Vyberte kategorii a zúžíte výběr. U každé možnosti vidíte, kolik revírů zůstane.
Barva mapy
Načítání mapy…
Mapou posouvejte dvěma prsty. V režimu celé obrazovky stačí jeden prst.
Kaprová vodaSalmonidní voda (pstruh)Salmonidní voda (lipan)
nižšívyšší
Skóre je odhad podmínek podle počasí, vody a okolí, nikoli předpověď záběrů. U každého revíru vidíte, z čeho se skládá, jak dobře je podloženo daty a odkud data pocházejí.
Stav vody na toku
Měření hladiny, teploty a průtoků, počasí u toku a stav ze družic
Vodní stavy na toku
Stanice
Stav
Změna
Teplota
Ivančiná
21 cm
–
Martin
85 cm
–
Turček
30 cm
–
Výškový profil toku
Jak klesá tok po proudu: spád, sklon a rychlost vody.
Mírný sklonProud je citelný, střídají se plytčiny a tůně. Přechod mezi nížinným a podhorským tokem.
Výškový profil toku: od 344 do 173 m n. m. na 36,0 km.Revíry v pořadí od nejvyššího (vlevo) po nejnižší. Mezi revíry může být úsek bez revíru, ten se nezobrazuje.
Nejvyšší bod
344 m a.s.l.
Nejnižší bod
166 m a.s.l.
Spád revírůSpádRozdíl nadmořské výšky mezi horním a dolním koncem revíru v metrech. Čím větší spád na kratší délce, tím rychlejší voda.
178 m
Průměrný sklonSklon tokuSpád na kilometr v promile (‰, metry na kilometr). Do 2 ‰ je pomalá nížinná řeka, 5 až 10 ‰ podhorská řeka (lipan, pstruh), nad 10 ‰ rychlý potok.
4,9 ‰
SinuozitaKličkovatěníDélka toku vydělená vzdáleností jeho konců vzdušnou čarou. 1,0 je přímý tok, nad 1,3 silně meandruje. Meandre vytvářejí tůně pod břehy a plytčiny v úsecích mezi nimi.
1,18
Zdroj: Open Topo Data (eudem25m), 4. 11. 2026. Sklon a spád jsou orientační, zahrnují pouze úseky revírů.
Terén ve 3D
Načítám 3D model terénu…
Historické snímky
Vývoj okolí a přírody od 2019 do 2025: jak se mění břehy, vegetace a krajina kolem vody. Snímky se samy přepínají, listovat můžeš i ručně.
Zdroj: SHMÚ (ročenky kvality povrchových a podzemních vod), registr čistíren odpadních vod VÚVH a EEA. Měřicí místo SHMÚ je k revíru přiřazeno podle shodného názvu toku a podle vzdálenosti; ročenka uvádí místa, která normu nesplnila, takže chybějící místo není důkazem čisté vody.
Geológia a geochémia toku Turiec
Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku
Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 36 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.
Hornina pod vodou
Náplavy riek89 % čiary vody
11 % vápence a dolomity
Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.
Voda podľa atlasu
pH 7,7modelový odhad
typ vody Ca–Mg–HCO₃–SO₄
Mineralizácia 347 mg/l, stredne tvrdá voda (11,3 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.
Prvky v riečnom sedimente
0 z 15prvkov v horných 10 %
najvyššie: Vanád 96,7 mg/kg
Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 87. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Prirodzené gama žiarenie
57nGy/h dávkový príkon
80. percentil na Slovensku
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.
Staré banské diela
148objektov do 3 km
ťažené: Fe, Cu
Najbližšie: Halda (halda), 160 m od vody.
Zlato v riečnom sedimente
19vzoriek so zlatom
17 rudných minerálov v sedimente
Najviac 5 zŕn v jednej vzorke (70 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Stopové prvky vo vode toku
5 z 10ukazovateľov v horných 5 %
najvyššie: Selén 5,00 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (Turiec).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Vrty a rozbory podzemnej vody
275vrtov do 3 km
1042 rozborov vody v okolí
Z toho 275 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Geotermálna energia
30°C na ústí vrtu
5 geotermálnych vrtov do 10 km
Najteplejší: Ivanice – FGRk-1, výdatnosť 0,0 l/s, 9,5 km od vody.
Environmentálne záťaže a skládky
36lokalít do 3 km
36 skládok
V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.
Ložiská a rudné výskyty
80záznamov do 5 km
15 ložísk, 65 rudných výskytov
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Zosuvy a svahové deformácie
38plôch do 3 km
4 aktívnych
Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.
Geologická stavba pod vodou
Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.
Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.
Náplavy riek89%SR 72 %
Vápence a dolomity11%SR 2,7 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.
Geologický vek hornín
kvartér89%
trias11%
Najčastejšie horninové jednotky
Útvar
Vek
Jednotka
Bodů
kvartér
holocén
fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív
8×
trias
stredný – mladší trias
wettersteinské vápence: svetlosivé organodetritické a organogénne masívne, rifové vápence
1×
Kvartérny pokryv
fluviálne sedimenty nív100%SR 68 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typická hrúbka kvartérneho pokryvu7,5m
5 – 10100%SR 20 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pokrýva 9 z 13 bodov čiary vody.
Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda
Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.
Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)
Štěrk89%SR 52 %
Bázické vulkanity11%SR 6,6 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ zvodnenca
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)78%SR 22 %
Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Štrky; Fluviálne)11%SR 27 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Bázické vulka)11%SR 6,4 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)
medzizrnová86%SR 86 %
krasovo-puklinová14%SR 0,3 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hydrogeologická funkcia
kolektor57%SR 95 %
izolátor43%SR 2,9 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chémia povrchových vôd podľa atlasu
Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.
Kyselost vody
pH 7,74typické pásmo
Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.
Tvrdost vody
11,3°dH, stredne tvrdá
Súčet vápnika a horčíka (2,02 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.
měkká
střední
tvrdá
veľmi tvrdá
Rozpustené látky
347mg/l mineralizácia
Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Iónové zloženie vody
Katióny (kladné ióny)
Ca 64Mg 26Na+K 11
Anióny (záporné ióny)
HCO₃ 67SO₄ 25
Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃–SO₄
Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.
Hlavné ióny
SíranySO453,8 mg/l64. percentil
DraslíkK3,87 mg/l63. percentil
ChloridyCl12,4 mg/l58. percentil
SodíkNa8,82 mg/l49. percentil
HořčíkMg14,1 mg/l46. percentil
VápníkCa57,7 mg/l43. percentil
HydrogénuhličitanyHCO3181 mg/l39. percentil
FluoridyF0,0839 mg/l32. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.
Potenciálne toxické a stopové prvky
VanadV96,7 mg/kg87. percentil
MolybdenMo0,595 mg/kg80. percentil
AntimonSb1,44 mg/kg79. percentil
ArsenAs8,55 mg/kg69. percentil
KobaltCo9,73 mg/kg69. percentil
CínSn3,09 mg/kg65. percentil
NiklNi26,6 mg/kg59. percentil
RtuťHg0,108 mg/kg53. percentil
BizmutBi0,218 mg/kg51. percentil
MěďCu22,9 mg/kg46. percentil
ChromCr68,5 mg/kg44. percentil
ZinekZn85,1 mg/kg37. percentil
KadmiumCd0,108 mg/kg28. percentil
SelenSe0,163 mg/kg28. percentil
OlovoPb11,2 mg/kg21. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
ManganMn1 971 mg/kg95. percentil
TitánTi6 841 mg/kg92. percentil
HliníkAl7,32 %91. percentil
SodíkNa1,22 %87. percentil
ŽelezoFe3,74 %87. percentil
DraslíkK1,62 %67. percentil
FosforP879 mg/kg54. percentil
HořčíkMg0,929 %54. percentil
VápníkCa1,55 %34. percentil
Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
YtriumY41,2 mg/kg94. percentil
ZirkónZr593 mg/kg92. percentil
BerylliumBe2,19 mg/kg90. percentil
CérCe70,8 mg/kg81. percentil
BáriumBa543 mg/kg79. percentil
GáliumGa17,3 mg/kg77. percentil
StronciumSr164 mg/kg72. percentil
RubídiumRb96,5 mg/kg70. percentil
BorB64,8 mg/kg63. percentil
LítiumLi28,5 mg/kg45. percentil
Prirodzená rádioaktivita a radón
Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.
Dávkový príkon gama žiarenia
57nGy/h vo vzduchu
rozsah 32 až 70 nGy/h
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Ekvivalentný urán (eU)eU2,96 ppm80. percentil
Ekvivalentné tórium (eTh)eTh8,60 ppm79. percentil
Draslík (K)K1,44 %78. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Mapa pásma
Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.
SelenSeextrémna (horný 1 %)
najvyššie 5,00 μg/lmedián 0,500 μg/l17 vzoriek76 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Turiec, 1996, 50 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
OlovoPbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 11,0 μg/lmedián 2,50 μg/l26 vzoriek54 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Turiec, 1996, 50 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KadmiumCdextrémna (horný 1 %)
najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,150 μg/l17 vzoriek76 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Slaná, 150 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
MěďCuvysoká (horných 5 %)
najvyššie 10,0 μg/lmedián 2,00 μg/l26 vzoriek23 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Slaná, 1993, 150 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimonSbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 5,00 μg/lmedián 0,500 μg/l10 vzoriek80 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Šafárikovo, 580 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenAszvýšená (horných 10 %)
najvyššie 5,00 μg/lmedián 1,50 μg/l26 vzoriek27 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Slaná, 1993, 150 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLimierne zvýšená
najvyššie 20,0 μg/lmedián 14,0 μg/l23 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Drieňok, 2010, 960 m od vody. Porovnanie: 84. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
BáriumBamierne zvýšená
najvyššie 80,0 μg/lmedián 35,0 μg/l26 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Turiec, 1996, 200 m od vody. Porovnanie: 83. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromCrmierne zvýšená
najvyššie 2,00 μg/lmedián 1,00 μg/l26 vzoriek58 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Šafárikovo, 80 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
StronciumSrbežná hodnota
najvyššie 288 μg/lmedián 288 μg/l1 vzorka
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Turiec, 2007, 100 m od vody. Porovnanie: 70. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Hlavné ióny, mineralizácia a pH
Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.
Oxid kremičitýSiO2mierne zvýšená
najvyššie 21,6 mg/lmedián 14,0 mg/l16 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Turiec (západný), 2012, 160 m od vody. Porovnanie: 79. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch
Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.
Rutil (TiO₂)163 vzoriek, najviac 1000 zŕn
Ilmenit (FeTiO₃)134 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Magnetit (Fe₃O₄)133 vzoriek, najviac 3965 zŕn
Anatas (TiO₂)123 vzoriek, najviac 900 zŕn
Pyrit (FeS₂)108 vzoriek, najviac 4450 zŕn
Hematit (Fe₂O₃)97 vzoriek, najviac 4720 zŕn
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)83 vzoriek, najviac 2464 zŕn
Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)64 vzoriek, najviac 350 zŕn
Barit (BaSO₄)62 vzoriek, najviac 315 zŕn
Scheelit (CaWO₄)61 vzoriek, najviac 76 zŕn
Zlato (Au)19 vzoriek, najviac 5 zŕn
Arzenopyrit (FeAsS)11 vzoriek, najviac 100 zŕn
Cinabarit (HgS)10 vzoriek, najviac 25 zŕn
Chalkopyrit (CuFeS₂)5 vzoriek, najviac 10 zŕn
Kasiterit (SnO₂)4 vzorky, najviac 6 zŕn
Antimonit (Sb₂S₃)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Sfalerit (ZnS)1 vzorka, najviac 1 zŕn
Najbližšie vzorky so zlatom
Vzorka
Zlato vo vzorke
Od vody
397d
1 zrno
30 m
25k
3 zrná
40 m
391d
3 zrná
50 m
281
3 zrná
60 m
278
1 zrno
60 m
398d
5 zŕn
70 m
102i
1 zrno
80 m
399d
3 zrná
90 m
Horninotvorné a doprovodné minerály
Zirkón (ZrSiO₄)166 vzoriek, najviac 900 zŕn
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)162 vzoriek, najviac 2750 zŕn
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)159 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Turmalíny (komplexný borosilikát)119 vzoriek, najviac 950 zŕn
Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))116 vzoriek, najviac 900 zŕn
Titanit (CaTiSiO₅)114 vzoriek, najviac 481 zŕn
Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)109 vzoriek, najviac 3809 zŕn
Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))107 vzoriek, najviac 2400 zŕn
Korund (Al₂O₃)55 vzoriek, najviac 55 zŕn
Sillimanit (Al₂SiO₅)2 vzorky, najviac 250 zŕn
Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))1 vzorka, najviac 5 zŕn
Kyanit (Al₂SiO₅)1 vzorka, najviac 250 zŕn
Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita
Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.
Chemické typy vôd v okolí
Ca-Mg-HCO342×
Ca-HCO338×
Ca-Mg-SO4-HCO312×
Ca-SO4-HCO35×
Ca-Cl-HCO33×
Ca-Mg-HCO3-SO43×
Ca-HCO3-SO42×
Ca-NO31×
Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy
trieda A36×
trieda H20×
trieda B16×
trieda E14×
trieda D11×
trieda F10×
trieda C6×
trieda G6×
Kovy v podzemnej vode
SelenSeextrémna (horný 1 %)
najvyššie 22,3 μg/lmedián 0,500 μg/l75 vzoriek81 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,9 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLiextrémna (horný 1 %)
najvyššie 226 μg/lmedián 2,00 μg/l75 vzoriek48 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,9 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ZinekZnextrémna (horný 1 %)
najvyššie 4 187 μg/lmedián 35,0 μg/l75 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 510 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromCrvysoká (horných 5 %)
najvyššie 9,00 μg/lmedián 0,500 μg/l75 vzoriek49 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 970 m od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
RtuťHgvysoká (horných 5 %)
najvyššie 0,300 μg/lmedián 0,100 μg/l75 vzoriek95 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 970 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimonSbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 1,30 μg/lmedián 0,100 μg/l75 vzoriek79 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: drenáž, 1993, 530 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
MěďCuvysoká (horných 5 %)
najvyššie 6,20 μg/lmedián 0,600 μg/l75 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,5 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KadmiumCdvysoká (horných 5 %)
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,250 μg/l75 vzoriek99 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,4 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
OlovoPbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 3,00 μg/lmedián 0,500 μg/l75 vzoriek85 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,6 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenAszvýšená (horných 10 %)
najvyššie 3,80 μg/lmedián 0,500 μg/l75 vzoriek84 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 100 m od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
HliníkAlzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 0,0700 mg/lmedián 0,00500 mg/l75 vzoriek69 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 550 m od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ŽelezoFebežná hodnota
najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l24 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,5 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Radón vo vodách
Druh miesta
Vzoriek
Najvyšší radón
Medián
studňa
11
48,0 Bq/l
6,32 Bq/l
iné
1
1,03 Bq/l
1,03 Bq/l
minerálny prameň
2
3,01 Bq/l
1,65 Bq/l
upravený prameň
15
105 Bq/l
11,8 Bq/l
zdroj
8
49,2 Bq/l
23,8 Bq/l
vodný zdroj pre individuálne zásobovanie
4
94,8 Bq/l
16,0 Bq/l
Banské diela, ložiská a rudné výskyty
Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.
Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)
Fe126×
Cu22×
Druhy banských objektov
halda47×
štôlňa42×
pinga, pingový ťah41×
iný druh objektu14×
šachta4×
Najbližšie staré banské diela
Název
Druh
Ťažené
Ukončenie
Od vody
Halda
halda
Fe,Cu
160 m
Štôlňa
štôlňa
Fe,Cu
170 m
Halda
halda
Fe,Cu
210 m
Štôlňa
štôlňa
Fe,Cu
220 m
Kutacia šachtica
šachta
Fe rudy (hematit)
260 m
Halda
halda
Fe,Cu
380 m
Halda
halda
Fe,Cu
390 m
Štôlňa
štôlňa
Fe,Cu
390 m
Štôlňa
štôlňa
Fe,Cu
410 m
Halda
halda
Fe,Cu
440 m
Ložiská a dobývacie priestory
Ložisko
Nerast
Stav a organizácia
Od vody
Gemerská Ves
sadrovec
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
530 m
Gemerská Ves
barit
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
530 m
Gemerská Ves
anhydrit
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
530 m
Gemerská Ves
anhydrit
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
530 m
Gemerská Ves
sadrovec
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
530 m
Gemerská Ves
barit
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
530 m
Ploské
magnezit
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
890 m
Behynce
tehliarske suroviny
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
1,2 km
Behynce
tehliarske suroviny
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
1,3 km
Rovné
magnezit
Ložisko s predpokladom využívania zásob – Organizácia neurčená
3,3 km
Rovné
magnezit
Ložisko s predpokladom využívania zásob – Organizácia neurčená
3,3 km
Rovné
magnezit
Ložisko s predpokladom využívania zásob – Organizácia neurčená
Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.
275 vrtov v pásme 3 km, z toho 107 hydrogeologických a 168 ostatných; s číslom archívnej správy 275.
Hĺbky vrtov
do 10 m121×
10–30 m31×
30–100 m46×
100–300 m55×
nad 300 m13×
Najbližšie vrty
Lokalita
Druh
Hloubka
Archívna správa
Od vody
Pl-18
ložiskový
99,1 m
3096
10 m
Pl-32
ložiskový
27,4 m
3096
10 m
S-2
inžiniersko-geologický
30,0 m
2899
10 m
Pl-7
ložiskový
149,9 m
3096
20 m
Otročok
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
6,8 m
12881 125Da12.pdf
30 m
Rybník
širokoprofilový vrt
6,0 m
40206 125Ac6.pdf
40 m
GV-1
inžiniersko-geologický
6,0 m
86849
40 m
Pl-20
ložiskový
113,6 m
3096
40 m
Pl-5
ložiskový
141,8 m
3096
40 m
Pl-12
ložiskový
41,1 m
3096
40 m
Pl-1
ložiskový
98,9 m
3096
40 m
Rybník
širokoprofilový vrt
12,0 m
40206 125Ac7.pdf
50 m
Geotermálna energia a minerálne vody
Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.
Vrt
Teplota
Výdatnosť
Hloubka
Chemický typ vody
Využívanie
Od vody
Tornaľa – HM-5
19 °C
–
158 m
Ca-HCO3
využívaný bez nahlasovania údajov
630 m
Tornaľa – HVŠ-1
18 °C
20,0 l/s
108 m
Ca-Mg-HCO3-SO4
využívaný
2,0 km
Bátka – RKZ-1
12 °C
–
658 m
Ca-Mg-Na-HCO3
nevyužívaný
9,5 km
Ivanice – FGRk-1
30 °C
0,0 l/s
1050 m
–
nevyužívaný
9,5 km
Cakov – BČ-3
29 °C
3,3 l/s
876 m
Ca-Mg-HCO3
nevyužívaný
9,7 km
Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd
Zdroj
Druh
Teplota vody (°C)
Výdatnosť (l/s)
Počet
Najbližší od vody
kategória Tornaľa – Králik
termálne kúpalisko
–
–
1
900 m
kategória a2
minerálna voda
< 15
5-15
1
1,2 km
kategória a1
minerálna voda
< 15
< 5
11
1,2 km
kategória b3
minerálna voda
15-22
16-30
1
1,5 km
kategória b2
minerálna voda
15-22
5-15
1
1,5 km
kategória b4
minerálna voda
15-22
31-50
1
1,8 km
MEL-1
geotermálna voda
55 – 80
< 5
1
5,0 km
Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty
Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.
Skládky odpadov
Skládka
Plocha
Rok vzniku
Monitorovanie
Od vody
Pod Ratkovskou Lehotou – Rybník nad Turcom
500 m²
–
–
70 m
Brusník – Brusník nad Turcom
150 m²
–
–
80 m
Ratková
–
–
–
80 m
Otročok
–
–
–
90 m
Pod Ratkovskou Lehotou – Rybník nad Turcom
300 m²
–
–
110 m
Ratková
–
–
–
110 m
Ploské
–
–
–
120 m
Polina
–
–
–
140 m
Zosuvy a svahové deformácie
Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.
Druhy deformácií
Zosuvy30×
Blokové polia5×
Blokové rozpadliny3×
Stupeň aktivity
Stabilizovaný17×
Potenciálny17×
Aktívny4×
Súčasný stav
SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova9×
Nedostatočne doložené3×
SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick3×
SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S2×
Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0002×
Ako čítať tieto údaje
Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.