšie vzorky so zlatom
Взорка
Zlato vo vzorke
Od vody
1717
3 zrná
70 м
1718
3 zrná
110 м
1755
3 zrná
190 м
Horninotvorné a doprovodné minerály
Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)82 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Zirkón (ZrSiO₄)82 vzoriek, najviac 315 zŕn
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)80 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Korund (Al₂O₃)52 vzoriek, najviac 55 zŕn
Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))39 vzoriek, najviac 5 zŕn
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)29 vzoriek, najviac 55 zŕn
Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))17 vzoriek, najviac 5 zŕn
Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)6 vzoriek, najviac 315 zŕn
Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))4 vzorky, najviac 5 zŕn
Turmalíny (komplexný borosilikát)3 vzorky, najviac 5 zŕn
Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita
Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.
Kovy v podzemnej vode
РтутьГґextrémna (horný 1 %)
najvyššie 3,40 μg/lmedián 0,100 μg/l34 vzoriek88 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 200 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ЦинкЗнextrémna (horný 1 %)
najvyššie 6 580 μg/lmedián 28,5 μg/l34 vzoriek9 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 70 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
МідьЦуvysoká (horných 5 %)
najvyššie 12,7 μg/lmedián 1,93 μg/l34 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,5 km od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
КадмійЦдvysoká (horných 5 %)
najvyššie 1,50 μg/lmedián 0,250 μg/l34 vzoriek97 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 130 m od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
АлюмінійАлvysoká (horných 5 %)
najvyššie 0,160 мг/лmedián 0,00500 мг/л34 vzoriek76 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 1,2 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
АнтимонСбvysoká (horných 5 %)
najvyššie 1,90 μg/lmedián 0,100 μg/l34 vzoriek68 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,2 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
АрсенАсvysoká (horných 5 %)
najvyššie 5,90 μg/lmedián 0,500 μg/l34 vzoriek82 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,9 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ХромЦрvysoká (horných 5 %)
najvyššie 3,90 μg/lmedián 0,250 μg/l34 vzoriek56 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 1,2 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
СеленСеzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 2,20 μg/lmedián 0,500 μg/l34 vzoriek74 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ОловоПбzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 2,60 μg/lmedián 0,500 μg/l34 vzoriek74 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,7 km od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ЛітіумЛіzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 37,0 μg/lmedián 9,50 μg/l34 vzoriek29 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 200 m od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ЗалізоФеbežná hodnota
najvyššie 0,00500 мг/лmedián 0,00500 мг/л24 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,9 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Radón vo vodách
Druh miesta
Взоріек
Najvyšší radón
Медіан
prameň
7
28,2 Bq/l
3,31 Bq/l
výtok z banského diela
1
1,11 Bq/l
1,11 Bq/l
minerálny prameň
3
10,1 Bq/l
3,64 Bq/l
upravený prameň
6
65,0 Bq/l
34,9 Bq/l
vrt s prelivom termálnej a minerálnej vody
1
11,7 Bq/l
11,7 Bq/l
studňa
2
11,9 Bq/l
7,46 Bq/l
Banské diela, ložiská a rudné výskyty
Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.
Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)
Ау184×
Гґ1×
Druhy banských objektov
pinga, pingový ťah161×
štôlňa38×
halda16×
šachta5×
iný druh objektu3×
Najbližšie staré banské diela
Назва
Вид
Тяжене
Уконченіе
Od vody
Halda pri bezmennej štôlni č.5
halda
Ау
17.storočie
40 м
Šachta č.2
šachta
Ау
1811
40 м
Halda pri bezmennej štôlni č.3
halda
Ау
17.storočie
50 м
Šachtica
šachta
Au rudy
60 м
Bezmenná prieskumná ryha č.3
iný druh objektu
Ау
1811
60 м
Bezmenná štôlňa č.3
štôlňa
Ау
17.storočie
70 м
Halda pri bezmennej štôlni č.4
halda
Ау
1811
90 м
Halda bezmennej št.
halda
Au rudy
90 м
Bezmenná štôlňa
štôlňa
Au rudy
100 м
Bezmenná prieskumná ryha č.2
iný druh objektu
Ау
1811
140 м
Ložiská a dobývacie priestory
Ложіско
Нераст
Stav a organizácia
Od vody
Bystré
tehliarske suroviny
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
1,2 км
Bystré
tehliarske suroviny
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
1,2 км
Zlatá baňa
olovené a zinkové (polymetalické) rudy
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
2,0 км
Skrabské – Biela Hora
vápnitý slieň
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
2,9 км
Skrabské – Petkovce
vápnitý slieň
Ťažené ložisko – ZEOCEM Mining s. r. o.
3,5 км
Skrabské – Petkovce
vápnitý slieň
Ťažené ložisko – ZEOCEM s.r.o.
3,5 км
Červenica
drahé kamene
Ťažené ložisko – Slovenské opálové bane, s.r.o.
3,7 км
Dubník
ortuťové rudy
Ložisko s predpokladom využívania zásob – Rudné bane, štátny podnik
4,5 км
Červenica
drahé kamene
Ťažené ložisko – Slovenské opálové bane, s.r.o.
5,0 км
Rudné výskyty v metalogenetickej mape
Вискит
Typ rudy
Метали
Вид
Od vody
Kuria hora
Ortuťové rudy
Гґ
mineralogický výskyt
260 м
Zlatá Baňa
Polymetalicko-drahokovové rudy
Пб, Зн, Цу, Аґ, Ау
malé ložisko
1,7 км
Zlatá Baňa – Nozger
Antimonitovo-zlaté rudy
Ау, Сб
mineralogický výskyt
1,9 км
Zlatá Baňa -Jozef
Antimonitovo-zlaté rudy
Ау, Сб
ložiskový výskyt
2,1 км
Zlatá Baňa
Polymetalicko-drahokovové rudy
Пб, Зн, Цу, Аґ, Ау
malé ložisko
2,8 км
Nozger
Ortuťové rudy
Гґ
ložiskový výskyt
2,9 км
Tancoška
Ortuťové rudy
Гґ
mineralogický výskyt
3,6 км
Dubník
Ortuťové rudy
Гґ
malé ložisko
3,8 км
Vrty a archívne správy Geofondu
Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.
420 vrtov v pásme 3 km, z toho 32 hydrogeologických a 388 ostatných; s číslom archívnej správy 420.
Hĺbky vrtov
до 10 м113×
10–30 м116×
30–100 м10×
100–300 м19×
nad 300 m158×
Najbližšie vrty
Локація
Вид
Глибина
Archívna správa
Od vody
BD-3
inžiniersko-geologický
5,0 м
56706
40 м
TS-53
inžiniersko-geologický
5,0 м
54231
90 м
VHR-4
ložiskový
380,0 м
78819
100 м
S-84
inžiniersko-geologický
5,0 м
75955
120 м
S-85
inžiniersko-geologický
5,0 м
75955
160 м
Bystré
širokoprofilový vrt
16,3 м
20274 116Aa21.pdf
180 м
S-83
inžiniersko-geologický
2,5 м
75955
190 м
VHR-3
ložiskový
321,5 м
78819
190 м
TS-52
inžiniersko-geologický
5,0 м
54231
190 м
BD-2
inžiniersko-geologický
5,0 м
56706
190 м
Hanušovce nad Topľou
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
11,0 м
19646 104Cc14.pdf
210 м
TS-54
inžiniersko-geologický
5,0 м
54231
210 м
Geotermálna energia a minerálne vody
Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.
Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd
Джерело
Вид
Температура води (°C)
Видатность (л/с)
Почет
Najbližší od vody
kategória a1
minerálna voda
< 15
< 5
10
190 м
kategória b1
minerálna voda
15-22
< 5
1
9,7 км
Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty
Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.
Environmentálne záťaže
Локація
Чінность
Латка
Класіфікаціа
Od vody
Bystré – bývalá tehelňa TEMAKO
SK2005700F
1,6 км
Skládky odpadov
Складка
Плоха
Rok vzniku
Моніторованіе
Od vody
Bystré
200 м²
–
–
90 м
Hermanovce nad Topľou
5 м²
–
–
100 м
Hermanovce nad Topľou
150 м²
–
–
120 м
Bystré
250 м²
–
–
560 м
Bystré
2 000 м²
–
–
740 м
Hermanovce nad Topľou
30 м²
–
–
1,0 км
Prosačov
10 м²
–
–
1,8 км
TKO Hanušovce – Petrovce
25 000 м²
1980
monitorovaná
2,0 км
Zosuvy a svahové deformácie
Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.
Druhy deformácií
Зосуви47×
Svahové prúdy12×
Blokové polia8×
Blokové rozpadliny4×
Stupeň aktivity
Потенціални47×
Стабілізовани23×
Актівни1×
Súčasný stav
SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova50×
Nedostatočne doložené6×
SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick2×
Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0001×
Ako čítať tieto údaje
Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
Перцентіл. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
Шліхи. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.