Цю сторінку перекладено лише частково. Неперекладені частини показано словацькою — мовою оригіналу сайту. Відкрити словацький оригінал

Водотік

ВН Лазани

Басейн: ВагКоропові
ділянка
1
довжина ділянок
0,3km
край
Тренчинський край
Аерофотознімок водотоку ВН Лазани з виділеною лінією
Синя лінія: проходження водотоку (орієнтовно). Ортофотомозаїка Словаччини © GKÚ Братислава, CC BY 4,0Карти Google

Зараз біля води

Сьогодні на водотоці ВН Лазани

Оцінка умов лову, найкраще вікно дня та рибальські ділянки за найкращими умовами

Середнє по рибальських ділянках водотоку

Низька активність · середнє значення по одній рибальській ділянці

Число в шапці є оцінкою для середини водотоку на основі погоди та вимірювань. Середнє значення рибальських ділянок також враховує супутникові дані, затінення та геологію кожної ділянки.

Найкраще вікно сьогодні

06:00–08:00

ВН Лазани, оцінка вікна 21.

Оцінка є прогнозом умов за погодою, водою та навколишнім середовищем, а не прогнозом клювання. Перераховано о 06:04.

Карта та рибальські ділянки водотоку

Перебіг водотоку та його рибальські ділянки. Колір ліній можна перемкнути на умови сьогодні, якість або будь-який інший параметр.

Докладні фільтрирегіон, район, русло, глибина, затінення, супутники, хімія води, забруднення, риби, геологія

1445ділянок
Виберіть категорію, щоб звузити добірку. Біля кожного варіанта видно, скільки ділянок залишиться.
Колір мапи
Завантаження мапи…

Рухайте мапу двома пальцями. У повноекранному режимі достатньо одного пальця.

    Профіль висот: водосховище

    Висота рельєфу вздовж рибальської ділянки та приблизний рівень води.

    Водосховище Це водосховище, тому водотік тут не оцінюється: вода не має течії, падіння чи ухилу. Графік показує висоту рельєфу вздовж рибальської ділянки.

    3303353403453500,0 км0,1 км0,2 км0,3 км
    Висотний профіль рельєфу (Водойма): від 346 до 336 м н. р. м. на 0,3 км.
    Висота рельєфу вздовж лінії рибальської ділянки, від початку (зліва) до кінця
    Рівень води приблизно
    338 м н. р. м.
    Найнижча точка профілю
    336 м н. р. м.
    Найвища точка профілю
    346 м н. р. м.

    Джерело: Open Topo Data (eudem25m), 4 лист. 2026. Висота орієнтовна (похибка кілька метрів).

    Рельєф у 3D

    Завантаження 3D моделі рельєфу…

    Історичні знімки

    Зміни навколишнього середовища та природи з 2017 по 2023 рік: як змінюються береги, рослинність і пейзаж навколо води. Знімки перемикаються автоматично, ви також можете гортати їх вручну.

    Аерофотознімок водотоку ВН Лазани за 2017 рік
    2017знято 9 черв. 2017
    Аерофотознімок водотоку ВН Лазани за 2020 рік
    2020знято 1 серп. 2020
    Аерофотознімок водотоку ВН Лазани за 2023 рік
    2023знято 18 лип. 2023

    Ортофотомозаїка Словаччини © GKÚ Братислава, NLC Зволен. Рік і день зйомки залежать від розташування, тому окремі роки можуть відрізнятися за сезоном та погодою.

    Забруднення води на водотоці ВН Лазани

    Якість води за SHMÚ, очисні споруди поблизу ділянок і ґрунтові води в околицях

    Ґрунтові води: виміряні значеннятипове значення зі станцій у межах 10 км, 2025

    1 з 1 рибальської ділянки з вимірюваннями має поблизу підземну воду зі значенням понад норму принаймні за одним показником.

    • шкідливі речовини вище норми принаймні на одній станції (метали, пестициди, PFAS, розчинники)1
    • іони амонію або нітрити вище норми принаймні на одній станції1

    Джерело: SHMÚ (щорічники якості поверхневих і ґрунтових вод), реєстр очисних споруд VÚVH та EEA. Пункт вимірювання SHMÚ зіставляється з ділянкою за однаковою назвою водотоку та за відстанню; щорічник перелічує пункти, що не виконали норму, тому відсутність пункту не доводить чистоту води.

    Geológia a geochémia toku VN Lazany

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 0 км čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Mladé sedimenty100 % čiary vody

    Mladé nespevnené sedimenty; jemný materiál sa pri zrážkach ľahko dostáva do toku. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 7,7modelový odhad

    typ vody Ca–Mg–HCO₃–SO₄

    Mineralizácia 180 mg/l, mäkká voda (5,1 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    3 з 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Nikel 60,5 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 95. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    62nGy/h dávkový príkon

    91. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    0objektov do 3 km

    V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.

    Zlato v riečnom sedimente

    0vzoriek so zlatom

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Stopové prvky vo vode toku

    1 з 8ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Arzén 7,00 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 95. percentil (Porubský potok).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    114vrtov do 3 km

    137 rozborov vody v okolí

    Z toho 114 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    0 °C120

    Geotermálna energia

    52°C na ústí vrtu

    14 geotermálnych vrtov do 10 km

    Najteplejší: Bojnice – BR-2, výdatnosť 4,0 l/s, 6,5 km od vody.

    Environmentálne záťaže a skládky

    5lokalít do 3 km

    5 skládok

    V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.

    Ložiská a rudné výskyty

    24záznamov do 5 km

    4 ložiská, 20 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    2plôch do 3 km

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Mladé sedimenty100%SR 8,6 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mladé sedimenty: Mladé nespevnené sedimenty; jemný materiál sa pri zrážkach ľahko dostáva do toku.

    Geologický vek hornín

    • kvartér100%

    Najčastejšie horninové jednotky

    УтварВекЄдноткаБалів
    kvartérpleistocénproluviálne sedimenty: hlinité až piesčito-hlinité štrky až reziduálne štrky s úlomkami hornín vo vrchných náp1×

    Neotektonické jednotky

    • negatívna jednotka (medzihorské kotliny)100%SR 14 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • malý pokles100%SR 8,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 1 z 1 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Гравій100%SR 52 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Gravita)100%SR 1,1 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • neogén a kvartér Hornonitrianskej kotliny100%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geotermálne útvary podzemných vôd

    • Hornonitrianska kotlina100%SR 3,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Кислотність води

    pH 7,72typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Жорсткість води

    5,1°dH, mäkká

    Súčet vápnika a horčíka (0,91 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    180mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃–SO₄

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • ФторидиF0,116 мг/л51. percentil
    • ДраслікK2,47 мг/л41. percentil
    • НатрійНа6,28 мг/л36. percentil
    • ХлоридиЦл4,66 мг/л32. percentil
    • СульфатиSO425,4 мг/л27. percentil
    • МагнійМґ7,03 мг/л20. percentil
    • ГидроґенуглічітаниHCO387,2 мг/л15. percentil
    • КальційЦа25,1 мг/л15. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • АмоніумNH40,391 мг/л82. percentil
    • ФосфоречнаниPO40,445 мг/л78. percentil
    • НітратиNO39,82 мг/л72. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaХСК1,10 мг/л4. percentil

    Метали

    • АлюмінійАл69,7 μg/l51. percentil
    • ЦинкЗн6,34 μg/l47. percentil
    • МарганецьМн18,1 μg/l36. percentil
    • ЗалізоФе0,0557 мг/л26. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • НікельНі60,5 мг/кг95. percentil
    • АрсенАс24,9 мг/кг92. percentil
    • РтутьГґ0,513 мг/кг90. percentil
    • МолібденМо0,709 мг/кг87. percentil
    • ЦинкЗн156 мг/кг82. percentil
    • ОловоПб20,0 мг/кг70. percentil
    • ЦінСн3,11 мг/кг66. percentil
    • СеленСе0,275 мг/кг56. percentil
    • МідьЦу20,4 мг/кг35. percentil
    • ВанадійV57,2 мг/кг22. percentil
    • КобальтЦо5,75 мг/кг13. percentil
    • АнтимонСб0,315 мг/кг13. percentil
    • ХромЦр45,8 мг/кг12. percentil
    • БізмутБі0,119 мг/кг12. percentil
    • КадмійЦд0,0570 мг/кг6. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • НатрійНа1,20 %86. percentil
    • МагнійМґ1,49 %80. percentil
    • ДраслікK1,69 %76. percentil
    • ФосфорP1 073 мг/кг74. percentil
    • АлюмінійАл6,06 %63. percentil
    • КальційЦа2,51 %59. percentil
    • ТітанТі4 024 мг/кг33. percentil
    • ЗалізоФе2,35 %30. percentil
    • МарганецьМн568 мг/кг14. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • ЦерЦе80,0 мг/кг91. percentil
    • БаріумБа614 мг/кг87. percentil
    • ЗірконЗр474 мг/кг73. percentil
    • ИтріумY32,1 мг/кг72. percentil
    • СтронціумСр148 мг/кг60. percentil
    • РубідіумРб90,7 мг/кг56. percentil
    • БерилійБе1,42 мг/кг50. percentil
    • ҐаліумҐа12,8 мг/кг39. percentil
    • ЛітіумЛі26,5 мг/кг32. percentil
    • БорB38,5 мг/кг9. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    62nGy/h vo vzduchu

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Калій (K)K1,85 %95. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU3,30 ppm92. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh7,68 ppm60. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    • Teplota hornín v hĺbke 2 000 m65°C
    • Hustota povrchového tepelného toku75mW/m²

    Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody

    • Hornonitrianska kotlina100%SR 3,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Bývalá pieskovňa – Lazany – občasný (940 m od vody)Kanianka – Za obcou – Kanianka – občasný (1,3 km od vody)Poruba – Nad obcou – Poruba – nedá sa odhadnúť (1,6 km od vody)Lazany – občasný (1,7 km od vody)Poluvsie – nijaký (3,0 km od vody)Bojnice – NB-5 – kúpeľný (5,7 km od vody)Bojnice – kúpeľný (5,8 km od vody)Bojnice – BR-6 – kúpeľný (5,8 km od vody)Bojnice – PA-7 – kúpeľný (5,8 km od vody)Bojnice – BR-4 – kúpeľný (6,0 km od vody)Bojnice – BR-5 – kúpeľný (6,0 km od vody)Bojnice – BR-3 – kúpeľný (6,1 km od vody)Bojnice – Z-2 – kúpeľný (6,2 km od vody)Bojnice – BR-1 – kúpeľný (6,2 km od vody)Bojnice – kúpeľný (6,5 km od vody)Bojnice – BR-2 – kúpeľný (6,5 km od vody)Bojnice – NB-4 – kúpeľný (6,6 km od vody)Opatovce nad Nitrou – NB-1 – nekúpeľný (7,2 km od vody)Prievidza – Púšť – Š1-NB IV – nekúpeľný (9,0 km od vody)Š-1-NB-II – l3 (8,9 km od vody)d1 (6,7 km od vody)d2 (6,8 km od vody)c1 (7,1 km od vody)c2 (7,2 km od vody)d1 (7,6 km od vody)c1 (8,0 km od vody)Bojnice (4,9 km od vody)Nitrianske Pravno – tehliarske suroviny (4,2 km od vody)Poruba – keramické íly (1,8 km od vody)Nitrianske Pravno – tehliarske suroviny (4,1 km od vody)Poruba – keramické íly (1,8 km od vody)Lazany – štrkopiesky (610 m od vody)Poruba – keramické íly (1,6 km od vody)Temeš, Porubská dolina – živce (2,3 km od vody)Temeš, Porubská dolina – živce (2,6 km od vody)Nedožery – tehliarske suroviny (3,1 km od vody)Brezany – tehliarske suroviny (3,2 km od vody)Dubnica – stavebný kameň – biotitická pararula (3,3 km od vody)Temeš, Porubská dolina – živce (3,3 km od vody)Temeš, Porubská dolina – živce (3,4 km od vody)Poruba – stavebný kameň – granit (3,5 km od vody)Temeš, Porubská dolina – živce (3,6 km od vody)Malinová – štrkopiesky (3,9 km od vody)Dubnica – stavebný kameň – dolomit (3,9 km od vody)Temeš, Porubská dolina – živce (3,9 km od vody)Dubnica – vých. od hájovne Bohatka – stavebný kameň – dolomit (4,3 km od vody)Temeš, Porubská dolina – živce (4,4 km od vody)Brezany – stavebný piesok – piesky (4,5 km od vody)Temeš, Porubská dolina – živce (4,5 km od vody)Temeš, Porubská dolina – živce (4,8 km od vody)Malinová – zlaté a strieborné rudy (4,4 km od vody)Bojnice – geomorfológia (2,7 km od vody)– Zosuvy (2,0 km od vody)KANIANKA – Zosuvy (2,2 km od vody)Poruba – negatívny vrt (1,2 km od vody)Lazany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,6 km od vody)Nedožery-Brezany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,0 km od vody)Nedožery-Brezany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,2 km od vody)Nedožery-Brezany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,2 km od vody)Poluvsie – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,4 km od vody)Pravenec – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,5 km od vody)Malinová – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,7 km od vody)Nedožery-Brezany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,8 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,0 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,2 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,5 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,7 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,8 km od vody)2 км

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • АрсенАсvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 7,00 μg/lmedián 7,00 μg/l1 vzorka

      Najvyššia hodnota: Porubský potok, 2009, 110 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • СеленСеnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Porubský potok, 2009, 110 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ОловоПбnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Porubský potok, 2009, 110 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ЛітіумЛіnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Porubský potok, 2009, 110 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ХромЦрnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Porubský potok, 2009, 110 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • КадмійЦдnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,150 μg/lmedián 0,150 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Porubský potok, 110 m od vody. Porovnanie: 26. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • МідьЦуnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Porubský potok, 2009, 110 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • БаріумБаnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 19,0 μg/lmedián 19,0 μg/l1 vzorka

      Najvyššia hodnota: Porubský potok, 2009, 110 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2bežná hodnota
      najvyššie 15,1 мг/лmedián 15,1 мг/л1 vzorka

      Najvyššia hodnota: Porubský potok, 2009, 110 m od vody. Porovnanie: 65. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Kovy v podzemnej vode

    • РтутьГґvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,300 μg/lmedián 0,200 μg/l11 vzoriek45 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 3,0 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ЦинкЗнvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1 903 μg/lmedián 47,0 μg/l11 vzoriek18 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,7 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • АрсенАсvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 6,10 μg/lmedián 1,20 μg/l11 vzoriek36 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,6 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • КадмійЦдvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,250 μg/l11 vzoriek91 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,0 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • АлюмінійАлzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,0600 мг/лmedián 0,0400 мг/л11 vzoriek18 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 3,0 km od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • МідьЦуzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 4,80 μg/lmedián 0,900 μg/l11 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,2 km od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ОловоПбzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,500 μg/l11 vzoriek73 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,7 km od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • АнтимонСбmierne zvýšená
      najvyššie 0,300 μg/lmedián 0,100 μg/l11 vzoriek91 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,5 km od vody. Porovnanie: 87. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ХромЦрmierne zvýšená
      najvyššie 1,60 μg/lmedián 0,900 μg/l11 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,3 km od vody. Porovnanie: 85. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ЛітіумЛіmierne zvýšená
      najvyššie 21,0 μg/lmedián 5,00 μg/l11 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,0 km od vody. Porovnanie: 79. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ЗалізоФеbežná hodnota
      najvyššie 0,00500 мг/лmedián 0,00500 мг/л8 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,5 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • СеленСеnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l11 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,5 km od vody. Porovnanie: 39. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaВзоріекNajvyšší radónМедіан
    potok, rieka245,0 Bq/l24,0 Bq/l
    джерело215,6 Bq/l11,8 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Ložiská a dobývacie priestory

    ЛожіскоНерастStav a organizáciaOd vody
    Порубаkeramické ílyLožisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava1,8 км
    Порубаkeramické ílyLožisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava1,8 км
    Нітріанске Правноtehliarske surovinyLožisko s predpokladom využívania zásob – Wienerberger s.r.o.4,1 км
    Нітріанске Правноtehliarske surovinyLožisko s predpokladom využívania zásob – Wienerberger s.r.o.4,2 км

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    114 vrtov v pásme 3 km, z toho 9 hydrogeologických a 105 ostatných; s číslom archívnej správy 114.

    Hĺbky vrtov

    • до 10 м65×
    • 10–30 м25×
    • 30–100 м5×
    • 100–300 м10×
    • nad 300 m4×

    Najbližšie vrty

    ЛокаціяВидГлибинаArchívna správaOd vody
    162inžiniersko-geologický5,0 м44571440 м
    VS-42inžiniersko-geologický4,0 м91815560 м
    160inžiniersko-geologický4,0 м44571790 м
    VS-44inžiniersko-geologický2,0 м91815800 м
    161inžiniersko-geologický4,5 м44571960 м
    VS-43inžiniersko-geologický3,0 м91815990 м
    VS-53inžiniersko-geologický4,0 м918151,1 км
    717/75ložiskový427,7 м844001,1 км
    J-4inžiniersko-geologický8,0 м860431,1 км
    J-6inžiniersko-geologický8,5 м866601,1 км
    J-3inžiniersko-geologický9,0 м866601,1 км
    J-7inžiniersko-geologický8,0 м866601,1 км

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    ВртТемператураВидатностьГлибинаChemický typ vodyВиужіваніеOd vody
    Бойніце – NB-527 °C1,0 л/с150 мЦа-Мґ-HCO3nevyužívaný5,7 км
    Бойніце29 °C0,1 л/с–Ца-Мґ-HCO3nevyužívaný5,8 км
    Бойніце – BR-640 °C4,0 л/с100 мЦа-Мґ-HCO3využívaný5,8 км
    Бойніце – PA-740 °C1,5 л/с58 мЦа-Мґ-HCO3využívaný5,8 км
    Бойніце – BR-422 °C0,8 л/с36 мЦа-Мґ-HCO3nevyužívaný6,0 км
    Бойніце – BR-525 °C1,0 л/с40,5 мЦа-Мґ-HCO3nevyužívaný6,0 км
    Бойніце – BR-335 °C4,1 л/с103 мЦа-Мґ-HCO3využívaný6,1 км
    Бойніце – Z-246 °C6,6 л/с30 мЦа-Мґ-HCO3využívaný6,2 км
    Бойніце – BR-147 °C0,9 л/с488 мЦа-Мґ-HCO3využívaný6,2 км
    Бойніце46 °C4,5 л/с–Ца-Мґ-HCO3využívaný6,5 км

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ДжерелоВидТемпература води (°C)Видатность (л/с)ПочетNajbližší od vody
    kategória Bojnicetermálne kúpalisko––14,9 км
    kategória d1minerálna voda39-55< 526,7 км
    kategória d2minerálna voda39-555-1516,8 км
    kategória c1minerálna voda23-38< 527,1 км
    kategória c2minerálna voda23-385-1517,2 км
    Š-1-NB-IIgeotermálna voda55 – 8016 – 3018,9 км

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Skládky odpadov

    СкладкаПлохаRok vznikuМоніторованіеOd vody
    Bývalá pieskovňa – Lazany8 000 м²1980–940 м
    Kanianka – Za obcou – Kanianka–1970–1,3 км
    Poruba – Nad obcou – Poruba12 000 м²1980–1,6 км
    Лазани90 000 м²1975–1,7 км
    Полувсіе2 000 м²1985–3,0 км

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Зосуви2×

    Stupeň aktivity

    • Стабілізовани1×
    • Потенціални1×

    Súčasný stav

    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0001×
    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova1×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Перцентіл. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Шліхи. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Методіке.

    Організації та локація

    Хто керує рибальськими ділянками і де вони розташовані

    Організації на водотоціхто управляє рибальськими ділянками і які там сьогодні умови

    1. Приєвідза1 рибальська ділянка · 0,3 км21ВН Лазани21

    Інші водотоки поблизу

    Басейн: Ваг