Tato stránka je přeložena jen částečně. Nepřeložené části se zobrazují slovensky, v původním jazyce webu. Otevřít slovenský originál

Dnes na toku Neresnica

Skóre podmínek na lovu, nejlepší okno dne a revíry od nejlepších podmínek

Průměr revírů toku

Nízká aktivita · průměr z jednoho revíru

Číslo v hlavičce je odhad pro střed toku podle počasí a měření. Průměr revírů navíc počítá družicová data, stínování a geologii každého revíru.

Nejlepší časové okno dnes

15:00–17:00

Neresnica, skóre okna 32.

Skóre je odhad podmínek podle počasí, vody a okolí, nikoli předpověď záběrů. Přepočítáno v 01:04.

Mapa a revíry toku

Průběh toku a jeho revíry. Barvu čar přepnete na podmínky dnes, kvalitu nebo libovolný jiný parametr.

Podrobné filtrykraj, okres, koryto, hloubka, zástin, satelity, chemie vody, znečištění, ryby, geologie

1445revírů
Vyberte kategorii a zúžíte výběr. U každé možnosti vidíte, kolik revírů zůstane.
Barva mapy
Načítání mapy…

Mapou posouvejte dvěma prsty. V režimu celé obrazovky stačí jeden prst.

    Stav vody na toku

    Měření hladiny, teploty a průtoků, počasí u toku a stav ze družic

    Vodní stavy na toku

    StaniceStavZměnaTeplota
    Dobrá Niva21 cm–
    Zvolen27 cm–
    Zdroj: SHMÚAktualizováno 8. 11. 2026 00:58

    Výškový profil toku

    Jak klesá tok po proudu: spád, sklon a rychlost vody.

    Svižný tok Podhorská říčka se štěrkovým dnem a rychlým proudem. Zde se již daří lipanu a pstruhu.

    2503003504004505000 km5 km10 km15 km20 km
    Výškový profil toku: od 441 do 303 m n. m. na 23,4 km.
    Revíry v pořadí od nejvyššího (vlevo) po nejnižší. Mezi revíry může být úsek bez revíru, ten se nezobrazuje.
    Nejvyšší bod
    441 m a.s.l.
    Nejnižší bod
    303 m a.s.l.
    Spád revírůSpádRozdíl nadmořské výšky mezi horním a dolním koncem revíru v metrech. Čím větší spád na kratší délce, tím rychlejší voda.
    138 m
    Průměrný sklonSklon tokuSpád na kilometr v promile (‰, metry na kilometr). Do 2 ‰ je pomalá nížinná řeka, 5 až 10 ‰ podhorská řeka (lipan, pstruh), nad 10 ‰ rychlý potok.
    5,9 ‰
    SinuozitaKličkovatěníDélka toku vydělená vzdáleností jeho konců vzdušnou čarou. 1,0 je přímý tok, nad 1,3 silně meandruje. Meandre vytvářejí tůně pod břehy a plytčiny v úsecích mezi nimi.
    1,38

    Zdroj: Open Topo Data (eudem25m), 4. 11. 2026. Sklon a spád jsou orientační, zahrnují pouze úseky revírů.

    Terén ve 3D

    Načítám 3D model terénu…

    Historické snímky

    Vývoj okolí a přírody od 2018 do 2024: jak se mění břehy, vegetace a krajina kolem vody. Snímky se samy přepínají, listovat můžeš i ručně.

    Letecký snímek toku Neresnica z roku 2018
    2018snímkováno 5. 7. 2018
    Letecký snímek toku Neresnica z roku 2021
    2021snímkováno 7. 7. 2021
    Letecký snímek toku Neresnica z roku 2024
    2024snímkováno 27. 7. 2024

    Ortofotomozaika Slovenska © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Rok a den snímkování závisí na poloji, jednotlivé ročníky se proto mohou lišit ročním obdobím i počasím.

    Znečištění vody na toku Neresnica

    Kvalita vody podle SHMÚ, čistírny odpadních vod poblíž revírů a podzemní voda v okolí

    Povrchové vody poblíž revírůnejbližší místo monitoringu SHMÚ, 2025

    1 z 1 revírů toku s údaji SHMÚ má v nejbližším místě nesplněnou normu alespoň v jednom ukazateli.

    • 1 až 2 ukazatele1

    Nejvíce znečištěné revíryvšechny s nesplněnou normou

    • NeresnicaNeresnica · nesplněná norma v 1 z 4 let2 ukazatele

    Podzemní voda: naměřené hodnotytypická hodnota ze stanic do 10 km, 2025

    1 z 1 revíru s měřením má v okolí podzemní vodu s hodnotou nad hranicí alespoň v jednom ukazateli.

    • amonné iony nebo dusitany nad normou alespoň na jedné stanici1

    Zdroj: SHMÚ (ročenky kvality povrchových a podzemních vod), registr čistíren odpadních vod VÚVH a EEA. Měřicí místo SHMÚ je k revíru přiřazeno podle shodného názvu toku a podle vzdálenosti; ročenka uvádí místa, která normu nesplnila, takže chybějící místo není důkazem čisté vody.

    Geológia a geochémia toku Neresnica

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 40 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Staré banské diela

    1objekt do 3 km

    Najbližšie: Halda (halda), 1,9 km od vody.

    Stopové prvky vo vode toku

    2 z 10ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Selén 3,12 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (Krupinica).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    471vrtov do 3 km

    919 rozborov vody v okolí

    Z toho 470 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    0 °C120

    Geotermálna energia

    49°C na ústí vrtu

    19 geotermálnych vrtov do 10 km

    Najteplejší: Kováčová – K-1, výdatnosť 50,0 l/s, 5,2 km od vody.

    Environmentálne záťaže a skládky

    15lokalít do 3 km

    5 záťaž, 10 skládok, 0 monitorovaných sedimentov

    Najbližšia záťaž: Zvolen – Železničné opravovne a strojárne, 1,1 km od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.

    Ložiská a rudné výskyty

    25záznamov do 3 až 5 km

    18 ložísk a dobývacích území, 7 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    27plôch do 3 km

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Halda – 5 – halda (1,9 km od vody)Zvolen – Železničné opravovne a strojárne – SK200220FP (1,1 km od vody)Zvolen – armádne objekty – SK1000700P (1,9 km od vody)Zvolen – Bučina – čierna impregnácia – SK200220FP (2,0 km od vody)Zvolen – Bučina – biela impregnácia – SK200220FP (2,5 km od vody)Zvolen – Bučina – stará depónia – SK200220FP (2,9 km od vody)Lom Šúplatka – Michalková – nedá sa odhadnúť (200 m od vody)Lom – Dobrá Niva – nedá sa odhadnúť (380 m od vody)Pri ceste / Dolné / – Breziny – trvalý (410 m od vody)Stará baňa – Sása – nijaký (460 m od vody)Kratiny – Dobrá Niva – nijaký (520 m od vody)Jarok pri ceste / Horné / – Breziny – nijaký (850 m od vody)Paušný vrch – Pliešovce – nijaký (880 m od vody)Detvianska Huta – nijaký (960 m od vody)Banský Studenec – nijaký (1,8 km od vody)Podgansperg – Babiná – nijaký (2,5 km od vody)Borova Hora – BL-2 – nekúpeľný (3,6 km od vody)Sliač – kúpeľný (4,8 km od vody)Sliač – BO-7 – kúpeľný (4,8 km od vody)Sliač – kúpeľný (4,8 km od vody)Sliač – kúpeľný (4,9 km od vody)Kováčová – P-7 – kúpeľný (5,1 km od vody)Kováčová – P-6 – kúpeľný (5,1 km od vody)Kováčová – K-2 – kúpeľný (5,1 km od vody)Kováčová – kúpeľný (5,1 km od vody)Kováčová – P-3 – kúpeľný (5,1 km od vody)Kováčová – P-4 – kúpeľný (5,2 km od vody)Sliač – I.A – kúpeľný (5,2 km od vody)Kováčová – K-1 – kúpeľný (5,2 km od vody)Sliač – BO-3 – kúpeľný (5,6 km od vody)Sielnica – BO-8 – nekúpeľný (6,9 km od vody)Sielnica – KMV-1 – nekúpeľný (6,9 km od vody)Banská Štiavnica – HR-1 – nekúpeľný (7,0 km od vody)Sielnica – BO-9 – nekúpeľný (8,8 km od vody)Badín – BO-10 – nekúpeľný (9,6 km od vody)a1 (250 m od vody)a1 (350 m od vody)a1 (1,3 km od vody)a1 (1,5 km od vody)a1 (2,1 km od vody)a1 (2,3 km od vody)c1 (2,4 km od vody)b1 (2,5 km od vody)b1 (2,9 km od vody)a1 (3,4 km od vody)c5 (3,5 km od vody)a1 (3,5 km od vody)c1 (4,0 km od vody)d4 (4,0 km od vody)b1 (4,0 km od vody)a1 (4,2 km od vody)d2 (4,3 km od vody)b1 (4,4 km od vody)a1 (4,5 km od vody)a1 (5,0 km od vody)a1 (5,5 km od vody)a1 (5,5 km od vody)a1 (5,6 km od vody)a1 (6,5 km od vody)a1 (6,6 km od vody)d3 (6,9 km od vody)a1 (6,9 km od vody)a1 (7,3 km od vody)a1 (7,7 km od vody)a1 (8,2 km od vody)a1 (8,4 km od vody)c1 (8,5 km od vody)a1 (8,8 km od vody)b1 (9,3 km od vody)a1 (9,3 km od vody)b1 (9,3 km od vody)c1 (9,4 km od vody)a1 (9,7 km od vody)a1 (9,8 km od vody)Kováčová (4,4 km od vody)Breziny – stavebný kameň (140 m od vody)Pliešovce – stavebný kameň (730 m od vody)Sása – stavebný kameň (890 m od vody)Dobrá Niva – dekoračný kameň (1,9 km od vody)Zvolen – tehliarske suroviny (2,5 km od vody)Môťová – Sekier – stavebný kameň (4,1 km od vody)Ostrá Lúka – stavebný kameň (4,3 km od vody)Krupina – Hanišberg – stavebný kameň (4,8 km od vody)Breziny – stavebný kameň (140 m od vody)Pliešovce – stavebný kameň (710 m od vody)Sása – stavebný kameň (900 m od vody)Dobrá Niva – dekoračný kameň (1,9 km od vody)Zvolen – tehliarske suroviny (2,5 km od vody)Môťová – Sekier – stavebný kameň (4,1 km od vody)Ostrá Lúka – stavebný kameň (4,3 km od vody)Krupina – Hanišberg – stavebný kameň (4,8 km od vody)Šúplatka – Michalková – stavebný kameň (190 m od vody)Pliešovce – stavebný kameň (940 m od vody)Zvolen – stavebný kameň – aglomeráty (1,7 km od vody)Štrkopiesky v koryte Hrona, úsek 169,195 – 178,6 – štrkopiesky (2,3 km od vody)Zvolen – Bariny – lignit (2,4 km od vody)Sliač Ovsenô – diatomit (2,5 km od vody)Sliač – Borová Hora – Mn rudy (3,0 km od vody)Banský Studenec – stavebný kameň (biotiticko – amfibolický (3,3 km od vody)Badín – Sielnica – Turová – hnedé uhlie (4,8 km od vody)ZVOLEN-MOTOVA – Zosuvy (40 m od vody)PLIESOVCE – Zosuvy (70 m od vody)DOBRA NIVA – Zosuvy (140 m od vody)ZVOLEN – Zosuvy (320 m od vody)MOTOVA – Zosuvy (360 m od vody)ZVOLEN-MOTOVA – Zosuvy (390 m od vody)ZVOLEN – Zosuvy (420 m od vody)– Zosuvy (500 m od vody)– Zosuvy (880 m od vody)Zvolen – Zosuvy (1,0 km od vody)ZVOLEN – Zosuvy (1,3 km od vody)ZVOLEN – Zosuvy (1,4 km od vody)BAKOVA JAMA – Zosuvy (1,9 km od vody)ZVOLEN – Zosuvy (2,0 km od vody)ZVOLEN – Zosuvy (2,1 km od vody)SLATINKA – Zosuvy (2,1 km od vody)ZVOLEN – Zosuvy (2,2 km od vody)– Zosuvy (2,3 km od vody)ZVOLEN-BUCINA – Zosuvy (2,3 km od vody)ZVOLEN – Zosuvy (2,6 km od vody)ZVOLEN – Zosuvy (2,7 km od vody)ZVOLEN – Zosuvy (2,7 km od vody)ZVOLEN-BUCINA – Zosuvy (2,8 km od vody)BABINA – Zosuvy (2,8 km od vody)Veľká Stráž – Skalné zrútenia (2,8 km od vody)ZVOLEN – Zosuvy (3,0 km od vody)BAKOVA JAMA – Zosuvy (3,0 km od vody)Podzámčok – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (20 m od vody)Dubové – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (30 m od vody)Podzámčok – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (30 m od vody)Podzámčok – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (50 m od vody)Dobrá Niva – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (50 m od vody)Dubové – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (50 m od vody)Zvolen-Neresnica – monitorovací vrt (50 m od vody)Podzámčok – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (60 m od vody)Dubové – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (60 m od vody)Podzámčok – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (60 m od vody)Dobrá Niva – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (60 m od vody)Dubové – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (70 m od vody)Zvolen-Nerenica – monitorovací vrt (70 m od vody)Zvolen-Neresnica – monitorovací vrt (70 m od vody)Pliešovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (70 m od vody)Podzámčok – monitorovací vrt (80 m od vody)Zvolen-Neresnic – monitorovací vrt (80 m od vody)Zvolen-Neresnica – monitorovací vrt (80 m od vody)Dobrá Niva – monitorovací vrt (80 m od vody)Pliešovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (90 m od vody)Pliešovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (90 m od vody)Zvolen-Neresnica – monitorovací vrt (90 m od vody)Podzámčok – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (90 m od vody)Dubové – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (100 m od vody)Podzámčok – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (100 m od vody)Neresnica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (100 m od vody)Sása – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (100 m od vody)Dobrá Niva – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (100 m od vody)Podzámčok – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (110 m od vody)Zvolen-Neresnica – monitorovací vrt (110 m od vody)Podzámčok – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (110 m od vody)Podzámčok – monitorovací vrt (110 m od vody)Neresnica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (110 m od vody)Dobrá Niva – monitorovací vrt (120 m od vody)Dobrá Niva – monitorovací vrt (120 m od vody)Dobrá Niva – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (120 m od vody)Dobrá Niva – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (120 m od vody)Dobrá Niva – monitorovací vrt (130 m od vody)Dobrá Niva – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (140 m od vody)Dolné Breziny – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (140 m od vody)významná kopaná alebo spúšťaná studňa slúžiaca n – Umelé hydrogeologicky významné objekty (70 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (100 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (110 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (200 m od vody)významná kopaná alebo spúšťaná studňa slúžiaca n – Umelé hydrogeologicky významné objekty (380 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (420 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (550 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (550 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (560 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (560 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (580 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (580 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (580 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (580 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (600 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (870 m od vody)významná kopaná alebo spúšťaná studňa slúžiaca n – Umelé hydrogeologicky významné objekty (910 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (970 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,0 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,0 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,1 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,1 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,1 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,1 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,1 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,2 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,2 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,2 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,2 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,2 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,3 km od vody)významná kopaná alebo spúšťaná studňa slúžiaca n – Umelé hydrogeologicky významné objekty (1,3 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,3 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,3 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,4 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,5 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,7 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,7 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,7 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,7 km od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • SelenSeextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 3,12 μg/lmedián 0,500 μg/l20 vzoriek70 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Krupinica, 2005, 750 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLivysoká (horných 5 %)
      najvyššie 63,0 μg/lmedián 31,5 μg/l20 vzoriek50 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Neresnica, 2008, 60 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OlovoPbmierne zvýšená
      najvyššie 3,90 μg/lmedián 2,50 μg/l17 vzoriek94 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Klinkovica, 2005, 840 m od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBamierne zvýšená
      najvyššie 84,0 μg/lmedián 40,5 μg/l14 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Neresnica, 2008, 60 m od vody. Porovnanie: 85. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbmierne zvýšená
      najvyššie 1,09 μg/lmedián 0,500 μg/l10 vzoriek70 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Klinkovica, 2005, 840 m od vody. Porovnanie: 84. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrmierne zvýšená
      najvyššie 3,00 μg/lmedián 1,00 μg/l20 vzoriek65 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Klinkovica, 2005, 840 m od vody. Porovnanie: 81. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdmierne zvýšená
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,150 μg/l17 vzoriek94 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Dubové pri Zvolene, 710 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsbežná hodnota
      najvyššie 1,61 μg/lmedián 0,500 μg/l20 vzoriek55 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Klinkovica, 2005, 840 m od vody. Porovnanie: 65. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MěďCubežná hodnota
      najvyššie 1,70 μg/lmedián 1,00 μg/l17 vzoriek82 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Zábava – Pliešovce, bezmenný potok, nad mostom, pod sútokom , 2005, 700 m od vody. Porovnanie: 59. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • StronciumSrnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 153 μg/lmedián 131 μg/l7 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Zábava – Pliešovce, bezmenný potok, nad mostom, pod sútokom , 2005, 700 m od vody. Porovnanie: 45. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2extrémna (horný 1 %)
      najvyššie 53,1 mg/lmedián 28,8 mg/l20 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Zábava – Pliešovce, bezmenný potok, nad mostom, pod sútokom , 2005, 700 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Kovy v podzemnej vode

    • ZinekZnextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 11 162 μg/lmedián 22,0 μg/l69 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 1,2 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 4,40 μg/lmedián 0,250 μg/l69 vzoriek93 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 1,8 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • HliníkAlextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 0,210 mg/lmedián 0,00500 mg/l69 vzoriek57 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,4 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1,70 μg/lmedián 0,100 μg/l69 vzoriek72 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 1,9 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RtuťHgvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,300 μg/lmedián 0,100 μg/l69 vzoriek99 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,8 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 4,90 μg/lmedián 0,250 μg/l69 vzoriek72 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1,6 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OlovoPbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 3,00 μg/lmedián 0,500 μg/l69 vzoriek87 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 710 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MěďCuzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 5,10 μg/lmedián 1,10 μg/l69 vzoriek

      Najvyššia hodnota: vrt, 1991, 130 m od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAszvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 3,10 μg/lmedián 0,500 μg/l69 vzoriek64 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 2,8 km od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSezvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,500 μg/l69 vzoriek94 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,8 km od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLimierne zvýšená
      najvyššie 20,0 μg/lmedián 2,00 μg/l69 vzoriek49 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 1,8 km od vody. Porovnanie: 79. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ŽelezoFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l47 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 1,9 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    upravený prameň114,0 Bq/l14,0 Bq/l
    zdroj2738,5 Bq/l15,0 Bq/l
    studňa37,23 Bq/l7,04 Bq/l
    vodný zdroj pre individuálne zásobovanie158,7 Bq/l58,7 Bq/l
    potok, rieka12,36 Bq/l2,36 Bq/l
    vodný zdroj pre hromadné zásobovanie111,5 Bq/l11,5 Bq/l
    minerálny prameň24,67 Bq/l4,62 Bq/l
    vodná nádrž117,0 Bq/l17,0 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Druhy banských objektov

    • halda1×

    Najbližšie staré banské diela

    NázevDruhŤaženéUkončenieOd vody
    Haldahaldaandezit1,9 km

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    Brezinystavebný kameňŤažené ložisko – VSK MINERAL s.r.o.140 m
    Brezinystavebný kameňŤažené ložisko – VSK MINERAL s.r.o.140 m
    Šúplatka – Michalkovástavebný kameňLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Arenio group s. r. o.190 m
    Pliešovcestavebný kameňŤažené ložisko – Obecné lesy Pliešovce s.r.o.710 m
    Pliešovcestavebný kameňŤažené ložisko – Obecné lesy Pliešovce s.r.o.730 m
    Sásastavebný kameňŤažené ložisko – GEOtrans-LOMY, s.r.o.890 m
    Sásastavebný kameňŤažené ložisko – GEOtrans-LOMY, s.r.o.900 m
    Pliešovcestavebný kameňLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Obecné lesy Pliešovce s.r.o.940 m
    Dobrá Nivadekoračný kameňŤažené ložisko – Kamenárstvo s.r.o.1,9 km
    Dobrá Nivadekoračný kameňŤažené ložisko – Kamenárstvo s.r.o.1,9 km
    Zvolentehliarske surovinyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená2,5 km
    Zvolentehliarske surovinyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená2,5 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    471 vrtov v pásme 3 km, z toho 209 hydrogeologických a 262 ostatných; s číslom archívnej správy 470.

    Hĺbky vrtov

    • do 10 m200×
    • 10–30 m146×
    • 30–100 m45×
    • 100–300 m39×
    • nad 300 m6×

    Najbližšie vrty

    LokalitaDruhHloubkaArchívna správaOd vody
    Podzámčokúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou152,0 m68350 123Ac48.pdf20 m
    Dubovéúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou50,0 m79531 123Ca22.pdf30 m
    Podzámčokúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou152,0 m68350 123Ac49.pdf30 m
    Podzámčokúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou21,1 m12103 123Ac7.pdf50 m
    Dobrá Nivaširokoprofilový vrt135,0 m26950 123Ca2.pdf50 m
    Dubovéúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou259,0 m79531 123Ca13.pdf50 m
    Zvolen-Neresnicamonitorovací vrt9,0 m78144 123Ad96.pdf50 m
    Podzámčokúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou151,0 m79531 123Ac63.pdf60 m
    Dubovéúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou51,0 m79531 123Ac66.pdf60 m
    Podzámčokúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou152,0 m68350 123Ac50.pdf60 m
    Dobrá Nivaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou101,0 m79531 123Ca17.pdf60 m
    Dubovéúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou25,0 m79531 123Ac68.pdf70 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    VrtTeplotaVýdatnosťHloubkaChemický typ vodyVyužívanieOd vody
    Borova Hora – BL-229 °C30,0 l/s300 mnevyužívaný3,6 km
    Sliač22 °C0,1 l/s41 mCa-SO4nevyužívaný4,8 km
    Sliač – BO-743 °C27,7 l/s572 mnevyužívaný4,8 km
    Sliač21 °C0,1 l/s25,15 mCa-SO4nevyužívaný4,8 km
    Sliač22 °C0,0 l/s14 mCa-SO4nevyužívaný4,9 km
    Kováčová – P-712 °C–9 mCa-SO4, resp. Ca-Mg-SO4nevyužívaný5,1 km
    Kováčová – P-625 °C–9 mCa-SO4, resp. Ca-Mg-SO4nevyužívaný5,1 km
    Kováčová – K-246 °C20,0 l/s536 mCa-SO4, resp. Ca-Mg-SO4využívaný5,1 km
    Kováčová46 °C20,0 l/s412 mCa-SO4, resp. Ca-Mg-SO4nevyužívaný5,1 km
    Kováčová – P-342 °C–9 mCa-SO4, resp. Ca-Mg-SO4nevyužívaný5,1 km

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ZdrojDruhTeplota vody (°C)Výdatnosť (l/s)Od vody
    a1minerálna voda< 15< 5250 m
    a1minerálna voda< 15< 5350 m
    a1minerálna voda< 15< 51,3 km
    a1minerálna voda< 15< 51,5 km
    a1minerálna voda< 15< 52,1 km
    a1minerálna voda< 15< 52,3 km
    c1minerálna voda23-38< 52,4 km
    b1minerálna voda15-22< 52,5 km
    b1minerálna voda15-22< 52,9 km
    a1minerálna voda< 15< 53,4 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Environmentálne záťaže

    LokalitaČinnosťLátkaKlasifikáciaOd vody
    Zvolen – Železničné opravovne a strojárneSK200220FP1,1 km
    Zvolen – armádne objektySK1000700P1,9 km
    Zvolen – Bučina – čierna impregnáciaSK200220FP2,0 km
    Zvolen – Bučina – biela impregnáciaSK200220FP2,5 km
    Zvolen – Bučina – stará depóniaSK200220FP2,9 km

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Lom Šúplatka – Michalková3 000 m²1975–200 m
    Lom – Dobrá Niva2 000 m²1980–380 m
    Pri ceste / Dolné / – Breziny–1986–410 m
    Stará baňa – Sása4 000 m²1950–460 m
    Kratiny – Dobrá Niva15 000 m²1977–520 m
    Jarok pri ceste / Horné / – Breziny150 m²1980–850 m
    Paušný vrch – Pliešovce6 000 m²1975–880 m
    Detvianska Huta9 m²1987–960 m

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy26×
    • Skalné zrútenia1×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny21×
    • Stabilizovaný6×

    Súčasný stav

    • Nedostatočne doložené11×
    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0007×
    • SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick5×
    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova2×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organizace a lokalita

    Kdo revíry spravuje a kde leží

    Organizace na tokukdo revíry spravuje a jaké podmínky tam dnes jsou

    1. Zvolen1 revír · 41 km26Neresnica26

    Další toky v okolí

    Povodí Hron