Score des conditions de pêche, meilleur créneau de la journée et parcours de pêche selon les meilleures conditions
Moyenne des parcours de pêche du cours d'eau
23de 100
Activité faible · moyenne de 18 parcours de pêche
Le chiffre dans l'en-tête est une estimation pour le milieu du cours d'eau basée sur la météo et les mesures. La moyenne des parcours de pêche prend également en compte les données satellitaires, l'ombrage et la géologie de chaque parcours.
Très élevée0
Élevée0
Moyenne0
Faible18
Quand est la meilleure fenêtrecombien de parcours de pêche ont leur meilleure fenêtre de deux heures à une heure donnée
00
06
12
18
La plupart des parcours de pêche ont leur meilleure fenêtre autour de 06:00.
Le score est une estimation des conditions en fonction de la météo, de l'eau et de l'environnement, et non une prévision de touches. Recalculé à 09:05.
Carte et parcours de pêche du cours d'eau
Tracé du cours d'eau et de ses parcours de pêche. Vous pouvez colorer la ligne selon les conditions du jour, la qualité ou tout autre paramètre.
Choisissez une catégorie pour affiner la sélection. À côté de chaque option, vous voyez combien de parcours de pêche restent.
Couleur de la carte
Chargement de la carte…
Déplacez la carte avec deux doigts. En plein écran, un doigt suffit.
CyprinidésSalmonidés – zone à truiteSalmonidés – zone à ombre
plus basplus élevé
Le score est une estimation des conditions d’après la météo, l’eau et l’environnement, et non une prévision de touches. Pour chaque parcours de pêche, vous voyez de quoi il se compose, dans quelle mesure il est étayé par des données et d’où viennent ces données.
État de l'eau sur le cours d'eau
Mesure du niveau d'eau, de la température et du débit, météo près du cours d'eau et état par satellites
Niveaux d'eau sur le cours d'eau
Station
Statut
Changement
Température
Chmeľnica
68 cm
–
Kežmarok
83 cm
–
Mengusovce
15 cm
–
Nižné Ružbachy
45 cm
–
Poprad – Matejovce I
4 cm
–
Svit
69 cm
–
Štrbské Pleso
31 cm
–
Profil altimétrique du cours d'eau
Comment le cours d'eau descend vers l'aval : chute, pente et vitesse de l'eau.
Cours d'eau vifUne rivière de piémont avec un fond de gravier et un courant rapide. L'ombre et la truite y prospèrent déjà.
Profil altimétrique du cours d'eau : de 1 611 à 387 m au-dessus du niveau de la mer sur 151,8 km.Parcours de pêche dans l'ordre du plus haut (à gauche) au plus bas. Il peut y avoir un tronçon sans parcours de pêche entre les parcours ; il n'est pas affiché.
Point le plus haut
1 611 m a.s.l.
Point le plus bas
387 m a.s.l.
Chute des parcours de pêcheChuteLa différence d'altitude entre l'extrémité supérieure et inférieure du parcours de pêche en mètres. Plus la chute est grande sur une longueur courte, plus l'eau est rapide.
1 225 m
Pente moyennePente du cours d'eauChute par kilomètre en pour mille (‰, mètres par kilomètre). Jusqu'à 2 ‰, c'est une rivière de plaine lente, de 5 à 10 ‰ une rivière de piémont (ombre, truite), au-dessus de 10 ‰ un ruisseau rapide.
8,1 ‰
SinuositéSinuositéLa longueur du cours d'eau divisée par la distance en ligne directe entre ses extrémités. 1,0 est un cours d'eau droit ; au-dessus de 1,3, il méandre fortement. Les méandres créent des fosses sous les berges et des hauts-fonds dans les biefs intermédiaires.
1,54
Source : Open Topo Data (eudem25m), 4 nov. 2026. La pente et la chute sont approximatives et n'incluent que les sections des parcours de pêche.
Terrain en 3D
Chargement du modèle de terrain en 3D…
Images historiques
Évolution de l'environnement et de la nature de 2019 à 2025 : comment changent les berges, la végétation et le paysage autour de l'eau. Les images basculent automatiquement ; vous pouvez également les parcourir manuellement.
2019imagé 19 août 20192022imagé 26 août 20222025imagé 23 juil. 2025
Qualité de l’eau selon le SHMÚ, stations d’épuration près des parcours de pêche et eaux souterraines environnantes
Eaux de surface près des parcours de pêchesite de surveillance SHMÚ le plus proche, 2025
9 sur 18 des parcours de pêche du cours d'eau disposant de données SHMÚ ont une norme non respectée sur le site le plus proche pour au moins un indicateur.
Aucune norme non respectée9
1 à 2 indicateurs3
3 indicateurs ou plus6
Parcours de pêche les plus polluéspremiers 8 sur 9
Poprad č. 2cPoprad · norme non respectée sur 1 des 4 années5 indicateurs
Poprad č. 3aPoprad · norme non respectée sur 1 des 4 années5 indicateurs
Poprad č. 3bPoprad · norme non respectée sur 1 des 4 années5 indicateurs
Poprad č. 1Poprad · norme non respectée sur 4 des 4 années3 indicateurs
Poprad č. 2aPoprad · norme non respectée sur 4 des 4 années3 indicateurs
Poprad č. 2bPoprad · norme non respectée sur 4 des 4 années3 indicateurs
Poprad č. 3cPoprad · norme non respectée sur 1 des 4 années2 indicateurs
Poprad č. 4Poprad · norme non respectée sur 1 des 4 années2 indicateurs
Stations d’épuration problématiques près des parcours de pêche3 stations d'épuration à 2 km du parcours de pêche
COV Huncovcecharge 112%0,2 km
COV Kezmarokcharge 151%0,1 km
COV Podolineccharge 101%0,1 km
Eaux souterraines : valeurs mesuréesvaleur typique des stations à moins de 10 km, 2025
5 sur 18 parcours de pêche disposant de mesures ont à proximité une eau souterraine dépassant le seuil pour au moins un indicateur.
substances nocives au-dessus de la norme sur au moins une station (métaux, pesticides, PFAS, solvants)1
ammonium ou nitrites au-dessus de la norme sur au moins une station4
Profil du cours d'eau de la source à l'embouchurenombre d'indicateurs non respectés en 2025 sur les sites SHMÚ
Afficher les sites dans le tableau (6)
Veľká Lomnicakm de rivière 107,6aucune norme non respectée
Podolínec, en aval (direction Holumnica)km de rivière 84,72 indicateurs
Údol, pont vers Plavnicakm de rivière 53,25 indicateurs
Source : SHMÚ (annuaires de la qualité des eaux de surface et souterraines), registre des stations d’épuration du VÚVH et EEA. Un point de mesure du SHMÚ est rattaché à un parcours de pêche d’après le nom identique du cours d’eau et la distance ; l’annuaire énumère les points qui n’ont pas respecté la norme, de sorte qu’un point absent ne prouve pas que l’eau soit propre.
Geológia a geochémia toku Poprad
Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku
Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 173 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.
Hornina pod vodou
Náplavy riek88 % čiary vody
4 % flyš, 4 % sopečné horniny
Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.
Voda podľa atlasu
pH 8,0modelový odhad
typ vody Ca–Mg–HCO₃
Mineralizácia 320 mg/l, stredne tvrdá voda (10,7 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.
Prvky v riečnom sedimente
0 de 15prvkov v horných 10 %
najvyššie: Antimón 2,44 mg/kg
Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 85. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Teplo pod nohami
34°C v hĺbke 1 000 m
tepelný tok 64 mW/m²
V hĺbke 2 000 m okolo 63 °C (prírastok 30 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.
Prirodzené gama žiarenie
47nGy/h dávkový príkon
22. percentil na Slovensku
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.
Staré banské diela
108objektov do 3 km
ťažené: Mn, Cu, U, Ag, Fe
Najbližšie: Kutacie práce (pinga, pingový ťah), 30 m od vody.
Zlato v riečnom sedimente
55vzoriek so zlatom
18 rudných minerálov v sedimente
Najviac 11 zŕn v jednej vzorke (40 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Stopové prvky vo vode toku
8 de 10ukazovateľov v horných 5 %
najvyššie: Lítium 180 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (Kežmarok).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Vrty a rozbory podzemnej vody
2 695vrtov do 3 km
3466 rozborov vody v okolí
Z toho 2670 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Geotermálna energia
65°C na ústí vrtu
18 geotermálnych vrtov do 10 km
Najteplejší: Plavnica – Pl-1, výdatnosť 5,0 l/s, 3,4 km od vody.
Environmentálne záťaže a skládky
226lokalít do 3 km
10 záťaží, 216 skládok
Najbližšia záťaž: Kežmarok – OKTAN, 60 m od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.
Ložiská a rudné výskyty
125záznamov do 5 km
23 ložísk, 102 rudných výskytov
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Zosuvy a svahové deformácie
596plôch do 3 km
63 aktívnych
Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.
Geologická stavba pod vodou
Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.
Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.
Náplavy riek88%SR 72 %
Flyš4,0%SR 4,7 %
Roches volcaniques4,0%SR 3,2 %
Calcaires et dolomies4,0%SR 2,7 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.
Geologický vek hornín
kvartér88%
perm8,0%
paleogén4,0%
Najčastejšie horninové jednotky
Útvar
Vek
Jednotka
Points
kvartér
holocén
fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív
19×
kvartér
pleistocén
fluviálne sedimenty: piesčité štrky a štrky nižších stredných terás
3×
perm
mladší perm
malužinské súvrstvie, III. megacyklus
2×
paleogén
eocén – oligocén
zuberecké súvrstvie
1×
Kvartérny pokryv
fluviálne sedimenty nív53%SR 68 %
deluviálne sedimenty20%SR 16 %
fluviáne sedimenty terás13%SR 3,1 %
glacigénne sedimenty6,7%SR 0,1 %
glacifluviálne sedimenty6,7%SR 0,5 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typická hrúbka kvartérneho pokryvu3,8m
0 – 250%SR 16 %
2 – 521%SR 48 %
5 – 1021%SR 20 %
10 – 157,1%SR 7,1 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické jednotky
HRONIKUM43%SR 8,1 %
MAGURSKÝ PRÍKROV29%SR 34 %
TATRIKUM et VEPORIKUM29%SR 7,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické členenie
NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT89%SR 84 %
PALEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ JEDNOTKY VNÚTORNÝCH ZÁPADNÝCH KARPÁT11%SR 16 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Neotektonické jednotky
negatívna jednotka (medzihorské kotliny)55%SR 14 %
pozitívna jednotka (pohorie)45%SR 60 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Smer neotektonických pohybov
stredný zdvih39%SR 32 %
veľmi malý pokles30%SR 7,3 %
malý pokles18%SR 8,8 %
stredný pokles6,1%SR 6,8 %
veľmi malý zdvih3,0%SR 6,4 %
veľmi veľký zdvih3,0%SR 2,3 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pokrýva 25 z 59 bodov čiary vody.
Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda
Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.
Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)
Gravier52%SR 52 %
Pieskovce33%SR 15 %
Bázické vulkanity9,1%SR 6,6 %
Kyslé plutonity3,0%SR 3,7 %
Dolomity3,0%SR 1,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ zvodnenca
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Pieskovce; Ner)33%SR 15 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)27%SR 22 %
Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Štrky; Fluviálne)12%SR 27 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Bázické vulka)9,1%SR 6,4 %
Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Štrky; Glaciálne)6,1%SR 0,0 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Glaciál)6,1%SR 0,3 %
ostatné6,1%
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)
medzizrnová91%SR 86 %
puklinová9,1%SR 12 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hydrogeologická funkcia
kolektor100%SR 95 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hlavný hydrogeologický región
paleogén Spišskej Magury, Ľubovnianskej vrchoviny a severozápadnej časti Spišsko – šarišského medzihoria a Pi…43%SR 2,3 %
kryštalinikum časti Vysokých Tatier a kvartér ich predpolia35%SR 1,2 %
mezozoikum časti Kozích chrbtov15%SR 0,0 %
paleogén Hornádskej a časti Popradskej kotliny7,4%SR 1,4 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Genetický typ podzemných vôd
potamogénne, príp. polygénne100%SR 0,9 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chemický typ podzemných vôd
C-Ca-Mg83%SR 1,9 %
Ca-HCO3 typ17%SR 5,1 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Trieda kvality podzemných vôd
A86%SR 36 %
B14%SR 18 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geotermálne útvary podzemných vôd
Levočská panva – Z a J časť72%SR 9,5 %
Levočská panva – SV časť17%SR 5,0 %
Liptovská kotlina10%SR 3,7 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chémia povrchových vôd podľa atlasu
Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.
Acidité de l'eau
pH 8,02typické pásmo
Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.
Dureté de l'eau
10,7°dH, stredne tvrdá
Súčet vápnika a horčíka (1,91 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.
douce
moyenne
dure
veľmi tvrdá
Rozpustené látky
320mg/l mineralizácia
Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Iónové zloženie vody
Katióny (kladné ióny)
Ca 64Mg 27
Anióny (záporné ióny)
HCO₃ 71SO₄ 22
Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃
Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.
Hlavné ióny
ChloruresCl10,5 mg/l54. percentil
SulfatesSO442,6 mg/l53. percentil
MagnésiumMg13,8 mg/l45. percentil
FluoruresF0,104 mg/l44. percentil
CalciumCa53,7 mg/l39. percentil
HydrogénuhličitanyHCO3177 mg/l38. percentil
SodiumNa6,55 mg/l37. percentil
DraslíkK1,99 mg/l31. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.
Potenciálne toxické a stopové prvky
AntimoineSb2,44 mg/kg85. percentil
MolybdèneMo0,622 mg/kg82. percentil
ChromeCr95,3 mg/kg78. percentil
NickelNi30,1 mg/kg71. percentil
CadmiumCd0,282 mg/kg69. percentil
MercureHg0,163 mg/kg68. percentil
BizmutBi0,271 mg/kg67. percentil
ZincZn116 mg/kg66. percentil
CínSn3,05 mg/kg64. percentil
PlombPb17,4 mg/kg59. percentil
SéléniumSe0,274 mg/kg56. percentil
ArsenicAs6,42 mg/kg47. percentil
CuivreCu21,0 mg/kg38. percentil
VanadiumV61,8 mg/kg34. percentil
CobaltCo6,17 mg/kg17. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
SodiumNa1,28 %90. percentil
PhosphoreP1 040 mg/kg72. percentil
ManganèseMn989 mg/kg64. percentil
MagnésiumMg1,01 %61. percentil
DraslíkK1,58 %60. percentil
AluminiumAl5,93 %60. percentil
CalciumCa2,22 %54. percentil
TitánTi4 204 mg/kg40. percentil
FerFe2,51 %39. percentil
Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
CérCe76,7 mg/kg89. percentil
BoreB73,9 mg/kg82. percentil
LítiumLi36,9 mg/kg81. percentil
StronciumSr176 mg/kg78. percentil
BáriumBa488 mg/kg66. percentil
RubídiumRb88,9 mg/kg51. percentil
YtriumY27,7 mg/kg50. percentil
ZirkónZr394 mg/kg47. percentil
BérylliumBe1,31 mg/kg44. percentil
GáliumGa12,7 mg/kg39. percentil
Prirodzená rádioaktivita a radón
Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.
Dávkový príkon gama žiarenia
47nGy/h vo vzduchu
rozsah 40 až 61 nGy/h
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Potassium (K)K1,33 %61. percentil
Ekvivalentné tórium (eTh)eTh6,49 ppm20. percentil
Ekvivalentný urán (eU)eU2,26 ppm18. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geotermálny potenciál
Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.
Teplota hornín s hĺbkou
34 / 63 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m
prírastok 30 °C na km
Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 64 mW/m².
Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody
Levočská panva – Z a J časť72%SR 9,5 %
Levočská panva – SV časť17%SR 5,0 %
Liptovská kotlina10%SR 3,7 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Reliéf, klíma a pôdy
Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.
Nadmorská výška geomorfologických jednotiek (od–do)379–2 648m a.s.l.
Priemerná výška jednotiek737m a.s.l.
Pente moyenne7,1°
Priemerná januárová teplota-5,0°C
Priemerná júlová teplota16,0°C
Ročné zrážky785mm
Geomorfologické celky
Podtatranská kotlina57%SR 3,9 %
Spišsko-šarišské medzihorie18%SR 0,0 %
Ľubovnianska vrchovina10%SR 0,0 %
Kozie chrbty10%SR 0,0 %
Levočské vrchy2,0%SR 1,1 %
Tatras2,0%SR 0,0 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geomorfologické oblasti
Fatransko-tatranská oblasť69%SR 21 %
Podhôlno-magurská oblasť20%SR 4,5 %
Východné Beskydy10%SR 1,3 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Klimatickogeografické typy
kotlinová klíma72%SR 29 %
horská klíma28%SR 33 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pásma
Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.
LítiumLiextrémna (horný 1 %)
najvyššie 180 μg/lmedián 5,00 μg/l117 vzoriek82 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Kežmarok, 2002, 680 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CuivreCuextrémna (horný 1 %)
najvyššie 47,2 μg/lmedián 1,00 μg/l105 vzoriek63 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Tatranská Štrba, 400 m JZ od K967, 1997, 830 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromeCrextrémna (horný 1 %)
najvyššie 16,0 μg/lmedián 1,00 μg/l91 vzoriek65 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: potok, 2008, 140 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CadmiumCdextrémna (horný 1 %)
najvyššie 2,30 μg/lmedián 0,150 μg/l101 vzoriek65 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Kežmarok, 690 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
PlombPbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 7,00 μg/lmedián 2,50 μg/l105 vzoriek78 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Poprad-prítok, 2007, 280 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
StronciumSrvysoká (horných 5 %)
najvyššie 819 μg/lmedián 120 μg/l49 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Poprad, 1500 m SSV od K710, 1997, 30 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenicAsvysoká (horných 5 %)
najvyššie 8,18 μg/lmedián 0,500 μg/l117 vzoriek64 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Spišská Teplica, 1300 m S od K701, 1997, 920 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
BáriumBavysoká (horných 5 %)
najvyššie 130 μg/lmedián 33,5 μg/l88 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Spišská Teplica, 600m JV od K889, 1993, 120 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimoineSbzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,500 μg/l117 vzoriek82 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: voda štrkoviska, 2007, 170 m od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SéléniumSenižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l99 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Nižná Šuňava, 1000m SV od K857, 1993, 760 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Hlavné ióny, mineralizácia a pH
Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.
Oxid kremičitýSiO2mierne zvýšená
najvyššie 27,2 mg/lmedián 9,29 mg/l103 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Tatranská Štrba, 400 m JZ od K967, 1997, 830 m od vody. Porovnanie: 85. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch
Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.
Barit (BaSO₄)356 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Pyrit (FeS₂)257 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Rutil (TiO₂)113 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Magnetit (Fe₃O₄)109 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)104 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Anatas (TiO₂)92 vzoriek, najviac 815 zŕn
Ilmenit (FeTiO₃)89 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Hematit (Fe₂O₃)85 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Or (Au)55 vzoriek, najviac 11 zŕn
Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)49 vzoriek, najviac 315 zŕn
Cinabarit (HgS)19 vzoriek, najviac 5 zŕn
Markazit (FeS₂)10 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Kasiterit (SnO₂)10 vzoriek, najviac 5 zŕn
Scheelit (CaWO₄)8 vzoriek, najviac 5 zŕn
Chalkopyrit (CuFeS₂)5 vzoriek, najviac 5 zŕn
Auripigment (As₂S₃)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Sfalerit (ZnS)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Arzenopyrit (FeAsS)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Najbližšie vzorky so zlatom
Vzorka
Zlato vo vzorke
Od vody
10
1 zrno
10 m
501
1 zrno
20 m
3554
3 zrná
30 m
3560
8 zŕn
30 m
3561
1 zrno
30 m
TP-3142
2 zrná
30 m
TP-618
7 zŕn
30 m
18
11 zŕn
40 m
Horninotvorné a doprovodné minerály
Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)302 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)119 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Zirkón (ZrSiO₄)114 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))110 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Turmalíny (komplexný borosilikát)106 vzoriek, najviac 315 zŕn
Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)58 vzoriek, najviac 815 zŕn
Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))51 vzoriek, najviac 315 zŕn
Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))19 vzoriek, najviac 55 zŕn
Titanit (CaTiSiO₅)15 vzoriek, najviac 835 zŕn
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)14 vzoriek, najviac 315 zŕn
Korund (Al₂O₃)6 vzoriek, najviac 5 zŕn
Sillimanit (Al₂SiO₅)3 vzorky, najviac 5 zŕn
Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita
Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.
Chemické typy vôd v okolí
Ca-Mg-HCO362×
Ca-HCO344×
Ca-SO4-HCO35×
Ca-Mg-SO4-HCO32×
Na-HCO31×
Na-Mg-HCO31×
Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy
trieda A91×
trieda E7×
trieda C7×
trieda D5×
trieda B5×
trieda H1×
trieda G1×
Kovy v podzemnej vode
LítiumLiextrémna (horný 1 %)
najvyššie 663 μg/lmedián 9,00 μg/l261 vzoriek15 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,2 km od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SéléniumSeextrémna (horný 1 %)
najvyššie 8,80 μg/lmedián 0,500 μg/l261 vzoriek88 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 610 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromeCrextrémna (horný 1 %)
najvyššie 26,1 μg/lmedián 0,250 μg/l261 vzoriek61 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 390 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
PlombPbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 11,0 μg/lmedián 0,500 μg/l261 vzoriek59 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: drén, 1994, 590 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CuivreCuextrémna (horný 1 %)
najvyššie 16,5 μg/lmedián 0,700 μg/l261 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,0 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AluminiumAlextrémna (horný 1 %)
najvyššie 0,430 mg/lmedián 0,00500 mg/l261 vzoriek59 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1994, 1,9 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CadmiumCdextrémna (horný 1 %)
najvyššie 10,0 μg/lmedián 0,250 μg/l261 vzoriek98 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 330 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenicAsextrémna (horný 1 %)
najvyššie 23,5 μg/lmedián 0,500 μg/l261 vzoriek90 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1994, 810 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
MercureHgextrémna (horný 1 %)
najvyššie 0,600 μg/lmedián 0,100 μg/l261 vzoriek90 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,2 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ZincZnvysoká (horných 5 %)
najvyššie 2 145 μg/lmedián 9,00 μg/l261 vzoriek20 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 2,5 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimoineSbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 1,20 μg/lmedián 0,100 μg/l261 vzoriek74 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 390 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
FerFebežná hodnota
najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l118 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,2 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Radón vo vodách
Druh miesta
Vzoriek
Najvyšší radón
Medián
source
75
34,0 Bq/l
4,66 Bq/l
vrt s prelivom
2
64,4 Bq/l
36,8 Bq/l
výtok z banského diela
1
0,370 Bq/l
0,370 Bq/l
vodný zdroj pre individuálne zásobovanie
6
20,9 Bq/l
7,77 Bq/l
upravený prameň
13
28,9 Bq/l
8,60 Bq/l
minerálny prameň
8
17,1 Bq/l
7,03 Bq/l
studňa
23
20,6 Bq/l
7,40 Bq/l
vodný zdroj pre hromadné zásobovanie
3
17,4 Bq/l
7,80 Bq/l
vrt s prelivom termálnej a minerálnej vody
3
1,49 Bq/l
1,44 Bq/l
potok, rieka
11
2,97 Bq/l
0,690 Bq/l
vodná nádrž
1
0,840 Bq/l
0,840 Bq/l
Banské diela, ložiská a rudné výskyty
Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.
Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)
Mn45×
Cu43×
U10×
Ag9×
Fe8×
Pb8×
Pg1×
Druhy banských objektov
pinga, pingový ťah40×
štôlňa27×
halda25×
iný druh objektu8×
šachta6×
odkalisko2×
Najbližšie staré banské diela
Nom
Espèce
Ťažené
Ukončenie
Od vody
Kutacie práce
pinga, pingový ťah
Cu rudy
30 m
Kutacia práca č. 2
pinga, pingový ťah
Cu rudy – chalkopyrit
60 m
Pinga č. 3
pinga, pingový ťah
Cu rudy
80 m
Kutacia práca č. 4
pinga, pingový ťah
Cu rudy
90 m
Kutacia práca č. 1
pinga, pingový ťah
Cu rudy – chalkopyrit
100 m
Štôlňa č. 26
štôlňa
Cu rudy
110 m
Odkalisko Orlov
odkalisko
štrkopiesky
120 m
Kutacia práca č. 8
pinga, pingový ťah
Cu rudy – chalkopyrit
130 m
Kutačka č. 1
pinga, pingový ťah
Cu rudy
130 m
Kutacia práca č. 7
pinga, pingový ťah
Cu rudy
130 m
Ložiská a dobývacie priestory
Ložisko
Nerast
Stav a organizácia
Od vody
Plaveč – Orlov
štrkopiesky a piesky
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
80 m
Plaveč – Orlov
štrkopiesky a piesky
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
80 m
Holumnica
štrkopiesky a piesky
Ťažené ložisko – GRAVEL EU s.r.o.
100 m
Plaveč I – Orlov II
štrkopiesky a piesky
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
200 m
Plaveč I – Orlov II
štrkopiesky a piesky
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
200 m
Batizovce – juh
štrkopiesky a piesky
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Pozemkové spoločenstvo urbarialistov v Batizovciach
310 m
Batizovce – juh
štrkopiesky a piesky
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Pozemkové spoločenstvo urbarialistov v Batizovciach
360 m
Lom Bor – Spišská Teplica
stavebný kameň
Ťažené ložisko – Poľnohospodárske družstvo podielnikov v Spišskej Teplici
470 m
Stará Ľubovňa – Marmon
dekoračný kameň
Ložisko s predpokladom využívania zásob – G.O. – Sand s.r.o.
2,1 km
Stará Ľubovňa – Marmon
dekoračný kameň
Ložisko s predpokladom využívania zásob – G.O. – Sand s.r.o.
2,1 km
Vyšné Ružbachy
dekoračný kameň
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
2,2 km
Vyšné Ružbachy
dekoračný kameň
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
2,3 km
Rudné výskyty v metalogenetickej mape
Výskyt
Typ rudy
Métaux
Espèce
Od vody
Legnava
Zlaté rudy
Au
mineralogický výskyt
90 m
Sulín
Zlaté rudy
Au
mineralogický výskyt
100 m
Alžbeta
Medené rudy
Cu
mineralogický výskyt
430 m
Sulín
Zlaté rudy
Au
mineralogický výskyt
490 m
Satanov žľab
Ortuťové rudy
Hg
mineralogický výskyt
510 m
Švábovce
Mangánové rudy
Mn
ložiskový výskyt
1,4 km
Kozí kameň
Medené rudy
Cu, barit
mineralogický výskyt
1,4 km
Kôprové sedlo
Železné rudy
Fe
mineralogický výskyt
1,9 km
Kravany
Uránové rudy
U
ložiskový výskyt
1,9 km
Švábovce
Uránové rudy
U, Cu
ložiskový výskyt
2,2 km
Vrty a archívne správy Geofondu
Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.
2 695 vrtov v pásme 3 km, z toho 389 hydrogeologických a 2306 ostatných; s číslom archívnej správy 2670.
Hĺbky vrtov
jusqu'à 10 m1476×
10–30 m554×
30–100 m325×
100–300 m216×
nad 300 m38×
Najbližšie vrty
Lieu
Espèce
Profondeur
Archívna správa
Od vody
BM – 11
inžiniersko-geologický
3,5 m
76472
10 m
K-3š
inžiniersko-geologický
4,5 m
86142
10 m
PV-8
inžiniersko-geologický
10,0 m
11277
10 m
J 44
inžiniersko-geologický
12,0 m
79535
10 m
Kežmarok
monitorovací vrt
20,0 m
78892 101Db49.pdf
20 m
K-7v
inžiniersko-geologický
3,5 m
86142
20 m
K-7š
inžiniersko-geologický
4,5 m
86142
20 m
J-20
ložiskový
401,2 m
1730
20 m
VO31-6
životné prostredie
–
96444
20 m
S-202/2
inžiniersko-geologický
20,0 m
84826
20 m
PT-13
inžiniersko-geologický
3,0 m
16877
20 m
V-8
ložiskový
9,0 m
2882
20 m
Geotermálna energia a minerálne vody
Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.
Vrt
Température
Výdatnosť
Profondeur
Chemický typ vody
Využívanie
Od vody
Poprad – PP-1
48 °C
61,2 l/s
1205 m
Ca-Mg-SO4-HCO3
využívaný
280 m
Kežmarok – GTK-1
47 °C
1,5 l/s
2500 m
Na-HCO3
využívaný
1,2 km
Gánovce – ŠHG-2
25 °C
2,5 l/s
110 m
Ca-Mg-HCO3-SO4
nevyužívaný
1,2 km
Gánovce – ŠHG-1
26 °C
3,0 l/s
150 m
Ca-Mg-HCO3-SO4
nevyužívaný
1,3 km
Gánovce – GA-1A
27 °C
1,9 l/s
276 m
Ca-Mg-HCO3-SO4
využívaný bez nahlasovania údajov
1,4 km
Gánovce – GA-1
23 °C
2,8 l/s
50 m
Ca-Mg-HCO3-SO4
nevyužívaný
1,4 km
Plavnica – Pl-2
53 °C
4,0 l/s
3500 m
Na-Cl
nevyužívaný
2,4 km
Stará Lesná – FGP-1
58 °C
22,0 l/s
3616 m
Ca-Mg-HCO3
nevyužívaný
2,5 km
Vyšné Ružbachy – VR-2
20 °C
0,6 l/s
220 m
Ca-Mg-HCO3
nevyužívaný
2,7 km
Vyšné Ružbachy – VRŠ-1
21 °C
17,0 l/s
1200 m
Ca-Mg-HCO3-SO4
nevyužívaný
2,9 km
Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd
Source
Espèce
Température de l’eau (°C)
Výdatnosť (l/s)
Počet
Najbližší od vody
PP-1
geotermálna voda
38 – 55
31 – 50
1
120 m
kategória a1
minerálna voda
< 15
< 5
24
120 m
kategória b1
minerálna voda
15-22
< 5
7
620 m
kategória b3
minerálna voda
15-22
16-30
2
1,0 km
kategória b2
minerálna voda
15-22
5-15
1
1,1 km
kategória a2
minerálna voda
< 15
5-15
1
1,2 km
kategória b4
minerálna voda
15-22
31-50
1
1,5 km
kategória c1
minerálna voda
23-38
< 5
3
1,8 km
kategória Vyšné Ružbachy
termálne kúpalisko
–
–
1
2,2 km
kategória c2
minerálna voda
23-38
5-15
1
2,3 km
Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty
Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.
Environmentálne záťaže
Lieu
Činnosť
Látka
Klasifikácia
Od vody
Kežmarok – OKTAN
SK1001000P
60 m
Kežmarok – bývalé kasárne
SK1001000P
80 m
Svit – skládka Chemosvit
SK1001000P
170 m
Stará Ľubovňa – SKRUTKÁREŇ – EXIM
SK2004700F
190 m
Svit – ČS PHM Hlavná ul.
SK1001000P
310 m
Poprad – ŽSR – stanica
SK1001000P
430 m
Poprad – ČS PHM – areál SAD
SK1001000P
510 m
Spišská Belá – skládka Za potokom
SK1001000P
800 m
Žakovce – skládka Úsvit
SK2004700F
900 m
Stará Ľubovňa – skládka Skalka
SK2004700F
1,6 km
Skládky odpadov
Skládka
Plocha
Rok vzniku
Monitorovanie
Od vody
Spišská Belá – Strážky
–
1980
–
50 m
Hajtovka
–
1989
–
50 m
Plaveč
–
1983
–
60 m
Spišská Teplica
80 m²
1980
–
60 m
Poprad – Spišská Sobota
50 m²
1960
–
60 m
Svit
–
1960
–
60 m
Matejovce – Starý mlyn – Matejovce
100 m²
1960
–
60 m
Lučivná
200 m²
1960
–
70 m
Zosuvy a svahové deformácie
Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.
Druhy deformácií
Zosuvy567×
Svahové prúdy22×
Skalné zrútenia3×
Blokové rozpadliny2×
Blokové polia2×
Stupeň aktivity
Potenciálny409×
Stabilizovaný124×
Aktívny60×
S potenciálnymi a aktívnymi formami3×
Súčasný stav
SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick182×
SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova85×
Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 00082×
SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S18×
Ako čítať tieto údaje
Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.