Ez az oldal csak részben van lefordítva. A le nem fordított részek szlovákul jelennek meg, ez az oldal eredeti nyelve. Szlovák eredeti megnyitása

Vízfolyás

Olešnianka

Vízgyűjtő: VágLazacfélék – pisztrángos
horgászvíz
1
horgászvizek hossza
11,0km
kerület
Zsolnai kerület
Légi felvétel a(z) Olešnianka vízfolyásról kiemelt vonallal
Kék vonal: a vízfolyás vonala (közelítőleg). Szlovákia ortofotó-mozaikja © GKÚ Pozsony, CC BY 4,0Google Térkép

Most a víznél

Ma a(z) Olešnianka vízfolyáson

Horgászati feltételek pontszáma, a nap legjobb időszaka és horgászvizek a legjobb feltételektől

Vízfolyás horgászvizeinek átlaga

Alacsony aktivitás · egy horgászvíz átlaga

A fejlécben lévő szám a vízfolyás közepére vonatkozó becslés az időjárás és a mérések alapján. A horgászvizek átlaga emellett számolja a műholdas adatokat, az árnyékolást és az egyes horgászvizek geológiáját.

Mai legjobb időablak

06:00–08:00

Olešnianka, ablakpontszám 34.

A pontszám az időjárás, a víz és a környezet szerinti feltételek becslése, nem pedig a kapások előrejelzése. Újraszámolva ekkor: 14:04.

A vízfolyás térképe és horgászvizei

A vízfolyás nyomvonala és horgászvizei. A vonalak színét átválthatja a mai feltételekre, a vízminőségre vagy bármely más paraméterre.

Részletes szűrőkrégió, járás, mederfenék, mélység, árnyékolás, műholdak, vízkémia, szennyezés, halak, geológia

1445horgászvíz
Válasszon kategóriát a kiválasztás szűkítéséhez. Minden lehetőség mellett látható, hány horgászvíz marad.
A térkép színe
Térkép betöltése…

A térképet két ujjal mozgathatja. Teljes képernyős módban egy ujj elég.

    Vízfolyás magassági profilja

    Hogyan esik a vízfolyás lefelé: esés, lejtés és vízsebesség.

    Bystrina Hegyi patak meredek lejtéssel, kaskádokkal és sziklás fenékkel. A víz tiszta és hideg; a horgászat óvatos megközelítést igényel.

    4005006007008009000 km5 km10 km
    A vízfolyás magassági profilja: 844-től 453 m tengerszint feletti magasságig 11,0 km hosszan.
    Horgászvizek sorrendben a legmagasabbtól (balra) a legalacsonyabbig. A horgászvizek között lehet olyan szakasz, amely nem tartozik revírhoz; az nem jelenik meg.
    Legmagasabb pont
    844 m a.s.l.
    Legalacsonyabb pont
    429 m a.s.l.
    Horgászvizek eséseEsésA horgászvíz felső és alsó vége közötti tengerszint feletti magasság különbsége méterben. Minél nagyobb az esés rövidebb hosszon, annál gyorsabb a víz.
    415 m
    Átlagos lejtésVízfolyás eséseEsem kilométerenként ezrelékben (‰, méter kilométerenként). 2 ‰-ig lassú síkvidéki folyó, 5–10 ‰ között dombvidéki folyó (pénzes pér, pisztráng), 10 ‰ felett gyors patak.
    38 ‰
    KanyargósságKanyargósságA vízfolyás hossza elosztva a végei közötti légvonallal. 1,0 egyenes vízfolyás, 1,3 felett erősen kanyarog. A meanderek mederszakaszokat hoznak létre a partok alatt és gázlókat a köztes szakaszokon.
    1,10

    Forrás: Open Topo Data (eudem25m), 2026. nov. 4.. A lejtés és az esés tájékoztató jellegű, csak a horgászvíz szakaszait foglalja magában.

    Domborzat 3D-ben

    A(z) 3D terepmodell betöltése…

    Történelmi képek

    Környezet és természet alakulása 2018 és 2024 között: hogyan változnak a partok, a növényzet és a táj a víz körül. A képek maguktól váltakoznak, kézzel is lapozhatsz.

    Olešnianka vízfolyás 2018-es évekbeli légi felvétele
    2018felvételezve: 2018. szept. 18.
    Olešnianka vízfolyás 2021-es évekbeli légi felvétele
    2021felvételezve: 2021. jún. 19.
    Olešnianka vízfolyás 2024-es évekbeli légi felvétele
    2024felvételezve: 2024. aug. 24.

    Szlovákia ortofotó-mozaikja © GKÚ Pozsony, NLC Zólyom. A felvételek készítésének éve és napja a helyszíntől függ, így az egyes évjáratok évszakban és időjárásban eltérhetnek.

    Vízszennyezés a(z) Olešnianka vízfolyáson

    Vízminőség az SHMÚ szerint, a horgászvizek közelében lévő szennyvíztisztító telepek és a környező talajvíz

    Talajvíz: mért értékekjellemző érték a(z) 10 km-en belüli állomásokról, 2025

    A méréssel rendelkező horgászvíz közül 1 / 1 esetén a környező felszín alatti víz értéke legalább egy mutatóban határérték feletti.

    • káros anyagok a szabvány felett legalább egy állomáson (fémek, növényvédő szerek, PFAS, oldószerek)1

    Forrás: SHMÚ (a felszíni és felszín alatti vizek minőségének évkönyvei), a VÚVH szennyvíztisztító-telepi nyilvántartása és az EEA. Az SHMÚ mérőpontját a horgászvízhez a vízfolyás azonos neve és a távolság alapján rendeljük; az évkönyv a normát nem teljesítő pontokat sorolja fel, ezért a hiányzó pont nem bizonyítja a víz tisztaságát.

    Geológia a geochémia toku Olešnianka

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 11 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek50 % čiary vody

    50 % pieskovce a zlepence

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 7,6modelový odhad

    typ vody Ca–HCO₃

    Mineralizácia 154 mg/l, mäkká voda (4,8 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    0 15 felőlprvkov v horných 10 %

    najvyššie: Kadmium 0,594 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 88. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 km2 km35 °C55 °C

    Teplo pod nohami

    35°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 58 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 55 °C (prírastok 20 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    45nGy/h dávkový príkon

    15. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    0objektov do 3 km

    V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.

    Zlato v riečnom sedimente

    0vzoriek so zlatom

    11 rudných minerálov v sedimente

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Stopové prvky vo vode toku

    2 7 felőlukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Selén 1,20 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 96. percentil (ľavostranný prítok Olešnianky pod objektom JRD (hnojisko)).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    63vrtov do 3 km

    327 rozborov vody v okolí

    Z toho 63 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    Geotermálna energia

    –

    4 zdroje geotermálnych a minerálnych vôd do 10 km.

    Environmentálne záťaže a skládky

    1lokalít do 3 km

    1 skládka

    V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.

    Ložiská a rudné výskyty

    19záznamov do 5 km

    19 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    177plôch do 3 km

    1 aktívnych

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek50%SR 72 %
    • Pieskovce a zlepence50%SR 1,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér50%
    • flyš50%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaPont
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív2×
    flyšpaleocén – eocénpodmenilitové súvrstvie1×
    flyšmladšia krieda – paleocénistebnianske súvrstvie1×

    Kvartérny pokryv

    • fluviálne sedimenty nív100%SR 68 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu2,7m
    • 2 – 567%SR 48 %
    • 0 – 233%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické jednotky

    • MAGURSKÝ PRÍKROV100%SR 34 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (pohorie)100%SR 60 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • stredný zdvih100%SR 32 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Regionálne geologické členenie

    • flyšové pásmo100%SR 9,6 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Regionálne geologické členenie (podjednotky)

    • magurský flyš75%SR 5,9 %
    • moravskobeskydský flyš25%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Inžinierskogeologické rajóny

    • rajón pieskovcovo-zlepencových hornín50%SR 3,4 %
    • rajón pieskovcových hornín50%SR 4,1 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Inžinierskogeologické formácie

    • flyšová formácia100%SR 13 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náchylnosť územia na svahové deformácie

    • Rajón stabilných území100%SR 95 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 4 z 4 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Zlepence100%SR 0,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Zlepence; Nero)100%SR 0,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • paleogén a kvartér povodia Kysuce100%SR 2,7 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Vízsavasság

    pH 7,56typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Vízkeménység

    4,8°dH, mäkká

    Súčet vápnika a horčíka (0,86 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    154mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • DraslíkK1,95 mg/l30. percentil
    • NátriumNa5,10 mg/l28. percentil
    • KloridokCl3,58 mg/l24. percentil
    • SzulfátokSO423,8 mg/l23. percentil
    • KalciumCa26,8 mg/l16. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO384,7 mg/l15. percentil
    • FluoridokF0,0564 mg/l13. percentil
    • MagnéziumMg4,72 mg/l9. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • AmóniumNH40,113 mg/l51. percentil
    • FosforečnanyPO40,0860 mg/l40. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK2,25 mg/l26. percentil
    • NitrátokNO32,33 mg/l10. percentil

    Fémek

    • CinkZn16,5 μg/l82. percentil
    • VasFe0,234 mg/l78. percentil
    • AlumíniumAl41,7 μg/l38. percentil
    • MangánMn10,2 μg/l21. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • KadmiumCd0,594 mg/kg88. percentil
    • KobaltCo11,4 mg/kg83. percentil
    • NikkelNi35,2 mg/kg82. percentil
    • CinkZn143 mg/kg78. percentil
    • KrómCr89,1 mg/kg73. percentil
    • ÓlomPb19,1 mg/kg67. percentil
    • CínSn3,15 mg/kg66. percentil
    • VanádiumV69,4 mg/kg53. percentil
    • ArzénAs6,35 mg/kg46. percentil
    • SzelénSe0,227 mg/kg45. percentil
    • RézCu22,0 mg/kg42. percentil
    • HiganyHg0,0880 mg/kg42. percentil
    • BizmutBi0,197 mg/kg41. percentil
    • MolibdénMo0,267 mg/kg27. percentil
    • AntimonSb0,268 mg/kg7. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • DraslíkK1,79 %85. percentil
    • MangánMn938 mg/kg60. percentil
    • AlumíniumAl5,64 %50. percentil
    • VasFe2,58 %44. percentil
    • TitánTi4 236 mg/kg41. percentil
    • NátriumNa0,714 %20. percentil
    • FoszforP604 mg/kg19. percentil
    • KalciumCa0,949 %12. percentil
    • MagnéziumMg0,558 %9. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • ZirkónZr639 mg/kg95. percentil
    • RubídiumRb117 mg/kg92. percentil
    • LítiumLi39,6 mg/kg87. percentil
    • CérCe74,3 mg/kg86. percentil
    • BerilliumBe2,03 mg/kg84. percentil
    • BáriumBa550 mg/kg80. percentil
    • YtriumY32,7 mg/kg74. percentil
    • BórB68,5 mg/kg72. percentil
    • GáliumGa14,1 mg/kg50. percentil
    • StronciumSr101 mg/kg14. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    45nGy/h vo vzduchu

    rozsah 41 až 50 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    Alapkőzeti radon-kockázat

    közepes

    Radón je prirodzený plyn z hornín. Riziko sa týka budov a pivníc, nie vody v toku; ukazuje, aké je podložie.

    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh6,76 ppm25. percentil
    • Kálium (K)K1,21 %22. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,17 ppm13. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    • Plošná aktivita 137CsCS1372 220 Bq/m²76. percentil

    Radónové riziko podľa izoplôch

    • közepes67%SR 64 %
    • alacsony33%SR 36 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geofyzikálne polia: magnetika a tiaž

    Mapy magnetického poľa a tiaže (ŠGÚDŠ) odhaľujú, čo je pod sedimentmi a pod povrchom: vulkanické telesá, zlomy a hrúbku kôry. Pre rybára sú zaujímavé nepriamo: ukazujú, kde sa mení podložie a s ním aj voda.

    SVJZ

    Magnetická anomália

    +106nT

    rozsah 91 až 120 nT

    Odchýlka magnetického poľa Zeme od okolia. Kladné a záporné anomálie prezrádzajú horniny s magnetitom (čadiče, bázické vulkanity) a rozhrania v podloží.

    Bouguerova tiažová anomália

    -36mGal

    reziduálna +9,8 mGal

    Záporné hodnoty sú nad hrubými sedimentmi a pod horami (ľahká kôra), kladné nad hustými horninami a tenšou kôrou. Ukazuje stavbu zemskej kôry, nie vodu.

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 km2 km35 °C55 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    35 / 55 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 20 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 58 mW/m².

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Nadmorská výška geomorfologických jednotiek (od–do)426–1 076m a.s.l.
    • Priemerná výška jednotiek692m a.s.l.
    • Átlagos lejtés13,0°

    Geomorfologické celky

    • Turzovská vrchovina50%SR 0,0 %
    • Moravsko-sliezske Beskydy50%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geomorfologické oblasti

    • Západné Beskydy100%SR 1,1 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náchylnosť pôd na okysľovanie

    • pôdy stredne náchylné na acidifikáciu67%SR 25 %
    • pôdy náchylné na acidifikáciu33%SR 31 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Kontaminácia pôd (mapa 1:500 000)

    • relatívne čistá pôda100%SR 53 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Košariská – Turzovka – nijaký (2,9 km od vody)a1 (6,5 km od vody)a1 (8,6 km od vody)a1 (9,0 km od vody)a1 (9,3 km od vody)Staškov – zemný plyn (70 m od vody)Olešná č. 3 – štrkopiesky (80 m od vody)Olešná č. 5 – U Kožákov – stavebný kameň – pieskovec (90 m od vody)Olešná č. 2 – štrkopiesky (100 m od vody)Olešná č. 4 – Jelitov – stavebný kameň – pieskovec (130 m od vody)Olešná č. 1 – stavebný kameň – pieskovec (430 m od vody)Staškov č. 1 – stavebný piesok – pieskovec (2,1 km od vody)Staškov č. 2 – tehliarske suroviny (2,2 km od vody)Raková č. 1 – štrkopiesky (2,9 km od vody)Klokočov – Klín č. 2 – stavebný kameň – pieskovec, drobový zlep (3,4 km od vody)Klokočov – Vrch Predmier č. 1 – stavebný kameň – pieskovec (3,5 km od vody)Klokočov – Au rudy, Ag rudy (3,5 km od vody)Raková č. 2 – U Korchana – stavebný kameň – pieskovec (3,8 km od vody)Klokočov č. 6 – štrkopiesky (4,2 km od vody)Do Škerov – Klokočov č. 2 – stavebný piesok – pieskovec (4,3 km od vody)Turzovka č. 7 – štrkopiesky (4,5 km od vody)Turzovka č. 10 – štrkopiesky (4,8 km od vody)Turzovka č. 9 – Predmier – stavebný kameň – pieskovec (4,8 km od vody)Turzovka č. 8 – Predmier – stavebný kameň – pieskovec (5,0 km od vody)BADZGONOVIA – Zosuvy (50 m od vody)OLESNA – Zosuvy (80 m od vody)KLOKOCOV – Zosuvy (90 m od vody)– Zosuvy (110 m od vody)OLESNA – Zosuvy (110 m od vody)OLESNA – Zosuvy (180 m od vody)OLESNA – Zosuvy (180 m od vody)BAZGERKA – Zosuvy (200 m od vody)OLESNA – Zosuvy (220 m od vody)STASKOV – Zosuvy (220 m od vody)OLESNA – Zosuvy (230 m od vody)– Zosuvy (240 m od vody)OLESNA – Zosuvy (240 m od vody)– Zosuvy (250 m od vody)HLAVICA – Zosuvy (270 m od vody)– Zosuvy (280 m od vody)– Zosuvy (320 m od vody)OLESNA – Zosuvy (350 m od vody)OLESNA – Zosuvy (360 m od vody)OLESNA – Zosuvy (360 m od vody)OLESNA – Zosuvy (370 m od vody)– Zosuvy (370 m od vody)BADZGONOVIA – Zosuvy (380 m od vody)OLESNA JELITOV – Zosuvy (400 m od vody)OLESNA – Zosuvy (410 m od vody)HLAVICA – Zosuvy (430 m od vody)KLOKOCOV – Zosuvy (430 m od vody)BAZGERKA – Zosuvy (450 m od vody)HLAVICA – Zosuvy (460 m od vody)– Zosuvy (490 m od vody)– Zosuvy (500 m od vody)– Zosuvy (510 m od vody)HLAVICA – Zosuvy (560 m od vody)– Zosuvy (580 m od vody)– Zosuvy (580 m od vody)– Zosuvy (610 m od vody)– Zosuvy (620 m od vody)– Zosuvy (630 m od vody)– Zosuvy (660 m od vody)PODVYSOKA – Zosuvy (660 m od vody)OLESNA – Zosuvy (680 m od vody)OLESNA – Zosuvy (690 m od vody)– Zosuvy (700 m od vody)KUCHRISKA – Zosuvy (730 m od vody)OLESNA – Zosuvy (760 m od vody)– Zosuvy (760 m od vody)– Zosuvy (780 m od vody)KLOKOCA – Zosuvy (790 m od vody)OLESNA – Zosuvy (790 m od vody)– Zosuvy (800 m od vody)PRACHNARI – Zosuvy (800 m od vody)– Zosuvy (860 m od vody)– Zosuvy (860 m od vody)OLESNA – Zosuvy (860 m od vody)STASKOV – Zosuvy (870 m od vody)– Zosuvy (890 m od vody)– Zosuvy (950 m od vody)KLOKOCOV – Zosuvy (950 m od vody)– Zosuvy (950 m od vody)OLESNA – Zosuvy (960 m od vody)– Zosuvy (980 m od vody)HLAVICA – Zosuvy (1,0 km od vody)– Zosuvy (1,0 km od vody)BAHANA – Zosuvy (1,0 km od vody)– Zosuvy (1,0 km od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)STASKOV – Zosuvy (1,1 km od vody)KUCHRISKA – Zosuvy (1,1 km od vody)KLOKOCA – Zosuvy (1,1 km od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)KLOKOCOV – Zosuvy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)STASKOV – Zosuvy (1,3 km od vody)OLESNA – Zosuvy (1,3 km od vody)– Zosuvy (1,3 km od vody)– Zosuvy (1,3 km od vody)– Zosuvy (1,4 km od vody)Olešná – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (10 m od vody)Olešná – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (10 m od vody)Olešná – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (70 m od vody)Olešná – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (90 m od vody)Podvysoká – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (870 m od vody)Staškov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,2 km od vody)Staškov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,4 km od vody)Turzovka – Podvysoká – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,5 km od vody)Podvysoká – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,4 km od vody)Zákopčie – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,7 km od vody)Turzovka – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,9 km od vody)Podvysoká – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,9 km od vody)Podvysoká – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (3,0 km od vody)Podvysoká – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (3,0 km od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • SzelénSevysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1,20 μg/lmedián 1,00 μg/l15 vzoriek47 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: ľavostranný prítok Olešnianky pod objektom JRD (hnojisko), 1997, 220 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RézCuvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 9,50 μg/lmedián 2,80 μg/l15 vzoriek13 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: pravostranný prítok Kysuce v obci Staškov, 1997, 220 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KrómCrzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 2,60 μg/l15 vzoriek

      Najvyššia hodnota: ľavostranný prítok Olešnianky pod objektom JRD (hnojisko), 1997, 220 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,500 μg/l15 vzoriek87 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Olešňanky, potok, 1997, 350 m od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ÓlomPbmierne zvýšená
      najvyššie 3,00 μg/lmedián 2,50 μg/l15 vzoriek93 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: ľavostranný prítok Olešnianky pod objektom JRD (hnojisko), 1997, 220 m od vody. Porovnanie: 87. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdmierne zvýšená
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l15 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Kysuca, 970 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArzénAsbežná hodnota
      najvyššie 1,90 μg/lmedián 0,700 μg/l15 vzoriek27 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: pravostranný prítok Olešnianky v obci Olešná, 1997, 710 m od vody. Porovnanie: 73. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Anatas (TiO₂)26 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)26 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)26 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)25 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Rutil (TiO₂)25 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)24 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Barit (BaSO₄)22 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)21 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)8 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Kasiterit (SnO₂)5 vzoriek, najviac 3 zŕn
    • Chalkopyrit (CuFeS₂)1 vzorka, najviac 1 zŕn

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)26 vzoriek, najviac 2815 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)26 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)26 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)21 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))14 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)13 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))10 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))10 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)6 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)4 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Sillimanit (Al₂SiO₅)4 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Kyanit (Al₂SiO₅)2 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Andaluzit (Al₂SiO₅)1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Kovy v podzemnej vode

    • ÓlomPbextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 13,6 μg/lmedián 1,00 μg/l25 vzoriek48 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 970 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • HiganyHgextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 1,80 μg/lmedián 0,100 μg/l25 vzoriek92 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 870 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLivysoká (horných 5 %)
      najvyššie 78,0 μg/lmedián 14,0 μg/l25 vzoriek8 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,0 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KrómCrvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 0,250 μg/l25 vzoriek72 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,2 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,700 μg/lmedián 0,250 μg/l25 vzoriek92 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 20 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AlumíniumAlzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,0600 mg/lmedián 0,00500 mg/l25 vzoriek72 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 20 m od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SzelénSezvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,500 μg/l25 vzoriek88 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 20 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RézCuzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 4,30 μg/lmedián 0,800 μg/l25 vzoriek

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 1,7 km od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbmierne zvýšená
      najvyššie 0,200 μg/lmedián 0,100 μg/l25 vzoriek96 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,5 km od vody. Porovnanie: 83. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CinkZnbežná hodnota
      najvyššie 92,0 μg/lmedián 7,00 μg/l25 vzoriek36 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,8 km od vody. Porovnanie: 67. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • VasFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l20 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,5 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArzénAsnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l25 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,5 km od vody. Porovnanie: 38. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    studňa211,3 Bq/l6,19 Bq/l
    vodný zdroj pre individuálne zásobovanie13,73 Bq/l3,73 Bq/l
    minerálny prameň121,6 Bq/l21,6 Bq/l
    upravený prameň319,5 Bq/l8,00 Bq/l
    prameň25,94 Bq/l4,65 Bq/l

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    63 vrtov v pásme 3 km, z toho 14 hydrogeologických a 49 ostatných; s číslom archívnej správy 63.

    Hĺbky vrtov

    • legfeljebb 10 m58×
    • 10–30 m3×
    • 30–100 m0×
    • 100–300 m1×
    • nad 300 m1×

    Najbližšie vrty

    HelyszínFajMélységArchívna správaOd vody
    Olešnáúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou15,0 m31589 86Cb7.pdf10 m
    Olešnáúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou8,0 m14318 86Cb2.pdf10 m
    Pb-78inžiniersko-geologický2,0 m8613610 m
    Olešnáúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou8,9 m29107 86Cb8.pdf70 m
    Olešnáúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou5,8 m14318 86Cb1.pdf90 m
    S-2ložiskový210,0 m6471120 m
    S-1ložiskový693,7 m6471140 m
    S-2inžiniersko-geologický1,2 m85523180 m
    Pb-77inžiniersko-geologický2,5 m86136220 m
    L-4ložiskový0,5 m6471230 m
    L-1ložiskový3,0 m6471280 m
    L-3ložiskový2,5 m6471280 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ForrásFajVíz hőmérséklete (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 546,5 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Košariská – Turzovka630 m²––2,9 km

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy177×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny126×
    • Stabilizovaný48×
    • So stabilizovanými a potenciálnymi formami2×
    • Aktívny1×

    Súčasný stav

    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova66×
    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 00042×
    • SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S4×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Szervezetek és helyszín

    Ki kezeli a horgászvizeket és hol találhatók

    Szervezetek a vízfolyásonki kezeli a horgászvizeket, és milyen feltételek vannak ott ma

    1. Turzovka1 horgászvíz · 11 km26Olešnianka26

    További vízfolyások a közelben

    Vízgyűjtő: Vág