Tato stránka je přeložena jen částečně. Nepřeložené části se zobrazují slovensky, v původním jazyce webu. Otevřít slovenský originál

Dnes na toku VN Môťová

Skóre podmínek na lovu, nejlepší okno dne a revíry od nejlepších podmínek

Průměr revírů toku

Nízká aktivita · průměr z jednoho revíru

Číslo v hlavičce je odhad pro střed toku podle počasí a měření. Průměr revírů navíc počítá družicová data, stínování a geologii každého revíru.

Nejlepší časové okno dnes

06:00–08:00

VN Môťová, skóre okna 15.

Skóre je odhad podmínek podle počasí, vody a okolí, nikoli předpověď záběrů. Přepočítáno v 06:04.

Mapa a revíry toku

Průběh toku a jeho revíry. Barvu čar přepnete na podmínky dnes, kvalitu nebo libovolný jiný parametr.

Podrobné filtrykraj, okres, koryto, hloubka, zástin, satelity, chemie vody, znečištění, ryby, geologie

1445revírů
Vyberte kategorii a zúžíte výběr. U každé možnosti vidíte, kolik revírů zůstane.
Barva mapy
Načítání mapy…

Mapou posouvejte dvěma prsty. V režimu celé obrazovky stačí jeden prst.

    Výškový profil: vodní nádrž

    Výška terénu podél revíru a přibližná hladina.

    Vodní nádrž Jde o vodní nádrž, proto se zde tok nehodnotí: voda nemá proud, spád ani sklon. Graf ukazuje výšku terénu podél revíru.

    2953003053103153200,0 km0,5 km1,0 km1,5 km
    Výškový profil terénu (Vodní nádrž): od 314 do 298 m n. m. na 1,9 km.
    Výška terénu podél linie revíru, od začátku (vlevo) po konec
    Hladina přibližně
    299 m a.s.l.
    Nejnižší bod profilu
    298 m a.s.l.
    Nejvyšší bod profilu
    314 m a.s.l.

    Zdroj: Open Topo Data (eudem25m), 4. 11. 2026. Výška je orientační (chyba několik metrů).

    Terén ve 3D

    Načítám 3D model terénu…

    Historické snímky

    Vývoj okolí a přírody od 2018 do 2024: jak se mění břehy, vegetace a krajina kolem vody. Snímky se samy přepínají, listovat můžeš i ručně.

    Letecký snímek toku VN Môťová z roku 2018
    2018snímkováno 3. 7. 2018
    Letecký snímek toku VN Môťová z roku 2021
    2021snímkováno 8. 7. 2021
    Letecký snímek toku VN Môťová z roku 2024
    2024snímkováno 27. 7. 2024

    Ortofotomozaika Slovenska © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Rok a den snímkování závisí na poloji, jednotlivé ročníky se proto mohou lišit ročním obdobím i počasím.

    Znečištění vody na toku VN Môťová

    Kvalita vody podle SHMÚ, čistírny odpadních vod poblíž revírů a podzemní voda v okolí

    Povrchové vody poblíž revírůnejbližší místo monitoringu SHMÚ, 2025

    1 z 1 revírů toku s údaji SHMÚ má v nejbližším místě nesplněnou normu alespoň v jednom ukazateli.

    • 1 až 2 ukazatele1

    Nejvíce znečištěné revíryvšechny s nesplněnou normou

    • VN MôťováVN Môťová · nesplněná norma v 2 z 4 let1 ukazatel

    Podzemní voda: naměřené hodnotytypická hodnota ze stanic do 10 km, 2025

    1 z 1 revíru s měřením má v okolí podzemní vodu s hodnotou nad hranicí alespoň v jednom ukazateli.

    • amonné iony nebo dusitany nad normou alespoň na jedné stanici1

    Zdroj: SHMÚ (ročenky kvality povrchových a podzemních vod), registr čistíren odpadních vod VÚVH a EEA. Měřicí místo SHMÚ je k revíru přiřazeno podle shodného názvu toku a podle vzdálenosti; ročenka uvádí místa, která normu nesplnila, takže chybějící místo není důkazem čisté vody.

    Geológia a geochémia toku VN Môťová

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 2 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek100 % čiary vody

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 7,8modelový odhad

    typ vody Ca–HCO₃

    Mineralizácia 183 mg/l, mäkká voda (5,1 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    5 z 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Kadmium 1,59 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 95. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 km2 km45 °C75 °C

    Teplo pod nohami

    45°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 95 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 75 °C (prírastok 30 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    55nGy/h dávkový príkon

    73. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    1objekt do 3 km

    Najbližšie: Halda Sekier-Môťová (halda), 2,3 km od vody.

    Zlato v riečnom sedimente

    0vzoriek so zlatom

    5 rudných minerálov v sedimente

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Stopové prvky vo vode toku

    0 z 6ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Arzén 1,00 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 50. percentil (VN-Môťová-200 m nad korunou hrádze).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    268vrtov do 3 km

    215 rozborov vody v okolí

    Z toho 268 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    0 °C120

    Geotermálna energia

    49°C na ústí vrtu

    17 geotermálnych vrtov do 10 km

    Najteplejší: Kováčová – K-1, výdatnosť 50,0 l/s, 6,8 km od vody.

    Environmentálne záťaže a skládky

    4lokalít do 3 km

    4 záťaže

    Najbližšia záťaž: Zvolen – Bučina – čierna impregnácia, 910 m od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.

    Ložiská a rudné výskyty

    11záznamov do 5 km

    5 ložísk, 6 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    32plôch do 3 km

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek100%SR 72 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér100%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaBodů
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív1×

    Kvartérny pokryv

    • fluviálne sedimenty nív100%SR 68 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu2,3m
    • 2 – 550%SR 48 %
    • 0 – 250%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • negatívna jednotka (medzihorské kotliny)100%SR 14 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • malý pokles50%SR 8,8 %
    • stredný pokles50%SR 6,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 1 z 2 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Štěrk100%SR 52 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)100%SR 22 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)

    • medzizrnová100%SR 86 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hydrogeologická funkcia

    • kolektor100%SR 95 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Kyselost vody

    pH 7,78typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Tvrdost vody

    5,1°dH, mäkká

    Súčet vápnika a horčíka (0,90 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    183mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • FluoridyF0,168 mg/l72. percentil
    • DraslíkK4,56 mg/l70. percentil
    • SodíkNa10,3 mg/l55. percentil
    • ChloridyCl10,3 mg/l53. percentil
    • SíranySO427,5 mg/l30. percentil
    • HořčíkMg6,28 mg/l17. percentil
    • VápníkCa25,8 mg/l15. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO387,4 mg/l15. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • Chemická spotreba kyslíkaChSK8,17 mg/l95. percentil
    • AmóniumNH40,518 mg/l86. percentil
    • DusičnanyNO38,23 mg/l64. percentil
    • FosforečnanyPO40,237 mg/l63. percentil

    Kovy

    • HliníkAl395 μg/l92. percentil
    • ŽelezoFe0,322 mg/l86. percentil
    • ZinekZn16,2 μg/l81. percentil
    • ManganMn28,1 μg/l48. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • KadmiumCd1,59 mg/kg95. percentil
    • ZinekZn257 mg/kg93. percentil
    • KobaltCo14,1 mg/kg93. percentil
    • RtuťHg0,808 mg/kg93. percentil
    • VanadV108 mg/kg91. percentil
    • BizmutBi0,483 mg/kg89. percentil
    • OlovoPb30,7 mg/kg87. percentil
    • MěďCu45,7 mg/kg87. percentil
    • AntimonSb2,00 mg/kg83. percentil
    • ArsenAs11,5 mg/kg80. percentil
    • CínSn3,49 mg/kg74. percentil
    • SelenSe0,222 mg/kg44. percentil
    • ChromCr68,1 mg/kg43. percentil
    • MolybdenMo0,312 mg/kg36. percentil
    • NiklNi20,2 mg/kg29. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • ManganMn3 796 mg/kg96. percentil
    • FosforP2 459 mg/kg96. percentil
    • ŽelezoFe4,16 %92. percentil
    • TitánTi6 404 mg/kg89. percentil
    • HliníkAl6,52 %76. percentil
    • SodíkNa0,812 %38. percentil
    • HořčíkMg0,697 %25. percentil
    • DraslíkK1,34 %24. percentil
    • VápníkCa1,26 %23. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • BáriumBa615 mg/kg87. percentil
    • YtriumY34,5 mg/kg81. percentil
    • StronciumSr162 mg/kg70. percentil
    • CérCe65,4 mg/kg69. percentil
    • ZirkónZr452 mg/kg66. percentil
    • BerylliumBe1,65 mg/kg64. percentil
    • GáliumGa15,4 mg/kg63. percentil
    • RubídiumRb88,0 mg/kg49. percentil
    • LítiumLi23,7 mg/kg17. percentil
    • BorB42,8 mg/kg13. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    55nGy/h vo vzduchu

    rozsah 54 až 56 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,95 ppm79. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh8,45 ppm76. percentil
    • Draslík (K)K1,29 %45. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 km2 km45 °C75 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    45 / 75 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 30 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 95 mW/m².

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Priemerná januárová teplota-3,0°C
    • Priemerná júlová teplota19,3°C
    • Ročné zrážky650mm

    Klimatickogeografické typy

    • kotlinová klíma100%SR 29 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Halda Sekier-Môťová – 5 – halda (2,3 km od vody)Zvolen – Bučina – čierna impregnácia – SK200220FP (910 m od vody)Zvolen – Bučina – biela impregnácia – SK200220FP (940 m od vody)Zvolen – Železničné opravovne a strojárne – SK200220FP (1,2 km od vody)Zvolen – Bučina – stará depónia – SK200220FP (1,2 km od vody)Borova Hora – BL-2 – nekúpeľný (4,6 km od vody)Sliač – kúpeľný (5,0 km od vody)Sliač – kúpeľný (5,0 km od vody)Sliač – kúpeľný (5,1 km od vody)Sliač – I.A – kúpeľný (5,3 km od vody)Sliač – BO-3 – kúpeľný (5,7 km od vody)Sliač – BO-7 – kúpeľný (5,9 km od vody)Kováčová – P-7 – kúpeľný (6,7 km od vody)Kováčová – P-6 – kúpeľný (6,7 km od vody)Kováčová – kúpeľný (6,7 km od vody)Kováčová – P-3 – kúpeľný (6,7 km od vody)Kováčová – P-4 – kúpeľný (6,7 km od vody)Kováčová – K-2 – kúpeľný (6,8 km od vody)Kováčová – K-1 – kúpeľný (6,8 km od vody)Sielnica – BO-8 – nekúpeľný (8,2 km od vody)Sielnica – KMV-1 – nekúpeľný (8,2 km od vody)Sielnica – BO-9 – nekúpeľný (9,8 km od vody)a1 (490 m od vody)b1 (720 m od vody)a1 (1,8 km od vody)a1 (2,5 km od vody)a1 (2,6 km od vody)b1 (2,7 km od vody)a1 (2,7 km od vody)b1 (3,1 km od vody)a1 (3,4 km od vody)c5 (3,4 km od vody)a1 (3,5 km od vody)c1 (3,5 km od vody)c1 (4,0 km od vody)a1 (4,0 km od vody)b1 (4,0 km od vody)a1 (4,5 km od vody)a1 (4,5 km od vody)a1 (4,7 km od vody)a1 (4,7 km od vody)a1 (4,8 km od vody)a1 (5,4 km od vody)a1 (5,9 km od vody)d4 (5,9 km od vody)d2 (6,1 km od vody)a1 (6,5 km od vody)a1 (6,7 km od vody)b1 (6,9 km od vody)a1 (6,9 km od vody)a1 (7,0 km od vody)a1 (7,8 km od vody)a1 (8,2 km od vody)a1 (8,3 km od vody)a1 (8,5 km od vody)a1 (9,5 km od vody)a1 (9,6 km od vody)c1 (9,8 km od vody)b1 (10 km od vody)Kováčová (6,2 km od vody)Zvolen – tehliarske suroviny (1,8 km od vody)Môťová – Sekier – stavebný kameň (2,1 km od vody)Zvolen – tehliarske suroviny (1,8 km od vody)Môťová – Sekier – stavebný kameň (2,1 km od vody)Šúplatka – Michalková – stavebný kameň (4,5 km od vody)Zvolen – stavebný kameň – aglomeráty (1,3 km od vody)Lieskovec – keramické íly (3,1 km od vody)Sliač Ovsenô – diatomit (3,5 km od vody)Sliač – Borová Hora – Mn rudy (3,5 km od vody)Štrkopiesky v koryte Hrona, úsek 169,195 – 178,6 – štrkopiesky (4,4 km od vody)Zvolen – Bariny – lignit (4,5 km od vody)ZVOLEN-BUCINA – Zosuvy (260 m od vody)– Zosuvy (270 m od vody)– Zosuvy (390 m od vody)ZVOLEN-BUCINA – Zosuvy (390 m od vody)ZVOLEN-BUCINA – Zosuvy (430 m od vody)SLATINKA – Zosuvy (480 m od vody)– Zosuvy (560 m od vody)ZVOLEN – Zosuvy (1,1 km od vody)ZVOLEN – Zosuvy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)ZVOLEN – Zosuvy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,3 km od vody)STARA HUTA – Blokové polia (1,3 km od vody)– Zosuvy (1,3 km od vody)ZVOLEN – Zosuvy (1,6 km od vody)ZVOLEN-MOTOVA – Zosuvy (1,8 km od vody)HUTA – Zosuvy (1,8 km od vody)MOTOVA – Zosuvy (1,8 km od vody)ZVOLEN-MOTOVA – Zosuvy (2,0 km od vody)SLATINKA – Zosuvy (2,1 km od vody)BAKOVA JAMA – Zosuvy (2,1 km od vody)ZVOLEN – Zosuvy (2,2 km od vody)ZVOLEN – Zosuvy (2,3 km od vody)– Zosuvy (2,4 km od vody)– Zosuvy (2,4 km od vody)– Zosuvy (2,5 km od vody)ZVOLEN – Zosuvy (2,5 km od vody)ZVOLEN – Zosuvy (2,6 km od vody)SLATINKA – Zosuvy (2,8 km od vody)ZVOLEN – Zosuvy (2,8 km od vody)ZVOLEN – Zosuvy (2,8 km od vody)BAKOVA JAMA – Zosuvy (2,9 km od vody)Zvolen – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (90 m od vody)Bučina-Zvolen – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (120 m od vody)Zvolen – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (150 m od vody)Zvolen-priehrada – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (180 m od vody)Zvolen – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (210 m od vody)Zvolen – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (230 m od vody)Zvolen – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (310 m od vody)Zvolen – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (310 m od vody)Zvolen-Môťová – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (350 m od vody)Zvolen – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (360 m od vody)Zvolen – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (360 m od vody)Zvolen – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (360 m od vody)Zvolen – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (380 m od vody)Zvolen – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (380 m od vody)Zvolen – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (400 m od vody)Zvolen – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (400 m od vody)Zvolen – monitorovací vrt (520 m od vody)Zvolen – monitorovací vrt (520 m od vody)Zvolen – monitorovací vrt (530 m od vody)Zvolen – monitorovací vrt (560 m od vody)Zvolen – monitorovací vrt (560 m od vody)Zvolen – monitorovací vrt (560 m od vody)Môťová – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (810 m od vody)Zvolen – monitorovací vrt (820 m od vody)Slatinka-Zvolen – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (850 m od vody)ôťová – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (870 m od vody)Sekier-Zvolen – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (870 m od vody)Zvolen – monitorovací vrt (890 m od vody)Zvolen – monitorovací vrt (950 m od vody)Zvolen – monitorovací vrt (970 m od vody)Zvolen – monitorovací vrt (980 m od vody)Zvolen – monitorovací vrt (1,0 km od vody)Zvolen – monitorovací vrt (1,0 km od vody)Zvolen – monitorovací vrt (1,1 km od vody)Zvolen – monitorovací vrt (1,1 km od vody)Zvolen – monitorovací vrt (1,1 km od vody)Zvolen – monitorovací vrt (1,1 km od vody)Zvolen – monitorovací vrt (1,1 km od vody)Zvolen – monitorovací vrt (1,1 km od vody)Zvolen – monitorovací vrt (1,1 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (150 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (380 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (520 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (520 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (530 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (560 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (560 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (560 m od vody)významná kopaná alebo spúšťaná studňa slúžiaca n – Umelé hydrogeologicky významné objekty (800 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (810 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (820 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (870 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (870 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (890 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (950 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (970 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (980 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,0 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,0 km od vody)významná kopaná alebo spúšťaná studňa slúžiaca n – Umelé hydrogeologicky významné objekty (1,0 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,1 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,1 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,1 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,2 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,2 km od vody)významná kopaná alebo spúšťaná studňa slúžiaca n – Umelé hydrogeologicky významné objekty (1,2 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,2 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,2 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,2 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,2 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,3 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,3 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,3 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,3 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,3 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,3 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,3 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,3 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,3 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,3 km od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • ArsenAsbežná hodnota
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l1 vzorka

      Najvyššia hodnota: VN-Môťová-200 m nad korunou hrádze, 1997, 300 m od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: VN-Môťová-200 m nad korunou hrádze, 1997, 300 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: VN-Môťová-200 m nad korunou hrádze, 1997, 300 m od vody. Porovnanie: 37. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: VN-Môťová-200 m nad korunou hrádze, 1997, 300 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: VN-Môťová-200 m nad korunou hrádze, 1997, 300 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBanižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 23,0 μg/lmedián 23,0 μg/l1 vzorka

      Najvyššia hodnota: VN-Môťová-200 m nad korunou hrádze, 1997, 300 m od vody. Porovnanie: 27. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2nižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 6,46 mg/lmedián 6,46 mg/l1 vzorka

      Najvyššia hodnota: VN-Môťová-200 m nad korunou hrádze, 1997, 300 m od vody. Porovnanie: 23. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Ilmenit (FeTiO₃)1 vzorka, najviac 1815 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)1 vzorka, najviac 815 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Sfalerit (ZnS)1 vzorka, najviac 2 zŕn

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)1 vzorka, najviac 315 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)1 vzorka, najviac 315 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)1 vzorka, najviac 1815 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Kovy v podzemnej vode

    • ZinekZnextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 11 162 μg/lmedián 16,5 μg/l16 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 840 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 4,40 μg/lmedián 0,250 μg/l16 vzoriek88 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 1,6 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • HliníkAlvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,100 mg/lmedián 0,00500 mg/l16 vzoriek63 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,4 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLivysoká (horných 5 %)
      najvyššie 55,0 μg/lmedián 4,00 μg/l16 vzoriek25 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 1,1 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSezvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,500 μg/l16 vzoriek81 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 1,9 km od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,100 μg/l16 vzoriek63 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 2,3 km od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 0,250 μg/l16 vzoriek88 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,5 km od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MěďCumierne zvýšená
      najvyššie 3,50 μg/lmedián 0,800 μg/l16 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 2,3 km od vody. Porovnanie: 88. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsmierne zvýšená
      najvyššie 1,70 μg/lmedián 0,500 μg/l16 vzoriek75 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 1,9 km od vody. Porovnanie: 86. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OlovoPbmierne zvýšená
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 0,500 μg/l16 vzoriek94 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,5 km od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ŽelezoFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l14 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,7 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RtuťHgnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l16 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,7 km od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    zdroj515,0 Bq/l6,00 Bq/l
    vodná nádrž117,0 Bq/l17,0 Bq/l
    vodný zdroj pre individuálne zásobovanie11,00 Bq/l1,00 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Druhy banských objektov

    • halda1×

    Najbližšie staré banské diela

    NázevDruhŤaženéUkončenieOd vody
    Halda Sekier-Môťováhaldastavebný kameň2,3 km

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    Zvolentehliarske surovinyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená1,8 km
    Zvolentehliarske surovinyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená1,8 km
    Môťová – Sekierstavebný kameňŤažené ložisko – EUROVIA – Kameňolomy, s.r.o.2,1 km
    Môťová – Sekierstavebný kameňŤažené ložisko – EUROVIA – Kameňolomy, s.r.o.2,1 km
    Šúplatka – Michalkovástavebný kameňLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Arenio group s. r. o.4,5 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    268 vrtov v pásme 3 km, z toho 122 hydrogeologických a 146 ostatných; s číslom archívnej správy 268.

    Hĺbky vrtov

    • do 10 m94×
    • 10–30 m110×
    • 30–100 m29×
    • 100–300 m3×
    • nad 300 m0×

    Najbližšie vrty

    LokalitaDruhHloubkaArchívna správaOd vody
    Zvolenúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou19,0 m81988 123Ad109.pdf90 m
    Bučina-Zvolenúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou–31784 123Ad20.pdf120 m
    Zvolenúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou25,0 m13781 123Ad13.pdf150 m
    Zvolen-priehradaširokoprofilový vrt70,0 m58585 123Ad48.pdf180 m
    Zvolenúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou49,5 m82684 123Ad113.pdf210 m
    Zvolenúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou36,0 m82684 123Ad112.pdf230 m
    Zvolenúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou84,0 m82684 123Ad118.pdf310 m
    Zvolenúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou75,0 m82684 123Ad110.pdf310 m
    Zvolen-Môťováúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou90,0 m60721 123Ad49.pdf350 m
    Zvolenúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou75,0 m82684 123Ad111.pdf360 m
    Zvolenúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou49,5 m82684 123Ad117.pdf360 m
    Zvolenúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou49,5 m82684 123Ad114.pdf360 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    VrtTeplotaVýdatnosťHloubkaChemický typ vodyVyužívanieOd vody
    Borova Hora – BL-229 °C30,0 l/s300 mnevyužívaný4,6 km
    Sliač22 °C0,1 l/s41 mCa-SO4nevyužívaný5,0 km
    Sliač21 °C0,1 l/s25,15 mCa-SO4nevyužívaný5,0 km
    Sliač22 °C0,0 l/s14 mCa-SO4nevyužívaný5,1 km
    Sliač – I.A32 °C5,5 l/s58,8 mCa-SO4využívaný5,3 km
    Sliač – BO-330 °C3,5 l/s252 mCa-SO4nevyužívaný5,7 km
    Sliač – BO-743 °C27,7 l/s572 mnevyužívaný5,9 km
    Kováčová – P-712 °C–9 mCa-SO4, resp. Ca-Mg-SO4nevyužívaný6,7 km
    Kováčová – P-625 °C–9 mCa-SO4, resp. Ca-Mg-SO4nevyužívaný6,7 km
    Kováčová46 °C20,0 l/s412 mCa-SO4, resp. Ca-Mg-SO4nevyužívaný6,7 km

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ZdrojDruhTeplota vody (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 525490 m
    kategória b1minerálna voda15-22< 56720 m
    kategória c5minerálna voda23-38> 5013,4 km
    kategória c1minerálna voda23-38< 533,5 km
    kategória d4minerálna voda39-5531-5015,9 km
    kategória d2minerálna voda39-555-1516,1 km
    kategória Kováčovátermálne kúpalisko––16,2 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Environmentálne záťaže

    LokalitaČinnosťLátkaKlasifikáciaOd vody
    Zvolen – Bučina – čierna impregnáciaSK200220FP910 m
    Zvolen – Bučina – biela impregnáciaSK200220FP940 m
    Zvolen – Železničné opravovne a strojárneSK200220FP1,2 km
    Zvolen – Bučina – stará depóniaSK200220FP1,2 km

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy31×
    • Blokové polia1×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny20×
    • Stabilizovaný12×

    Súčasný stav

    • Nedostatočne doložené14×
    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0005×
    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova4×
    • SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S2×
    • SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick1×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organizace a lokalita

    Kdo revíry spravuje a kde leží

    Organizace na tokukdo revíry spravuje a jaké podmínky tam dnes jsou

    1. Zvolen1 revír · 1,9 km15VN Môťová15

    Další toky v okolí

    Povodí Hron