Цю сторінку перекладено лише частково. Неперекладені частини показано словацькою — мовою оригіналу сайту. Відкрити словацький оригінал

Водотік

Олешніанка

Басейн: ВагЛососеві – форельові
ділянка
1
довжина ділянок
11,0km
край
Жилінський край
Аерофотознімок водотоку Олешніанка з виділеною лінією
Синя лінія: проходження водотоку (орієнтовно). Ортофотомозаїка Словаччини © GKÚ Братислава, CC BY 4,0Карти Google

Зараз біля води

Сьогодні на водотоці Олешніанка

Оцінка умов лову, найкраще вікно дня та рибальські ділянки за найкращими умовами

Середнє по рибальських ділянках водотоку

Низька активність · середнє значення по одній рибальській ділянці

Число в шапці є оцінкою для середини водотоку на основі погоди та вимірювань. Середнє значення рибальських ділянок також враховує супутникові дані, затінення та геологію кожної ділянки.

Найкраще вікно сьогодні

06:00–08:00

Олешніанка, оцінка вікна 34.

Оцінка є прогнозом умов за погодою, водою та навколишнім середовищем, а не прогнозом клювання. Перераховано о 06:04.

Карта та рибальські ділянки водотоку

Перебіг водотоку та його рибальські ділянки. Колір ліній можна перемкнути на умови сьогодні, якість або будь-який інший параметр.

Докладні фільтрирегіон, район, русло, глибина, затінення, супутники, хімія води, забруднення, риби, геологія

1445ділянок
Виберіть категорію, щоб звузити добірку. Біля кожного варіанта видно, скільки ділянок залишиться.
Колір мапи
Завантаження мапи…

Рухайте мапу двома пальцями. У повноекранному режимі достатньо одного пальця.

    Висотний профіль водотоку

    Як падає водотік за течією: падіння, ухил та швидкість води.

    Бистріна Гірський потік зі стрімким ухилом, каскадами та кам'янистим дном. Вода чиста і холодна; рибальство вимагає обережного підходу.

    4005006007008009000 км5 км10 км
    Висотний профіль водотоку: від 844 до 453 м н. р. м. на 11,0 км.
    Рибальські ділянки в порядку від найвищої (зліва) до найнижчої. Між рибальськими ділянками може бути ділянка без рибальської ділянки; вона не відображається.
    Найвища точка
    844 м н. р. м.
    Найнижча точка
    429 м н. р. м.
    Падіння рибальських ділянокПадінняРізниця висот між верхнім та нижнім кінцем рибальської ділянки в метрах. Чим більший падіння на коротшій довжині, тим швидша вода.
    415 м
    Середній ухилСхил водотокуПадіння на кілометр у проміле (‰, метри на кілометр). До 2 ‰ є повільна рівнинна річка, від 5 до 10 ‰ передгірна річка (хайріус, форель), понад 10 ‰ швидкий струмок.
    38 ‰
    ЗвивистістьСвивистістьДовжина водотоку, поділена на відстань по прямій між його кінцями. 1,0 є прямим водотоком, вище 1,3 сильно меандрує. Меандри утворюють ями під берегами та мілину на ділянках між ними.
    1,10

    Джерело: Open Topo Data (eudem25m), 4 лист. 2026. Ухил та падіння є орієнтовними, охоплюють лише ділянки рибальських ділянок.

    Рельєф у 3D

    Завантаження 3D моделі рельєфу…

    Історичні знімки

    Зміни навколишнього середовища та природи з 2018 по 2024 рік: як змінюються береги, рослинність і пейзаж навколо води. Знімки перемикаються автоматично, ви також можете гортати їх вручну.

    Аерофотознімок водотоку Олешніанка за 2018 рік
    2018знято 18 вер. 2018
    Аерофотознімок водотоку Олешніанка за 2021 рік
    2021знято 19 черв. 2021
    Аерофотознімок водотоку Олешніанка за 2024 рік
    2024знято 24 серп. 2024

    Ортофотомозаїка Словаччини © GKÚ Братислава, NLC Зволен. Рік і день зйомки залежать від розташування, тому окремі роки можуть відрізнятися за сезоном та погодою.

    Забруднення води на водотоці Олешніанка

    Якість води за SHMÚ, очисні споруди поблизу ділянок і ґрунтові води в околицях

    Ґрунтові води: виміряні значеннятипове значення зі станцій у межах 10 км, 2025

    1 з 1 рибальської ділянки з вимірюваннями має поблизу підземну воду зі значенням понад норму принаймні за одним показником.

    • шкідливі речовини вище норми принаймні на одній станції (метали, пестициди, PFAS, розчинники)1

    Джерело: SHMÚ (щорічники якості поверхневих і ґрунтових вод), реєстр очисних споруд VÚVH та EEA. Пункт вимірювання SHMÚ зіставляється з ділянкою за однаковою назвою водотоку та за відстанню; щорічник перелічує пункти, що не виконали норму, тому відсутність пункту не доводить чистоту води.

    Geológia a geochémia toku Olešnianka

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 11 км čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek50 % čiary vody

    50 % pieskovce a zlepence

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 7,6modelový odhad

    typ vody Ca–HCO₃

    Mineralizácia 154 mg/l, mäkká voda (4,8 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    0 з 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Kadmium 0,594 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 88. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 км2 км35 °C55 °C

    Teplo pod nohami

    35°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 58 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 55 °C (prírastok 20 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    45nGy/h dávkový príkon

    15. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    0objektov do 3 km

    V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.

    Zlato v riečnom sedimente

    0vzoriek so zlatom

    11 rudných minerálov v sedimente

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Stopové prvky vo vode toku

    2 з 7ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Selén 1,20 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 96. percentil (ľavostranný prítok Olešnianky pod objektom JRD (hnojisko)).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    63vrtov do 3 km

    327 rozborov vody v okolí

    Z toho 63 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    Geotermálna energia

    –

    4 zdroje geotermálnych a minerálnych vôd do 10 km.

    Environmentálne záťaže a skládky

    1lokalít do 3 km

    1 skládka

    V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.

    Ložiská a rudné výskyty

    19záznamov do 5 km

    19 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    177plôch do 3 km

    1 aktívnych

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek50%SR 72 %
    • Pieskovce a zlepence50%SR 1,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér50%
    • flyš50%

    Najčastejšie horninové jednotky

    УтварВекЄдноткаБалів
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív2×
    flyšpaleocén – eocénpodmenilitové súvrstvie1×
    flyšmladšia krieda – paleocénistebnianske súvrstvie1×

    Kvartérny pokryv

    • fluviálne sedimenty nív100%SR 68 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu2,7m
    • 2 – 567%SR 48 %
    • 0 – 233%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické jednotky

    • MAGURSKÝ PRÍKROV100%SR 34 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • НЕОАЛПІНСКЕ ТЕКТОНІЦКЕ ШТРУКТУРИ ЗАПАДНИХ КАРПАТ100%SR 84 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (pohorie)100%SR 60 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • stredný zdvih100%SR 32 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 4 z 4 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Злепенце100%SR 0,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Zlepence; Nero)100%SR 0,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • paleogén a kvartér povodia Kysuce100%SR 2,7 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Кислотність води

    pH 7,56typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Жорсткість води

    4,8°dH, mäkká

    Súčet vápnika a horčíka (0,86 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    154mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • ДраслікK1,95 мг/л30. percentil
    • НатрійНа5,10 мг/л28. percentil
    • ХлоридиЦл3,58 мг/л24. percentil
    • СульфатиSO423,8 мг/л23. percentil
    • КальційЦа26,8 мг/л16. percentil
    • ГидроґенуглічітаниHCO384,7 мг/л15. percentil
    • ФторидиF0,0564 мг/л13. percentil
    • МагнійМґ4,72 мг/л9. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • АмоніумNH40,113 мг/л51. percentil
    • ФосфоречнаниPO40,0860 мг/л40. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaХСК2,25 мг/л26. percentil
    • НітратиNO32,33 мг/л10. percentil

    Метали

    • ЦинкЗн16,5 μg/l82. percentil
    • ЗалізоФе0,234 мг/л78. percentil
    • АлюмінійАл41,7 μg/l38. percentil
    • МарганецьМн10,2 μg/l21. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • КадмійЦд0,594 мг/кг88. percentil
    • КобальтЦо11,4 мг/кг83. percentil
    • НікельНі35,2 мг/кг82. percentil
    • ЦинкЗн143 мг/кг78. percentil
    • ХромЦр89,1 мг/кг73. percentil
    • ОловоПб19,1 мг/кг67. percentil
    • ЦінСн3,15 мг/кг66. percentil
    • ВанадійV69,4 мг/кг53. percentil
    • АрсенАс6,35 мг/кг46. percentil
    • СеленСе0,227 мг/кг45. percentil
    • МідьЦу22,0 мг/кг42. percentil
    • РтутьГґ0,0880 мг/кг42. percentil
    • БізмутБі0,197 мг/кг41. percentil
    • МолібденМо0,267 мг/кг27. percentil
    • АнтимонСб0,268 мг/кг7. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • ДраслікK1,79 %85. percentil
    • МарганецьМн938 мг/кг60. percentil
    • АлюмінійАл5,64 %50. percentil
    • ЗалізоФе2,58 %44. percentil
    • ТітанТі4 236 мг/кг41. percentil
    • НатрійНа0,714 %20. percentil
    • ФосфорP604 мг/кг19. percentil
    • КальційЦа0,949 %12. percentil
    • МагнійМґ0,558 %9. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • ЗірконЗр639 мг/кг95. percentil
    • РубідіумРб117 мг/кг92. percentil
    • ЛітіумЛі39,6 мг/кг87. percentil
    • ЦерЦе74,3 мг/кг86. percentil
    • БерилійБе2,03 мг/кг84. percentil
    • БаріумБа550 мг/кг80. percentil
    • ИтріумY32,7 мг/кг74. percentil
    • БорB68,5 мг/кг72. percentil
    • ҐаліумҐа14,1 мг/кг50. percentil
    • СтронціумСр101 мг/кг14. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    45nGy/h vo vzduchu

    rozsah 41 až 50 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh6,76 ppm25. percentil
    • Калій (K)K1,21 %22. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,17 ppm13. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 км2 км35 °C55 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    35 / 55 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 20 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 58 mW/m².

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Košariská – Turzovka – nijaký (2,9 km od vody)a1 (6,5 km od vody)a1 (8,6 km od vody)a1 (9,0 km od vody)a1 (9,3 km od vody)Staškov – zemný plyn (70 m od vody)Olešná č. 3 – štrkopiesky (80 m od vody)Olešná č. 5 – U Kožákov – stavebný kameň – pieskovec (90 m od vody)Olešná č. 2 – štrkopiesky (100 m od vody)Olešná č. 4 – Jelitov – stavebný kameň – pieskovec (130 m od vody)Olešná č. 1 – stavebný kameň – pieskovec (430 m od vody)Staškov č. 1 – stavebný piesok – pieskovec (2,1 km od vody)Staškov č. 2 – tehliarske suroviny (2,2 km od vody)Raková č. 1 – štrkopiesky (2,9 km od vody)Klokočov – Klín č. 2 – stavebný kameň – pieskovec, drobový zlep (3,4 km od vody)Klokočov – Vrch Predmier č. 1 – stavebný kameň – pieskovec (3,5 km od vody)Klokočov – Au rudy, Ag rudy (3,5 km od vody)Raková č. 2 – U Korchana – stavebný kameň – pieskovec (3,8 km od vody)Klokočov č. 6 – štrkopiesky (4,2 km od vody)Do Škerov – Klokočov č. 2 – stavebný piesok – pieskovec (4,3 km od vody)Turzovka č. 7 – štrkopiesky (4,5 km od vody)Turzovka č. 10 – štrkopiesky (4,8 km od vody)Turzovka č. 9 – Predmier – stavebný kameň – pieskovec (4,8 km od vody)Turzovka č. 8 – Predmier – stavebný kameň – pieskovec (5,0 km od vody)BADZGONOVIA – Zosuvy (50 m od vody)OLESNA – Zosuvy (80 m od vody)KLOKOCOV – Zosuvy (90 m od vody)– Zosuvy (110 m od vody)OLESNA – Zosuvy (110 m od vody)OLESNA – Zosuvy (180 m od vody)OLESNA – Zosuvy (180 m od vody)BAZGERKA – Zosuvy (200 m od vody)OLESNA – Zosuvy (220 m od vody)STASKOV – Zosuvy (220 m od vody)OLESNA – Zosuvy (230 m od vody)– Zosuvy (240 m od vody)OLESNA – Zosuvy (240 m od vody)– Zosuvy (250 m od vody)HLAVICA – Zosuvy (270 m od vody)– Zosuvy (280 m od vody)– Zosuvy (320 m od vody)OLESNA – Zosuvy (350 m od vody)OLESNA – Zosuvy (360 m od vody)OLESNA – Zosuvy (360 m od vody)OLESNA – Zosuvy (370 m od vody)– Zosuvy (370 m od vody)BADZGONOVIA – Zosuvy (380 m od vody)OLESNA JELITOV – Zosuvy (400 m od vody)OLESNA – Zosuvy (410 m od vody)HLAVICA – Zosuvy (430 m od vody)KLOKOCOV – Zosuvy (430 m od vody)BAZGERKA – Zosuvy (450 m od vody)HLAVICA – Zosuvy (460 m od vody)– Zosuvy (490 m od vody)– Zosuvy (500 m od vody)– Zosuvy (510 m od vody)HLAVICA – Zosuvy (560 m od vody)– Zosuvy (580 m od vody)– Zosuvy (580 m od vody)– Zosuvy (610 m od vody)– Zosuvy (620 m od vody)– Zosuvy (630 m od vody)– Zosuvy (660 m od vody)PODVYSOKA – Zosuvy (660 m od vody)OLESNA – Zosuvy (680 m od vody)OLESNA – Zosuvy (690 m od vody)– Zosuvy (700 m od vody)KUCHRISKA – Zosuvy (730 m od vody)OLESNA – Zosuvy (760 m od vody)– Zosuvy (760 m od vody)– Zosuvy (780 m od vody)KLOKOCA – Zosuvy (790 m od vody)OLESNA – Zosuvy (790 m od vody)– Zosuvy (800 m od vody)PRACHNARI – Zosuvy (800 m od vody)– Zosuvy (860 m od vody)– Zosuvy (860 m od vody)OLESNA – Zosuvy (860 m od vody)STASKOV – Zosuvy (870 m od vody)– Zosuvy (890 m od vody)– Zosuvy (950 m od vody)KLOKOCOV – Zosuvy (950 m od vody)– Zosuvy (950 m od vody)OLESNA – Zosuvy (960 m od vody)– Zosuvy (980 m od vody)HLAVICA – Zosuvy (1,0 km od vody)– Zosuvy (1,0 km od vody)BAHANA – Zosuvy (1,0 km od vody)– Zosuvy (1,0 km od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)STASKOV – Zosuvy (1,1 km od vody)KUCHRISKA – Zosuvy (1,1 km od vody)KLOKOCA – Zosuvy (1,1 km od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)KLOKOCOV – Zosuvy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)STASKOV – Zosuvy (1,3 km od vody)OLESNA – Zosuvy (1,3 km od vody)– Zosuvy (1,3 km od vody)– Zosuvy (1,3 km od vody)– Zosuvy (1,4 km od vody)Olešná – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (10 m od vody)Olešná – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (10 m od vody)Olešná – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (70 m od vody)Olešná – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (90 m od vody)Podvysoká – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (870 m od vody)Staškov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,2 km od vody)Staškov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,4 km od vody)Turzovka – Podvysoká – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,5 km od vody)Podvysoká – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,4 km od vody)Zákopčie – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,7 km od vody)Turzovka – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,9 km od vody)Podvysoká – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,9 km od vody)Podvysoká – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (3,0 km od vody)Podvysoká – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (3,0 km od vody)5 км

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • СеленСеvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1,20 μg/lmedián 1,00 μg/l15 vzoriek47 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: ľavostranný prítok Olešnianky pod objektom JRD (hnojisko), 1997, 220 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • МідьЦуvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 9,50 μg/lmedián 2,80 μg/l15 vzoriek13 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: pravostranný prítok Kysuce v obci Staškov, 1997, 220 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ХромЦрzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 2,60 μg/l15 vzoriek

      Najvyššia hodnota: ľavostranný prítok Olešnianky pod objektom JRD (hnojisko), 1997, 220 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • АнтимонСбzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,500 μg/l15 vzoriek87 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Olešňanky, potok, 1997, 350 m od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ОловоПбmierne zvýšená
      najvyššie 3,00 μg/lmedián 2,50 μg/l15 vzoriek93 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: ľavostranný prítok Olešnianky pod objektom JRD (hnojisko), 1997, 220 m od vody. Porovnanie: 87. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • КадмійЦдmierne zvýšená
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l15 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Kysuca, 970 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • АрсенАсbežná hodnota
      najvyššie 1,90 μg/lmedián 0,700 μg/l15 vzoriek27 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: pravostranný prítok Olešnianky v obci Olešná, 1997, 710 m od vody. Porovnanie: 73. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Anatas (TiO₂)26 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)26 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)26 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)25 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Rutil (TiO₂)25 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)24 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Barit (BaSO₄)22 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)21 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)8 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Kasiterit (SnO₂)5 vzoriek, najviac 3 zŕn
    • Chalkopyrit (CuFeS₂)1 vzorka, najviac 1 zŕn

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)26 vzoriek, najviac 2815 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)26 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)26 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)21 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))14 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)13 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))10 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))10 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)6 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)4 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Sillimanit (Al₂SiO₅)4 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Kyanit (Al₂SiO₅)2 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Andaluzit (Al₂SiO₅)1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Kovy v podzemnej vode

    • ОловоПбextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 13,6 μg/lmedián 1,00 μg/l25 vzoriek48 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 970 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • РтутьГґextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 1,80 μg/lmedián 0,100 μg/l25 vzoriek92 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 870 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ЛітіумЛіvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 78,0 μg/lmedián 14,0 μg/l25 vzoriek8 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,0 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ХромЦрvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 0,250 μg/l25 vzoriek72 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,2 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • КадмійЦдvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,700 μg/lmedián 0,250 μg/l25 vzoriek92 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 20 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • АлюмінійАлzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,0600 мг/лmedián 0,00500 мг/л25 vzoriek72 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 20 m od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • СеленСеzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,500 μg/l25 vzoriek88 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 20 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • МідьЦуzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 4,30 μg/lmedián 0,800 μg/l25 vzoriek

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 1,7 km od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • АнтимонСбmierne zvýšená
      najvyššie 0,200 μg/lmedián 0,100 μg/l25 vzoriek96 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,5 km od vody. Porovnanie: 83. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ЦинкЗнbežná hodnota
      najvyššie 92,0 μg/lmedián 7,00 μg/l25 vzoriek36 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,8 km od vody. Porovnanie: 67. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ЗалізоФеbežná hodnota
      najvyššie 0,00500 мг/лmedián 0,00500 мг/л20 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,5 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • АрсенАсnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l25 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,5 km od vody. Porovnanie: 38. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaВзоріекNajvyšší radónМедіан
    studňa211,3 Bq/l6,19 Bq/l
    vodný zdroj pre individuálne zásobovanie13,73 Bq/l3,73 Bq/l
    minerálny prameň121,6 Bq/l21,6 Bq/l
    upravený prameň319,5 Bq/l8,00 Bq/l
    джерело25,94 Bq/l4,65 Bq/l

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    63 vrtov v pásme 3 km, z toho 14 hydrogeologických a 49 ostatných; s číslom archívnej správy 63.

    Hĺbky vrtov

    • до 10 м58×
    • 10–30 м3×
    • 30–100 м0×
    • 100–300 м1×
    • nad 300 m1×

    Najbližšie vrty

    ЛокаціяВидГлибинаArchívna správaOd vody
    Олешнаúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou15,0 м31589 86Cb7.pdf10 м
    Олешнаúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou8,0 м14318 86Cb2.pdf10 м
    Пб-78inžiniersko-geologický2,0 м8613610 м
    Олешнаúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou8,9 м29107 86Cb8.pdf70 м
    Олешнаúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou5,8 м14318 86Cb1.pdf90 м
    S-2ložiskový210,0 м6471120 м
    S-1ložiskový693,7 м6471140 м
    S-2inžiniersko-geologický1,2 м85523180 м
    Пб-77inžiniersko-geologický2,5 м86136220 м
    L-4ložiskový0,5 м6471230 м
    L-1ložiskový3,0 м6471280 м
    L-3ložiskový2,5 м6471280 м

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ДжерелоВидТемпература води (°C)Видатность (л/с)ПочетNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 546,5 км

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Skládky odpadov

    СкладкаПлохаRok vznikuМоніторованіеOd vody
    Кошаріска – Турзовка630 м²––2,9 км

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Зосуви177×

    Stupeň aktivity

    • Потенціални126×
    • Стабілізовани48×
    • So stabilizovanými a potenciálnymi formami2×
    • Актівни1×

    Súčasný stav

    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova66×
    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 00042×
    • SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S4×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Перцентіл. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Шліхи. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Методіке.

    Організації та локація

    Хто керує рибальськими ділянками і де вони розташовані

    Організації на водотоціхто управляє рибальськими ділянками і які там сьогодні умови

    1. Турзовка1 рибальська ділянка · 11 км34Олешніанка34

    Інші водотоки поблизу

    Басейн: Ваг