Цю сторінку перекладено лише частково. Неперекладені частини показано словацькою — мовою оригіналу сайту. Відкрити словацький оригінал

Водотік

Стара Жітава

Басейн: ВагКоропові
ділянка
1
довжина ділянок
3,7km
край
Нітранський край
Аерофотознімок водотоку Стара Жітава з виділеною лінією
Синя лінія: проходження водотоку (орієнтовно). Ортофотомозаїка Словаччини © GKÚ Братислава, CC BY 4,0Карти Google

Зараз біля води

Сьогодні на водотоці Стара Жітава

Оцінка умов лову, найкраще вікно дня та рибальські ділянки за найкращими умовами

Середнє по рибальських ділянках водотоку

Низька активність · середнє значення по одній рибальській ділянці

Число в шапці є оцінкою для середини водотоку на основі погоди та вимірювань. Середнє значення рибальських ділянок також враховує супутникові дані, затінення та геологію кожної ділянки.

Найкраще вікно сьогодні

15:00–17:00

Стара Жітава, оцінка вікна 11.

Оцінка є прогнозом умов за погодою, водою та навколишнім середовищем, а не прогнозом клювання. Перераховано о 06:04.

Карта та рибальські ділянки водотоку

Перебіг водотоку та його рибальські ділянки. Колір ліній можна перемкнути на умови сьогодні, якість або будь-який інший параметр.

Докладні фільтрирегіон, район, русло, глибина, затінення, супутники, хімія води, забруднення, риби, геологія

1445ділянок
Виберіть категорію, щоб звузити добірку. Біля кожного варіанта видно, скільки ділянок залишиться.
Колір мапи
Завантаження мапи…

Рухайте мапу двома пальцями. У повноекранному режимі достатньо одного пальця.

    Висотний профіль водотоку

    Як падає водотік за течією: падіння, ухил та швидкість води.

    Повільний водотік Рівнинна річка зі спокійною течією, мілинами вздовж берегів та глибшими ямами на вигинах.

    1201211221231241251260 км1 км2 км3 км
    Висотний профіль водотоку: від 125 до 121 м н. р. м. на 3,7 км.
    Рибальські ділянки в порядку від найвищої (зліва) до найнижчої. Між рибальськими ділянками може бути ділянка без рибальської ділянки; вона не відображається.
    Найвища точка
    124 м н. р. м.
    Найнижча точка
    121 м н. р. м.
    Падіння рибальських ділянокПадінняРізниця висот між верхнім та нижнім кінцем рибальської ділянки в метрах. Чим більший падіння на коротшій довжині, тим швидша вода.
    3,1 м
    Середній ухилСхил водотокуПадіння на кілометр у проміле (‰, метри на кілометр). До 2 ‰ є повільна рівнинна річка, від 5 до 10 ‰ передгірна річка (хайріус, форель), понад 10 ‰ швидкий струмок.
    0,8 ‰
    ЗвивистістьСвивистістьДовжина водотоку, поділена на відстань по прямій між його кінцями. 1,0 є прямим водотоком, вище 1,3 сильно меандрує. Меандри утворюють ями під берегами та мілину на ділянках між ними.
    1,08

    Джерело: Open Topo Data (eudem25m), 4 лист. 2026. Ухил та падіння є орієнтовними, охоплюють лише ділянки рибальських ділянок.

    Рельєф у 3D

    Завантаження 3D моделі рельєфу…

    Історичні знімки

    Зміни навколишнього середовища та природи з 2017 по 2023 рік: як змінюються береги, рослинність і пейзаж навколо води. Знімки перемикаються автоматично, ви також можете гортати їх вручну.

    Аерофотознімок водотоку Стара Жітава за 2017 рік
    2017знято 20 лип. 2017
    Аерофотознімок водотоку Стара Жітава за 2020 рік
    2020знято 12 серп. 2020
    Аерофотознімок водотоку Стара Жітава за 2023 рік
    2023знято 20 трав. 2023

    Ортофотомозаїка Словаччини © GKÚ Братислава, NLC Зволен. Рік і день зйомки залежать від розташування, тому окремі роки можуть відрізнятися за сезоном та погодою.

    Забруднення води на водотоці Стара Жітава

    Якість води за SHMÚ, очисні споруди поблизу ділянок і ґрунтові води в околицях

    Ґрунтові води: виміряні значеннятипове значення зі станцій у межах 10 км, 2025

    1 з 1 рибальської ділянки з вимірюваннями має поблизу підземну воду зі значенням понад норму принаймні за одним показником.

    • шкідливі речовини вище норми принаймні на одній станції (метали, пестициди, PFAS, розчинники)1
    • іони амонію або нітрити вище норми принаймні на одній станції1
    • залізо від 1 мг/л1

    Джерело: SHMÚ (щорічники якості поверхневих і ґрунтових вод), реєстр очисних споруд VÚVH та EEA. Пункт вимірювання SHMÚ зіставляється з ділянкою за однаковою назвою водотоку та за відстанню; щорічник перелічує пункти, що не виконали норму, тому відсутність пункту не доводить чистоту води.

    Geológia a geochémia toku Stará Žitava

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 4 км čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek100 % čiary vody

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 7,9modelový odhad

    typ vody Ca–Mg–HCO₃

    Mineralizácia 773 mg/l, veľmi tvrdá voda (24,4 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    4 з 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Kadmium 2,28 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 95. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 км2 км55 °C95 °C

    Teplo pod nohami

    55°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 85 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 95 °C (prírastok 40 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    51nGy/h dávkový príkon

    58. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    0objektov do 3 km

    V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.

    Zlato v riečnom sedimente

    0vzoriek so zlatom

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Stopové prvky vo vode toku

    3 з 9ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Stroncium 4 500 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 100. percentil (ŽITAVA).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    138vrtov do 3 km

    205 rozborov vody v okolí

    Z toho 138 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    0 °C120

    Geotermálna energia

    80°C na ústí vrtu

    4 geotermálne vrty do 10 km

    Najteplejší: Podhájska – Po-1, výdatnosť 53,0 l/s, 6,3 km od vody.

    Environmentálne záťaže a skládky

    13lokalít do 3 km

    13 skládok

    V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.

    Ložiská a rudné výskyty

    6záznamov do 5 km

    2 ložiská, 4 rudné výskyty

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    0plôch do 3 km

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek100%SR 72 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér100%

    Najčastejšie horninové jednotky

    УтварВекЄдноткаБалів
    kvartérpleistocén – holocénfluviálne sedimenty: jemnozrnné a strednozrnné piesky až piesčité štrky v agradačných valoch1×

    Kvartérny pokryv

    • fluviálne sedimenty nív100%SR 68 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu13m
    • 10 – 15100%SR 7,1 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • НЕОАЛПІНСКЕ ТЕКТОНІЦКЕ ШТРУКТУРИ ЗАПАДНИХ КАРПАТ100%SR 84 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (nížinné pahorkatiny)100%SR 14 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • veľmi malý zdvih50%SR 6,4 %
    • veľmi veľký zdvih50%SR 2,3 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 1 z 2 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Hlavný hydrogeologický región

    • kvartér Nitry od mesta Nitra po Nové Zámky100%SR 1,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geotermálne útvary podzemných vôd

    • Centrálna depresia podunajskej panvy100%SR 21 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Кислотність води

    pH 7,94typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Жорсткість води

    24,4°dH, veľmi tvrdá

    Súčet vápnika a horčíka (4,37 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    773mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • ХлоридиЦл61,9 мг/л95. percentil
    • МагнійМґ44,1 мг/л93. percentil
    • ДраслікK9,98 мг/л92. percentil
    • СульфатиSO4114 мг/л91. percentil
    • НатрійНа31,8 мг/л91. percentil
    • КальційЦа102 мг/л88. percentil
    • ГидроґенуглічітаниHCO3363 мг/л88. percentil
    • ФторидиF0,176 мг/л74. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • НітратиNO336,3 мг/л95. percentil
    • ФосфоречнаниPO40,592 мг/л85. percentil
    • АмоніумNH40,214 мг/л70. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaХСК3,97 мг/л66. percentil

    Метали

    • ЦинкЗн19,9 μg/l86. percentil
    • МарганецьМн27,8 μg/l47. percentil
    • ЗалізоФе0,0909 мг/л45. percentil
    • АлюмінійАл49,4 μg/l43. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • КадмійЦд2,28 мг/кг95. percentil
    • ХромЦр195 мг/кг95. percentil
    • РтутьГґ2,12 мг/кг95. percentil
    • ЦинкЗн225 мг/кг91. percentil
    • АрсенАс17,7 мг/кг88. percentil
    • СеленСе0,476 мг/кг85. percentil
    • ЦінСн4,11 мг/кг83. percentil
    • МідьЦу37,3 мг/кг82. percentil
    • КобальтЦо10,9 мг/кг80. percentil
    • ОловоПб19,8 мг/кг69. percentil
    • ВанадійV69,1 мг/кг52. percentil
    • НікельНі24,4 мг/кг49. percentil
    • АнтимонСб0,552 мг/кг41. percentil
    • МолібденМо0,285 мг/кг31. percentil
    • БізмутБі0,167 мг/кг29. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • ФосфорP1 319 мг/кг88. percentil
    • КальційЦа3,13 %67. percentil
    • ЗалізоФе3,00 %66. percentil
    • АлюмінійАл6,13 %65. percentil
    • ДраслікK1,60 %64. percentil
    • ТітанТі4 677 мг/кг58. percentil
    • МагнійМґ0,972 %58. percentil
    • МарганецьМн871 мг/кг53. percentil
    • НатрійНа0,880 %53. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • СтронціумСр238 мг/кг94. percentil
    • ЦерЦе75,9 мг/кг88. percentil
    • ЛітіумЛі36,7 мг/кг81. percentil
    • БаріумБа534 мг/кг77. percentil
    • РубідіумРб97,1 мг/кг71. percentil
    • ИтріумY29,6 мг/кг61. percentil
    • БорB59,9 мг/кг48. percentil
    • БерилійБе1,37 мг/кг47. percentil
    • ҐаліумҐа12,6 мг/кг38. percentil
    • ЗірконЗр326 мг/кг26. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    51nGy/h vo vzduchu

    rozsah 51 až 52 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,66 ppm61. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh7,61 ppm58. percentil
    • Калій (K)K1,30 %50. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 км2 км55 °C95 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    55 / 95 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 40 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 85 mW/m².

    Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody

    • Centrálna depresia podunajskej panvy100%SR 21 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Priemerná januárová teplota-2,5°C
    • Priemerná júlová teplota20,0°C
    • Ročné zrážky590mm

    Klimatickogeografické typy

    • nížinná klíma100%SR 38 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Dolný Ohaj – občasný (170 m od vody)Hul – trvalý (620 m od vody)Uľany nad Žitavou – Úľany nad Žitavou – trvalý (770 m od vody)Hul – trvalý (1,1 km od vody)Hul – nijaký (1,5 km od vody)Uľany nad Žitavou – Úľany nad Žitavou – trvalý (1,5 km od vody)Vlkas – nijaký (1,8 km od vody)Mojzesovo – občasný (2,0 km od vody)Vlkas – nijaký (2,1 km od vody)Mojzesovo – občasný (2,4 km od vody)Nitriansky Hrádok – Šurany – trvalý (2,4 km od vody)Mojzesovo – nijaký (2,7 km od vody)Šurany – nijaký (2,9 km od vody)Šurany – GŠM-1 – nekúpeľný (3,6 km od vody)Komjatice – G-1 – nekúpeľný (6,2 km od vody)Podhájska – Po-1 – nekúpeľný (6,3 km od vody)Podhájska – GRP-1 – nekúpeľný (8,0 km od vody)GŠM-1 – k2 (3,4 km od vody)G-1 – l2 (6,9 km od vody)Po-1, GRP-1 – l5 (7,6 km od vody)a1 (6,3 km od vody)a1 (8,0 km od vody)Podhájska (8,0 km od vody)Mojzesovo – tehliarske suroviny (3,0 km od vody)Mojzesovo – tehliarske suroviny (3,0 km od vody)Úľany nad Žitavou – tehliarske suroviny (870 m od vody)Úľany nad Žitavou – tehliarske suroviny (1,2 km od vody)Hul – stavebný piesok – piesky (1,4 km od vody)Radava – stavebný piesok – piesky (4,2 km od vody)Hul – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (180 m od vody)Dolný Ohaj – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (460 m od vody)Úľany nad Žitavou-Vlkas – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (490 m od vody)Úľany nad Žitavou – pozorovací vrt SHMÚ (740 m od vody)Hul – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (790 m od vody)Dolný Oháj – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (800 m od vody)Dolný Ohaj – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (820 m od vody)Hul – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (940 m od vody)Hul-sever – pozorovací vrt SHMÚ (940 m od vody)Hul – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (990 m od vody)Komjatice – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,0 km od vody)Dolný Ohaj – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,1 km od vody)Dolný Ohaj – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,1 km od vody)Úľany nad Žitavou – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,1 km od vody)Uľany n/Žitavou – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,1 km od vody)Hul – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,3 km od vody)Hul – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,5 km od vody)Hul – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,5 km od vody)Mojzesovo – monitorovací vrt (1,8 km od vody)Dolný Ohaj – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,8 km od vody)Úľany nad Žitavou – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,9 km od vody)Hul – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,9 km od vody)Mojzesovo – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (2,0 km od vody)Hul – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,0 km od vody)Šurany – monitorovací vrt (2,2 km od vody)Šurany – monitorovací vrt (2,2 km od vody)Šurany – monitorovací vrt (2,3 km od vody)Šurany – monitorovací vrt (2,3 km od vody)Šurany – monitorovací vrt (2,3 km od vody)Šurany – monitorovací vrt (2,3 km od vody)Šurany – monitorovací vrt (2,4 km od vody)Šurany – monitorovací vrt (2,4 km od vody)Šurany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,4 km od vody)Šurany – monitorovací vrt (2,4 km od vody)Šurany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,4 km od vody)Šurany – monitorovací vrt (2,4 km od vody)Šurany – monitorovací vrt (2,4 km od vody)Šurany – monitorovací vrt (2,4 km od vody)Šurany – monitorovací vrt (2,4 km od vody)Šurany – monitorovací vrt (2,5 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (490 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (790 m od vody)vrt s prelivom – Hydrogeologické vrty (940 m od vody)monitorovanie hladiny podzemných vôd vo vrte – Hydrogeologické vrty (940 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,5 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,5 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,9 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,0 km od vody)vodomerná stanica s monitorovaním vodných stavov – Umelé hydrogeologicky významné objekty (2,4 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,6 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,8 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,9 km od vody)Úľany nad Žitavou, 800m SZ od K124 – vrt (340 m od vody)Hul, železničná stanica, 800m SZ od K138 – studňa (750 m od vody)Úľany nad Žitavou – vrt (780 m od vody)Úľany nad Žitavou, 1300m S od K123 – vrt (1,0 km od vody)Úľany nad Žitavou, 1400m VSV od K123 – vrt (1,1 km od vody)Hul, 1500m S od K138 – vrt (1,6 km od vody)Hul, 1600m V od K124 – vrt (1,8 km od vody)Vlkas, 300m ZJZ od K137 – studňa (2,3 km od vody)Malá Maňa-stanica, 1000m V od K134 – studňa (2,3 km od vody)Mojzesovo, 1000m ZSZ od K134 – vrt (2,5 km od vody)Vlkas, 850m JV od K137 – studňa (2,8 km od vody)2 км

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • СтронціумСрextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 4 500 μg/lmedián 4 500 μg/l1 vzorka

      Najvyššia hodnota: ŽITAVA, 2005, 80 m od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ХромЦрextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 600 μg/lmedián 1,00 μg/l3 vzorky67 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: ŽITAVA, 2005, 80 m od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ЛітіумЛіvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 50,0 μg/lmedián 35,0 μg/l2 vzorky

      Najvyššia hodnota: bez mena, 2010, 450 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • БаріумБаzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 103 μg/lmedián 86,5 μg/l2 vzorky

      Najvyššia hodnota: bez mena, 2010, 450 m od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • МідьЦуmierne zvýšená
      najvyššie 3,50 μg/lmedián 3,00 μg/l3 vzorky

      Najvyššia hodnota: ŽITAVA, 2005, 80 m od vody. Porovnanie: 83. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • АрсенАсmierne zvýšená
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 2,00 μg/l3 vzorky

      Najvyššia hodnota: bez mena, 2010, 450 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • КадмійЦдmierne zvýšená
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,150 μg/l3 vzorky67 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: ŽITAVA, 80 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • СеленСеnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l2 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: bez mena, 2010, 450 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ОловоПбnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: ŽITAVA, 2005, 80 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2bežná hodnota
      najvyššie 17,2 мг/лmedián 16,9 мг/л2 vzorky

      Najvyššia hodnota: bez mena, 2010, 640 m od vody. Porovnanie: 72. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Chemické typy vôd v okolí

    • Мґ-Ца-HCO34×
    • Ца-Мґ-HCO32×
    • Ца-Мґ-Цл-SO41×
    • Ца-Мґ-HCO3-SO41×
    • Мґ-Ца-Цл-HCO31×
    • Мґ-Ца-SO4-Цл-HCO31×
    • Ца-На-Мґ-HCO31×

    Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy

    • trieda H5×
    • trieda A2×
    • trieda D1×
    • trieda B1×
    • trieda F1×
    • trieda E1×

    Kovy v podzemnej vode

    • ЛітіумЛіextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 176 μg/lmedián 13,0 μg/l16 vzoriek6 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 750 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ЦинкЗнextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 5 258 μg/lmedián 232 μg/l16 vzoriek

      Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 1,1 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • КадмійЦдextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 2,40 μg/lmedián 0,250 μg/l16 vzoriek88 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 1,1 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • АрсенАсvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 9,50 μg/lmedián 0,750 μg/l16 vzoriek50 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 1,1 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ОловоПбvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 1,50 μg/l16 vzoriek13 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 1,5 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ХромЦрvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 4,10 μg/lmedián 1,85 μg/l16 vzoriek6 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 130 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • АнтимонСбzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,400 μg/lmedián 0,100 μg/l16 vzoriek63 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 1,1 km od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • МідьЦуmierne zvýšená
      najvyššie 3,60 μg/lmedián 1,75 μg/l16 vzoriek

      Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 1,0 km od vody. Porovnanie: 88. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • СеленСеmierne zvýšená
      najvyššie 1,50 μg/lmedián 0,500 μg/l16 vzoriek69 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,3 km od vody. Porovnanie: 88. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • АлюмінійАлmierne zvýšená
      najvyššie 0,0100 мг/лmedián 0,00500 мг/л16 vzoriek75 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 1,5 km od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ЗалізоФеbežná hodnota
      najvyššie 0,00500 мг/лmedián 0,00500 мг/л4 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 540 m od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • РтутьГґnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l16 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 1,5 km od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaВзоріекNajvyšší radónМедіан
    vrt s prelivom213,5 Bq/l9,11 Bq/l
    studňa312,1 Bq/l3,43 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Ložiská a dobývacie priestory

    ЛожіскоНерастStav a organizáciaOd vody
    Мойзесовоtehliarske surovinyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená3,0 км
    Мойзесовоtehliarske surovinyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená3,0 км

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    138 vrtov v pásme 3 km, z toho 49 hydrogeologických a 89 ostatných; s číslom archívnej správy 138.

    Hĺbky vrtov

    • до 10 м54×
    • 10–30 м56×
    • 30–100 м10×
    • 100–300 м11×
    • nad 300 m3×

    Najbližšie vrty

    ЛокаціяВидГлибинаArchívna správaOd vody
    Пб-123inžiniersko-geologický4,0 м8491860 м
    ŽZ-14inžiniersko-geologický2,1 м1224380 м
    ŽZ-6inžiniersko-geologický2,5 м1224390 м
    ŽZ-5inžiniersko-geologický2,6 м12243100 м
    ŽZ-29inžiniersko-geologický0,3 м12243100 м
    ŽZ-18inžiniersko-geologický1,5 м12243100 м
    ŽZ-17inžiniersko-geologický2,5 м12243110 м
    ŽZ-21inžiniersko-geologický2,0 м12243120 м
    ŽZ-8inžiniersko-geologický3,5 м12243120 м
    ŽZ-4inžiniersko-geologický1,6 м12243130 м
    ŽZ-25inžiniersko-geologický1,8 м12243130 м
    s.č.5inžiniersko-geologický13,0 м2601130 м

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    ВртТемператураВидатностьГлибинаChemický typ vodyВиужіваніеOd vody
    Шурани – GŠM-149 °C3,5 л/с1500 мНа-Цл-HCO3nevyužívaný3,6 км
    Комятіце – G-178 °C12,0 л/с1830 мНа-Ца-Цл-HCO3nevyužívaný6,2 км
    Подгайска – Пн-180 °C53,0 л/с1900 мНа-Цлvyužívaný6,3 км
    Подгайска – GRP-169 °C28,0 л/с1470 мНа-Цлnevyužívaný8,0 км

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ДжерелоВидТемпература води (°C)Видатность (л/с)ПочетNajbližší od vody
    GŠM-1geotermálna voda38 – 555 – 1513,4 км
    kategória a1minerálna voda< 15< 526,3 км
    G-1geotermálna voda55 – 805 – 1516,9 км
    Пн-1, GRP-1geotermálna voda55 – 80> 5017,6 км
    kategória Podhájskatermálne kúpalisko––18,0 км

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Skládky odpadov

    СкладкаПлохаRok vznikuМоніторованіеOd vody
    Долни Огай1 000 м²1985–170 м
    Гул22 000 м²1970–620 м
    Уляни над Жітавоу – Уляни над Жітавоу600 м²1970–770 м
    Гул1 000 м²1970–1,1 км
    Гул1 500 м²1970–1,5 км
    Уляни над Жітавоу – Уляни над Жітавоу6 000 м²1980–1,5 км
    Влкас600 м²1960–1,8 км
    Мойзесово8 000 м²1980–2,0 км

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Перцентіл. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Шліхи. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Методіке.

    Організації та локація

    Хто керує рибальськими ділянками і де вони розташовані

    Організації на водотоціхто управляє рибальськими ділянками і які там сьогодні умови

    1. Шурани1 рибальська ділянка · 3,7 км9Стара Жітава9

    Інші водотоки поблизу

    Басейн: Ваг