Цю сторінку перекладено лише частково. Неперекладені частини показано словацькою — мовою оригіналу сайту. Відкрити словацький оригінал

Водотік

Житава

Басейн: ВагКоропові
рибальські ділянки
3
довжина ділянок
227km
край
Нітранський край
Аерофотознімок водотоку Житава з виділеною лінією
Синя лінія: проходження водотоку (орієнтовно). Ортофотомозаїка Словаччини © GKÚ Братислава, CC BY 4,0Карти Google

Зараз біля води

Сьогодні на водотоці Житава

Оцінка умов лову, найкраще вікно дня та рибальські ділянки за найкращими умовами

Середнє по рибальських ділянках водотоку

Низька активність · середнє з 3 рибальських ділянок

Число в шапці є оцінкою для середини водотоку на основі погоди та вимірювань. Середнє значення рибальських ділянок також враховує супутникові дані, затінення та геологію кожної ділянки.
  • Дуже висока0
  • Висока0
  • Середня0
  • Низька3

Коли найкраще вікноскільки рибальських ділянок мають своє найкраще двогодинне вікно в задану годину

  1. 00
  2. 06
  3. 12
  4. 18

Найбільше рибальських ділянок мають найкраще вікно близько 15:00.

Оцінка є прогнозом умов за погодою, водою та навколишнім середовищем, а не прогнозом клювання. Перераховано о 06:04.

Карта та рибальські ділянки водотоку

Перебіг водотоку та його рибальські ділянки. Колір ліній можна перемкнути на умови сьогодні, якість або будь-який інший параметр.

Докладні фільтрирегіон, район, русло, глибина, затінення, супутники, хімія води, забруднення, риби, геологія

1445ділянок
Виберіть категорію, щоб звузити добірку. Біля кожного варіанта видно, скільки ділянок залишиться.
Колір мапи
Завантаження мапи…

Рухайте мапу двома пальцями. У повноекранному режимі достатньо одного пальця.

    Стан води на водотоці

    Вимірювання рівня води, температури та потоку, погоди біля водотоку та стану з супутників

    Рівні води на водотоці

    СтанціяСтатусЗмінаТемпература
    Обице14 см–
    Віеска над Жітавоу129 см–
    Влкас10 см–
    Джерело: SHMÚОновлено 8 лист. 2026 05:58

    Висотний профіль водотоку

    Як падає водотік за течією: падіння, ухил та швидкість води.

    Повільний водотік Рівнинна річка зі спокійною течією, мілинами вздовж берегів та глибшими ямами на вигинах.

    1001502002503000 км20 км40 км60 км№ 4№ 3№ 2
    Висотний профіль водотоку: від 241 до 115 м н. р. м. на 71,0 км.
    Рибальські ділянки в порядку від найвищої (зліва) до найнижчої. Між рибальськими ділянками може бути ділянка без рибальської ділянки; вона не відображається.
    Найвища точка
    241 м н. р. м.
    Найнижча точка
    114 м н. р. м.
    Падіння рибальських ділянокПадінняРізниця висот між верхнім та нижнім кінцем рибальської ділянки в метрах. Чим більший падіння на коротшій довжині, тим швидша вода.
    127 м
    Середній ухилСхил водотокуПадіння на кілометр у проміле (‰, метри на кілометр). До 2 ‰ є повільна рівнинна річка, від 5 до 10 ‰ передгірна річка (хайріус, форель), понад 10 ‰ швидкий струмок.
    1,8 ‰
    ЗвивистістьСвивистістьДовжина водотоку, поділена на відстань по прямій між його кінцями. 1,0 є прямим водотоком, вище 1,3 сильно меандрує. Меандри утворюють ями під берегами та мілину на ділянках між ними.
    1,20

    Джерело: Open Topo Data (eudem25m), 4 лист. 2026. Ухил та падіння є орієнтовними, охоплюють лише ділянки рибальських ділянок.

    Рельєф у 3D

    Завантаження 3D моделі рельєфу…

    Історичні знімки

    Зміни навколишнього середовища та природи з 2017 по 2023 рік: як змінюються береги, рослинність і пейзаж навколо води. Знімки перемикаються автоматично, ви також можете гортати їх вручну.

    Аерофотознімок водотоку Житава за 2017 рік
    2017знято 16 серп. 2017
    Аерофотознімок водотоку Житава за 2020 рік
    2020знято 2 серп. 2020
    Аерофотознімок водотоку Житава за 2023 рік
    2023знято 1 черв. 2023

    Ортофотомозаїка Словаччини © GKÚ Братислава, NLC Зволен. Рік і день зйомки залежать від розташування, тому окремі роки можуть відрізнятися за сезоном та погодою.

    Забруднення води на водотоці Житава

    Якість води за SHMÚ, очисні споруди поблизу ділянок і ґрунтові води в околицях

    Поверхневі води поблизу ділянокнайближче місце моніторингу SHMÚ, 2025

    3 з 3 рибальських ділянок водотоку з даними SHMÚ мають невиконану норму в найближчій точці принаймні за одним показником.

    • 1 до 2 показники1
    • 3 або більше показників2

    Найбільш забруднені ділянкиусі з невиконаною нормою

    • Žitava č. 2Житава · невиконана норма у 4 з 4 років7 показників
    • Žitava č. 3Житава · невиконана норма у 4 з 4 років7 показників
    • Žitava č. 4Житава · невиконана норма у 1 з 4 років2 показники

    Ґрунтові води: виміряні значеннятипове значення зі станцій у межах 10 км, 2025

    3 з 3 рибальських ділянок із вимірюваннями мають поблизу підземну воду зі значенням понад ліміт принаймні за одним показником.

    • шкідливі речовини вище норми принаймні на одній станції (метали, пестициди, PFAS, розчинники)2
    • іони амонію або нітрити вище норми принаймні на одній станції3
    • залізо від 1 мг/л2

    Профіль водотоку від витоку до гирлакількість недотриманих показників у 2025 році на пунктах SHMÚ

    0246Обице, вище, ркм 49,5: 2 показники (2023)Тесарске Млиняни, ркм 39,3: 3 показники (2023)Гул, ркм 3,5: 7 показників (2025)ркм 50 (верхня течія)ркм 4 (у напрямку гирла)
    Показати станції в таблиці (3)
    • Обице, вищеркм 49,52 показники
    • Тесарске Млиняниркм 39,33 показники
    • Гулркм 3,57 показників
    • норма не виконана
    • жодної невиконаної норми
    • пункту немає в щорічнику

    Джерело: SHMÚ (щорічники якості поверхневих і ґрунтових вод), реєстр очисних споруд VÚVH та EEA. Пункт вимірювання SHMÚ зіставляється з ділянкою за однаковою назвою водотоку та за відстанню; щорічник перелічує пункти, що не виконали норму, тому відсутність пункту не доводить чистоту води.

    Geológia a geochémia toku Žitava

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 224 км čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek90 % čiary vody

    6 % granitoidy, 3 % mladé sedimenty

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 7,9modelový odhad

    typ vody Ca–Mg–HCO₃

    Mineralizácia 614 mg/l, tvrdá voda (19,8 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    0 з 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Kadmium 0,583 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 88. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 км2 км52 °C87 °C

    Teplo pod nohami

    52°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 79 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 87 °C (prírastok 35 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    58nGy/h dávkový príkon

    81. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    6objektov do 3 km

    Najbližšie: Halda z ťažby a spracovania andezitu (halda), 180 m od vody.

    Zlato v riečnom sedimente

    1vzorka so zlatom

    13 rudných minerálov v sedimente

    Najviac 1 zrno v jednej vzorke (930 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.

    Stopové prvky vo vode toku

    7 з 10ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Stroncium 4 500 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 100. percentil (ŽITAVA).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    1 836vrtov do 3 km

    3686 rozborov vody v okolí

    Z toho 1832 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    0 °C120

    Geotermálna energia

    80°C na ústí vrtu

    14 geotermálnych vrtov do 10 km

    Najteplejší: Podhájska – Po-1, výdatnosť 53,0 l/s, 120 m od vody.

    Environmentálne záťaže a skládky

    185lokalít do 3 km

    6 záťaží, 179 skládok

    Najbližšia záťaž: Vráble – skládka KO (časť Židová), 140 m od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.

    Ložiská a rudné výskyty

    62záznamov do 5 km

    36 ložísk, 26 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    5plôch do 3 km

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek90%SR 72 %
    • Ґранітоіди6,5%SR 1,5 %
    • Mladé sedimenty3,2%SR 8,6 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér94%
    • kryštalinikum6,5%

    Najčastejšie horninové jednotky

    УтварВекЄдноткаБалів
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív22×
    kvartérpleistocén – holocéndeluviálno-fluviálne sedimenty: prevažne ronové hliny, piesčité hliny s úlomkami, jemnozrnné piesky a splachy2×
    kvartérpleistocén – holocénfluviálno-eolické sedimenty: fluviálne piesky s krátkym eolickým transportom1×
    kvartérpleistocénfluviálne sedimenty: štrky, piesčité štrky a piesky dnovej akumulácie v nízkych terasách1×
    kvartérpleistocén – holocénfluviálne sedimenty: jemnozrnné a strednozrnné piesky až piesčité štrky v agradačných valoch1×
    kvartérpleistocénfluviálne sedimenty: hliny, ílovité hliny a hlinité piesky v nízkych terasách a nivách1×
    kryštalinikumpaleozoikum – hercýnske granitoidy (karbón)hrubozrnné biotitické granodiority až tonality, tektonodeformačne prepracované1×
    kryštalinikumpaleozoikum – hercýnske granitoidy (mladší karbón)strednozrnné biotitické granodiority až tonality, resp. kremenné diority1×
    kvartérholocénantropogénne sedimenty: navážky, haldy a skládky1×

    Kvartérny pokryv

    • eolické sedimenty38%SR 3,8 %
    • fluviálne sedimenty nív36%SR 68 %
    • deluviálne sedimenty21%SR 16 %
    • fluviálne sedimenty2,6%SR 2,3 %
    • antropogénne akumulácie2,6%SR 0,1 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu6,3m
    • 2 – 554%SR 48 %
    • 10 – 1525%SR 7,1 %
    • 5 – 1017%SR 20 %
    • 0 – 24,2%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické jednotky

    • TATRIKUM та VEPORIKUM100%SR 7,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • НЕОАЛПІНСКЕ ТЕКТОНІЦКЕ ШТРУКТУРИ ЗАПАДНИХ КАРПАТ92%SR 84 %
    • PALEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ JEDNOTKY VNÚTORNÝCH ZÁPADNÝCH KARPÁT7,8%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (pohorie)53%SR 60 %
    • pozitívna jednotka (nížinné pahorkatiny)45%SR 14 %
    • negatívna jednotka (roviny nížin a nížinných kotlín, neotektonické panvové depresie)2,1%SR 13 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • stredný zdvih51%SR 32 %
    • veľmi veľký zdvih15%SR 2,3 %
    • malý zdvih13%SR 7,7 %
    • veľký zdvih11%SR 26 %
    • veľmi malý zdvih8,5%SR 6,4 %
    • veľmi malý pokles2,1%SR 7,3 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 31 z 73 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Іли39%SR 3,9 %
    • Пісок20%SR 3,9 %
    • Kyslé plutonity18%SR 3,7 %
    • Гравій9,1%SR 52 %
    • Kyslé vulkanity6,8%SR 3,2 %
    • Bázické vulkanity4,5%SR 6,6 %
    • ostatné2,3%

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Íly; Lakustrin)39%SR 3,3 %
    • Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Piesky; Lakustrinné)20%SR 0,5 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Kyslé plutoni)18%SR 3,7 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Kyslé vulkani)6,8%SR 3,2 %
    • Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Štrky; Lakustrinné)4,5%SR 0,0 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Bázické vulka)4,5%SR 6,4 %
    • ostatné6,8%

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)

    • medzizrnová96%SR 86 %
    • puklinová3,8%SR 12 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hydrogeologická funkcia

    • kolektor100%SR 95 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • neogén Hronskej pahorkatiny55%SR 1,4 %
    • kryštalinikum a mezozoikum južnej a strednej časti Tribča21%SR 0,0 %
    • kvartér Nitry od mesta Nitra po Nové Zámky15%SR 1,4 %
    • neovulkanity pohoria Vtáčnik a Pohronský Inovec6,4%SR 0,0 %
    • kvartér medziriečia Podunajskej roviny2,1%SR 2,3 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Genetický typ podzemných vôd

    • petrogénno-fluviogénna mineralizácia45%SR 2,0 %
    • karbonátovo-silikátogénna mineralizácia45%SR 2,1 %
    • silikátogénna, silikátovo-karbonátogénna, príp. silikát.-sulfidogénna*9,1%SR 0,9 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chemický typ podzemných vôd

    • Ца-(На)-HCO345%SR 1,7 %
    • Ца-HCO336%SR 6,1 %
    • Ца-(Мґ)-HCO318%SR 1,7 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Trieda kvality podzemných vôd

    • F46%SR 8,8 %
    • B36%SR 18 %
    • H7,1%SR 8,8 %
    • A7,1%SR 36 %
    • D3,6%SR 15 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geotermálne útvary podzemných vôd

    • Komjatická depresia60%SR 2,1 %
    • Centrálna depresia podunajskej panvy23%SR 21 %
    • Žiarska kotlina15%SR 6,4 %
    • Levická kryha2,5%SR 0,9 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Кислотність води

    pH 7,92typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Жорсткість води

    19,8°dH, tvrdá

    Súčet vápnika a horčíka (3,53 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    614mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • МагнійМґ34,9 мг/л88. percentil
    • ХлоридиЦл37,9 мг/л85. percentil
    • НатрійНа22,8 мг/л83. percentil
    • ГидроґенуглічітаниHCO3317 мг/л81. percentil
    • ДраслікK5,34 мг/л76. percentil
    • СульфатиSO469,5 мг/л75. percentil
    • КальційЦа84,1 мг/л74. percentil
    • ФторидиF0,153 мг/л67. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • НітратиNO323,4 мг/л94. percentil
    • ФосфоречнаниPO40,399 мг/л75. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaХСК4,17 мг/л69. percentil
    • АмоніумNH40,150 мг/л60. percentil

    Метали

    • ЦинкЗн14,5 μg/l78. percentil
    • ЗалізоФе0,218 мг/л77. percentil
    • МарганецьМн79,8 μg/l75. percentil
    • АлюмінійАл82,0 μg/l56. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • КадмійЦд0,583 мг/кг88. percentil
    • НікельНі34,0 мг/кг80. percentil
    • РтутьГґ0,190 мг/кг73. percentil
    • АрсенАс9,15 мг/кг72. percentil
    • КобальтЦо9,82 мг/кг70. percentil
    • МідьЦу28,2 мг/кг66. percentil
    • ЦинкЗн115 мг/кг66. percentil
    • ЦінСн3,01 мг/кг63. percentil
    • СеленСе0,303 мг/кг63. percentil
    • БізмутБі0,247 мг/кг61. percentil
    • ВанадійV71,6 мг/кг57. percentil
    • ОловоПб15,5 мг/кг49. percentil
    • ХромЦр71,0 мг/кг48. percentil
    • АнтимонСб0,594 мг/кг46. percentil
    • МолібденМо0,339 мг/кг43. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • ТітанТі5 266 мг/кг75. percentil
    • ФосфорP1 045 мг/кг72. percentil
    • МарганецьМн1 089 мг/кг72. percentil
    • ДраслікK1,64 %69. percentil
    • НатрійНа0,950 %65. percentil
    • АлюмінійАл6,12 %65. percentil
    • ЗалізоФе2,82 %57. percentil
    • КальційЦа1,83 %44. percentil
    • МагнійМґ0,708 %27. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • БаріумБа575 мг/кг83. percentil
    • ЦерЦе70,5 мг/кг81. percentil
    • ЗірконЗр506 мг/кг80. percentil
    • ИтріумY34,3 мг/кг80. percentil
    • СтронціумСр180 мг/кг79. percentil
    • РубідіумРб98,0 мг/кг72. percentil
    • ҐаліумҐа16,1 мг/кг68. percentil
    • БерилійБе1,59 мг/кг61. percentil
    • ЛітіумЛі29,7 мг/кг52. percentil
    • БорB59,8 мг/кг47. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    58nGy/h vo vzduchu

    rozsah 49 až 67 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh8,87 ppm83. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,93 ppm79. percentil
    • Калій (K)K1,43 %76. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 км2 км52 °C87 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    52 / 87 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 35 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 79 mW/m².

    Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody

    • Komjatická depresia60%SR 2,1 %
    • Centrálna depresia podunajskej panvy23%SR 21 %
    • Žiarska kotlina15%SR 6,4 %
    • Levická kryha2,5%SR 0,9 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Priemerná januárová teplota-2,8°C
    • Priemerná júlová teplota19,1°C
    • Ročné zrážky664mm

    Klimatickogeografické typy

    • nížinná klíma87%SR 38 %
    • horská klíma13%SR 33 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Halda z ťažby a spracovania andezitu – 5 – halda (180 m od vody)Halda Obyce – 5 – halda (310 m od vody)Halda zo spracovania andezitu – 5 – halda (330 m od vody)Halda z ťažby andezitu – 5 – halda (360 m od vody)Halda z kameňolomu – 5 – halda (1,2 km od vody)Halda zo spracovania andezitu – 5 – halda (2,0 km od vody)Vráble – skládka KO (časť Židová) – SK2001000P (140 m od vody)Vráble – areál Tesly (TESGAL) – SK1000400P (480 m od vody)Zlaté Moravce – bývalý areál Calexu – SK1000400P (600 m od vody)Zlaté Moravce – rušňové depo – SK1000400P (660 m od vody)Bajč – skládka TKO – SK1000400P (750 m od vody)Čierne Kľačany – skládka TKO (pod jabloňovým sad – SK2001000P (860 m od vody)Mochovce – pri trati – Mochovce – nijaký (30 m od vody)Kostoľany pod Tribečom – nijaký (30 m od vody)Zlaté Moravce – Kňažice – nijaký (30 m od vody)Machulince – trvalý (30 m od vody)Mankovce – Zlatno – nijaký (40 m od vody)Hosťovce – trvalý (50 m od vody)Obyce – trvalý (60 m od vody)Neverice – občasný (60 m od vody)Kostoľany pod Tribečom – nijaký (60 m od vody)Volkovce – trvalý (60 m od vody)Hul – trvalý (60 m od vody)Beladice – Veľké Chrašťany – občasný (70 m od vody)Vieska nad Žitavou – trvalý (70 m od vody)Martin nad Žitavou – občasný (70 m od vody)Vlkas – nijaký (80 m od vody)Volkovce – Závada – občasný (80 m od vody)Dolné Sľažany – občasný (90 m od vody)Beladice – Veľké Chrašťany – občasný (90 m od vody)Telince – nijaký (90 m od vody)Dolné Sľažany – občasný (90 m od vody)Čierne Kľačany – občasný (90 m od vody)Tesáre nad Žitavou – trvalý (90 m od vody)Malé Vozokany – občasný (100 m od vody)Zlaté Moravce – nijaký (100 m od vody)Podhájska – Belek – Belek – nijaký (100 m od vody)Mankovce – Hušťavky – Mankovce – nijaký (110 m od vody)Kostoľany pod Tribečom – nijaký (110 m od vody)Zlaté Moravce – občasný (120 m od vody)Slepčany – nedá sa odhadnúť (120 m od vody)Červený Hrádok – občasný (120 m od vody)Slepčany – nijaký (130 m od vody)Lula – občasný (130 m od vody)Ladice – občasný (130 m od vody)Obyce – nijaký (130 m od vody)Martin nad Žitavou – nijaký (140 m od vody)Dvory nad Žitavou – občasný (150 m od vody)Zlaté Moravce – nijaký (150 m od vody)Veľké Vozokany – trvalý (150 m od vody)Lula – Tehla – nijaký (160 m od vody)Dolné Sľažany – nijaký (160 m od vody)Volkovce – občasný (160 m od vody)Dolný Ohaj – občasný (170 m od vody)Červený Hrádok – občasný (170 m od vody)Maňa – Veľká Maňa – nijaký (170 m od vody)Zlaté Moravce – občasný (170 m od vody)Vráble – Podmáj – Vráble – trvalý (190 m od vody)Skládka Židová Vráble – Vráble – nijaký (200 m od vody)Volkovce – nijaký (210 m od vody)Hul – nijaký (210 m od vody)Ladice – nijaký (220 m od vody)Zlaté Moravce – nijaký (220 m od vody)Veľké Vozokany – nedá sa odhadnúť (220 m od vody)Machulince – občasný (230 m od vody)Vieska nad Žitavou – nedá sa odhadnúť (230 m od vody)Tesárske Mlyňany – Tesáre nad Žitavou – občasný (230 m od vody)Velčice – nijaký (230 m od vody)Zlaté Moravce – Opatovce nad Žitavou – nijaký (240 m od vody)Nemčiňany – občasný (240 m od vody)Volkovce – občasný (240 m od vody)Beladice – Malé Chrašťany – nijaký (240 m od vody)Velčice – nijaký (270 m od vody)Dolné Sľažany – nijaký (270 m od vody)Ladice – nijaký (270 m od vody)Neverice – nijaký (310 m od vody)Hul – trvalý (310 m od vody)Mochovce – cintorín – Mochovce – nijaký (320 m od vody)Ladice – nedá sa odhadnúť (330 m od vody)Obyce – nijaký (340 m od vody)Nemčiňany – nijaký (340 m od vody)Nevidzany – občasný (340 m od vody)Mlyňany – nedá sa odhadnúť (340 m od vody)Malé Vozokany – nijaký (360 m od vody)Veľké Vozokany – Červený Hrádok – občasný (360 m od vody)Obyce – nijaký (390 m od vody)Kostoľany pod Tribečom – nijaký (410 m od vody)Velčice – nijaký (410 m od vody)Velčice – občasný (420 m od vody)Volkovce – občasný (440 m od vody)Tajná – Nevidzany – občasný (450 m od vody)Ladice – občasný (450 m od vody)Mochovce – HYDROSTAV – Mochovce – nijaký (460 m od vody)Vlkas – nijaký (460 m od vody)Zlaté Moravce – občasný (470 m od vody)Machulince – nijaký (470 m od vody)Vieska nad Žitavou – nedá sa odhadnúť (490 m od vody)Radava – občasný (500 m od vody)Obyce – trvalý (510 m od vody)Machulince – nijaký (530 m od vody)Malé Vozokany – nijaký (540 m od vody)Vieska nad Žitavou – nedá sa odhadnúť (550 m od vody)Velčice – nijaký (560 m od vody)Dolný Ohaj – nijaký (560 m od vody)Čierne Kľačany (Za kostolom) – Čierne Kľačany – nijaký (580 m od vody)Čifáre – trvalý (580 m od vody)Podhájska – Svätuša – Svätuša – nijaký (590 m od vody)Zlaté Moravce – nijaký (590 m od vody)Obyce – nijaký (590 m od vody)Velčice – nijaký (600 m od vody)Obyce – nijaký (600 m od vody)Lovce – trvalý (610 m od vody)Lovce – trvalý (610 m od vody)Nevidzany – Červený Hrádok – občasný (640 m od vody)Bešeňov – občasný (640 m od vody)Mochovce (Waste transport, a.s.) – Mochovce – nijaký (650 m od vody)Maňa – Veľká Maňa – nijaký (660 m od vody)Podhájska – Svätuša – Svätuša – nijaký (660 m od vody)Obyce – nijaký (670 m od vody)Hosťovce – nijaký (720 m od vody)Kostoľany pod Tribečom – nijaký (750 m od vody)Maňa – Veľká Maňa – nijaký (750 m od vody)Hosťovce – nijaký (770 m od vody)Uľany nad Žitavou – Úľany nad Žitavou – trvalý (770 m od vody)Kmeťovo – trvalý (780 m od vody)Bajč – skládka TKO (bývalá skládka) – Bajč – občasný (790 m od vody)Obyce – občasný (800 m od vody)Beladice – Pustý Chotár – nijaký (830 m od vody)Zlaté Moravce – občasný (850 m od vody)Lovce – nedá sa odhadnúť (860 m od vody)Beladice – Pustý Chotár – nijaký (880 m od vody)Maňa – Kmeťovo – občasný (890 m od vody)Podhájska – GRP-1 – nekúpeľný (90 m od vody)Podhájska – Po-1 – nekúpeľný (120 m od vody)Dvory nad Žitavou – FGDŽ-1 – nekúpeľný (750 m od vody)Obyce – KD-1 – nekúpeľný (870 m od vody)Klasov – Vráble-1 – nekúpeľný (3,5 km od vody)Šurany – GŠM-1 – nekúpeľný (3,6 km od vody)Bardoňovo – GTB-2 – nekúpeľný (3,9 km od vody)Nové Zámky – GNZ-1 – nekúpeľný (4,2 km od vody)Bardoňovo – GTB-1 – nekúpeľný (5,1 km od vody)Bardoňovo – GTB-3 – nekúpeľný (5,8 km od vody)Komjatice – G-1 – nekúpeľný (6,2 km od vody)Nesvady – GN-1 – nekúpeľný (7,3 km od vody)Kolárovo – K-4 – nekúpeľný (7,9 km od vody)Kolárovo (Nesvady) – K-3 – nekúpeľný (8,8 km od vody)Po-1, GRP-1 – l5 (220 m od vody)KD-1 – j1 (1,3 km od vody)FGDŽ-1 – l2 (2,0 km od vody)GŠM-1 – k2 (3,3 km od vody)GNZ-1 – l1 (4,4 km od vody)G-1 – l2 (6,8 km od vody)b1 (700 m od vody)a1 (990 m od vody)a1 (1,4 km od vody)a1 (1,5 km od vody)b1 (1,7 km od vody)a1 (3,1 km od vody)e1 (9,4 km od vody)Podhájska (2,7 km od vody)Volkovce – štrkopiesky a piesky (180 m od vody)Čierne Kľačany – stavebný kameň (200 m od vody)Obyce – stavebný kameň (330 m od vody)Obyce – stavebný kameň (700 m od vody)Machulince – tehliarske suroviny (820 m od vody)Zlaté Moravce II – tehliarske suroviny (1,3 km od vody)Mojzesovo – tehliarske suroviny (1,4 km od vody)Hostie – stavebný kameň (2,4 km od vody)Súlovce – stavebný kameň (3,8 km od vody)Jelenec – kremenec (3,8 km od vody)Jelenec – stavebný kameň (3,8 km od vody)Čierne Kľačany – stavebný kameň (180 m od vody)Volkovce – štrkopiesky a piesky (240 m od vody)Obyce – stavebný kameň (340 m od vody)Obyce – stavebný kameň (710 m od vody)Zlatno – kremenec (730 m od vody)Machulince – tehliarske suroviny (820 m od vody)Zlaté Moravce II – tehliarske suroviny (1,3 km od vody)Mojzesovo – tehliarske suroviny (1,4 km od vody)Ladice – keramické íly (1,4 km od vody)Beladice – lignit (2,2 km od vody)Hostie – stavebný kameň (2,4 km od vody)Žikava – keramické íly (2,4 km od vody)Súlovce – stavebný kameň (3,8 km od vody)Jelenec – stavebný kameň (3,8 km od vody)Jelenec – kremenec (3,8 km od vody)Horné Lefantovce – keramické íly (5,0 km od vody)Ladice – keramické íly (1,4 km od vody)Žikava – keramické íly (2,5 km od vody)Horné Lefantovce – keramické íly (5,0 km od vody)Obyce – stavebný kameň (100 m od vody)Nemčiňany I – štrkopiesky a piesky (270 m od vody)Opatovce – Kamenné vráta I – stavebný kameň (380 m od vody)Opatovce – Kamenné vráta – stavebný kameň (480 m od vody)Machulince – stavebný kameň (740 m od vody)Nové Zámky – štrkopiesky a piesky (890 m od vody)Dolné Sľažany – keramické íly (280 m od vody)Martin nad Žitavou – keramické íly (290 m od vody)Radava – stavebný piesok – piesky (390 m od vody)Telince – keramické íly (410 m od vody)Čifáre – keramické íly (560 m od vody)Lovce – Fe rudy – magnetit (760 m od vody)Hul – stavebný piesok – piesky (850 m od vody)Úľany nad Žitavou – tehliarske suroviny (880 m od vody)Úľany nad Žitavou – tehliarske suroviny (1,2 km od vody)Zlatno – keramické suroviny – kremeň (1,3 km od vody)Obyce – keramické íly (1,3 km od vody)Vajka nad Žitavou – keramické suroviny (1,3 km od vody)Tehla – tehliarske suroviny (1,4 km od vody)Kmeťovo – tehliarske suroviny (1,8 km od vody)Pozba – tehliarske suroviny (2,0 km od vody)Pozba – tehliarske suroviny (2,0 km od vody)Beladice – vápenec (2,1 km od vody)Pozba – Farná (vrty ŽV-1, 8, 11, 13) – lignit (2,4 km od vody)Veľký Ďur – keramické íly (2,5 km od vody)Jesenské – stavebný piesok – piesky (2,9 km od vody)Beša – stavebný piesok – piesky (3,2 km od vody)Beša – vrt P-6 – lignit (3,8 km od vody)Branovo – keramické íly (4,1 km od vody)Topoľčianky – keramické suroviny – granitoidy (4,1 km od vody)Topoľčianky – keramické suroviny – granitoidy (4,3 km od vody)Veľké Lovce – keramické íly (4,8 km od vody)Machulince – vulkanity (490 m od vody)CIFARE – Zosuvy (110 m od vody)– Zosuvy (360 m od vody)LADICE – Zosuvy (820 m od vody)ZLATE MORAVCE – Zosuvy (1,4 km od vody)– Zosuvy (1,4 km od vody)Zlaté Moravce – monitorovací vrt (20 m od vody)Zlaté Moravce – Čierna Dolina – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (20 m od vody)Žitavany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (30 m od vody)Zlaté Moravce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (30 m od vody)Nemčiňany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (40 m od vody)Vráble – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (40 m od vody)Volkovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (40 m od vody)Veľká Maňa – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (40 m od vody)Choča – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (40 m od vody)Nemčiňany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (50 m od vody)Zlaté Moravce – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (50 m od vody)Mochovce – monitorovací vrt (50 m od vody)Tajná – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (50 m od vody)Kostoľany pod Tribečom – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (60 m od vody)Volkovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (60 m od vody)Veľká Maňa – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (60 m od vody)Nemčiňany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (60 m od vody)Vráble – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (60 m od vody)Machulince – negatívny vrt (60 m od vody)Čitáre – monitorovací vrt (60 m od vody)Martin nad Žitavou – monitorovací vrt (60 m od vody)Vráble – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (60 m od vody)Vráble – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (70 m od vody)Čierne Kľačany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (70 m od vody)Beladice – Chrašťany – monitorovací vrt (70 m od vody)Vráble – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (70 m od vody)Čierne Kľačany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (70 m od vody)Zlaté Moravce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (70 m od vody)JRD Červený Hrádok – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (70 m od vody)Veľká Maňa – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (70 m od vody)Mochovce – monitorovací vrt (70 m od vody)Velčice – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (80 m od vody)Velčice – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (80 m od vody)Nemčiňany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (80 m od vody)Obyce – monitorovací vrt (80 m od vody)Nemčiňany (80 m od vody)Mankovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (80 m od vody)Vráble – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (80 m od vody)Červený Hrádok – monitorovací vrt (80 m od vody)Hosťovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (80 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (20 m od vody)vodárensky využívaný vrt – Hydrogeologické vrty (20 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (30 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (40 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (40 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (40 m od vody)vodárensky využívaný vrt – Hydrogeologické vrty (50 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (50 m od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (50 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (60 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (60 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (60 m od vody)vodárensky využívaný vrt – Hydrogeologické vrty (60 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (60 m od vody)výtok z podzemnej drenáže (trubky, horizontálne – Umelé hydrogeologicky významné objekty (60 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (70 m od vody)výtok z podzemnej drenáže (trubky, horizontálne – Umelé hydrogeologicky významné objekty (70 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (70 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (70 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (70 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (70 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (70 m od vody)vodárensky využívaný vrt – Hydrogeologické vrty (80 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (80 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (80 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (80 m od vody)vrt s prelivom – Hydrogeologické vrty (80 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (80 m od vody)vrt s prelivom – Hydrogeologické vrty (80 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (80 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (90 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (90 m od vody)vodárensky využívaný vrt – Hydrogeologické vrty (90 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (90 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (90 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (90 m od vody)pramenná línia – Vývery podzemnej vody (90 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (100 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (100 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (110 m od vody)Ladice, v obci pri potoku, 600m S od K204 – studňa (20 m od vody)Nová Ves nad Žitavou, 1800m V od K190 – studňa (30 m od vody)Nová Ves nad Žitavou, 1200m J od K154 – prameň (50 m od vody)Čierna dolina, 800m JJZ od K224 – vrt (60 m od vody)Martin nad Žitavou, č.d.180 – studňa (80 m od vody)Velčice, 800m J od rybníka, 700m JV odK314 – studňa (90 m od vody)Čierne Kľačany, 500m VJV od K 224 – vrt (90 m od vody)Maňkovce – pri MŠ, 1000m SV od K220 – studňa (90 m od vody)Maňkovce – starý mlyn, 1500m JJV od K419 – studňa (90 m od vody)Kostoľany pod Tribčom – v obci pod zastávkou, vý – prameň (90 m od vody)Chyzmerovce, 600m Z od K174 Čižmárova 8 – studňa (100 m od vody)Slepčany – RD, 1800m SSZod K188 – vrt (100 m od vody)Olichov, 600m ZJZ od K 454 – studňa (110 m od vody)Velčice, 1300m JJV od K314 – studňa (110 m od vody)Vráble, 130m SZ od K149 – vrt (110 m od vody)Hul, železničná stanica, 800m SZ od K138 – studňa (110 m od vody)Velčice, 600m ZJZ od K232 – studňa (120 m od vody)Lovce, pre RD, 600m VSV od K 330 – studňa (120 m od vody)Veľké Chyndice – pútnické miesto, zachytený zdro – studňa (120 m od vody)Martin nad Žitavo, 950m JV od K 229 – studňa (130 m od vody)Maňkovce, 600m od mlyna, 1600m SSV od K220 – prameň (130 m od vody)Choča-oproti RD, 1000m SV od K206 – studňa (140 m od vody)Slažany – prameň v obci upravený do podoby kamen – prameň (140 m od vody)Prílepy, 500m SV od K210 – vrt (160 m od vody)Hosťovce, č.d. 168, 500m ZJZ od K 228 – studňa (190 m od vody)Horný Oháj, 2100m VJV od K166 – vrt (200 m od vody)Machulince, pred domom č.153 – studňa (200 m od vody)Slažany, pri cintoríne, 1500m JJV od K208 – studňa (200 m od vody)Maňa, 300m SSV od K128 – studňa (210 m od vody)Slažany, pri železnici, 300m S od K194 – studňa (220 m od vody)Hosťovce, 300 m SV od K213 vrt JRD Tríbeč – vrt (230 m od vody)Vráble, 700m S od K143 – studňa (240 m od vody)Machulince – JV od obce, v koryte potoka, vyššie – prameň (260 m od vody)Lúčnica nad Žitavou, 1550m JZ od K143 – vrt (270 m od vody)Nová Ves nad Žitavou, 1250m JV od K168 – studňa (280 m od vody)Neverice, pri kostole,700m S od K177 – studňa (290 m od vody)Zlaté Moravce, 800m ZJZ od K212 – vrt (290 m od vody)Malé Chrasťany, 1200m SSZ od K166 – studňa (300 m od vody)Neverice, na konci, 1300m Z od K226 – vrt (300 m od vody)Choča, 900m JV od K206 – studňa (310 m od vody)zlato 1 ks – zlato (930 m od vody)20 км

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • СтронціумСрextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 4 500 μg/lmedián 4 500 μg/l1 vzorka

      Najvyššia hodnota: ŽITAVA, 2005, 80 m od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ХромЦрextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 600 μg/lmedián 1,00 μg/l73 vzoriek95 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: ŽITAVA, 2005, 80 m od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ЛітіумЛіextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 360 μg/lmedián 10,0 μg/l72 vzoriek21 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Liska, 2010, 100 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • МідьЦуextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 41,0 μg/lmedián 1,00 μg/l73 vzoriek56 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Lula, 1997, 870 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ОловоПбextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 13,0 μg/lmedián 2,50 μg/l73 vzoriek96 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: bez mena, kanál, 2010, 370 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • БаріумБаvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 196 μg/lmedián 72,5 μg/l72 vzoriek

      Najvyššia hodnota: bez mena, 2010, 120 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • АрсенАсvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 10,0 μg/lmedián 2,00 μg/l73 vzoriek10 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Liska, 2010, 100 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • КадмійЦдzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,600 μg/lmedián 0,150 μg/l65 vzoriek91 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: bez mena, 680 m od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • АнтимонСбmierne zvýšená
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 0,500 μg/l8 vzoriek88 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Kováčová, 1997, 40 m od vody. Porovnanie: 82. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • СеленСеnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l72 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Pribetský potok, 2010, 440 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2zvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 37,7 мг/лmedián 16,9 мг/л72 vzoriek

      Najvyššia hodnota: bez mena, 2010, 80 m od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Ilmenit (FeTiO₃)52 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)51 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Rutil (TiO₂)49 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)48 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)40 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Anatas (TiO₂)33 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)24 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Barit (BaSO₄)18 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)7 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Kasiterit (SnO₂)2 vzorky, najviac 6 zŕn
    • Scheelit (CaWO₄)2 vzorky, najviac 2 zŕn
    • Арзенопиріт (ФеАсС)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Золото (Ау)1 vzorka, najviac 1 zŕn

    Najbližšie vzorky so zlatom

    ВзоркаZlato vo vzorkeOd vody
    TB-6601 zrno930 м

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))51 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)51 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Titanit (CaTiSiO₅)50 vzoriek, najviac 160 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)49 vzoriek, najviac 155 zŕn
    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)47 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)47 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))45 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)42 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))5 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Sillimanit (Al₂SiO₅)2 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Chemické typy vôd v okolí

    • Ца-Мґ-HCO372×
    • Мґ-Ца-HCO328×
    • Ца-HCO318×
    • Ца-SO4-HCO37×
    • Ца-На-HCO33×
    • Ца-Мґ-NO3-HCO33×
    • Ца-HCO3-SO43×
    • Ца-Мґ-HCO3-SO42×

    Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy

    • trieda F35×
    • trieda A29×
    • trieda H25×
    • trieda B24×
    • trieda D13×
    • trieda E12×
    • trieda C6×
    • trieda G4×

    Kovy v podzemnej vode

    • ОловоПбextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 270 μg/lmedián 1,00 μg/l284 vzoriek43 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 90 m od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • СеленСеextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 40,0 μg/lmedián 0,500 μg/l284 vzoriek64 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 930 m od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ЛітіумЛіextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 450 μg/lmedián 8,00 μg/l284 vzoriek5 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 1,0 km od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • МідьЦуextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 127 μg/lmedián 0,900 μg/l284 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 150 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ЦинкЗнextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 10 325 μg/lmedián 84,5 μg/l284 vzoriek5 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 220 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • АрсенАсextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 76,0 μg/lmedián 0,500 μg/l284 vzoriek65 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 200 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • КадмійЦдextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 19,0 μg/lmedián 0,250 μg/l284 vzoriek94 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 400 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • АлюмінійАлextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 0,300 мг/лmedián 0,00500 мг/л284 vzoriek59 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 1,1 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • РтутьГґvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,400 μg/lmedián 0,100 μg/l284 vzoriek93 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,9 km od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ХромЦрvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 6,80 μg/lmedián 0,500 μg/l284 vzoriek48 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 670 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • АнтимонСбvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1,80 μg/lmedián 0,100 μg/l284 vzoriek80 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 1,3 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ЗалізоФеbežná hodnota
      najvyššie 0,00500 мг/лmedián 0,00500 мг/л123 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 2,9 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaВзоріекNajvyšší radónМедіан
    studňa10033,6 Bq/l9,81 Bq/l
    vrt s prelivom1330,4 Bq/l6,35 Bq/l
    vodný zdroj pre individuálne zásobovanie460,2 Bq/l17,2 Bq/l
    vrt s prelivom termálnej a minerálnej vody331,7 Bq/l6,27 Bq/l
    potok, rieka2214,0 Bq/l2,96 Bq/l
    джерело30101 Bq/l12,8 Bq/l
    vodný zdroj pre hromadné zásobovanie1109 Bq/l109 Bq/l
    upravený prameň344,7 Bq/l43,1 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Druhy banských objektov

    • halda6×

    Najbližšie staré banské diela

    НазваВидТяженеУконченіеOd vody
    Halda z ťažby a spracovania andezituhaldaandezit180 м
    Галда Обицеhaldastavebný kameň310 м
    Halda zo spracovania andezituhaldaandezit330 м
    Halda z ťažby andezituhaldaandezit360 м
    Halda z kameňolomuhaldaandezit1,2 км
    Halda zo spracovania andezituhaldaandezit2,0 км

    Ložiská a dobývacie priestory

    ЛожіскоНерастStav a organizáciaOd vody
    Обицеstavebný kameňŤažené ložisko – KAMEŇ – ZM s.r.o.100 м
    Волковцеštrkopiesky a pieskyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – DOPRAVEX kameňolomy, s.r.o.180 м
    Чіерне Клячаниstavebný kameňŤažené ložisko – IS-LOM s.r.o., Maglovec180 м
    Чіерне Клячаниstavebný kameňŤažené ložisko – IS-LOM s.r.o., Maglovec200 м
    Волковцеštrkopiesky a pieskyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – DOPRAVEX kameňolomy, s.r.o.240 м
    Немчіняни Іštrkopiesky a pieskyŤažené ložisko – VODOSTAV PLUS, s.r.o.270 м
    Обицеstavebný kameňŤažené ložisko – KAS, a.s.330 м
    Обицеstavebný kameňŤažené ložisko – KAS, a.s.340 м
    Opatovce – Kamenné vráta Istavebný kameňŤažené ložisko – IMA INVEST s.r.o.380 м
    Opatovce – Kamenné vrátastavebný kameňŤažené ložisko – Ondrejka Miloš KAM-ON480 м
    Обицеstavebný kameňLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená700 м
    Обицеstavebný kameňLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená710 м

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    1 836 vrtov v pásme 3 km, z toho 601 hydrogeologických a 1235 ostatných; s číslom archívnej správy 1832.

    Hĺbky vrtov

    • до 10 м382×
    • 10–30 м368×
    • 30–100 м311×
    • 100–300 м191×
    • nad 300 m94×

    Najbližšie vrty

    ЛокаціяВидГлибинаArchívna správaOd vody
    VN35-7životné prostredie–9644410 м
    Злате Моравцеmonitorovací vrt4,1 м78332 121Dd85.pdf20 м
    Злате Моравце – Чіерна Долінаúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou51,0 м13091 121Dd31.pdf20 м
    Жітаваниúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou29,5 м8957 121Dd39.pdf30 м
    Злате Моравцеúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou42,5 м23238 121Dd1.pdf30 м
    VN122-4životné prostredie–9644430 м
    HGL-1hydrogeologický106,0 м9967930 м
    Немчіняниúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou s artézskym prelivom50,0 м67661 133Bb16.pdf40 м
    Враблеúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou15,0 м6520 133Bc6.pdf40 м
    Волковцеúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou s artézskym prelivom50,2 м38642 121Dd58.pdf40 м
    Велька Маняúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou10,5 м14662 133Da7.pdf40 м
    Хочаúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou140,0 м54213 121Dc22.pdf40 м

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    ВртТемператураВидатностьГлибинаChemický typ vodyВиужіваніеOd vody
    Подгайска – GRP-169 °C28,0 л/с1470 мНа-Цлnevyužívaný90 м
    Подгайска – Пн-180 °C53,0 л/с1900 мНа-Цлvyužívaný120 м
    Двори над Жітавоу – FGDŽ-162 °C7,2 л/с2500 мНа-HCO3-Цлnevyužívaný750 м
    Обице – KD-127 °C3,5 л/с464,3 мЦа-Мґ-SO4-HCO3nevyužívaný870 м
    Класов – Врабле-151 °C8,0 л/с2572 мНа-Цлnevyužívaný3,5 км
    Шурани – GŠM-149 °C3,5 л/с1500 мНа-Цл-HCO3nevyužívaný3,6 км
    Бардоньово – GTB-251 °C15,0 л/с1800 мНа-Цлnevyužívaný3,9 км
    Нове Замки – GNZ-159 °C4,5 л/с1506 мНа-HCO3-Цлvyužívaný4,2 км
    Бардоньово – GTB-178 °C5,6 л/с1700 мНа-Цлnevyužívaný5,1 км
    Бардоньово – GTB-350 °C4,5 л/с1954 мНа-Цлnevyužívaný5,8 км

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ДжерелоВидТемпература води (°C)Видатность (л/с)ПочетNajbližší od vody
    Пн-1, GRP-1geotermálna voda55 – 80> 501220 м
    kategória b1minerálna voda15-22< 52700 м
    kategória a1minerálna voda< 15< 54990 м
    KD-1geotermálna voda22 – 38< 511,3 км
    FGDŽ-1geotermálna voda55 – 805 – 1512,0 км
    kategória Podhájskatermálne kúpalisko––12,7 км
    GŠM-1geotermálna voda38 – 555 – 1513,3 км
    GNZ-1geotermálna voda55 – 80< 514,4 км
    G-1geotermálna voda55 – 805 – 1516,8 км
    kategória e1minerálna voda56-80< 519,4 км

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Environmentálne záťaže

    ЛокаціяЧінностьЛаткаКласіфікаціаOd vody
    Врабле – складка КО (часть Жідова)SK2001000P140 м
    Врабле – ареал Тесли (TESGAL)SK1000400P480 м
    Злате Моравце – бивали ареал ЦалексуSK1000400P600 м
    Злате Моравце – рушньове депоSK1000400P660 м
    Bajč – skládka TKOSK1000400P750 м
    Čierne Kľačany – skládka TKO (pod jabloňovým sadom)SK2001000P860 м

    Skládky odpadov

    СкладкаПлохаRok vznikuМоніторованіеOd vody
    Mochovce – pri trati – Mochovce–1992–30 м
    Костоляни под Трібечом400 м²1980–30 м
    Злате Моравце – Княжіце50 м²1970–30 м
    Махулінце220 м²1980–30 м
    Манковце – Златно5 000 м²1960–40 м
    Гостьовце3 000 м²1955–50 м
    Обице500 м²1975–60 м
    Неверіце8 000 м²1970–60 м

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Зосуви5×

    Stupeň aktivity

    • Потенціални3×
    • Стабілізовани2×

    Súčasný stav

    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova3×
    • SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick1×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Перцентіл. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Шліхи. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Методіке.

    Організації та локація

    Хто керує рибальськими ділянками і де вони розташовані

    Організації на водотоціхто управляє рибальськими ділянками і які там сьогодні умови

    1. Злате Моравце1 рибальська ділянка · 172 км18Žitava č. 418
    2. Шурани1 рибальська ділянка · 37 км13Žitava č. 313
    3. Нове Замки1 рибальська ділянка · 18 км13Žitava č. 213

    Інші водотоки поблизу

    Басейн: Ваг