Diese Seite ist nur teilweise übersetzt. Nicht übersetzte Teile werden auf Slowakisch angezeigt, der Originalsprache der Website.Slowakisches Original öffnen
Angelbedingungen-Score, das beste Fenster des Tages und Fischereireviere aus den besten Bedingungen
Durchschnitt der Fischereireviere des Fließgewässers
26aus 100
Geringe Aktivität · Durchschnittlich eines Fischereireviers
Die Zahl in der Kopfzeile ist eine Schätzung für die Mitte des Fließgewässers basierend auf Wetter und Messungen. Der Durchschnitt der Fischereireviere zählt außerdem Satellitendaten, Verschattungen und die Geologie jedes Reviers.
Bestes Zeitfenster heute
06:00–08:00
Jaseniansky potok, Fensterpunktzahl 34.
Bei der Bewertung handelt es sich um eine Schätzung der Bedingungen basierend auf Wetter, Wasser und Umgebung, nicht um eine Bissvorhersage. Neu berechnet bei 08:04.
Karte und Fischereireviere des Fließgewässers
Der Verlauf des Fließgewässers und seiner Fischereireviere. Sie können die Linienfarbe an die aktuellen Bedingungen, die Qualität oder jeden anderen Parameter anpassen.
Der Score ist eine Einschätzung der Bedingungen anhand von Wetter, Wasser und Umgebung, keine Beißvorhersage. Zu jedem Fischereirevier sehen Sie, woraus er sich zusammensetzt, wie gut er durch Daten belegt ist und woher die Daten stammen.
Wasserstand am Fließgewässer
Messung von Wasserstand, Temperatur und Durchfluss, Wetter durch die Fließgewässer und Zustand durch Satelliten
Wasserstände am Fließgewässer
Station
Status
Ändern
Temperatur
Jasenie
39 cm
–
Höhenprofil des Fließgewässers
Wie das Fließgewässer flussabwärts fällt: Gefälle, Gefälle und Wassergeschwindigkeit.
BystrinaEin Gebirgsbach mit starkem Gefälle, Kaskaden und felsigem Grund. Das Wasser ist klar und kalt; Angeln erfordert eine sorgfältige Vorgehensweise.
Höhenprofil des Fließgewässers: von 1.230 bis 443 m ü.d.M. über 17,3 km.Fischereireviere in der Reihenfolge von der höchsten (links) zur niedrigsten. Zwischen den Bezirken kann es einen Abschnitt ohne Fischereirevier geben; es wird nicht angezeigt.
Höchster Punkt
1.230 m a.s.l.
Tiefster Punkt
394 m a.s.l.
Untergang der FischereireviereFallDer Höhenunterschied zwischen dem oberen und unteren Ende des Fischereireviers in Metern. Je größer der Fall auf einer kürzeren Länge ist, desto schneller ist das Wasser.
836 m
Durchschnittliches GefälleFließgewässergefälleGefälle pro Kilometer in Promille (‰, Meter pro Kilometer). Bis 2 ‰ ist ein langsamer Tieflandfluss, 5 bis 10 ‰ ein Vorgebirgsfluss (Äsche, Forelle), oberhalb 10 ‰ ein schneller Bach.
48 ‰
GeschmeidigkeitSinuositätDie Länge des Fließgewässers geteilt durch den geradlinigen Abstand zwischen seinen Enden. 1,0 ist ein gerades Fließgewässer; oberhalb von 1,3 schlängelt es sich stark. Mäander bilden Teiche unter den Ufern und Untiefen in den dazwischen liegenden Bereichen.
1,27
Quelle: Open Topo Data (eudem25m), 4. Nov. 2026. Steigung und Gefälle sind Richtwerte und beziehen sich nur auf die Abschnitte der Fischereireviere.
Gelände in 3D
Das 3D-Geländemodell wird geladen…
Historische Bilder
Veränderungen der Umgebung und der Natur von 2018 bis 2024: wie sich Ufer, Vegetation und Landschaft rund um das Gewässer verändern. Die Bilder wechseln automatisch; Sie können sie auch manuell durchsuchen.
2018abgebildet 20. Aug. 20182021abgebildet 9. Sept. 20212024abgebildet 30. Juli 2024
Wasserqualität laut SHMÚ, Kläranlagen in der Nähe der Fischereireviere und Grundwasser in der Umgebung
Oberflächengewässer in der Nähe der Fischereirevierenächstgelegene SHMÚ-Überwachungsstelle, 2025
0 von 1 Fischereireviere am Fließgewässer mit SHMÚ-Daten: Der nächstgelegene Standort weist in mindestens einem Indikator einen nicht erfüllten Standard auf.
Keine nicht eingehaltene Norm1
Grundwasser: Messwertetypischer Wert von Stationen im Umkreis von 10 km, 2025
1 von 1 Fischereirevier mit Messungen hat in der Nähe Grundwasser mit einem Wert über dem Grenzwert für mindestens einen Indikator.
Schadstoffe über dem Standard an mindestens einer Station (Metalle, Pestizide, PFAS, Lösungsmittel)1
Quelle: SHMÚ (Jahrbücher zur Qualität von Oberflächen- und Grundwasser), das Register der Kläranlagen des VÚVH und die EEA. Eine SHMÚ-Messstelle wird einem Fischereirevier nach gleichem Gewässernamen und nach Entfernung zugeordnet; das Jahrbuch führt die Stellen auf, die die Norm nicht eingehalten haben, daher ist eine fehlende Stelle kein Beweis für sauberes Wasser.
Geológia a geochémia toku Jaseniansky potok
Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku
Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 17 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.
Hornina pod vodou
Náplavy riek67 % čiary vody
17 % iné horniny, 17 % granitoidy
Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.
Voda podľa atlasu
pH 8,0modelový odhad
typ vody Ca–Mg–HCO₃–SO₄
Mineralizácia 112 mg/l, mäkká voda (3,6 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.
Prvky v riečnom sedimente
3 aus 15prvkov v horných 10 %
najvyššie: Arzén 108 mg/kg
Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 96. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Teplo pod nohami
25°C v hĺbke 1 000 m
tepelný tok 55 mW/m²
Atlas geotermálnej energie SR.
Prirodzené gama žiarenie
72nGy/h dávkový príkon
95. percentil na Slovensku
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.
Staré banské diela
308objektov do 3 km
ťažené: Sb, Fe, Pb, Au, W
Najbližšie: Halda (halda), 10 m od vody.
Zlato v riečnom sedimente
11vzoriek so zlatom
16 rudných minerálov v sedimente
Najviac 3 zrná v jednej vzorke (70 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Stopové prvky vo vode toku
4 aus 10ukazovateľov v horných 5 %
najvyššie: Arzén 253 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (bez mena).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Vrty a rozbory podzemnej vody
380vrtov do 3 km
629 rozborov vody v okolí
Z toho 380 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Geotermálna energia
–
13 zdrojov geotermálnych a minerálnych vôd do 10 km.
Environmentálne záťaže a skládky
13lokalít do 3 km
4 záťaže, 9 skládok
Najbližšia záťaž: Predajná – skládka PO Predajná II., 1,0 km od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.
Ložiská a rudné výskyty
71záznamov do 5 km
4 ložiská, 67 rudných výskytov
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Zosuvy a svahové deformácie
13plôch do 3 km
Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.
Geologická stavba pod vodou
Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.
Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.
Náplavy riek67%SR 72 %
Iné horniny17%SR 4,1 %
Granitoidy17%SR 1,5 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.
Geologický vek hornín
kvartér67%
kryštalinikum33%
Najčastejšie horninové jednotky
Útvar
Vek
Jednotka
Punkte
kvartér
holocén
fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív
4×
kryštalinikum
staršie paleozoikum?
ortoruly a migmatizované ortoruly s páskovanou a očkatou textúrou – prevažne mylonitizované, s hojnými poloham
1×
kryštalinikum
paleozoikum – hercýnske granitoidy (karbón)
biotitické a dvojsľudové granodiority s ružovými K-živcami (prašivský typ)
1×
Kvartérny pokryv
fluviálne sedimenty nív67%SR 68 %
glacifluviálne sedimenty33%SR 0,5 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typická hrúbka kvartérneho pokryvu2,5m
2 – 560%SR 48 %
0 – 240%SR 16 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické jednotky
HRONIKUM100%SR 8,1 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické členenie
PALEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ JEDNOTKY VNÚTORNÝCH ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 16 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Neotektonické jednotky
pozitívna jednotka (pohorie)67%SR 60 %
negatívna jednotka (medzihorské kotliny)33%SR 14 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Smer neotektonických pohybov
veľký zdvih67%SR 26 %
malý pokles33%SR 8,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pokrýva 6 z 7 bodov čiary vody.
Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda
Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.
Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)
Kyslé plutonity40%SR 3,7 %
Kies20%SR 52 %
Vápence20%SR 3,1 %
Metamorfity20%SR 2,4 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ zvodnenca
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Kyslé plutoni)40%SR 3,7 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)20%SR 22 %
Zvodnence s prevažne puklinovým typom priepustnosti, vrátane kr… (Vápence; Nerozlíšené)20%SR 1,2 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Metamorfity; N)20%SR 2,3 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hlavný hydrogeologický región
kryštalinikum a mezozoikum juhozápadných svahov Nízkych Tatier100%SR 1,1 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chémia povrchových vôd podľa atlasu
Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.
Säuregehalt des Wassers
pH 7,97typické pásmo
Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.
Wasserhärte
3,6°dH, mäkká
Súčet vápnika a horčíka (0,64 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.
weich
mittel
hart
veľmi tvrdá
Rozpustené látky
112mg/l mineralizácia
Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Iónové zloženie vody
Katióny (kladné ióny)
Ca 59Mg 28Na+K 13
Anióny (záporné ióny)
HCO₃ 65SO₄ 28
Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃–SO₄
Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.
Hlavné ióny
ChlorideCl3,68 mg/l25. percentil
NatriumNa3,74 mg/l18. percentil
SulfateSO419,6 mg/l15. percentil
MagnesiumMg4,98 mg/l10. percentil
FluorideF0,0536 mg/l10. percentil
HydrogénuhličitanyHCO358,7 mg/l9. percentil
KalziumCa17,3 mg/l8. percentil
DraslíkK0,828 mg/l8. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.
Potenciálne toxické a stopové prvky
ArsenAs108 mg/kg96. percentil
AntimonSb24,1 mg/kg95. percentil
FührenPb34,8 mg/kg90. percentil
BizmutBi0,383 mg/kg83. percentil
SelenSe0,425 mg/kg80. percentil
CadmiumCd0,350 mg/kg76. percentil
MolybdänMo0,490 mg/kg68. percentil
VanadiumV74,6 mg/kg63. percentil
CínSn2,95 mg/kg61. percentil
ZinkZn107 mg/kg60. percentil
KupferCu24,2 mg/kg53. percentil
QuecksilberHg0,0891 mg/kg43. percentil
NickelNi19,6 mg/kg27. percentil
ChromCr54,8 mg/kg23. percentil
KobaltCo6,64 mg/kg22. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
DraslíkK2,23 %96. percentil
NatriumNa1,19 %86. percentil
AluminiumAl6,87 %84. percentil
PhosphorP1.129 mg/kg79. percentil
MagnesiumMg1,41 %78. percentil
EisenFe2,88 %60. percentil
ManganMn910 mg/kg57. percentil
KalziumCa2,09 %51. percentil
TitánTi4.202 mg/kg40. percentil
Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
RubídiumRb138 mg/kg96. percentil
YtriumY48,1 mg/kg96. percentil
CérCe108 mg/kg95. percentil
ZirkónZr550 mg/kg88. percentil
BáriumBa610 mg/kg87. percentil
LítiumLi38,3 mg/kg85. percentil
GáliumGa16,4 mg/kg71. percentil
BerylliumBe1,65 mg/kg65. percentil
BorB63,3 mg/kg58. percentil
StronciumSr131 mg/kg45. percentil
Prirodzená rádioaktivita a radón
Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.
Dávkový príkon gama žiarenia
72nGy/h vo vzduchu
rozsah 61 až 88 nGy/h
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Kalium (K)K1,99 %95. percentil
Ekvivalentný urán (eU)eU3,76 ppm95. percentil
Ekvivalentné tórium (eTh)eTh9,71 ppm92. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geotermálny potenciál
Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.
Teplota hornín v hĺbke 1 000 m25°C
Hustota povrchového tepelného toku55mW/m²
Reliéf, klíma a pôdy
Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.
Priemerná januárová teplota-5,3°C
Priemerná júlová teplota15,3°C
Ročné zrážky755mm
Klimatickogeografické typy
kotlinová klíma100%SR 29 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pásma
Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.
ArsenAsextrémna (horný 1 %)
najvyššie 253 μg/lmedián 61,3 μg/l16 vzoriek6 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: bez mena, 1992, 260 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimonSbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 16,2 μg/lmedián 4,30 μg/l15 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Prostredný potok, 1992, 950 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
BáriumBavysoká (horných 5 %)
najvyššie 200 μg/lmedián 45,0 μg/l16 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Jaseniansky potok, 1992, 180 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
FührenPbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 5,00 μg/lmedián 2,50 μg/l16 vzoriek94 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Jasenie, 2000m JZ od K1471 Struhár, 1992, 720 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KupferCuzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 6,20 μg/lmedián 1,00 μg/l16 vzoriek88 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Predajná, 1700m JZ od K496, 1993, 340 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CadmiumCdmierne zvýšená
najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l16 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Nemecká, 400m V od K676, 740 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
StronciumSrbežná hodnota
najvyššie 180 μg/lmedián 90,0 μg/l15 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Predajná, 1700m JZ od K496, 1993, 340 m od vody. Porovnanie: 52. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SelenSenižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l15 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Nemecká, 400m V od K676, 1993, 740 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l16 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Nemecká, 400m V od K676, 1993, 740 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromCrnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l16 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Nemecká, 400m V od K676, 1993, 740 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Hlavné ióny, mineralizácia a pH
Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.
Oxid kremičitýSiO2bežná hodnota
najvyššie 12,4 mg/lmedián 9,19 mg/l16 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Nemecká, 400m V od K676, 1993, 740 m od vody. Porovnanie: 56. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch
Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.
Hematit (Fe₂O₃)80 vzoriek, najviac 2750 zŕn
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)79 vzoriek, najviac 850 zŕn
Magnetit (Fe₃O₄)79 vzoriek, najviac 1667 zŕn
Scheelit (CaWO₄)67 vzoriek, najviac 1115 zŕn
Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)60 vzoriek, najviac 55 zŕn
Pyrit (FeS₂)54 vzoriek, najviac 750 zŕn
Rutil (TiO₂)47 vzoriek, najviac 50 zŕn
Sfalerit (ZnS)25 vzoriek, najviac 5 zŕn
Barit (BaSO₄)14 vzoriek, najviac 155 zŕn
Gold (Au)11 vzoriek, najviac 3 zŕn
Anatas (TiO₂)6 vzoriek, najviac 8 zŕn
Realgár (AsS)5 vzoriek, najviac 14 zŕn
Cinabarit (HgS)4 vzorky, najviac 2 zŕn
Malachit (Cu₂CO₃(OH)₂)3 vzorky, najviac 5 zŕn
Auripigment (As₂S₃)1 vzorka, najviac 1 zŕn
Chalkopyrit (CuFeS₂)1 vzorka, najviac 1 zŕn
Najbližšie vzorky so zlatom
Vzorka
Zlato vo vzorke
Od vody
J-137/B
2 zrná
60 m
J-130/A
3 zrná
70 m
J-82
1 zrno
70 m
J-140/B
2 zrná
80 m
J-115/B
1 zrno
80 m
J-127/A
1 zrno
100 m
Jš-26
1 zrno
200 m
J-69
1 zrno
240 m
Horninotvorné a doprovodné minerály
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)73 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)72 vzoriek, najviac 3150 zŕn
Zirkón (ZrSiO₄)68 vzoriek, najviac 433 zŕn
Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))63 vzoriek, najviac 315 zŕn
Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))63 vzoriek, najviac 999 zŕn
Titanit (CaTiSiO₅)20 vzoriek, najviac 739 zŕn
Turmalíny (komplexný borosilikát)10 vzoriek, najviac 25 zŕn
Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)8 vzoriek, najviac 25 zŕn
Sillimanit (Al₂SiO₅)6 vzoriek, najviac 16 zŕn
Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita
Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.
Kovy v podzemnej vode
ArsenAsextrémna (horný 1 %)
najvyššie 888 μg/lmedián 2,80 μg/l49 vzoriek39 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,7 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimonSbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 87,0 μg/lmedián 1,40 μg/l49 vzoriek14 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: štôlňa, 1991, 1,0 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
FührenPbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 11,0 μg/lmedián 0,500 μg/l49 vzoriek84 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 850 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CadmiumCdextrémna (horný 1 %)
najvyššie 3,40 μg/lmedián 0,250 μg/l49 vzoriek76 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 1,2 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
QuecksilberHgvysoká (horných 5 %)
najvyššie 0,300 μg/lmedián 0,100 μg/l49 vzoriek96 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,7 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SelenSevysoká (horných 5 %)
najvyššie 2,70 μg/lmedián 1,00 μg/l49 vzoriek24 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,7 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromCrzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 2,90 μg/lmedián 0,250 μg/l49 vzoriek80 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 230 m od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AluminiumAlzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 0,0400 mg/lmedián 0,00500 mg/l49 vzoriek73 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 980 m od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLimierne zvýšená
najvyššie 25,0 μg/lmedián 2,00 μg/l49 vzoriek47 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 3,0 km od vody. Porovnanie: 83. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KupferCumierne zvýšená
najvyššie 2,50 μg/lmedián 0,700 μg/l49 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 1,1 km od vody. Porovnanie: 80. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ZinkZnmierne zvýšená
najvyššie 164 μg/lmedián 0,500 μg/l49 vzoriek76 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 160 m od vody. Porovnanie: 77. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
EisenFebežná hodnota
najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l19 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,6 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Radón vo vodách
Druh miesta
Vzoriek
Najvyšší radón
Medián
upravený prameň
5
45,1 Bq/l
24,2 Bq/l
Quelle
11
160 Bq/l
24,0 Bq/l
vodný zdroj pre individuálne zásobovanie
1
17,2 Bq/l
17,2 Bq/l
minerálny prameň
2
147 Bq/l
78,3 Bq/l
výtok z banského diela
1
3,69 Bq/l
3,69 Bq/l
Banské diela, ložiská a rudné výskyty
Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.
Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)
Sb41×
Fe31×
Pb29×
Au10×
W5×
Druhy banských objektov
halda133×
štôlňa126×
pinga, pingový ťah30×
iný druh objektu17×
šachta2×
Najbližšie staré banské diela
Name
Arten
Ťažené
Ukončenie
Od vody
Halda
halda
Fe rudy (siderit)
koniec 19.stor.-zač.20.stor.
10 m
Štôlňa
štôlňa
Fe rudy (siderit)
koniec 19.stor.-zač.20.stor.
20 m
Ryžovisko
iný druh objektu
Au-rudy
16.storočie
20 m
Hlušinová halda
halda
zlato, volfram
1991
50 m
Ryžovisko
iný druh objektu
Au-rudy
16.storočie
50 m
Halda
halda
Fe rudy (siderit)
koniec 19.stor.-zač.20.stor.
60 m
Štôlňa
štôlňa
Fe rudy (siderit)
koniec 19.stor.-zač.20.stor.
70 m
Ryžovisko
iný druh objektu
Au-rudy
16.storočie
80 m
Štôlňa Jánošík
štôlňa
antimonit
1958
80 m
Halda pred štôlňou Jánošík
halda
antimonit
1958
90 m
Ložiská a dobývacie priestory
Ložisko
Nerast
Stav a organizácia
Od vody
Jasenie
volfrámové rudy
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
1,7 km
Jasenie
volfrámové rudy
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
1,7 km
Podbrezová – Lopej
dekoračný kameň
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
1,9 km
Lom Ráztoka
štrkopiesky a piesky
Ťažené ložisko – Roľnícke družstvo HRON Slovenská Ľupča
4,8 km
Rudné výskyty v metalogenetickej mape
Výskyt
Typ rudy
Metalle
Arten
Od vody
Jasenie-Jasenský potok
Zlaté rudy
Au
mineralogický výskyt
100 m
Haliar
Zlaté rudy
pyrit
mineralogický výskyt
170 m
Husárka
Antimónové rudy
Sb
mineralogický výskyt
180 m
Jasenie Biela voda-S svah Felsenfestky
Volfrámovo-zlaté rudy
W, Au
ložiskový výskyt
290 m
Banské pole Mizzi
Železné rudy
Fe
mineralogický výskyt
320 m
Latiborská hoľa
Antimonitovo-zlaté rudy
Sb-Au
mineralogický výskyt
660 m
Ráztocká hoľa sever
Zlaté rudy
Au
mineralogický výskyt
810 m
Jasenie Soviansko
Polymetalické rudy
Pb, Zn
malé ložisko
820 m
Jasenie-Lomnistá dolina
Zlaté rudy
Au, W
mineralogický výskyt
1,1 km
Veľká Hoľa severný svah
Železné rudy
Fe
mineralogický výskyt
1,3 km
Vrty a archívne správy Geofondu
Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.
380 vrtov v pásme 3 km, z toho 72 hydrogeologických a 308 ostatných; s číslom archívnej správy 380.
Hĺbky vrtov
bis zu 10 m45×
10–30 m49×
30–100 m125×
100–300 m123×
nad 300 m15×
Najbližšie vrty
Standort
Arten
Tiefe
Archívna správa
Od vody
VN58-2
životné prostredie
–
96444
30 m
Predajná
negatívny vrt
5,0 m
16027 111Db13.pdf
90 m
BV-3
ložiskový
242,0 m
60253
90 m
H-1
ložiskový
152,0 m
24800
100 m
Predajná
negatívny vrt
3,8 m
16027 111Db14.pdf
130 m
BV-5
ložiskový
302,0 m
60253
130 m
Predajná VS-1A
inžiniersko-geologický
16,0 m
4771
130 m
BV-4
ložiskový
160,0 m
60253
140 m
H-2
ložiskový
57,6 m
24800
140 m
S-1a
inžiniersko-geologický
16,0 m
4771
210 m
Pod Jasenským potokom VS-1
inžiniersko-geologický
25,0 m
4771
230 m
S-1
inžiniersko-geologický
25,0 m
4771
230 m
Geotermálna energia a minerálne vody
Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.
Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd
Quelle
Arten
Wassertemperatur (°C)
Výdatnosť (l/s)
Počet
Najbližší od vody
kategória a1
minerálna voda
< 15
< 5
10
410 m
kategória b1
minerálna voda
15-22
< 5
2
4,9 km
kategória c1
minerálna voda
23-38
< 5
1
6,0 km
Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty
Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.
Environmentálne záťaže
Standort
Činnosť
Látka
Klasifikácia
Od vody
Predajná – skládka PO Predajná II.
SK200280FK
1,0 km
Nemecká – areál Petrochema
SK200280FK
1,1 km
Predajná – skládka PO Predajná I.
SK200280FK
1,4 km
Partizánska Ľupča – štôlne a haldy Magurka
SK200300FK
2,8 km
Skládky odpadov
Skládka
Plocha
Rok vzniku
Monitorovanie
Od vody
Jasenie
–
1985
–
120 m
Vršina – Nemecká
3 995 m²
1978
–
290 m
Predajná
150 m²
1973
–
360 m
Jasenie
30 m²
1970
–
800 m
Predajná II – Predajná
120 000 m²
1974
monitorovaná
1,1 km
Predajná
450 m²
1977
–
1,2 km
Predajná I – Predajná
109 211 m²
1962
monitorovaná
1,4 km
Hliniská – Nemecká
–
1982
–
2,5 km
Zosuvy a svahové deformácie
Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.
Druhy deformácií
Roztrhanie a rozvoľnenie masívu7×
Zosuvy5×
Blokové rozpadliny1×
Stupeň aktivity
Stabilizovaný11×
Potenciálny2×
Súčasný stav
SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova4×
Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0001×
SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick1×
Ako čítať tieto údaje
Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.