Vyberte kategorii a zúžíte výběr. U každé možnosti vidíte, kolik revírů zůstane.
Barva mapy
Načítání mapy…
Mapou posouvejte dvěma prsty. V režimu celé obrazovky stačí jeden prst.
Kaprová vodaSalmonidní voda (pstruh)Salmonidní voda (lipan)
nižšívyšší
Skóre je odhad podmínek podle počasí, vody a okolí, nikoli předpověď záběrů. U každého revíru vidíte, z čeho se skládá, jak dobře je podloženo daty a odkud data pocházejí.
Výškový profil toku
Jak klesá tok po proudu: spád, sklon a rychlost vody.
BystrinaHorský potok se strmým sklonem, kaskádami a skalnatým dnem. Voda je čistá a studená, lov vyžaduje opatrný přístup.
Výškový profil toku: od 841 do 367 m n. m. na 7,9 km.Revíry v pořadí od nejvyššího (vlevo) po nejnižší. Mezi revíry může být úsek bez revíru, ten se nezobrazuje.
Nejvyšší bod
841 m a.s.l.
Nejnižší bod
335 m a.s.l.
Spád revírůSpádRozdíl nadmořské výšky mezi horním a dolním koncem revíru v metrech. Čím větší spád na kratší délce, tím rychlejší voda.
507 m
Průměrný sklonSklon tokuSpád na kilometr v promile (‰, metry na kilometr). Do 2 ‰ je pomalá nížinná řeka, 5 až 10 ‰ podhorská řeka (lipan, pstruh), nad 10 ‰ rychlý potok.
64 ‰
SinuozitaKličkovatěníDélka toku vydělená vzdáleností jeho konců vzdušnou čarou. 1,0 je přímý tok, nad 1,3 silně meandruje. Meandre vytvářejí tůně pod břehy a plytčiny v úsecích mezi nimi.
1,23
Zdroj: Open Topo Data (eudem25m), 4. 11. 2026. Sklon a spád jsou orientační, zahrnují pouze úseky revírů.
Terén ve 3D
Načítám 3D model terénu…
Historické snímky
Vývoj okolí a přírody od 2019 do 2025: jak se mění břehy, vegetace a krajina kolem vody. Snímky se samy přepínají, listovat můžeš i ručně.
Zdroj: SHMÚ (ročenky kvality povrchových a podzemních vod), registr čistíren odpadních vod VÚVH a EEA. Měřicí místo SHMÚ je k revíru přiřazeno podle shodného názvu toku a podle vzdálenosti; ročenka uvádí místa, která normu nesplnila, takže chybějící místo není důkazem čisté vody.
Geológia a geochémia toku Opátka
Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku
Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 8 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.
Hornina pod vodou
Náplavy riek50 % čiary vody
25 % metamorfity, 25 % sopečné horniny
Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.
Voda podľa atlasu
pH 8,0modelový odhad
typ vody Ca–Mg–HCO₃–SO₄
Mineralizácia 111 mg/l, mäkká voda (3,8 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.
Prvky v riečnom sedimente
3 z 15prvkov v horných 10 %
najvyššie: Meď 95,2 mg/kg
Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 95. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Teplo pod nohami
35°C v hĺbke 1 000 m
V hĺbke 2 000 m okolo 65 °C (prírastok 30 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.
Prirodzené gama žiarenie
56nGy/h dávkový príkon
75. percentil na Slovensku
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.
Staré banské diela
386objektov do 3 km
ťažené: Sb, Fe
Najbližšie: Halda pri bezmennej štôlni č.7 (halda), 60 m od vody.
Zlato v riečnom sedimente
0vzoriek so zlatom
14 rudných minerálov v sedimente
Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.
Stopové prvky vo vode toku
1 z 10ukazovateľov v horných 5 %
najvyššie: Selén 1,20 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 96. percentil (Opátka, potok).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Vrty a rozbory podzemnej vody
34vrtov do 3 km
354 rozborov vody v okolí
Z toho 34 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Geotermálna energia
–
V okruhu 10 km nie je zaznamenaný geotermálny vrt ani zdroj.
Environmentálne záťaže a skládky
0lokalít do 3 km
V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.
Ložiská a rudné výskyty
48záznamov do 5 km
3 ložiská, 45 rudných výskytov
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Zosuvy a svahové deformácie
1plôch do 3 km
Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.
Geologická stavba pod vodou
Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.
Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.
Náplavy riek50%SR 72 %
Metamorfity25%SR 1,4 %
Sopečné horniny25%SR 3,2 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.
Geologický vek hornín
kvartér50%
paleozoikum st.50%
Najčastejšie horninové jednotky
Útvar
Vek
Jednotka
Bodů
kvartér
holocén
fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív
2×
paleozoikum st.
mladší silúr
súvrstvie bystrého potoka
2×
Tektonické jednotky
GEMERIKUM100%SR 13 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické členenie
PALEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ JEDNOTKY VNÚTORNÝCH ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 16 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Neotektonické jednotky
pozitívna jednotka (pohorie)100%SR 60 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Smer neotektonických pohybov
veľký zdvih100%SR 26 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pokrýva 4 z 4 bodov čiary vody.
Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda
Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.
Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)
Štěrk50%SR 52 %
Bázické vulkanity50%SR 6,6 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ zvodnenca
Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Štrky; Fluviálne)50%SR 27 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Bázické vulka)50%SR 6,4 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hlavný hydrogeologický región
paleozoikum slovenského rudohoria v povodí Hornádu100%SR 2,1 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chémia povrchových vôd podľa atlasu
Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.
Kyselost vody
pH 8,01typické pásmo
Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.
Tvrdost vody
3,8°dH, mäkká
Súčet vápnika a horčíka (0,67 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.
měkká
střední
tvrdá
veľmi tvrdá
Rozpustené látky
111mg/l mineralizácia
Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Iónové zloženie vody
Katióny (kladné ióny)
Ca 56Mg 35Na+K 10
Anióny (záporné ióny)
HCO₃ 59SO₄ 33
Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃–SO₄
Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.
Hlavné ióny
ChloridyCl3,89 mg/l26. percentil
SíranySO421,4 mg/l18. percentil
HořčíkMg6,32 mg/l17. percentil
FluoridyF0,0606 mg/l17. percentil
SodíkNa2,72 mg/l10. percentil
DraslíkK0,928 mg/l9. percentil
VápníkCa16,6 mg/l7. percentil
HydrogénuhličitanyHCO349,3 mg/l7. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.
Potenciálne toxické a stopové prvky
MěďCu95,2 mg/kg95. percentil
AntimonSb13,5 mg/kg95. percentil
ArsenAs25,9 mg/kg92. percentil
BizmutBi0,440 mg/kg87. percentil
CínSn4,47 mg/kg86. percentil
KadmiumCd0,422 mg/kg82. percentil
RtuťHg0,238 mg/kg78. percentil
OlovoPb19,9 mg/kg70. percentil
MolybdenMo0,452 mg/kg62. percentil
VanadV73,2 mg/kg61. percentil
ZinekZn103 mg/kg56. percentil
NiklNi25,9 mg/kg56. percentil
SelenSe0,217 mg/kg43. percentil
KobaltCo7,39 mg/kg32. percentil
ChromCr59,4 mg/kg29. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
SodíkNa1,30 %90. percentil
DraslíkK1,74 %81. percentil
ManganMn1 193 mg/kg78. percentil
HliníkAl6,47 %75. percentil
ŽelezoFe3,00 %66. percentil
TitánTi4 834 mg/kg64. percentil
HořčíkMg0,988 %59. percentil
FosforP801 mg/kg44. percentil
VápníkCa1,62 %37. percentil
Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
YtriumY38,5 mg/kg91. percentil
LítiumLi40,3 mg/kg88. percentil
BorB79,6 mg/kg87. percentil
RubídiumRb107 mg/kg85. percentil
BerylliumBe2,06 mg/kg85. percentil
BáriumBa462 mg/kg58. percentil
GáliumGa14,8 mg/kg56. percentil
ZirkónZr372 mg/kg39. percentil
CérCe55,4 mg/kg37. percentil
StronciumSr78,8 mg/kg4. percentil
Prirodzená rádioaktivita a radón
Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.
Dávkový príkon gama žiarenia
56nGy/h vo vzduchu
rozsah 38 až 69 nGy/h
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Draslík (K)K1,74 %92. percentil
Ekvivalentné tórium (eTh)eTh7,40 ppm52. percentil
Ekvivalentný urán (eU)eU2,47 ppm36. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geotermálny potenciál
Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.
Teplota hornín s hĺbkou
35 / 65 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m
prírastok 30 °C na km
Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok –.
Reliéf, klíma a pôdy
Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.
Priemerná januárová teplota-5,8°C
Priemerná júlová teplota14,6°C
Ročné zrážky1 000mm
Klimatickogeografické typy
horská klíma100%SR 33 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pásma
Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.
SelenSevysoká (horných 5 %)
najvyššie 1,20 μg/lmedián 0,500 μg/l8 vzoriek88 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Opátka, potok, 1993, 70 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromCrzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 5,70 μg/lmedián 4,30 μg/l9 vzoriek33 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: 2250m JV od K Ostrý hrbok, 1993, 50 m od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimonSbzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 2,80 μg/lmedián 0,800 μg/l9 vzoriek33 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Zlámaný potok, 1993, 640 m od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
MěďCumierne zvýšená
najvyššie 2,90 μg/lmedián 1,00 μg/l9 vzoriek56 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: 2250m JV od K Ostrý hrbok, 1993, 50 m od vody. Porovnanie: 79. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenAsmierne zvýšená
najvyššie 2,00 μg/lmedián 1,00 μg/l9 vzoriek33 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Kojšov, 2002, 930 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KadmiumCdmierne zvýšená
najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l9 vzoriek11 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Opátka, potok, 80 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
OlovoPbnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l9 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Opátka, potok, 1993, 80 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
BáriumBanižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 30,0 μg/lmedián 10,0 μg/l9 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: 2250m JV od K Ostrý hrbok, 1993, 50 m od vody. Porovnanie: 37. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l9 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Opátka, potok, 1993, 80 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
StronciumSrnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 110 μg/lmedián 50,0 μg/l9 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: 2250m JV od K Ostrý hrbok, 1993, 50 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Hlavné ióny, mineralizácia a pH
Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.
Oxid kremičitýSiO2nižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 10,0 mg/lmedián 7,59 mg/l9 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Kojšov, 2002, 930 m od vody. Porovnanie: 47. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch
Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)27 vzoriek, najviac 815 zŕn
Ilmenit (FeTiO₃)25 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Pyrit (FeS₂)25 vzoriek, najviac 815 zŕn
Hematit (Fe₂O₃)25 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Rutil (TiO₂)24 vzoriek, najviac 315 zŕn
Barit (BaSO₄)20 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Anatas (TiO₂)17 vzoriek, najviac 55 zŕn
Magnetit (Fe₃O₄)15 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Chalkopyrit (CuFeS₂)11 vzoriek, najviac 5 zŕn
Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)8 vzoriek, najviac 5 zŕn
Scheelit (CaWO₄)4 vzorky, najviac 5 zŕn
Cinabarit (HgS)3 vzorky, najviac 50 zŕn
Antimonit (Sb₂S₃)2 vzorky, najviac 500 zŕn
Arzenopyrit (FeAsS)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Horninotvorné a doprovodné minerály
Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))24 vzoriek, najviac 315 zŕn
Zirkón (ZrSiO₄)24 vzoriek, najviac 55 zŕn
Turmalíny (komplexný borosilikát)20 vzoriek, najviac 55 zŕn
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)20 vzoriek, najviac 315 zŕn
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)11 vzoriek, najviac 315 zŕn
Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)10 vzoriek, najviac 55 zŕn
Titanit (CaTiSiO₅)3 vzorky, najviac 62 zŕn
Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita
Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.
Chemické typy vôd v okolí
Ca-Mg-SO4-HCO32×
Ca-SO4-HCO32×
Ca-SO4-NO3-HCO31×
Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy
trieda B3×
trieda A1×
trieda F1×
Kovy v podzemnej vode
ArsenAsextrémna (horný 1 %)
najvyššie 50,0 μg/lmedián 0,500 μg/l26 vzoriek69 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 3,0 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
RtuťHgextrémna (horný 1 %)
najvyššie 1,30 μg/lmedián 0,100 μg/l26 vzoriek58 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 3,0 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimonSbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 4,00 μg/lmedián 0,250 μg/l26 vzoriek42 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 3,0 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
OlovoPbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 8,00 μg/lmedián 1,00 μg/l26 vzoriek38 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,4 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromCrvysoká (horných 5 %)
najvyššie 6,90 μg/lmedián 0,250 μg/l26 vzoriek77 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 230 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
HliníkAlvysoká (horných 5 %)
najvyššie 0,110 mg/lmedián 0,00500 mg/l26 vzoriek69 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: štôlňa, 1993, 1,2 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KadmiumCdvysoká (horných 5 %)
najvyššie 0,700 μg/lmedián 0,250 μg/l26 vzoriek96 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: štôlňa, 1993, 1,2 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
MěďCubežná hodnota
najvyššie 1,60 μg/lmedián 0,250 μg/l26 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,4 km od vody. Porovnanie: 68. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ZinekZnbežná hodnota
najvyššie 82,0 μg/lmedián 2,00 μg/l26 vzoriek35 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 3,0 km od vody. Porovnanie: 65. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ŽelezoFebežná hodnota
najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l17 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 3,0 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 6,00 μg/lmedián 1,00 μg/l26 vzoriek69 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 380 m od vody. Porovnanie: 45. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SelenSenižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l26 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 3,0 km od vody. Porovnanie: 39. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Radón vo vodách
Druh miesta
Vzoriek
Najvyšší radón
Medián
zdroj
11
40,2 Bq/l
15,0 Bq/l
vodný zdroj pre individuálne zásobovanie
2
12,2 Bq/l
6,48 Bq/l
vodný zdroj pre hromadné zásobovanie
1
12,7 Bq/l
12,7 Bq/l
upravený prameň
5
4,97 Bq/l
1,21 Bq/l
výtok z banského diela
1
3,16 Bq/l
3,16 Bq/l
Banské diela, ložiská a rudné výskyty
Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.
Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)
Sb157×
Fe102×
Druhy banských objektov
pinga, pingový ťah179×
halda133×
štôlňa70×
iný druh objektu4×
Najbližšie staré banské diela
Název
Druh
Ťažené
Ukončenie
Od vody
Halda pri bezmennej štôlni č.7
halda
siderity
60 m
Bezmenná štôlňa č.7
štôlňa
siderity
60 m
Halda pri bezmennej štôlni č.1
halda
siderit, Fe rudy
70 m
Bezmenná štôlňa č.1
štôlňa
siderit, Fe rudy
80 m
Halda pri pinge č.22
halda
siderity
80 m
Pinga č.22
pinga, pingový ťah
siderity
90 m
Pinga č.23
pinga, pingový ťah
siderity
100 m
Pinga č.24
pinga, pingový ťah
siderity
120 m
Pinga č.25
pinga, pingový ťah
siderity
190 m
Pinga č.26
pinga, pingový ťah
siderity
210 m
Ložiská a dobývacie priestory
Ložisko
Nerast
Stav a organizácia
Od vody
Veľký Folkmár – Folkmárska Skala
vápenec ostatný
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
3,8 km
Zlatá Idka
technicky použiteľné kryštály nerastov
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
4,6 km
Zlatá Idka
technicky použiteľné kryštály nerastov
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
4,6 km
Rudné výskyty v metalogenetickej mape
Výskyt
Typ rudy
Kovy
Druh
Od vody
Opátka, žila Romanova
Komplexné železné rudy
Fe, Cu
mineralogický výskyt
30 m
Opátka, výskyt Zlatník
Komplexné železné rudy
Fe, Cu
mineralogický výskyt
580 m
Košická Belá, žily Pod Uhliská, Nad Uhliská, Nad mlynom, Na Uhliská, Azurdorka, Roveň-Kurcikovo
Zlatá Idka, žily Jozef, František-Jozef, Žila so sklonom na juh, Alžbeta, Nová žila a Jeremiáš
Antimonitovo-zlaté rudy
Sb, Au
malé ložisko
1,8 km
Vrty a archívne správy Geofondu
Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.
34 vrtov v pásme 3 km, z toho 8 hydrogeologických a 26 ostatných; s číslom archívnej správy 34.
Hĺbky vrtov
do 10 m5×
10–30 m5×
30–100 m2×
100–300 m15×
nad 300 m7×
Najbližšie vrty
Lokalita
Druh
Hloubka
Archívna správa
Od vody
R-48
inžiniersko-geologický
5,0 m
80782
110 m
R-46
inžiniersko-geologický
5,0 m
80782
150 m
1007
ložiskový
247,3 m
79095
540 m
Košické Hámre
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
12,5 m
18670 115Ca3.pdf
660 m
1006
ložiskový
345,0 m
79095
700 m
1075
ložiskový
321,0 m
79095
710 m
1005
ložiskový
469,0 m
79095
740 m
Košické Hámre
širokoprofilový vrt
5,1 m
18670 115Ca2.pdf
750 m
GP-68
ložiskový
102,0 m
79095
780 m
340
ložiskový
199,0 m
79095
780 m
GP-69
ložiskový
100,0 m
79095
810 m
342
ložiskový
210,1 m
79095
820 m
Zosuvy a svahové deformácie
Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.
Druhy deformácií
Zosuvy1×
Stupeň aktivity
Potenciálny1×
Súčasný stav
SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova1×
Ako čítať tieto údaje
Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.