Vyberte kategorii a zúžíte výběr. U každé možnosti vidíte, kolik revírů zůstane.
Barva mapy
Načítání mapy…
Mapou posouvejte dvěma prsty. V režimu celé obrazovky stačí jeden prst.
Kaprová vodaSalmonidní voda (pstruh)Salmonidní voda (lipan)
nižšívyšší
Skóre je odhad podmínek podle počasí, vody a okolí, nikoli předpověď záběrů. U každého revíru vidíte, z čeho se skládá, jak dobře je podloženo daty a odkud data pocházejí.
Stav vody na toku
Měření hladiny, teploty a průtoků, počasí u toku a stav ze družic
Vodní stavy na toku
Stanice
Stav
Změna
Teplota
Banská Bystrica
71 cm
–
Břehy
7 cm
–
Brezno
9 cm
–
Dubová
64 cm
–
Jur nad Hron
62 cm
–
Kamenín
75 cm
–
Polomka
26 cm
–
Telgárt
13 cm
–
Veľké Kozmálovce
41 cm
–
Zlatno
29 cm
–
Zvolen
25 cm
–
Žiar nad Hronom
100 cm
–
Výškový profil toku
Jak klesá tok po proudu: spád, sklon a rychlost vody.
Mírný sklonProud je citelný, střídají se plytčiny a tůně. Přechod mezi nížinným a podhorským tokem.
Výškový profil toku: od 838 do 120 m n. m. na 273,7 km.Revíry v pořadí od nejvyššího (vlevo) po nejnižší. Mezi revíry může být úsek bez revíru, ten se nezobrazuje.
Nejvyšší bod
839 m a.s.l.
Nejnižší bod
119 m a.s.l.
Spád revírůSpádRozdíl nadmořské výšky mezi horním a dolním koncem revíru v metrech. Čím větší spád na kratší délce, tím rychlejší voda.
720 m
Průměrný sklonSklon tokuSpád na kilometr v promile (‰, metry na kilometr). Do 2 ‰ je pomalá nížinná řeka, 5 až 10 ‰ podhorská řeka (lipan, pstruh), nad 10 ‰ rychlý potok.
2,6 ‰
SinuozitaKličkovatěníDélka toku vydělená vzdáleností jeho konců vzdušnou čarou. 1,0 je přímý tok, nad 1,3 silně meandruje. Meandre vytvářejí tůně pod břehy a plytčiny v úsecích mezi nimi.
1,25
Zdroj: Open Topo Data (eudem25m), 4. 11. 2026. Sklon a spád jsou orientační, zahrnují pouze úseky revírů.
Terén ve 3D
Načítám 3D model terénu…
Historické snímky
Vývoj okolí a přírody od 2017 do 2023: jak se mění břehy, vegetace a krajina kolem vody. Snímky se samy přepínají, listovat můžeš i ručně.
Zdroj: SHMÚ (ročenky kvality povrchových a podzemních vod), registr čistíren odpadních vod VÚVH a EEA. Měřicí místo SHMÚ je k revíru přiřazeno podle shodného názvu toku a podle vzdálenosti; ročenka uvádí místa, která normu nesplnila, takže chybějící místo není důkazem čisté vody.
Geologie a geochemie toku Hron
Kovy a zlato v říčních sedimentech a vodách, stará důlní díla a ložiska, vrty s archivními zprávami, geotermální energie, ekologické zátěže a sesuvy v okolí potoka
Přehled vychází z veřejných rejstříků a atlasů Státního geologického ústavu Dionýze Štúra. Hledání pokrývá oblast kolem vody všech rybářských oblastí toku (celkem 406 km čáry): vzorky toků do 1 km, vrty, důlní díla a zátěže do 3 km, výskyty rud do 5 km, geotermální zdroje do 10 km.
Skála pod vodou
Říční naplaveniny84 % vodní hladiny
7% mladé sedimenty, 4% vulkanické horniny
Štěrkové a písčité dno a nivy; voda se doplňuje z podzemní vody v naplaveninách. Geologická mapa Slovenska 1:50 000.
Voda podle atlasu
pH 7,9modelovaný odhad
typ vody Ca–Mg–HCO₃
Mineralizace 369 mg/l, středně tvrdá voda (11,8 °dH). Interpolace měření z Geochemického atlasu Slovenska, nikoli měření v toku.
Prvky v říčních sedimentech
3 z 15prvky v horních 10 %
nejvyšší: Antimon 5,31 mg/kg
Pozice nejvýše hodnoceného prvku mezi vzorovými body na tocích na Slovensku: percentil 91. Interpolace Geochemického atlasu říčních sedimentů.
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Teplo pod nohama
49°C v hloubce 1000 m
tepelný tok 82 mW/m²
V hloubce 2 000 m asi 88 °C (nárůst o 39 °C na kilometr). Atlas geotermální energie Slovenska.
Přirozené gama záření
57dávkový příkon nGy/h
percentil 80 na Slovensku
Přírodní pozadí z hornin a půdy (draslík, uran, thorium), nikoli hodnota naměřená u vody. Letecká spektrometrie gama záření ŠGÚDŠ.
Stará důlní díla
1 097objektů do 3 km
těženo: Au, Ag, Pb, Zn, Fe
Nejbližší: Halda z novej odvodňovacej štôlne (zkazit hromadu), 20 m od vody.
Zlato v říčních sedimentech
39vzorků se zlatem
22 rudných minerálů v sedimentu
Nejvíce 6 zrn v jednom vzorku (340 m od vody). Rýžovací průzkum počítal zlatá zrna v koncentrátu z říčního sedimentu.
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Stopové prvky v potoční vodě
8 z 10ukazatele v horních 5 %
nejvyšší: Baryum 1 000 μg/l
Pozice nejvyšší naměřené hodnoty v distribuci všech vzorků povrchových vod na Slovensku: percentil 100 (Hron).
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Rozbory vrtů a podzemních vod
5 857vrtů do 3 km
8725 rozborů vody v okolí
Z toho 5846 má archivní zprávu z Geofondu. Vrty jsou hydrogeologické, geologické, inženýrsko-geologické a další.
Geotermální energie
78°C u ústí vrtu
50 geotermálních vrtů do 10 km
Nejteplejší: Bardoňovo – GTB-1, vydatnost 5,6 l/s, 70 m od vody.
Ekologické zátěže a skládky
272místa v okruhu 3 km
27 ekologických zátěží, 245 skládek
Nejbližší zátěž: Brezno – rušňové depo, Cargo a.s., 90 m od vody. Blízkost neznamená, že látky unikají z místa do vody.
Ložiska a výskyty rud
419záznamů do 5 km
138 ložisek, 281 rudných výskytů
Registry geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerostných surovin.
Sesuvy půdy a svahové deformace
452ploch do 3 km
37 aktivních
Zdokumentované sesuvy v evidenci Geofondu. Sesuv půdy do potoka může zakalit vodu a změnit koryto.
Geologická stavba pod vodou
Která hornina leží pod vodní hladinou (Geologická mapa Slovenska 1:50 000), jak je stará, jak silný je kvartérní pokryv a v jaké tektonické jednotce voda proudí. Skalní podloží rozhoduje o tvrdosti vody, dně, zákalu po dešti a vydatnosti pramenů.
Body sledují vodní linii (pro potok a povodí, rybářský revír za rybářským revírem). Pás je průřez vzdáleností, nikoli mapa; šířka úseku odpovídá počtu bodů.
Říční naplaveniny84%SR 72 %
Mladé sedimenty7,2%SR 8,6 %
Sopečné horniny3,6%SR 3,2 %
Metamorfované horniny2,4%SR 1,4 %
Jiné skály1,2%SR 4,1 %
Pískovce a slepence1,2%SR 1,8 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Říční naplaveniny: Štěrkové a písčité dno a nivy; voda se doplňuje z podzemní vody v naplaveninách.
Geologické stáří hornin
Kvartérní92%
neovolkanové horniny3,6%
krystalický suterén2,4%
voda1,2%
permský1,2%
Nejběžnější horninové jednotky
Systém
Stáří
Jednotka
Body
Kvartérní
holocén
říční sedimenty: litofaciální nerozdělené aluviální jíly nebo písčité až štěrkovité jíly údolí a záplavových oblastí
59×
Kvartérní
holocén
říční sedimenty: záplavové oblasti zaplavené jemným pískem, jemnými až středně zrnitými písky
eluviální až eluviálně-deluviální produkty zvětrávání1,7%SR 0,2 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Typická tloušťka kvartérního pokryvu7,0m
2 – 555%SR 48 %
5 – 1016%SR 20 %
10 – 1512%SR 7,1 %
0 – 26,8%SR 16 %
15 – 204,1%SR 1,7 %
20 – 304,1%SR 1,3 %
ostatní1,4%
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Tektonické jednotky
VEPORIKUM38%SR 5,4 %
HRONIKUM31%SR 8,1 %
SILICIKUM19%SR 3,0 %
FATRIKUM13%SR 14 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Tektonické dělení
NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT84%SR 84 %
Paleo-alpské tektonické jednotky Vnitřních Západních Karpat16%SR 16 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Neotektonické jednotky
pozitivní jednotka (lowland Hills)32%SR 14 %
negativní jednotka (mezihorské pánve)31%SR 14 %
pozitivní jednotka (pohoří)27%SR 60 %
negativní jednotka (nízké roviny a pánve, neotektonické prohlubně)11%SR 13 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Směr neotektonických pohybů
velké povznesení20%SR 26 %
střední zdvih18%SR 32 %
malé poklesy16%SR 8,8 %
velmi malé poklesy13%SR 7,3 %
malé povznesení11%SR 7,7 %
střední pokles11%SR 6,8 %
ostatní9,2%
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Regionálně geologické členění
intramontánní pánve56%SR 44 %
neovolkanové horniny23%SR 10 %
Veporový pás18%SR 6,4 %
Vnitřní karpatské paleogénní4,2%SR 11 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Regionálně geologické členění (podcelky)
Dunajská pánev48%SR 23 %
středoslovenské novovolkánské horniny23%SR 8,8 %
Hron Synclinorium13%SR 1,2 %
vnitřní pánve8,3%SR 4,5 %
paleogén z horehronského podolia4,2%SR 0,0 %
Náhorní plošina Muránska Planina3,3%SR 0,0 %
ostatní1,7%
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Inženýrsko-geologické revíry
oblast nánosů horských toků43%SR 21 %
oblast nížinných ložisek37%SR 20 %
oblast proluviálních čípků a plášťů4,1%SR 2,7 %
oblast rozmrazujících hornin4,1%SR 3,1 %
oblast vysoce kvalitních metamorfovaných hornin4,1%SR 1,4 %
vodní útvar2,0%SR 4,8 %
ostatní6,1%
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Inženýrsko-geologické útvary
tvorba kvartérních sedimentů90%SR 71 %
neovolkanická formace4,2%SR 4,5 %
tvorba vysoce metamorfovaných hornin4,2%SR 1,4 %
spodní terigenní útvar2,1%SR 0,6 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Náchylnost území ke svahovým deformacím
Oblast stabilních oblastí99%SR 95 %
Oblast potenciálně nestabilních oblastí0,8%SR 4,4 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Mapa pokrývá 83 z 133 bodů na vodní linii.
Hydrogeologie: zvodnělé vrstvy a podzemní vody
Potoky a řeky jsou napájeny podzemní vodou. Hydrogeologické mapy ukazují, ve kterých horninách je voda uložena, jak jsou propustné a jaká je v nich voda. Údaje pocházejí z map ŠGÚDŠ, nikoli z měření na konkrétní vodě.
Horniny vodonosné vrstvy (hydrogeologická mapa 1:200 000)
Štěrk70%SR 52 %
Jíly16%SR 3,9 %
Kyselé vulkanické horniny5,7%SR 3,2 %
Základní vulkanické horniny3,4%SR 6,6 %
Písek1,1%SR 3,9 %
Metamorfované horniny1,1%SR 2,4 %
ostatní2,3%
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Typ vodonosné vrstvy
Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne nespevnené sedimenty) (Štěrk; Fluviálne)36%SR 27 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepustnosti alebo oblasti s takmer žiadnymi množstvami podzemnej vody (Štěrk)33%SR 22 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepustnosti alebo oblasti s takmer žiadnymi množstvami podzemnej vody (Jíly)16%SR 3,3 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepustnosti alebo oblasti s takmer žiadnymi množstvami podzemnej vody5,7%SR 3,2 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepustnosti alebo oblasti s takmer žiadnymi množstvami podzemnej vody3,4%SR 6,4 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepustnosti alebo oblasti s takmer žiadnymi množstvami podzemnej vody (Písek)1,1%SR 0,3 %
ostatní4,5%
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Typ propustnosti (základní hydrogeologická mapa 1:50 000)
mezikruplné98%SR 86 %
štěrbina1,7%SR 12 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Hydrogeologická funkce
vodonosná vrstva98%SR 95 %
aquiclude1,7%SR 2,9 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Hlavní hydrogeologická oblast
kvartérní niva hrona na dunajské pláni29%SR 1,6 %
kvartérní niva hrona a slatina od Slovenské ľupča do tlmače28%SR 0,0 %
Paleozoické a mladší formace povodí Horné Hron po Pieske15%SR 1,4 %
novotvar hronské pahorkatiny9,6%SR 1,4 %
čtvrtohorní terasy v dunajské nížině4,0%SR 0,0 %
druhohorní a paleozoikum Starohorského Vrchy a severní části pánve Zvolen3,2%SR 0,0 %
ostatní11%
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Genetický typ podzemní vody
podzemní voda říčních sedimentů54%SR 8,0 %
petrogenní-potamogenní mineralizace14%SR 1,1 %
silikát11%SR 2,9 %
fluviogenní8,1%SR 14 %
uhličitan, silikát-uhličitan až silikát5,4%SR 0,0 %
silikát, silikát-uhličitan, nebo silikát-sulfidogenní*2,7%SR 0,9 %
ostatní5,4%
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Chemický typ podzemní vody
Ca-Mg-HCO3, Ca-Mg-HCO3-SO454%SR 6,6 %
Ca-Mg-HCO316%SR 26 %
Ca-(Na)-HCO3 typ14%SR 0,9 %
Ca-Mg-HCO3 až Ca-Mg-HCO3-SO48,1%SR 7,4 %
Ca-HCO32,7%SR 6,1 %
A2-S2 (SO4), Ca-Mg-HCO3 až Ca-Mg-HCO3-(SO4)2,7%SR 0,0 %
ostatní2,7%
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Třída kvality podzemní vody
F35%SR 8,8 %
A28%SR 36 %
E18%SR 6,5 %
H10%SR 8,8 %
B7,5%SR 18 %
G2,5%SR 2,3 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Geotermální útvary podzemních vod
Žiarská pánev32%SR 6,4 %
Dubnica deprese22%SR 2,1 %
Bátovce a Rykynčí deprese16%SR 4,4 %
Levičový blok12%SR 0,9 %
Zvolen Basin8,1%SR 1,4 %
Vysoký blok Komárno2,7%SR 1,3 %
ostatní6,8%
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Chemie povrchových vod dle atlasu
Modelované složení vody v oblasti, kterou prochází linie rybářského revíru. Rastry Geochemického atlasu Slovenska (povrchové vody) jsou interpolací měření ve vzorkovaných tocích, zobrazují tedy typické pozadí území, nikoli měření v konkrétním toku.
Kyselost vody
pH 7,92typický rozsah
Většina řek a potoků na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyselejší voda se nachází v potocích na kyselých horninách (žuly, křemence), zásaditější voda u vápenců.
Tvrdost vody
11,8°dH, středně tvrdá
Součet vápníku a hořčíku (2,11 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná a její pH se mění pomaleji; měkká voda je citlivější na kyselé deště.
měkká
střední
tvrdá
velmi těžké
Rozpuštěné látky
369mg/l mineralizace
Celkové množství rozpuštěných minerálů. Čistá horská voda má desítky mg/l, nížinné a vápencové stovky.
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Iontové složení vody
Kationty (kladné ionty)
Ca 54Mg 32Na+K 14
Anionty (záporné ionty)
HCO₃ 68SO₄ 22Cl 11
Typ vody podle dominantních iontů: Ca–Mg–HCO₃
Akcie jsou v ekvivalentech, obvyklý způsob porovnávání složení vod.
Hlavní ionty
FluoridyF0,159 mg/lpercentil69
SodíkNa14,1 mg/lpercentil68
ChloridyCl17,8 mg/lpercentil66
DraslíkK3,89 mg/lpercentil63
HořčíkMg19,0 mg/lpercentil63
SíranySO448,4 mg/lpercentil60
BikarbonátyHCO3194 mg/lpercentil43
VápníkCa53,3 mg/lpercentil39
tečka: průměr podél vodní čáry, čára: od nejnižší po nejvyšší hodnotu, měřítko: pozice mezi vzorovými body na tocích na Slovensku (0 až 100 percentil)
Živiny a organické znečištění
DusičnanyNO312,7 mg/lpercentil81
AmmoniumNH40,273 mg/lpercentil76
FosfátyPO40,342 mg/lpercentil71
Chemická spotřeba kyslíkuChSK4,24 mg/lpercentil71
Kovy
HliníkAl350 μg/lpercentil91
ZinekZn23,5 μg/lpercentil90
ŽelezoFe0,204 mg/lpercentil75
ManganMn55,8 μg/lpercentil65
Prvky v říčních sedimentech
Geochemický atlas Slovenska (říční sedimenty) popisuje, co řeka nese v jemném materiálu na svém korytě. Sediment shromažďuje kovy z hornin, rudných výskytů a dřívější těžby a průmyslu. Není to zákonný limit ani hodnocení zdravotního rizika: ukazuje, jak se prvek na tomto toku řadí mezi toky na Slovensku.
Potenciálně toxické a stopové prvky
AntimonSb5,31 mg/kgpercentil91
ZinekZn213 mg/kgpercentil90
RtuťHg0,541 mg/kgpercentil90
MěďCu49,4 mg/kgpercentil88
ArsenAs18,4 mg/kgpercentil88
VéstPb30,1 mg/kgpercentil87
KadmiumCd0,533 mg/kgpercentil87
VizmutBi0,397 mg/kgpercentil85
CínSn4,00 mg/kgpercentil81
VanadV85,9 mg/kgpercentil79
KobaltCo10,4 mg/kgpercentil76
MolybdenMo0,506 mg/kgpercentil70
SelenSe0,281 mg/kgpercentil58
NiklNi24,8 mg/kgpercentil51
ChromCr57,5 mg/kgpercentil26
tečka: průměr podél vodní čáry, čára: od nejnižší po nejvyšší hodnotu, měřítko: pozice mezi vzorovými body na tocích na Slovensku (0 až 100 percentil)
Hlavní prvky (železo, hliník, vápník, hořčík, draslík, sodík, titan, mangan, fosfor)
FosforP1 163 mg/kgpercentil81
TitanTi5 388 mg/kgpercentil77
ŽelezoFe3,24 %percentil74
SodíkNa1,00 %percentil72
ManganMn1 088 mg/kgpercentil72
HliníkAl6,27 %percentil70
HořčíkMg1,16 %percentil69
DraslíkK1,58 %percentil61
VápníkCa2,52 %percentil59
Další prvky (baryum, stroncium, lithium, rubidium, zirkonium, yttrium, cer, bor, berylium, gallium)
BaryumBa527 mg/kgpercentil76
YttriumY33,1 mg/kgpercentil76
CeriumCe67,3 mg/kgpercentil74
StronciumSr165 mg/kgpercentil72
RubidiumRb96,6 mg/kgpercentil70
BerylliumBe1,58 mg/kgpercentil60
ZirkoniumZr430 mg/kgpercentil59
GalliumGa14,7 mg/kgpercentil56
LithiumLi30,3 mg/kgpercentil55
BorB53,6 mg/kgpercentil31
Přírodní radioaktivita a radon
Vzduchová gama spektrometrie ŠGÚDŠ měří záření draslíku, uranu a thoria v horninách a půdě. Nejvyšší hodnoty mají žuly a některé kyselé vulkanické horniny, nejnižší vápence a nivy. Cézium-137 je pozůstatkem spadu z černobylské havárie a testů jaderných zbraní.
Dávkový příkon gama záření
57nGy/h ve vzduchu
rozsah 46 až 68 nGy/h
Přírodní pozadí z hornin a půdy; výše nad žulami a některými kyselými vulkanickými horninami, níže nad vápenci a nivami.
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Radonové riziko podloží
střední
Radon je přírodní plyn z hornin. Riziko se týká budov a sklepů, nikoli vody v potoce; ukazuje, jaké je podloží.
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Geofyzikální pole: magnetika a gravitace
Mapy magnetického pole a gravitace (ŠGÚDŠ) odhalují, co se skrývá pod sedimenty a povrchem: sopečná tělesa, zlomy a mocnost kůry. Pro rybáře jsou zajímavé nepřímo: ukazují, kde se mění skalní podloží a s ním i voda.
Magnetická anomálie
+0nT
rozsah -362 až 343 nT
Odchylka magnetického pole Země od okolí. Pozitivní a negativní anomálie odhalují horniny s magnetitem (čediče, bazické vulkanické horniny) a hranice ve skalním podloží.
negativnípozitivní
Bouguerova gravitační anomálie
-22mGal
zbytkový −5,5 mGal
Negativní hodnoty leží nad silnými sedimenty a pod horami (světlá kůra), kladné hodnoty nad hustými horninami a tenčí kůrou. Ukazuje strukturu zemské kůry, nikoli vody.
Geotermální potenciál
Atlas geotermální energie Slovenska zaznamenává teplotu hornin a tepelný tok z nitra Země. Je to potenciál oblasti, nikoli skutečné teplo vody v toku. Specifické geotermální vrty a prameny v blízkosti této vody jsou v sekci geotermální energie níže.
Teplota horniny s hloubkou
49 / 88 °Cv hloubkách 1000 a 2000 m
nárůst o 39 °C na km
Čára ukazuje teplotu horniny; tečkovaná část je pouze prodloužením povrchu. Tepelný tok 82 mW/m².
Geotermální útvary podzemní vody pod vodní hladinou
Žiarská pánev32%SR 6,4 %
Dubnica deprese22%SR 2,1 %
Bátovce a Rykynčí deprese16%SR 4,4 %
Levičový blok12%SR 0,9 %
Zvolen Basin8,1%SR 1,4 %
Vysoký blok Komárno2,7%SR 1,3 %
ostatní6,8%
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Reliéf, klima a půdy
Povodí není jen voda: sklon a nadmořská výška určují rychlost odtoku, podnebí teplotu a množství vody a půdu, která je spláchnuta do potoka. Údaje pocházejí z geomorfologického členění, klimaticko-geografických typů a půdních map ŠGÚDŠ.
Nadmořská výška geomorfologických jednotek (od–do)99–1 407m a.s.l.
Průměrná nadmořská výška jednotek390m a.s.l.
Průměrný sklon6,5°
Průměrná lednová teplota-3,7°C
Průměrná červencová teplota18,0°C
Roční srážky681mm
Geomorfologické jednotky
Dunajské kopce30%SR 10 %
Údolí Horhonie22%SR 1,2 %
Zvolen Basin15%SR 2,0 %
Pohoří Štiavnica14%SR 2,2 %
Žiarská pánev10%SR 0,0 %
Hory Vepor3,0%SR 1,8 %
ostatní5,1%
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Geomorfologické oblasti
Slovenské centrální hory43%SR 9,1 %
Dunajská nížina30%SR 18 %
Oblast Fatra-Tatra22%SR 21 %
Slovenské rudné hory4,0%SR 10 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Klimaticko-geografické typy
klima povodí47%SR 29 %
nízké klima43%SR 38 %
horské klima9,5%SR 33 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Náchylnost půd k acidifikaci
půdy náchylné k okyselení48%SR 31 %
půdy, které nejsou náchylné k okyselení16%SR 27 %
přirozeně kyselé půdy15%SR 8,5 %
půdy slabě náchylné k okyselení14%SR 5,2 %
půdy středně náchylné k okyselení6,1%SR 25 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Kontaminace půdy (mapa 1:500 000)
poměrně čistá půda54%SR 53 %
nekontaminovaná půda, geogenně stanovený obsah některých rizikových prvků dosahuje mezních hodnot a39%SR 45 %
kontaminované půdy, obsah rizikových prvků je vyšší než mezní hodnoty B7,4%SR 1,3 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Litogeochemické typy
Neogenní50%SR 48 %
Neogenové sopky27%SR 11 %
Mezozoika Bradlovy zóny a střední západní Karpaty13%SR 10 %
Vnitřní karpatské paleogénní4,1%SR 11 %
Krystalický suterén tatrika a veporicum3,3%SR 1,5 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Mapa chodby
Kde jsou nejbližší důlní díla, ložiska, zátěže, geotermální vrty a nálezy zlata. Skupiny lze vypnout.
Čára je voda rybářského revíru, světlý pás je pásmo 3 km, ve kterém byly hledány vrty, důlní díla a zátěže. Mapa ukazuje nejbližší objekty (maximálně několik desítek z každého registru), ne všechny. Body odpovídají pozici v registru; plošné objekty jsou označeny středem.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arsen, antimon, kadmium, olovo, měď, zinek a další prvky ve vzorcích z řek a potoků (Geochemický atlas Slovenska, povrchové vody, 2015). Sloupec ukazuje, kde mezi všemi vzorky na Slovensku leží nejvyšší hodnota; světelná značka je medián vzorků v této vodě.
BaryumBaextrémní (horní 1 %)
nejvyšší 1 000 μg/lmedián 34,0 μg/l223 vzorky
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: Hron1997, 80 m od vody. Srovnání: percentil 100 všech vzorků na Slovensku.
VéstPbextrémní (horní 1 %)
nejvyšší 500 μg/lmedián 2,50 μg/l199 vzorky93 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: Hron1997, 80 m od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.
SelenSeextrémní (horní 1 %)
nejvyšší 10,0 μg/lmedián 0,500 μg/l230 vzorky96 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: Hron1997, 80 m od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.
ChromCrextrémní (horní 1 %)
nejvyšší 90,0 μg/lmedián 1,00 μg/l234 vzorky70 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: Hronec1993, 830 m od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.
MěďCuextrémní (horní 1 %)
nejvyšší 100 μg/lmedián 1,90 μg/l199 vzorky39 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: Hron1997, 80 m od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.
ArsenAsextrémní (horní 1 %)
nejvyšší 97,5 μg/lmedián 2,55 μg/l232 vzorky24 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: Jaseniansky potok1992, 570 m od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.
KadmiumCdextrémní (horní 1 %)
nejvyšší 5,00 μg/lmedián 0,250 μg/l143 vzorky21 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: Hron, 80 m od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.
AntimonSbvysoké (horní 5 %)
nejvyšší 8,40 μg/lmedián 0,500 μg/l175 vzorky55 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: Podbrezová, 800m SV od K7641993, 300 m od vody. Srovnání: percentil 96 všech vzorků na Slovensku.
LithiumLizvýšené (horní 10 %)
nejvyšší 40,0 μg/lmedián 5,00 μg/l234 vzorky83 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: bez mena2010, 730 m od vody. Srovnání: percentil 94 všech vzorků na Slovensku.
StronciumSrzvýšené (horní 10 %)
nejvyšší 580 μg/lmedián 130 μg/l108 vzorky
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: Brusno, 2000m ZSZ od K8681993, 940 m od vody. Srovnání: percentil 93 všech vzorků na Slovensku.
Hlavní ionty, mineralizace a pH
Základní chemie vody: ze kterých hornin pocházejí minerály v ní.
Oxid křemičitýSiO2extrémní (horní 1 %)
nejvyšší 60,4 mg/lmedián 13,7 mg/l241 vzorky
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: Hronský Beňadik, potok1997, 160 m od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v říčních sedimentech
Regionální rýžovací prospekce: těžká frakce byla vyplavena z říčního štěrku a byla spočítána minerální zrna v ní. Mapa nálezů je pozitivní: vzorek bez zlata není v atlase uveden, takže absence nálezu není důkazem, že zlato není.
Ilmenit (FeTiO₃)159 vzorků, maximálně 2815 zrn
Rutil (TiO₂)156 vzorků, maximálně 555 zrn
Magnetit (Fe₃O₄)147 vzorků, maximálně 4115 zrn
Pyrit (FeS₂)134 vzorků, maximálně 4500 zrn
Hematit (Fe₂O₃)115 vzorků, maximálně 1815 zrn
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)110 vzorků, maximálně 1000 zrn
Baryt (BaSO₄)92 vzorků, maximálně 815 zrn
Sfalerit (ZnS)92 vzorků, maximálně 500 zrn
Anatas (TiO₂)84 vzorků, maximálně 150 zrn
Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)78 vzorků, maximálně 126 zrn
Scheelit (CaWO₄)56 vzorků, maximálně 90 zrn
Cinabarit (HgS)50 vzorků, maximálně 830 zrn
Zlato (Au)39 vzorků, maximálně 6 zrn
Chalkopyrit (CuFeS₂)25 vzorků, maximálně 500 zrn
Realgár (AsS)14 vzorků, maximálně 14 zrn
Kasiterit (SnO₂)8 vzorků, maximálně 24 zrn
Malachit (Cu₂CO₃(OH)₂)4 vzorků, maximálně 5 zrn
Arsenopyrit (FeAsS)4 vzorků, maximálně 3 zrn
Markazit (FeS₂)2 vzorků, maximálně 5 zrn
Auripigment (As₂S₃)2 vzorků, maximálně 4 zrn
Antimonit (Sb₂S₃)1 vzorku, maximálně 10 zrn
Galenit (PbS)1 vzorku, maximálně 1 zrn
Nejbližší vzorky se zlatem
Ochutnat
Zlato ve vzorku
Z vody
132
5 zrn
40 m
169
2 zrna
40 m
167
4 zrna
80 m
186
1 zrno
90 m
Bč-63
1 zrno
170 m
177
1 zrno
180 m
196
1 zrno
220 m
NT-40/B
1 zrno
320 m
Hornotvorné a akcesorické minerály
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)173 vzorků, maximálně 4115 zrn
Zirkonium (ZrSiO₄)172 vzorků, maximálně 1012 zrn
Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))161 vzorků, maximálně 1750 zrn
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)155 vzorků, maximálně 950 zrn
Turmalíny (komplexní borosilikát)127 vzorků, maximálně 650 zrn
Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))116 vzorků, maximálně 500 zrn
Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)87 vzorků, maximálně 4115 zrn
Titanit (CaTiSiO₅)67 vzorků, maximálně 1490 zrn
Korund (Al₂O₃)36 vzorků, maximálně 900 zrn
Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))7 vzorků, maximálně 66 zrn
Sillimanit (Al₂SiO₅)5 vzorků, maximálně 55 zrn
Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)3 vzorků, maximálně 219 zrn
Kyanit (Al₂SiO₅)1 vzorku, maximálně 6 zrn
Podzemní vody: chemie, druhy vod a radioaktivita
Hydrogeochemické objekty (analýzy pramenů a vrtů), geochemický atlas podzemních vod (1996) a radiohydrochemické vzorkování. Podzemní voda napájí toky, takže její složení ovlivňuje i vodu v toku.
Chemické druhy vody v okolí
Ca-Mg-HCO3133×
Ca-HCO349×
Ca-Mg-SO4-HCO340×
Mg-Ca-HCO328×
Ca-SO4-HCO314×
Ca-HCO3-SO47×
Ca-SO44×
Mg-Ca-SO4-HCO33×
Třída jakosti vody dle hydrogeochemické mapy
třída A122×
třída B56×
třída F52×
třída H49×
třída E40×
třída D28×
třída C21×
třída G11×
Kovy v podzemních vodách
SelenSeextrémní (horní 1 %)
nejvyšší 36,0 μg/lmedián 0,500 μg/l652 vzorky65 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: studňa1993, 2,7 km od vody. Srovnání: percentil 100 všech vzorků na Slovensku.
LithiumLiextrémní (horní 1 %)
nejvyšší 424 μg/lmedián 5,00 μg/l652 vzorky26 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: vrt1993, 880 m od vody. Srovnání: percentil 100 všech vzorků na Slovensku.
MěďCuextrémní (horní 1 %)
nejvyšší 153 μg/lmedián 1,10 μg/l652 vzorky
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: studňa1993, 800 m od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.
HliníkAlextrémní (horní 1 %)
nejvyšší 21,4 mg/lmedián 0,00500 mg/l652 vzorky54 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: štôlňa1994, 1,1 km od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.
VéstPbextrémní (horní 1 %)
nejvyšší 70,0 μg/lmedián 0,500 μg/l652 vzorky62 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: studňa1993, 980 m od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.
ChromCrextrémní (horní 1 %)
nejvyšší 24,5 μg/lmedián 0,250 μg/l652 vzorky52 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: studňa1993, 190 m od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.
ArsenAsextrémní (horní 1 %)
nejvyšší 127 μg/lmedián 1,00 μg/l652 vzorky47 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: prameň1991, 2,3 km od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.
ZinekZnextrémní (horní 1 %)
nejvyšší 11 162 μg/lmedián 17,0 μg/l652 vzorky15 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: studňa1991, 2,7 km od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.
AntimonSbextrémní (horní 1 %)
nejvyšší 32,5 μg/lmedián 0,100 μg/l652 vzorky62 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: studňa1991, 230 m od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.
RtuťHgextrémní (horní 1 %)
nejvyšší 1,70 μg/lmedián 0,100 μg/l652 vzorky96 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: studňa1992, 400 m od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.
KadmiumCdextrémní (horní 1 %)
nejvyšší 8,10 μg/lmedián 0,250 μg/l652 vzorky93 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: štôlňa1994, 1,1 km od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.
ŽelezoFeběžná hodnota
nejvyšší 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l243 vzorky100 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: studňa1993, 2,7 km od vody. Srovnání: percentil 50 všech vzorků na Slovensku.
Radon ve vodách
Typ webu
Ukázky
Nejvyšší radon
Medián
dobře
121
33,6 Bq/l
8,36 Bq/l
vyvinutá pružina
33
137 Bq/l
23,9 Bq/l
zdroj
157
506 Bq/l
11,0 Bq/l
potok, řeka
31
8,67 Bq/l
1,92 Bq/l
zdroj vody pro veřejné zásobování
27
109 Bq/l
19,7 Bq/l
zdroj vody pro individuální zásobování
15
56,2 Bq/l
11,0 Bq/l
volně tekoucí vrt s tepelnou a minerální vodou
2
13,6 Bq/l
12,9 Bq/l
minerální pružina
10
243 Bq/l
25,3 Bq/l
volně tekoucí vrt
4
27,2 Bq/l
20,6 Bq/l
rezervoár
1
17,0 Bq/l
17,0 Bq/l
odtok z dolu fungujícího
1
1,64 Bq/l
1,64 Bq/l
jiné
1
8,00 Bq/l
8,00 Bq/l
Důlní díla, ložiska a výskyty rud
Stará důlní díla mimo dobývací prostory (registr Geofondu), ložiska a dobývací prostory a metalogenetická mapa. Zlato, stříbro a další kovy v blízkosti toků se mohou dostat do sedimentů a vody.
Co se zde těžilo (podle evidence starých důlních děl)
Au922×
Ag916×
Pb169×
Zn130×
Fe53×
Cu7×
Druhy těžebních objektů
pinge (těžební jáma), řada pingových jam513×
adit249×
zkazit hromadu228×
jiný typ objektu53×
šachta51×
odkaliště3×
Nejbližší stará důlní díla
Název
Druh
Vytěženo
Skončilo
Z vody
Halda z novej odvodňovacej štôlne
zkazit hromadu
20 m
Halda k objektu č.1
zkazit hromadu
andezit
19. století
60 m
Voznická dedičná štôlňa
adit
andezit
19. století
90 m
Deodat štôlňa
adit
Au,Ag,Pb,Zn
19. století
90 m
Struskové pole
jiný typ objektu
Cu – rudy
16. století
160 m
Halda Rybník nad Hron
zkazit hromadu
stavební kámen
270 m
Odkalisko Sokolec
odkaliště
stavební kámen
300 m
Dedičná štôlňa III.
adit
340 m
Halda k Reisenschuch štôlni
zkazit hromadu
Au,Ag,Pb,Zn
19. století
340 m
Dolná Reisenschuch štôlňa
adit
Au,Ag,Pb,Zn
19. století
350 m
Ložiska a dobývací prostory
Vklad
Minerální
Stav a organizace
Z vody
Voznica – zemník, lokalita Z1
stavební kámen
Ložisko se zastavenou těžbou nebo tam, kde se neočekává použití rezerv – bez organizácie
120 m
Kalnica
štěrkovité písky a písky
Ložisko se zastavenou těžbou nebo tam, kde se neočekává použití rezerv – Dušan Schnierer
140 m
Kalnica II
štěrkovité písky a písky
Vytěžené ložisko – ViOn, a.s.
170 m
Rybník nad Hronom
stavební kámen
Vytěžené ložisko – ČESATO, s.r.o.
230 m
Tekovská Breznica – Brehy
tavený čedič
Vytěžené ložisko – SKALEX N B, s.r.o.
230 m
Rybník nad Hronom
stavební kámen
Vytěžené ložisko – ČESATO, s.r.o.
230 m
Jur nad Hron
štěrkovité písky a písky
Ložisko se zastavenou těžbou nebo tam, kde se neočekává použití rezerv – ZLATNER, spol. s r.o. v konkurze
230 m
Šumiac – Červená Skala
stavební kámen
Vytěžené ložisko – Transtav s.r.o.
250 m
Tekovská Breznica – Brehy
tavený čedič
Vytěžené ložisko – SKALEX N B, s.r.o.
250 m
Pasienok pri mlyne
štěrkovité písky a písky
Vytěžené ložisko – AX STAVAS, s.r.o.
310 m
Šumiac – Červená Skala
stavební kámen
Vytěžené ložisko – Transtav s.r.o.
320 m
Chmeľník
štěrkovité písky a písky
Vytěžené ložisko – AX STAVAS, s.r.o.
360 m
Výskyty rud v metalogenní mapě
Výskyt
Typ rudy
Kovy
Druh
Z vody
Leňušská dolina
Složité železné rudy
Fe, Cu
mineralogický výskyt
610 m
Banská Bystrica – Lazina
Měděné rudy
Cu
mineralogický výskyt
980 m
Brezno
Uranové rudy
U
mineralogický výskyt
1,1 km
Pukanec – Barbora žily
Zlato-stříbrné rudy
Au, Ag
výskyt vkladu
1,3 km
Čierny Balog
Železné rudy
Fe
výskyt vkladu
1,5 km
Nová Maša – Gindura
Železné rudy
Fe
mineralogický výskyt
1,6 km
Pukanec – Biela Baňa, Gabe Gotes, Ladislav a Viktória žily
Zlato-stříbrné rudy
Au, Ag
malý vklad
1,6 km
Nová Baňa
Polymetalové rudy
Cu, Pb, Zn
mineralogický výskyt
1,7 km
Šumiac
Arsenové rudy
As
mineralogický výskyt
1,8 km
Nová Baňa
Zlato-stříbrné rudy
Au, Ag
malý vklad
2,1 km
Vrty a archivní zprávy Geofondu
Registr hydrogeologických vrtů, ostatních vrtů a geotermálních vrtů. Každý vrt má v archivu Geofondu zprávu (geologické profily, čerpací zkoušky, chemické rozbory vod); číslo zprávy je v tabulce.
5 857 vrtů v pásmu 3 km, z toho 1448 hydrogeologických a 4409 ostatních; s číslem archivní zprávy 5846.
Hloubky vrtů
do 10 m2660×
10–30 m1839×
30–100 m574×
100–300 m299×
přes 300 m126×
Nejbližší vrty
Lokalita
Druh
Hloubka
Archivní zpráva
Z vody
S-1
inženýrsko-geologické
30,0 m
4771
10 m
Levice
vrt s širokým průměrem
8,0 m
42194 134Ac108.pdf
10 m
Veľký Ďur
vrt s úzkým průměrem s běžnou pitnou a zpracovatelnou vodou
30,0 m
63096 133Bd28.pdf
10 m
BT-19A
inženýrsko-geologické
18,0 m
93770
10 m
ZV-10
inženýrsko-geologické
0,9 m
13512
10 m
ZV-189
inženýrsko-geologické
2,0 m
12608
10 m
ZES-2
inženýrsko-geologické
6,0 m
87068
10 m
CfTŠ-13
vklad
211,0 m
1680
10 m
BT-19B
inženýrsko-geologické
15,0 m
93770
10 m
UH-7
inženýrsko-geologické
10,0 m
61356
10 m
NBK-20
mapování
101,0 m
22159
10 m
Kalná nad Hronom
vrt s úzkým průměrem s běžnou pitnou a zpracovatelnou vodou
35,0 m
68341 134Ac129.pdf
20 m
Geotermální energie a minerální vody
Geotermální vrty (teplota vody na ústí vrtů, vydatnost, chemický typ) a zdroje geotermálních a minerálních vod do 10 km. Údaje o využití a existenci vrtu pocházejí z evidence Geofondu.
Vrt
Teplota
Výtěžek
Hloubka
Chemický typ vody
Použití
Z vody
Bardoňovo – GTB-1
78 °C
5,6 l/s
1700 m
Na-Cl
nepoužitý
70 m
Borova Hora – BL-2
29 °C
30,0 l/s
300 m
nepoužitý
70 m
Želiezovce – HGŽ-1
18 °C
–
350 m
Na-Ca-HCO3
nepoužitý
180 m
Žiar nad Hronom – RGŽ-2
–
–
2500 m
–
nepoužitý
360 m
Badín – BL-1
24 °C
1,1 l/s
220 m
SO4-HCO3-Ca-Mg
nepoužitý
700 m
Sliač – BO-7
43 °C
27,7 l/s
572 m
nepoužitý
820 m
Bardoňovo – GTB-2
51 °C
15,0 l/s
1800 m
Na-Cl
nepoužitý
870 m
Badín – BO-10
27 °C
26,6 l/s
305 m
nepoužitý
1,1 km
Bardoňovo – GTB-3
50 °C
4,5 l/s
1954 m
Na-Cl
nepoužitý
1,2 km
Sliač
22 °C
0,1 l/s
41 m
Ca-SO4
nepoužitý
1,4 km
Zdroje geotermálních a minerálních vod
Zdroj
Druh
Teplota vody (°C)
Výtěžnost (l/s)
Počítat
Nejblíže od vody
kategorie a1
minerální voda
< 15
< 5
26
20 m
kategorie Banská Bystrica – Štiavnička
termální koupaliště
–
–
1
170 m
kategorie b1
minerální voda
15-22
< 5
8
180 m
kategorie c1
minerální voda
23-38
< 5
4
440 m
R-3
geotermální voda
22 – 38
< 5
1
460 m
kategorie Želiezovce
termální koupaliště
–
–
1
1,0 km
FGŠ-1
geotermální voda
38 – 55
> 50
1
1,2 km
HGŽ-1
geotermální voda
38 – 55
< 5
1
1,5 km
kategorie c2
minerální voda
23-38
5-15
1
1,7 km
kategorie d4
minerální voda
39-55
31-50
1
1,9 km
Ekologické zátěže, skládky a antropogenní sedimenty
Evidované ekologické zátěže (průmyslové areály, skládky, těžba), registr skládek odpadů a monitoring antropogenních sedimentů (průmyslové kaly). Je to seznam míst, nikoli měření znečištění vody.
Ekologické zátěže
Lokalita
Aktivita
Látka
Klasifikace
Z vody
Brezno – rušňové depo, Cargo a.s.
SK200280FK
90 m
Brezno – ŽSR Brezno
SK200280FK
100 m
Pohorelá – Strojsmalt Holding
SK200280FK
150 m
Zvolen – armádne objekty
SK1000700P
160 m
Pohronský Ruskov – mazutové hospodárstvo bývalého cukrovaru
SK1000700P
170 m
Levice – ŽSR – okolie nadzemných nádrží
SK1000700P
230 m
Nová Baňa – areál bývalých Závodov technického skla
SK1000700P
270 m
Polomka – drevokombinát
SK200280FK
290 m
Závadka nad Hronom – areál Poľnospol Plus
SK200280FK
300 m
Žarnovica – areál bývalej Preglejky
SK1000700P
310 m
Skládky odpadu
Skládka
Plocha
Rok založení
Sledování
Z vody
Levice – Seňa – Levice
300 m²
1985
–
40 m
Čajkov – kameňolom – Čajkov
500 m²
1980
–
40 m
Vaľkovňa
40 m²
1983
–
40 m
pri železničnom priecestí – Žarnovica
–
1970
–
50 m
Bukovina
–
1960
–
60 m
Predajná
150 m²
1973
–
70 m
Šumiac
–
1980
–
70 m
TPO – Izomat Nová Baňa – Nová Baňa
–
1984
monitorováno
80 m
Sesuvy půdy a svahové deformace
Registr dokumentovaných svahových deformací (Geofond). Sesuvy půdy u potoka mohou přinést jemný materiál do vody, změnit koryto a přehradit koryto.
Typy deformací
Sesuvy půdy411×
Bloková pole24×
Rockfalls5×
Blokové trhliny5×
Bloková pole + sesuvy půdy4×
Svahové toky3×
Stupeň aktivity
Potenciálny221×
Stabilizovaný192×
Aktívny36×
Se stabilizovanými a potenciálními formami1×
S potenciálními a aktivními formami1×
Odstránený1×
Současný stav
SD převzato z archivních materiálů, ktorá bola konfrontova128×
Zpracováváno pouze v rozsahu registrace v měřítku 1:25 00092×
Nedostatečně zdokumentováno56×
SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick31×
SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S23×
Jak číst tyto údaje
Zóna a vzdálenost. Vzdálenost se měří od čáry vody k bodu v registru (u oblastí do středu) s přesností na desítky metrů. Počty se vztahují pouze na zónu, nikoli na celé povodí.
Percentil. U chemie je nejvyšší hodnota porovnána se všemi atlasovými vzorky na Slovensku. Nejedná se o zákonný limit ani hodnocení zdravotního rizika; atlasy jsou historické (publikováno: povrchové vody 2015, podzemní vody 1996, říční sedimenty 1999).
Limit kvantifikace. Mnoho vzorků má hodnotu na nejnižší úrovni, kterou může laboratoř určit; takové výsledky znamenají „pod limitem“. U těch je pozice v distribuci odhadem.
Šlichy. Evidovány jsou pouze vzorky s nálezem. Počet zrn v koncentrátu není obsah zlata v gramech na tunu.
Vztah k vodě. Nedaleké důlní dílo, skládka nebo zátěž nic nevypovídá o kvalitě vody v toku. Slouží jako podnět k pozornosti a výchozí bod pro další zkoumání.
Vzorové body. Oblastní a rastrové mapy ŠGÚDŠ nelze stáhnout bodově, takže podél linie každého rybářského revíru je hodnota zjišťována v bodech zhruba každé 3 km. Je to vzorek řádku, nikoli souvislý záznam; velmi krátký úsek může mít jeden bod.
Atlasové rastry. Chemismus vody a sedimentů je interpolací měření ve vzorkovací síti (Geochemický atlas Slovenska). Hodnota v bodě je modelovaný odhad pro okolí, nikoli měření ve vodě. Percentil porovnává průměr tohoto toku se všemi vzorovými body na tocích na Slovensku.
Polohy a měřítka. Mapy mají různá měřítka (1:50 000 až 1:1 000 000), takže úroveň detailů se mezi jednotlivými sekcemi liší. Mapa mimo její pokrytí znamená, že v tomto bodě není žádná oblast, ne že tam nic není.