Esta página solo está traducida en parte. Las partes sin traducir se muestran en eslovaco, el idioma original del sitio. Abrir el original en eslovaco

Curso de agua

Stará Žitava

Cuenca: VáhCiprínido
coto de pesca
1
longitud de los cotos de pesca
3,7km
región
Región de Nitra
Imagen aérea del curso de agua Stará Žitava con la línea resaltada
Línea azul: trazado del curso de agua (aproximado). Ortofotomosaico de Eslovaquia © GKÚ Bratislava, CC BY 4,0Google Maps

Ahora junto al agua

Hoy en el curso de agua Stará Žitava

Puntuación de condiciones de pesca, la mejor ventana del día y cotos de pesca desde las mejores condiciones

Promedio de los cotos de pesca del curso de agua

Actividad baja · promedio de un coto de pesca

El número de la cabecera es una estimación para el centro del curso de agua basada en el tiempo y las mediciones. El promedio de los cotos de pesca también cuenta con datos de satélite, sombreado y geología de cada coto.

Mejor franja horaria de hoy

15:00–17:00

Stará Žitava, puntuación de la ventana 11.

La puntuación es una estimación de las condiciones según el tiempo, el agua y el entorno, no una previsión de picadas. Recalculado a las 05:04.

Mapa y cotos de pesca del curso de agua

Trazado del curso de agua y sus cotos de pesca. Puedes cambiar el color de la línea a las condiciones de hoy, la calidad o cualquier otro parámetro.

Filtros detalladosregión, distrito, lecho, profundidad, sombra, satélites, química del agua, contaminación, peces, geología

1445cotos de pesca
Elige una categoría para acotar la selección. Junto a cada opción verás cuántos cotos de pesca quedan.
Color del mapa
Cargando el mapa…

Mueve el mapa con dos dedos. En pantalla completa basta con uno.

    Perfil de elevación del curso de agua

    Cómo desciende el curso de agua aguas abajo: caída, pendiente y velocidad del agua.

    Curso de agua lento Un río de llanura con corriente tranquila, zonas someras en las orillas y pozas más profundas en las curvas.

    1201211221231241251260 km1 km2 km3 km
    Perfil de elevación del curso de agua: de 125 a 121 m s. n. m. en 3,7 km.
    Cotos de pesca en orden del más alto (izquierda) al más bajo. Puede haber un tramo sin coto de pesca entre los cotos; no se muestra.
    Punto más alto
    124 m a.s.l.
    Punto más bajo
    121 m a.s.l.
    Caída de los cotos de pescaCaídaLa diferencia de altitud entre el extremo superior y el inferior del coto de pesca en metros. Cuanto mayor sea la caída en una longitud más corta, más rápida será el agua.
    3,1 m
    Pendiente mediaPendiente del curso de aguaCaída por kilómetro en por mil (‰, metros por kilómetro). Hasta 2 ‰ es un río de llanura lento, de 5 a 10 ‰ un río de piedemonte (tímalo, trucha), por encima de 10 ‰ un arroyo rápido.
    0,8 ‰
    SinuosidadSinuosidadLa longitud del curso de agua dividida por la distancia en línea recta entre sus extremos. 1,0 es un curso de agua recto; por encima de 1,3 meandrea fuertemente. Los meandros crean pozas bajo las orillas y bajios en los tramos intermedios.
    1,08

    Fuente: Open Topo Data (eudem25m), 4 nov 2026. La pendiente y la caída son aproximadas y solo incluyen los tramos de los cotos de pesca.

    Terreno en 3D

    Cargando el modelo de terreno 3D…

    Imágenes históricas

    Evolución del entorno y la naturaleza de 2017 a 2023: cómo cambian las orillas, la vegetación y el paisaje alrededor del agua. Las imágenes cambian automáticamente; también puedes explorarlas manualmente.

    Imagen aérea del curso de agua Stará Žitava de 2017
    2017fotografiado 20 jul 2017
    Imagen aérea del curso de agua Stará Žitava de 2020
    2020fotografiado 12 ago 2020
    Imagen aérea del curso de agua Stará Žitava de 2023
    2023fotografiado 20 may 2023

    Ortofotomosaico de Eslovaquia © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. El año y el día de las imágenes dependen de la ubicación, por lo que los distintos años pueden diferir en la estación y el clima.

    Contaminación del agua en el curso de agua Stará Žitava

    Calidad del agua según el SHMÚ, depuradoras cerca de los cotos de pesca y aguas subterráneas del entorno

    Aguas subterráneas: valores medidosvalor típico de estaciones a menos de 10 km, 2025

    1 de 1 coto de pesca con mediciones tiene agua subterránea cercana con un valor superior al límite en al menos un indicador.

    • sustancias nocivas por encima de la norma en al menos una estación (metales, pesticidas, PFAS, disolventes)1
    • amonio o nitritos por encima de la norma en al menos una estación1
    • hierro a partir de 1 mg/l1

    Fuente: SHMÚ (anuarios de calidad de las aguas superficiales y subterráneas), registro de depuradoras del VÚVH y EEA. Un punto de medición del SHMÚ se asigna a un coto de pesca por el mismo nombre del curso de agua y por distancia; el anuario enumera los puntos que no cumplieron la norma, por lo que la ausencia de un punto no prueba que el agua esté limpia.

    Geológia a geochémia toku Stará Žitava

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 4 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek100 % čiary vody

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 7,9modelový odhad

    typ vody Ca–Mg–HCO₃

    Mineralizácia 773 mg/l, veľmi tvrdá voda (24,4 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    4 de 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Kadmium 2,28 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 95. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 km2 km55 °C95 °C

    Teplo pod nohami

    55°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 85 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 95 °C (prírastok 40 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    51nGy/h dávkový príkon

    58. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    0objektov do 3 km

    V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.

    Zlato v riečnom sedimente

    0vzoriek so zlatom

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Stopové prvky vo vode toku

    3 de 9ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Stroncium 4 500 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 100. percentil (ŽITAVA).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    138vrtov do 3 km

    205 rozborov vody v okolí

    Z toho 138 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    0 °C120

    Geotermálna energia

    80°C na ústí vrtu

    4 geotermálne vrty do 10 km

    Najteplejší: Podhájska – Po-1, výdatnosť 53,0 l/s, 6,3 km od vody.

    Environmentálne záťaže a skládky

    13lokalít do 3 km

    13 skládok

    V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.

    Ložiská a rudné výskyty

    6záznamov do 5 km

    2 ložiská, 4 rudné výskyty

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    0plôch do 3 km

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek100%SR 72 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér100%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaPuntos
    kvartérpleistocén – holocénfluviálne sedimenty: jemnozrnné a strednozrnné piesky až piesčité štrky v agradačných valoch1×

    Kvartérny pokryv

    • fluviálne sedimenty nív100%SR 68 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu13m
    • 10 – 15100%SR 7,1 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (nížinné pahorkatiny)100%SR 14 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • veľmi malý zdvih50%SR 6,4 %
    • veľmi veľký zdvih50%SR 2,3 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 1 z 2 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Hlavný hydrogeologický región

    • kvartér Nitry od mesta Nitra po Nové Zámky100%SR 1,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geotermálne útvary podzemných vôd

    • Centrálna depresia podunajskej panvy100%SR 21 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Acidez del agua

    pH 7,94typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Dureza del agua

    24,4°dH, veľmi tvrdá

    Súčet vápnika a horčíka (4,37 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    773mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • ClorurosCl61,9 mg/l95. percentil
    • MagnesioMg44,1 mg/l93. percentil
    • DraslíkK9,98 mg/l92. percentil
    • SulfatosSO4114 mg/l91. percentil
    • SodioNa31,8 mg/l91. percentil
    • CalcioCa102 mg/l88. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO3363 mg/l88. percentil
    • FluorurosF0,176 mg/l74. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • NitratosNO336,3 mg/l95. percentil
    • FosforečnanyPO40,592 mg/l85. percentil
    • AmóniumNH40,214 mg/l70. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK3,97 mg/l66. percentil

    Metales

    • CincZn19,9 μg/l86. percentil
    • ManganesoMn27,8 μg/l47. percentil
    • HierroFe0,0909 mg/l45. percentil
    • AluminioAl49,4 μg/l43. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • CadmioCd2,28 mg/kg95. percentil
    • CromoCr195 mg/kg95. percentil
    • MercurioHg2,12 mg/kg95. percentil
    • CincZn225 mg/kg91. percentil
    • ArsénicoAs17,7 mg/kg88. percentil
    • SelenioSe0,476 mg/kg85. percentil
    • CínSn4,11 mg/kg83. percentil
    • CobreCu37,3 mg/kg82. percentil
    • CobaltoCo10,9 mg/kg80. percentil
    • PlomoPb19,8 mg/kg69. percentil
    • VanadioV69,1 mg/kg52. percentil
    • NíquelNi24,4 mg/kg49. percentil
    • AntimonioSb0,552 mg/kg41. percentil
    • MolibdenoMo0,285 mg/kg31. percentil
    • BizmutBi0,167 mg/kg29. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • FósforoP1319 mg/kg88. percentil
    • CalcioCa3,13 %67. percentil
    • HierroFe3,00 %66. percentil
    • AluminioAl6,13 %65. percentil
    • DraslíkK1,60 %64. percentil
    • TitánTi4677 mg/kg58. percentil
    • MagnesioMg0,972 %58. percentil
    • ManganesoMn871 mg/kg53. percentil
    • SodioNa0,880 %53. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • StronciumSr238 mg/kg94. percentil
    • CérCe75,9 mg/kg88. percentil
    • LítiumLi36,7 mg/kg81. percentil
    • BáriumBa534 mg/kg77. percentil
    • RubídiumRb97,1 mg/kg71. percentil
    • YtriumY29,6 mg/kg61. percentil
    • BoroB59,9 mg/kg48. percentil
    • BerilioBe1,37 mg/kg47. percentil
    • GáliumGa12,6 mg/kg38. percentil
    • ZirkónZr326 mg/kg26. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    51nGy/h vo vzduchu

    rozsah 51 až 52 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,66 ppm61. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh7,61 ppm58. percentil
    • Potasio (K)K1,30 %50. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 km2 km55 °C95 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    55 / 95 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 40 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 85 mW/m².

    Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody

    • Centrálna depresia podunajskej panvy100%SR 21 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Priemerná januárová teplota-2,5°C
    • Priemerná júlová teplota20,0°C
    • Ročné zrážky590mm

    Klimatickogeografické typy

    • nížinná klíma100%SR 38 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Dolný Ohaj – občasný (170 m od vody)Hul – trvalý (620 m od vody)Uľany nad Žitavou – Úľany nad Žitavou – trvalý (770 m od vody)Hul – trvalý (1,1 km od vody)Hul – nijaký (1,5 km od vody)Uľany nad Žitavou – Úľany nad Žitavou – trvalý (1,5 km od vody)Vlkas – nijaký (1,8 km od vody)Mojzesovo – občasný (2,0 km od vody)Vlkas – nijaký (2,1 km od vody)Mojzesovo – občasný (2,4 km od vody)Nitriansky Hrádok – Šurany – trvalý (2,4 km od vody)Mojzesovo – nijaký (2,7 km od vody)Šurany – nijaký (2,9 km od vody)Šurany – GŠM-1 – nekúpeľný (3,6 km od vody)Komjatice – G-1 – nekúpeľný (6,2 km od vody)Podhájska – Po-1 – nekúpeľný (6,3 km od vody)Podhájska – GRP-1 – nekúpeľný (8,0 km od vody)GŠM-1 – k2 (3,4 km od vody)G-1 – l2 (6,9 km od vody)Po-1, GRP-1 – l5 (7,6 km od vody)a1 (6,3 km od vody)a1 (8,0 km od vody)Podhájska (8,0 km od vody)Mojzesovo – tehliarske suroviny (3,0 km od vody)Mojzesovo – tehliarske suroviny (3,0 km od vody)Úľany nad Žitavou – tehliarske suroviny (870 m od vody)Úľany nad Žitavou – tehliarske suroviny (1,2 km od vody)Hul – stavebný piesok – piesky (1,4 km od vody)Radava – stavebný piesok – piesky (4,2 km od vody)Hul – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (180 m od vody)Dolný Ohaj – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (460 m od vody)Úľany nad Žitavou-Vlkas – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (490 m od vody)Úľany nad Žitavou – pozorovací vrt SHMÚ (740 m od vody)Hul – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (790 m od vody)Dolný Oháj – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (800 m od vody)Dolný Ohaj – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (820 m od vody)Hul – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (940 m od vody)Hul-sever – pozorovací vrt SHMÚ (940 m od vody)Hul – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (990 m od vody)Komjatice – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,0 km od vody)Dolný Ohaj – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,1 km od vody)Dolný Ohaj – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,1 km od vody)Úľany nad Žitavou – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,1 km od vody)Uľany n/Žitavou – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,1 km od vody)Hul – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,3 km od vody)Hul – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,5 km od vody)Hul – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,5 km od vody)Mojzesovo – monitorovací vrt (1,8 km od vody)Dolný Ohaj – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,8 km od vody)Úľany nad Žitavou – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,9 km od vody)Hul – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,9 km od vody)Mojzesovo – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (2,0 km od vody)Hul – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,0 km od vody)Šurany – monitorovací vrt (2,2 km od vody)Šurany – monitorovací vrt (2,2 km od vody)Šurany – monitorovací vrt (2,3 km od vody)Šurany – monitorovací vrt (2,3 km od vody)Šurany – monitorovací vrt (2,3 km od vody)Šurany – monitorovací vrt (2,3 km od vody)Šurany – monitorovací vrt (2,4 km od vody)Šurany – monitorovací vrt (2,4 km od vody)Šurany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,4 km od vody)Šurany – monitorovací vrt (2,4 km od vody)Šurany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,4 km od vody)Šurany – monitorovací vrt (2,4 km od vody)Šurany – monitorovací vrt (2,4 km od vody)Šurany – monitorovací vrt (2,4 km od vody)Šurany – monitorovací vrt (2,4 km od vody)Šurany – monitorovací vrt (2,5 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (490 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (790 m od vody)vrt s prelivom – Hydrogeologické vrty (940 m od vody)monitorovanie hladiny podzemných vôd vo vrte – Hydrogeologické vrty (940 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,5 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,5 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,9 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,0 km od vody)vodomerná stanica s monitorovaním vodných stavov – Umelé hydrogeologicky významné objekty (2,4 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,6 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,8 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,9 km od vody)Úľany nad Žitavou, 800m SZ od K124 – vrt (340 m od vody)Hul, železničná stanica, 800m SZ od K138 – studňa (750 m od vody)Úľany nad Žitavou – vrt (780 m od vody)Úľany nad Žitavou, 1300m S od K123 – vrt (1,0 km od vody)Úľany nad Žitavou, 1400m VSV od K123 – vrt (1,1 km od vody)Hul, 1500m S od K138 – vrt (1,6 km od vody)Hul, 1600m V od K124 – vrt (1,8 km od vody)Vlkas, 300m ZJZ od K137 – studňa (2,3 km od vody)Malá Maňa-stanica, 1000m V od K134 – studňa (2,3 km od vody)Mojzesovo, 1000m ZSZ od K134 – vrt (2,5 km od vody)Vlkas, 850m JV od K137 – studňa (2,8 km od vody)2 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • StronciumSrextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 4 500 μg/lmedián 4 500 μg/l1 vzorka

      Najvyššia hodnota: ŽITAVA, 2005, 80 m od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CromoCrextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 600 μg/lmedián 1,00 μg/l3 vzorky67 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: ŽITAVA, 2005, 80 m od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLivysoká (horných 5 %)
      najvyššie 50,0 μg/lmedián 35,0 μg/l2 vzorky

      Najvyššia hodnota: bez mena, 2010, 450 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBazvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 103 μg/lmedián 86,5 μg/l2 vzorky

      Najvyššia hodnota: bez mena, 2010, 450 m od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CobreCumierne zvýšená
      najvyššie 3,50 μg/lmedián 3,00 μg/l3 vzorky

      Najvyššia hodnota: ŽITAVA, 2005, 80 m od vody. Porovnanie: 83. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsénicoAsmierne zvýšená
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 2,00 μg/l3 vzorky

      Najvyššia hodnota: bez mena, 2010, 450 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CadmioCdmierne zvýšená
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,150 μg/l3 vzorky67 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: ŽITAVA, 80 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenioSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l2 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: bez mena, 2010, 450 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • PlomoPbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: ŽITAVA, 2005, 80 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2bežná hodnota
      najvyššie 17,2 mg/lmedián 16,9 mg/l2 vzorky

      Najvyššia hodnota: bez mena, 2010, 640 m od vody. Porovnanie: 72. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Chemické typy vôd v okolí

    • Mg-Ca-HCO34×
    • Ca-Mg-HCO32×
    • Ca-Mg-Cl-SO41×
    • Ca-Mg-HCO3-SO41×
    • Mg-Ca-Cl-HCO31×
    • Mg-Ca-SO4-Cl-HCO31×
    • Ca-Na-Mg-HCO31×

    Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy

    • trieda H5×
    • trieda A2×
    • trieda D1×
    • trieda B1×
    • trieda F1×
    • trieda E1×

    Kovy v podzemnej vode

    • LítiumLiextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 176 μg/lmedián 13,0 μg/l16 vzoriek6 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 750 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CincZnextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 5 258 μg/lmedián 232 μg/l16 vzoriek

      Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 1,1 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CadmioCdextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 2,40 μg/lmedián 0,250 μg/l16 vzoriek88 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 1,1 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsénicoAsvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 9,50 μg/lmedián 0,750 μg/l16 vzoriek50 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 1,1 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • PlomoPbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 1,50 μg/l16 vzoriek13 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 1,5 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CromoCrvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 4,10 μg/lmedián 1,85 μg/l16 vzoriek6 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 130 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonioSbzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,400 μg/lmedián 0,100 μg/l16 vzoriek63 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 1,1 km od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CobreCumierne zvýšená
      najvyššie 3,60 μg/lmedián 1,75 μg/l16 vzoriek

      Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 1,0 km od vody. Porovnanie: 88. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenioSemierne zvýšená
      najvyššie 1,50 μg/lmedián 0,500 μg/l16 vzoriek69 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,3 km od vody. Porovnanie: 88. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AluminioAlmierne zvýšená
      najvyššie 0,0100 mg/lmedián 0,00500 mg/l16 vzoriek75 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 1,5 km od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • HierroFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l4 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 540 m od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MercurioHgnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l16 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 1,5 km od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    vrt s prelivom213,5 Bq/l9,11 Bq/l
    studňa312,1 Bq/l3,43 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    Mojzesovotehliarske surovinyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená3,0 km
    Mojzesovotehliarske surovinyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená3,0 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    138 vrtov v pásme 3 km, z toho 49 hydrogeologických a 89 ostatných; s číslom archívnej správy 138.

    Hĺbky vrtov

    • hasta 10 m54×
    • 10–30 m56×
    • 30–100 m10×
    • 100–300 m11×
    • nad 300 m3×

    Najbližšie vrty

    UbicaciónEspecieProfundidadArchívna správaOd vody
    Pb-123inžiniersko-geologický4,0 m8491860 m
    ŽZ-14inžiniersko-geologický2,1 m1224380 m
    ŽZ-6inžiniersko-geologický2,5 m1224390 m
    ŽZ-5inžiniersko-geologický2,6 m12243100 m
    ŽZ-29inžiniersko-geologický0,3 m12243100 m
    ŽZ-18inžiniersko-geologický1,5 m12243100 m
    ŽZ-17inžiniersko-geologický2,5 m12243110 m
    ŽZ-21inžiniersko-geologický2,0 m12243120 m
    ŽZ-8inžiniersko-geologický3,5 m12243120 m
    ŽZ-4inžiniersko-geologický1,6 m12243130 m
    ŽZ-25inžiniersko-geologický1,8 m12243130 m
    s.č.5inžiniersko-geologický13,0 m2601130 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    VrtTemperaturaVýdatnosťProfundidadChemický typ vodyVyužívanieOd vody
    Šurany – GŠM-149 °C3,5 l/s1500 mNa-Cl-HCO3nevyužívaný3,6 km
    Komjatice – G-178 °C12,0 l/s1830 mNa-Ca-Cl-HCO3nevyužívaný6,2 km
    Podhájska – Lu-180 °C53,0 l/s1900 mNa-Clvyužívaný6,3 km
    Podhájska – GRP-169 °C28,0 l/s1470 mNa-Clnevyužívaný8,0 km

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    FuenteEspecieTemperatura del agua (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    GŠM-1geotermálna voda38 – 555 – 1513,4 km
    kategória a1minerálna voda< 15< 526,3 km
    G-1geotermálna voda55 – 805 – 1516,9 km
    Lu-1, GRP-1geotermálna voda55 – 80> 5017,6 km
    kategória Podhájskatermálne kúpalisko––18,0 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Dolný Ohaj1 000 m²1985–170 m
    Hul22 000 m²1970–620 m
    Uľany nad Žitavou – Úľany nad Žitavou600 m²1970–770 m
    Hul1 000 m²1970–1,1 km
    Hul1 500 m²1970–1,5 km
    Uľany nad Žitavou – Úľany nad Žitavou6 000 m²1980–1,5 km
    Vlkas600 m²1960–1,8 km
    Mojzesovo8 000 m²1980–2,0 km

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organizaciones y ubicación

    Quién gestiona los cotos de pesca y dónde están

    Organizaciones en el curso de aguaquién gestiona los cotos de pesca y qué condiciones hay allí hoy

    1. Šurany1 coto de pesca · 3,7 km4Stará Žitava4

    Más cursos de agua cercanos

    Cuenca: Váh