Оцінка умов лову, найкраще вікно дня та рибальські ділянки за найкращими умовами
Середнє по рибальських ділянках водотоку
23з 100
Низька активність · середнє з 18 рибальських ділянок
Число в шапці є оцінкою для середини водотоку на основі погоди та вимірювань. Середнє значення рибальських ділянок також враховує супутникові дані, затінення та геологію кожної ділянки.
Дуже висока0
Висока0
Середня0
Низька18
Коли найкраще вікноскільки рибальських ділянок мають своє найкраще двогодинне вікно в задану годину
00
06
12
18
Найбільше рибальських ділянок мають найкраще вікно близько 06:00.
Оцінка є прогнозом умов за погодою, водою та навколишнім середовищем, а не прогнозом клювання. Перераховано о 08:04.
Карта та рибальські ділянки водотоку
Перебіг водотоку та його рибальські ділянки. Колір ліній можна перемкнути на умови сьогодні, якість або будь-який інший параметр.
Докладні фільтрирегіон, район, русло, глибина, затінення, супутники, хімія води, забруднення, риби, геологія
1445ділянок
Виберіть категорію, щоб звузити добірку. Біля кожного варіанта видно, скільки ділянок залишиться.
Колір мапи
Завантаження мапи…
Рухайте мапу двома пальцями. У повноекранному режимі достатньо одного пальця.
КороповіЛососеві – форельовіЛососеві – харіусові
нижчевище
Бал — це оцінка умов за погодою, водою й оточенням, а не прогноз клювання. Для кожної ділянки видно, з чого він складається, наскільки підтверджений даними й звідки дані.
Стан води на водотоці
Вимірювання рівня води, температури та потоку, погоди біля водотоку та стану з супутників
Рівні води на водотоці
Станція
Статус
Зміна
Температура
Хмельніца
67 см
–
Кежмарок
90 см
–
Менґусовце
15 см
–
Ніжне Ружбахи
45 см
–
Попрад – Матейовце І
5 см
–
Світ
69 см
–
Штрбске Плесо
31 см
–
Висотний профіль водотоку
Як падає водотік за течією: падіння, ухил та швидкість води.
Швидкий водотікПередгірна річка з гравійним дном та швидкою течією. Тут харіус та форель вже почуваються добре.
Висотний профіль водотоку: від 1 611 до 387 м н. р. м. на 151,8 км.Рибальські ділянки в порядку від найвищої (зліва) до найнижчої. Між рибальськими ділянками може бути ділянка без рибальської ділянки; вона не відображається.
Найвища точка
1 611 м н. р. м.
Найнижча точка
387 м н. р. м.
Падіння рибальських ділянокПадінняРізниця висот між верхнім та нижнім кінцем рибальської ділянки в метрах. Чим більший падіння на коротшій довжині, тим швидша вода.
1 225 м
Середній ухилСхил водотокуПадіння на кілометр у проміле (‰, метри на кілометр). До 2 ‰ є повільна рівнинна річка, від 5 до 10 ‰ передгірна річка (хайріус, форель), понад 10 ‰ швидкий струмок.
8,1 ‰
ЗвивистістьСвивистістьДовжина водотоку, поділена на відстань по прямій між його кінцями. 1,0 є прямим водотоком, вище 1,3 сильно меандрує. Меандри утворюють ями під берегами та мілину на ділянках між ними.
1,54
Джерело: Open Topo Data (eudem25m), 4 лист. 2026. Ухил та падіння є орієнтовними, охоплюють лише ділянки рибальських ділянок.
Рельєф у 3D
Завантаження 3D моделі рельєфу…
Історичні знімки
Зміни навколишнього середовища та природи з 2019 по 2025 рік: як змінюються береги, рослинність і пейзаж навколо води. Знімки перемикаються автоматично, ви також можете гортати їх вручну.
Джерело: SHMÚ (щорічники якості поверхневих і ґрунтових вод), реєстр очисних споруд VÚVH та EEA. Пункт вимірювання SHMÚ зіставляється з ділянкою за однаковою назвою водотоку та за відстанню; щорічник перелічує пункти, що не виконали норму, тому відсутність пункту не доводить чистоту води.
Geológia a geochémia toku Poprad
Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku
Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 173 км čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.
Hornina pod vodou
Náplavy riek88 % čiary vody
4 % flyš, 4 % sopečné horniny
Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.
Voda podľa atlasu
pH 8,0modelový odhad
typ vody Ca–Mg–HCO₃
Mineralizácia 320 mg/l, stredne tvrdá voda (10,7 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.
Prvky v riečnom sedimente
0 з 15prvkov v horných 10 %
najvyššie: Antimón 2,44 mg/kg
Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 85. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Teplo pod nohami
34°C v hĺbke 1 000 m
tepelný tok 64 mW/m²
V hĺbke 2 000 m okolo 63 °C (prírastok 30 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.
Prirodzené gama žiarenie
47nGy/h dávkový príkon
22. percentil na Slovensku
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.
Staré banské diela
108objektov do 3 km
ťažené: Mn, Cu, U, Ag, Fe
Najbližšie: Kutacie práce (pinga, pingový ťah), 30 m od vody.
Zlato v riečnom sedimente
55vzoriek so zlatom
18 rudných minerálov v sedimente
Najviac 11 zŕn v jednej vzorke (40 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Stopové prvky vo vode toku
8 з 10ukazovateľov v horných 5 %
najvyššie: Lítium 180 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (Kežmarok).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Vrty a rozbory podzemnej vody
2 695vrtov do 3 km
3466 rozborov vody v okolí
Z toho 2670 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Geotermálna energia
65°C na ústí vrtu
18 geotermálnych vrtov do 10 km
Najteplejší: Plavnica – Pl-1, výdatnosť 5,0 l/s, 3,4 km od vody.
Environmentálne záťaže a skládky
226lokalít do 3 km
10 záťaží, 216 skládok
Najbližšia záťaž: Kežmarok – OKTAN, 60 m od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.
Ložiská a rudné výskyty
125záznamov do 5 km
23 ložísk, 102 rudných výskytov
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Zosuvy a svahové deformácie
596plôch do 3 km
63 aktívnych
Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.
Geologická stavba pod vodou
Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.
Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.
Náplavy riek88%SR 72 %
Флиш4,0%SR 4,7 %
Вулканічні гірські породи4,0%SR 3,2 %
Вапняки та доломіти4,0%SR 2,7 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.
Geologický vek hornín
kvartér88%
perm8,0%
paleogén4,0%
Najčastejšie horninové jednotky
Утвар
Век
Єднотка
Балів
kvartér
holocén
fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív
19×
kvartér
pleistocén
fluviálne sedimenty: piesčité štrky a štrky nižších stredných terás
3×
perm
mladší perm
malužinské súvrstvie, III. megacyklus
2×
paleogén
eocén – oligocén
zuberecké súvrstvie
1×
Kvartérny pokryv
fluviálne sedimenty nív53%SR 68 %
deluviálne sedimenty20%SR 16 %
fluviáne sedimenty terás13%SR 3,1 %
glacigénne sedimenty6,7%SR 0,1 %
glacifluviálne sedimenty6,7%SR 0,5 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typická hrúbka kvartérneho pokryvu3,8m
0 – 250%SR 16 %
2 – 521%SR 48 %
5 – 1021%SR 20 %
10 – 157,1%SR 7,1 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické jednotky
HRONIKUM43%SR 8,1 %
MAGURSKÝ PRÍKROV29%SR 34 %
TATRIKUM та VEPORIKUM29%SR 7,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
PALEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ JEDNOTKY VNÚTORNÝCH ZÁPADNÝCH KARPÁT11%SR 16 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Neotektonické jednotky
negatívna jednotka (medzihorské kotliny)55%SR 14 %
pozitívna jednotka (pohorie)45%SR 60 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Smer neotektonických pohybov
stredný zdvih39%SR 32 %
veľmi malý pokles30%SR 7,3 %
malý pokles18%SR 8,8 %
stredný pokles6,1%SR 6,8 %
veľmi malý zdvih3,0%SR 6,4 %
veľmi veľký zdvih3,0%SR 2,3 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pokrýva 25 z 59 bodov čiary vody.
Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda
Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.
Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)
Гравій52%SR 52 %
Піесковце33%SR 15 %
Bázické vulkanity9,1%SR 6,6 %
Kyslé plutonity3,0%SR 3,7 %
Доломіти3,0%SR 1,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ zvodnenca
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Pieskovce; Ner)33%SR 15 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)27%SR 22 %
Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Štrky; Fluviálne)12%SR 27 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Bázické vulka)9,1%SR 6,4 %
Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Štrky; Glaciálne)6,1%SR 0,0 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Glaciál)6,1%SR 0,3 %
ostatné6,1%
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)
medzizrnová91%SR 86 %
puklinová9,1%SR 12 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hydrogeologická funkcia
kolektor100%SR 95 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hlavný hydrogeologický región
paleogén Spišskej Magury, Ľubovnianskej vrchoviny a severozápadnej časti Spišsko – šarišského medzihoria a Pi…43%SR 2,3 %
kryštalinikum časti Vysokých Tatier a kvartér ich predpolia35%SR 1,2 %
mezozoikum časti Kozích chrbtov15%SR 0,0 %
paleogén Hornádskej a časti Popradskej kotliny7,4%SR 1,4 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Genetický typ podzemných vôd
potamogénne, príp. polygénne100%SR 0,9 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chemický typ podzemných vôd
C-Ца-Мґ83%SR 1,9 %
Ca-HCO3 typ17%SR 5,1 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Trieda kvality podzemných vôd
A86%SR 36 %
B14%SR 18 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geotermálne útvary podzemných vôd
Levočská panva – Z a J časť72%SR 9,5 %
Levočská panva – SV časť17%SR 5,0 %
Liptovská kotlina10%SR 3,7 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chémia povrchových vôd podľa atlasu
Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.
Кислотність води
pH 8,02typické pásmo
Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.
Жорсткість води
10,7°dH, stredne tvrdá
Súčet vápnika a horčíka (1,91 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.
м'яка
середня
жорстка
veľmi tvrdá
Rozpustené látky
320mg/l mineralizácia
Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Iónové zloženie vody
Katióny (kladné ióny)
Ца 64Мґ 27
Anióny (záporné ióny)
HCO₃ 71SO₄ 22
Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃
Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.
Hlavné ióny
ХлоридиЦл10,5 мг/л54. percentil
СульфатиSO442,6 мг/л53. percentil
МагнійМґ13,8 мг/л45. percentil
ФторидиF0,104 мг/л44. percentil
КальційЦа53,7 мг/л39. percentil
ГидроґенуглічітаниHCO3177 мг/л38. percentil
НатрійНа6,55 мг/л37. percentil
ДраслікK1,99 мг/л31. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.
Potenciálne toxické a stopové prvky
АнтимонСб2,44 мг/кг85. percentil
МолібденМо0,622 мг/кг82. percentil
ХромЦр95,3 мг/кг78. percentil
НікельНі30,1 мг/кг71. percentil
КадмійЦд0,282 мг/кг69. percentil
РтутьГґ0,163 мг/кг68. percentil
БізмутБі0,271 мг/кг67. percentil
ЦинкЗн116 мг/кг66. percentil
ЦінСн3,05 мг/кг64. percentil
ОловоПб17,4 мг/кг59. percentil
СеленСе0,274 мг/кг56. percentil
АрсенАс6,42 мг/кг47. percentil
МідьЦу21,0 мг/кг38. percentil
ВанадійV61,8 мг/кг34. percentil
КобальтЦо6,17 мг/кг17. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
НатрійНа1,28 %90. percentil
ФосфорP1 040 мг/кг72. percentil
МарганецьМн989 мг/кг64. percentil
МагнійМґ1,01 %61. percentil
ДраслікK1,58 %60. percentil
АлюмінійАл5,93 %60. percentil
КальційЦа2,22 %54. percentil
ТітанТі4 204 мг/кг40. percentil
ЗалізоФе2,51 %39. percentil
Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
ЦерЦе76,7 мг/кг89. percentil
БорB73,9 мг/кг82. percentil
ЛітіумЛі36,9 мг/кг81. percentil
СтронціумСр176 мг/кг78. percentil
БаріумБа488 мг/кг66. percentil
РубідіумРб88,9 мг/кг51. percentil
ИтріумY27,7 мг/кг50. percentil
ЗірконЗр394 мг/кг47. percentil
БерилійБе1,31 мг/кг44. percentil
ҐаліумҐа12,7 мг/кг39. percentil
Prirodzená rádioaktivita a radón
Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.
Dávkový príkon gama žiarenia
47nGy/h vo vzduchu
rozsah 40 až 61 nGy/h
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Калій (K)K1,33 %61. percentil
Ekvivalentné tórium (eTh)eTh6,49 ppm20. percentil
Ekvivalentný urán (eU)eU2,26 ppm18. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geotermálny potenciál
Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.
Teplota hornín s hĺbkou
34 / 63 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m
prírastok 30 °C na km
Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 64 mW/m².
Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody
Levočská panva – Z a J časť72%SR 9,5 %
Levočská panva – SV časť17%SR 5,0 %
Liptovská kotlina10%SR 3,7 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Reliéf, klíma a pôdy
Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.
Priemerná januárová teplota-5,0°C
Priemerná júlová teplota16,0°C
Ročné zrážky785mm
Klimatickogeografické typy
kotlinová klíma72%SR 29 %
horská klíma28%SR 33 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pásma
Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.
ЛітіумЛіextrémna (horný 1 %)
najvyššie 180 μg/lmedián 5,00 μg/l117 vzoriek82 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Kežmarok, 2002, 680 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
МідьЦуextrémna (horný 1 %)
najvyššie 47,2 μg/lmedián 1,00 μg/l105 vzoriek63 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Tatranská Štrba, 400 m JZ od K967, 1997, 830 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ХромЦрextrémna (horný 1 %)
najvyššie 16,0 μg/lmedián 1,00 μg/l91 vzoriek65 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: potok, 2008, 140 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
КадмійЦдextrémna (horný 1 %)
najvyššie 2,30 μg/lmedián 0,150 μg/l101 vzoriek65 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Kežmarok, 690 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ОловоПбvysoká (horných 5 %)
najvyššie 7,00 μg/lmedián 2,50 μg/l105 vzoriek78 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Poprad-prítok, 2007, 280 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
СтронціумСрvysoká (horných 5 %)
najvyššie 819 μg/lmedián 120 μg/l49 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Poprad, 1500 m SSV od K710, 1997, 30 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
АрсенАсvysoká (horných 5 %)
najvyššie 8,18 μg/lmedián 0,500 μg/l117 vzoriek64 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Spišská Teplica, 1300 m S od K701, 1997, 920 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
БаріумБаvysoká (horných 5 %)
najvyššie 130 μg/lmedián 33,5 μg/l88 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Spišská Teplica, 600m JV od K889, 1993, 120 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
АнтимонСбzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,500 μg/l117 vzoriek82 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: voda štrkoviska, 2007, 170 m od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
СеленСеnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l99 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Nižná Šuňava, 1000m SV od K857, 1993, 760 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Hlavné ióny, mineralizácia a pH
Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.
Oxid kremičitýSiO2mierne zvýšená
najvyššie 27,2 мг/лmedián 9,29 мг/л103 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Tatranská Štrba, 400 m JZ od K967, 1997, 830 m od vody. Porovnanie: 85. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch
Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.
Barit (BaSO₄)356 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Pyrit (FeS₂)257 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Rutil (TiO₂)113 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Magnetit (Fe₃O₄)109 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)104 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Anatas (TiO₂)92 vzoriek, najviac 815 zŕn
Ilmenit (FeTiO₃)89 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Hematit (Fe₂O₃)85 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Золото (Ау)55 vzoriek, najviac 11 zŕn
Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)49 vzoriek, najviac 315 zŕn
Цінабаріт (ГґС)19 vzoriek, najviac 5 zŕn
Markazit (FeS₂)10 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Kasiterit (SnO₂)10 vzoriek, najviac 5 zŕn
Scheelit (CaWO₄)8 vzoriek, najviac 5 zŕn
Chalkopyrit (CuFeS₂)5 vzoriek, najviac 5 zŕn
Auripigment (As₂S₃)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Сфалеріт (ЗнС)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Арзенопиріт (ФеАсС)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Najbližšie vzorky so zlatom
Взорка
Zlato vo vzorke
Od vody
10
1 zrno
10 м
501
1 zrno
20 м
3554
3 zrná
30 м
3560
8 zŕn
30 м
3561
1 zrno
30 м
TP-3142
2 zrná
30 м
TP-618
7 zŕn
30 м
18
11 zŕn
40 м
Horninotvorné a doprovodné minerály
Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)302 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)119 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Zirkón (ZrSiO₄)114 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))110 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Turmalíny (komplexný borosilikát)106 vzoriek, najviac 315 zŕn
Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)58 vzoriek, najviac 815 zŕn
Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))51 vzoriek, najviac 315 zŕn
Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))19 vzoriek, najviac 55 zŕn
Titanit (CaTiSiO₅)15 vzoriek, najviac 835 zŕn
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)14 vzoriek, najviac 315 zŕn
Korund (Al₂O₃)6 vzoriek, najviac 5 zŕn
Sillimanit (Al₂SiO₅)3 vzorky, najviac 5 zŕn
Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita
Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.
Chemické typy vôd v okolí
Ца-Мґ-HCO362×
Ца-HCO344×
Ца-SO4-HCO35×
Ца-Мґ-SO4-HCO32×
На-HCO31×
На-Мґ-HCO31×
Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy
trieda A91×
trieda E7×
trieda C7×
trieda D5×
trieda B5×
trieda H1×
trieda G1×
Kovy v podzemnej vode
ЛітіумЛіextrémna (horný 1 %)
najvyššie 663 μg/lmedián 9,00 μg/l261 vzoriek15 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,2 km od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
СеленСеextrémna (horný 1 %)
najvyššie 8,80 μg/lmedián 0,500 μg/l261 vzoriek88 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 610 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ХромЦрextrémna (horný 1 %)
najvyššie 26,1 μg/lmedián 0,250 μg/l261 vzoriek61 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 390 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ОловоПбextrémna (horný 1 %)
najvyššie 11,0 μg/lmedián 0,500 μg/l261 vzoriek59 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: drén, 1994, 590 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
МідьЦуextrémna (horný 1 %)
najvyššie 16,5 μg/lmedián 0,700 μg/l261 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,0 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
АлюмінійАлextrémna (horný 1 %)
najvyššie 0,430 мг/лmedián 0,00500 мг/л261 vzoriek59 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1994, 1,9 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
КадмійЦдextrémna (horný 1 %)
najvyššie 10,0 μg/lmedián 0,250 μg/l261 vzoriek98 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 330 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
АрсенАсextrémna (horný 1 %)
najvyššie 23,5 μg/lmedián 0,500 μg/l261 vzoriek90 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1994, 810 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
РтутьГґextrémna (horný 1 %)
najvyššie 0,600 μg/lmedián 0,100 μg/l261 vzoriek90 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,2 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ЦинкЗнvysoká (horných 5 %)
najvyššie 2 145 μg/lmedián 9,00 μg/l261 vzoriek20 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 2,5 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
АнтимонСбvysoká (horných 5 %)
najvyššie 1,20 μg/lmedián 0,100 μg/l261 vzoriek74 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 390 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ЗалізоФеbežná hodnota
najvyššie 0,00500 мг/лmedián 0,00500 мг/л118 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,2 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Radón vo vodách
Druh miesta
Взоріек
Najvyšší radón
Медіан
джерело
75
34,0 Bq/l
4,66 Bq/l
vrt s prelivom
2
64,4 Bq/l
36,8 Bq/l
výtok z banského diela
1
0,370 Bq/l
0,370 Bq/l
vodný zdroj pre individuálne zásobovanie
6
20,9 Bq/l
7,77 Bq/l
upravený prameň
13
28,9 Bq/l
8,60 Bq/l
minerálny prameň
8
17,1 Bq/l
7,03 Bq/l
studňa
23
20,6 Bq/l
7,40 Bq/l
vodný zdroj pre hromadné zásobovanie
3
17,4 Bq/l
7,80 Bq/l
vrt s prelivom termálnej a minerálnej vody
3
1,49 Bq/l
1,44 Bq/l
potok, rieka
11
2,97 Bq/l
0,690 Bq/l
vodná nádrž
1
0,840 Bq/l
0,840 Bq/l
Banské diela, ložiská a rudné výskyty
Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.
Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)
Мн45×
Цу43×
U10×
Аґ9×
Фе8×
Пб8×
Пґ1×
Druhy banských objektov
pinga, pingový ťah40×
štôlňa27×
halda25×
iný druh objektu8×
šachta6×
odkalisko2×
Najbližšie staré banské diela
Назва
Вид
Тяжене
Уконченіе
Od vody
Kutacie práce
pinga, pingový ťah
Cu rudy
30 м
Kutacia práca č. 2
pinga, pingový ťah
Cu rudy – chalkopyrit
60 м
Pinga č. 3
pinga, pingový ťah
Cu rudy
80 м
Kutacia práca č. 4
pinga, pingový ťah
Cu rudy
90 м
Kutacia práca č. 1
pinga, pingový ťah
Cu rudy – chalkopyrit
100 м
Štôlňa č. 26
štôlňa
Cu rudy
110 м
Одкаліско Орлов
odkalisko
štrkopiesky
120 м
Kutacia práca č. 8
pinga, pingový ťah
Cu rudy – chalkopyrit
130 м
Kutačka č. 1
pinga, pingový ťah
Cu rudy
130 м
Kutacia práca č. 7
pinga, pingový ťah
Cu rudy
130 м
Ložiská a dobývacie priestory
Ложіско
Нераст
Stav a organizácia
Od vody
Плавеч – Орлов
štrkopiesky a piesky
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
80 м
Плавеч – Орлов
štrkopiesky a piesky
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
80 м
Голумніца
štrkopiesky a piesky
Ťažené ložisko – GRAVEL EU s.r.o.
100 м
Плавеч І – Орлов ІІ
štrkopiesky a piesky
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
200 м
Плавеч І – Орлов ІІ
štrkopiesky a piesky
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
200 м
Batizovce – juh
štrkopiesky a piesky
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Pozemkové spoločenstvo urbarialistov v Batizovciach
310 м
Batizovce – juh
štrkopiesky a piesky
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Pozemkové spoločenstvo urbarialistov v Batizovciach
360 м
Лом Бор – Спішска Тепліца
stavebný kameň
Ťažené ložisko – Poľnohospodárske družstvo podielnikov v Spišskej Teplici
470 м
Стара Любовня – Мармон
dekoračný kameň
Ložisko s predpokladom využívania zásob – G.O. – Sand s.r.o.
2,1 км
Стара Любовня – Мармон
dekoračný kameň
Ložisko s predpokladom využívania zásob – G.O. – Sand s.r.o.
2,1 км
Вишне Ружбахи
dekoračný kameň
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
2,2 км
Вишне Ружбахи
dekoračný kameň
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
2,3 км
Rudné výskyty v metalogenetickej mape
Вискит
Typ rudy
Метали
Вид
Od vody
Леґнава
Zlaté rudy
Ау
mineralogický výskyt
90 м
Сулін
Zlaté rudy
Ау
mineralogický výskyt
100 м
Алжбета
Medené rudy
Цу
mineralogický výskyt
430 м
Сулін
Zlaté rudy
Ау
mineralogický výskyt
490 м
Satanov žľab
Ortuťové rudy
Гґ
mineralogický výskyt
510 м
Швабовце
Mangánové rudy
Мн
ložiskový výskyt
1,4 км
Kozí kameň
Medené rudy
Cu, barit
mineralogický výskyt
1,4 км
Kôprové sedlo
Železné rudy
Фе
mineralogický výskyt
1,9 км
Кравани
Uránové rudy
U
ložiskový výskyt
1,9 км
Швабовце
Uránové rudy
У, Цу
ložiskový výskyt
2,2 км
Vrty a archívne správy Geofondu
Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.
2 695 vrtov v pásme 3 km, z toho 389 hydrogeologických a 2306 ostatných; s číslom archívnej správy 2670.
Hĺbky vrtov
до 10 м1476×
10–30 м554×
30–100 м325×
100–300 м216×
nad 300 m38×
Najbližšie vrty
Локація
Вид
Глибина
Archívna správa
Od vody
BM – 11
inžiniersko-geologický
3,5 м
76472
10 м
K-3š
inžiniersko-geologický
4,5 м
86142
10 м
PV-8
inžiniersko-geologický
10,0 м
11277
10 м
J 44
inžiniersko-geologický
12,0 м
79535
10 м
Кежмарок
monitorovací vrt
20,0 м
78892 101Db49.pdf
20 м
К-7в
inžiniersko-geologický
3,5 м
86142
20 м
K-7š
inžiniersko-geologický
4,5 м
86142
20 м
J-20
ložiskový
401,2 м
1730
20 м
VO31-6
životné prostredie
–
96444
20 м
S-202/2
inžiniersko-geologický
20,0 м
84826
20 м
PT-13
inžiniersko-geologický
3,0 м
16877
20 м
V-8
ložiskový
9,0 м
2882
20 м
Geotermálna energia a minerálne vody
Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.
Врт
Температура
Видатность
Глибина
Chemický typ vody
Виужіваніе
Od vody
Попрад – PP-1
48 °C
61,2 л/с
1205 м
Ца-Мґ-SO4-HCO3
využívaný
280 м
Кежмарок – GTK-1
47 °C
1,5 л/с
2500 м
На-HCO3
využívaný
1,2 км
Ґановце – ŠHG-2
25 °C
2,5 л/с
110 м
Ца-Мґ-HCO3-SO4
nevyužívaný
1,2 км
Ґановце – ŠHG-1
26 °C
3,0 л/с
150 м
Ца-Мґ-HCO3-SO4
nevyužívaný
1,3 км
Ґановце – GA-1A
27 °C
1,9 л/с
276 м
Ца-Мґ-HCO3-SO4
využívaný bez nahlasovania údajov
1,4 км
Ґановце – GA-1
23 °C
2,8 л/с
50 м
Ца-Мґ-HCO3-SO4
nevyužívaný
1,4 км
Плавніца – Пл-2
53 °C
4,0 л/с
3500 м
На-Цл
nevyužívaný
2,4 км
Стара Лесна – FGP-1
58 °C
22,0 л/с
3616 м
Ца-Мґ-HCO3
nevyužívaný
2,5 км
Вишне Ружбахи – VR-2
20 °C
0,6 л/с
220 м
Ца-Мґ-HCO3
nevyužívaný
2,7 км
Вишне Ружбахи – VRŠ-1
21 °C
17,0 л/с
1200 м
Ца-Мґ-HCO3-SO4
nevyužívaný
2,9 км
Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd
Джерело
Вид
Температура води (°C)
Видатность (л/с)
Почет
Najbližší od vody
PP-1
geotermálna voda
38 – 55
31 – 50
1
120 м
kategória a1
minerálna voda
< 15
< 5
24
120 м
kategória b1
minerálna voda
15-22
< 5
7
620 м
kategória b3
minerálna voda
15-22
16-30
2
1,0 км
kategória b2
minerálna voda
15-22
5-15
1
1,1 км
kategória a2
minerálna voda
< 15
5-15
1
1,2 км
kategória b4
minerálna voda
15-22
31-50
1
1,5 км
kategória c1
minerálna voda
23-38
< 5
3
1,8 км
kategória Vyšné Ružbachy
termálne kúpalisko
–
–
1
2,2 км
kategória c2
minerálna voda
23-38
5-15
1
2,3 км
Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty
Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.
Environmentálne záťaže
Локація
Чінность
Латка
Класіфікаціа
Od vody
Кежмарок – OKTAN
SK1001000P
60 м
Кежмарок – бивале касарне
SK1001000P
80 м
Світ – складка Хемосвіт
SK1001000P
170 м
Стара Любовня – SKRUTKÁREŇ – EXIM
SK2004700F
190 м
Svit – ČS PHM Hlavná ul.
SK1001000P
310 м
Попрад – ЖСР – станіца
SK1001000P
430 м
Попрад – ЧС ПГМ – ареал САД
SK1001000P
510 м
Спішска Бела – складка За потоком
SK1001000P
800 м
Žakovce – skládka Úsvit
SK2004700F
900 м
Стара Любовня – складка Скалка
SK2004700F
1,6 км
Skládky odpadov
Складка
Плоха
Rok vzniku
Моніторованіе
Od vody
Спішска Бела – Стражки
–
1980
–
50 м
Гайтовка
–
1989
–
50 м
Плавеч
–
1983
–
60 м
Спішска Тепліца
80 м²
1980
–
60 м
Попрад – Спішска Собота
50 м²
1960
–
60 м
Світ
–
1960
–
60 м
Matejovce – Starý mlyn – Matejovce
100 м²
1960
–
60 м
Лучівна
200 м²
1960
–
70 м
Zosuvy a svahové deformácie
Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.
Druhy deformácií
Зосуви567×
Svahové prúdy22×
Skalné zrútenia3×
Blokové rozpadliny2×
Blokové polia2×
Stupeň aktivity
Потенціални409×
Стабілізовани124×
Актівни60×
S potenciálnymi a aktívnymi formami3×
Súčasný stav
SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick182×
SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova85×
Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 00082×
SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S18×
Ako čítať tieto údaje
Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
Перцентіл. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
Шліхи. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.