Dnes na toku Kľak

Skóre podmínek na lovu, nejlepší okno dne a revíry od nejlepších podmínek

Průměr revírů toku

Nízká aktivita · průměr z jednoho revíru

Číslo v hlavičce je odhad pro střed toku podle počasí a měření. Průměr revírů navíc počítá družicová data, stínování a geologii každého revíru.

Nejlepší časové okno dnes

15:00–17:00

Kľak, skóre okna 36.

Skóre je odhad podmínek podle počasí, vody a okolí, nikoli předpověď záběrů. Přepočítáno v 18:04.

Mapa a revíry toku

Průběh toku a jeho revíry. Barvu čar přepnete na podmínky dnes, kvalitu nebo libovolný jiný parametr.

Podrobné filtrykraj, okres, koryto, hloubka, zástin, satelity, chemie vody, znečištění, ryby, geologie

1445revírů
Vyberte kategorii a zúžíte výběr. U každé možnosti vidíte, kolik revírů zůstane.
Barva mapy
Načítání mapy…

Mapou posouvejte dvěma prsty. V režimu celé obrazovky stačí jeden prst.

    Stav vody na toku

    Měření hladiny, teploty a průtoků, počasí u toku a stav ze družic

    Vodní stavy na toku

    StaniceStavZměnaTeplota
    Žarnovica5 cm–
    Zdroj: SHMÚAktualizováno 8. 11. 2026 17:58

    Výškový profil toku

    Jak klesá tok po proudu: spád, sklon a rychlost vody.

    Bystrina Horský potok se strmým sklonem, kaskádami a skalnatým dnem. Voda je čistá a studená, lov vyžaduje opatrný přístup.

    02004006008000 km5 km10 km15 km
    Výškový profil toku: od 742 do 220 m n. m. na 18,8 km.
    Revíry v pořadí od nejvyššího (vlevo) po nejnižší. Mezi revíry může být úsek bez revíru, ten se nezobrazuje.
    Nejvyšší bod
    742 m a.s.l.
    Nejnižší bod
    183 m a.s.l.
    Spád revírůSpádRozdíl nadmořské výšky mezi horním a dolním koncem revíru v metrech. Čím větší spád na kratší délce, tím rychlejší voda.
    559 m
    Průměrný sklonSklon tokuSpád na kilometr v promile (‰, metry na kilometr). Do 2 ‰ je pomalá nížinná řeka, 5 až 10 ‰ podhorská řeka (lipan, pstruh), nad 10 ‰ rychlý potok.
    30 ‰
    SinuozitaKličkovatěníDélka toku vydělená vzdáleností jeho konců vzdušnou čarou. 1,0 je přímý tok, nad 1,3 silně meandruje. Meandre vytvářejí tůně pod břehy a plytčiny v úsecích mezi nimi.
    1,26

    Zdroj: Open Topo Data (eudem25m), 4. 11. 2026. Sklon a spád jsou orientační, zahrnují pouze úseky revírů.

    Terén ve 3D

    Načítám 3D model terénu…

    Historické snímky

    Vývoj okolí a přírody od 2017 do 2023: jak se mění břehy, vegetace a krajina kolem vody. Snímky se samy přepínají, listovat můžeš i ručně.

    Letecký snímek toku Kľak z roku 2017
    2017snímkováno 17. 8. 2017
    Letecký snímek toku Kľak z roku 2020
    2020snímkováno 2. 8. 2020
    Letecký snímek toku Kľak z roku 2023
    2023snímkováno 2. 6. 2023

    Ortofotomozaika Slovenska © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Rok a den snímkování závisí na poloji, jednotlivé ročníky se proto mohou lišit ročním obdobím i počasím.

    Znečištění vody na toku Kľak

    Kvalita vody podle SHMÚ, čistírny odpadních vod poblíž revírů a podzemní voda v okolí

    Povrchové vody poblíž revírůnejbližší místo monitoringu SHMÚ, 2025

    1 z 1 revírů toku s údaji SHMÚ má v nejbližším místě nesplněnou normu alespoň v jednom ukazateli.

    • 1 až 2 ukazatele1

    Nejvíce znečištěné revíryvšechny s nesplněnou normou

    • KľakKľak · nesplněná norma v 1 z 4 let1 ukazatel

    Podzemní voda: naměřené hodnotytypická hodnota ze stanic do 10 km, 2025

    1 z 1 revíru s měřením má v okolí podzemní vodu s hodnotou nad hranicí alespoň v jednom ukazateli.

    • škodlivé látky nad normou alespoň na jedné stanici (kovy, pesticidy, PFAS, rozpouštědla)1

    Zdroj: SHMÚ (ročenky kvality povrchových a podzemních vod), registr čistíren odpadních vod VÚVH a EEA. Měřicí místo SHMÚ je k revíru přiřazeno podle shodného názvu toku a podle vzdálenosti; ročenka uvádí místa, která normu nesplnila, takže chybějící místo není důkazem čisté vody.

    Geologie a geochemie toku Kľak

    Kovy a zlato v říčních sedimentech a vodách, stará důlní díla a ložiska, vrty s archivními zprávami, geotermální energie, ekologické zátěže a sesuvy v okolí potoka

    Přehled vychází z veřejných rejstříků a atlasů Státního geologického ústavu Dionýze Štúra. Hledání pokrývá oblast kolem vody všech rybářských oblastí toku (celkem 19 km čáry): vzorky toků do 1 km, vrty, důlní díla a zátěže do 3 km, výskyty rud do 5 km, geotermální zdroje do 10 km.

    Skála pod vodou

    Říční naplaveniny75 % vodní hladiny

    25% mladé sedimenty

    Štěrkové a písčité dno a nivy; voda se doplňuje z podzemní vody v naplaveninách. Geologická mapa Slovenska 1:50 000.

    510

    Voda podle atlasu

    pH 7,8modelovaný odhad

    typ vody Ca–HCO₃–SO₄

    Mineralizace 146 mg/l, měkká voda (4,3 °dH). Interpolace měření z Geochemického atlasu Slovenska, nikoli měření v toku.

    Prvky v říčních sedimentech

    3 z 15prvky v horních 10 %

    nejvyšší: Vanad 109 mg/kg

    Pozice nejvýše hodnoceného prvku mezi vzorovými body na tocích na Slovensku: percentil 91. Interpolace Geochemického atlasu říčních sedimentů.

    1 km2 km49 °C78 °C

    Teplo pod nohama

    49°C v hloubce 1000 m

    tepelný tok 75 mW/m²

    V hloubce 2 000 m asi 78 °C (nárůst o 29 °C na kilometr). Atlas geotermální energie Slovenska.

    20200

    Přirozené gama záření

    61dávkový příkon nGy/h

    percentil 88 na Slovensku

    Přírodní pozadí z hornin a půdy (draslík, uran, thorium), nikoli hodnota naměřená u vody. Letecká spektrometrie gama záření ŠGÚDŠ.

    Stará důlní díla

    73objektů do 3 km

    těženo: Au, Ag, Fe, Pb, Zn

    Nejbližší: 2.bezmenná štôlňa (adit), 70 m od vody.

    Zlato v říčních sedimentech

    1vzorek se zlatem

    17 rudných minerálů v sedimentu

    Nejvíce 1 zrno v jednom vzorku (100 m od vody). Rýžovací průzkum počítal zlatá zrna v koncentrátu z říčního sedimentu.

    Stopové prvky v potoční vodě

    3 z 10ukazatele v horních 5 %

    nejvyšší: Měď 9,90 μg/l

    Pozice nejvyšší naměřené hodnoty v distribuci všech vzorků povrchových vod na Slovensku: percentil 95 (500m JV od K Klenový vrch).

    Rozbory vrtů a podzemních vod

    255vrtů do 3 km

    786 rozborů vody v okolí

    Z toho 253 má archivní zprávu z Geofondu. Vrty jsou hydrogeologické, geologické, inženýrsko-geologické a další.

    0 °C120

    Geotermální energie

    36°C u ústí vrtu

    5 geotermálních vrtů do 10 km

    Nejteplejší: Vyhne – H-1, vydatnost 5,0 l/s, 4,8 km od vody.

    Ekologické zátěže a skládky

    15místa v okruhu 3 km

    1 ekologická zátěž, 14 skládek

    Nejbližší zátěž: Žarnovica – areál bývalej Preglejky, 820 m od vody. Blízkost neznamená, že látky unikají z místa do vody.

    Ložiska a výskyty rud

    55záznamů do 5 km

    11 ložisek, 44 rudných výskytů

    Registry geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerostných surovin.

    Sesuvy půdy a svahové deformace

    128ploch do 3 km

    5 aktivních

    Zdokumentované sesuvy v evidenci Geofondu. Sesuv půdy do potoka může zakalit vodu a změnit koryto.

    Geologická stavba pod vodou

    Která hornina leží pod vodní hladinou (Geologická mapa Slovenska 1:50 000), jak je stará, jak silný je kvartérní pokryv a v jaké tektonické jednotce voda proudí. Skalní podloží rozhoduje o tvrdosti vody, dně, zákalu po dešti a vydatnosti pramenů.

    Body sledují vodní linii (pro potok a povodí, rybářský revír za rybářským revírem). Pás je průřez vzdáleností, nikoli mapa; šířka úseku odpovídá počtu bodů.

    • Říční naplaveniny75%SR 72 %
    • Mladé sedimenty25%SR 8,6 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Říční naplaveniny: Štěrkové a písčité dno a nivy; voda se doplňuje z podzemní vody v naplaveninách.

    Geologické stáří hornin

    • Kvartérní100%

    Nejběžnější horninové jednotky

    SystémStáříJednotkaBody
    Kvartérníholocénříční sedimenty: litofaciální nerozdělené aluviální jíly nebo písčité až štěrkovité jíly údolí a záplavových oblastí3×
    KvartérníPleistocén – holocéndeluviální sedimenty: písčité kamenné a balvanité bloky1×

    Kvartérní pokryv

    • deluviální sedimenty67%SR 16 %
    • říční sedimenty záplavových oblastí33%SR 68 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    • Typická tloušťka kvartérního pokryvu3,5m
    • 2 – 5100%SR 48 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Tektonické dělení

    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitivní jednotka (pohoří)100%SR 60 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Směr neotektonických pohybů

    • velké povznesení100%SR 26 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Regionálně geologické členění

    • neovolkanové horniny100%SR 10 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Regionálně geologické členění (podcelky)

    • středoslovenské novovolkánské horniny100%SR 8,8 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Náchylnost území ke svahovým deformacím

    • Oblast stabilních oblastí100%SR 95 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Mapa pokrývá 4 z 7 bodů na vodní linii.

    Hydrogeologie: zvodnělé vrstvy a podzemní vody

    Potoky a řeky jsou napájeny podzemní vodou. Hydrogeologické mapy ukazují, ve kterých horninách je voda uložena, jak jsou propustné a jaká je v nich voda. Údaje pocházejí z map ŠGÚDŠ, nikoli z měření na konkrétní vodě.

    Horniny vodonosné vrstvy (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Základní vulkanické horniny57%SR 6,6 %
    • Štěrk29%SR 52 %
    • Kyselé vulkanické horniny14%SR 3,2 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Typ vodonosné vrstvy

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepustnosti alebo oblasti s takmer žiadnymi množstvami podzemnej vody57%SR 6,4 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepustnosti alebo oblasti s takmer žiadnymi množstvami podzemnej vody (Štěrk)29%SR 22 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepustnosti alebo oblasti s takmer žiadnymi množstvami podzemnej vody14%SR 3,2 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Hlavní hydrogeologická oblast

    • kvartérní niva hrona a slatina od Slovenské ľupča do tlmače50%SR 0,0 %
    • neovolní horniny Vtáčniku a Pohronského pohoří50%SR 0,0 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Geotermální útvary podzemních vod

    • Žiarská pánev86%SR 6,4 %
    • Horní povodí Nitra14%SR 3,4 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Chemie povrchových vod dle atlasu

    Modelované složení vody v oblasti, kterou prochází linie rybářského revíru. Rastry Geochemického atlasu Slovenska (povrchové vody) jsou interpolací měření ve vzorkovaných tocích, zobrazují tedy typické pozadí území, nikoli měření v konkrétním toku.

    510

    Kyselost vody

    pH 7,76typický rozsah

    Většina řek a potoků na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyselejší voda se nachází v potocích na kyselých horninách (žuly, křemence), zásaditější voda u vápenců.

    Tvrdost vody

    4,3°dH, měkká

    Součet vápníku a hořčíku (0,76 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná a její pH se mění pomaleji; měkká voda je citlivější na kyselé deště.

    Rozpuštěné látky

    146mg/l mineralizace

    Celkové množství rozpuštěných minerálů. Čistá horská voda má desítky mg/l, nížinné a vápencové stovky.

    Iontové složení vody

    Typ vody podle dominantních iontů: Ca–HCO₃–SO₄

    Akcie jsou v ekvivalentech, obvyklý způsob porovnávání složení vod.

    Hlavní ionty

    • DraslíkK4,07 mg/lpercentil65
    • SodíkNa6,30 mg/lpercentil36
    • SíranySO430,7 mg/lpercentil35
    • FluoridyF0,0880 mg/lpercentil34
    • ChloridyCl4,69 mg/lpercentil32
    • HořčíkMg5,43 mg/lpercentil13
    • VápníkCa21,6 mg/lpercentil11
    • BikarbonátyHCO364,1 mg/lpercentil10

    tečka: průměr podél vodní čáry, čára: od nejnižší po nejvyšší hodnotu, měřítko: pozice mezi vzorovými body na tocích na Slovensku (0 až 100 percentil)

    Živiny a organické znečištění

    • DusičnanyNO38,19 mg/lpercentil64
    • FosfátyPO40,147 mg/lpercentil52
    • Chemická spotřeba kyslíkuChSK3,21 mg/lpercentil51
    • AmmoniumNH40,0974 mg/lpercentil45

    Kovy

    • ZinekZn57,2 μg/lpercentil95
    • HliníkAl133 μg/lpercentil68
    • ManganMn27,0 μg/lpercentil47
    • ŽelezoFe0,0752 mg/lpercentil37

    Prvky v říčních sedimentech

    Geochemický atlas Slovenska (říční sedimenty) popisuje, co řeka nese v jemném materiálu na svém korytě. Sediment shromažďuje kovy z hornin, rudných výskytů a dřívější těžby a průmyslu. Není to zákonný limit ani hodnocení zdravotního rizika: ukazuje, jak se prvek na tomto toku řadí mezi toky na Slovensku.

    Potenciálně toxické a stopové prvky

    • VanadV109 mg/kgpercentil91
    • VéstPb37,1 mg/kgpercentil91
    • KadmiumCd0,658 mg/kgpercentil90
    • ZinekZn185 mg/kgpercentil87
    • MěďCu44,7 mg/kgpercentil86
    • KobaltCo12,0 mg/kgpercentil86
    • AntimonSb1,35 mg/kgpercentil78
    • RtuťHg0,166 mg/kgpercentil69
    • SelenSe0,313 mg/kgpercentil65
    • NiklNi26,6 mg/kgpercentil59
    • CínSn2,75 mg/kgpercentil54
    • MolybdenMo0,389 mg/kgpercentil52
    • VizmutBi0,221 mg/kgpercentil52
    • ArsenAs4,55 mg/kgpercentil19
    • ChromCr43,0 mg/kgpercentil9

    tečka: průměr podél vodní čáry, čára: od nejnižší po nejvyšší hodnotu, měřítko: pozice mezi vzorovými body na tocích na Slovensku (0 až 100 percentil)

    Hlavní prvky (železo, hliník, vápník, hořčík, draslík, sodík, titan, mangan, fosfor)
    • ŽelezoFe3,87 %percentil89
    • HliníkAl7,03 %percentil87
    • TitanTi6 012 mg/kgpercentil86
    • SodíkNa1,09 %percentil80
    • ManganMn1 121 mg/kgpercentil74
    • HořčíkMg1,14 %percentil68
    • FosforP882 mg/kgpercentil55
    • VápníkCa2,14 %percentil52
    • DraslíkK1,36 %percentil26
    Další prvky (baryum, stroncium, lithium, rubidium, zirkonium, yttrium, cer, bor, berylium, gallium)
    • StronciumSr189 mg/kgpercentil83
    • BaryumBa566 mg/kgpercentil82
    • GalliumGa15,3 mg/kgpercentil61
    • BerylliumBe1,47 mg/kgpercentil53
    • YttriumY27,9 mg/kgpercentil52
    • ZirkoniumZr346 mg/kgpercentil31
    • RubidiumRb79,6 mg/kgpercentil27
    • CeriumCe51,1 mg/kgpercentil22
    • LithiumLi21,4 mg/kgpercentil9
    • BorB30,7 mg/kgpercentil5

    Přírodní radioaktivita a radon

    Vzduchová gama spektrometrie ŠGÚDŠ měří záření draslíku, uranu a thoria v horninách a půdě. Nejvyšší hodnoty mají žuly a některé kyselé vulkanické horniny, nejnižší vápence a nivy. Cézium-137 je pozůstatkem spadu z černobylské havárie a testů jaderných zbraní.

    20200

    Dávkový příkon gama záření

    61nGy/h ve vzduchu

    rozsah 58 až 65 nGy/h

    Přírodní pozadí z hornin a půdy; výše nad žulami a některými kyselými vulkanickými horninami, níže nad vápenci a nivami.

    Radonové riziko podloží

    nízké

    Radon je přírodní plyn z hornin. Riziko se týká budov a sklepů, nikoli vody v potoce; ukazuje, jaké je podloží.

    • Ekvivalentní uran (eU)eU3,43 ppm94. percentil
    • Ekvivalentní thorium (eTh)eTh9,08 ppm86. percentil
    • Draslík (K)K1,41 %percentil73

    tečka: průměr podél vodní čáry, čára: od nejnižší po nejvyšší hodnotu, měřítko: pozice mezi vzorovými body na tocích na Slovensku (0 až 100 percentil)

    • Plošná aktivita 137CsCS1374 321 Bq/m²95. percentil

    Radonové riziko izoplety

    • nízké100%SR 36 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Geofyzikální pole: magnetika a gravitace

    Mapy magnetického pole a gravitace (ŠGÚDŠ) odhalují, co se skrývá pod sedimenty a povrchem: sopečná tělesa, zlomy a mocnost kůry. Pro rybáře jsou zajímavé nepřímo: ukazují, kde se mění skalní podloží a s ním i voda.

    SVJZ

    Magnetická anomálie

    -72nT

    rozsah -242 až 148 nT

    Odchylka magnetického pole Země od okolí. Pozitivní a negativní anomálie odhalují horniny s magnetitem (čediče, bazické vulkanické horniny) a hranice ve skalním podloží.

    Bouguerova gravitační anomálie

    -17mGal

    zbytkový +2,3 mGal

    Negativní hodnoty leží nad silnými sedimenty a pod horami (světlá kůra), kladné hodnoty nad hustými horninami a tenčí kůrou. Ukazuje strukturu zemské kůry, nikoli vody.

    Geotermální potenciál

    Atlas geotermální energie Slovenska zaznamenává teplotu hornin a tepelný tok z nitra Země. Je to potenciál oblasti, nikoli skutečné teplo vody v toku. Specifické geotermální vrty a prameny v blízkosti této vody jsou v sekci geotermální energie níže.

    1 km2 km49 °C78 °C

    Teplota horniny s hloubkou

    49 / 78 °Cv hloubkách 1000 a 2000 m

    nárůst o 29 °C na km

    Čára ukazuje teplotu horniny; tečkovaná část je pouze prodloužením povrchu. Tepelný tok 75 mW/m².

    Geotermální útvary podzemní vody pod vodní hladinou

    • Žiarská pánev86%SR 6,4 %
    • Horní povodí Nitra14%SR 3,4 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Reliéf, klima a půdy

    Povodí není jen voda: sklon a nadmořská výška určují rychlost odtoku, podnebí teplotu a množství vody a půdu, která je spláchnuta do potoka. Údaje pocházejí z geomorfologického členění, klimaticko-geografických typů a půdních map ŠGÚDŠ.

    • Nadmořská výška geomorfologických jednotek (od–do)201–970m a.s.l.
    • Průměrná nadmořská výška jednotek469m a.s.l.
    • Průměrný sklon12,5°
    • Průměrná lednová teplota-3,8°C
    • Průměrná červencová teplota17,8°C
    • Roční srážky700mm

    Geomorfologické jednotky

    • Vtáčnik86%SR 0,0 %
    • Žiarská pánev14%SR 0,0 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Geomorfologické oblasti

    • Slovenské centrální hory100%SR 9,1 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Klimaticko-geografické typy

    • klima povodí100%SR 29 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Náchylnost půd k acidifikaci

    • půdy náchylné k okyselení100%SR 31 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Kontaminace půdy (mapa 1:500 000)

    • nekontaminovaná půda, geogenně stanovený obsah některých rizikových prvků dosahuje mezních hodnot a75%SR 45 %
    • poměrně čistá půda25%SR 53 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Litogeochemické typy

    • Neogenové sopky100%SR 11 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Mapa chodby

    Kde jsou nejbližší důlní díla, ložiska, zátěže, geotermální vrty a nálezy zlata. Skupiny lze vypnout.

    2.bezmenná štôlňa – 2 – adit (70 m od vody)3.halda – Horné Hámre – 5 – zkazit hromadu (90 m od vody)2.halda – Žarnovická huta – 5 – zkazit hromadu (170 m od vody)7.bezmenná štôlňa – 2 – adit (200 m od vody)4.bezmenná štôlňa – 2 – adit (200 m od vody)1.bezmenná štôlňa – 2 – adit (200 m od vody)8.bezmenná štôlňa – 2 – adit (370 m od vody)9.bezmenná štôlňa – 2 – adit (480 m od vody)10.bezmenná štôlňa – 2 – adit (550 m od vody)11.bezmenná štôlňa – 2 – adit (560 m od vody)12.bezmenná štôlňa – 2 – adit (630 m od vody)3.bezmenná štôlňa – 2 – adit (630 m od vody)5.bezmenná štôlňa – 2 – adit (640 m od vody)1.halda pri pinge č.7 – 5 – zkazit hromadu (660 m od vody)13.bezmenná štôlňa – 2 – adit (670 m od vody)1.pinga – 4 – pinge (těžební jáma), řada pingových jam (670 m od vody)15.bezmenná štôlňa – 2 – adit (700 m od vody)14.bezmenná štôlňa – 2 – adit (720 m od vody)16.bezmenná štôlňa – 2 – adit (740 m od vody)17.bezmenná štôlňa – 2 – adit (760 m od vody)6.bezmenná štôlňa – 2 – adit (810 m od vody)12.bezmenná štôlňa – 2 – adit (1,7 km od vody)Halda k objektu č.1 – 5 – zkazit hromadu (2,1 km od vody)Voznická dedičná štôlňa – 2 – adit (2,1 km od vody)Halda pri štôlni č.15 – 5 – zkazit hromadu (2,2 km od vody)9.bezmenná štôlňa – 2 – adit (2,2 km od vody)Halda z novej odvodňovacej štôlne – 5 – zkazit hromadu (2,2 km od vody)10.bezmenná štôlňa – 2 – adit (2,3 km od vody)Halda pri štôlni č.17 – 5 – zkazit hromadu (2,3 km od vody)Halda – 5 – zkazit hromadu (2,4 km od vody)Halda pri štôlni č.19 – 5 – zkazit hromadu (2,4 km od vody)11. bezmenná štôlňa – 2 – adit (2,4 km od vody)Halda pri štôlni č.1 – 5 – zkazit hromadu (2,4 km od vody)1.bezmenná štôlňa – 2 – adit (2,4 km od vody)Odkalisko Hodruša Hámre – 3 – odkaliště (2,6 km od vody)Halda štôlne č. 8 – 5 – zkazit hromadu (2,6 km od vody)– 6 – jiný typ objektu (2,6 km od vody)8. bezmenná štôlňa – 2 – adit (2,6 km od vody)Paula štôlňa – 2 – adit (2,7 km od vody)Halda Paula štôlne – 5 – zkazit hromadu (2,7 km od vody)Halda pri štôlni č.11 – 5 – zkazit hromadu (2,7 km od vody)Halda pri štôlni č.31 – 5 – zkazit hromadu (2,7 km od vody)Šachta (komín) – 1 – šachta (2,7 km od vody)– 6 – jiný typ objektu (2,7 km od vody)7.bezmenná štôlňa – 2 – adit (2,7 km od vody)18.bezmenná štôlňa – 2 – adit (2,7 km od vody)Dolná Serafínska štôlňa – 2 – adit (2,7 km od vody)Pingy – 4 – pinge (těžební jáma), řada pingových jam (2,8 km od vody)Horná Serafínska štôlňa – 2 – adit (2,8 km od vody)Halda pri štôlni č.8,9 – 5 – zkazit hromadu (2,8 km od vody)Halda pri štôlni č.27 – 5 – zkazit hromadu (2,8 km od vody)5.bezmenná štôlňa – 2 – adit (2,8 km od vody)6.bezmenná štôlňa – 2 – adit (2,8 km od vody)16.bezmenná štôlňa – 2 – adit (2,8 km od vody)4.bezmenná štôlňa – 2 – adit (2,9 km od vody)3.bezmenná štôlňa – 2 – adit (2,9 km od vody)Halda pri štôlni č.5,6 – 5 – zkazit hromadu (2,9 km od vody)Halda – 5 – zkazit hromadu (2,9 km od vody)Pinga – 4 – pinge (těžební jáma), řada pingových jam (2,9 km od vody)Halda pri štôlňach č.24,25 – 5 – zkazit hromadu (2,9 km od vody)15.bezmenná štôlňa – 2 – adit (2,9 km od vody)Halda – 5 – zkazit hromadu (2,9 km od vody)Štôlňa – 2 – adit (2,9 km od vody)14.bezmenná štôlňa – 2 – adit (2,9 km od vody)Halda pri štôlni č.22 – 5 – zkazit hromadu (2,9 km od vody)13.bezmenná štôlňa – 2 – adit (2,9 km od vody)Pingový ťah – 4 – pinge (těžební jáma), řada pingových jam (3,0 km od vody)Halda k bezmennej štôlni – 5 – zkazit hromadu (3,0 km od vody)Bezmenná štôlňa – 2 – adit (3,0 km od vody)Halda k Starej Medard štôlni – 5 – zkazit hromadu (3,0 km od vody)Deodat štôlňa – 2 – adit (2,1 km od vody)Odkalisko Hodruša Hámre – 3 – odkaliště (2,6 km od vody)Paula štôlňa – 2 – adit (2,7 km od vody)Župkov – Jiné rudy (1,7 km od vody)Horné Hámre – Moras dolina – Polymetalové rudy (2,6 km od vody)Vyhne – Kyselovská – Zlato-stříbrné rudy (2,9 km od vody)Vyhne – Klokoč západ – Zlato-stříbrné rudy (3,7 km od vody)Hodruša – Collorado a Schopfer žily – Zlato-stříbrné rudy (4,0 km od vody)Hodruša – Kliment žila – Zlato-stříbrné rudy (4,2 km od vody)Vyhne – Klokoč – Železné rudy (4,2 km od vody)Hodruša – Jelšová – Měděné rudy (4,4 km od vody)Prochoť – Lazy – Zlaté rudy (4,6 km od vody)Veľké Pole – Píla – Polymetalové rudy (4,7 km od vody)Vyhne – Kamenná – Zlaté rudy (4,9 km od vody)Hodruša – Včelín – Železné rudy (5,0 km od vody)Veľké Pole – Miškelov štál – Zlaté rudy (5,0 km od vody)Žarnovica – areál bývalej Preglejky – SK1000700P (820 m od vody)Horné Hámre – příležitostný (50 m od vody)Hrabicov – Hrabičov – trvalý (50 m od vody)Hrabičov – příležitostný (70 m od vody)Horné Hámre – příležitostný (80 m od vody)Hrabicov – Hrabičov – příležitostný (80 m od vody)Imeľ – SV – 1 – Ostrý Grúň – příležitostný (100 m od vody)Žarnovica – trvalý (100 m od vody)Horné Hámre – příležitostný (110 m od vody)Žarnovica – příležitostný (130 m od vody)Kolárovo – Veľký Ostrov – Botakla – Kľak – příležitostný (500 m od vody)pri železničnom priecestí – Žarnovica – žádný (930 m od vody)Žarnovica – žádný (1,1 km od vody)Píla – příležitostný (2,4 km od vody)Odval Dolné Hámre – Dolné Hámre – žádný (2,5 km od vody)Lukavica – Žarnovica – LKC-4 – mimo SPA (2,1 km od vody)Vyhne – H-1 – mimo SPA (4,8 km od vody)Vyhne – H-2 – mimo SPA (5,0 km od vody)Voznica – R-3 – mimo SPA (6,1 km od vody)Vyhne – HGV-3 – mimo SPA (6,3 km od vody)R-3 – j1 (1,4 km od vody)c2 (2,4 km od vody)a1 (3,7 km od vody)a1 (4,2 km od vody)a1 (4,4 km od vody)c2 (4,6 km od vody)c1 (4,6 km od vody)a1 (5,4 km od vody)a1 (5,8 km od vody)a1 (8,6 km od vody)c1 (9,9 km od vody)Vyhne (5,2 km od vody)Žarnovica – Kalvária – stavební kámen (1,1 km od vody)Bzenica – Sokolec – stavební kámen (3,2 km od vody)Dolná Ždaňa – Rakovec – stavební kámen (4,3 km od vody)Žarnovica – Kalvária – stavební kámen (990 m od vody)Bzenica – Sokolec – stavební kámen (3,2 km od vody)Vyhne – okolie – železné rudy (3,9 km od vody)Dolná Ždaňa – Rakovec – stavební kámen (4,4 km od vody)Vyhne – Klokoč – železné rudy (4,6 km od vody)Banská Hodruša II – technicky použitelné minerální krystaly (4,8 km od vody)Banská Hodruša II – technicky použitelné minerální krystaly (4,8 km od vody)Voznica – zemník, lokalita Z1 – stavební kámen (1,8 km od vody)Hrabičov – stavební kámen – andezit (70 m od vody)Dolný Župkov – stavební kámen – andezit (90 m od vody)Ostrý Grúň – stavební kámen – andezit (90 m od vody)Hrabičov – stavební kámen – andezit (100 m od vody)Dolný Župkov – stavební kámen – andezit (180 m od vody)Dolný Župkov – stavební kámen – andezit (190 m od vody)Hrabičov – stavební kámen – andezit (460 m od vody)Hrabičov – stavební kámen – andezit (620 m od vody)Štrkopiesky v koryte Hrona, úsek 121,516 – 130,4 – štěrkovité písky (680 m od vody)Hrabičov – stavební kámen – andezit (820 m od vody)Ostrý Grúň – Hlboká dolina – stavební kámen – andezit (990 m od vody)Hrabičov – Havranie – stavební kámen – andezit (1,1 km od vody)Horné Pecno – stavební kámen – andezit (1,4 km od vody)Plešina – stavební kámen – andezit (2,0 km od vody)Žarnovica Hlboká dolina – stavební kámen – andezit (2,4 km od vody)Žarnovica Tisovo bralo – stavební kámen – ryolit (2,4 km od vody)Horné Hámre – dolina Moras – Cu – Ag – AU rudy (2,5 km od vody)Župkov – AU rudy (3,2 km od vody)Vyhne – pyrit (3,7 km od vody)Píla – stavební kámen – andezit (3,7 km od vody)Dolný Kostolík – Bystričany – stavební kámen – andezit (3,8 km od vody)Bukovina – stavební kámen – ryolite Tuff (4,2 km od vody)Bukovina – stavební kámen – ryolite Tuff (4,3 km od vody)Píla – Fe rudy – limonit (4,3 km od vody)Píla – stavební kámen – pískovec (4,4 km od vody)Píla – keramické jíly (4,5 km od vody) (4,6 km od vody)Píla – stavební kámen – dolomit (4,8 km od vody)Vyhne – Kamenná – AU rudy (4,9 km od vody)Vyhne – okolie – železné rudy (4,3 km od vody)Píla – Kuliarova dolina – měděné rudy (4,9 km od vody)Ostrovica – vulkanické horniny (360 m od vody)Župkov – mineralogie (1,9 km od vody)Kľak, Kláštorná skala – vulkanické horniny (2,2 km od vody)Voznica – hornictví (2,4 km od vody)Píla – obecná geologie (4,3 km od vody)Nová Baňa – mineralogie (4,6 km od vody)KLAK – Sesuvy půdy (90 m od vody)KLAK – Sesuvy půdy (130 m od vody)OSTRY GRUN – Sesuvy půdy (140 m od vody)– Sesuvy půdy (200 m od vody)ZARNOVICKA HUTA – Sesuvy půdy (210 m od vody)– Sesuvy půdy (240 m od vody)– Bloková pole (240 m od vody)ZARNOVICA – Sesuvy půdy (240 m od vody)– Sesuvy půdy (240 m od vody)ZARNOVICKA HUTA – Sesuvy půdy (240 m od vody)– Bloková pole (250 m od vody)ZARNOVICA LUKAVIC – Sesuvy půdy (340 m od vody)– Sesuvy půdy (350 m od vody)– Sesuvy půdy (360 m od vody)– Blokové trhliny (360 m od vody)– Sesuvy půdy (370 m od vody)ZARNOVICKA HUTA – Sesuvy půdy (390 m od vody)OSTRY GRUN – Sesuvy půdy (400 m od vody)HORNE HAMRE – Sesuvy půdy (410 m od vody)OSTRY GRUN – Sesuvy půdy (430 m od vody)– Blokové trhliny (480 m od vody)– Sesuvy půdy (480 m od vody)ZUPKOV – Sesuvy půdy (490 m od vody)LUKAVICA – Sesuvy půdy (490 m od vody)– Bloková pole (490 m od vody)HORNE HAMRE – Sesuvy půdy (530 m od vody)– Sesuvy půdy (530 m od vody)– Sesuvy půdy (530 m od vody)– Sesuvy půdy (530 m od vody)HRABICOV – Sesuvy půdy (540 m od vody)HRABICOV – Sesuvy půdy (550 m od vody)– Bloková pole (550 m od vody)– Blokové trhliny (560 m od vody)HORNE HAMRE – Sesuvy půdy (580 m od vody)– Sesuvy půdy (580 m od vody)– Sesuvy půdy (590 m od vody)HORNE HAMRE – Sesuvy půdy (590 m od vody)– Sesuvy půdy (610 m od vody)OSTRY GRUN – Sesuvy půdy (630 m od vody)ZARNOVICA LUKAVIC – Sesuvy půdy (630 m od vody)– Sesuvy půdy (640 m od vody)ZARNOVICA – Sesuvy půdy (640 m od vody)HORNE HAMRE – Sesuvy půdy (640 m od vody)Lukavica – Sesuvy půdy (650 m od vody)– Sesuvy půdy (680 m od vody)OSTRY GRUN – Sesuvy půdy (690 m od vody)KLAK – Sesuvy půdy (730 m od vody)KLAK – Sesuvy půdy (760 m od vody)HORNE HAMRE – Sesuvy půdy (800 m od vody)KLAK – Sesuvy půdy (840 m od vody)– Sesuvy půdy (840 m od vody)– Sesuvy půdy (840 m od vody)OSTRY GRUN – Sesuvy půdy (950 m od vody)ZARNOVICA – Sesuvy půdy (950 m od vody)HRABICOV – Sesuvy půdy (990 m od vody)– Sesuvy půdy (1,0 km od vody)– Sesuvy půdy (1,1 km od vody)– Sesuvy půdy (1,1 km od vody)– Sesuvy půdy (1,1 km od vody)– Rockfalls (1,1 km od vody)– Sesuvy půdy (1,1 km od vody)HRABICOV – Sesuvy půdy (1,2 km od vody)– Bloková pole (1,3 km od vody)– Bloková pole (1,3 km od vody)KLAK – Rockfalls (1,4 km od vody)– Sesuvy půdy (1,4 km od vody)– Rockfalls (1,5 km od vody)– Sesuvy půdy (1,5 km od vody)– Sesuvy půdy (1,6 km od vody)BYSTRICANY – Bloková pole (1,6 km od vody)HRABICOV – Sesuvy půdy (1,6 km od vody)– Sesuvy půdy (1,6 km od vody)– Sesuvy půdy (1,6 km od vody)– Sesuvy půdy (1,6 km od vody)KLAK – Rockfalls (1,7 km od vody)– Sesuvy půdy (1,7 km od vody)KOLAROVA – Sesuvy půdy (1,7 km od vody)– Sesuvy půdy (1,7 km od vody)– Sesuvy půdy (1,7 km od vody)ZARNOVICA – Sesuvy půdy (1,7 km od vody)Žarnovica – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (120 m od vody)Dolný Župkov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (120 m od vody)Ostrý Grúň – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (140 m od vody)Horné Hámre – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (160 m od vody)Žarnovica – SHMú pozorovací vrt (320 m od vody)Župkov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (450 m od vody)Žarnovica – SHMú pozorovací vrt (470 m od vody)Žarnovica – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (510 m od vody)Žarnovica – SHMú pozorovací vrt (530 m od vody)Žarnovica – SHMú pozorovací vrt (550 m od vody)Horné Hámre – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (590 m od vody)Žarnovica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (660 m od vody)Žarnovica – negativní vrt (1,0 km od vody)Žarnovica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,1 km od vody)Žarnovica – SHMú pozorovací vrt (1,1 km od vody)Žarnovica – negativní vrt (1,2 km od vody)Žarnovica – negativní vrt (1,4 km od vody)Žarnovica – negativní vrt (1,4 km od vody)Žarnovica – SHMú pozorovací vrt (1,4 km od vody)Žarnovica – negativní vrt (1,4 km od vody)Žarnovica – negativní vrt (1,4 km od vody)Žarnovica – negativní vrt (1,5 km od vody)Žarnovica – negativní vrt (1,5 km od vody)Žarnovica – negativní vrt (1,5 km od vody)Žarnovica – negativní vrt (1,5 km od vody)Žarnovica – negativní vrt (1,5 km od vody)Žarnovica – SHMú pozorovací vrt (1,6 km od vody)Žarnovica – SHMú pozorovací vrt (1,7 km od vody)Žarnovica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,9 km od vody)Lukavica – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (2,1 km od vody)Revištské Podzámčie – monitorování vrtu (2,2 km od vody)Hrabičov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,5 km od vody)Revištské Podzámčie – monitorování vrtu (2,5 km od vody)Hodruša – monitorování vrtu (2,5 km od vody)Hodruša – monitorování vrtu (2,6 km od vody)Hodruša – monitorování vrtu (2,6 km od vody)Nový Župkov – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,6 km od vody)Hodruša – monitorování vrtu (2,6 km od vody)Hodruša – monitorování vrtu (2,6 km od vody)Dolné Hámre – konstrukční vrt s termální vodou, minerálnou v (2,7 km od vody)zrážkomerná stanica – Umělé hydrogeologicky významné objekty (80 m od vody)zlato 1 ks – zlato (100 m od vody)5 km

    Čára je voda rybářského revíru, světlý pás je pásmo 3 km, ve kterém byly hledány vrty, důlní díla a zátěže. Mapa ukazuje nejbližší objekty (maximálně několik desítek z každého registru), ne všechny. Body odpovídají pozici v registru; plošné objekty jsou označeny středem.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arsen, antimon, kadmium, olovo, měď, zinek a další prvky ve vzorcích z řek a potoků (Geochemický atlas Slovenska, povrchové vody, 2015). Sloupec ukazuje, kde mezi všemi vzorky na Slovensku leží nejvyšší hodnota; světelná značka je medián vzorků v této vodě.

    • MěďCuvysoké (horní 5 %)
      nejvyšší 9,90 μg/lmedián 1,20 μg/l16 vzorky44 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: 500m JV od K Klenový vrch1993, 850 m od vody. Srovnání: percentil 95 všech vzorků na Slovensku.

    • ArsenAsvysoké (horní 5 %)
      nejvyšší 7,90 μg/lmedián 0,500 μg/l16 vzorky75 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: SZ od Beňovho vrchu, ľavostranný prítok Kľaku1993, 580 m od vody. Srovnání: percentil 95 všech vzorků na Slovensku.

    • SelenSevysoké (horní 5 %)
      nejvyšší 1,00 μg/lmedián 0,500 μg/l16 vzorky94 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: Kľakovský potok, 800m JZ od K Ostrý grúň1993, 20 m od vody. Srovnání: percentil 95 všech vzorků na Slovensku.

    • KadmiumCdzvýšené (horní 10 %)
      nejvyšší 0,600 μg/lmedián 0,250 μg/l16 vzorky

      Nejvyšší hodnota: ľavostranný prítok Klokov. potoka, 1500m JZ od K502, 640 m od vody. Srovnání: percentil 93 všech vzorků na Slovensku.

    • ChromCrmírně zvýšené
      nejvyšší 3,70 μg/lmedián 1,00 μg/l16 vzorky63 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: Pokutský potok1993, 160 m od vody. Srovnání: percentil 85 všech vzorků na Slovensku.

    • BaryumBaběžná hodnota
      nejvyšší 40,0 μg/lmedián 10,0 μg/l16 vzorky

      Nejvyšší hodnota: SZ od Beňovho vrchu, ľavostranný prítok Kľaku1993, 580 m od vody. Srovnání: percentil 50 všech vzorků na Slovensku.

    • StronciumSrpod polovinou Slovenska
      nejvyšší 160 μg/lmedián 60,0 μg/l16 vzorky

      Nejvyšší hodnota: SZ od Beňovho vrchu, ľavostranný prítok Kľaku1993, 580 m od vody. Srovnání: percentil 47 všech vzorků na Slovensku.

    • VéstPbpod polovinou Slovenska
      nejvyšší 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l16 vzorky100 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: SZ od Beňovho vrchu, ľavostranný prítok Kľaku1993, 580 m od vody. Srovnání: percentil 43 všech vzorků na Slovensku.

    • AntimonSbpod polovinou Slovenska
      nejvyšší 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l16 vzorky100 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: SZ od Beňovho vrchu, ľavostranný prítok Kľaku1993, 580 m od vody. Srovnání: percentil 37 všech vzorků na Slovensku.

    • LithiumLipod polovinou Slovenska
      nejvyšší 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l18 vzorky100 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: SZ od Beňovho vrchu, ľavostranný prítok Kľaku1993, 580 m od vody. Srovnání: percentil 34 všech vzorků na Slovensku.

    Hlavní ionty, mineralizace a pH

    Základní chemie vody: ze kterých hornin pocházejí minerály v ní.

    • Oxid křemičitýSiO2vysoké (horní 5 %)
      nejvyšší 47,3 mg/lmedián 27,8 mg/l19 vzorky

      Nejvyšší hodnota: SZ od Beňovho vrchu, ľavostranný prítok Kľaku1993, 580 m od vody. Srovnání: percentil 97 všech vzorků na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v říčních sedimentech

    Regionální rýžovací prospekce: těžká frakce byla vyplavena z říčního štěrku a byla spočítána minerální zrna v ní. Mapa nálezů je pozitivní: vzorek bez zlata není v atlase uveden, takže absence nálezu není důkazem, že zlato není.

    • Pyrit (FeS₂)27 vzorků, maximálně 315 zrn
    • Sfalerit (ZnS)7 vzorků, maximálně 5 zrn
    • Baryt (BaSO₄)5 vzorků, maximálně 55 zrn
    • Hematit (Fe₂O₃)5 vzorků, maximálně 315 zrn
    • Ilmenit (FeTiO₃)5 vzorků, maximálně 1815 zrn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)5 vzorků, maximálně 155 zrn
    • Magnetit (Fe₃O₄)5 vzorků, maximálně 1815 zrn
    • Rutil (TiO₂)4 vzorků, maximálně 5 zrn
    • Anatas (TiO₂)2 vzorků, maximálně 5 zrn
    • Cinabarit (HgS)2 vzorků, maximálně 2 zrn
    • Zlato (Au)1 vzorku, maximálně 1 zrn
    • Galenit (PbS)1 vzorku, maximálně 5 zrn
    • Scheelit (CaWO₄)1 vzorku, maximálně 1 zrn
    • Chalkopyrit (CuFeS₂)1 vzorku, maximálně 5 zrn
    • Kasiterit (SnO₂)1 vzorku, maximálně 1 zrn
    • Antimonit (Sb₂S₃)1 vzorku, maximálně 1 zrn
    • Malachit (Cu₂CO₃(OH)₂)1 vzorku, maximálně 5 zrn

    Nejbližší vzorky se zlatem

    OchutnatZlato ve vzorkuZ vody
    681 zrno100 m

    Hornotvorné a akcesorické minerály

    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)5 vzorků, maximálně 315 zrn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))5 vzorků, maximálně 55 zrn
    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)5 vzorků, maximálně 55 zrn
    • Korund (Al₂O₃)5 vzorků, maximálně 5 zrn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)5 vzorků, maximálně 4115 zrn
    • Zirkonium (ZrSiO₄)5 vzorků, maximálně 555 zrn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))4 vzorků, maximálně 55 zrn
    • Turmalíny (komplexní borosilikát)3 vzorků, maximálně 55 zrn
    • Sillimanit (Al₂SiO₅)1 vzorku, maximálně 5 zrn
    • Titanit (CaTiSiO₅)1 vzorku, maximálně 126 zrn

    Podzemní vody: chemie, druhy vod a radioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (analýzy pramenů a vrtů), geochemický atlas podzemních vod (1996) a radiohydrochemické vzorkování. Podzemní voda napájí toky, takže její složení ovlivňuje i vodu v toku.

    Kovy v podzemních vodách

    • VéstPbextrémní (horní 1 %)
      nejvyšší 10,0 μg/lmedián 0,500 μg/l60 vzorky73 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: prameň1994, 500 m od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.

    • KadmiumCdextrémní (horní 1 %)
      nejvyšší 2,40 μg/lmedián 0,250 μg/l60 vzorky88 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: studňa1991, 480 m od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.

    • RtuťHgextrémní (horní 1 %)
      nejvyšší 0,500 μg/lmedián 0,100 μg/l60 vzorky92 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: prameň1994, 2,6 km od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.

    • ZinekZnvysoké (horní 5 %)
      nejvyšší 3 850 μg/lmedián 7,00 μg/l60 vzorky18 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: prameň1993, 820 m od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.

    • HliníkAlvysoké (horní 5 %)
      nejvyšší 0,140 mg/lmedián 0,0100 mg/l60 vzorky35 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: prameň1993, 2,4 km od vody. Srovnání: percentil 97 všech vzorků na Slovensku.

    • AntimonSbvysoké (horní 5 %)
      nejvyšší 1,80 μg/lmedián 0,100 μg/l60 vzorky83 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: prameň1991, 1,1 km od vody. Srovnání: percentil 97 všech vzorků na Slovensku.

    • ArsenAsvysoké (horní 5 %)
      nejvyšší 6,10 μg/lmedián 1,00 μg/l60 vzorky47 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: prameň1991, 2,4 km od vody. Srovnání: percentil 96 všech vzorků na Slovensku.

    • ChromCrvysoké (horní 5 %)
      nejvyšší 4,10 μg/lmedián 0,500 μg/l60 vzorky48 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: studňa1994, 1,9 km od vody. Srovnání: percentil 95 všech vzorků na Slovensku.

    • MěďCuzvýšené (horní 10 %)
      nejvyšší 4,60 μg/lmedián 0,700 μg/l60 vzorky

      Nejvyšší hodnota: prameň1993, 820 m od vody. Srovnání: percentil 92 všech vzorků na Slovensku.

    • SelenSemírně zvýšené
      nejvyšší 1,20 μg/lmedián 0,500 μg/l60 vzorky98 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: prameň1993, 2,4 km od vody. Srovnání: percentil 85 všech vzorků na Slovensku.

    • LithiumLimírně zvýšené
      nejvyšší 20,0 μg/lmedián 2,00 μg/l60 vzorky47 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: prameň1991, 1,4 km od vody. Srovnání: percentil 79 všech vzorků na Slovensku.

    • ŽelezoFeběžná hodnota
      nejvyšší 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l27 vzorky100 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: prameň1991, 2,6 km od vody. Srovnání: percentil 50 všech vzorků na Slovensku.

    Radon ve vodách

    Typ webuUkázkyNejvyšší radonMedián
    vyvinutá pružina634,4 Bq/l19,0 Bq/l
    zdroj vody pro veřejné zásobování111,0 Bq/l11,0 Bq/l
    zdroj2033,4 Bq/l7,64 Bq/l
    volně tekoucí vrt s tepelnou a minerální vodou112,2 Bq/l12,2 Bq/l
    odtok z dolu fungujícího13,82 Bq/l3,82 Bq/l
    zdroj vody pro individuální zásobování12,80 Bq/l2,80 Bq/l

    Důlní díla, ložiska a výskyty rud

    Stará důlní díla mimo dobývací prostory (registr Geofondu), ložiska a dobývací prostory a metalogenetická mapa. Zlato, stříbro a další kovy v blízkosti toků se mohou dostat do sedimentů a vody.

    Co se zde těžilo (podle evidence starých důlních děl)

    • Au4×
    • Ag4×
    • Fe1×
    • Pb1×
    • Zn1×

    Druhy těžebních objektů

    • adit41×
    • zkazit hromadu23×
    • pinge (těžební jáma), řada pingových jam4×
    • jiný typ objektu2×
    • odkaliště2×
    • šachta1×

    Nejbližší stará důlní díla

    NázevDruhVytěženoSkončiloZ vody
    2.bezmenná štôlňaaditpolymetalové rudy, vzácné kovy70 m
    3.halda – Horné Hámrezkazit hromaduFe rudy90 m
    2.halda – Žarnovická hutazkazit hromaduvzácné a neželezné kovy170 m
    7.bezmenná štôlňaaditvzácné kovy, polymetalové rudy200 m
    4.bezmenná štôlňaaditpolymetalové rudy, vzácné kovy200 m
    1.bezmenná štôlňaaditpolymetalové rudy, vzácné kovy?200 m
    8.bezmenná štôlňaaditvzácné kovy, polymetalové rudy370 m
    9.bezmenná štôlňaaditvzácné kovy, polymetalové rudy480 m
    10.bezmenná štôlňaaditvzácné kovy, polymetalové rudy550 m
    11.bezmenná štôlňaaditvzácné kovy, polymetalové rudy560 m

    Ložiska a dobývací prostory

    VkladMinerálníStav a organizaceZ vody
    Žarnovica – Kalváriastavební kámenVytěžené ložisko – Slovenská banská, spol. s r.o.990 m
    Žarnovica – Kalváriastavební kámenVytěžené ložisko – Slovenská banská, spol. s r.o.1,1 km
    Voznica – zemník, lokalita Z1stavební kámenLožisko se zastavenou těžbou nebo tam, kde se neočekává použití rezerv – bez organizácie1,8 km
    Bzenica – Sokolecstavební kámenVytěžené ložisko – Kameňolom Sokolec s.r.o.3,2 km
    Bzenica – Sokolecstavební kámenVytěžené ložisko – Kameňolom Sokolec s.r.o.3,2 km
    Vyhne – okolíželezné rudyLožisko se zastavenou těžbou nebo tam, kde se neočekává použití rezerv – ŠGÚDŠ Bratislava3,9 km
    Dolná Ždaňa – Rakovecstavební kámenLožisko se zastavenou těžbou nebo tam, kde se neočekává použití rezerv – Organizácia neurčená4,3 km
    Dolná Ždaňa – Rakovecstavební kámenLožisko se zastavenou těžbou nebo tam, kde se neočekává použití rezerv – Organizácia neurčená4,4 km
    Vyhne – Klokočželezné rudyLožisko se zastavenou těžbou nebo tam, kde se neočekává použití rezerv – ŠGÚDŠ Bratislava4,6 km
    Banská Hodruša IItechnicky použitelné minerální krystalyZáloha s očekávaným využitím rezerv – Organizácia neurčená4,8 km
    Banská Hodruša IItechnicky použitelné minerální krystalyZáloha s očekávaným využitím rezerv – Organizácia neurčená4,8 km

    Výskyty rud v metalogenní mapě

    VýskytTyp rudyKovyDruhZ vody
    ŽupkovJiné rudyAg, Bimineralogický výskyt1,7 km
    Horné Hámre – Moras dolinaPolymetalové rudyCu, Pb, Znvýskyt vkladu2,6 km
    Vyhne – KyselovskáZlato-stříbrné rudyAu, Agmineralogický výskyt2,9 km
    Vyhne – Klokoč západZlato-stříbrné rudyAu, Agmalý vklad3,7 km
    Hodruša – Collorado a Schopfer žilyZlato-stříbrné rudyAu, Agmalý vklad4,0 km
    Hodruša – Kliment žilaZlato-stříbrné rudyAu, Agvýskyt vkladu4,2 km
    Vyhne – KlokočŽelezné rudyFemalý vklad4,2 km
    Hodruša – JelšováMěděné rudyCu, Au, Momineralogický výskyt4,4 km
    Prochoť – LazyZlaté rudyAumineralogický výskyt4,6 km
    Veľké Pole – PílaPolymetalové rudyPb, Zn, Agvýskyt vkladu4,7 km

    Vrty a archivní zprávy Geofondu

    Registr hydrogeologických vrtů, ostatních vrtů a geotermálních vrtů. Každý vrt má v archivu Geofondu zprávu (geologické profily, čerpací zkoušky, chemické rozbory vod); číslo zprávy je v tabulce.

    255 vrtů v pásmu 3 km, z toho 43 hydrogeologických a 212 ostatních; s číslem archivní zprávy 253.

    Hloubky vrtů

    • do 10 m185×
    • 10–30 m23×
    • 30–100 m26×
    • 100–300 m15×
    • přes 300 m4×

    Nejbližší vrty

    LokalitaDruhHloubkaArchivní zprávaZ vody
    TZ-1inženýrsko-geologické9,5 m8686920 m
    J-33inženýrsko-geologické5,0 m5892930 m
    Š-71inženýrsko-geologické4,0 m5892930 m
    JP-2inženýrsko-geologické30,0 m5892940 m
    Š-65inženýrsko-geologické8,1 m5892940 m
    J-45inženýrsko-geologické21,0 m5892940 m
    J-18inženýrsko-geologické5,0 m5892940 m
    J-6inženýrsko-geologické40,0 m5892950 m
    Š-72inženýrsko-geologické4,0 m5892950 m
    JP-1inženýrsko-geologické30,0 m5892950 m
    Š-10inženýrsko-geologické4,0 m5892960 m
    J-10/Ainženýrsko-geologické40,0 m5892970 m

    Geotermální energie a minerální vody

    Geotermální vrty (teplota vody na ústí vrtů, vydatnost, chemický typ) a zdroje geotermálních a minerálních vod do 10 km. Údaje o využití a existenci vrtu pocházejí z evidence Geofondu.

    VrtTeplotaVýtěžekHloubkaChemický typ vodyPoužitíZ vody
    Lukavica – Žarnovica – LKC-435 °C10,0 l/s876 mCa-Mg-HCO3nepoužitý2,1 km
    Vyhne – H-136 °C5,0 l/s92 mCa-Mg-HCO3-SO4při použití4,8 km
    Vyhne – H-236 °C2,5 l/s65 mCa-Mg-HCO3-SO4při použití5,0 km
    Voznica – R-335 °C10,0 l/s710 mCa-Mg-SO4-HCO3nepoužitý6,1 km
    Vyhne – HGV-329 °C–64 mCa-Mg-HCO3-SO4při použití6,3 km

    Zdroje geotermálních a minerálních vod

    ZdrojDruhTeplota vody (°C)Výtěžnost (l/s)PočítatNejblíže od vody
    R-3geotermální voda22 – 38< 511,4 km
    kategorie c2minerální voda23-385-1522,4 km
    kategorie a1minerální voda< 15< 563,7 km
    kategorie c1minerální voda23-38< 524,6 km
    kategorie Vyhnetermální koupaliště––15,2 km

    Ekologické zátěže, skládky a antropogenní sedimenty

    Evidované ekologické zátěže (průmyslové areály, skládky, těžba), registr skládek odpadů a monitoring antropogenních sedimentů (průmyslové kaly). Je to seznam míst, nikoli měření znečištění vody.

    Ekologické zátěže

    LokalitaAktivitaLátkaKlasifikaceZ vody
    Žarnovica – areál bývalej PreglejkySK1000700P820 m

    Skládky odpadu

    SkládkaPlochaRok založeníSledováníZ vody
    Horné Hámre90 m²1985–50 m
    Hrabicov – Hrabičov350 m²1978–50 m
    Hrabičov100 m²1986–70 m
    Horné Hámre250 m²1972–80 m
    Hrabicov – Hrabičov60 m²1989–80 m
    Imeľ – SV – 1 – Ostrý Grúň60 m²1971–100 m
    Žarnovica–1972–100 m
    Horné Hámre100 m²1971–110 m

    Sesuvy půdy a svahové deformace

    Registr dokumentovaných svahových deformací (Geofond). Sesuvy půdy u potoka mohou přinést jemný materiál do vody, změnit koryto a přehradit koryto.

    Typy deformací

    • Sesuvy půdy100×
    • Bloková pole16×
    • Blokové trhliny7×
    • Rockfalls4×
    • Svahové toky1×

    Stupeň aktivity

    • Stabilizovaný96×
    • Potenciálny26×
    • Aktívny5×
    • Se stabilizovanými a potenciálními formami1×

    Současný stav

    • SD převzato z archivních materiálů, ktorá bola konfrontova86×
    • SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S9×
    • Zpracováváno pouze v rozsahu registrace v měřítku 1:25 0007×
    • Nedostatečně zdokumentováno2×
    • SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick1×

    Jak číst tyto údaje

    • Zóna a vzdálenost. Vzdálenost se měří od čáry vody k bodu v registru (u oblastí do středu) s přesností na desítky metrů. Počty se vztahují pouze na zónu, nikoli na celé povodí.
    • Percentil. U chemie je nejvyšší hodnota porovnána se všemi atlasovými vzorky na Slovensku. Nejedná se o zákonný limit ani hodnocení zdravotního rizika; atlasy jsou historické (publikováno: povrchové vody 2015, podzemní vody 1996, říční sedimenty 1999).
    • Limit kvantifikace. Mnoho vzorků má hodnotu na nejnižší úrovni, kterou může laboratoř určit; takové výsledky znamenají „pod limitem“. U těch je pozice v distribuci odhadem.
    • Šlichy. Evidovány jsou pouze vzorky s nálezem. Počet zrn v koncentrátu není obsah zlata v gramech na tunu.
    • Vztah k vodě. Nedaleké důlní dílo, skládka nebo zátěž nic nevypovídá o kvalitě vody v toku. Slouží jako podnět k pozornosti a výchozí bod pro další zkoumání.
    • Vzorové body. Oblastní a rastrové mapy ŠGÚDŠ nelze stáhnout bodově, takže podél linie každého rybářského revíru je hodnota zjišťována v bodech zhruba každé 3 km. Je to vzorek řádku, nikoli souvislý záznam; velmi krátký úsek může mít jeden bod.
    • Atlasové rastry. Chemismus vody a sedimentů je interpolací měření ve vzorkovací síti (Geochemický atlas Slovenska). Hodnota v bodě je modelovaný odhad pro okolí, nikoli měření ve vodě. Percentil porovnává průměr tohoto toku se všemi vzorovými body na tocích na Slovensku.
    • Polohy a měřítka. Mapy mají různá měřítka (1:50 000 až 1:1 000 000), takže úroveň detailů se mezi jednotlivými sekcemi liší. Mapa mimo její pokrytí znamená, že v tomto bodě není žádná oblast, ne že tam nic není.

    Data: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), staženo 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodice.

    Organizace a lokalita

    Kdo revíry spravuje a kde leží

    Organizace na tokukdo revíry spravuje a jaké podmínky tam dnes jsou

    1. Žarnovica1 revír · 19 km25Kľak25

    Další toky v okolí

    Povodí Hron