Cette page n'est traduite que partiellement. Les parties non traduites s'affichent en slovaque, la langue d'origine du site. Ouvrir l'original slovaque

Cours d'eau

Olešnianka

Bassin versant : VáhSalmonidés – zone à truite
parcours de pêche
1
longueur des parcours de pêche
11,0km
région
Région de Žilina

Au bord de l’eau en ce moment

Aujourd'hui sur le cours d'eau Olešnianka

Score des conditions de pêche, meilleur créneau de la journée et parcours de pêche selon les meilleures conditions

Moyenne des parcours de pêche du cours d'eau

Activité faible · moyenne d'un parcours de pêche

Le chiffre dans l'en-tête est une estimation pour le milieu du cours d'eau basée sur la météo et les mesures. La moyenne des parcours de pêche prend également en compte les données satellitaires, l'ombrage et la géologie de chaque parcours.

Meilleure plage horaire du jour

06:00–08:00

Olešnianka, score de la fenêtre 35.

Le score est une estimation des conditions en fonction de la météo, de l'eau et de l'environnement, et non une prévision de touches. Recalculé à 07:04.

Carte et parcours de pêche du cours d'eau

Tracé du cours d'eau et de ses parcours de pêche. Vous pouvez colorer la ligne selon les conditions du jour, la qualité ou tout autre paramètre.

Filtres détaillésrégion, district, lit, profondeur, ombrage, satellites, chimie de l’eau, pollution, poissons, géologie

1445parcours de pêche
Choisissez une catégorie pour affiner la sélection. À côté de chaque option, vous voyez combien de parcours de pêche restent.
Couleur de la carte
Chargement de la carte…

Déplacez la carte avec deux doigts. En plein écran, un doigt suffit.

    Profil altimétrique du cours d'eau

    Comment le cours d'eau descend vers l'aval : chute, pente et vitesse de l'eau.

    Bystrina Un ruisseau de montagne à forte pente, cascades et fond rocheux. L'eau est claire et froide ; la pêche exige une approche prudente.

    4005006007008009000 km5 km10 km
    Profil altimétrique du cours d'eau : de 844 à 453 m au-dessus du niveau de la mer sur 11,0 km.
    Parcours de pêche dans l'ordre du plus haut (à gauche) au plus bas. Il peut y avoir un tronçon sans parcours de pêche entre les parcours ; il n'est pas affiché.
    Point le plus haut
    844 m a.s.l.
    Point le plus bas
    429 m a.s.l.
    Chute des parcours de pêcheChuteLa différence d'altitude entre l'extrémité supérieure et inférieure du parcours de pêche en mètres. Plus la chute est grande sur une longueur courte, plus l'eau est rapide.
    415 m
    Pente moyennePente du cours d'eauChute par kilomètre en pour mille (‰, mètres par kilomètre). Jusqu'à 2 ‰, c'est une rivière de plaine lente, de 5 à 10 ‰ une rivière de piémont (ombre, truite), au-dessus de 10 ‰ un ruisseau rapide.
    38 ‰
    SinuositéSinuositéLa longueur du cours d'eau divisée par la distance en ligne directe entre ses extrémités. 1,0 est un cours d'eau droit ; au-dessus de 1,3, il méandre fortement. Les méandres créent des fosses sous les berges et des hauts-fonds dans les biefs intermédiaires.
    1,10

    Source : Open Topo Data (eudem25m), 4 nov. 2026. La pente et la chute sont approximatives et n'incluent que les sections des parcours de pêche.

    Terrain en 3D

    Chargement du modèle de terrain en 3D…

    Images historiques

    Évolution de l'environnement et de la nature de 2018 à 2024 : comment changent les berges, la végétation et le paysage autour de l'eau. Les images basculent automatiquement ; vous pouvez également les parcourir manuellement.

    Vue aérienne du cours d'eau Olešnianka de 2018
    2018imagé 18 sept. 2018
    Vue aérienne du cours d'eau Olešnianka de 2021
    2021imagé 19 juin 2021
    Vue aérienne du cours d'eau Olešnianka de 2024
    2024imagé 24 août 2024

    Mosaïque orthophotographique de la Slovaquie © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. L'année et le jour de la prise de vue dépendent de l'emplacement, de sorte que les différentes années peuvent différer selon la saison et la météo.

    Pollution de l'eau sur le cours d'eau Olešnianka

    Qualité de l’eau selon le SHMÚ, stations d’épuration près des parcours de pêche et eaux souterraines environnantes

    Eaux souterraines : valeurs mesuréesvaleur typique des stations à moins de 10 km, 2025

    1 sur 1 parcours de pêche avec mesures présente à proximité une eau souterraine dépassant la limite pour au moins un indicateur.

    • substances nocives au-dessus de la norme sur au moins une station (métaux, pesticides, PFAS, solvants)1

    Source : SHMÚ (annuaires de la qualité des eaux de surface et souterraines), registre des stations d’épuration du VÚVH et EEA. Un point de mesure du SHMÚ est rattaché à un parcours de pêche d’après le nom identique du cours d’eau et la distance ; l’annuaire énumère les points qui n’ont pas respecté la norme, de sorte qu’un point absent ne prouve pas que l’eau soit propre.

    Geológia a geochémia toku Olešnianka

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 11 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek50 % čiary vody

    50 % pieskovce a zlepence

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 7,6modelový odhad

    typ vody Ca–HCO₃

    Mineralizácia 154 mg/l, mäkká voda (4,8 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    0 de 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Kadmium 0,594 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 88. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 km2 km35 °C55 °C

    Teplo pod nohami

    35°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 58 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 55 °C (prírastok 20 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    45nGy/h dávkový príkon

    15. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    0objektov do 3 km

    V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.

    Zlato v riečnom sedimente

    0vzoriek so zlatom

    11 rudných minerálov v sedimente

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Stopové prvky vo vode toku

    2 de 7ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Selén 1,20 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 96. percentil (ľavostranný prítok Olešnianky pod objektom JRD (hnojisko)).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    63vrtov do 3 km

    327 rozborov vody v okolí

    Z toho 63 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    Geotermálna energia

    –

    4 zdroje geotermálnych a minerálnych vôd do 10 km.

    Environmentálne záťaže a skládky

    1lokalít do 3 km

    1 skládka

    V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.

    Ložiská a rudné výskyty

    19záznamov do 5 km

    19 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    177plôch do 3 km

    1 aktívnych

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek50%SR 72 %
    • Pieskovce a zlepence50%SR 1,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér50%
    • flyš50%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaPoints
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív2×
    flyšpaleocén – eocénpodmenilitové súvrstvie1×
    flyšmladšia krieda – paleocénistebnianske súvrstvie1×

    Kvartérny pokryv

    • fluviálne sedimenty nív100%SR 68 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu2,7m
    • 2 – 567%SR 48 %
    • 0 – 233%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické jednotky

    • MAGURSKÝ PRÍKROV100%SR 34 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (pohorie)100%SR 60 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • stredný zdvih100%SR 32 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 4 z 4 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Zlepence100%SR 0,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Zlepence; Nero)100%SR 0,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • paleogén a kvartér povodia Kysuce100%SR 2,7 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Acidité de l'eau

    pH 7,56typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Dureté de l'eau

    4,8°dH, mäkká

    Súčet vápnika a horčíka (0,86 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    154mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • DraslíkK1,95 mg/l30. percentil
    • SodiumNa5,10 mg/l28. percentil
    • ChloruresCl3,58 mg/l24. percentil
    • SulfatesSO423,8 mg/l23. percentil
    • CalciumCa26,8 mg/l16. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO384,7 mg/l15. percentil
    • FluoruresF0,0564 mg/l13. percentil
    • MagnésiumMg4,72 mg/l9. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • AmóniumNH40,113 mg/l51. percentil
    • FosforečnanyPO40,0860 mg/l40. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK2,25 mg/l26. percentil
    • NitratesNO32,33 mg/l10. percentil

    Métaux

    • ZincZn16,5 μg/l82. percentil
    • FerFe0,234 mg/l78. percentil
    • AluminiumAl41,7 μg/l38. percentil
    • ManganèseMn10,2 μg/l21. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • CadmiumCd0,594 mg/kg88. percentil
    • CobaltCo11,4 mg/kg83. percentil
    • NickelNi35,2 mg/kg82. percentil
    • ZincZn143 mg/kg78. percentil
    • ChromeCr89,1 mg/kg73. percentil
    • PlombPb19,1 mg/kg67. percentil
    • CínSn3,15 mg/kg66. percentil
    • VanadiumV69,4 mg/kg53. percentil
    • ArsenicAs6,35 mg/kg46. percentil
    • SéléniumSe0,227 mg/kg45. percentil
    • CuivreCu22,0 mg/kg42. percentil
    • MercureHg0,0880 mg/kg42. percentil
    • BizmutBi0,197 mg/kg41. percentil
    • MolybdèneMo0,267 mg/kg27. percentil
    • AntimoineSb0,268 mg/kg7. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • DraslíkK1,79 %85. percentil
    • ManganèseMn938 mg/kg60. percentil
    • AluminiumAl5,64 %50. percentil
    • FerFe2,58 %44. percentil
    • TitánTi4 236 mg/kg41. percentil
    • SodiumNa0,714 %20. percentil
    • PhosphoreP604 mg/kg19. percentil
    • CalciumCa0,949 %12. percentil
    • MagnésiumMg0,558 %9. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • ZirkónZr639 mg/kg95. percentil
    • RubídiumRb117 mg/kg92. percentil
    • LítiumLi39,6 mg/kg87. percentil
    • CérCe74,3 mg/kg86. percentil
    • BérylliumBe2,03 mg/kg84. percentil
    • BáriumBa550 mg/kg80. percentil
    • YtriumY32,7 mg/kg74. percentil
    • BoreB68,5 mg/kg72. percentil
    • GáliumGa14,1 mg/kg50. percentil
    • StronciumSr101 mg/kg14. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    45nGy/h vo vzduchu

    rozsah 41 až 50 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh6,76 ppm25. percentil
    • Potassium (K)K1,21 %22. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,17 ppm13. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 km2 km35 °C55 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    35 / 55 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 20 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 58 mW/m².

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Košariská – Turzovka – nijaký (2,9 km od vody)a1 (6,5 km od vody)a1 (8,6 km od vody)a1 (9,0 km od vody)a1 (9,3 km od vody)Staškov – zemný plyn (70 m od vody)Olešná č. 3 – štrkopiesky (80 m od vody)Olešná č. 5 – U Kožákov – stavebný kameň – pieskovec (90 m od vody)Olešná č. 2 – štrkopiesky (100 m od vody)Olešná č. 4 – Jelitov – stavebný kameň – pieskovec (130 m od vody)Olešná č. 1 – stavebný kameň – pieskovec (430 m od vody)Staškov č. 1 – stavebný piesok – pieskovec (2,1 km od vody)Staškov č. 2 – tehliarske suroviny (2,2 km od vody)Raková č. 1 – štrkopiesky (2,9 km od vody)Klokočov – Klín č. 2 – stavebný kameň – pieskovec, drobový zlep (3,4 km od vody)Klokočov – Vrch Predmier č. 1 – stavebný kameň – pieskovec (3,5 km od vody)Klokočov – Au rudy, Ag rudy (3,5 km od vody)Raková č. 2 – U Korchana – stavebný kameň – pieskovec (3,8 km od vody)Klokočov č. 6 – štrkopiesky (4,2 km od vody)Do Škerov – Klokočov č. 2 – stavebný piesok – pieskovec (4,3 km od vody)Turzovka č. 7 – štrkopiesky (4,5 km od vody)Turzovka č. 10 – štrkopiesky (4,8 km od vody)Turzovka č. 9 – Predmier – stavebný kameň – pieskovec (4,8 km od vody)Turzovka č. 8 – Predmier – stavebný kameň – pieskovec (5,0 km od vody)BADZGONOVIA – Zosuvy (50 m od vody)OLESNA – Zosuvy (80 m od vody)KLOKOCOV – Zosuvy (90 m od vody)– Zosuvy (110 m od vody)OLESNA – Zosuvy (110 m od vody)OLESNA – Zosuvy (180 m od vody)OLESNA – Zosuvy (180 m od vody)BAZGERKA – Zosuvy (200 m od vody)OLESNA – Zosuvy (220 m od vody)STASKOV – Zosuvy (220 m od vody)OLESNA – Zosuvy (230 m od vody)– Zosuvy (240 m od vody)OLESNA – Zosuvy (240 m od vody)– Zosuvy (250 m od vody)HLAVICA – Zosuvy (270 m od vody)– Zosuvy (280 m od vody)– Zosuvy (320 m od vody)OLESNA – Zosuvy (350 m od vody)OLESNA – Zosuvy (360 m od vody)OLESNA – Zosuvy (360 m od vody)OLESNA – Zosuvy (370 m od vody)– Zosuvy (370 m od vody)BADZGONOVIA – Zosuvy (380 m od vody)OLESNA JELITOV – Zosuvy (400 m od vody)OLESNA – Zosuvy (410 m od vody)HLAVICA – Zosuvy (430 m od vody)KLOKOCOV – Zosuvy (430 m od vody)BAZGERKA – Zosuvy (450 m od vody)HLAVICA – Zosuvy (460 m od vody)– Zosuvy (490 m od vody)– Zosuvy (500 m od vody)– Zosuvy (510 m od vody)HLAVICA – Zosuvy (560 m od vody)– Zosuvy (580 m od vody)– Zosuvy (580 m od vody)– Zosuvy (610 m od vody)– Zosuvy (620 m od vody)– Zosuvy (630 m od vody)– Zosuvy (660 m od vody)PODVYSOKA – Zosuvy (660 m od vody)OLESNA – Zosuvy (680 m od vody)OLESNA – Zosuvy (690 m od vody)– Zosuvy (700 m od vody)KUCHRISKA – Zosuvy (730 m od vody)OLESNA – Zosuvy (760 m od vody)– Zosuvy (760 m od vody)– Zosuvy (780 m od vody)KLOKOCA – Zosuvy (790 m od vody)OLESNA – Zosuvy (790 m od vody)– Zosuvy (800 m od vody)PRACHNARI – Zosuvy (800 m od vody)– Zosuvy (860 m od vody)– Zosuvy (860 m od vody)OLESNA – Zosuvy (860 m od vody)STASKOV – Zosuvy (870 m od vody)– Zosuvy (890 m od vody)– Zosuvy (950 m od vody)KLOKOCOV – Zosuvy (950 m od vody)– Zosuvy (950 m od vody)OLESNA – Zosuvy (960 m od vody)– Zosuvy (980 m od vody)HLAVICA – Zosuvy (1,0 km od vody)– Zosuvy (1,0 km od vody)BAHANA – Zosuvy (1,0 km od vody)– Zosuvy (1,0 km od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)STASKOV – Zosuvy (1,1 km od vody)KUCHRISKA – Zosuvy (1,1 km od vody)KLOKOCA – Zosuvy (1,1 km od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)KLOKOCOV – Zosuvy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)STASKOV – Zosuvy (1,3 km od vody)OLESNA – Zosuvy (1,3 km od vody)– Zosuvy (1,3 km od vody)– Zosuvy (1,3 km od vody)– Zosuvy (1,4 km od vody)Olešná – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (10 m od vody)Olešná – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (10 m od vody)Olešná – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (70 m od vody)Olešná – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (90 m od vody)Podvysoká – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (870 m od vody)Staškov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,2 km od vody)Staškov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,4 km od vody)Turzovka – Podvysoká – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,5 km od vody)Podvysoká – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,4 km od vody)Zákopčie – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,7 km od vody)Turzovka – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,9 km od vody)Podvysoká – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,9 km od vody)Podvysoká – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (3,0 km od vody)Podvysoká – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (3,0 km od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • SéléniumSevysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1,20 μg/lmedián 1,00 μg/l15 vzoriek47 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: ľavostranný prítok Olešnianky pod objektom JRD (hnojisko), 1997, 220 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CuivreCuvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 9,50 μg/lmedián 2,80 μg/l15 vzoriek13 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: pravostranný prítok Kysuce v obci Staškov, 1997, 220 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromeCrzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 2,60 μg/l15 vzoriek

      Najvyššia hodnota: ľavostranný prítok Olešnianky pod objektom JRD (hnojisko), 1997, 220 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimoineSbzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,500 μg/l15 vzoriek87 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Olešňanky, potok, 1997, 350 m od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • PlombPbmierne zvýšená
      najvyššie 3,00 μg/lmedián 2,50 μg/l15 vzoriek93 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: ľavostranný prítok Olešnianky pod objektom JRD (hnojisko), 1997, 220 m od vody. Porovnanie: 87. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CadmiumCdmierne zvýšená
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l15 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Kysuca, 970 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenicAsbežná hodnota
      najvyššie 1,90 μg/lmedián 0,700 μg/l15 vzoriek27 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: pravostranný prítok Olešnianky v obci Olešná, 1997, 710 m od vody. Porovnanie: 73. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Anatas (TiO₂)26 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)26 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)26 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)25 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Rutil (TiO₂)25 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)24 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Barit (BaSO₄)22 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)21 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)8 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Kasiterit (SnO₂)5 vzoriek, najviac 3 zŕn
    • Chalkopyrit (CuFeS₂)1 vzorka, najviac 1 zŕn

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)26 vzoriek, najviac 2815 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)26 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)26 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)21 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))14 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)13 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))10 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))10 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)6 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)4 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Sillimanit (Al₂SiO₅)4 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Kyanit (Al₂SiO₅)2 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Andaluzit (Al₂SiO₅)1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Kovy v podzemnej vode

    • PlombPbextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 13,6 μg/lmedián 1,00 μg/l25 vzoriek48 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 970 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MercureHgextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 1,80 μg/lmedián 0,100 μg/l25 vzoriek92 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 870 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLivysoká (horných 5 %)
      najvyššie 78,0 μg/lmedián 14,0 μg/l25 vzoriek8 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,0 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromeCrvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 0,250 μg/l25 vzoriek72 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,2 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CadmiumCdvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,700 μg/lmedián 0,250 μg/l25 vzoriek92 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 20 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AluminiumAlzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,0600 mg/lmedián 0,00500 mg/l25 vzoriek72 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 20 m od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SéléniumSezvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,500 μg/l25 vzoriek88 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 20 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CuivreCuzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 4,30 μg/lmedián 0,800 μg/l25 vzoriek

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 1,7 km od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimoineSbmierne zvýšená
      najvyššie 0,200 μg/lmedián 0,100 μg/l25 vzoriek96 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,5 km od vody. Porovnanie: 83. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ZincZnbežná hodnota
      najvyššie 92,0 μg/lmedián 7,00 μg/l25 vzoriek36 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,8 km od vody. Porovnanie: 67. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • FerFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l20 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,5 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenicAsnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l25 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,5 km od vody. Porovnanie: 38. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    studňa211,3 Bq/l6,19 Bq/l
    vodný zdroj pre individuálne zásobovanie13,73 Bq/l3,73 Bq/l
    minerálny prameň121,6 Bq/l21,6 Bq/l
    upravený prameň319,5 Bq/l8,00 Bq/l
    source25,94 Bq/l4,65 Bq/l

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    63 vrtov v pásme 3 km, z toho 14 hydrogeologických a 49 ostatných; s číslom archívnej správy 63.

    Hĺbky vrtov

    • jusqu'à 10 m58×
    • 10–30 m3×
    • 30–100 m0×
    • 100–300 m1×
    • nad 300 m1×

    Najbližšie vrty

    LieuEspèceProfondeurArchívna správaOd vody
    Olešnáúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou15,0 m31589 86Cb7.pdf10 m
    Olešnáúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou8,0 m14318 86Cb2.pdf10 m
    Pb-78inžiniersko-geologický2,0 m8613610 m
    Olešnáúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou8,9 m29107 86Cb8.pdf70 m
    Olešnáúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou5,8 m14318 86Cb1.pdf90 m
    S-2ložiskový210,0 m6471120 m
    S-1ložiskový693,7 m6471140 m
    S-2inžiniersko-geologický1,2 m85523180 m
    Pb-77inžiniersko-geologický2,5 m86136220 m
    L-4ložiskový0,5 m6471230 m
    L-1ložiskový3,0 m6471280 m
    L-3ložiskový2,5 m6471280 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    SourceEspèceTempérature de l’eau (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 546,5 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Košariská – Turzovka630 m²––2,9 km

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy177×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny126×
    • Stabilizovaný48×
    • So stabilizovanými a potenciálnymi formami2×
    • Aktívny1×

    Súčasný stav

    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova66×
    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 00042×
    • SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S4×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organisations et lieu

    Qui gère les parcours de pêche et où ils se trouvent

    Organisations sur le cours d'eauqui gère les parcours de pêche et quelles y sont les conditions aujourd'hui

    1. Turzovka1 parcours de pêche · 11 km33Olešnianka33

    Autres cours d'eau à proximité

    Bassin versant : Váh