Tato stránka je přeložena jen částečně. Nepřeložené části se zobrazují slovensky, v původním jazyce webu. Otevřít slovenský originál

Dnes na toku VVN Ružín

Skóre podmínek na lovu, nejlepší okno dne a revíry od nejlepších podmínek

Průměr revírů toku

Nízká aktivita · průměr z jednoho revíru

Číslo v hlavičce je odhad pro střed toku podle počasí a měření. Průměr revírů navíc počítá družicová data, stínování a geologii každého revíru.

Nejlepší časové okno dnes

06:00–08:00

VVN Ružín, skóre okna 19.

Skóre je odhad podmínek podle počasí, vody a okolí, nikoli předpověď záběrů. Přepočítáno v 13:04.

Mapa a revíry toku

Průběh toku a jeho revíry. Barvu čar přepnete na podmínky dnes, kvalitu nebo libovolný jiný parametr.

Podrobné filtrykraj, okres, koryto, hloubka, zástin, satelity, chemie vody, znečištění, ryby, geologie

1445revírů
Vyberte kategorii a zúžíte výběr. U každé možnosti vidíte, kolik revírů zůstane.
Barva mapy
Načítání mapy…

Mapou posouvejte dvěma prsty. V režimu celé obrazovky stačí jeden prst.

    Výškový profil: stojatá voda

    Výška terénu podél revíru a přibližná hladina.

    Stojatá voda Jde o stojatou vodu, proto se zde tok nehodnotí: voda nemá proud, spád ani sklon. Graf ukazuje výšku terénu podél revíru.

    2602803003203400 km1 km2 km3 km
    Výškový profil terénu (Stojatá voda): od 319 do 276 m n. m. na 3,9 km.
    Výška terénu podél linie revíru, od začátku (vlevo) po konec
    Hladina přibližně
    276 m a.s.l.
    Nejnižší bod profilu
    276 m a.s.l.
    Nejvyšší bod profilu
    319 m a.s.l.

    Zdroj: Open Topo Data (eudem25m), 4. 11. 2026. Výška je orientační (chyba několik metrů).

    Terén ve 3D

    Načítám 3D model terénu…

    Historické snímky

    Vývoj okolí a přírody od 2019 do 2025: jak se mění břehy, vegetace a krajina kolem vody. Snímky se samy přepínají, listovat můžeš i ručně.

    Letecký snímek toku VVN Ružín z roku 2019
    2019snímkováno 15. 6. 2019
    Letecký snímek toku VVN Ružín z roku 2022
    2022snímkováno 8. 10. 2022
    Letecký snímek toku VVN Ružín z roku 2025
    2025snímkováno 3. 7. 2025

    Ortofotomozaika Slovenska © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Rok a den snímkování závisí na poloji, jednotlivé ročníky se proto mohou lišit ročním obdobím i počasím.

    Znečištění vody na toku VVN Ružín

    Kvalita vody podle SHMÚ, čistírny odpadních vod poblíž revírů a podzemní voda v okolí

    Podzemní voda: naměřené hodnotytypická hodnota ze stanic do 10 km, 2025

    0 z 1 revíru s měřením má v okolí podzemní vodu s hodnotou nad hranicí alespoň v jednom ukazateli.

    Zdroj: SHMÚ (ročenky kvality povrchových a podzemních vod), registr čistíren odpadních vod VÚVH a EEA. Měřicí místo SHMÚ je k revíru přiřazeno podle shodného názvu toku a podle vzdálenosti; ročenka uvádí místa, která normu nesplnila, takže chybějící místo není důkazem čisté vody.

    Geológia a geochémia toku VVN Ružín

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 4 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 7,9modelový odhad

    typ vody Ca–Mg–HCO₃–SO₄

    Mineralizácia 244 mg/l, mäkká voda (8,4 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    10 z 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Nikel 141 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 97. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    0 °C80

    Teplo pod nohami

    45°C v hĺbke 1 000 m

    Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    52nGy/h dávkový príkon

    64. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    0objektov do 3 km

    V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.

    Zlato v riečnom sedimente

    0vzoriek so zlatom

    9 rudných minerálov v sedimente

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Stopové prvky vo vode toku

    4 z 10ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Chróm 7,50 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 96. percentil (1200m S od K781 Sivec).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    46vrtov do 3 km

    199 rozborov vody v okolí

    Z toho 46 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    Geotermálna energia

    –

    6 zdrojov geotermálnych a minerálnych vôd do 10 km.

    Environmentálne záťaže a skládky

    1lokalít do 3 km

    1 záťaž

    Najbližšia záťaž: Malá Lodina – VD Ružín, 80 m od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.

    Ložiská a rudné výskyty

    12záznamov do 5 km

    4 ložiská, 8 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    5plôch do 3 km

    3 aktívnych

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Kvartérny pokryv

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu3,5m
    • 2 – 5100%SR 48 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické jednotky

    • VEPORIKUM100%SR 5,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • PALEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ JEDNOTKY VNÚTORNÝCH ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (pohorie)100%SR 60 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • veľký zdvih100%SR 26 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náchylnosť územia na svahové deformácie

    • Rajón stabilných území100%SR 95 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 0 z 1 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Štěrk100%SR 52 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Štrky; Fluviálne)100%SR 27 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)

    • medzizrnová100%SR 86 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hydrogeologická funkcia

    • kolektor100%SR 95 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Genetický typ podzemných vôd

    • silikátogénne, príp. silikátovo-sulfidogénne100%SR 1,5 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chemický typ podzemných vôd

    • Ca-HCO3, Ca-Mg-HCO3, príp. Ca-HCO3-SO4 až Ca-SO4100%SR 1,3 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Trieda kvality podzemných vôd

    • A100%SR 36 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Kyselost vody

    pH 7,89typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Tvrdost vody

    8,4°dH, mäkká

    Súčet vápnika a horčíka (1,50 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    244mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃–SO₄

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • FluoridyF0,137 mg/l60. percentil
    • SíranySO445,8 mg/l57. percentil
    • HořčíkMg14,3 mg/l47. percentil
    • ChloridyCl7,08 mg/l44. percentil
    • DraslíkK2,01 mg/l32. percentil
    • SodíkNa5,58 mg/l31. percentil
    • VápníkCa36,4 mg/l24. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO3119 mg/l24. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • DusičnanyNO312,0 mg/l80. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK2,62 mg/l36. percentil
    • FosforečnanyPO40,0439 mg/l25. percentil
    • AmóniumNH40,0250 mg/l0. percentil

    Kovy

    • ŽelezoFe0,541 mg/l93. percentil
    • HliníkAl209 μg/l80. percentil
    • ZinekZn12,2 μg/l72. percentil
    • ManganMn14,0 μg/l29. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • NiklNi141 mg/kg97. percentil
    • KobaltCo21,1 mg/kg96. percentil
    • ZinekZn464 mg/kg95. percentil
    • KadmiumCd2,72 mg/kg95. percentil
    • MěďCu158 mg/kg95. percentil
    • RtuťHg1,72 mg/kg95. percentil
    • CínSn7,99 mg/kg95. percentil
    • ArsenAs25,2 mg/kg92. percentil
    • BizmutBi0,593 mg/kg92. percentil
    • AntimonSb5,23 mg/kg91. percentil
    • SelenSe0,528 mg/kg88. percentil
    • MolybdenMo0,726 mg/kg88. percentil
    • ChromCr86,3 mg/kg70. percentil
    • VanadV76,4 mg/kg66. percentil
    • OlovoPb17,3 mg/kg59. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • ManganMn5 078 mg/kg96. percentil
    • DraslíkK1,79 %85. percentil
    • FosforP1 176 mg/kg82. percentil
    • ŽelezoFe3,45 %81. percentil
    • HliníkAl6,54 %77. percentil
    • HořčíkMg0,928 %54. percentil
    • TitánTi4 115 mg/kg36. percentil
    • SodíkNa0,763 %28. percentil
    • VápníkCa1,37 %28. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • BáriumBa900 mg/kg95. percentil
    • RubídiumRb118 mg/kg92. percentil
    • YtriumY37,0 mg/kg88. percentil
    • LítiumLi37,0 mg/kg81. percentil
    • CérCe68,2 mg/kg76. percentil
    • BorB65,6 mg/kg65. percentil
    • GáliumGa15,1 mg/kg60. percentil
    • ZirkónZr399 mg/kg49. percentil
    • BerylliumBe1,30 mg/kg43. percentil
    • StronciumSr122 mg/kg37. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    52nGy/h vo vzduchu

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,87 ppm77. percentil
    • Draslík (K)K1,40 %72. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh7,03 ppm37. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    • Plošná aktivita 137CsCS1371 353 Bq/m²41. percentil

    Geofyzikálne polia: magnetika a tiaž

    Mapy magnetického poľa a tiaže (ŠGÚDŠ) odhaľujú, čo je pod sedimentmi a pod povrchom: vulkanické telesá, zlomy a hrúbku kôry. Pre rybára sú zaujímavé nepriamo: ukazujú, kde sa mení podložie a s ním aj voda.

    SVJZ

    Magnetická anomália

    -37nT

    rozsah -37 až -37 nT

    Odchýlka magnetického poľa Zeme od okolia. Kladné a záporné anomálie prezrádzajú horniny s magnetitom (čadiče, bázické vulkanity) a rozhrania v podloží.

    Bouguerova tiažová anomália

    -12mGal

    reziduálna +9,1 mGal

    Záporné hodnoty sú nad hrubými sedimentmi a pod horami (ľahká kôra), kladné nad hustými horninami a tenšou kôrou. Ukazuje stavbu zemskej kôry, nie vodu.

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    • Teplota hornín v hĺbke 1 000 m45°C

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Nadmorská výška geomorfologických jednotiek (od–do)225–882m a.s.l.
    • Priemerná výška jednotiek522m a.s.l.
    • Průměrný sklon18,0°

    Geomorfologické celky

    • Čierna hora100%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geomorfologické oblasti

    • Slovenské rudohorie100%SR 10 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náchylnosť pôd na okysľovanie

    • pôdy stredne náchylné na acidifikáciu100%SR 25 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Kontaminácia pôd (mapa 1:500 000)

    • nekontaminovaná pôda, geogénne podmienený obsah niektorých rizikových prvkov dosahuje limitné hodnoty A100%SR 45 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Košická Belá, žily Pod Uhliská, Nad Uhliská, Nad – Komplexné železné rudy (4,3 km od vody)Košická Belá, žily Jedlinka, Mlynská, Predné Nov – Komplexné železné rudy (4,4 km od vody)Malá Lodina – VD Ružín – SK200500FK (80 m od vody)a1 (7,8 km od vody)a1 (7,9 km od vody)a1 (8,7 km od vody)a1 (8,7 km od vody)a1 (9,7 km od vody)a1 (9,8 km od vody)Sedlice – stavebný kameň (3,3 km od vody)Sedlice – stavebný kameň (3,4 km od vody)Sedlice – stavebný kameň (3,3 km od vody)Sedlice – stavebný kameň (3,4 km od vody)Košické Hámre – drahé a ozdobné kamene – mramor (2,1 km od vody)Veľká Lodina – Humenec (613 m n. m.) – stavebný kameň – granodiorit (4,3 km od vody)Košická Belá – komplexné Fe rudy (4,4 km od vody)Suchá dolina – stavebný kameň – dolomit (4,6 km od vody)Veľká Lodina – Ždiar (579,0) – Somár (627,0) – stavebný kameň – granodiorit (4,7 km od vody)Veľká Lodina – Fe rudy – hematit, Cu rudy (4,9 km od vody)Ružín, defilé – všeobecná geológia (2,7 km od vody)Ružín, Malá Lodina – všeobecná geológia (3,4 km od vody)– Zosuvy (1,0 km od vody)Malá Lodina – Zosuvy (1,2 km od vody)Malá Lodina – Zosuvy (1,5 km od vody)Malá Lodina – Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (3,0 km od vody)Ružín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (40 m od vody)Ružín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (70 m od vody)Ružín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (70 m od vody)Ružín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (90 m od vody)Ružín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (100 m od vody)Ružín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (110 m od vody)Ružín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (110 m od vody)Ružín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (140 m od vody)Ružín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (160 m od vody)Ružín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (200 m od vody)Ružín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (210 m od vody)Ružín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (270 m od vody)Ružín – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (500 m od vody)Malá Lodina – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,5 km od vody)Malá Lodina (2,3 km od vody)Malá Lodina – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,3 km od vody)Malá Lodina – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,6 km od vody)Malá Lodina – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,8 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (240 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (300 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (400 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (500 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (540 m od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (580 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (670 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (700 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (720 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (730 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (840 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (960 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,0 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,1 km od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (1,1 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,2 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,2 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,2 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,2 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,3 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,3 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,4 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,5 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,5 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,5 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,6 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,6 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,7 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,7 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,7 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,8 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,8 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,8 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,8 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,9 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,9 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,9 km od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (2,0 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,0 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,1 km od vody)Ružín, prameň č. 43 – prameň (240 m od vody)VN Malá Lodina, 2100m VJV od K756 – prameň (270 m od vody)Pod Sivcom, 1200m SSZ od K781 – prameň (390 m od vody)Ružín, prameň č. 38, 750 m SZ od K500 – prameň (540 m od vody)Ružín, prameň č. 41 – prameň (580 m od vody)dolina Ružinok, 2150m SSV od K781 – prameň (800 m od vody)Malá Lodina, 500m JZ od K682 – prameň (1,0 km od vody)Malá Lodina, prameň č. 32, 1200 m S od K724 – prameň (1,1 km od vody)Malá Lodina, 2200m JZ od K700 – prameň (1,1 km od vody)Ružín – dolina Malý Ružínok, prameň č. 48 – prameň (1,2 km od vody)dolina Malý Ružinok, 1200m od K781 – prameň (1,2 km od vody)Ružín, prameň č. 44, 450 m Z od K780,7 Sivec – prameň (1,5 km od vody)Ružín, dolina Dialava, prameň č. 36 pri vetracej – prameň (1,6 km od vody)VN Ružín, 750m JJZ od K539 – prameň (1,6 km od vody)Ružín – dolina Veľký Ružínok, prameň č. 50 – prameň (1,8 km od vody)Malá Lodina, 1000m Z od K700 – prameň (1,8 km od vody)Veľká Lodina, prameň č. 31, 800 m S od K500 Boks – prameň (2,0 km od vody)VN Ružín, 1300m JJZ od K756 – prameň (2,5 km od vody)Miklušovce, prameň č. 13, 300 m VJV od K626,4 – prameň (2,5 km od vody)Veľký Ružínok, 2000m V od K781 – prameň (2,6 km od vody)Ružín-dolina Dialava, prameň č. 34 – prameň (2,6 km od vody)Miklušovce, prameň č. 14, 50 m Z od K424,2 – prameň (2,7 km od vody)Miklušovce, prameň č. 16, 100 m J od K413,5 – prameň (2,8 km od vody)dolina Sopotnice, 800m JZ od K499 – prameň (2,8 km od vody)Ružín, 1300m SSV od K498 – prameň (2,9 km od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • ChromCrvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 7,50 μg/lmedián 5,65 μg/l6 vzoriek17 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: 1200m S od K781 Sivec, 1993, 70 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OlovoPbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 6,00 μg/lmedián 2,50 μg/l6 vzoriek83 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: 900m od K682 Hornádske lúky, 1993, 780 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 6,70 μg/lmedián 3,10 μg/l6 vzoriek50 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Hornád, 1993, 960 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MěďCuvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 8,80 μg/lmedián 3,05 μg/l6 vzoriek33 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Hornád, 1993, 960 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,600 μg/lmedián 0,375 μg/l6 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Hornád, 960 m od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAszvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 4,20 μg/lmedián 1,95 μg/l6 vzoriek50 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Hornád, 1993, 960 m od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBamierne zvýšená
      najvyššie 90,0 μg/lmedián 30,0 μg/l6 vzoriek

      Najvyššia hodnota: 1900m JV od K798 Suchý vrch, 1993, 370 m od vody. Porovnanie: 88. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLimierne zvýšená
      najvyššie 11,0 μg/lmedián 5,00 μg/l6 vzoriek67 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: 1750m SZ od K781 Sivec, 1993, 360 m od vody. Porovnanie: 76. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • StronciumSrnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 160 μg/lmedián 115 μg/l6 vzoriek

      Najvyššia hodnota: 1200m S od K781 Sivec, 1993, 70 m od vody. Porovnanie: 47. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l6 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: 1750m SZ od K781 Sivec, 1993, 360 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2bežná hodnota
      najvyššie 14,3 mg/lmedián 9,14 mg/l6 vzoriek

      Najvyššia hodnota: 900m od K682 Hornádske lúky, 1993, 780 m od vody. Porovnanie: 63. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Barit (BaSO₄)9 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)4 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Cinabarit (HgS)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)1 vzorka, najviac 815 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)1 vzorka, najviac 315 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)1 vzorka, najviac 15 zŕn
    • Rutil (TiO₂)1 vzorka, najviac 55 zŕn
    • Wolframit ((Fe,Mn)WO₄)1 vzorka, najviac 2 zŕn

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)2 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))1 vzorka, najviac 315 zŕn
    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)1 vzorka, najviac 155 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)1 vzorka, najviac 15 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)1 vzorka, najviac 155 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Chemické typy vôd v okolí

    • Ca-Mg-HCO37×
    • Mg-Ca-HCO37×
    • Ca-Mg-SO4-HCO36×
    • Ca-SO4-HCO32×
    • Ca-HCO32×
    • Mg-Ca-SO4-HCO31×

    Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy

    • trieda A19×
    • trieda F3×
    • trieda B1×
    • trieda C1×
    • trieda E1×

    Kovy v podzemnej vode

    • RtuťHgextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 0,600 μg/lmedián 0,100 μg/l13 vzoriek85 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,9 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 9,10 μg/lmedián 0,250 μg/l13 vzoriek92 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 3,0 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • HliníkAlvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,120 mg/lmedián 0,00500 mg/l13 vzoriek77 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 3,0 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OlovoPbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 4,00 μg/lmedián 1,00 μg/l13 vzoriek46 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,6 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAszvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 3,60 μg/lmedián 0,500 μg/l13 vzoriek77 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,5 km od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbmierne zvýšená
      najvyššie 0,300 μg/lmedián 0,100 μg/l13 vzoriek85 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,9 km od vody. Porovnanie: 87. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MěďCubežná hodnota
      najvyššie 1,30 μg/lmedián 0,250 μg/l13 vzoriek

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 3,0 km od vody. Porovnanie: 60. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ŽelezoFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l10 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,6 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l13 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 3,0 km od vody. Porovnanie: 47. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 6,00 μg/lmedián 3,00 μg/l13 vzoriek46 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 800 m od vody. Porovnanie: 45. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l13 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 3,0 km od vody. Porovnanie: 39. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ZinekZnnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 6,00 μg/lmedián 1,00 μg/l13 vzoriek38 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 25. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    prameň918,2 Bq/l3,10 Bq/l
    potok, rieka10,210 Bq/l0,210 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    Sedlicestavebný kameňŤažené ložisko – VSK MINERAL s.r.o.3,3 km
    Sedlicestavebný kameňŤažené ložisko – VSK MINERAL s.r.o.3,3 km
    Sedlicestavebný kameňŤažené ložisko – EUROVIA – Kameňolomy, s.r.o.3,4 km
    Sedlicestavebný kameňŤažené ložisko – EUROVIA – Kameňolomy, s.r.o.3,4 km

    Rudné výskyty v metalogenetickej mape

    VýskytTyp rudyKovyDruhOd vody
    Košická Belá, žily Pod Uhliská, Nad Uhliská, Nad mlynom, Na Uhliská, Azurdorka, Roveň-KurcikovoKomplexné železné rudyFe, Culožiskový výskyt4,3 km
    Košická Belá, žily Jedlinka, Mlynská, Predné NovéKomplexné železné rudyFe, Culožiskový výskyt4,4 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    46 vrtov v pásme 3 km, z toho 18 hydrogeologických a 28 ostatných; s číslom archívnej správy 46.

    Hĺbky vrtov

    • do 10 m20×
    • 10–30 m19×
    • 30–100 m6×
    • 100–300 m1×
    • nad 300 m0×

    Najbližšie vrty

    LokalitaDruhHloubkaArchívna správaOd vody
    T-8inžiniersko-geologický8,5 m876110 m
    T-11inžiniersko-geologický11,0 m876110 m
    1112inžiniersko-geologický44,0 m1117320 m
    1114inžiniersko-geologický35,0 m1117330 m
    1111inžiniersko-geologický61,0 m1117330 m
    T-9inžiniersko-geologický8,0 m876130 m
    Ružínúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou7,0 m8092 115Ac8.pdf40 m
    T-7inžiniersko-geologický10,0 m876140 m
    T-10inžiniersko-geologický14,0 m876140 m
    HR-10hydrogeologický7,0 m809240 m
    T-12inžiniersko-geologický14,0 m876150 m
    T-6inžiniersko-geologický10,0 m876150 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ZdrojDruhTeplota vody (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 567,8 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Environmentálne záťaže

    LokalitaČinnosťLátkaKlasifikáciaOd vody
    Malá Lodina – VD RužínSK200500FK80 m

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy5×

    Stupeň aktivity

    • Aktívny3×
    • Potenciálny1×
    • Stabilizovaný1×

    Súčasný stav

    • SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick3×
    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova2×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organizace a lokalita

    Kdo revíry spravuje a kde leží

    Organizace na tokukdo revíry spravuje a jaké podmínky tam dnes jsou

    1. Košice1 revír · 3,9 km14VVN Ružín14

    Další toky v okolí

    Povodí Bodrog a Hornád