Score des conditions de pêche, meilleur créneau de la journée et parcours de pêche selon les meilleures conditions
Moyenne des parcours de pêche du cours d'eau
32de 100
Activité faible · moyenne d'un parcours de pêche
Le chiffre dans l'en-tête est une estimation pour le milieu du cours d'eau basée sur la météo et les mesures. La moyenne des parcours de pêche prend également en compte les données satellitaires, l'ombrage et la géologie de chaque parcours.
Meilleure plage horaire du jour
06:00–08:00
Hermanovský potok, score de la fenêtre 37.
Le score est une estimation des conditions en fonction de la météo, de l'eau et de l'environnement, et non une prévision de touches. Recalculé à 13:04.
Carte et parcours de pêche du cours d'eau
Tracé du cours d'eau et de ses parcours de pêche. Vous pouvez colorer la ligne selon les conditions du jour, la qualité ou tout autre paramètre.
Choisissez une catégorie pour affiner la sélection. À côté de chaque option, vous voyez combien de parcours de pêche restent.
Couleur de la carte
Chargement de la carte…
Déplacez la carte avec deux doigts. En plein écran, un doigt suffit.
CyprinidésSalmonidés – zone à truiteSalmonidés – zone à ombre
plus basplus élevé
Le score est une estimation des conditions d’après la météo, l’eau et l’environnement, et non une prévision de touches. Pour chaque parcours de pêche, vous voyez de quoi il se compose, dans quelle mesure il est étayé par des données et d’où viennent ces données.
Profil altimétrique du cours d'eau
Comment le cours d'eau descend vers l'aval : chute, pente et vitesse de l'eau.
BystrinaUn ruisseau de montagne à forte pente, cascades et fond rocheux. L'eau est claire et froide ; la pêche exige une approche prudente.
Profil altimétrique du cours d'eau : de 676 à 164 m au-dessus du niveau de la mer sur 10,8 km.Parcours de pêche dans l'ordre du plus haut (à gauche) au plus bas. Il peut y avoir un tronçon sans parcours de pêche entre les parcours ; il n'est pas affiché.
Point le plus haut
700 m a.s.l.
Point le plus bas
133 m a.s.l.
Chute des parcours de pêcheChuteLa différence d'altitude entre l'extrémité supérieure et inférieure du parcours de pêche en mètres. Plus la chute est grande sur une longueur courte, plus l'eau est rapide.
567 m
Pente moyennePente du cours d'eauChute par kilomètre en pour mille (‰, mètres par kilomètre). Jusqu'à 2 ‰, c'est une rivière de plaine lente, de 5 à 10 ‰ une rivière de piémont (ombre, truite), au-dessus de 10 ‰ un ruisseau rapide.
53 ‰
SinuositéSinuositéLa longueur du cours d'eau divisée par la distance en ligne directe entre ses extrémités. 1,0 est un cours d'eau droit ; au-dessus de 1,3, il méandre fortement. Les méandres créent des fosses sous les berges et des hauts-fonds dans les biefs intermédiaires.
1,11
Source : Open Topo Data (eudem25m), 4 nov. 2026. La pente et la chute sont approximatives et n'incluent que les sections des parcours de pêche.
Terrain en 3D
Chargement du modèle de terrain en 3D…
Images historiques
Évolution de l'environnement et de la nature de 2019 à 2025 : comment changent les berges, la végétation et le paysage autour de l'eau. Les images basculent automatiquement ; vous pouvez également les parcourir manuellement.
2019imagé 19 août 20192022imagé 8 oct. 20222025imagé 24 juil. 2025
Source : SHMÚ (annuaires de la qualité des eaux de surface et souterraines), registre des stations d’épuration du VÚVH et EEA. Un point de mesure du SHMÚ est rattaché à un parcours de pêche d’après le nom identique du cours d’eau et la distance ; l’annuaire énumère les points qui n’ont pas respecté la norme, de sorte qu’un point absent ne prouve pas que l’eau soit propre.
Geológia a geochémia toku Hermanovský potok
Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku
Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 11 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.
Hornina pod vodou
Náplavy riek33 % čiary vody
33 % mladé sedimenty, 33 % sopečné horniny
Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.
Voda podľa atlasu
pH 7,6modelový odhad
typ vody Ca–Mg–HCO₃–SO₄
Mineralizácia 140 mg/l, mäkká voda (6,9 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.
Prvky v riečnom sedimente
2 de 15prvkov v horných 10 %
najvyššie: Vanád 104 mg/kg
Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 90. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Teplo pod nohami
45°C v hĺbke 1 000 m
tepelný tok 81 mW/m²
V hĺbke 2 000 m okolo 83 °C (prírastok 38 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.
Prirodzené gama žiarenie
49nGy/h dávkový príkon
37. percentil na Slovensku
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.
Staré banské diela
223objektov do 3 km
ťažené: Au, Hg
Najbližšie: Halda pri bezmennej štôlni č.5 (halda), 40 m od vody.
Zlato v riečnom sedimente
3vzorky so zlatom
12 rudných minerálov v sedimente
Najviac 3 zrná v jednej vzorke (190 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Stopové prvky vo vode toku
2 de 10ukazovateľov v horných 5 %
najvyššie: Olovo 13,0 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (Hermanovský, potok).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Vrty a rozbory podzemnej vody
420vrtov do 3 km
455 rozborov vody v okolí
Z toho 420 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Geotermálna energia
–
11 zdrojov geotermálnych a minerálnych vôd do 10 km.
Environmentálne záťaže a skládky
19lokalít do 3 km
1 záťaž, 18 skládok
Najbližšia záťaž: Bystré – bývalá tehelňa TEMAKO, 1,6 km od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.
Ložiská a rudné výskyty
35záznamov do 5 km
9 ložísk, 26 rudných výskytov
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Zosuvy a svahové deformácie
71plôch do 3 km
1 aktívnych
Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.
Geologická stavba pod vodou
Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.
Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.
Náplavy riek33%SR 72 %
Mladé sedimenty33%SR 8,6 %
Roches volcaniques33%SR 3,2 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náplavy riek:Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.
Geologický vek hornín
kvartér67%
neovulkanity33%
Najčastejšie horninové jednotky
Útvar
Vek
Jednotka
Points
kvartér
pleistocén
fluviálne sedimenty: štrky, piesčité štrky a piesky dnovej akumulácie v nízkych terasách
1×
kvartér
pleistocén
proluviálne sedimenty: hlinité až piesčito-hlinité štrky s úlomkami hornín v stredných náplavových kužeľoch
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typická hrúbka kvartérneho pokryvu2,7m
2 – 567%SR 48 %
0 – 233%SR 16 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Neotektonické jednotky
pozitívna jednotka (pohorie)100%SR 60 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Smer neotektonických pohybov
malý zdvih75%SR 7,7 %
stredný zdvih25%SR 32 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Regionálne geologické členenie
vnútrokarpatský paleogén60%SR 11 %
neovulkanity40%SR 10 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Regionálne geologické členenie (podjednotky)
spišsko-šarišský paleogén60%SR 5,8 %
neovulkanity Slanských vrchov40%SR 1,2 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Inžinierskogeologické rajóny
rajón epiklastických hornín100%SR 1,4 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Inžinierskogeologické formácie
formácia neovulkanitov100%SR 4,5 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náchylnosť územia na svahové deformácie
Rajón stabilných území100%SR 95 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pokrýva 3 z 5 bodov čiary vody.
Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda
Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.
Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)
Gravier33%SR 52 %
Pieskovce33%SR 15 %
Kyslé vulkanity33%SR 3,2 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ zvodnenca
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)33%SR 22 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Pieskovce; Ner)33%SR 15 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Kyslé vulkani)33%SR 3,2 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hlavný hydrogeologický región
neovulkanity Slanských vrchov100%SR 1,7 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geotermálne útvary podzemných vôd
Humenský chrbát60%SR 4,4 %
Košická kotlina40%SR 4,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chémia povrchových vôd podľa atlasu
Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.
Acidité de l'eau
pH 7,56typické pásmo
Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.
Dureté de l'eau
6,9°dH, mäkká
Súčet vápnika a horčíka (1,22 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.
douce
moyenne
dure
veľmi tvrdá
Rozpustené látky
140mg/l mineralizácia
Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Iónové zloženie vody
Katióny (kladné ióny)
Ca 61Mg 28Na+K 11
Anióny (záporné ióny)
HCO₃ 63SO₄ 33
Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃–SO₄
Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.
Hlavné ióny
SulfatesSO439,3 mg/l49. percentil
SodiumNa6,35 mg/l36. percentil
FluoruresF0,0898 mg/l36. percentil
MagnésiumMg9,35 mg/l29. percentil
ChloruresCl4,18 mg/l29. percentil
CalciumCa33,7 mg/l22. percentil
DraslíkK1,51 mg/l21. percentil
HydrogénuhličitanyHCO396,2 mg/l18. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.
Potenciálne toxické a stopové prvky
VanadiumV104 mg/kg90. percentil
MercureHg0,508 mg/kg90. percentil
CobaltCo11,2 mg/kg82. percentil
AntimoineSb1,67 mg/kg81. percentil
MolybdèneMo0,563 mg/kg77. percentil
ChromeCr92,5 mg/kg76. percentil
ArsenicAs9,45 mg/kg73. percentil
CadmiumCd0,309 mg/kg72. percentil
CínSn2,92 mg/kg60. percentil
BizmutBi0,220 mg/kg51. percentil
ZincZn94,5 mg/kg48. percentil
NickelNi23,1 mg/kg43. percentil
PlombPb14,3 mg/kg42. percentil
SéléniumSe0,178 mg/kg32. percentil
CuivreCu18,1 mg/kg24. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
TitánTi7 892 mg/kg95. percentil
FerFe3,70 %86. percentil
SodiumNa1,08 %79. percentil
AluminiumAl6,55 %77. percentil
ManganèseMn1 119 mg/kg74. percentil
MagnésiumMg1,03 %62. percentil
CalciumCa1,96 %48. percentil
DraslíkK1,49 %46. percentil
PhosphoreP583 mg/kg16. percentil
Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
BérylliumBe1,55 mg/kg58. percentil
LítiumLi30,2 mg/kg54. percentil
GáliumGa14,5 mg/kg54. percentil
ZirkónZr393 mg/kg47. percentil
StronciumSr129 mg/kg43. percentil
YtriumY25,4 mg/kg37. percentil
RubídiumRb82,9 mg/kg35. percentil
BoreB55,2 mg/kg35. percentil
BáriumBa391 mg/kg32. percentil
CérCe48,6 mg/kg15. percentil
Prirodzená rádioaktivita a radón
Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.
Dávkový príkon gama žiarenia
49nGy/h vo vzduchu
rozsah 40 až 52 nGy/h
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Risque radon du substrat rocheux
faible
Radón je prirodzený plyn z hornín. Riziko sa týka budov a pivníc, nie vody v toku; ukazuje, aké je podložie.
Ekvivalentné tórium (eTh)eTh7,26 ppm47. percentil
Potassium (K)K1,27 %36. percentil
Ekvivalentný urán (eU)eU2,42 ppm29. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geofyzikálne polia: magnetika a tiaž
Mapy magnetického poľa a tiaže (ŠGÚDŠ) odhaľujú, čo je pod sedimentmi a pod povrchom: vulkanické telesá, zlomy a hrúbku kôry. Pre rybára sú zaujímavé nepriamo: ukazujú, kde sa mení podložie a s ním aj voda.
Magnetická anomália
-80nT
rozsah -142 až -42 nT
Odchýlka magnetického poľa Zeme od okolia. Kladné a záporné anomálie prezrádzajú horniny s magnetitom (čadiče, bázické vulkanity) a rozhrania v podloží.
zápornákladná
Bouguerova tiažová anomália
-11mGal
reziduálna +9,0 mGal
Záporné hodnoty sú nad hrubými sedimentmi a pod horami (ľahká kôra), kladné nad hustými horninami a tenšou kôrou. Ukazuje stavbu zemskej kôry, nie vodu.
Geotermálny potenciál
Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.
Teplota hornín s hĺbkou
45 / 83 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m
prírastok 38 °C na km
Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 81 mW/m².
Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody
Humenský chrbát60%SR 4,4 %
Košická kotlina40%SR 4,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Reliéf, klíma a pôdy
Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.
Nadmorská výška geomorfologických jednotiek (od–do)130–1 089m a.s.l.
Priemerná výška jednotiek559m a.s.l.
Pente moyenne13,5°
Priemerná januárová teplota-4,3°C
Priemerná júlová teplota17,3°C
Ročné zrážky750mm
Geomorfologické celky
Slanské vrchy67%SR 1,1 %
Ondavská vrchovina33%SR 4,4 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geomorfologické oblasti
Matransko-slanská oblasť67%SR 1,4 %
Nízke Beskydy33%SR 7,5 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Klimatickogeografické typy
kotlinová klíma50%SR 29 %
horská klíma50%SR 33 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náchylnosť pôd na okysľovanie
pôdy náchylné na acidifikáciu100%SR 31 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Kontaminácia pôd (mapa 1:500 000)
relatívne čistá pôda60%SR 53 %
nekontaminovaná pôda, geogénne podmienený obsah niektorých rizikových prvkov dosahuje limitné hodnoty A40%SR 45 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pásma
Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.
PlombPbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 13,0 μg/lmedián 2,50 μg/l8 vzoriek75 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Hermanovský, potok, 1999, 20 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CadmiumCdvysoká (horných 5 %)
najvyššie 1,00 μg/lmedián 0,250 μg/l8 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Hermanovský, potok, 20 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CuivreCumierne zvýšená
najvyššie 2,50 μg/lmedián 1,00 μg/l8 vzoriek63 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Hermanovský, potok, 1999, 20 m od vody. Porovnanie: 76. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
StronciumSrbežná hodnota
najvyššie 310 μg/lmedián 55,0 μg/l6 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: , 1992, 720 m od vody. Porovnanie: 73. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenicAsbežná hodnota
najvyššie 1,60 μg/lmedián 1,00 μg/l8 vzoriek38 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: nad štôlňami, 1992, 900 m od vody. Porovnanie: 65. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SéléniumSenižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l6 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: nad štôlňami, 1992, 900 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimoineSbnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l6 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: nad štôlňami, 1992, 900 m od vody. Porovnanie: 37. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
BáriumBanižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 30,0 μg/lmedián 10,0 μg/l6 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: , 1992, 720 m od vody. Porovnanie: 37. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l6 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: nad štôlňami, 1992, 900 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromeCrnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l8 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: nad štôlňami, 1992, 900 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Hlavné ióny, mineralizácia a pH
Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.
Oxid kremičitýSiO2zvýšená (horných 10 %)
najvyššie 34,2 mg/lmedián 13,1 mg/l6 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: nad štôlňami, 1992, 900 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch
Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.
Ilmenit (FeTiO₃)82 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Magnetit (Fe₃O₄)82 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)79 vzoriek, najviac 815 zŕn
Rutil (TiO₂)66 vzoriek, najviac 55 zŕn
Cinabarit (HgS)29 vzoriek, najviac 50 zŕn
Pyrit (FeS₂)27 vzoriek, najviac 55 zŕn
Barit (BaSO₄)19 vzoriek, najviac 5 zŕn
Anatas (TiO₂)13 vzoriek, najviac 5 zŕn
Hematit (Fe₂O₃)11 vzoriek, najviac 55 zŕn
Or (Au)3 vzorky, najviac 3 zŕn
Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)2 vzorky, najviac 5 zŕn
Markazit (FeS₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Najbližšie vzorky so zlatom
Vzorka
Zlato vo vzorke
Od vody
1717
3 zrná
70 m
1718
3 zrná
110 m
1755
3 zrná
190 m
Horninotvorné a doprovodné minerály
Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)82 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Zirkón (ZrSiO₄)82 vzoriek, najviac 315 zŕn
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)80 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Korund (Al₂O₃)52 vzoriek, najviac 55 zŕn
Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))39 vzoriek, najviac 5 zŕn
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)29 vzoriek, najviac 55 zŕn
Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))17 vzoriek, najviac 5 zŕn
Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)6 vzoriek, najviac 315 zŕn
Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))4 vzorky, najviac 5 zŕn
Turmalíny (komplexný borosilikát)3 vzorky, najviac 5 zŕn
Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita
Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.
Kovy v podzemnej vode
MercureHgextrémna (horný 1 %)
najvyššie 3,40 μg/lmedián 0,100 μg/l34 vzoriek88 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 200 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ZincZnextrémna (horný 1 %)
najvyššie 6 580 μg/lmedián 28,5 μg/l34 vzoriek9 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 70 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CuivreCuvysoká (horných 5 %)
najvyššie 12,7 μg/lmedián 1,93 μg/l34 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,5 km od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CadmiumCdvysoká (horných 5 %)
najvyššie 1,50 μg/lmedián 0,250 μg/l34 vzoriek97 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 130 m od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AluminiumAlvysoká (horných 5 %)
najvyššie 0,160 mg/lmedián 0,00500 mg/l34 vzoriek76 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 1,2 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimoineSbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 1,90 μg/lmedián 0,100 μg/l34 vzoriek68 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,2 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenicAsvysoká (horných 5 %)
najvyššie 5,90 μg/lmedián 0,500 μg/l34 vzoriek82 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,9 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromeCrvysoká (horných 5 %)
najvyššie 3,90 μg/lmedián 0,250 μg/l34 vzoriek56 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 1,2 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SéléniumSezvýšená (horných 10 %)
najvyššie 2,20 μg/lmedián 0,500 μg/l34 vzoriek74 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
PlombPbzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 2,60 μg/lmedián 0,500 μg/l34 vzoriek74 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,7 km od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLizvýšená (horných 10 %)
najvyššie 37,0 μg/lmedián 9,50 μg/l34 vzoriek29 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 200 m od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
FerFebežná hodnota
najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l24 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,9 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Radón vo vodách
Druh miesta
Vzoriek
Najvyšší radón
Medián
prameň
7
28,2 Bq/l
3,31 Bq/l
výtok z banského diela
1
1,11 Bq/l
1,11 Bq/l
minerálny prameň
3
10,1 Bq/l
3,64 Bq/l
upravený prameň
6
65,0 Bq/l
34,9 Bq/l
vrt s prelivom termálnej a minerálnej vody
1
11,7 Bq/l
11,7 Bq/l
studňa
2
11,9 Bq/l
7,46 Bq/l
Banské diela, ložiská a rudné výskyty
Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.
Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)
Au184×
Hg1×
Druhy banských objektov
pinga, pingový ťah161×
štôlňa38×
halda16×
šachta5×
iný druh objektu3×
Najbližšie staré banské diela
Nom
Espèce
Ťažené
Ukončenie
Od vody
Halda pri bezmennej štôlni č.5
halda
Au
17.storočie
40 m
Šachta č.2
šachta
Au
1811
40 m
Halda pri bezmennej štôlni č.3
halda
Au
17.storočie
50 m
Šachtica
šachta
Au rudy
60 m
Bezmenná prieskumná ryha č.3
iný druh objektu
Au
1811
60 m
Bezmenná štôlňa č.3
štôlňa
Au
17.storočie
70 m
Halda pri bezmennej štôlni č.4
halda
Au
1811
90 m
Halda bezmennej št.
halda
Au rudy
90 m
Bezmenná štôlňa
štôlňa
Au rudy
100 m
Bezmenná prieskumná ryha č.2
iný druh objektu
Au
1811
140 m
Ložiská a dobývacie priestory
Ložisko
Nerast
Stav a organizácia
Od vody
Bystré
tehliarske suroviny
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
1,2 km
Bystré
tehliarske suroviny
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
1,2 km
Zlatá baňa
olovené a zinkové (polymetalické) rudy
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
2,0 km
Skrabské – Biela Hora
vápnitý slieň
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
2,9 km
Skrabské – Petkovce
vápnitý slieň
Ťažené ložisko – ZEOCEM Mining s. r. o.
3,5 km
Skrabské – Petkovce
vápnitý slieň
Ťažené ložisko – ZEOCEM s.r.o.
3,5 km
Červenica
drahé kamene
Ťažené ložisko – Slovenské opálové bane, s.r.o.
3,7 km
Dubník
ortuťové rudy
Ložisko s predpokladom využívania zásob – Rudné bane, štátny podnik
4,5 km
Červenica
drahé kamene
Ťažené ložisko – Slovenské opálové bane, s.r.o.
5,0 km
Rudné výskyty v metalogenetickej mape
Výskyt
Typ rudy
Métaux
Espèce
Od vody
Kuria hora
Ortuťové rudy
Hg
mineralogický výskyt
260 m
Zlatá Baňa
Polymetalicko-drahokovové rudy
Pb, Zn, Cu, Ag, Au
malé ložisko
1,7 km
Zlatá Baňa – Nozger
Antimonitovo-zlaté rudy
Au, Sb
mineralogický výskyt
1,9 km
Zlatá Baňa -Jozef
Antimonitovo-zlaté rudy
Au, Sb
ložiskový výskyt
2,1 km
Zlatá Baňa
Polymetalicko-drahokovové rudy
Pb, Zn, Cu, Ag, Au
malé ložisko
2,8 km
Nozger
Ortuťové rudy
Hg
ložiskový výskyt
2,9 km
Tancoška
Ortuťové rudy
Hg
mineralogický výskyt
3,6 km
Dubník
Ortuťové rudy
Hg
malé ložisko
3,8 km
Vrty a archívne správy Geofondu
Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.
420 vrtov v pásme 3 km, z toho 32 hydrogeologických a 388 ostatných; s číslom archívnej správy 420.
Hĺbky vrtov
jusqu'à 10 m113×
10–30 m116×
30–100 m10×
100–300 m19×
nad 300 m158×
Najbližšie vrty
Lieu
Espèce
Profondeur
Archívna správa
Od vody
BD-3
inžiniersko-geologický
5,0 m
56706
40 m
TS-53
inžiniersko-geologický
5,0 m
54231
90 m
VHR-4
ložiskový
380,0 m
78819
100 m
S-84
inžiniersko-geologický
5,0 m
75955
120 m
S-85
inžiniersko-geologický
5,0 m
75955
160 m
Bystré
širokoprofilový vrt
16,3 m
20274 116Aa21.pdf
180 m
S-83
inžiniersko-geologický
2,5 m
75955
190 m
VHR-3
ložiskový
321,5 m
78819
190 m
TS-52
inžiniersko-geologický
5,0 m
54231
190 m
BD-2
inžiniersko-geologický
5,0 m
56706
190 m
Hanušovce nad Topľou
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
11,0 m
19646 104Cc14.pdf
210 m
TS-54
inžiniersko-geologický
5,0 m
54231
210 m
Geotermálna energia a minerálne vody
Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.
Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd
Source
Espèce
Température de l’eau (°C)
Výdatnosť (l/s)
Počet
Najbližší od vody
kategória a1
minerálna voda
< 15
< 5
10
190 m
kategória b1
minerálna voda
15-22
< 5
1
9,7 km
Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty
Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.
Environmentálne záťaže
Lieu
Činnosť
Látka
Klasifikácia
Od vody
Bystré – bývalá tehelňa TEMAKO
SK2005700F
1,6 km
Skládky odpadov
Skládka
Plocha
Rok vzniku
Monitorovanie
Od vody
Bystré
200 m²
–
–
90 m
Hermanovce nad Topľou
5 m²
–
–
100 m
Hermanovce nad Topľou
150 m²
–
–
120 m
Bystré
250 m²
–
–
560 m
Bystré
2 000 m²
–
–
740 m
Hermanovce nad Topľou
30 m²
–
–
1,0 km
Prosačov
10 m²
–
–
1,8 km
TKO Hanušovce – Petrovce
25 000 m²
1980
monitorovaná
2,0 km
Zosuvy a svahové deformácie
Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.
Druhy deformácií
Zosuvy47×
Svahové prúdy12×
Blokové polia8×
Blokové rozpadliny4×
Stupeň aktivity
Potenciálny47×
Stabilizovaný23×
Aktívny1×
Súčasný stav
SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova50×
Nedostatočne doložené6×
SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick2×
Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0001×
Ako čítať tieto údaje
Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.