Score des conditions de pêche, meilleur créneau de la journée et parcours de pêche selon les meilleures conditions
Moyenne des parcours de pêche du cours d'eau
30de 100
Activité faible · moyenne d'un parcours de pêche
Le chiffre dans l'en-tête est une estimation pour le milieu du cours d'eau basée sur la météo et les mesures. La moyenne des parcours de pêche prend également en compte les données satellitaires, l'ombrage et la géologie de chaque parcours.
Meilleure plage horaire du jour
06:00–08:00
Ľupčianka, score de la fenêtre 30.
Le score est une estimation des conditions en fonction de la météo, de l'eau et de l'environnement, et non une prévision de touches. Recalculé à 06:04.
Carte et parcours de pêche du cours d'eau
Tracé du cours d'eau et de ses parcours de pêche. Vous pouvez colorer la ligne selon les conditions du jour, la qualité ou tout autre paramètre.
Choisissez une catégorie pour affiner la sélection. À côté de chaque option, vous voyez combien de parcours de pêche restent.
Couleur de la carte
Chargement de la carte…
Déplacez la carte avec deux doigts. En plein écran, un doigt suffit.
CyprinidésSalmonidés – zone à truiteSalmonidés – zone à ombre
plus basplus élevé
Le score est une estimation des conditions d’après la météo, l’eau et l’environnement, et non une prévision de touches. Pour chaque parcours de pêche, vous voyez de quoi il se compose, dans quelle mesure il est étayé par des données et d’où viennent ces données.
État de l'eau sur le cours d'eau
Mesure du niveau d'eau, de la température et du débit, météo près du cours d'eau et état par satellites
Niveaux d'eau sur le cours d'eau
Station
Statut
Changement
Température
Partizánska Ľupča
20 cm
0,9 °C
Profil altimétrique du cours d'eau
Comment le cours d'eau descend vers l'aval : chute, pente et vitesse de l'eau.
BystrinaUn ruisseau de montagne à forte pente, cascades et fond rocheux. L'eau est claire et froide ; la pêche exige une approche prudente.
Profil altimétrique du cours d'eau : de 1 200 à 528 m au-dessus du niveau de la mer sur 22,7 km.Parcours de pêche dans l'ordre du plus haut (à gauche) au plus bas. Il peut y avoir un tronçon sans parcours de pêche entre les parcours ; il n'est pas affiché.
Point le plus haut
1 200 m a.s.l.
Point le plus bas
489 m a.s.l.
Chute des parcours de pêcheChuteLa différence d'altitude entre l'extrémité supérieure et inférieure du parcours de pêche en mètres. Plus la chute est grande sur une longueur courte, plus l'eau est rapide.
711 m
Pente moyennePente du cours d'eauChute par kilomètre en pour mille (‰, mètres par kilomètre). Jusqu'à 2 ‰, c'est une rivière de plaine lente, de 5 à 10 ‰ une rivière de piémont (ombre, truite), au-dessus de 10 ‰ un ruisseau rapide.
31 ‰
SinuositéSinuositéLa longueur du cours d'eau divisée par la distance en ligne directe entre ses extrémités. 1,0 est un cours d'eau droit ; au-dessus de 1,3, il méandre fortement. Les méandres créent des fosses sous les berges et des hauts-fonds dans les biefs intermédiaires.
1,27
Source : Open Topo Data (eudem25m), 4 nov. 2026. La pente et la chute sont approximatives et n'incluent que les sections des parcours de pêche.
Terrain en 3D
Chargement du modèle de terrain en 3D…
Images historiques
Évolution de l'environnement et de la nature de 2018 à 2024 : comment changent les berges, la végétation et le paysage autour de l'eau. Les images basculent automatiquement ; vous pouvez également les parcourir manuellement.
Source : SHMÚ (annuaires de la qualité des eaux de surface et souterraines), registre des stations d’épuration du VÚVH et EEA. Un point de mesure du SHMÚ est rattaché à un parcours de pêche d’après le nom identique du cours d’eau et la distance ; l’annuaire énumère les points qui n’ont pas respecté la norme, de sorte qu’un point absent ne prouve pas que l’eau soit propre.
Geológia a geochémia toku Ľupčianka
Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku
Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 23 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.
Hornina pod vodou
Calcaires et dolomies33 % čiary vody
33 % náplavy riek, 33 % granitoidy
Tvrdá, dobre pufrovaná voda s vápnikom a hydrogénuhličitanmi; krasové pramene. Geologická mapa SR 1:50 000.
Voda podľa atlasu
pH 8,1modelový odhad
typ vody Ca–Mg–SO₄–HCO₃
Mineralizácia 302 mg/l, stredne tvrdá voda (11,2 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.
Prvky v riečnom sedimente
4 de 15prvkov v horných 10 %
najvyššie: Olovo 143 mg/kg
Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 95. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Teplo pod nohami
30°C v hĺbke 1 000 m
tepelný tok 57 mW/m²
V hĺbke 2 000 m okolo 68 °C (prírastok 38 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.
Prirodzené gama žiarenie
52nGy/h dávkový príkon
63. percentil na Slovensku
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.
Staré banské diela
275objektov do 3 km
ťažené: Sb, Au
Najbližšie: Halda (halda), 100 m od vody.
Zlato v riečnom sedimente
38vzoriek so zlatom
15 rudných minerálov v sedimente
Najviac 46 zŕn v jednej vzorke (40 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Stopové prvky vo vode toku
5 de 10ukazovateľov v horných 5 %
najvyššie: Stroncium 6 570 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 100. percentil (Lupčianska dolina, 800m V od K1006).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Vrty a rozbory podzemnej vody
334vrtov do 3 km
714 rozborov vody v okolí
Z toho 334 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Geotermálna energia
66°C na ústí vrtu
14 geotermálnych vrtov do 10 km
Najteplejší: Bešeňová – FGTB-1, výdatnosť 32,0 l/s, 560 m od vody.
Environmentálne záťaže a skládky
12lokalít do 3 km
2 záťaže, 10 skládok
Najbližšia záťaž: Partizánska Ľupča – odkalisko Magurka, 130 m od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.
Ložiská a rudné výskyty
81záznamov do 5 km
10 ložísk, 71 rudných výskytov
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Zosuvy a svahové deformácie
105plôch do 3 km
12 aktívnych
Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.
Geologická stavba pod vodou
Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.
Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.
Calcaires et dolomies33%SR 2,7 %
Náplavy riek33%SR 72 %
Granitoidy33%SR 1,5 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Calcaires et dolomies: Tvrdá, dobre pufrovaná voda s vápnikom a hydrogénuhličitanmi; krasové pramene.
Geologický vek hornín
krieda33%
kvartér33%
kryštalinikum33%
Najčastejšie horninové jednotky
Útvar
Vek
Jednotka
Points
krieda
mladšia jura – staršia krieda
mráznické súvrstvie
1×
kvartér
holocén
fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív
1×
kryštalinikum
paleozoikum – hercýnske granitoidy (karbón)
biotitické a dvojsľudové granodiority s ružovými K-živcami (prašivský typ)
1×
Kvartérny pokryv
deluviálne sedimenty100%SR 16 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typická hrúbka kvartérneho pokryvu4,6m
5 – 1040%SR 20 %
2 – 540%SR 48 %
0 – 220%SR 16 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické jednotky
FATRIKUM100%SR 14 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické členenie
PALEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ JEDNOTKY VNÚTORNÝCH ZÁPADNÝCH KARPÁT60%SR 16 %
NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT40%SR 84 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Neotektonické jednotky
pozitívna jednotka (pohorie)75%SR 60 %
negatívna jednotka (medzihorské kotliny)25%SR 14 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Smer neotektonických pohybov
veľký zdvih63%SR 26 %
malý pokles25%SR 8,8 %
malý zdvih13%SR 7,7 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pokrýva 3 z 9 bodov čiary vody.
Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda
Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.
Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)
Ílovce29%SR 2,9 %
Kyslé plutonity29%SR 3,7 %
Gravier14%SR 52 %
Pieskovce14%SR 15 %
Vápence14%SR 3,1 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ zvodnenca
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Ílovce; Nerozl)29%SR 2,8 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Kyslé plutoni)29%SR 3,7 %
Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Štrky; Fluviálne)14%SR 27 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Pieskovce; Ner)14%SR 15 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Vápence; Neroz)14%SR 1,9 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hlavný hydrogeologický región
mezozoikum a kryštalinikum severozápadných svahov Nízkych Tatier78%SR 0,0 %
paleogén a kvartér západnej a strednej časti Liptovskej kotliny22%SR 1,1 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geotermálne útvary podzemných vôd
Liptovská kotlina100%SR 3,7 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chémia povrchových vôd podľa atlasu
Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.
Acidité de l'eau
pH 8,10typické pásmo
Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.
Dureté de l'eau
11,2°dH, stredne tvrdá
Súčet vápnika a horčíka (2,00 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.
douce
moyenne
dure
veľmi tvrdá
Rozpustené látky
302mg/l mineralizácia
Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Iónové zloženie vody
Katióny (kladné ióny)
Ca 70Mg 28
Anióny (záporné ióny)
SO₄ 53HCO₃ 45
Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–SO₄–HCO₃
Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.
Hlavné ióny
SulfatesSO4106 mg/l90. percentil
MagnésiumMg13,8 mg/l45. percentil
CalciumCa57,3 mg/l43. percentil
FluoruresF0,0748 mg/l27. percentil
HydrogénuhličitanyHCO3115 mg/l22. percentil
ChloruresCl1,93 mg/l8. percentil
DraslíkK0,739 mg/l6. percentil
SodiumNa1,92 mg/l5. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.
Potenciálne toxické a stopové prvky
PlombPb143 mg/kg95. percentil
AntimoineSb169 mg/kg95. percentil
ArsenicAs83,7 mg/kg95. percentil
SéléniumSe0,572 mg/kg90. percentil
CadmiumCd0,540 mg/kg87. percentil
MercureHg0,247 mg/kg79. percentil
BizmutBi0,332 mg/kg78. percentil
ZincZn137 mg/kg76. percentil
MolybdèneMo0,500 mg/kg69. percentil
CínSn3,24 mg/kg69. percentil
CuivreCu20,4 mg/kg35. percentil
ChromeCr56,0 mg/kg24. percentil
VanadiumV54,9 mg/kg18. percentil
NickelNi16,9 mg/kg18. percentil
CobaltCo4,69 mg/kg5. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
DraslíkK1,89 %90. percentil
PhosphoreP1 257 mg/kg86. percentil
MagnésiumMg1,71 %85. percentil
CalciumCa5,03 %81. percentil
SodiumNa0,984 %70. percentil
AluminiumAl5,78 %55. percentil
ManganèseMn860 mg/kg52. percentil
FerFe2,23 %22. percentil
TitánTi3 524 mg/kg15. percentil
Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
StronciumSr276 mg/kg95. percentil
CérCe83,3 mg/kg93. percentil
LítiumLi42,5 mg/kg91. percentil
BáriumBa611 mg/kg87. percentil
BoreB77,2 mg/kg85. percentil
RubídiumRb98,2 mg/kg73. percentil
GáliumGa15,8 mg/kg66. percentil
BérylliumBe1,60 mg/kg61. percentil
ZirkónZr375 mg/kg40. percentil
YtriumY24,7 mg/kg33. percentil
Prirodzená rádioaktivita a radón
Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.
Dávkový príkon gama žiarenia
52nGy/h vo vzduchu
rozsah 38 až 73 nGy/h
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Potassium (K)K1,48 %83. percentil
Ekvivalentný urán (eU)eU2,63 ppm58. percentil
Ekvivalentné tórium (eTh)eTh7,10 ppm40. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geotermálny potenciál
Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.
Teplota hornín s hĺbkou
30 / 68 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m
prírastok 38 °C na km
Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 57 mW/m².
Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody
Liptovská kotlina100%SR 3,7 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Reliéf, klíma a pôdy
Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.
Priemerná januárová teplota-6,1°C
Priemerná júlová teplota13,5°C
Ročné zrážky1 045mm
Klimatickogeografické typy
kotlinová klíma50%SR 29 %
horská klíma50%SR 33 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pásma
Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.
StronciumSrextrémna (horný 1 %)
najvyššie 6 570 μg/lmedián 880 μg/l16 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Lupčianska dolina, 800m V od K1006, 1992, 790 m od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimoineSbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 152 μg/lmedián 0,650 μg/l16 vzoriek50 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Magurka, 1500m V od K1205 Latiborská hoľa, 1991, 410 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
PlombPbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 10,0 μg/lmedián 2,50 μg/l18 vzoriek94 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Ľupčianka, 2010, 50 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenicAsvysoká (horných 5 %)
najvyššie 16,0 μg/lmedián 6,25 μg/l18 vzoriek33 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Ďurkova, potok, 1991, 90 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
BáriumBavysoká (horných 5 %)
najvyššie 180 μg/lmedián 90,0 μg/l18 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Štiavnica, 1991, 560 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLimierne zvýšená
najvyššie 18,0 μg/lmedián 5,00 μg/l18 vzoriek83 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Lupčianska dolina, 800m V od K1006, 1992, 790 m od vody. Porovnanie: 82. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CadmiumCdmierne zvýšená
najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l18 vzoriek11 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Magurka, 1500m V od K1205 Latiborská hoľa, 410 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CuivreCubežná hodnota
najvyššie 2,00 μg/lmedián 1,00 μg/l18 vzoriek89 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Ľupčianka, 2010, 50 m od vody. Porovnanie: 66. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SéléniumSenižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l18 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Magurka, 1500m V od K1205 Latiborská hoľa, 1991, 410 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromeCrnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l18 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Magurka, 1500m V od K1205 Latiborská hoľa, 1991, 410 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Hlavné ióny, mineralizácia a pH
Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.
Oxid kremičitýSiO2nižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 8,13 mg/lmedián 6,44 mg/l18 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Magurka, 1500m V od K1205 Latiborská hoľa, 1991, 410 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch
Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.
Hematit (Fe₂O₃)125 vzoriek, najviac 815 zŕn
Magnetit (Fe₃O₄)122 vzoriek, najviac 1666 zŕn
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)115 vzoriek, najviac 1100 zŕn
Pyrit (FeS₂)105 vzoriek, najviac 850 zŕn
Barit (BaSO₄)100 vzoriek, najviac 315 zŕn
Rutil (TiO₂)99 vzoriek, najviac 106 zŕn
Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)53 vzoriek, najviac 55 zŕn
Anatas (TiO₂)45 vzoriek, najviac 31 zŕn
Ilmenit (FeTiO₃)40 vzoriek, najviac 315 zŕn
Or (Au)38 vzoriek, najviac 46 zŕn
Scheelit (CaWO₄)18 vzoriek, najviac 5 zŕn
Arzenopyrit (FeAsS)12 vzoriek, najviac 14 zŕn
Cinabarit (HgS)11 vzoriek, najviac 5 zŕn
Sfalerit (ZnS)5 vzoriek, najviac 7 zŕn
Chalkopyrit (CuFeS₂)2 vzorky, najviac 5 zŕn
Najbližšie vzorky so zlatom
Vzorka
Zlato vo vzorke
Od vody
C-110/Lč
5 zŕn
10 m
B-96/L
1 zrno
10 m
M-17/D
21 zŕn
20 m
B-91/L
2 zrná
20 m
C-109/Lč
4 zrná
20 m
B-89/L
1 zrno
30 m
A-98/J
17 zŕn
30 m
C-125/Lč
5 zŕn
40 m
Horninotvorné a doprovodné minerály
Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))124 vzoriek, najviac 1000 zŕn
Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))117 vzoriek, najviac 500 zŕn
Zirkón (ZrSiO₄)115 vzoriek, najviac 375 zŕn
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)101 vzoriek, najviac 625 zŕn
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)94 vzoriek, najviac 1562 zŕn
Titanit (CaTiSiO₅)65 vzoriek, najviac 392 zŕn
Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)41 vzoriek, najviac 162 zŕn
Turmalíny (komplexný borosilikát)37 vzoriek, najviac 25 zŕn
Korund (Al₂O₃)8 vzoriek, najviac 100 zŕn
Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))5 vzoriek, najviac 62 zŕn
Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)2 vzorky, najviac 12 zŕn
Sillimanit (Al₂SiO₅)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita
Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.
Kovy v podzemnej vode
LítiumLiextrémna (horný 1 %)
najvyššie 606 μg/lmedián 5,00 μg/l55 vzoriek18 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenicAsextrémna (horný 1 %)
najvyššie 888 μg/lmedián 0,500 μg/l55 vzoriek62 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,3 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
PlombPbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 32,0 μg/lmedián 0,500 μg/l55 vzoriek58 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,6 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimoineSbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 111 μg/lmedián 0,400 μg/l55 vzoriek38 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 70 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
MercureHgextrémna (horný 1 %)
najvyššie 1,00 μg/lmedián 0,100 μg/l55 vzoriek85 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CadmiumCdvysoká (horných 5 %)
najvyššie 1,70 μg/lmedián 0,250 μg/l55 vzoriek89 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,0 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CuivreCuvysoká (horných 5 %)
najvyššie 8,30 μg/lmedián 0,900 μg/l55 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SéléniumSevysoká (horných 5 %)
najvyššie 2,70 μg/lmedián 0,500 μg/l55 vzoriek80 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,3 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromeCrzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 3,40 μg/lmedián 0,250 μg/l55 vzoriek76 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,9 km od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AluminiumAlzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 0,0700 mg/lmedián 0,00500 mg/l55 vzoriek82 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 1,8 km od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ZincZnmierne zvýšená
najvyššie 317 μg/lmedián 1,00 μg/l55 vzoriek44 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 330 m od vody. Porovnanie: 83. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
FerFebežná hodnota
najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l37 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,3 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Radón vo vodách
Druh miesta
Vzoriek
Najvyšší radón
Medián
source
19
99,1 Bq/l
21,6 Bq/l
upravený prameň
3
24,8 Bq/l
12,9 Bq/l
vrt s prelivom
1
21,1 Bq/l
21,1 Bq/l
vodný zdroj pre hromadné zásobovanie
2
24,7 Bq/l
13,8 Bq/l
vrt s prelivom termálnej a minerálnej vody
2
7,44 Bq/l
7,28 Bq/l
studňa
3
19,4 Bq/l
17,0 Bq/l
minerálny prameň
1
43,2 Bq/l
43,2 Bq/l
Banské diela, ložiská a rudné výskyty
Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.
Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)
Sb15×
Au14×
Druhy banských objektov
halda126×
štôlňa123×
pinga, pingový ťah18×
iný druh objektu5×
šachta2×
odkalisko1×
Najbližšie staré banské diela
Nom
Espèce
Ťažené
Ukončenie
Od vody
Halda
halda
antimonit, molybdenit
100 m
Štôlňa
štôlňa
antimonit, molibdenit
110 m
štôlňa
štôlňa
antimonit, molibdenit
110 m
Odkalisko
odkalisko
zlato, antimonit
1920
160 m
Stará banská cesta z Magurky
iný druh objektu
240 m
Halda
halda
zlato, antimonit
19.storočie
290 m
Halda štôlne bez mena
halda
zlato
19.storočie
310 m
Halda bezmennej št.
halda
antimonit, zlato
19.storočie
310 m
Halda bezmennej št.
halda
antimonit, zlato
19.storočie
320 m
Štôlňa
štôlňa
zlato
19.storočie
320 m
Ložiská a dobývacie priestory
Ložisko
Nerast
Stav a organizácia
Od vody
Jasenie
volfrámové rudy
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
3,3 km
Jasenie
volfrámové rudy
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
5,0 km
Dúbrava – Predpekelná
antimónové rudy
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
5,0 km
Dúbrava – Matošovec
antimónové rudy
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
5,0 km
Dúbrava – Martin štôlňa
antimónové rudy
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
5,0 km
Dúbrava
antimónové rudy
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Rudné bane, štátny podnik
5,0 km
Rudné výskyty v metalogenetickej mape
Výskyt
Typ rudy
Métaux
Espèce
Od vody
Lupčianka
Zlaté rudy
Au
mineralogický výskyt
70 m
Magurka – štôlňa Adolf
Zlaté rudy
Au
ložiskový výskyt
650 m
Malé Železné
Antimónové rudy
Sb
mineralogický výskyt
910 m
Magurka
Antimonitovo-zlaté rudy
Au, Sb
malé ložisko
1,3 km
Rišianka
Antimónové rudy
Sb
mineralogický výskyt
1,8 km
Veľký Oružný
Antimónové rudy
Sb
mineralogický výskyt
2,1 km
Élevée
Antimónové rudy
Sb
mineralogický výskyt
2,8 km
Veľká Hoľa severný svah
Železné rudy
Fe
mineralogický výskyt
3,0 km
Solisko, Úložisko
Antimónové rudy
Sb
mineralogický výskyt
3,0 km
Latiborská hoľa
Antimonitovo-zlaté rudy
Sb-Au
mineralogický výskyt
3,0 km
Vrty a archívne správy Geofondu
Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.
334 vrtov v pásme 3 km, z toho 55 hydrogeologických a 279 ostatných; s číslom archívnej správy 334.
Hĺbky vrtov
jusqu'à 10 m105×
10–30 m98×
30–100 m51×
100–300 m55×
nad 300 m10×
Najbližšie vrty
Lieu
Espèce
Profondeur
Archívna správa
Od vody
Partizánska Ĺupča
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
7,2 m
13400 99Dd4.pdf
20 m
Partizánska Ĺupča
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
6,0 m
20201 99Dd8.pdf
20 m
Partizánska Ĺupča
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
5,5 m
20201 99Dd6.pdf
30 m
VKL-4/95
ložiskový
50,0 m
82796
40 m
VKL-5/95
ložiskový
50,0 m
82796
50 m
Partizánska Ĺupča
negatívny vrt
3,7 m
13400 99Dd3.pdf
60 m
VKL-2/95
ložiskový
20,0 m
82796
60 m
VKL-3/95
ložiskový
30,0 m
82796
60 m
Liptovský Michal
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
3,5 m
30411 99Db37.pdf
70 m
S-406
inžiniersko-geologický
30,0 m
67190
70 m
LK-22
hydrogeologický
3,5 m
30411
70 m
Partizánska Ĺupča
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
5,5 m
20201 99Dd7.pdf
80 m
Geotermálna energia a minerálne vody
Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.
Vrt
Température
Výdatnosť
Profondeur
Chemický typ vody
Využívanie
Od vody
Bešeňová – FGTB-1
66 °C
32,0 l/s
1833 m
Ca-Mg-SO4-HCO3
využívaný
560 m
Bešeňová – FBe-1
25 °C
5,4 l/s
401 m
Ca-Mg-HCO3-SO4
využívaný
600 m
Bešeňová – ZGL-1
62 °C
27,0 l/s
1987 m
Ca-Mg-SO4-HCO3
využívaný
810 m
Kalameny – HGL-2
33 °C
23,5 l/s
500 m
Ca-Mg-SO4
nevyužívaný
4,8 km
Lúčky – HGL-3
35 °C
12,5 l/s
600 m
Ca-Mg-SO4
využívaný
5,2 km
Lúčky
31 °C
0,5 l/s
6 m
Ca-Mg-SO4
nevyužívaný
5,5 km
Lúčky – BJ-101
31 °C
18,9 l/s
97 m
Ca-Mg-SO4
využívaný
5,7 km
Lúčky
31 °C
15,0 l/s
1,3 m
Ca-Mg-SO4
nevyužívaný
5,7 km
Lúčky – BLK-2
31 °C
–
15 m
Ca-Mg-SO4
nevyužívaný
5,7 km
Lúčky
–
–
1,75 m
Ca-Mg-SO4
nevyužívaný
5,9 km
Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd
Source
Espèce
Température de l’eau (°C)
Výdatnosť (l/s)
Počet
Najbližší od vody
kategória b1
minerálna voda
15-22
< 5
5
10 m
kategória b2
minerálna voda
15-22
5-15
2
130 m
kategória a1
minerálna voda
< 15
< 5
21
180 m
kategória Bešeňová
termálne kúpalisko
–
–
1
280 m
kategória c3
minerálna voda
23-38
16-30
3
350 m
ZGL-1
geotermálna voda
55 – 80
16 – 30
1
1,1 km
kategória c2
minerálna voda
23-38
5-15
1
5,1 km
kategória c1
minerálna voda
23-38
< 5
1
5,2 km
ZGL-2/A
geotermálna voda
55 – 80
31 – 50
1
8,5 km
FGL-1
geotermálna voda
22 – 38
5 – 15
1
9,9 km
Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty
Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.
Environmentálne záťaže
Lieu
Činnosť
Látka
Klasifikácia
Od vody
Partizánska Ľupča – odkalisko Magurka
SK200300FK
130 m
Partizánska Ľupča – štôlne a haldy Magurka
SK200300FK
950 m
Skládky odpadov
Skládka
Plocha
Rok vzniku
Monitorovanie
Od vody
Lupčianka – Partizánska Ľupča – Liptovský Michal
–
1992
–
100 m
Partizánska Ľupča
32 000 m²
2000
monitorovaná
540 m
pri Bešeňovskom moste – Liptovský Michal
–
–
–
920 m
Vyšný Sliač – Liptovské Sliače
400 m²
–
–
1,3 km
Drienok – Ruisseau
–
–
–
1,4 km
Hvozdec – Liptovské Sliače
1 500 m²
–
–
1,5 km
na nižnom konci – Potok
–
–
–
1,9 km
na vyšnom konci – Potok
140 m²
–
–
2,5 km
Zosuvy a svahové deformácie
Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.
Druhy deformácií
Zosuvy95×
Roztrhanie a rozvoľnenie masívu6×
Blokové polia3×
Skalné zrútenia1×
Stupeň aktivity
Potenciálny73×
Stabilizovaný20×
Aktívny12×
Súčasný stav
Nedostatočne doložené19×
SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick14×
Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0008×
SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova5×
Ako čítať tieto údaje
Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.