Vyberte kategorii a zúžíte výběr. U každé možnosti vidíte, kolik revírů zůstane.
Barva mapy
Načítání mapy…
Mapou posouvejte dvěma prsty. V režimu celé obrazovky stačí jeden prst.
Kaprová vodaSalmonidní voda (pstruh)Salmonidní voda (lipan)
nižšívyšší
Skóre je odhad podmínek podle počasí, vody a okolí, nikoli předpověď záběrů. U každého revíru vidíte, z čeho se skládá, jak dobře je podloženo daty a odkud data pocházejí.
Stav vody na toku
Měření hladiny, teploty a průtoků, počasí u toku a stav ze družic
Vodní stavy na toku
Stanice
Stav
Změna
Teplota
Jasenie
39 cm
–
Výškový profil toku
Jak klesá tok po proudu: spád, sklon a rychlost vody.
BystrinaHorský potok se strmým sklonem, kaskádami a skalnatým dnem. Voda je čistá a studená, lov vyžaduje opatrný přístup.
Výškový profil toku: od 1 230 do 443 m n. m. na 17,3 km.Revíry v pořadí od nejvyššího (vlevo) po nejnižší. Mezi revíry může být úsek bez revíru, ten se nezobrazuje.
Nejvyšší bod
1 230 m a.s.l.
Nejnižší bod
394 m a.s.l.
Spád revírůSpádRozdíl nadmořské výšky mezi horním a dolním koncem revíru v metrech. Čím větší spád na kratší délce, tím rychlejší voda.
836 m
Průměrný sklonSklon tokuSpád na kilometr v promile (‰, metry na kilometr). Do 2 ‰ je pomalá nížinná řeka, 5 až 10 ‰ podhorská řeka (lipan, pstruh), nad 10 ‰ rychlý potok.
48 ‰
SinuozitaKličkovatěníDélka toku vydělená vzdáleností jeho konců vzdušnou čarou. 1,0 je přímý tok, nad 1,3 silně meandruje. Meandre vytvářejí tůně pod břehy a plytčiny v úsecích mezi nimi.
1,27
Zdroj: Open Topo Data (eudem25m), 4. 11. 2026. Sklon a spád jsou orientační, zahrnují pouze úseky revírů.
Terén ve 3D
Načítám 3D model terénu…
Historické snímky
Vývoj okolí a přírody od 2018 do 2024: jak se mění břehy, vegetace a krajina kolem vody. Snímky se samy přepínají, listovat můžeš i ručně.
Zdroj: SHMÚ (ročenky kvality povrchových a podzemních vod), registr čistíren odpadních vod VÚVH a EEA. Měřicí místo SHMÚ je k revíru přiřazeno podle shodného názvu toku a podle vzdálenosti; ročenka uvádí místa, která normu nesplnila, takže chybějící místo není důkazem čisté vody.
Geológia a geochémia toku Jaseniansky potok
Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku
Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 17 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.
Hornina pod vodou
Náplavy riek67 % čiary vody
17 % iné horniny, 17 % granitoidy
Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.
Voda podľa atlasu
pH 8,0modelový odhad
typ vody Ca–Mg–HCO₃–SO₄
Mineralizácia 112 mg/l, mäkká voda (3,6 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.
Prvky v riečnom sedimente
3 z 15prvkov v horných 10 %
najvyššie: Arzén 108 mg/kg
Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 96. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Teplo pod nohami
25°C v hĺbke 1 000 m
tepelný tok 55 mW/m²
Atlas geotermálnej energie SR.
Prirodzené gama žiarenie
72nGy/h dávkový príkon
95. percentil na Slovensku
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.
Staré banské diela
308objektov do 3 km
ťažené: Sb, Fe, Pb, Au, W
Najbližšie: Halda (halda), 10 m od vody.
Zlato v riečnom sedimente
11vzoriek so zlatom
16 rudných minerálov v sedimente
Najviac 3 zrná v jednej vzorke (70 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Stopové prvky vo vode toku
4 z 10ukazovateľov v horných 5 %
najvyššie: Arzén 253 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (bez mena).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Vrty a rozbory podzemnej vody
380vrtov do 3 km
629 rozborov vody v okolí
Z toho 380 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Geotermálna energia
–
13 zdrojov geotermálnych a minerálnych vôd do 10 km.
Environmentálne záťaže a skládky
13lokalít do 3 km
4 záťaže, 9 skládok
Najbližšia záťaž: Predajná – skládka PO Predajná II., 1,0 km od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.
Ložiská a rudné výskyty
71záznamov do 5 km
4 ložiská, 67 rudných výskytov
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Zosuvy a svahové deformácie
13plôch do 3 km
Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.
Geologická stavba pod vodou
Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.
Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.
Náplavy riek67%SR 72 %
Iné horniny17%SR 4,1 %
Granitoidy17%SR 1,5 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.
Geologický vek hornín
kvartér67%
kryštalinikum33%
Najčastejšie horninové jednotky
Útvar
Vek
Jednotka
Bodů
kvartér
holocén
fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív
4×
kryštalinikum
staršie paleozoikum?
ortoruly a migmatizované ortoruly s páskovanou a očkatou textúrou – prevažne mylonitizované, s hojnými poloham
1×
kryštalinikum
paleozoikum – hercýnske granitoidy (karbón)
biotitické a dvojsľudové granodiority s ružovými K-živcami (prašivský typ)
1×
Kvartérny pokryv
fluviálne sedimenty nív67%SR 68 %
glacifluviálne sedimenty33%SR 0,5 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typická hrúbka kvartérneho pokryvu2,5m
2 – 560%SR 48 %
0 – 240%SR 16 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické jednotky
HRONIKUM100%SR 8,1 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické členenie
PALEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ JEDNOTKY VNÚTORNÝCH ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 16 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Neotektonické jednotky
pozitívna jednotka (pohorie)67%SR 60 %
negatívna jednotka (medzihorské kotliny)33%SR 14 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Smer neotektonických pohybov
veľký zdvih67%SR 26 %
malý pokles33%SR 8,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pokrýva 6 z 7 bodov čiary vody.
Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda
Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.
Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)
Kyslé plutonity40%SR 3,7 %
Štěrk20%SR 52 %
Vápence20%SR 3,1 %
Metamorfity20%SR 2,4 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ zvodnenca
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Kyslé plutoni)40%SR 3,7 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)20%SR 22 %
Zvodnence s prevažne puklinovým typom priepustnosti, vrátane kr… (Vápence; Nerozlíšené)20%SR 1,2 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Metamorfity; N)20%SR 2,3 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hlavný hydrogeologický región
kryštalinikum a mezozoikum juhozápadných svahov Nízkych Tatier100%SR 1,1 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chémia povrchových vôd podľa atlasu
Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.
Kyselost vody
pH 7,97typické pásmo
Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.
Tvrdost vody
3,6°dH, mäkká
Súčet vápnika a horčíka (0,64 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.
měkká
střední
tvrdá
veľmi tvrdá
Rozpustené látky
112mg/l mineralizácia
Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Iónové zloženie vody
Katióny (kladné ióny)
Ca 59Mg 28Na+K 13
Anióny (záporné ióny)
HCO₃ 65SO₄ 28
Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃–SO₄
Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.
Hlavné ióny
ChloridyCl3,68 mg/l25. percentil
SodíkNa3,74 mg/l18. percentil
SíranySO419,6 mg/l15. percentil
HořčíkMg4,98 mg/l10. percentil
FluoridyF0,0536 mg/l10. percentil
HydrogénuhličitanyHCO358,7 mg/l9. percentil
VápníkCa17,3 mg/l8. percentil
DraslíkK0,828 mg/l8. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.
Potenciálne toxické a stopové prvky
ArsenAs108 mg/kg96. percentil
AntimonSb24,1 mg/kg95. percentil
OlovoPb34,8 mg/kg90. percentil
BizmutBi0,383 mg/kg83. percentil
SelenSe0,425 mg/kg80. percentil
KadmiumCd0,350 mg/kg76. percentil
MolybdenMo0,490 mg/kg68. percentil
VanadV74,6 mg/kg63. percentil
CínSn2,95 mg/kg61. percentil
ZinekZn107 mg/kg60. percentil
MěďCu24,2 mg/kg53. percentil
RtuťHg0,0891 mg/kg43. percentil
NiklNi19,6 mg/kg27. percentil
ChromCr54,8 mg/kg23. percentil
KobaltCo6,64 mg/kg22. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
DraslíkK2,23 %96. percentil
SodíkNa1,19 %86. percentil
HliníkAl6,87 %84. percentil
FosforP1 129 mg/kg79. percentil
HořčíkMg1,41 %78. percentil
ŽelezoFe2,88 %60. percentil
ManganMn910 mg/kg57. percentil
VápníkCa2,09 %51. percentil
TitánTi4 202 mg/kg40. percentil
Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
RubídiumRb138 mg/kg96. percentil
YtriumY48,1 mg/kg96. percentil
CérCe108 mg/kg95. percentil
ZirkónZr550 mg/kg88. percentil
BáriumBa610 mg/kg87. percentil
LítiumLi38,3 mg/kg85. percentil
GáliumGa16,4 mg/kg71. percentil
BerylliumBe1,65 mg/kg65. percentil
BorB63,3 mg/kg58. percentil
StronciumSr131 mg/kg45. percentil
Prirodzená rádioaktivita a radón
Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.
Dávkový príkon gama žiarenia
72nGy/h vo vzduchu
rozsah 61 až 88 nGy/h
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Draslík (K)K1,99 %95. percentil
Ekvivalentný urán (eU)eU3,76 ppm95. percentil
Ekvivalentné tórium (eTh)eTh9,71 ppm92. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geotermálny potenciál
Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.
Teplota hornín v hĺbke 1 000 m25°C
Hustota povrchového tepelného toku55mW/m²
Reliéf, klíma a pôdy
Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.
Priemerná januárová teplota-5,3°C
Priemerná júlová teplota15,3°C
Ročné zrážky755mm
Klimatickogeografické typy
kotlinová klíma100%SR 29 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pásma
Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.
ArsenAsextrémna (horný 1 %)
najvyššie 253 μg/lmedián 61,3 μg/l16 vzoriek6 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: bez mena, 1992, 260 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimonSbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 16,2 μg/lmedián 4,30 μg/l15 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Prostredný potok, 1992, 950 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
BáriumBavysoká (horných 5 %)
najvyššie 200 μg/lmedián 45,0 μg/l16 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Jaseniansky potok, 1992, 180 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
OlovoPbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 5,00 μg/lmedián 2,50 μg/l16 vzoriek94 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Jasenie, 2000m JZ od K1471 Struhár, 1992, 720 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
MěďCuzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 6,20 μg/lmedián 1,00 μg/l16 vzoriek88 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Predajná, 1700m JZ od K496, 1993, 340 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KadmiumCdmierne zvýšená
najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l16 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Nemecká, 400m V od K676, 740 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
StronciumSrbežná hodnota
najvyššie 180 μg/lmedián 90,0 μg/l15 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Predajná, 1700m JZ od K496, 1993, 340 m od vody. Porovnanie: 52. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SelenSenižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l15 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Nemecká, 400m V od K676, 1993, 740 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l16 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Nemecká, 400m V od K676, 1993, 740 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromCrnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l16 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Nemecká, 400m V od K676, 1993, 740 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Hlavné ióny, mineralizácia a pH
Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.
Oxid kremičitýSiO2bežná hodnota
najvyššie 12,4 mg/lmedián 9,19 mg/l16 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Nemecká, 400m V od K676, 1993, 740 m od vody. Porovnanie: 56. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch
Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.
Hematit (Fe₂O₃)80 vzoriek, najviac 2750 zŕn
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)79 vzoriek, najviac 850 zŕn
Magnetit (Fe₃O₄)79 vzoriek, najviac 1667 zŕn
Scheelit (CaWO₄)67 vzoriek, najviac 1115 zŕn
Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)60 vzoriek, najviac 55 zŕn
Pyrit (FeS₂)54 vzoriek, najviac 750 zŕn
Rutil (TiO₂)47 vzoriek, najviac 50 zŕn
Sfalerit (ZnS)25 vzoriek, najviac 5 zŕn
Barit (BaSO₄)14 vzoriek, najviac 155 zŕn
Zlato (Au)11 vzoriek, najviac 3 zŕn
Anatas (TiO₂)6 vzoriek, najviac 8 zŕn
Realgár (AsS)5 vzoriek, najviac 14 zŕn
Cinabarit (HgS)4 vzorky, najviac 2 zŕn
Malachit (Cu₂CO₃(OH)₂)3 vzorky, najviac 5 zŕn
Auripigment (As₂S₃)1 vzorka, najviac 1 zŕn
Chalkopyrit (CuFeS₂)1 vzorka, najviac 1 zŕn
Najbližšie vzorky so zlatom
Vzorka
Zlato vo vzorke
Od vody
J-137/B
2 zrná
60 m
J-130/A
3 zrná
70 m
J-82
1 zrno
70 m
J-140/B
2 zrná
80 m
J-115/B
1 zrno
80 m
J-127/A
1 zrno
100 m
Jš-26
1 zrno
200 m
J-69
1 zrno
240 m
Horninotvorné a doprovodné minerály
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)73 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)72 vzoriek, najviac 3150 zŕn
Zirkón (ZrSiO₄)68 vzoriek, najviac 433 zŕn
Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))63 vzoriek, najviac 315 zŕn
Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))63 vzoriek, najviac 999 zŕn
Titanit (CaTiSiO₅)20 vzoriek, najviac 739 zŕn
Turmalíny (komplexný borosilikát)10 vzoriek, najviac 25 zŕn
Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)8 vzoriek, najviac 25 zŕn
Sillimanit (Al₂SiO₅)6 vzoriek, najviac 16 zŕn
Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita
Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.
Kovy v podzemnej vode
ArsenAsextrémna (horný 1 %)
najvyššie 888 μg/lmedián 2,80 μg/l49 vzoriek39 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,7 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimonSbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 87,0 μg/lmedián 1,40 μg/l49 vzoriek14 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: štôlňa, 1991, 1,0 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
OlovoPbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 11,0 μg/lmedián 0,500 μg/l49 vzoriek84 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 850 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KadmiumCdextrémna (horný 1 %)
najvyššie 3,40 μg/lmedián 0,250 μg/l49 vzoriek76 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 1,2 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
RtuťHgvysoká (horných 5 %)
najvyššie 0,300 μg/lmedián 0,100 μg/l49 vzoriek96 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,7 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SelenSevysoká (horných 5 %)
najvyššie 2,70 μg/lmedián 1,00 μg/l49 vzoriek24 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,7 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromCrzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 2,90 μg/lmedián 0,250 μg/l49 vzoriek80 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 230 m od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
HliníkAlzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 0,0400 mg/lmedián 0,00500 mg/l49 vzoriek73 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 980 m od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLimierne zvýšená
najvyššie 25,0 μg/lmedián 2,00 μg/l49 vzoriek47 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 3,0 km od vody. Porovnanie: 83. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
MěďCumierne zvýšená
najvyššie 2,50 μg/lmedián 0,700 μg/l49 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 1,1 km od vody. Porovnanie: 80. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ZinekZnmierne zvýšená
najvyššie 164 μg/lmedián 0,500 μg/l49 vzoriek76 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 160 m od vody. Porovnanie: 77. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ŽelezoFebežná hodnota
najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l19 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,6 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Radón vo vodách
Druh miesta
Vzoriek
Najvyšší radón
Medián
upravený prameň
5
45,1 Bq/l
24,2 Bq/l
zdroj
11
160 Bq/l
24,0 Bq/l
vodný zdroj pre individuálne zásobovanie
1
17,2 Bq/l
17,2 Bq/l
minerálny prameň
2
147 Bq/l
78,3 Bq/l
výtok z banského diela
1
3,69 Bq/l
3,69 Bq/l
Banské diela, ložiská a rudné výskyty
Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.
Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)
Sb41×
Fe31×
Pb29×
Au10×
W5×
Druhy banských objektov
halda133×
štôlňa126×
pinga, pingový ťah30×
iný druh objektu17×
šachta2×
Najbližšie staré banské diela
Název
Druh
Ťažené
Ukončenie
Od vody
Halda
halda
Fe rudy (siderit)
koniec 19.stor.-zač.20.stor.
10 m
Štôlňa
štôlňa
Fe rudy (siderit)
koniec 19.stor.-zač.20.stor.
20 m
Ryžovisko
iný druh objektu
Au-rudy
16.storočie
20 m
Hlušinová halda
halda
zlato, volfram
1991
50 m
Ryžovisko
iný druh objektu
Au-rudy
16.storočie
50 m
Halda
halda
Fe rudy (siderit)
koniec 19.stor.-zač.20.stor.
60 m
Štôlňa
štôlňa
Fe rudy (siderit)
koniec 19.stor.-zač.20.stor.
70 m
Ryžovisko
iný druh objektu
Au-rudy
16.storočie
80 m
Štôlňa Jánošík
štôlňa
antimonit
1958
80 m
Halda pred štôlňou Jánošík
halda
antimonit
1958
90 m
Ložiská a dobývacie priestory
Ložisko
Nerast
Stav a organizácia
Od vody
Jasenie
volfrámové rudy
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
1,7 km
Jasenie
volfrámové rudy
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
1,7 km
Podbrezová – Lopej
dekoračný kameň
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
1,9 km
Lom Ráztoka
štrkopiesky a piesky
Ťažené ložisko – Roľnícke družstvo HRON Slovenská Ľupča
4,8 km
Rudné výskyty v metalogenetickej mape
Výskyt
Typ rudy
Kovy
Druh
Od vody
Jasenie-Jasenský potok
Zlaté rudy
Au
mineralogický výskyt
100 m
Haliar
Zlaté rudy
pyrit
mineralogický výskyt
170 m
Husárka
Antimónové rudy
Sb
mineralogický výskyt
180 m
Jasenie Biela voda-S svah Felsenfestky
Volfrámovo-zlaté rudy
W, Au
ložiskový výskyt
290 m
Banské pole Mizzi
Železné rudy
Fe
mineralogický výskyt
320 m
Latiborská hoľa
Antimonitovo-zlaté rudy
Sb-Au
mineralogický výskyt
660 m
Ráztocká hoľa sever
Zlaté rudy
Au
mineralogický výskyt
810 m
Jasenie Soviansko
Polymetalické rudy
Pb, Zn
malé ložisko
820 m
Jasenie-Lomnistá dolina
Zlaté rudy
Au, W
mineralogický výskyt
1,1 km
Veľká Hoľa severný svah
Železné rudy
Fe
mineralogický výskyt
1,3 km
Vrty a archívne správy Geofondu
Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.
380 vrtov v pásme 3 km, z toho 72 hydrogeologických a 308 ostatných; s číslom archívnej správy 380.
Hĺbky vrtov
do 10 m45×
10–30 m49×
30–100 m125×
100–300 m123×
nad 300 m15×
Najbližšie vrty
Lokalita
Druh
Hloubka
Archívna správa
Od vody
VN58-2
životné prostredie
–
96444
30 m
Predajná
negatívny vrt
5,0 m
16027 111Db13.pdf
90 m
BV-3
ložiskový
242,0 m
60253
90 m
H-1
ložiskový
152,0 m
24800
100 m
Predajná
negatívny vrt
3,8 m
16027 111Db14.pdf
130 m
BV-5
ložiskový
302,0 m
60253
130 m
Predajná VS-1A
inžiniersko-geologický
16,0 m
4771
130 m
BV-4
ložiskový
160,0 m
60253
140 m
H-2
ložiskový
57,6 m
24800
140 m
S-1a
inžiniersko-geologický
16,0 m
4771
210 m
Pod Jasenským potokom VS-1
inžiniersko-geologický
25,0 m
4771
230 m
S-1
inžiniersko-geologický
25,0 m
4771
230 m
Geotermálna energia a minerálne vody
Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.
Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd
Zdroj
Druh
Teplota vody (°C)
Výdatnosť (l/s)
Počet
Najbližší od vody
kategória a1
minerálna voda
< 15
< 5
10
410 m
kategória b1
minerálna voda
15-22
< 5
2
4,9 km
kategória c1
minerálna voda
23-38
< 5
1
6,0 km
Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty
Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.
Environmentálne záťaže
Lokalita
Činnosť
Látka
Klasifikácia
Od vody
Predajná – skládka PO Predajná II.
SK200280FK
1,0 km
Nemecká – areál Petrochema
SK200280FK
1,1 km
Predajná – skládka PO Predajná I.
SK200280FK
1,4 km
Partizánska Ľupča – štôlne a haldy Magurka
SK200300FK
2,8 km
Skládky odpadov
Skládka
Plocha
Rok vzniku
Monitorovanie
Od vody
Jasenie
–
1985
–
120 m
Vršina – Nemecká
3 995 m²
1978
–
290 m
Predajná
150 m²
1973
–
360 m
Jasenie
30 m²
1970
–
800 m
Predajná II – Predajná
120 000 m²
1974
monitorovaná
1,1 km
Predajná
450 m²
1977
–
1,2 km
Predajná I – Predajná
109 211 m²
1962
monitorovaná
1,4 km
Hliniská – Nemecká
–
1982
–
2,5 km
Zosuvy a svahové deformácie
Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.
Druhy deformácií
Roztrhanie a rozvoľnenie masívu7×
Zosuvy5×
Blokové rozpadliny1×
Stupeň aktivity
Stabilizovaný11×
Potenciálny2×
Súčasný stav
SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova4×
Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0001×
SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick1×
Ako čítať tieto údaje
Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.