Цю сторінку перекладено лише частково. Неперекладені частини показано словацькою — мовою оригіналу сайту. Відкрити словацький оригінал

Сьогодні на водотоці Птава

Оцінка умов лову, найкраще вікно дня та рибальські ділянки за найкращими умовами

Середнє по рибальських ділянках водотоку

Низька активність · середнє значення по одній рибальській ділянці

Число в шапці є оцінкою для середини водотоку на основі погоди та вимірювань. Середнє значення рибальських ділянок також враховує супутникові дані, затінення та геологію кожної ділянки.

Найкраще вікно сьогодні

06:00–08:00

Ptava č. 1, оцінка вікна 34.

Оцінка є прогнозом умов за погодою, водою та навколишнім середовищем, а не прогнозом клювання. Перераховано о 03:04.

Карта та рибальські ділянки водотоку

Перебіг водотоку та його рибальські ділянки. Колір ліній можна перемкнути на умови сьогодні, якість або будь-який інший параметр.

Докладні фільтрирегіон, район, русло, глибина, затінення, супутники, хімія води, забруднення, риби, геологія

1445ділянок
Виберіть категорію, щоб звузити добірку. Біля кожного варіанта видно, скільки ділянок залишиться.
Колір мапи
Завантаження мапи…

Рухайте мапу двома пальцями. У повноекранному режимі достатньо одного пальця.

    Висотний профіль водотоку

    Як падає водотік за течією: падіння, ухил та швидкість води.

    Швидкий водотік Подгорски поток: швидка вода, кам'янисте дно, перекати та ями під ними. Типові форелеві води.

    1001502002503003500 км2 км4 км6 км8 км
    Висотний профіль водотоку: від 312 до 157 м н. р. м. на 9,6 км.
    Рибальські ділянки в порядку від найвищої (зліва) до найнижчої. Між рибальськими ділянками може бути ділянка без рибальської ділянки; вона не відображається.
    Найвища точка
    323 м н. р. м.
    Найнижча точка
    152 м н. р. м.
    Падіння рибальських ділянокПадінняРізниця висот між верхнім та нижнім кінцем рибальської ділянки в метрах. Чим більший падіння на коротшій довжині, тим швидша вода.
    171 м
    Середній ухилСхил водотокуПадіння на кілометр у проміле (‰, метри на кілометр). До 2 ‰ є повільна рівнинна річка, від 5 до 10 ‰ передгірна річка (хайріус, форель), понад 10 ‰ швидкий струмок.
    18 ‰
    ЗвивистістьСвивистістьДовжина водотоку, поділена на відстань по прямій між його кінцями. 1,0 є прямим водотоком, вище 1,3 сильно меандрує. Меандри утворюють ями під берегами та мілину на ділянках між ними.
    1,13

    Джерело: Open Topo Data (eudem25m), 4 лист. 2026. Ухил та падіння є орієнтовними, охоплюють лише ділянки рибальських ділянок.

    Рельєф у 3D

    Завантаження 3D моделі рельєфу…

    Історичні знімки

    Зміни навколишнього середовища та природи з 2019 по 2025 рік: як змінюються береги, рослинність і пейзаж навколо води. Знімки перемикаються автоматично, ви також можете гортати їх вручну.

    Аерофотознімок водотоку Птава за 2019 рік
    2019знято 19 серп. 2019
    Аерофотознімок водотоку Птава за 2022 рік
    2022знято 10 жовт. 2022
    Аерофотознімок водотоку Птава за 2025 рік
    2025знято 24 лип. 2025

    Ортофотомозаїка Словаччини © GKÚ Братислава, NLC Зволен. Рік і день зйомки залежать від розташування, тому окремі роки можуть відрізнятися за сезоном та погодою.

    Забруднення води на водотоці Птава

    Якість води за SHMÚ, очисні споруди поблизу ділянок і ґрунтові води в околицях

    Ґрунтові води: виміряні значеннятипове значення зі станцій у межах 10 км, 2025

    0 з 1 рибальської ділянки з вимірюваннями має поблизу підземну воду зі значенням понад норму принаймні за одним показником.

    Джерело: SHMÚ (щорічники якості поверхневих і ґрунтових вод), реєстр очисних споруд VÚVH та EEA. Пункт вимірювання SHMÚ зіставляється з ділянкою за однаковою назвою водотоку та за відстанню; щорічник перелічує пункти, що не виконали норму, тому відсутність пункту не доводить чистоту води.

    Geológia a geochémia toku Ptava

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 9 км čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek100 % čiary vody

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 7,9modelový odhad

    typ vody Ca–Na+K–HCO₃

    Mineralizácia 118 mg/l, mäkká voda (7,9 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    0 з 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Molybdén 0,607 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 81. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    49nGy/h dávkový príkon

    39. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    0objektov do 3 km

    V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.

    Zlato v riečnom sedimente

    0vzoriek so zlatom

    10 rudných minerálov v sedimente

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Stopové prvky vo vode toku

    2 з 10ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Kadmium 1,00 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 96. percentil (Bystrý, potok).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    206vrtov do 3 km

    412 rozborov vody v okolí

    Z toho 206 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    0 °C120

    Geotermálna energia

    39°C na ústí vrtu

    1 geotermálny vrt do 10 km

    Najteplejší: Kaluža – GTH-1, 6,8 km od vody.

    Environmentálne záťaže a skládky

    17lokalít do 3 km

    1 záťaž, 16 skládok

    Najbližšia záťaž: Humenné – rušňové depo, Cargo a.s., 2,6 km od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.

    Ložiská a rudné výskyty

    14záznamov do 5 km

    6 ložísk, 8 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    36plôch do 3 km

    1 aktívnych

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek100%SR 72 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér100%

    Najčastejšie horninové jednotky

    УтварВекЄдноткаБалів
    kvartérholocénproluviálne sedimenty: prevažne hliny a piesčité hliny s úlomkami hornín a zahlinenými štrkmi v nivných náplav2×
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: resedimentované nivné piesčité štrky prikorytovej zóny1×
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív1×

    Mapa pokrýva 4 z 4 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Гравій50%SR 52 %
    • Піесковце50%SR 15 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)50%SR 22 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Pieskovce; Ner)50%SR 15 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • paleogén a kvartér povodia Laborca po Brekov a mezozoikum Humenských vrchov100%SR 3,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Genetický typ podzemných vôd

    • silikátovo-karbonátovo-potamogénne100%SR 1,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chemický typ podzemných vôd

    • Ца-(+/-Мґ)-HCO3100%SR 1,1 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geotermálne útvary podzemných vôd

    • Humenský chrbát100%SR 4,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Кислотність води

    pH 7,88typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Жорсткість води

    7,9°dH, mäkká

    Súčet vápnika a horčíka (1,41 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    118mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Na+K–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • ДраслікK10,8 мг/л93. percentil
    • НатрійНа16,6 мг/л74. percentil
    • ФторидиF0,136 мг/л60. percentil
    • ГидроґенуглічітаниHCO3176 мг/л38. percentil
    • МагнійМґ9,75 мг/л31. percentil
    • ХлоридиЦл4,50 мг/л31. percentil
    • КальційЦа40,4 мг/л28. percentil
    • СульфатиSO422,0 мг/л20. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • АмоніумNH40,407 мг/л83. percentil
    • ФосфоречнаниPO40,206 мг/л60. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaХСК3,35 мг/л54. percentil
    • НітратиNO35,04 мг/л38. percentil

    Метали

    • АлюмінійАл146 μg/l71. percentil
    • ЗалізоФе0,155 мг/л67. percentil
    • МарганецьМн27,8 μg/l47. percentil
    • ЦинкЗн4,16 μg/l30. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • МолібденМо0,607 мг/кг81. percentil
    • ХромЦр92,4 мг/кг76. percentil
    • СеленСе0,367 мг/кг73. percentil
    • ЦинкЗн127 мг/кг72. percentil
    • ВанадійV77,6 мг/кг69. percentil
    • КадмійЦд0,260 мг/кг66. percentil
    • КобальтЦо9,45 мг/кг65. percentil
    • БізмутБі0,255 мг/кг63. percentil
    • МідьЦу26,8 мг/кг62. percentil
    • ОловоПб15,5 мг/кг50. percentil
    • АнтимонСб0,586 мг/кг45. percentil
    • НікельНі21,9 мг/кг37. percentil
    • ЦінСн2,13 мг/кг27. percentil
    • АрсенАс4,81 мг/кг23. percentil
    • РтутьГґ0,0458 мг/кг11. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • ТітанТі5 436 мг/кг78. percentil
    • ЗалізоФе2,89 %61. percentil
    • МарганецьМн944 мг/кг60. percentil
    • МагнійМґ0,935 %55. percentil
    • КальційЦа2,12 %51. percentil
    • АлюмінійАл5,27 %37. percentil
    • ФосфорP725 мг/кг33. percentil
    • ДраслікK1,35 %26. percentil
    • НатрійНа0,665 %14. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • ЗірконЗр500 мг/кг79. percentil
    • ИтріумY27,6 мг/кг50. percentil
    • БаріумБа423 мг/кг45. percentil
    • БерилійБе1,31 мг/кг44. percentil
    • РубідіумРб85,5 мг/кг42. percentil
    • БорB56,4 мг/кг38. percentil
    • ЦерЦе53,2 мг/кг29. percentil
    • СтронціумСр112 мг/кг27. percentil
    • ЛітіумЛі24,6 мг/кг21. percentil
    • ҐаліумҐа9,70 мг/кг18. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    49nGy/h vo vzduchu

    rozsah 49 až 50 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,58 ppm49. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh7,20 ppm44. percentil
    • Калій (K)K1,25 %29. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Humenné – Zlaté rudy (3,0 km od vody)Trnava pri Laborci – Železné rudy (3,8 km od vody)Humenné – rušňové depo, Cargo a.s. – SK1001500P (2,6 km od vody)Chlmec – občasný (80 m od vody)Porúbka pri Chlmci – občasný (360 m od vody)Humenné – Závadka – nijaký (480 m od vody)Hažín nad Cirochou – občasný (740 m od vody)Humenné – nijaký (1,5 km od vody)Hankovce – Lackovce – nijaký (2,0 km od vody)Jasenov – nijaký (2,0 km od vody)Lackovce – nijaký (2,1 km od vody)Hankovce – Lackovce – nijaký (2,2 km od vody)Lackovce – nijaký (2,2 km od vody)Ptičie – nijaký (2,4 km od vody)Jasenov – občasný (2,5 km od vody)Hažín nad Cirochou – nijaký (2,6 km od vody)Hažín nad Cirochou – nijaký (2,9 km od vody)Kochanovce nad Laborcom – občasný (2,9 km od vody)Kamenica nad Cirochou – Hažín nad Cirochou – nijaký (3,0 km od vody)Kaluža – GTH-1 – nekúpeľný (6,8 km od vody)Oreské – vápenec ostatný (2,3 km od vody)Vinné – stavebný kameň (4,3 km od vody)Oreské – keramické íly (4,6 km od vody)Oreské – vápenec ostatný (2,3 km od vody)Vinné – stavebný kameň (4,3 km od vody)Oreské – keramické íly (4,6 km od vody)Porúbka – stavebný kameň – andezit (410 m od vody)Ptičie – stavebný kameň – zlepenec (480 m od vody)Chlmec – tehliarske suroviny (1,4 km od vody)Ptičie – stavebný kameň – zlepenec (1,6 km od vody)Humenné – sever – Au rozsypy (2,7 km od vody)Trnava pri Laborci – Fe rudy – limonit (3,9 km od vody)Vinné, Šutová – vulkanity (4,6 km od vody)PODSKALKA – Zosuvy (50 m od vody)PORUBKA – Zosuvy (200 m od vody)– Zosuvy (480 m od vody)PORUBKA – Zosuvy (660 m od vody)– Zosuvy (680 m od vody)HUMENNE – Zosuvy (730 m od vody)– Zosuvy (780 m od vody)– Zosuvy (980 m od vody)– Zosuvy (980 m od vody)– Zosuvy (1,0 km od vody)– Zosuvy (1,0 km od vody)JASENOV – Zosuvy (1,2 km od vody)JASENOV – Zosuvy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,4 km od vody)PTICIE – Blokové rozpadliny (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,6 km od vody)JASENOV – Zosuvy (1,6 km od vody)– Zosuvy (1,6 km od vody)– Blokové rozpadliny (1,8 km od vody)HUMENNE – Zosuvy (2,1 km od vody)HUMENNE – Zosuvy (2,1 km od vody)– Zosuvy (2,2 km od vody)– Zosuvy (2,2 km od vody)HUMENNE – Zosuvy (2,5 km od vody)– Zosuvy (2,6 km od vody)HUMENNE – Zosuvy (2,6 km od vody)– Zosuvy (2,7 km od vody)HUMENNE – Zosuvy (2,7 km od vody)KOCHANOVCE – Zosuvy (2,7 km od vody)– Zosuvy (2,8 km od vody)HUMENNE – Zosuvy (2,8 km od vody)– Zosuvy (2,9 km od vody)HUMENNE – Zosuvy (2,9 km od vody)– Zosuvy (2,9 km od vody)KAMIENKA – Zosuvy (3,0 km od vody)Humenné-Pod Skalkou-Poniklec – monitorovací vrt (160 m od vody)Humenné-Pod Skalkou-Pod Sokolejom – monitorovací vrt (400 m od vody)Humenné – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (660 m od vody)Humenné – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (740 m od vody)Porúbka – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (910 m od vody)Humenné – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (990 m od vody)Humenné – pozorovací vrt SHMÚ (1,0 km od vody)Humenné-ZDŠ – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,1 km od vody)Humenné – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,1 km od vody)Humenné – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,2 km od vody)Humenné OÚNZ – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,2 km od vody)Humenné – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,4 km od vody)Humenné – pozorovací vrt SHMÚ (1,4 km od vody)Humenné – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,5 km od vody)Ptičie – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,6 km od vody)Humenné – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,6 km od vody)Brestov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,6 km od vody)Humenné – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,6 km od vody)Humenné – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,6 km od vody)Humenné – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,6 km od vody)Humenné OÚNZ – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,6 km od vody)Humenné – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,6 km od vody)Humenné – pozorovací vrt SHMÚ (1,6 km od vody)Humenné – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,6 km od vody)Humenné – monitorovací vrt (1,7 km od vody)Humenné – monitorovací vrt (1,7 km od vody)Humenné – monitorovací vrt (1,7 km od vody)Humenné – monitorovací vrt (1,7 km od vody)Humenné – monitorovací vrt (1,7 km od vody)Humenné – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,7 km od vody)Humenné – monitorovací vrt (1,7 km od vody)Humenné – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,7 km od vody)Humenné – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,8 km od vody)Humenné – monitorovací vrt (1,8 km od vody)Humenné – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,8 km od vody)Humenné – monitorovací vrt (1,8 km od vody)Humenné – monitorovací vrt (1,8 km od vody)Kochanovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,8 km od vody)Humenné – monitorovací vrt (1,9 km od vody)Humenné – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,9 km od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (440 m od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (460 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (510 m od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (520 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (600 m od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (620 m od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (650 m od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (690 m od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (720 m od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (740 m od vody)vrt, ktorý poskytol hydrogeologické informácie, – Hydrogeologické vrty (970 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,1 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,1 km od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (1,2 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,3 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,4 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,4 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,4 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,4 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,5 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,5 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,6 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,7 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,7 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,8 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,8 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,9 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,9 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,9 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,9 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,0 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,0 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,1 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,1 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,1 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,1 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,2 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,3 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,3 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,3 km od vody)Porúbka – prameň (500 m od vody)1400m JZ od K570 Skalka – prameň (510 m od vody)Porúbka – prameň (600 m od vody)600 m SV od obce – prameň (600 m od vody)dolina Fenkovho potoka – vrt (970 m od vody)800m JJZ od K570 Skalka – prameň (1,1 km od vody)potok Fenkov – prameň (1,1 km od vody)dolina Bystrého potoka – Skalka – prameň (1,3 km od vody)Porúbka – prameň (1,4 km od vody)1700m ZJZ od K644 Pirnagov – prameň (1,5 km od vody)900m SV od K527 – prameň (2,2 km od vody)200m S od K644 – prameň (2,2 km od vody)Oreské – prameň (2,3 km od vody)800m VJV od K294 – prameň (2,4 km od vody)700m SV od K527 – prameň (2,4 km od vody)Pindzikov Laz – prameň (2,7 km od vody)Kamienka – prameň (2,8 km od vody)5 км

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • КадмійЦдvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l5 vzoriek40 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Bystrý, potok, 40 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ОловоПбvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l5 vzoriek40 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Bystrý, potok, 1999, 40 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ХромЦрzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 4,60 μg/lmedián 1,30 μg/l4 vzorky50 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Fenkov, potok, 2000, 50 m od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • МідьЦуmierne zvýšená
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l5 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Bystrý, potok, 1999, 40 m od vody. Porovnanie: 76. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • АрсенАсbežná hodnota
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l5 vzoriek40 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Bystrý, potok, 1999, 40 m od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • СеленСеnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l2 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Fenkov, potok, 2000, 50 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • БаріумБаnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 32,0 μg/lmedián 32,0 μg/l1 vzorka

      Najvyššia hodnota: Ptava, potok, 1999, 60 m od vody. Porovnanie: 39. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • АнтимонСбnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l2 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Fenkov, potok, 2000, 50 m od vody. Porovnanie: 37. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ЛітіумЛіnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l2 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Fenkov, potok, 2000, 50 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • СтронціумСрnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 47,0 μg/lmedián 43,0 μg/l2 vzorky

      Najvyššia hodnota: Fenkov, potok, 2000, 50 m od vody. Porovnanie: 12. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2nižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 6,86 мг/лmedián 5,59 мг/л2 vzorky

      Najvyššia hodnota: Chlmec, 1996, 590 m od vody. Porovnanie: 25. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Ilmenit (FeTiO₃)24 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Rutil (TiO₂)23 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)22 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)21 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Barit (BaSO₄)12 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Anatas (TiO₂)10 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)9 vzoriek, najviac 15 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)2 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Цінабаріт (ГґС)1 vzorka, najviac 3 zŕn

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)24 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)22 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)18 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)12 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)6 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)6 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))6 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))6 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)3 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))3 vzorky, najviac 5 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Chemické typy vôd v okolí

    • Ца-HCO37×
    • Ца-Мґ-HCO35×
    • Ца-HCO3-SO42×
    • Ца-SO4-NO31×
    • Ца-Мґ-HCO3-SO41×
    • Ца-Мґ-SO4-HCO31×

    Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy

    • trieda B12×
    • trieda D3×
    • trieda F2×

    Kovy v podzemnej vode

    • РтутьГґextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 0,600 μg/lmedián 0,100 μg/l31 vzoriek97 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 2,5 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ЦинкЗнvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 2 720 μg/lmedián 13,0 μg/l31 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,9 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • СеленСеvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 2,80 μg/lmedián 0,500 μg/l31 vzoriek71 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,8 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • МідьЦуvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 6,20 μg/lmedián 0,800 μg/l31 vzoriek

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 160 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • АлюмінійАлvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,0800 мг/лmedián 0,0100 мг/л31 vzoriek29 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 510 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ОловоПбvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 3,00 μg/lmedián 1,00 μg/l31 vzoriek32 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,3 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • АрсенАсzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,40 μg/lmedián 0,500 μg/l31 vzoriek81 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,9 km od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • АнтимонСбzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,400 μg/lmedián 0,100 μg/l31 vzoriek97 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,8 km od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ХромЦрzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,600 μg/l31 vzoriek39 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,4 km od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ЛітіумЛіmierne zvýšená
      najvyššie 21,0 μg/lmedián 4,00 μg/l31 vzoriek13 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,6 km od vody. Porovnanie: 79. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ЗалізоФеbežná hodnota
      najvyššie 0,00500 мг/лmedián 0,00500 мг/л15 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,4 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • КадмійЦдnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l31 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,4 km od vody. Porovnanie: 47. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaВзоріекNajvyšší radónМедіан
    джерело220,7 Bq/l18,7 Bq/l
    vodný zdroj pre hromadné zásobovanie217,6 Bq/l10,9 Bq/l
    upravený prameň567,6 Bq/l26,2 Bq/l
    studňa317,6 Bq/l9,40 Bq/l
    potok, rieka27,82 Bq/l5,65 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Ložiská a dobývacie priestory

    ЛожіскоНерастStav a organizáciaOd vody
    Орескеvápenec ostatnýŤažené ložisko – AT ABOV spol. s r.o.2,3 км
    Орескеvápenec ostatnýŤažené ložisko – AT ABOV spol. s r.o.2,3 км
    Віннеstavebný kameňLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená4,3 км
    Віннеstavebný kameňLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená4,3 км
    Орескеkeramické ílyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená4,6 км
    Орескеkeramické ílyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená4,6 км

    Rudné výskyty v metalogenetickej mape

    ВискитTyp rudyМеталиВидOd vody
    ГуменнеZlaté rudyАуmineralogický výskyt3,0 км
    Трнава прі ЛаборціŽelezné rudyФеmineralogický výskyt3,8 км

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    206 vrtov v pásme 3 km, z toho 80 hydrogeologických a 126 ostatných; s číslom archívnej správy 206.

    Hĺbky vrtov

    • до 10 м127×
    • 10–30 м46×
    • 30–100 м9×
    • 100–300 м2×
    • nad 300 m1×

    Najbližšie vrty

    ЛокаціяВидГлибинаArchívna správaOd vody
    V-47inžiniersko-geologický5,8 м2078930 м
    JV 6inžiniersko-geologický7,0 м7774840 м
    JV 4inžiniersko-geologický7,5 м7774850 м
    JV 5inžiniersko-geologický7,6 м7774860 м
    V-44inžiniersko-geologický4,3 м2078960 м
    V-43inžiniersko-geologický5,8 м2078980 м
    JV 3inžiniersko-geologický6,4 м7774880 м
    JV 2inžiniersko-geologický7,8 м7774880 м
    JV 1inžiniersko-geologický7,7 м77748100 м
    JV 8inžiniersko-geologický5,6 м77748100 м
    JV 7inžiniersko-geologický7,0 м77748100 м
    V-23ložiskový5,3 м4111110 м

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    ВртТемператураВидатностьГлибинаChemický typ vodyВиужіваніеOd vody
    Калужа – GTH-139 °C––Na-Cl-SO4-HCO3/ Na-Clvyužívaný6,8 км

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Environmentálne záťaže

    ЛокаціяЧінностьЛаткаКласіфікаціаOd vody
    Humenné – rušňové depo, Cargo a.s.SK1001500P2,6 км

    Skládky odpadov

    СкладкаПлохаRok vznikuМоніторованіеOd vody
    Хлмец250 м²1986–80 м
    Порубка прі Хлмці350 м²1985–360 м
    Гуменне – Завадка500 м²1990–480 м
    Гажін над Цірохоу3 000 м²1973–740 м
    Гуменне3 400 м²1980–1,5 км
    Ганковце – Лацковце50 м²1909–2,0 км
    Ясенов1 300 м²1989–2,0 км
    Лацковце300 м²1985–2,1 км

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Зосуви34×
    • Blokové rozpadliny2×

    Stupeň aktivity

    • Потенціални23×
    • Стабілізовани12×
    • Актівни1×

    Súčasný stav

    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova12×
    • Nedostatočne doložené7×
    • SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick5×
    • SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S4×
    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0001×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Перцентіл. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Шліхи. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Методіке.

    Організації та локація

    Хто керує рибальськими ділянками і де вони розташовані

    Організації на водотоціхто управляє рибальськими ділянками і які там сьогодні умови

    1. Гуменне1 рибальська ділянка · 9,6 км28Ptava č. 128

    Інші водотоки поблизу

    Басейн: Бодрог та Горнад