Tato stránka je přeložena jen částečně. Nepřeložené části se zobrazují slovensky, v původním jazyce webu. Otevřít slovenský originál

Tok

Klenovská Rimava

Povodí HronSalmonidní voda (pstruh)
revír
1
délka revírů
6,8km
kraj
Banskobystrický kraj
Letecký snímek toku Klenovská Rimava se zvýrazněnou čarou
Modrá čára: průběh toku (orientačně). Ortofotomozaika Slovenska © GKÚ Bratislava, CC BY 4,0Mapy Google

Právě u vody

Dnes na toku Klenovská Rimava

Skóre podmínek na lovu, nejlepší okno dne a revíry od nejlepších podmínek

Průměr revírů toku

Nízká aktivita · průměr z jednoho revíru

Číslo v hlavičce je odhad pro střed toku podle počasí a měření. Průměr revírů navíc počítá družicová data, stínování a geologii každého revíru.

Nejlepší časové okno dnes

15:00–17:00

Klenovská Rimava č. 1, skóre okna 38.

Skóre je odhad podmínek podle počasí, vody a okolí, nikoli předpověď záběrů. Přepočítáno v 14:04.

Mapa a revíry toku

Průběh toku a jeho revíry. Barvu čar přepnete na podmínky dnes, kvalitu nebo libovolný jiný parametr.

Podrobné filtrykraj, okres, koryto, hloubka, zástin, satelity, chemie vody, znečištění, ryby, geologie

1445revírů
Vyberte kategorii a zúžíte výběr. U každé možnosti vidíte, kolik revírů zůstane.
Barva mapy
Načítání mapy…

Mapou posouvejte dvěma prsty. V režimu celé obrazovky stačí jeden prst.

    Stav vody na toku

    Měření hladiny, teploty a průtoků, počasí u toku a stav ze družic

    Vodní stavy na toku

    StaniceStavZměnaTeplota
    Hnúšťa10 cm–
    Klenovec – Ráztočné15 cm–
    Zdroj: SHMÚAktualizováno 8. 11. 2026 13:58

    Výškový profil toku

    Jak klesá tok po proudu: spád, sklon a rychlost vody.

    Svižný tok Podhorská říčka se štěrkovým dnem a rychlým proudem. Zde se již daří lipanu a pstruhu.

    2803003203403600 km2 km4 km6 km
    Výškový profil toku: od 349 do 298 m n. m. na 6,8 km.
    Revíry v pořadí od nejvyššího (vlevo) po nejnižší. Mezi revíry může být úsek bez revíru, ten se nezobrazuje.
    Nejvyšší bod
    349 m a.s.l.
    Nejnižší bod
    294 m a.s.l.
    Spád revírůSpádRozdíl nadmořské výšky mezi horním a dolním koncem revíru v metrech. Čím větší spád na kratší délce, tím rychlejší voda.
    55 m
    Průměrný sklonSklon tokuSpád na kilometr v promile (‰, metry na kilometr). Do 2 ‰ je pomalá nížinná řeka, 5 až 10 ‰ podhorská řeka (lipan, pstruh), nad 10 ‰ rychlý potok.
    8,1 ‰
    SinuozitaKličkovatěníDélka toku vydělená vzdáleností jeho konců vzdušnou čarou. 1,0 je přímý tok, nad 1,3 silně meandruje. Meandre vytvářejí tůně pod břehy a plytčiny v úsecích mezi nimi.
    1,06

    Zdroj: Open Topo Data (eudem25m), 4. 11. 2026. Sklon a spád jsou orientační, zahrnují pouze úseky revírů.

    Terén ve 3D

    Načítám 3D model terénu…

    Historické snímky

    Vývoj okolí a přírody od 2018 do 2024: jak se mění břehy, vegetace a krajina kolem vody. Snímky se samy přepínají, listovat můžeš i ručně.

    Letecký snímek toku Klenovská Rimava z roku 2018
    2018snímkováno 30. 9. 2018
    Letecký snímek toku Klenovská Rimava z roku 2021
    2021snímkováno 4. 9. 2021
    Letecký snímek toku Klenovská Rimava z roku 2024
    2024snímkováno 21. 9. 2024

    Ortofotomozaika Slovenska © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Rok a den snímkování závisí na poloji, jednotlivé ročníky se proto mohou lišit ročním obdobím i počasím.

    Znečištění vody na toku Klenovská Rimava

    Kvalita vody podle SHMÚ, čistírny odpadních vod poblíž revírů a podzemní voda v okolí

    Podzemní voda: naměřené hodnotytypická hodnota ze stanic do 10 km, 2025

    0 z 1 revíru s měřením má v okolí podzemní vodu s hodnotou nad hranicí alespoň v jednom ukazateli.

    Zdroj: SHMÚ (ročenky kvality povrchových a podzemních vod), registr čistíren odpadních vod VÚVH a EEA. Měřicí místo SHMÚ je k revíru přiřazeno podle shodného názvu toku a podle vzdálenosti; ročenka uvádí místa, která normu nesplnila, takže chybějící místo není důkazem čisté vody.

    Geológia a geochémia toku Klenovská Rimava

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 7 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek100 % čiary vody

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 7,7modelový odhad

    typ vody Ca–HCO₃–SO₄

    Mineralizácia 140 mg/l, mäkká voda (4,0 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    0 z 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Arzén 18,5 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 89. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    59nGy/h dávkový príkon

    84. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    34objektov do 3 km

    ťažené: Fe, Pb, Cu

    Najbližšie: Burda – Poproč (295 m n.m.) (štôlňa), 450 m od vody.

    Zlato v riečnom sedimente

    21vzoriek so zlatom

    15 rudných minerálov v sedimente

    Najviac 13 zŕn v jednej vzorke (730 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.

    Stopové prvky vo vode toku

    0 z 8ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Meď 4,20 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 88. percentil (KLENOVSKA RIMAVA).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    66vrtov do 3 km

    288 rozborov vody v okolí

    Z toho 66 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    Geotermálna energia

    –

    10 zdrojov geotermálnych a minerálnych vôd do 10 km.

    Environmentálne záťaže a skládky

    5lokalít do 3 km

    1 záťaž, 4 skládky

    Najbližšia záťaž: Hnúšťa – areál bývalých SLZ, 1,2 km od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.

    Ložiská a rudné výskyty

    60záznamov do 5 km

    10 ložísk, 50 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    1plôch do 3 km

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek100%SR 72 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér100%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaBodů
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív3×

    Kvartérny pokryv

    • fluviálne sedimenty100%SR 2,3 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu7,5m
    • 5 – 10100%SR 20 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické jednotky

    • VEPORIKUM100%SR 5,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • PALEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ JEDNOTKY VNÚTORNÝCH ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (pohorie)100%SR 60 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • veľký zdvih100%SR 26 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Regionálne geologické členenie

    • veporské pásmo100%SR 6,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Regionálne geologické členenie (podjednotky)

    • kohútska zóna100%SR 2,3 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Inžinierskogeologické rajóny

    • rajón náplavov horských tokov100%SR 21 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Inžinierskogeologické formácie

    • formácia kvartérnych sedimentov100%SR 71 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náchylnosť územia na svahové deformácie

    • Rajón stabilných území100%SR 95 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 3 z 3 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Štěrk50%SR 52 %
    • Metamorfity50%SR 2,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)50%SR 22 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Metamorfity; N)50%SR 2,3 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • kryštalinikum Stolických vrchov a Revúckej vrchoviny v povodí Slanej100%SR 1,7 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Kyselost vody

    pH 7,68typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Tvrdost vody

    4,0°dH, mäkká

    Súčet vápnika a horčíka (0,72 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    140mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–HCO₃–SO₄

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • FluoridyF0,173 mg/l73. percentil
    • DraslíkK2,38 mg/l39. percentil
    • ChloridyCl3,89 mg/l26. percentil
    • SodíkNa4,68 mg/l25. percentil
    • SíranySO420,2 mg/l16. percentil
    • VápníkCa20,7 mg/l10. percentil
    • HořčíkMg4,98 mg/l10. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO366,5 mg/l10. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • DusičnanyNO36,37 mg/l51. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK3,17 mg/l50. percentil
    • AmóniumNH40,0736 mg/l36. percentil
    • FosforečnanyPO40,0484 mg/l27. percentil

    Kovy

    • ŽelezoFe0,115 mg/l55. percentil
    • ZinekZn5,63 μg/l42. percentil
    • HliníkAl35,3 μg/l33. percentil
    • ManganMn14,9 μg/l31. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • ArsenAs18,5 mg/kg89. percentil
    • CínSn4,66 mg/kg87. percentil
    • VanadV85,4 mg/kg79. percentil
    • AntimonSb0,836 mg/kg64. percentil
    • MěďCu26,9 mg/kg62. percentil
    • OlovoPb15,6 mg/kg50. percentil
    • RtuťHg0,0912 mg/kg44. percentil
    • KobaltCo7,97 mg/kg42. percentil
    • ZinekZn89,1 mg/kg42. percentil
    • BizmutBi0,186 mg/kg37. percentil
    • NiklNi21,8 mg/kg36. percentil
    • ChromCr62,5 mg/kg34. percentil
    • SelenSe0,166 mg/kg29. percentil
    • MolybdenMo0,240 mg/kg22. percentil
    • KadmiumCd0,0861 mg/kg21. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • HliníkAl8,20 %97. percentil
    • DraslíkK2,02 %94. percentil
    • SodíkNa1,44 %93. percentil
    • TitánTi6 010 mg/kg86. percentil
    • ŽelezoFe3,30 %76. percentil
    • HořčíkMg0,979 %58. percentil
    • ManganMn797 mg/kg45. percentil
    • FosforP751 mg/kg37. percentil
    • VápníkCa0,865 %9. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • BáriumBa701 mg/kg92. percentil
    • BerylliumBe2,23 mg/kg91. percentil
    • RubídiumRb113 mg/kg90. percentil
    • GáliumGa17,5 mg/kg78. percentil
    • ZirkónZr475 mg/kg73. percentil
    • YtriumY31,6 mg/kg70. percentil
    • StronciumSr150 mg/kg62. percentil
    • CérCe58,0 mg/kg46. percentil
    • LítiumLi26,9 mg/kg35. percentil
    • BorB48,5 mg/kg21. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    59nGy/h vo vzduchu

    rozsah 58 až 60 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    Radonové riziko podloží

    střední

    Radón je prirodzený plyn z hornín. Riziko sa týka budov a pivníc, nie vody v toku; ukazuje, aké je podložie.

    • Ekvivalentný urán (eU)eU3,28 ppm91. percentil
    • Draslík (K)K1,54 %86. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh8,04 ppm69. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    • Plošná aktivita 137CsCS1372 806 Bq/m²85. percentil

    Radónové riziko podľa izoplôch

    • střední67%SR 64 %
    • nízké33%SR 36 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geofyzikálne polia: magnetika a tiaž

    Mapy magnetického poľa a tiaže (ŠGÚDŠ) odhaľujú, čo je pod sedimentmi a pod povrchom: vulkanické telesá, zlomy a hrúbku kôry. Pre rybára sú zaujímavé nepriamo: ukazujú, kde sa mení podložie a s ním aj voda.

    SVJZ

    Magnetická anomália

    +6nT

    rozsah -5 až 26 nT

    Odchýlka magnetického poľa Zeme od okolia. Kladné a záporné anomálie prezrádzajú horniny s magnetitom (čadiče, bázické vulkanity) a rozhrania v podloží.

    Bouguerova tiažová anomália

    -14mGal

    reziduálna +5,8 mGal

    Záporné hodnoty sú nad hrubými sedimentmi a pod horami (ľahká kôra), kladné nad hustými horninami a tenšou kôrou. Ukazuje stavbu zemskej kôry, nie vodu.

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    • Hustota povrchového tepelného toku65mW/m²

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Nadmorská výška geomorfologických jednotiek (od–do)252–590m a.s.l.
    • Priemerná výška jednotiek351m a.s.l.
    • Průměrný sklon9,1°

    Geomorfologické celky

    • Revúcka vrchovina50%SR 2,4 %
    • Stolické vrchy50%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geomorfologické oblasti

    • Slovenské rudohorie100%SR 10 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náchylnosť pôd na okysľovanie

    • pôdy stredne náchylné na acidifikáciu100%SR 25 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Kontaminácia pôd (mapa 1:500 000)

    • kontaminovaná pôda, obsah rizikových prvkov je vyšší ako limitné hodnoty C67%SR 0,9 %
    • nekontaminovaná pôda, geogénne podmienený obsah niektorých rizikových prvkov dosahuje limitné hodnoty A33%SR 45 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Litogeochemické typy

    • Kryštalinikum tatrika a veporika67%SR 1,5 %
    • Plutonity centrálnych Západných Karpát33%SR 3,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Šachta – 1 – šachta (470 m od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (1,0 km od vody)Halda – 5 – halda (1,0 km od vody)Samo IV halda – 5 – halda (1,1 km od vody)Samo IV štôlňa – 2 – štôlňa (1,2 km od vody)Halda pred štôlňou Gyula – 5 – halda (1,2 km od vody)Štôlňa Gyula – 2 – štôlňa (1,2 km od vody)Haldy pred štôlňou Samo III. – 5 – halda (1,4 km od vody)Štôlňa Samo III. – 2 – štôlňa (1,5 km od vody)Haldy pred štôlňou Samo I. – 5 – halda (1,6 km od vody)Štôlňa Samo II. – 2 – štôlňa (1,6 km od vody)Haldy štôlne Samo II. – 5 – halda (1,6 km od vody)Štôlňa Samo I. – 2 – štôlňa (1,6 km od vody)Poddolované územie zo št.Samo I. – 6 – iný druh objektu (1,8 km od vody)Pingový ťah – 4 – pinga, pingový ťah (2,3 km od vody)Halda – 5 – halda (2,4 km od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (2,4 km od vody)Kutacia štôlňa – 2 – štôlňa (2,5 km od vody)Halda – 5 – halda (2,6 km od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (2,6 km od vody)Kutačky – 2 – štôlňa (2,7 km od vody)Nižná štôlňa – 2 – štôlňa (2,9 km od vody)Halda Mútnik – 5 – halda (2,9 km od vody)Halda – 5 – halda (3,0 km od vody)Burda – Poproč (295 m n.m.) – 2 – štôlňa (450 m od vody)štôlňa – 2 – štôlňa (1,0 km od vody)Štôlňa Gyula – 2 – štôlňa (1,4 km od vody)Štôlňa Samo II. – 2 – štôlňa (1,7 km od vody)Štôlňa Samo III. – 2 – štôlňa (1,8 km od vody)Štôlňa Samo I. – 2 – štôlňa (1,8 km od vody)Samo (540 m n. m.) – 2 – štôlňa (2,2 km od vody)štôlňa – 2 – štôlňa (2,4 km od vody)štôlňa – 2 – štôlňa (2,4 km od vody)štôlňa – 2 – štôlňa (2,6 km od vody)Klenovec Medené – Medené rudy (1,1 km od vody)Hnúšťa Štepový vrch – Železné rudy (1,8 km od vody)Hnúšťa, Samo – Mastenec (1,8 km od vody)Chorepa – Zlaté rudy (2,3 km od vody)Hnúšťa – Ostrá, As – Arzénové rudy (2,4 km od vody)Hnúšťa Kamenistý potok – Arzénové rudy (2,6 km od vody)Hnúšťa – Ostrá, Pb-Zn – Polymetalické rudy (2,7 km od vody)Kokava nad Rimavicou, Sinec – Mastenec (3,1 km od vody)Kokava nad Rimavicou, Bodnárka – Zlaté rudy (3,2 km od vody)Hnúšťa, Mútnik – Mastenec (3,3 km od vody)Hnúšťa, Hačava – Mastenec (3,4 km od vody)Ráztočno – Mastenec (3,5 km od vody)Cerberus – Niklovo-kobaltové rudy (3,6 km od vody)Cerberus II – Železné rudy (3,7 km od vody)Hnúšťa, Polom – Mastenec (3,9 km od vody)Kokava nad Rimavicou Bohaté – Zlaté rudy (4,6 km od vody)Rimavské Brezovo – Zlaté rudy (4,7 km od vody)Kokava nad Rimavicou Za vilou – Medené rudy (4,8 km od vody)Ratkovská Zdychava – Zlatá baňa – Pyrit (4,8 km od vody)Kokava nad Rimavicou, Kokava – Mastenec (5,0 km od vody)Hnúšťa – areál bývalých SLZ – SK200280FK (1,2 km od vody)Hnúšťa – občasný (710 m od vody)Hnúšťa TKO – Hnúšťa – nijaký (1,4 km od vody)Hnúšťa – trvalý (1,4 km od vody)Kokava – Chorepa – Kokava nad Rimavicou – nedá sa odhadnúť (2,0 km od vody)a1 (3,8 km od vody)a1 (5,0 km od vody)a1 (5,1 km od vody)a1 (5,8 km od vody)a1 (6,0 km od vody)a1 (6,0 km od vody)a1 (6,3 km od vody)a1 (7,0 km od vody)a1 (7,0 km od vody)a1 (9,4 km od vody)Mútnik – dolomit (3,2 km od vody)Hnúšťa – Mútnik – mastenec – talk (3,2 km od vody)Hnúšťa – Mútnik – magnezit (3,2 km od vody)Hnúšťa – Samo – mastenec – talk (1,5 km od vody)Hnúšťa – Mútnik – magnezit (3,2 km od vody)Hnúšťa – Mútnik – mastenec – talk (3,2 km od vody)Mútnik – dolomit (3,2 km od vody)Kokava nad Rimavicou – Sinec – mastenec – talk (3,3 km od vody)Kokava nad Rimavicou – Borovana – mastenec – talk (4,1 km od vody)Hnúšťa – ostatné suroviny (2,1 km od vody)Hnúšťa – Maša – stavebný kameň – rula (140 m od vody)Klenovec – Fe rudy (270 m od vody)Klenovec – Pod Moncoľovými – Cu rudy, Fe rudy (480 m od vody)Klenovec – stavebný kameň – rula (590 m od vody)Hnúšťa – Štepový vrch – Fe rudy – siderit (890 m od vody)Klenovec – Au rudy, Ag rudy, pyrit; Cu rudy (1,0 km od vody)Klenovec – stavebný kameň – migmatit (1,6 km od vody)Chorepa – Au rudy (2,3 km od vody)Kokava nad Rimavicou Bohatý vrch – Au rudy, Ag rudy, pyrit (2,5 km od vody) (2,6 km od vody) (2,6 km od vody)Hnúšťa – Ostrá – Au rudy, Ag rudy, pyrit (2,9 km od vody)Hnúšťa – Mútnik – Au rudy (2,9 km od vody)Mútnik – muskovit (3,2 km od vody)Kokava nad Rimavicou – Bodnárka – Au rudy (3,2 km od vody)Klenovec – stavebný kameň – granodiorit (3,4 km od vody)Hačava – mastenec (3,5 km od vody)Hačava – Ostrá – Pb – Zn rudy (3,5 km od vody)Mútnik Cerberus – Ni – Co rudy (3,6 km od vody)Mútnik Cerberus – polymetalické rudy, Fe rudy (3,7 km od vody) (3,7 km od vody)Klenovec – Ráztočné – stavebný kameň – rula, migmatit (4,0 km od vody)Kokava nad Rimavicou – Au rudy (4,1 km od vody)Kokava nad Rimavicou – stavebný kameň – migmatit (4,5 km od vody)Rimavské Brezovo – grafit (4,6 km od vody)Rimavské Brezovo – Au rudy (4,7 km od vody)Klenovec Grúň – stavebný kameň – granit (4,8 km od vody)Ratkovská Zdychava – Au rudy, pyrit (4,8 km od vody)Kokava nad Rimavicou – Bohatô – Au rudy, Ag rudy (4,9 km od vody)Rimavské Brezovo – stavebný kameň – fylit (4,9 km od vody)Klenovec – mineralógia (300 m od vody)Hnúšťa-Mútnik – mineralógia (2,7 km od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)Klenovec – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (80 m od vody)Hnúšťa – negatívny vrt (90 m od vody)Hnúšťa – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (270 m od vody)Hnúšťa – monitorovací vrt (800 m od vody)Hnúšťa – monitorovací vrt (830 m od vody)Hnúšťa – negatívny vrt (830 m od vody)Hnúšťa – monitorovací vrt (840 m od vody)Hnúšťa – monitorovací vrt (860 m od vody)Hnúšťa – monitorovací vrt (860 m od vody)Hnúšťa – monitorovací vrt (870 m od vody)Hnúšťa – monitorovací vrt (880 m od vody)Hnúšťa (900 m od vody)Hnúšťa – monitorovací vrt (990 m od vody)Hnúšťa – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,1 km od vody)Hnúšťa – monitorovací vrt (1,2 km od vody)Hnúšťa – monitorovací vrt (1,5 km od vody)Hnúšťa – monitorovací vrt (1,6 km od vody)Hnúšťa – monitorovací vrt (1,6 km od vody)Hnúšťa – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,5 km od vody)zlato 4 ks – zlato (310 m od vody)zlato 1 ks – zlato (520 m od vody)zlato 1 ks – zlato (530 m od vody)zlato 1 ks – zlato (540 m od vody)zlato 12 ks – zlato (590 m od vody)zlato 1 ks – zlato (610 m od vody)zlato 2 ks – zlato (690 m od vody)zlato 1 ks – zlato (700 m od vody)zlato 8 ks – zlato (700 m od vody)zlato 13 ks – zlato (730 m od vody)zlato 1 ks – zlato (740 m od vody)zlato 1 ks – zlato (760 m od vody)zlato 3 ks – zlato (770 m od vody)zlato 4 ks – zlato (800 m od vody)zlato 1 ks – zlato (890 m od vody)zlato 1 ks – zlato (890 m od vody)zlato 4 ks – zlato (930 m od vody)zlato 1 ks – zlato (940 m od vody)zlato 2 ks – zlato (950 m od vody)zlato 4 ks – zlato (980 m od vody)zlato 2 ks – zlato (990 m od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • MěďCumierne zvýšená
      najvyššie 4,20 μg/lmedián 2,00 μg/l5 vzoriek

      Najvyššia hodnota: KLENOVSKA RIMAVA, 2001, 100 m od vody. Porovnanie: 88. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLimierne zvýšená
      najvyššie 20,0 μg/lmedián 20,0 μg/l4 vzorky

      Najvyššia hodnota: Rimava, 2010, 480 m od vody. Porovnanie: 84. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsmierne zvýšená
      najvyššie 3,00 μg/lmedián 0,500 μg/l4 vzorky75 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Klenovská Rimava-prítok, 2010, 770 m od vody. Porovnanie: 83. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdmierne zvýšená
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,150 μg/l5 vzoriek80 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: KLENOVSKA RIMAVA, 100 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l4 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Rimava, 2010, 480 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OlovoPbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l5 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Rimava, 2010, 480 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBanižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 27,0 μg/lmedián 25,0 μg/l4 vzorky

      Najvyššia hodnota: Rimava, 2010, 480 m od vody. Porovnanie: 33. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l4 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Rimava, 2010, 480 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2bežná hodnota
      najvyššie 16,9 mg/lmedián 10,8 mg/l4 vzorky

      Najvyššia hodnota: Klenovská Rimava-prítok, 2010, 770 m od vody. Porovnanie: 71. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Scheelit (CaWO₄)76 vzoriek, najviac 1080 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)36 vzoriek, najviac 4475 zŕn
    • Rutil (TiO₂)36 vzoriek, najviac 400 zŕn
    • Anatas (TiO₂)30 vzoriek, najviac 450 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)27 vzoriek, najviac 900 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)27 vzoriek, najviac 1115 zŕn
    • Chalkopyrit (CuFeS₂)23 vzoriek, najviac 91 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)22 vzoriek, najviac 750 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)22 vzoriek, najviac 500 zŕn
    • Zlato (Au)21 vzoriek, najviac 13 zŕn
    • Barit (BaSO₄)11 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Arzenopyrit (FeAsS)5 vzoriek, najviac 79 zŕn
    • Wolframit ((Fe,Mn)WO₄)3 vzorky, najviac 16 zŕn
    • Kasiterit (SnO₂)2 vzorky, najviac 2 zŕn
    • Auripigment (As₂S₃)1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Najbližšie vzorky so zlatom

    VzorkaZlato vo vzorkeOd vody
    82e4 zrná310 m
    130d1 zrno520 m
    101d1 zrno530 m
    96e1 zrno540 m
    79e12 zŕn590 m
    267c1 zrno610 m
    376d2 zrná690 m
    268c1 zrno700 m

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Zirkón (ZrSiO₄)91 vzoriek, najviac 1285 zŕn
    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)90 vzoriek, najviac 3500 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))77 vzoriek, najviac 1155 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)33 vzoriek, najviac 900 zŕn
    • Titanit (CaTiSiO₅)26 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))23 vzoriek, najviac 2139 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)21 vzoriek, najviac 2000 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)5 vzoriek, najviac 550 zŕn
    • Andaluzit (Al₂SiO₅)2 vzorky, najviac 300 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Sillimanit (Al₂SiO₅)1 vzorka, najviac 25 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Kovy v podzemnej vode

    • HliníkAlextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 0,500 mg/lmedián 0,0100 mg/l22 vzoriek45 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 1,9 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 16,5 μg/lmedián 1,20 μg/l22 vzoriek45 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,7 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 4,10 μg/lmedián 0,100 μg/l22 vzoriek91 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: štôlňa, 1991, 1,5 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OlovoPbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 0,500 μg/l22 vzoriek95 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,8 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,600 μg/lmedián 0,250 μg/l22 vzoriek95 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: štôlňa, 1991, 1,5 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSezvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,500 μg/l22 vzoriek55 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,7 km od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,20 μg/lmedián 0,250 μg/l22 vzoriek55 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 770 m od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLimierne zvýšená
      najvyššie 19,0 μg/lmedián 2,00 μg/l22 vzoriek23 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 860 m od vody. Porovnanie: 78. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MěďCumierne zvýšená
      najvyššie 2,10 μg/lmedián 1,05 μg/l22 vzoriek

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,9 km od vody. Porovnanie: 77. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ZinekZnmierne zvýšená
      najvyššie 129 μg/lmedián 4,00 μg/l22 vzoriek32 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,4 km od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ŽelezoFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l9 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,6 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RtuťHgnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l22 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    prameň454,9 Bq/l28,1 Bq/l
    upravený prameň6149 Bq/l66,2 Bq/l
    vodný zdroj pre individuálne zásobovanie289,7 Bq/l49,1 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)

    • Fe4×
    • Pb4×
    • Cu1×

    Druhy banských objektov

    • štôlňa21×
    • halda10×
    • iný druh objektu1×
    • pinga, pingový ťah1×
    • šachta1×

    Najbližšie staré banské diela

    NázevDruhŤaženéUkončenieOd vody
    Burda – Poproč (295 m n.m.)štôlňamagnezit450 m
    Šachtašachtamagnezit470 m
    ŠtôlňaštôlňaFe rudy + sulfosoli Pb1,0 km
    štôlňaštôlňaFe rudy + sulfosoli Pb1,0 km
    HaldahaldaFe rudy + sulfosoli Pb1,0 km
    Samo IV haldahaldamastenec1,1 km
    Samo IV štôlňaštôlňamastenec1,2 km
    Halda pred štôlňou GyulahaldaCu, Fekoniec 19.stor.-zač.20.stor.1,2 km
    Štôlňa GyulaštôlňaFe-Cu-Au rudykoniec 19.stor.-zač.20.stor.1,2 km
    Štôlňa GyulaštôlňaFe-Cu-Au rudykoniec 19. stor.- zač. 20. stor.1,4 km

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    Hnúšťa – Samomastenec – talkLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – ŠGÚDŠ Bratislava1,5 km
    Hnúšťaostatné surovinyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – GE.NE.S. a.s.2,1 km
    MútnikdolomitŤažené ložisko – GE.NE.S. a.s.3,2 km
    Hnúšťa – Mútnikmastenec – talkŤažené ložisko – GE.NE.S. a.s.3,2 km
    Hnúšťa – MútnikmagnezitŤažené ložisko – GE.NE.S. a.s.3,2 km
    Hnúšťa – MútnikmagnezitŤažené ložisko – GE.NE.S. a.s.3,2 km
    Hnúšťa – Mútnikmastenec – talkŤažené ložisko – GE.NE.S. a.s.3,2 km
    MútnikdolomitŤažené ložisko – GE.NE.S. a.s.3,2 km
    Kokava nad Rimavicou – Sinecmastenec – talkLožisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava3,3 km
    Kokava nad Rimavicou – Borovanamastenec – talkLožisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava4,1 km

    Rudné výskyty v metalogenetickej mape

    VýskytTyp rudyKovyDruhOd vody
    Klenovec MedenéMedené rudyCu, Auložiskový výskyt1,1 km
    Hnúšťa Štepový vrchŽelezné rudyFemineralogický výskyt1,8 km
    Hnúšťa, SamoMastenecmastenecmalé ložisko1,8 km
    ChorepaZlaté rudyAu, pyritmineralogický výskyt2,3 km
    Hnúšťa – Ostrá, AsArzénové rudyAs, Aumineralogický výskyt2,4 km
    Hnúšťa Kamenistý potokArzénové rudyAs, pyrit, pyrotínmineralogický výskyt2,6 km
    Hnúšťa – Ostrá, Pb-ZnPolymetalické rudyPb, Zn, Ag, Aumineralogický výskyt2,7 km
    Kokava nad Rimavicou, SinecMastenecmastenecložiskový výskyt3,1 km
    Kokava nad Rimavicou, BodnárkaZlaté rudyAumineralogický výskyt3,2 km
    Hnúšťa, MútnikMastenecmastenecmalé ložisko3,3 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    66 vrtov v pásme 3 km, z toho 19 hydrogeologických a 47 ostatných; s číslom archívnej správy 66.

    Hĺbky vrtov

    • do 10 m20×
    • 10–30 m15×
    • 30–100 m5×
    • 100–300 m1×
    • nad 300 m0×

    Najbližšie vrty

    LokalitaDruhHloubkaArchívna správaOd vody
    VK-11inžiniersko-geologický6,0 m9117820 m
    J-2inžiniersko-geologický5,3 m8520340 m
    VK-9inžiniersko-geologický6,0 m9117850 m
    J-1inžiniersko-geologický7,0 m8520350 m
    VK-6inžiniersko-geologický6,0 m9117850 m
    VK-15inžiniersko-geologický6,0 m9117850 m
    VS-2inžiniersko-geologický35,0 m235150 m
    VK-13inžiniersko-geologický6,0 m9117860 m
    VK-8inžiniersko-geologický6,0 m9117860 m
    Klenovecúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou9,2 m13801 124Bb1.pdf80 m
    VK-14inžiniersko-geologický6,0 m9117880 m
    VK-4inžiniersko-geologický6,0 m9117880 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ZdrojDruhTeplota vody (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 5103,8 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Environmentálne záťaže

    LokalitaČinnosťLátkaKlasifikáciaOd vody
    Hnúšťa – areál bývalých SLZSK200280FK1,2 km

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Hnúšťa–––710 m
    Hnúšťa TKO – Hnúšťa7 050 m²2009monitorovaná1,4 km
    Hnúšťa–1960–1,4 km
    Kokava – Chorepa – Kokava nad Rimavicou–1970–2,0 km

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy1×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny1×

    Súčasný stav

    • SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S1×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organizace a lokalita

    Kdo revíry spravuje a kde leží

    Organizace na tokukdo revíry spravuje a jaké podmínky tam dnes jsou

    1. Tisovec1 revír · 6,8 km28Klenovská Rimava č. 128

    Další toky v okolí

    Povodí Hron