Tato stránka je přeložena jen částečně. Nepřeložené části se zobrazují slovensky, v původním jazyce webu. Otevřít slovenský originál

Dnes na toku Šugovský potok

Skóre podmínek na lovu, nejlepší okno dne a revíry od nejlepších podmínek

Průměr revírů toku

Nízká aktivita · průměr z jednoho revíru

Číslo v hlavičce je odhad pro střed toku podle počasí a měření. Průměr revírů navíc počítá družicová data, stínování a geologii každého revíru.

Nejlepší časové okno dnes

06:00–08:00

Šugovský potok, skóre okna 35.

Skóre je odhad podmínek podle počasí, vody a okolí, nikoli předpověď záběrů. Přepočítáno v 02:04.

Mapa a revíry toku

Průběh toku a jeho revíry. Barvu čar přepnete na podmínky dnes, kvalitu nebo libovolný jiný parametr.

Podrobné filtrykraj, okres, koryto, hloubka, zástin, satelity, chemie vody, znečištění, ryby, geologie

1445revírů
Vyberte kategorii a zúžíte výběr. U každé možnosti vidíte, kolik revírů zůstane.
Barva mapy
Načítání mapy…

Mapou posouvejte dvěma prsty. V režimu celé obrazovky stačí jeden prst.

    Výškový profil toku

    Jak klesá tok po proudu: spád, sklon a rychlost vody.

    Bystrina Horský potok se strmým sklonem, kaskádami a skalnatým dnem. Voda je čistá a studená, lov vyžaduje opatrný přístup.

    2503003504004505000 km2 km4 km
    Výškový profil toku: od 482 do 306 m n. m. na 5,1 km.
    Revíry v pořadí od nejvyššího (vlevo) po nejnižší. Mezi revíry může být úsek bez revíru, ten se nezobrazuje.
    Nejvyšší bod
    482 m a.s.l.
    Nejnižší bod
    288 m a.s.l.
    Spád revírůSpádRozdíl nadmořské výšky mezi horním a dolním koncem revíru v metrech. Čím větší spád na kratší délce, tím rychlejší voda.
    194 m
    Průměrný sklonSklon tokuSpád na kilometr v promile (‰, metry na kilometr). Do 2 ‰ je pomalá nížinná řeka, 5 až 10 ‰ podhorská řeka (lipan, pstruh), nad 10 ‰ rychlý potok.
    38 ‰
    SinuozitaKličkovatěníDélka toku vydělená vzdáleností jeho konců vzdušnou čarou. 1,0 je přímý tok, nad 1,3 silně meandruje. Meandre vytvářejí tůně pod břehy a plytčiny v úsecích mezi nimi.
    1,15

    Zdroj: Open Topo Data (eudem25m), 4. 11. 2026. Sklon a spád jsou orientační, zahrnují pouze úseky revírů.

    Terén ve 3D

    Načítám 3D model terénu…

    Historické snímky

    Vývoj okolí a přírody od 2019 do 2025: jak se mění břehy, vegetace a krajina kolem vody. Snímky se samy přepínají, listovat můžeš i ručně.

    Letecký snímek toku Šugovský potok z roku 2019
    2019snímkováno 3. 7. 2019
    Letecký snímek toku Šugovský potok z roku 2022
    2022snímkováno 30. 8. 2022
    Letecký snímek toku Šugovský potok z roku 2025
    2025snímkováno 5. 7. 2025

    Ortofotomozaika Slovenska © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Rok a den snímkování závisí na poloji, jednotlivé ročníky se proto mohou lišit ročním obdobím i počasím.

    Znečištění vody na toku Šugovský potok

    Kvalita vody podle SHMÚ, čistírny odpadních vod poblíž revírů a podzemní voda v okolí

    Podzemní voda: naměřené hodnotytypická hodnota ze stanic do 10 km, 2025

    1 z 1 revíru s měřením má v okolí podzemní vodu s hodnotou nad hranicí alespoň v jednom ukazateli.

    • škodlivé látky nad normou alespoň na jedné stanici (kovy, pesticidy, PFAS, rozpouštědla)1
    • amonné iony nebo dusitany nad normou alespoň na jedné stanici1

    Zdroj: SHMÚ (ročenky kvality povrchových a podzemních vod), registr čistíren odpadních vod VÚVH a EEA. Měřicí místo SHMÚ je k revíru přiřazeno podle shodného názvu toku a podle vzdálenosti; ročenka uvádí místa, která normu nesplnila, takže chybějící místo není důkazem čisté vody.

    Geológia a geochémia toku Šugovský potok

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 5 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek67 % čiary vody

    33 % metamorfity

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 8,2modelový odhad

    typ vody Ca–HCO₃

    Mineralizácia 272 mg/l, stredne tvrdá voda (9,4 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    1 z 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Cín 5,29 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 91. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    Staré banské diela

    0objektov do 3 km

    V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.

    Zlato v riečnom sedimente

    0vzoriek so zlatom

    11 rudných minerálov v sedimente

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Stopové prvky vo vode toku

    1 z 10ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Chróm 8,60 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 96. percentil (Sugovský potok).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    20vrtov do 3 km

    287 rozborov vody v okolí

    Z toho 20 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    Geotermálna energia

    –

    V okruhu 10 km nie je zaznamenaný geotermálny vrt ani zdroj.

    Environmentálne záťaže a skládky

    12lokalít do 3 km

    1 záťaž, 11 skládok

    Najbližšia záťaž: Medzev – Strojsmalt, 940 m od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.

    Ložiská a rudné výskyty

    26záznamov do 5 km

    26 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    4plôch do 3 km

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek67%SR 72 %
    • Metamorfity33%SR 1,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér67%
    • jura33%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaBodů
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív2×
    juramladší trias? – juratmavosivé až čierne fylity s laminami metasiltovcov, metapieskovcov a tmavých kryštalických vápencov1×

    Mapa pokrýva 3 z 3 bodov čiary vody.

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Kyselost vody

    pH 8,21typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Tvrdost vody

    9,4°dH, stredne tvrdá

    Súčet vápnika a horčíka (1,67 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    272mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • DraslíkK2,72 mg/l45. percentil
    • SíranySO436,0 mg/l44. percentil
    • ChloridyCl6,72 mg/l43. percentil
    • VápníkCa54,2 mg/l39. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO3149 mg/l32. percentil
    • FluoridyF0,0751 mg/l27. percentil
    • HořčíkMg7,74 mg/l23. percentil
    • SodíkNa4,22 mg/l22. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • DusičnanyNO311,0 mg/l76. percentil
    • FosforečnanyPO40,160 mg/l54. percentil
    • AmóniumNH40,0443 mg/l22. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK1,88 mg/l17. percentil

    Kovy

    • HliníkAl210 μg/l80. percentil
    • ManganMn59,6 μg/l67. percentil
    • ŽelezoFe0,0889 mg/l44. percentil
    • ZinekZn5,66 μg/l42. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • CínSn5,29 mg/kg91. percentil
    • AntimonSb4,25 mg/kg90. percentil
    • ArsenAs14,7 mg/kg85. percentil
    • BizmutBi0,395 mg/kg84. percentil
    • MěďCu35,3 mg/kg80. percentil
    • RtuťHg0,250 mg/kg79. percentil
    • ZinekZn122 mg/kg70. percentil
    • KadmiumCd0,254 mg/kg65. percentil
    • VanadV74,4 mg/kg63. percentil
    • OlovoPb17,6 mg/kg60. percentil
    • SelenSe0,239 mg/kg48. percentil
    • KobaltCo8,26 mg/kg47. percentil
    • MolybdenMo0,337 mg/kg42. percentil
    • NiklNi22,6 mg/kg40. percentil
    • ChromCr63,1 mg/kg35. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • ŽelezoFe3,53 %82. percentil
    • ManganMn1 144 mg/kg75. percentil
    • VápníkCa3,45 %70. percentil
    • TitánTi5 017 mg/kg70. percentil
    • DraslíkK1,60 %65. percentil
    • HliníkAl5,94 %60. percentil
    • FosforP886 mg/kg55. percentil
    • HořčíkMg0,662 %21. percentil
    • SodíkNa0,671 %14. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • BorB112 mg/kg95. percentil
    • LítiumLi46,4 mg/kg95. percentil
    • CérCe74,6 mg/kg87. percentil
    • YtriumY36,0 mg/kg86. percentil
    • RubídiumRb101 mg/kg78. percentil
    • BerylliumBe1,82 mg/kg74. percentil
    • BáriumBa452 mg/kg55. percentil
    • ZirkónZr406 mg/kg52. percentil
    • GáliumGa12,4 mg/kg36. percentil
    • StronciumSr77,1 mg/kg4. percentil

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Medzev, žila Andreas – Komplexné železné rudy (960 m od vody)Medzev, Kauligov vrch – Železné rudy (2,4 km od vody)Hačava – Železné rudy (3,0 km od vody)Štós, žila Pivering-lom – Komplexné železné rudy (3,6 km od vody)Štós, žila Žalobka – Komplexné železné rudy (4,0 km od vody)Medzev, žila Laura-Berta – Komplexné železné rudy (4,0 km od vody)Jasov, žila Jób-Rozália – Komplexné železné rudy (4,3 km od vody)Štós, žila Karin – Komplexné železné rudy (4,4 km od vody)Medzev, žila Nanebovstúpenie – Komplexné železné rudy (4,6 km od vody)Poproč, žila Fortuna – Komplexné železné rudy (4,6 km od vody)Jasov, žila Fructuozus – Komplexné železné rudy (4,7 km od vody)Medzev, žily Radivij, Radomír, Radovan a Ramon – Komplexné železné rudy (4,8 km od vody)Medzev – Strojsmalt – SK200500FK (940 m od vody)Nižný Medzev VIII. – Vyšný Medzev – nijaký (170 m od vody)Nižný Medzev VII. – Vyšný Medzev – nijaký (830 m od vody)Nižný Medzev VI. – Vyšný Medzev – nijaký (1,1 km od vody)Nižný Medzev V. – Vyšný Medzev – nijaký (1,4 km od vody)Počkaj – Jasov – nijaký (1,6 km od vody)Hačava I. – Hačava – nijaký (2,0 km od vody)Nižný Medzev IV. – Vyšný Medzev – nijaký (2,0 km od vody)Baňa Lucia II. – Vyšný Medzev – občasný (2,2 km od vody)Nižný Medzev I. – Vyšný Medzev – nijaký (2,3 km od vody)Nižný Medzev II. – Vyšný Medzev – nijaký (2,4 km od vody)Vyšný Medzev II. – Vyšný Medzev – nijaký (2,9 km od vody)Medzev – Šugov – stavebný kameň – vápenec (80 m od vody)Medzev – Počkaj – stavebný kameň – kremitý porfýr (1,2 km od vody)Jasov – stavebný kameň – zlepenec (1,6 km od vody)Medzev – Kauligov vrch – Fe rudy, Mn rudy (2,4 km od vody)Jasov – stavebný kameň – kremitý porfýr (2,5 km od vody)Hačava – Fe rudy – magnetit, hematit (3,0 km od vody)Medzev – Pivering – stavebný kameň – kremitý porfýr (3,5 km od vody)Luciabaňa – Michal, Fortuna – Fe rudy – siderit (4,0 km od vody)Porče I – stavebný kameň – kremitý porfýr (4,3 km od vody)Porče II – stavebný kameň – kremitý porfýr (4,3 km od vody)Jasov – stavebný kameň – vápenec (4,5 km od vody)Jasov – stavebný kameň – vápenec (4,6 km od vody)Jasov – stavebný kameň – vápenec (4,7 km od vody)Medzev – komplexné železné rudy (4,0 km od vody)Jasov – všeobecná geológia (2,1 km od vody)Kunia priepasť, Turnianske Podhradie – geomorfológia (4,3 km od vody)Jasovská jaskyňa – paleontológia (4,5 km od vody)Jaskyňa Skalistého potoka – geomorfológia (4,8 km od vody)NIZNY MEDZEV – Zosuvy (1,2 km od vody)NIZNY MEDZEV – Zosuvy (1,7 km od vody)JASOV – Zosuvy (2,5 km od vody)NIZNY MEDZEV – Zosuvy (2,8 km od vody)Nižný Medzev – pozorovací vrt SHMÚ (350 m od vody)Medzev – vrt pre vodné dielo (850 m od vody)Nižný Medzev – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (860 m od vody)Medzev – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (980 m od vody)Medzev – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,3 km od vody)Medzev – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,4 km od vody)Medzev – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,6 km od vody)Medzev – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,1 km od vody)Nižný Medzev – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,1 km od vody)Vyšný Medzev – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,4 km od vody)Jasov – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (2,7 km od vody)vodárensky využívaný a monitorovaný prameň – Vývery podzemnej vody (20 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (50 m od vody)vodárensky využívaný a monitorovaný prameň – Vývery podzemnej vody (60 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (70 m od vody)prameň s monitorovaním výdatnosti – Vývery podzemnej vody (80 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (80 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (80 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (90 m od vody)vodárensky využívaný a monitorovaný prameň – Vývery podzemnej vody (100 m od vody)vodárensky využívaný a monitorovaný prameň – Vývery podzemnej vody (140 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (140 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (210 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (230 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (240 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (280 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (340 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (350 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (510 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (590 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (610 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (700 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (720 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (730 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (740 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (780 m od vody)vodárensky využívaný a monitorovaný prameň – Vývery podzemnej vody (850 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (860 m od vody)vodárensky využívaný a monitorovaný prameň – Vývery podzemnej vody (870 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (870 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (910 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (910 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (960 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (960 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (980 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,0 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,0 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,0 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,0 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,0 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,1 km od vody)Šugov- zberná studňa – prameň (70 m od vody)Medzev – Šugovská vyvieračka – prameň (780 m od vody)Medzev – Šugovská dolina, vodný zdroj – prameň (870 m od vody)Hačava, 500m Z od K701 – prameň (870 m od vody)Medzev, 2300m Z od K599 Halagos – prameň (1,4 km od vody)Jasov, 1600m SV od K438 – prameň (1,6 km od vody)Jasov, 900m SZ od K599 – prameň (1,7 km od vody)Jasov, 800m SZ od K599 – prameň (1,8 km od vody)Hačava, 1000m ZJZ od K902 č.d. 34 – studňa (2,4 km od vody)Hačava, 1100m ZJZ od K902 pri č.d. 44 – studňa (2,6 km od vody)Jasov, 600m S od K460 – prameň (2,6 km od vody)Háj, 800m ZSZ od K666 – prameň (2,7 km od vody)Jasov – prameň Teplica, prepad z vodného zdroja – prameň (2,7 km od vody)SZ okraj obce Hačava – prameň (3,0 km od vody)2 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • ChromCrvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 8,60 μg/lmedián 4,20 μg/l8 vzoriek25 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Sugovský potok, 1993, 50 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAszvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 5,90 μg/lmedián 0,500 μg/l8 vzoriek63 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Sugovský potok, 1993, 80 m od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MěďCuzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 5,80 μg/lmedián 1,15 μg/l8 vzoriek38 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: 2200m Z od K599 Holagoš, 1993, 770 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbmierne zvýšená
      najvyššie 1,40 μg/lmedián 0,500 μg/l8 vzoriek88 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Bodva, 1993, 70 m od vody. Porovnanie: 88. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdmierne zvýšená
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l8 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Sogovský potok, 50 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • StronciumSrbežná hodnota
      najvyššie 210 μg/lmedián 120 μg/l8 vzoriek

      Najvyššia hodnota: 1800m JJV od K470 Strážny vrch, 1993, 400 m od vody. Porovnanie: 57. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l8 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Sogovský potok, 1993, 50 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OlovoPbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l8 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Sogovský potok, 1993, 50 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBanižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 30,0 μg/lmedián 20,0 μg/l8 vzoriek

      Najvyššia hodnota: 2200m Z od K599 Holagoš, 1993, 770 m od vody. Porovnanie: 37. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l8 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Sogovský potok, 1993, 50 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2nižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 9,91 mg/lmedián 7,15 mg/l8 vzoriek

      Najvyššia hodnota: 1800m JJV od K470 Strážny vrch, 1993, 400 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Anatas (TiO₂)1 vzorka, najviac 15 zŕn
    • Barit (BaSO₄)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Cinabarit (HgS)1 vzorka, najviac 1 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)1 vzorka, najviac 4115 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)1 vzorka, najviac 815 zŕn
    • Kasiterit (SnO₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)1 vzorka, najviac 315 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)1 vzorka, najviac 55 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)1 vzorka, najviac 15 zŕn
    • Rutil (TiO₂)1 vzorka, najviac 55 zŕn

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)1 vzorka, najviac 55 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)1 vzorka, najviac 55 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)1 vzorka, najviac 55 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Chemické typy vôd v okolí

    • Ca-HCO312×
    • Ca-Mg-HCO32×

    Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy

    • trieda A7×
    • trieda E3×
    • trieda F2×
    • trieda B1×
    • trieda G1×

    Kovy v podzemnej vode

    • ChromCrextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 122 μg/lmedián 0,250 μg/l21 vzoriek71 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,7 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 145 μg/lmedián 0,100 μg/l21 vzoriek52 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,1 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RtuťHgextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 0,900 μg/lmedián 0,200 μg/l21 vzoriek48 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,7 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • HliníkAlextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 0,290 mg/lmedián 0,0100 mg/l21 vzoriek48 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,0 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ZinekZnextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 4 090 μg/lmedián 25,0 μg/l21 vzoriek10 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,6 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLivysoká (horných 5 %)
      najvyššie 116 μg/lmedián 4,00 μg/l21 vzoriek10 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,6 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MěďCuvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 7,20 μg/lmedián 0,250 μg/l21 vzoriek

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,0 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,600 μg/lmedián 0,250 μg/l21 vzoriek95 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,5 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAszvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,20 μg/lmedián 0,500 μg/l21 vzoriek76 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,1 km od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OlovoPbzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,500 μg/l21 vzoriek81 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,3 km od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSemierne zvýšená
      najvyššie 1,50 μg/lmedián 0,500 μg/l21 vzoriek86 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,4 km od vody. Porovnanie: 88. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ŽelezoFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l11 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,7 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    upravený prameň23,95 Bq/l3,72 Bq/l
    zdroj925,4 Bq/l1,09 Bq/l
    vodný zdroj pre hromadné zásobovanie10,330 Bq/l0,330 Bq/l
    potok, rieka10,0100 Bq/l0,0100 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Rudné výskyty v metalogenetickej mape

    VýskytTyp rudyKovyDruhOd vody
    Medzev, žila AndreasKomplexné železné rudyFemineralogický výskyt960 m
    Medzev, Kauligov vrchŽelezné rudyFemineralogický výskyt2,4 km
    HačavaŽelezné rudyFemineralogický výskyt3,0 km
    Štós, žila Pivering-lomKomplexné železné rudyFemineralogický výskyt3,6 km
    Štós, žila ŽalobkaKomplexné železné rudyFemineralogický výskyt4,0 km
    Medzev, žila Laura-BertaKomplexné železné rudyFeložiskový výskyt4,0 km
    Jasov, žila Jób-RozáliaKomplexné železné rudyFe, Cumineralogický výskyt4,3 km
    Štós, žila KarinKomplexné železné rudyFemineralogický výskyt4,4 km
    Medzev, žila NanebovstúpenieKomplexné železné rudyFeložiskový výskyt4,6 km
    Poproč, žila FortunaKomplexné železné rudyFeložiskový výskyt4,6 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    20 vrtov v pásme 3 km, z toho 11 hydrogeologických a 9 ostatných; s číslom archívnej správy 20.

    Hĺbky vrtov

    • do 10 m7×
    • 10–30 m5×
    • 30–100 m1×
    • 100–300 m0×
    • nad 300 m0×

    Najbližšie vrty

    LokalitaDruhHloubkaArchívna správaOd vody
    Nižný Medzevpozorovací vrt SHMÚ9,1 m16789 114Dd2.pdf350 m
    VN156-6životné prostredie–96444720 m
    VN156-4životné prostredie–96444790 m
    VN156-3životné prostredie–96444840 m
    Medzevvrt pre vodné dielo6,0 m53877 114Dd16.pdf850 m
    Nižný Medzevúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou6,0 m21379 114Dd5.pdf860 m
    VN156-5životné prostredie–96444860 m
    VN156-2životné prostredie–96444870 m
    Medzevširokoprofilový vrt5,5 m71894 114Dd19.pdf980 m
    VN156-7životné prostredie–964441,0 km
    VN156-1životné prostredie–964441,1 km
    Medzevúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou26,0 m58517 114Dc11.pdf1,3 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Environmentálne záťaže

    LokalitaČinnosťLátkaKlasifikáciaOd vody
    Medzev – StrojsmaltSK200500FK940 m

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Nižný Medzev VIII. – Vyšný Medzev15 000 m²1973–170 m
    Nižný Medzev VII. – Vyšný Medzev–1978–830 m
    Nižný Medzev VI. – Vyšný Medzev–1973–1,1 km
    Nižný Medzev V. – Vyšný Medzev1 050 m²1985–1,4 km
    Počkaj – Jasov–1980–1,6 km
    Hačava I. – Hačava150 m²1991–2,0 km
    Nižný Medzev IV. – Vyšný Medzev–1984–2,0 km
    Baňa Lucia II. – Vyšný Medzev400 m²1965–2,2 km

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy4×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny4×

    Súčasný stav

    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova2×
    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0002×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organizace a lokalita

    Kdo revíry spravuje a kde leží

    Organizace na tokukdo revíry spravuje a jaké podmínky tam dnes jsou

    1. Medzev1 revír · 5,1 km29Šugovský potok29

    Další toky v okolí

    Povodí Bodrog a Hornád