Vyberte kategorii a zúžíte výběr. U každé možnosti vidíte, kolik revírů zůstane.
Barva mapy
Načítání mapy…
Mapou posouvejte dvěma prsty. V režimu celé obrazovky stačí jeden prst.
Kaprová vodaSalmonidní voda (pstruh)Salmonidní voda (lipan)
nižšívyšší
Skóre je odhad podmínek podle počasí, vody a okolí, nikoli předpověď záběrů. U každého revíru vidíte, z čeho se skládá, jak dobře je podloženo daty a odkud data pocházejí.
Výškový profil toku
Jak klesá tok po proudu: spád, sklon a rychlost vody.
BystrinaHorský potok se strmým sklonem, kaskádami a skalnatým dnem. Voda je čistá a studená, lov vyžaduje opatrný přístup.
Výškový profil toku: od 1 007 do 346 m n. m. na 16,0 km.Revíry v pořadí od nejvyššího (vlevo) po nejnižší. Mezi revíry může být úsek bez revíru, ten se nezobrazuje.
Nejvyšší bod
1 007 m a.s.l.
Nejnižší bod
302 m a.s.l.
Spád revírůSpádRozdíl nadmořské výšky mezi horním a dolním koncem revíru v metrech. Čím větší spád na kratší délce, tím rychlejší voda.
705 m
Průměrný sklonSklon tokuSpád na kilometr v promile (‰, metry na kilometr). Do 2 ‰ je pomalá nížinná řeka, 5 až 10 ‰ podhorská řeka (lipan, pstruh), nad 10 ‰ rychlý potok.
44 ‰
SinuozitaKličkovatěníDélka toku vydělená vzdáleností jeho konců vzdušnou čarou. 1,0 je přímý tok, nad 1,3 silně meandruje. Meandre vytvářejí tůně pod břehy a plytčiny v úsecích mezi nimi.
1,43
Zdroj: Open Topo Data (eudem25m), 4. 11. 2026. Sklon a spád jsou orientační, zahrnují pouze úseky revírů.
Terén ve 3D
Načítám 3D model terénu…
Historické snímky
Vývoj okolí a přírody od 2019 do 2025: jak se mění břehy, vegetace a krajina kolem vody. Snímky se samy přepínají, listovat můžeš i ručně.
Zdroj: SHMÚ (ročenky kvality povrchových a podzemních vod), registr čistíren odpadních vod VÚVH a EEA. Měřicí místo SHMÚ je k revíru přiřazeno podle shodného názvu toku a podle vzdálenosti; ročenka uvádí místa, která normu nesplnila, takže chybějící místo není důkazem čisté vody.
Geológia a geochémia toku Kojšovský potok
Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku
Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 16 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.
Hornina pod vodou
Náplavy riek60 % čiary vody
20 % metamorfity, 20 % sopečné horniny
Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.
Voda podľa atlasu
pH 8,0modelový odhad
typ vody Ca–Mg–HCO₃–SO₄
Mineralizácia 125 mg/l, mäkká voda (4,2 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.
Prvky v riečnom sedimente
7 z 15prvkov v horných 10 %
najvyššie: Arzén 41,3 mg/kg
Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 95. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Teplo pod nohami
35°C v hĺbke 1 000 m
V hĺbke 2 000 m okolo 65 °C (prírastok 30 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.
Prirodzené gama žiarenie
66nGy/h dávkový príkon
95. percentil na Slovensku
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.
Staré banské diela
1 382objektov do 3 km
ťažené: Fe, Sb, Cu, Hg, Pb
Najbližšie: Halda pri štôlni č.1 (halda), 320 m od vody.
Zlato v riečnom sedimente
4vzorky so zlatom
14 rudných minerálov v sedimente
Najviac 135 zŕn v jednej vzorke (240 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Stopové prvky vo vode toku
4 z 10ukazovateľov v horných 5 %
najvyššie: Selén 3,70 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (stred obce Kojšov).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Vrty a rozbory podzemnej vody
169vrtov do 3 km
607 rozborov vody v okolí
Z toho 169 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Geotermálna energia
–
4 zdroje geotermálnych a minerálnych vôd do 10 km.
Environmentálne záťaže a skládky
10lokalít do 3 km
1 záťaž, 9 skládok
Najbližšia záťaž: Margecany – Rušňové depo, Cargo a.s., 2,2 km od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.
Ložiská a rudné výskyty
82záznamov do 5 km
8 ložísk, 74 rudných výskytov
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Zosuvy a svahové deformácie
9plôch do 3 km
Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.
Geologická stavba pod vodou
Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.
Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.
Náplavy riek60%SR 72 %
Metamorfity20%SR 1,4 %
Sopečné horniny20%SR 3,2 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náplavy riek:Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.
Geologický vek hornín
kvartér60%
paleozoikum st.40%
Najčastejšie horninové jednotky
Útvar
Vek
Jednotka
Bodů
kvartér
holocén
fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív
3×
paleozoikum st.
starší devón
drnavské súvrstvie
1×
paleozoikum st.
mladší silúr
súvrstvie bystrého potoka
1×
Kvartérny pokryv
fluviálne sedimenty nív100%SR 68 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typická hrúbka kvartérneho pokryvu3,5m
2 – 5100%SR 48 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické jednotky
GEMERIKUM100%SR 13 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické členenie
PALEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ JEDNOTKY VNÚTORNÝCH ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 16 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Neotektonické jednotky
pozitívna jednotka (pohorie)100%SR 60 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Smer neotektonických pohybov
veľký zdvih100%SR 26 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Regionálne geologické členenie
gemerské pásmo100%SR 5,9 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Regionálne geologické členenie (podjednotky)
Spišsko-gemerské rudohorie80%SR 2,9 %
Galmus20%SR 0,0 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Inžinierskogeologické rajóny
rajón nízkometamorfovaných hornín67%SR 1,7 %
rajón náplavov horských tokov33%SR 21 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Inžinierskogeologické formácie
formácia epimetamorfovaných hornín67%SR 2,2 %
formácia kvartérnych sedimentov33%SR 71 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náchylnosť územia na svahové deformácie
Rajón stabilných území83%SR 95 %
Rajón potenciálne nestabilných území17%SR 4,4 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pokrýva 5 z 6 bodov čiary vody.
Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda
Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.
Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)
Bázické vulkanity100%SR 6,6 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ zvodnenca
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Bázické vulka)100%SR 6,4 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hlavný hydrogeologický región
paleozoikum slovenského rudohoria v povodí Hornádu100%SR 2,1 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Genetický typ podzemných vôd
fluviogénne100%SR 6,4 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chemický typ podzemných vôd
Ca-Mg-Na-HCO3-SO4100%SR 4,5 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Trieda kvality podzemných vôd
E100%SR 6,5 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chémia povrchových vôd podľa atlasu
Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.
Kyselost vody
pH 8,00typické pásmo
Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.
Tvrdost vody
4,2°dH, mäkká
Súčet vápnika a horčíka (0,75 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.
měkká
střední
tvrdá
veľmi tvrdá
Rozpustené látky
125mg/l mineralizácia
Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Iónové zloženie vody
Katióny (kladné ióny)
Ca 54Mg 36Na+K 10
Anióny (záporné ióny)
HCO₃ 59SO₄ 34
Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃–SO₄
Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.
Hlavné ióny
FluoridyF0,0773 mg/l28. percentil
ChloridyCl3,94 mg/l27. percentil
SíranySO425,4 mg/l26. percentil
HořčíkMg7,25 mg/l21. percentil
SodíkNa3,16 mg/l13. percentil
DraslíkK1,05 mg/l11. percentil
VápníkCa18,2 mg/l9. percentil
HydrogénuhličitanyHCO356,6 mg/l8. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.
Potenciálne toxické a stopové prvky
ArsenAs41,3 mg/kg95. percentil
CínSn11,4 mg/kg95. percentil
MěďCu110 mg/kg95. percentil
AntimonSb17,6 mg/kg95. percentil
BizmutBi0,661 mg/kg94. percentil
NiklNi43,4 mg/kg92. percentil
RtuťHg0,576 mg/kg91. percentil
OlovoPb33,6 mg/kg90. percentil
KadmiumCd0,564 mg/kg88. percentil
ZinekZn183 mg/kg87. percentil
MolybdenMo0,630 mg/kg82. percentil
KobaltCo10,3 mg/kg75. percentil
ChromCr88,2 mg/kg72. percentil
VanadV75,3 mg/kg65. percentil
SelenSe0,254 mg/kg52. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
DraslíkK1,93 %91. percentil
SodíkNa1,33 %91. percentil
HliníkAl6,73 %81. percentil
ŽelezoFe3,36 %78. percentil
ManganMn1 121 mg/kg74. percentil
TitánTi4 752 mg/kg61. percentil
FosforP929 mg/kg61. percentil
HořčíkMg0,999 %60. percentil
VápníkCa1,19 %20. percentil
Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
YtriumY42,0 mg/kg95. percentil
BorB92,8 mg/kg93. percentil
RubídiumRb116 mg/kg91. percentil
LítiumLi42,5 mg/kg91. percentil
BerylliumBe2,14 mg/kg88. percentil
BáriumBa507 mg/kg71. percentil
GáliumGa16,0 mg/kg67. percentil
CérCe60,4 mg/kg55. percentil
ZirkónZr411 mg/kg53. percentil
StronciumSr81,1 mg/kg4. percentil
Prirodzená rádioaktivita a radón
Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.
Dávkový príkon gama žiarenia
66nGy/h vo vzduchu
rozsah 57 až 77 nGy/h
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Radonové riziko podloží
střední
Radón je prirodzený plyn z hornín. Riziko sa týka budov a pivníc, nie vody v toku; ukazuje, aké je podložie.
Draslík (K)K2,05 %96. percentil
Ekvivalentné tórium (eTh)eTh9,28 ppm88. percentil
Ekvivalentný urán (eU)eU2,80 ppm73. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geofyzikálne polia: magnetika a tiaž
Mapy magnetického poľa a tiaže (ŠGÚDŠ) odhaľujú, čo je pod sedimentmi a pod povrchom: vulkanické telesá, zlomy a hrúbku kôry. Pre rybára sú zaujímavé nepriamo: ukazujú, kde sa mení podložie a s ním aj voda.
Magnetická anomália
-24nT
rozsah -39 až -4 nT
Odchýlka magnetického poľa Zeme od okolia. Kladné a záporné anomálie prezrádzajú horniny s magnetitom (čadiče, bázické vulkanity) a rozhrania v podloží.
zápornákladná
Bouguerova tiažová anomália
-13mGal
reziduálna +6,5 mGal
Záporné hodnoty sú nad hrubými sedimentmi a pod horami (ľahká kôra), kladné nad hustými horninami a tenšou kôrou. Ukazuje stavbu zemskej kôry, nie vodu.
Geotermálny potenciál
Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.
Teplota hornín s hĺbkou
35 / 65 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m
prírastok 30 °C na km
Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok –.
Reliéf, klíma a pôdy
Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.
Nadmorská výška geomorfologických jednotiek (od–do)226–1 247m a.s.l.
Priemerná výška jednotiek633m a.s.l.
Průměrný sklon16,6°
Priemerná januárová teplota-5,5°C
Priemerná júlová teplota15,2°C
Ročné zrážky967mm
Geomorfologické celky
Volovské vrchy83%SR 2,8 %
Čierna hora17%SR 0,0 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geomorfologické oblasti
Slovenské rudohorie100%SR 10 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Klimatickogeografické typy
horská klíma100%SR 33 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náchylnosť pôd na okysľovanie
pôdy stredne náchylné na acidifikáciu50%SR 25 %
prirodzene kyslé pôdy50%SR 8,5 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Kontaminácia pôd (mapa 1:500 000)
kontaminovaná pôda, obsah rizikových prvkov je vyšší ako limitné hodnoty C83%SR 0,9 %
nekontaminovaná pôda, geogénne podmienený obsah niektorých rizikových prvkov dosahuje limitné hodnoty A17%SR 45 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Litogeochemické typy
Mladšie paleozoikum centrálnych Západných Karpát67%SR 1,9 %
Staršie paleozoikum gemerika33%SR 1,7 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pásma
Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.
SelenSeextrémna (horný 1 %)
najvyššie 3,70 μg/lmedián 0,500 μg/l18 vzoriek94 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: stred obce Kojšov, 1993, 160 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
OlovoPbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 7,00 μg/lmedián 2,50 μg/l20 vzoriek85 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Kojšovský potok, 1993, 100 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromCrvysoká (horných 5 %)
najvyššie 8,20 μg/lmedián 4,90 μg/l20 vzoriek25 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: 2250m Z od K618 Hola, 1993, 230 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimonSbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 6,30 μg/lmedián 0,950 μg/l20 vzoriek35 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Hnilec, 1993, 210 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenAszvýšená (horných 10 %)
najvyššie 4,50 μg/lmedián 1,30 μg/l20 vzoriek20 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: stred obce Kojšov, 1993, 160 m od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
BáriumBazvýšená (horných 10 %)
najvyššie 100 μg/lmedián 10,0 μg/l20 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: 2250m Z od K618 Hola, 1993, 230 m od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
MěďCuzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 5,00 μg/lmedián 1,90 μg/l20 vzoriek20 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Kojšov, 2002, 130 m od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KadmiumCdmierne zvýšená
najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l20 vzoriek10 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Kojšovský potok, 60 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l20 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Kojšov, 2002, 60 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
StronciumSrnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 80,0 μg/lmedián 40,0 μg/l20 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: 900m Z od K712 Predlipový vrch, 1993, 460 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Hlavné ióny, mineralizácia a pH
Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.
Oxid kremičitýSiO2nižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 10,0 mg/lmedián 8,19 mg/l20 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: 2250m Z od K618 Hola, 1993, 230 m od vody. Porovnanie: 47. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch
Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.
Barit (BaSO₄)34 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Ilmenit (FeTiO₃)29 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Pyrit (FeS₂)28 vzoriek, najviac 815 zŕn
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)27 vzoriek, najviac 815 zŕn
Anatas (TiO₂)25 vzoriek, najviac 315 zŕn
Rutil (TiO₂)25 vzoriek, najviac 315 zŕn
Hematit (Fe₂O₃)24 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Scheelit (CaWO₄)23 vzoriek, najviac 400 zŕn
Magnetit (Fe₃O₄)17 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)7 vzoriek, najviac 55 zŕn
Cinabarit (HgS)5 vzoriek, najviac 5 zŕn
Zlato (Au)4 vzorky, najviac 135 zŕn
Arzenopyrit (FeAsS)3 vzorky, najviac 175 zŕn
Chalkopyrit (CuFeS₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Najbližšie vzorky so zlatom
Vzorka
Zlato vo vzorke
Od vody
412
3 zrná
60 m
427
135 zŕn
240 m
453
110 zŕn
320 m
117
8 zŕn
990 m
Horninotvorné a doprovodné minerály
Turmalíny (komplexný borosilikát)39 vzoriek, najviac 55 zŕn
Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))29 vzoriek, najviac 815 zŕn
Zirkón (ZrSiO₄)29 vzoriek, najviac 815 zŕn
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)19 vzoriek, najviac 815 zŕn
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)8 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)5 vzoriek, najviac 315 zŕn
Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)4 vzorky, najviac 5 zŕn
Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))1 vzorka, najviac 5 zŕn
Titanit (CaTiSiO₅)1 vzorka, najviac 16 zŕn
Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita
Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.
Chemické typy vôd v okolí
Ca-Mg-HCO39×
Mg-Ca-SO4-HCO34×
Mg-Ca-HCO32×
Ca-Mg-SO4-HCO32×
Ca-Na-Mg-NO3-HCO31×
Ca-SO4-HCO31×
Mg-SO4-HCO31×
Mg-Ca-HCO3-SO41×
Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy
trieda B10×
trieda A6×
trieda F2×
trieda C1×
trieda E1×
trieda H1×
Kovy v podzemnej vode
ChromCrextrémna (horný 1 %)
najvyššie 12,3 μg/lmedián 0,250 μg/l45 vzoriek69 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: štôlňa, 1992, 970 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenAsextrémna (horný 1 %)
najvyššie 52,5 μg/lmedián 0,500 μg/l45 vzoriek62 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 110 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimonSbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 12,4 μg/lmedián 0,500 μg/l45 vzoriek24 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 550 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
HliníkAlextrémna (horný 1 %)
najvyššie 0,310 mg/lmedián 0,0100 mg/l45 vzoriek47 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 420 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
RtuťHgextrémna (horný 1 %)
najvyššie 0,700 μg/lmedián 0,100 μg/l45 vzoriek76 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,6 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
MěďCuvysoká (horných 5 %)
najvyššie 12,3 μg/lmedián 0,600 μg/l45 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 550 m od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
OlovoPbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 6,00 μg/lmedián 0,500 μg/l45 vzoriek56 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: štôlňa, 1993, 850 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KadmiumCdvysoká (horných 5 %)
najvyššie 0,700 μg/lmedián 0,250 μg/l45 vzoriek98 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: štôlňa, 1993, 850 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SelenSevysoká (horných 5 %)
najvyššie 3,00 μg/lmedián 0,500 μg/l45 vzoriek98 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 1,4 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ZinekZnvysoká (horných 5 %)
najvyššie 1 362 μg/lmedián 3,00 μg/l45 vzoriek29 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 680 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLibežná hodnota
najvyššie 12,0 μg/lmedián 2,00 μg/l45 vzoriek40 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 420 m od vody. Porovnanie: 64. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ŽelezoFebežná hodnota
najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l22 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 360 m od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Radón vo vodách
Druh miesta
Vzoriek
Najvyšší radón
Medián
vodný zdroj pre individuálne zásobovanie
3
12,2 Bq/l
0,730 Bq/l
vodný zdroj pre hromadné zásobovanie
2
12,7 Bq/l
8,03 Bq/l
prameň
17
46,4 Bq/l
12,4 Bq/l
upravený prameň
5
4,97 Bq/l
3,17 Bq/l
výtok z banského diela
3
10,1 Bq/l
4,73 Bq/l
potok, rieka
1
1,49 Bq/l
1,49 Bq/l
Banské diela, ložiská a rudné výskyty
Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.
Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)
Fe1035×
Sb272×
Cu16×
Hg3×
Pb2×
Zn2×
Ag2×
Sn2×
Druhy banských objektov
pinga, pingový ťah584×
halda523×
štôlňa264×
iný druh objektu10×
šachta1×
Najbližšie staré banské diela
Název
Druh
Ťažené
Ukončenie
Od vody
Halda pri štôlni č.1
halda
Fe rudy
320 m
Bezmenná štôlňa č.1
štôlňa
Fe rudy
330 m
Pinga č.1
pinga, pingový ťah
Fe rudy
370 m
Pinga č.4
pinga, pingový ťah
Fe rudy
390 m
Pinga č.2
pinga, pingový ťah
Fe rudy
390 m
Halda pri štôlni č.2
halda
Fe rudy
400 m
Pinga č.3
pinga, pingový ťah
Fe rudy
400 m
Halda pri štôlni č.5
halda
Fe rudy
400 m
Halda pri štôlni č.3
halda
Fe rudy
410 m
Bezmenná štôlňa č.5
štôlňa
Fe rudy
410 m
Ložiská a dobývacie priestory
Ložisko
Nerast
Stav a organizácia
Od vody
Jaklovce
azbest + azbestová hornina
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
580 m
Veľký Folkmár – Folkmárska Skala
vápenec ostatný
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
1,2 km
Jaklovce I
barit
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
1,2 km
Jaklovce I
barit
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
1,3 km
Zlatá Idka
technicky použiteľné kryštály nerastov
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
1,9 km
Zlatá Idka
technicky použiteľné kryštály nerastov
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
1,9 km
Jaklovce – Kurtova Skala
vápenec vysokopercentný
Ťažené ložisko – Calmit, spol. s r.o. – závod Margecany
2,3 km
Jaklovce – Kurtova Skala
vápenec vysokopercentný
Ťažené ložisko – Calmit, spol. s r.o. – závod Margecany
2,4 km
Rudné výskyty v metalogenetickej mape
Výskyt
Typ rudy
Kovy
Druh
Od vody
Kojšov, lokalita Guľová baňa
Komplexné železné rudy
Fe, Cu
mineralogický výskyt
160 m
Kojšov, žila Mostická
Antimónové rudy
Sb
mineralogický výskyt
270 m
Kojšov, výskyt Kojšov-Suchý vrch
Polymetalické rudy
Cu, Pb, Zn, Ag
mineralogický výskyt
350 m
Veľký Folkmár, Folkmárska skala
Železné rudy
Fe
mineralogický výskyt
520 m
Folkmárska skala
Železné rudy
Fe
mineralogický výskyt
730 m
Kojšov, žily Zdar Boh, Na potoku, Harmonšák, Bohumila a Božidara
Komplexné železné rudy
Fe, Cu
ložiskový výskyt
740 m
Kojšov, žilník Terézia
Komplexné železné rudy
Fe, Cu
mineralogický výskyt
840 m
Zlatá Idka, Partizán, Studená a Godárska
Železné rudy
Fe
mineralogický výskyt
880 m
Zlatá Idka, žila Bertalan
Antimonitovo-zlaté rudy
Sb, Au
malé ložisko
900 m
Zlatá Idka, žily Trojičná, Alexander a Xaver
Antimonitovo-zlaté rudy
Sb, Au
malé ložisko
1,1 km
Vrty a archívne správy Geofondu
Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.
169 vrtov v pásme 3 km, z toho 13 hydrogeologických a 156 ostatných; s číslom archívnej správy 169.
Hĺbky vrtov
do 10 m126×
10–30 m9×
30–100 m20×
100–300 m7×
nad 300 m1×
Najbližšie vrty
Lokalita
Druh
Hloubka
Archívna správa
Od vody
DP-2
inžiniersko-geologický
3,6 m
99829
110 m
JV-1
inžiniersko-geologický
6,0 m
99829
110 m
JV-3
inžiniersko-geologický
6,0 m
99829
120 m
DP-1
inžiniersko-geologický
2,5 m
99829
140 m
JV-2
inžiniersko-geologický
6,0 m
99829
140 m
DP3
inžiniersko-geologický
3,1 m
99829
150 m
JF-2
inžiniersko-geologický
4,0 m
87492
180 m
JF-1
inžiniersko-geologický
12,5 m
87492
200 m
R-49
inžiniersko-geologický
12,0 m
80782
210 m
R-67
inžiniersko-geologický
15,0 m
80782
350 m
Jaklovce
širokoprofilový vrt
–
48728 114Bd14.pdf
480 m
V-4
inžiniersko-geologický
5,0 m
87208
570 m
Geotermálna energia a minerálne vody
Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.
Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd
Zdroj
Druh
Teplota vody (°C)
Výdatnosť (l/s)
Počet
Najbližší od vody
kategória a1
minerálna voda
< 15
< 5
4
8,0 km
Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty
Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.
Environmentálne záťaže
Lokalita
Činnosť
Látka
Klasifikácia
Od vody
Margecany – Rušňové depo, Cargo a.s.
SK200510KF
2,2 km
Skládky odpadov
Skládka
Plocha
Rok vzniku
Monitorovanie
Od vody
Veľký Folkmar
250 m²
1992
–
100 m
Veľký Folkmar
700 m²
1992
–
150 m
Jaklovce
1 500 m²
1989
–
440 m
Kojšov
120 m²
1992
–
580 m
Kojšov
50 m²
1992
–
790 m
Margecany
900 m²
1990
–
1,4 km
Jaklovce
100 m²
1997
–
1,7 km
Margecany
300 m²
1991
–
1,9 km
Zosuvy a svahové deformácie
Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.
Druhy deformácií
Zosuvy8×
Skalné zrútenia1×
Stupeň aktivity
Potenciálny7×
Stabilizovaný2×
Súčasný stav
SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S5×
SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova3×
Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0001×
Ako čítať tieto údaje
Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.