Оцінка умов лову, найкраще вікно дня та рибальські ділянки за найкращими умовами
Середнє по рибальських ділянках водотоку
27з 100
Низька активність · середнє значення по одній рибальській ділянці
Число в шапці є оцінкою для середини водотоку на основі погоди та вимірювань. Середнє значення рибальських ділянок також враховує супутникові дані, затінення та геологію кожної ділянки.
Найкраще вікно сьогодні
06:00–08:00
Люпчіанка, оцінка вікна 32.
Оцінка є прогнозом умов за погодою, водою та навколишнім середовищем, а не прогнозом клювання. Перераховано о 04:04.
Карта та рибальські ділянки водотоку
Перебіг водотоку та його рибальські ділянки. Колір ліній можна перемкнути на умови сьогодні, якість або будь-який інший параметр.
Докладні фільтрирегіон, район, русло, глибина, затінення, супутники, хімія води, забруднення, риби, геологія
1445ділянок
Виберіть категорію, щоб звузити добірку. Біля кожного варіанта видно, скільки ділянок залишиться.
Колір мапи
Завантаження мапи…
Рухайте мапу двома пальцями. У повноекранному режимі достатньо одного пальця.
КороповіЛососеві – форельовіЛососеві – харіусові
нижчевище
Бал — це оцінка умов за погодою, водою й оточенням, а не прогноз клювання. Для кожної ділянки видно, з чого він складається, наскільки підтверджений даними й звідки дані.
Стан води на водотоці
Вимірювання рівня води, температури та потоку, погоди біля водотоку та стану з супутників
Рівні води на водотоці
Станція
Статус
Зміна
Температура
Партізанска Люпча
20 см
1,2 °C
Висотний профіль водотоку
Як падає водотік за течією: падіння, ухил та швидкість води.
БистрінаГірський потік зі стрімким ухилом, каскадами та кам'янистим дном. Вода чиста і холодна; рибальство вимагає обережного підходу.
Висотний профіль водотоку: від 1 200 до 528 м н. р. м. на 22,7 км.Рибальські ділянки в порядку від найвищої (зліва) до найнижчої. Між рибальськими ділянками може бути ділянка без рибальської ділянки; вона не відображається.
Найвища точка
1 200 м н. р. м.
Найнижча точка
489 м н. р. м.
Падіння рибальських ділянокПадінняРізниця висот між верхнім та нижнім кінцем рибальської ділянки в метрах. Чим більший падіння на коротшій довжині, тим швидша вода.
711 м
Середній ухилСхил водотокуПадіння на кілометр у проміле (‰, метри на кілометр). До 2 ‰ є повільна рівнинна річка, від 5 до 10 ‰ передгірна річка (хайріус, форель), понад 10 ‰ швидкий струмок.
31 ‰
ЗвивистістьСвивистістьДовжина водотоку, поділена на відстань по прямій між його кінцями. 1,0 є прямим водотоком, вище 1,3 сильно меандрує. Меандри утворюють ями під берегами та мілину на ділянках між ними.
1,27
Джерело: Open Topo Data (eudem25m), 4 лист. 2026. Ухил та падіння є орієнтовними, охоплюють лише ділянки рибальських ділянок.
Рельєф у 3D
Завантаження 3D моделі рельєфу…
Історичні знімки
Зміни навколишнього середовища та природи з 2018 по 2024 рік: як змінюються береги, рослинність і пейзаж навколо води. Знімки перемикаються автоматично, ви також можете гортати їх вручну.
Джерело: SHMÚ (щорічники якості поверхневих і ґрунтових вод), реєстр очисних споруд VÚVH та EEA. Пункт вимірювання SHMÚ зіставляється з ділянкою за однаковою назвою водотоку та за відстанню; щорічник перелічує пункти, що не виконали норму, тому відсутність пункту не доводить чистоту води.
Geológia a geochémia toku Ľupčianka
Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku
Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 23 км čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.
Hornina pod vodou
Вапняки та доломіти33 % čiary vody
33 % náplavy riek, 33 % granitoidy
Tvrdá, dobre pufrovaná voda s vápnikom a hydrogénuhličitanmi; krasové pramene. Geologická mapa SR 1:50 000.
Voda podľa atlasu
pH 8,1modelový odhad
typ vody Ca–Mg–SO₄–HCO₃
Mineralizácia 302 mg/l, stredne tvrdá voda (11,2 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.
Prvky v riečnom sedimente
4 з 15prvkov v horných 10 %
najvyššie: Olovo 143 mg/kg
Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 95. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Teplo pod nohami
30°C v hĺbke 1 000 m
tepelný tok 57 mW/m²
V hĺbke 2 000 m okolo 68 °C (prírastok 38 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.
Prirodzené gama žiarenie
52nGy/h dávkový príkon
63. percentil na Slovensku
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.
Staré banské diela
275objektov do 3 km
ťažené: Sb, Au
Najbližšie: Halda (halda), 100 m od vody.
Zlato v riečnom sedimente
38vzoriek so zlatom
15 rudných minerálov v sedimente
Najviac 46 zŕn v jednej vzorke (40 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Stopové prvky vo vode toku
5 з 10ukazovateľov v horných 5 %
najvyššie: Stroncium 6 570 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 100. percentil (Lupčianska dolina, 800m V od K1006).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Vrty a rozbory podzemnej vody
334vrtov do 3 km
714 rozborov vody v okolí
Z toho 334 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Geotermálna energia
66°C na ústí vrtu
14 geotermálnych vrtov do 10 km
Najteplejší: Bešeňová – FGTB-1, výdatnosť 32,0 l/s, 560 m od vody.
Environmentálne záťaže a skládky
12lokalít do 3 km
2 záťaže, 10 skládok
Najbližšia záťaž: Partizánska Ľupča – odkalisko Magurka, 130 m od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.
Ložiská a rudné výskyty
81záznamov do 5 km
10 ložísk, 71 rudných výskytov
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Zosuvy a svahové deformácie
105plôch do 3 km
12 aktívnych
Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.
Geologická stavba pod vodou
Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.
Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.
Вапняки та доломіти33%SR 2,7 %
Náplavy riek33%SR 72 %
Ґранітоіди33%SR 1,5 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Вапняки та доломіти: Tvrdá, dobre pufrovaná voda s vápnikom a hydrogénuhličitanmi; krasové pramene.
Geologický vek hornín
krieda33%
kvartér33%
kryštalinikum33%
Najčastejšie horninové jednotky
Утвар
Век
Єднотка
Балів
krieda
mladšia jura – staršia krieda
mráznické súvrstvie
1×
kvartér
holocén
fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív
1×
kryštalinikum
paleozoikum – hercýnske granitoidy (karbón)
biotitické a dvojsľudové granodiority s ružovými K-živcami (prašivský typ)
1×
Kvartérny pokryv
deluviálne sedimenty100%SR 16 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typická hrúbka kvartérneho pokryvu4,6m
5 – 1040%SR 20 %
2 – 540%SR 48 %
0 – 220%SR 16 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické jednotky
FATRIKUM100%SR 14 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické členenie
PALEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ JEDNOTKY VNÚTORNÝCH ZÁPADNÝCH KARPÁT60%SR 16 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Neotektonické jednotky
pozitívna jednotka (pohorie)75%SR 60 %
negatívna jednotka (medzihorské kotliny)25%SR 14 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Smer neotektonických pohybov
veľký zdvih63%SR 26 %
malý pokles25%SR 8,8 %
malý zdvih13%SR 7,7 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pokrýva 3 z 9 bodov čiary vody.
Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda
Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.
Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)
Іловце29%SR 2,9 %
Kyslé plutonity29%SR 3,7 %
Гравій14%SR 52 %
Піесковце14%SR 15 %
Вапенце14%SR 3,1 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ zvodnenca
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Ílovce; Nerozl)29%SR 2,8 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Kyslé plutoni)29%SR 3,7 %
Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Štrky; Fluviálne)14%SR 27 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Pieskovce; Ner)14%SR 15 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Vápence; Neroz)14%SR 1,9 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hlavný hydrogeologický región
mezozoikum a kryštalinikum severozápadných svahov Nízkych Tatier78%SR 0,0 %
paleogén a kvartér západnej a strednej časti Liptovskej kotliny22%SR 1,1 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geotermálne útvary podzemných vôd
Liptovská kotlina100%SR 3,7 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chémia povrchových vôd podľa atlasu
Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.
Кислотність води
pH 8,10typické pásmo
Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.
Жорсткість води
11,2°dH, stredne tvrdá
Súčet vápnika a horčíka (2,00 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.
м'яка
середня
жорстка
veľmi tvrdá
Rozpustené látky
302mg/l mineralizácia
Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Iónové zloženie vody
Katióny (kladné ióny)
Ца 70Мґ 28
Anióny (záporné ióny)
SO₄ 53HCO₃ 45
Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–SO₄–HCO₃
Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.
Hlavné ióny
СульфатиSO4106 мг/л90. percentil
МагнійМґ13,8 мг/л45. percentil
КальційЦа57,3 мг/л43. percentil
ФторидиF0,0748 мг/л27. percentil
ГидроґенуглічітаниHCO3115 мг/л22. percentil
ХлоридиЦл1,93 мг/л8. percentil
ДраслікK0,739 мг/л6. percentil
НатрійНа1,92 мг/л5. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.
Potenciálne toxické a stopové prvky
ОловоПб143 мг/кг95. percentil
АнтимонСб169 мг/кг95. percentil
АрсенАс83,7 мг/кг95. percentil
СеленСе0,572 мг/кг90. percentil
КадмійЦд0,540 мг/кг87. percentil
РтутьГґ0,247 мг/кг79. percentil
БізмутБі0,332 мг/кг78. percentil
ЦинкЗн137 мг/кг76. percentil
МолібденМо0,500 мг/кг69. percentil
ЦінСн3,24 мг/кг69. percentil
МідьЦу20,4 мг/кг35. percentil
ХромЦр56,0 мг/кг24. percentil
ВанадійV54,9 мг/кг18. percentil
НікельНі16,9 мг/кг18. percentil
КобальтЦо4,69 мг/кг5. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
ДраслікK1,89 %90. percentil
ФосфорP1 257 мг/кг86. percentil
МагнійМґ1,71 %85. percentil
КальційЦа5,03 %81. percentil
НатрійНа0,984 %70. percentil
АлюмінійАл5,78 %55. percentil
МарганецьМн860 мг/кг52. percentil
ЗалізоФе2,23 %22. percentil
ТітанТі3 524 мг/кг15. percentil
Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
СтронціумСр276 мг/кг95. percentil
ЦерЦе83,3 мг/кг93. percentil
ЛітіумЛі42,5 мг/кг91. percentil
БаріумБа611 мг/кг87. percentil
БорB77,2 мг/кг85. percentil
РубідіумРб98,2 мг/кг73. percentil
ҐаліумҐа15,8 мг/кг66. percentil
БерилійБе1,60 мг/кг61. percentil
ЗірконЗр375 мг/кг40. percentil
ИтріумY24,7 мг/кг33. percentil
Prirodzená rádioaktivita a radón
Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.
Dávkový príkon gama žiarenia
52nGy/h vo vzduchu
rozsah 38 až 73 nGy/h
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Калій (K)K1,48 %83. percentil
Ekvivalentný urán (eU)eU2,63 ppm58. percentil
Ekvivalentné tórium (eTh)eTh7,10 ppm40. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geotermálny potenciál
Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.
Teplota hornín s hĺbkou
30 / 68 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m
prírastok 38 °C na km
Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 57 mW/m².
Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody
Liptovská kotlina100%SR 3,7 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Reliéf, klíma a pôdy
Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.
Priemerná januárová teplota-6,1°C
Priemerná júlová teplota13,5°C
Ročné zrážky1 045mm
Klimatickogeografické typy
kotlinová klíma50%SR 29 %
horská klíma50%SR 33 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pásma
Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.
СтронціумСрextrémna (horný 1 %)
najvyššie 6 570 μg/lmedián 880 μg/l16 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Lupčianska dolina, 800m V od K1006, 1992, 790 m od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
АнтимонСбextrémna (horný 1 %)
najvyššie 152 μg/lmedián 0,650 μg/l16 vzoriek50 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Magurka, 1500m V od K1205 Latiborská hoľa, 1991, 410 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ОловоПбvysoká (horných 5 %)
najvyššie 10,0 μg/lmedián 2,50 μg/l18 vzoriek94 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Ľupčianka, 2010, 50 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
АрсенАсvysoká (horných 5 %)
najvyššie 16,0 μg/lmedián 6,25 μg/l18 vzoriek33 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Ďurkova, potok, 1991, 90 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
БаріумБаvysoká (horných 5 %)
najvyššie 180 μg/lmedián 90,0 μg/l18 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Štiavnica, 1991, 560 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ЛітіумЛіmierne zvýšená
najvyššie 18,0 μg/lmedián 5,00 μg/l18 vzoriek83 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Lupčianska dolina, 800m V od K1006, 1992, 790 m od vody. Porovnanie: 82. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
КадмійЦдmierne zvýšená
najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l18 vzoriek11 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Magurka, 1500m V od K1205 Latiborská hoľa, 410 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
МідьЦуbežná hodnota
najvyššie 2,00 μg/lmedián 1,00 μg/l18 vzoriek89 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Ľupčianka, 2010, 50 m od vody. Porovnanie: 66. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
СеленСеnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l18 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Magurka, 1500m V od K1205 Latiborská hoľa, 1991, 410 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ХромЦрnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l18 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Magurka, 1500m V od K1205 Latiborská hoľa, 1991, 410 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Hlavné ióny, mineralizácia a pH
Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.
Oxid kremičitýSiO2nižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 8,13 мг/лmedián 6,44 мг/л18 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Magurka, 1500m V od K1205 Latiborská hoľa, 1991, 410 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch
Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.
Hematit (Fe₂O₃)125 vzoriek, najviac 815 zŕn
Magnetit (Fe₃O₄)122 vzoriek, najviac 1666 zŕn
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)115 vzoriek, najviac 1100 zŕn
Pyrit (FeS₂)105 vzoriek, najviac 850 zŕn
Barit (BaSO₄)100 vzoriek, najviac 315 zŕn
Rutil (TiO₂)99 vzoriek, najviac 106 zŕn
Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)53 vzoriek, najviac 55 zŕn
Anatas (TiO₂)45 vzoriek, najviac 31 zŕn
Ilmenit (FeTiO₃)40 vzoriek, najviac 315 zŕn
Золото (Ау)38 vzoriek, najviac 46 zŕn
Scheelit (CaWO₄)18 vzoriek, najviac 5 zŕn
Арзенопиріт (ФеАсС)12 vzoriek, najviac 14 zŕn
Цінабаріт (ГґС)11 vzoriek, najviac 5 zŕn
Сфалеріт (ЗнС)5 vzoriek, najviac 7 zŕn
Chalkopyrit (CuFeS₂)2 vzorky, najviac 5 zŕn
Najbližšie vzorky so zlatom
Взорка
Zlato vo vzorke
Od vody
C-110/Лч
5 zŕn
10 м
B-96/L
1 zrno
10 м
M-17/D
21 zŕn
20 м
B-91/L
2 zrná
20 м
C-109/Лч
4 zrná
20 м
B-89/L
1 zrno
30 м
A-98/J
17 zŕn
30 м
C-125/Лч
5 zŕn
40 м
Horninotvorné a doprovodné minerály
Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))124 vzoriek, najviac 1000 zŕn
Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))117 vzoriek, najviac 500 zŕn
Zirkón (ZrSiO₄)115 vzoriek, najviac 375 zŕn
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)101 vzoriek, najviac 625 zŕn
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)94 vzoriek, najviac 1562 zŕn
Titanit (CaTiSiO₅)65 vzoriek, najviac 392 zŕn
Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)41 vzoriek, najviac 162 zŕn
Turmalíny (komplexný borosilikát)37 vzoriek, najviac 25 zŕn
Korund (Al₂O₃)8 vzoriek, najviac 100 zŕn
Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))5 vzoriek, najviac 62 zŕn
Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)2 vzorky, najviac 12 zŕn
Sillimanit (Al₂SiO₅)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita
Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.
Kovy v podzemnej vode
ЛітіумЛіextrémna (horný 1 %)
najvyššie 606 μg/lmedián 5,00 μg/l55 vzoriek18 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
АрсенАсextrémna (horný 1 %)
najvyššie 888 μg/lmedián 0,500 μg/l55 vzoriek62 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,3 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ОловоПбextrémna (horný 1 %)
najvyššie 32,0 μg/lmedián 0,500 μg/l55 vzoriek58 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,6 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
АнтимонСбextrémna (horný 1 %)
najvyššie 111 μg/lmedián 0,400 μg/l55 vzoriek38 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 70 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
РтутьГґextrémna (horný 1 %)
najvyššie 1,00 μg/lmedián 0,100 μg/l55 vzoriek85 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
КадмійЦдvysoká (horných 5 %)
najvyššie 1,70 μg/lmedián 0,250 μg/l55 vzoriek89 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,0 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
МідьЦуvysoká (horných 5 %)
najvyššie 8,30 μg/lmedián 0,900 μg/l55 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
СеленСеvysoká (horných 5 %)
najvyššie 2,70 μg/lmedián 0,500 μg/l55 vzoriek80 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,3 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ХромЦрzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 3,40 μg/lmedián 0,250 μg/l55 vzoriek76 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,9 km od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
АлюмінійАлzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 0,0700 мг/лmedián 0,00500 мг/л55 vzoriek82 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 1,8 km od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ЦинкЗнmierne zvýšená
najvyššie 317 μg/lmedián 1,00 μg/l55 vzoriek44 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 330 m od vody. Porovnanie: 83. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ЗалізоФеbežná hodnota
najvyššie 0,00500 мг/лmedián 0,00500 мг/л37 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,3 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Radón vo vodách
Druh miesta
Взоріек
Najvyšší radón
Медіан
джерело
19
99,1 Bq/l
21,6 Bq/l
upravený prameň
3
24,8 Bq/l
12,9 Bq/l
vrt s prelivom
1
21,1 Bq/l
21,1 Bq/l
vodný zdroj pre hromadné zásobovanie
2
24,7 Bq/l
13,8 Bq/l
vrt s prelivom termálnej a minerálnej vody
2
7,44 Bq/l
7,28 Bq/l
studňa
3
19,4 Bq/l
17,0 Bq/l
minerálny prameň
1
43,2 Bq/l
43,2 Bq/l
Banské diela, ložiská a rudné výskyty
Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.
Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)
Сб15×
Ау14×
Druhy banských objektov
halda126×
štôlňa123×
pinga, pingový ťah18×
iný druh objektu5×
šachta2×
odkalisko1×
Najbližšie staré banské diela
Назва
Вид
Тяжене
Уконченіе
Od vody
Галда
halda
antimonit, molybdenit
100 м
Штуолня
štôlňa
antimonit, molibdenit
110 м
štôlňa
štôlňa
antimonit, molibdenit
110 м
Одкаліско
odkalisko
zlato, antimonit
1920
160 м
Stará banská cesta z Magurky
iný druh objektu
240 м
Галда
halda
zlato, antimonit
19.storočie
290 м
Halda štôlne bez mena
halda
zlato
19.storočie
310 м
Halda bezmennej št.
halda
antimonit, zlato
19.storočie
310 м
Halda bezmennej št.
halda
antimonit, zlato
19.storočie
320 м
Штуолня
štôlňa
zlato
19.storočie
320 м
Ložiská a dobývacie priestory
Ложіско
Нераст
Stav a organizácia
Od vody
Ясеніе
volfrámové rudy
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
3,3 км
Ясеніе
volfrámové rudy
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
5,0 км
Дубрава – Предпекелна
antimónové rudy
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
5,0 км
Дубрава – Матошовец
antimónové rudy
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
5,0 км
Dúbrava – Martin štôlňa
antimónové rudy
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
5,0 км
Дубрава
antimónové rudy
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Rudné bane, štátny podnik
5,0 км
Rudné výskyty v metalogenetickej mape
Вискит
Typ rudy
Метали
Вид
Od vody
Лупчіанка
Zlaté rudy
Ау
mineralogický výskyt
70 м
Magurka – štôlňa Adolf
Zlaté rudy
Ау
ložiskový výskyt
650 м
Мале Железне
Antimónové rudy
Сб
mineralogický výskyt
910 м
Маґурка
Antimonitovo-zlaté rudy
Ау, Сб
malé ložisko
1,3 км
Рішіанка
Antimónové rudy
Сб
mineralogický výskyt
1,8 км
Вельки Оружни
Antimónové rudy
Сб
mineralogický výskyt
2,1 км
Висока
Antimónové rudy
Сб
mineralogický výskyt
2,8 км
Veľká Hoľa severný svah
Železné rudy
Фе
mineralogický výskyt
3,0 км
Соліско, Уложіско
Antimónové rudy
Сб
mineralogický výskyt
3,0 км
Latiborská hoľa
Antimonitovo-zlaté rudy
Сб-Ау
mineralogický výskyt
3,0 км
Vrty a archívne správy Geofondu
Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.
334 vrtov v pásme 3 km, z toho 55 hydrogeologických a 279 ostatných; s číslom archívnej správy 334.
Hĺbky vrtov
до 10 м105×
10–30 м98×
30–100 м51×
100–300 м55×
nad 300 m10×
Najbližšie vrty
Локація
Вид
Глибина
Archívna správa
Od vody
Партізанска Лупча
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
7,2 м
13400 99Dd4.pdf
20 м
Партізанска Лупча
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
6,0 м
20201 99Dd8.pdf
20 м
Партізанска Лупча
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
5,5 м
20201 99Dd6.pdf
30 м
VKL-4/95
ložiskový
50,0 м
82796
40 м
VKL-5/95
ložiskový
50,0 м
82796
50 м
Партізанска Лупча
negatívny vrt
3,7 м
13400 99Dd3.pdf
60 м
VKL-2/95
ložiskový
20,0 м
82796
60 м
VKL-3/95
ložiskový
30,0 м
82796
60 м
Ліптовски Міхал
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
3,5 м
30411 99Db37.pdf
70 м
S-406
inžiniersko-geologický
30,0 м
67190
70 м
LK-22
hydrogeologický
3,5 м
30411
70 м
Партізанска Лупча
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
5,5 м
20201 99Dd7.pdf
80 м
Geotermálna energia a minerálne vody
Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.
Врт
Температура
Видатность
Глибина
Chemický typ vody
Виужіваніе
Od vody
Бешеньова – FGTB-1
66 °C
32,0 л/с
1833 м
Ца-Мґ-SO4-HCO3
využívaný
560 м
Бешеньова – ФБе-1
25 °C
5,4 л/с
401 м
Ца-Мґ-HCO3-SO4
využívaný
600 м
Бешеньова – ZGL-1
62 °C
27,0 л/с
1987 м
Ца-Мґ-SO4-HCO3
využívaný
810 м
Каламени – HGL-2
33 °C
23,5 л/с
500 м
Ца-Мґ-SO4
nevyužívaný
4,8 км
Лучки – HGL-3
35 °C
12,5 л/с
600 м
Ца-Мґ-SO4
využívaný
5,2 км
Лучки
31 °C
0,5 л/с
6 м
Ца-Мґ-SO4
nevyužívaný
5,5 км
Лучки – BJ-101
31 °C
18,9 л/с
97 м
Ца-Мґ-SO4
využívaný
5,7 км
Лучки
31 °C
15,0 л/с
1,3 м
Ца-Мґ-SO4
nevyužívaný
5,7 км
Лучки – BLK-2
31 °C
–
15 м
Ца-Мґ-SO4
nevyužívaný
5,7 км
Лучки
–
–
1,75 м
Ца-Мґ-SO4
nevyužívaný
5,9 км
Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd
Джерело
Вид
Температура води (°C)
Видатность (л/с)
Почет
Najbližší od vody
kategória b1
minerálna voda
15-22
< 5
5
10 м
kategória b2
minerálna voda
15-22
5-15
2
130 м
kategória a1
minerálna voda
< 15
< 5
21
180 м
kategória Bešeňová
termálne kúpalisko
–
–
1
280 м
kategória c3
minerálna voda
23-38
16-30
3
350 м
ZGL-1
geotermálna voda
55 – 80
16 – 30
1
1,1 км
kategória c2
minerálna voda
23-38
5-15
1
5,1 км
kategória c1
minerálna voda
23-38
< 5
1
5,2 км
ZGL-2/A
geotermálna voda
55 – 80
31 – 50
1
8,5 км
FGL-1
geotermálna voda
22 – 38
5 – 15
1
9,9 км
Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty
Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.
Environmentálne záťaže
Локація
Чінность
Латка
Класіфікаціа
Od vody
Partizánska Ľupča – odkalisko Magurka
SK200300FK
130 м
Partizánska Ľupča – štôlne a haldy Magurka
SK200300FK
950 м
Skládky odpadov
Складка
Плоха
Rok vzniku
Моніторованіе
Od vody
Лупчіанка – Партізанска Люпча – Ліптовски Міхал
–
1992
–
100 м
Партізанска Люпча
32 000 м²
2000
monitorovaná
540 м
pri Bešeňovskom moste – Liptovský Michal
–
–
–
920 м
Вишни Сліач – Ліптовске Сліаче
400 м²
–
–
1,3 км
Дріенок – Потік
–
–
–
1,4 км
Гвоздец – Ліптовске Сліаче
1 500 м²
–
–
1,5 км
na nižnom konci – Potok
–
–
–
1,9 км
na vyšnom konci – Potok
140 м²
–
–
2,5 км
Zosuvy a svahové deformácie
Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.
Druhy deformácií
Зосуви95×
Roztrhanie a rozvoľnenie masívu6×
Blokové polia3×
Skalné zrútenia1×
Stupeň aktivity
Потенціални73×
Стабілізовани20×
Актівни12×
Súčasný stav
Nedostatočne doložené19×
SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick14×
Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0008×
SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova5×
Ako čítať tieto údaje
Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
Перцентіл. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
Шліхи. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.