Цю сторінку перекладено лише частково. Неперекладені частини показано словацькою — мовою оригіналу сайту. Відкрити словацький оригінал

Водотік

Нересніца

Басейн: ГронЛососеві – форельові
ділянка
1
довжина ділянок
40,5km
край
Банськобистрицький край
Аерофотознімок водотоку Нересніца з виділеною лінією
Синя лінія: проходження водотоку (орієнтовно). Ортофотомозаїка Словаччини © GKÚ Братислава, CC BY 4,0Карти Google

Зараз біля води

Сьогодні на водотоці Нересніца

Оцінка умов лову, найкраще вікно дня та рибальські ділянки за найкращими умовами

Середнє по рибальських ділянках водотоку

Низька активність · середнє значення по одній рибальській ділянці

Число в шапці є оцінкою для середини водотоку на основі погоди та вимірювань. Середнє значення рибальських ділянок також враховує супутникові дані, затінення та геологію кожної ділянки.

Найкраще вікно сьогодні

06:00–08:00

Нересніца, оцінка вікна 33.

Оцінка є прогнозом умов за погодою, водою та навколишнім середовищем, а не прогнозом клювання. Перераховано о 07:04.

Карта та рибальські ділянки водотоку

Перебіг водотоку та його рибальські ділянки. Колір ліній можна перемкнути на умови сьогодні, якість або будь-який інший параметр.

Докладні фільтрирегіон, район, русло, глибина, затінення, супутники, хімія води, забруднення, риби, геологія

1445ділянок
Виберіть категорію, щоб звузити добірку. Біля кожного варіанта видно, скільки ділянок залишиться.
Колір мапи
Завантаження мапи…

Рухайте мапу двома пальцями. У повноекранному режимі достатньо одного пальця.

    Стан води на водотоці

    Вимірювання рівня води, температури та потоку, погоди біля водотоку та стану з супутників

    Рівні води на водотоці

    СтанціяСтатусЗмінаТемпература
    Добра Ніва21 см–
    Зволен27 см–
    Джерело: SHMÚОновлено 8 лист. 2026 06:58

    Висотний профіль водотоку

    Як падає водотік за течією: падіння, ухил та швидкість води.

    Швидкий водотік Передгірна річка з гравійним дном та швидкою течією. Тут харіус та форель вже почуваються добре.

    2503003504004505000 км5 км10 км15 км20 км
    Висотний профіль водотоку: від 441 до 303 м н. р. м. на 23,4 км.
    Рибальські ділянки в порядку від найвищої (зліва) до найнижчої. Між рибальськими ділянками може бути ділянка без рибальської ділянки; вона не відображається.
    Найвища точка
    441 м н. р. м.
    Найнижча точка
    303 м н. р. м.
    Падіння рибальських ділянокПадінняРізниця висот між верхнім та нижнім кінцем рибальської ділянки в метрах. Чим більший падіння на коротшій довжині, тим швидша вода.
    138 м
    Середній ухилСхил водотокуПадіння на кілометр у проміле (‰, метри на кілометр). До 2 ‰ є повільна рівнинна річка, від 5 до 10 ‰ передгірна річка (хайріус, форель), понад 10 ‰ швидкий струмок.
    5,9 ‰
    ЗвивистістьСвивистістьДовжина водотоку, поділена на відстань по прямій між його кінцями. 1,0 є прямим водотоком, вище 1,3 сильно меандрує. Меандри утворюють ями під берегами та мілину на ділянках між ними.
    1,38

    Джерело: Open Topo Data (eudem25m), 4 лист. 2026. Ухил та падіння є орієнтовними, охоплюють лише ділянки рибальських ділянок.

    Рельєф у 3D

    Завантаження 3D моделі рельєфу…

    Історичні знімки

    Зміни навколишнього середовища та природи з 2018 по 2024 рік: як змінюються береги, рослинність і пейзаж навколо води. Знімки перемикаються автоматично, ви також можете гортати їх вручну.

    Аерофотознімок водотоку Нересніца за 2018 рік
    2018знято 5 лип. 2018
    Аерофотознімок водотоку Нересніца за 2021 рік
    2021знято 7 лип. 2021
    Аерофотознімок водотоку Нересніца за 2024 рік
    2024знято 27 лип. 2024

    Ортофотомозаїка Словаччини © GKÚ Братислава, NLC Зволен. Рік і день зйомки залежать від розташування, тому окремі роки можуть відрізнятися за сезоном та погодою.

    Забруднення води на водотоці Нересніца

    Якість води за SHMÚ, очисні споруди поблизу ділянок і ґрунтові води в околицях

    Поверхневі води поблизу ділянокнайближче місце моніторингу SHMÚ, 2025

    У 1 з 1 рибальських ділянок водотоку з даними SHMÚ на найближчій станції не виконується норма принаймні за одним показником.

    • 1 до 2 показники1

    Найбільш забруднені ділянкиусі з невиконаною нормою

    • НересніцаНересніца · невиконана норма у 1 з 4 років2 показники

    Ґрунтові води: виміряні значеннятипове значення зі станцій у межах 10 км, 2025

    1 з 1 рибальської ділянки з вимірюваннями має поблизу підземну воду зі значенням понад норму принаймні за одним показником.

    • іони амонію або нітрити вище норми принаймні на одній станції1

    Джерело: SHMÚ (щорічники якості поверхневих і ґрунтових вод), реєстр очисних споруд VÚVH та EEA. Пункт вимірювання SHMÚ зіставляється з ділянкою за однаковою назвою водотоку та за відстанню; щорічник перелічує пункти, що не виконали норму, тому відсутність пункту не доводить чистоту води.

    Geológia a geochémia toku Neresnica

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 40 км čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek50 % čiary vody

    30 % sopečné horniny, 20 % mladé sedimenty

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 7,1modelový odhad

    typ vody Ca–HCO₃–SO₄

    Mineralizácia 160 mg/l, mäkká voda (3,9 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    3 з 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Vanád 123 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 95. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 км2 км46 °C83 °C

    Teplo pod nohami

    46°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 107 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 83 °C (prírastok 37 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    55nGy/h dávkový príkon

    72. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    1objekt do 3 km

    Najbližšie: Halda (halda), 1,9 km od vody.

    Zlato v riečnom sedimente

    2vzorky so zlatom

    15 rudných minerálov v sedimente

    Najviac 2 zrná v jednej vzorke (100 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.

    Stopové prvky vo vode toku

    2 з 10ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Selén 3,12 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (Krupinica).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    471vrtov do 3 km

    919 rozborov vody v okolí

    Z toho 470 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    0 °C120

    Geotermálna energia

    49°C na ústí vrtu

    19 geotermálnych vrtov do 10 km

    Najteplejší: Kováčová – K-1, výdatnosť 50,0 l/s, 5,2 km od vody.

    Environmentálne záťaže a skládky

    15lokalít do 3 km

    5 záťaží, 10 skládok

    Najbližšia záťaž: Zvolen – Železničné opravovne a strojárne, 1,1 km od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.

    Ložiská a rudné výskyty

    25záznamov do 5 km

    18 ložísk, 7 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    27plôch do 3 km

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek50%SR 72 %
    • Вулканічні гірські породи30%SR 3,2 %
    • Mladé sedimenty20%SR 8,6 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér70%
    • neovulkanity30%

    Najčastejšie horninové jednotky

    УтварВекЄдноткаБалів
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív5×
    neovulkanitystredný miocénfomácie: neresnícka, vinická, Burda, kordícke súvrstvie, príbeľské vrstvy, komplexy andezitov s granátom1×
    kvartérpleistocén – holocéneluviálno-deluviálne sedimenty: ílovito-hlinito-piesčité až hlinito-kamenité zvetraniny plošín a planín1×
    neovulkanitystredný miocénformácie: I. etapa štiavnického stratovulkánu vrátane sebechlebskej formácie, zlatostudnianska, šútovská, starohutská,…1×
    neovulkanitystredný miocénformácie: studenská, krahulská, Kremnického štítu, stráňsky komplex, plešinská, Rohy, syroňská, červenostudnianske súvr…1×
    kvartérpleistocén – holocéndeluviálno-polygenetické sedimenty: hlinito-ílovité a piesčité svahové hliny1×

    Kvartérny pokryv

    • fluviálne sedimenty nív83%SR 68 %
    • eluviálne až eluviálno-deluviálne zvetraniny17%SR 0,2 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu2,6m
    • 2 – 563%SR 48 %
    • 0 – 238%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • НЕОАЛПІНСКЕ ТЕКТОНІЦКЕ ШТРУКТУРИ ЗАПАДНИХ КАРПАТ100%SR 84 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (pohorie)56%SR 60 %
    • negatívna jednotka (medzihorské kotliny)44%SR 14 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • veľký zdvih56%SR 26 %
    • veľmi malý pokles33%SR 7,3 %
    • malý pokles11%SR 8,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 10 z 15 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Bázické vulkanity64%SR 6,6 %
    • Гравій36%SR 52 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Bázické vulka)64%SR 6,4 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)21%SR 22 %
    • Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Štrky; Fluviálne)14%SR 27 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)

    • medzizrnová100%SR 86 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hydrogeologická funkcia

    • kolektor100%SR 95 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • neovulkanity severných svahov Štiavnických vrchov a Javoria100%SR 1,5 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geotermálne útvary podzemných vôd

    • Bátovska a Rykynčická depresia100%SR 4,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Кислотність води

    pH 7,14typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Жорсткість води

    3,9°dH, mäkká

    Súčet vápnika a horčíka (0,70 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    160mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–HCO₃–SO₄

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • ДраслікK4,77 мг/л71. percentil
    • ХлоридиЦл7,98 мг/л47. percentil
    • НатрійНа6,92 мг/л40. percentil
    • ФторидиF0,0722 мг/л25. percentil
    • СульфатиSO423,7 мг/л23. percentil
    • МагнійМґ5,00 мг/л11. percentil
    • КальційЦа19,6 мг/л10. percentil
    • ГидроґенуглічітаниHCO360,8 мг/л9. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • Chemická spotreba kyslíkaХСК7,51 мг/л93. percentil
    • НітратиNO311,8 мг/л79. percentil
    • ФосфоречнаниPO40,433 мг/л77. percentil
    • АмоніумNH40,182 мг/л66. percentil

    Метали

    • АлюмінійАл818 μg/l95. percentil
    • ЗалізоФе0,675 мг/л95. percentil
    • МарганецьМн55,0 μg/l65. percentil
    • ЦинкЗн5,69 μg/l42. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • ВанадійV123 мг/кг95. percentil
    • КобальтЦо14,6 мг/кг94. percentil
    • БізмутБі0,591 мг/кг92. percentil
    • ОловоПб29,5 мг/кг87. percentil
    • МідьЦу42,8 мг/кг86. percentil
    • ЦинкЗн146 мг/кг79. percentil
    • КадмійЦд0,352 мг/кг76. percentil
    • РтутьГґ0,198 мг/кг74. percentil
    • АнтимонСб0,887 мг/кг67. percentil
    • ЦінСн2,96 мг/кг61. percentil
    • АрсенАс7,15 мг/кг56. percentil
    • СеленСе0,266 мг/кг54. percentil
    • НікельНі21,5 мг/кг35. percentil
    • ХромЦр56,5 мг/кг25. percentil
    • МолібденМо0,201 мг/кг16. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • ТітанТі8 064 мг/кг95. percentil
    • ЗалізоФе4,24 %93. percentil
    • МарганецьМн1 736 мг/кг93. percentil
    • АлюмінійАл6,87 %84. percentil
    • ФосфорP1 100 мг/кг77. percentil
    • ДраслікK1,40 %33. percentil
    • НатрійНа0,752 %26. percentil
    • МагнійМґ0,609 %14. percentil
    • КальційЦа0,889 %10. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • ИтріумY36,7 мг/кг88. percentil
    • ЦерЦе73,4 мг/кг85. percentil
    • ЗірконЗр512 мг/кг82. percentil
    • БерилійБе1,96 мг/кг81. percentil
    • БаріумБа534 мг/кг77. percentil
    • ҐаліумҐа16,1 мг/кг68. percentil
    • РубідіумРб88,2 мг/кг49. percentil
    • СтронціумСр123 мг/кг38. percentil
    • ЛітіумЛі25,9 мг/кг28. percentil
    • БорB48,2 мг/кг20. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    55nGy/h vo vzduchu

    rozsah 50 až 63 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh8,50 ppm77. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,88 ppm77. percentil
    • Калій (K)K1,27 %36. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 км2 км46 °C83 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    46 / 83 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 37 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 107 mW/m².

    Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody

    • Bátovska a Rykynčická depresia100%SR 4,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Priemerná januárová teplota-4,0°C
    • Priemerná júlová teplota17,6°C
    • Ročné zrážky732mm

    Klimatickogeografické typy

    • kotlinová klíma71%SR 29 %
    • horská klíma29%SR 33 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Halda – 5 – halda (1,9 km od vody)Zvolen – Železničné opravovne a strojárne – SK200220FP (1,1 km od vody)Zvolen – armádne objekty – SK1000700P (1,9 km od vody)Zvolen – Bučina – čierna impregnácia – SK200220FP (2,0 km od vody)Zvolen – Bučina – biela impregnácia – SK200220FP (2,5 km od vody)Zvolen – Bučina – stará depónia – SK200220FP (2,9 km od vody)Lom Šúplatka – Michalková – nedá sa odhadnúť (200 m od vody)Lom – Dobrá Niva – nedá sa odhadnúť (380 m od vody)Pri ceste / Dolné / – Breziny – trvalý (410 m od vody)Stará baňa – Sása – nijaký (460 m od vody)Kratiny – Dobrá Niva – nijaký (520 m od vody)Jarok pri ceste / Horné / – Breziny – nijaký (850 m od vody)Paušný vrch – Pliešovce – nijaký (880 m od vody)Detvianska Huta – nijaký (960 m od vody)Banský Studenec – nijaký (1,8 km od vody)Podgansperg – Babiná – nijaký (2,5 km od vody)Borova Hora – BL-2 – nekúpeľný (3,6 km od vody)Sliač – kúpeľný (4,8 km od vody)Sliač – BO-7 – kúpeľný (4,8 km od vody)Sliač – kúpeľný (4,8 km od vody)Sliač – kúpeľný (4,9 km od vody)Kováčová – P-7 – kúpeľný (5,1 km od vody)Kováčová – P-6 – kúpeľný (5,1 km od vody)Kováčová – K-2 – kúpeľný (5,1 km od vody)Kováčová – kúpeľný (5,1 km od vody)Kováčová – P-3 – kúpeľný (5,1 km od vody)Kováčová – P-4 – kúpeľný (5,2 km od vody)Sliač – I.A – kúpeľný (5,2 km od vody)Kováčová – K-1 – kúpeľný (5,2 km od vody)Sliač – BO-3 – kúpeľný (5,6 km od vody)Sielnica – BO-8 – nekúpeľný (6,9 km od vody)Sielnica – KMV-1 – nekúpeľný (6,9 km od vody)Banská Štiavnica – HR-1 – nekúpeľný (7,0 km od vody)Sielnica – BO-9 – nekúpeľný (8,8 km od vody)Badín – BO-10 – nekúpeľný (9,6 km od vody)a1 (250 m od vody)a1 (350 m od vody)a1 (1,3 km od vody)a1 (1,5 km od vody)a1 (2,1 km od vody)a1 (2,3 km od vody)c1 (2,4 km od vody)b1 (2,5 km od vody)b1 (2,9 km od vody)a1 (3,4 km od vody)c5 (3,5 km od vody)a1 (3,5 km od vody)c1 (4,0 km od vody)d4 (4,0 km od vody)b1 (4,0 km od vody)a1 (4,2 km od vody)d2 (4,3 km od vody)b1 (4,4 km od vody)a1 (4,5 km od vody)a1 (5,0 km od vody)a1 (5,5 km od vody)a1 (5,5 km od vody)a1 (5,6 km od vody)a1 (6,5 km od vody)a1 (6,6 km od vody)d3 (6,9 km od vody)a1 (6,9 km od vody)a1 (7,3 km od vody)a1 (7,7 km od vody)a1 (8,2 km od vody)a1 (8,4 km od vody)c1 (8,5 km od vody)a1 (8,8 km od vody)b1 (9,3 km od vody)a1 (9,3 km od vody)b1 (9,3 km od vody)c1 (9,4 km od vody)a1 (9,7 km od vody)a1 (9,8 km od vody)Kováčová (4,4 km od vody)Breziny – stavebný kameň (140 m od vody)Pliešovce – stavebný kameň (730 m od vody)Sása – stavebný kameň (890 m od vody)Dobrá Niva – dekoračný kameň (1,9 km od vody)Zvolen – tehliarske suroviny (2,5 km od vody)Môťová – Sekier – stavebný kameň (4,1 km od vody)Ostrá Lúka – stavebný kameň (4,3 km od vody)Krupina – Hanišberg – stavebný kameň (4,8 km od vody)Breziny – stavebný kameň (140 m od vody)Pliešovce – stavebný kameň (710 m od vody)Sása – stavebný kameň (900 m od vody)Dobrá Niva – dekoračný kameň (1,9 km od vody)Zvolen – tehliarske suroviny (2,5 km od vody)Môťová – Sekier – stavebný kameň (4,1 km od vody)Ostrá Lúka – stavebný kameň (4,3 km od vody)Krupina – Hanišberg – stavebný kameň (4,8 km od vody)Šúplatka – Michalková – stavebný kameň (190 m od vody)Pliešovce – stavebný kameň (940 m od vody)Zvolen – stavebný kameň – aglomeráty (1,7 km od vody)Štrkopiesky v koryte Hrona, úsek 169,195 – 178,6 – štrkopiesky (2,3 km od vody)Zvolen – Bariny – lignit (2,4 km od vody)Sliač Ovsenô – diatomit (2,5 km od vody)Sliač – Borová Hora – Mn rudy (3,0 km od vody)Banský Studenec – stavebný kameň (biotiticko – amfibolický (3,3 km od vody)Badín – Sielnica – Turová – hnedé uhlie (4,8 km od vody)Breziny – vulkanity (120 m od vody)ZVOLEN-MOTOVA – Zosuvy (40 m od vody)PLIESOVCE – Zosuvy (70 m od vody)DOBRA NIVA – Zosuvy (140 m od vody)ZVOLEN – Zosuvy (320 m od vody)MOTOVA – Zosuvy (360 m od vody)ZVOLEN-MOTOVA – Zosuvy (390 m od vody)ZVOLEN – Zosuvy (420 m od vody)– Zosuvy (500 m od vody)– Zosuvy (880 m od vody)Zvolen – Zosuvy (1,0 km od vody)ZVOLEN – Zosuvy (1,3 km od vody)ZVOLEN – Zosuvy (1,4 km od vody)BAKOVA JAMA – Zosuvy (1,9 km od vody)ZVOLEN – Zosuvy (2,0 km od vody)ZVOLEN – Zosuvy (2,1 km od vody)SLATINKA – Zosuvy (2,1 km od vody)ZVOLEN – Zosuvy (2,2 km od vody)– Zosuvy (2,3 km od vody)ZVOLEN-BUCINA – Zosuvy (2,3 km od vody)ZVOLEN – Zosuvy (2,6 km od vody)ZVOLEN – Zosuvy (2,7 km od vody)ZVOLEN – Zosuvy (2,7 km od vody)ZVOLEN-BUCINA – Zosuvy (2,8 km od vody)BABINA – Zosuvy (2,8 km od vody)Veľká Stráž – Skalné zrútenia (2,8 km od vody)ZVOLEN – Zosuvy (3,0 km od vody)BAKOVA JAMA – Zosuvy (3,0 km od vody)Podzámčok – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (20 m od vody)Dubové – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (30 m od vody)Podzámčok – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (30 m od vody)Podzámčok – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (50 m od vody)Dobrá Niva – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (50 m od vody)Dubové – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (50 m od vody)Zvolen-Neresnica – monitorovací vrt (50 m od vody)Podzámčok – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (60 m od vody)Dubové – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (60 m od vody)Podzámčok – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (60 m od vody)Dobrá Niva – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (60 m od vody)Dubové – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (70 m od vody)Zvolen-Nerenica – monitorovací vrt (70 m od vody)Zvolen-Neresnica – monitorovací vrt (70 m od vody)Pliešovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (70 m od vody)Podzámčok – monitorovací vrt (80 m od vody)Zvolen-Neresnic – monitorovací vrt (80 m od vody)Zvolen-Neresnica – monitorovací vrt (80 m od vody)Dobrá Niva – monitorovací vrt (80 m od vody)Pliešovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (90 m od vody)Pliešovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (90 m od vody)Zvolen-Neresnica – monitorovací vrt (90 m od vody)Podzámčok – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (90 m od vody)Dubové – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (100 m od vody)Podzámčok – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (100 m od vody)Neresnica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (100 m od vody)Sása – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (100 m od vody)Dobrá Niva – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (100 m od vody)Podzámčok – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (110 m od vody)Zvolen-Neresnica – monitorovací vrt (110 m od vody)Podzámčok – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (110 m od vody)Podzámčok – monitorovací vrt (110 m od vody)Neresnica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (110 m od vody)Dobrá Niva – monitorovací vrt (120 m od vody)Dobrá Niva – monitorovací vrt (120 m od vody)Dobrá Niva – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (120 m od vody)Dobrá Niva – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (120 m od vody)Dobrá Niva – monitorovací vrt (130 m od vody)Dobrá Niva – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (140 m od vody)Dolné Breziny – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (140 m od vody)významná kopaná alebo spúšťaná studňa slúžiaca n – Umelé hydrogeologicky významné objekty (70 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (100 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (110 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (200 m od vody)významná kopaná alebo spúšťaná studňa slúžiaca n – Umelé hydrogeologicky významné objekty (380 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (420 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (550 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (550 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (560 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (560 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (580 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (580 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (580 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (580 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (600 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (870 m od vody)významná kopaná alebo spúšťaná studňa slúžiaca n – Umelé hydrogeologicky významné objekty (910 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (970 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,0 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,0 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,1 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,1 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,1 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,1 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,1 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,2 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,2 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,2 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,2 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,2 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,3 km od vody)významná kopaná alebo spúšťaná studňa slúžiaca n – Umelé hydrogeologicky významné objekty (1,3 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,3 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,3 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,4 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,5 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,7 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,7 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,7 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,7 km od vody)zlato 2 ks – zlato (100 m od vody)zlato 1 ks – zlato (850 m od vody)5 км

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • СеленСеextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 3,12 μg/lmedián 0,500 μg/l20 vzoriek70 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Krupinica, 2005, 750 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ЛітіумЛіvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 63,0 μg/lmedián 31,5 μg/l20 vzoriek50 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Neresnica, 2008, 60 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ОловоПбmierne zvýšená
      najvyššie 3,90 μg/lmedián 2,50 μg/l17 vzoriek94 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Klinkovica, 2005, 840 m od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • БаріумБаmierne zvýšená
      najvyššie 84,0 μg/lmedián 40,5 μg/l14 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Neresnica, 2008, 60 m od vody. Porovnanie: 85. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • АнтимонСбmierne zvýšená
      najvyššie 1,09 μg/lmedián 0,500 μg/l10 vzoriek70 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Klinkovica, 2005, 840 m od vody. Porovnanie: 84. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ХромЦрmierne zvýšená
      najvyššie 3,00 μg/lmedián 1,00 μg/l20 vzoriek65 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Klinkovica, 2005, 840 m od vody. Porovnanie: 81. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • КадмійЦдmierne zvýšená
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,150 μg/l17 vzoriek94 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Dubové pri Zvolene, 710 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • АрсенАсbežná hodnota
      najvyššie 1,61 μg/lmedián 0,500 μg/l20 vzoriek55 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Klinkovica, 2005, 840 m od vody. Porovnanie: 65. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • МідьЦуbežná hodnota
      najvyššie 1,70 μg/lmedián 1,00 μg/l17 vzoriek82 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Zábava – Pliešovce, bezmenný potok, nad mostom, pod sútokom , 2005, 700 m od vody. Porovnanie: 59. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • СтронціумСрnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 153 μg/lmedián 131 μg/l7 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Zábava – Pliešovce, bezmenný potok, nad mostom, pod sútokom , 2005, 700 m od vody. Porovnanie: 45. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2extrémna (horný 1 %)
      najvyššie 53,1 мг/лmedián 28,8 мг/л20 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Zábava – Pliešovce, bezmenný potok, nad mostom, pod sútokom , 2005, 700 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Ilmenit (FeTiO₃)65 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)63 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)55 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Rutil (TiO₂)28 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)26 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Barit (BaSO₄)20 vzoriek, najviac 155 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)17 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Сфалеріт (ЗнС)5 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Anatas (TiO₂)3 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)2 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Золото (Ау)2 vzorky, najviac 2 zŕn
    • Scheelit (CaWO₄)1 vzorka, najviac 1 zŕn
    • Kasiterit (SnO₂)1 vzorka, najviac 1 zŕn
    • Chalkopyrit (CuFeS₂)1 vzorka, najviac 1 zŕn
    • Цінабаріт (ГґС)1 vzorka, najviac 1 zŕn

    Najbližšie vzorky so zlatom

    ВзоркаZlato vo vzorkeOd vody
    Z-172 zrná100 м
    1821 zrno850 м

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)65 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)65 vzoriek, najviac 555 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)63 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)62 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)54 vzoriek, najviac 155 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))27 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))21 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Sillimanit (Al₂SiO₅)3 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Kyanit (Al₂SiO₅)2 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Titanit (CaTiSiO₅)2 vzorky, najviac 236 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)1 vzorka, najviac 15 zŕn
    • Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Kovy v podzemnej vode

    • ЦинкЗнextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 11 162 μg/lmedián 22,0 μg/l69 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 1,2 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • КадмійЦдextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 4,40 μg/lmedián 0,250 μg/l69 vzoriek93 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 1,8 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • АлюмінійАлextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 0,210 мг/лmedián 0,00500 мг/л69 vzoriek57 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,4 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • АнтимонСбvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1,70 μg/lmedián 0,100 μg/l69 vzoriek72 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 1,9 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • РтутьГґvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,300 μg/lmedián 0,100 μg/l69 vzoriek99 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,8 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ХромЦрvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 4,90 μg/lmedián 0,250 μg/l69 vzoriek72 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1,6 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ОловоПбvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 3,00 μg/lmedián 0,500 μg/l69 vzoriek87 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 710 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • МідьЦуzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 5,10 μg/lmedián 1,10 μg/l69 vzoriek

      Najvyššia hodnota: vrt, 1991, 130 m od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • АрсенАсzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 3,10 μg/lmedián 0,500 μg/l69 vzoriek64 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 2,8 km od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • СеленСеzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,500 μg/l69 vzoriek94 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,8 km od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ЛітіумЛіmierne zvýšená
      najvyššie 20,0 μg/lmedián 2,00 μg/l69 vzoriek49 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 1,8 km od vody. Porovnanie: 79. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ЗалізоФеbežná hodnota
      najvyššie 0,00500 мг/лmedián 0,00500 мг/л47 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 1,9 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaВзоріекNajvyšší radónМедіан
    upravený prameň114,0 Bq/l14,0 Bq/l
    джерело2738,5 Bq/l15,0 Bq/l
    studňa37,23 Bq/l7,04 Bq/l
    vodný zdroj pre individuálne zásobovanie158,7 Bq/l58,7 Bq/l
    potok, rieka12,36 Bq/l2,36 Bq/l
    vodný zdroj pre hromadné zásobovanie111,5 Bq/l11,5 Bq/l
    minerálny prameň24,67 Bq/l4,62 Bq/l
    vodná nádrž117,0 Bq/l17,0 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Druhy banských objektov

    • halda1×

    Najbližšie staré banské diela

    НазваВидТяженеУконченіеOd vody
    Галдаhaldaandezit1,9 км

    Ložiská a dobývacie priestory

    ЛожіскоНерастStav a organizáciaOd vody
    Брезіниstavebný kameňŤažené ložisko – VSK MINERAL s.r.o.140 м
    Брезіниstavebný kameňŤažené ložisko – VSK MINERAL s.r.o.140 м
    Шуплатка – Міхалковаstavebný kameňLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Arenio group s. r. o.190 м
    Пліешовцеstavebný kameňŤažené ložisko – Obecné lesy Pliešovce s.r.o.710 м
    Пліешовцеstavebný kameňŤažené ložisko – Obecné lesy Pliešovce s.r.o.730 м
    Сасаstavebný kameňŤažené ložisko – GEOtrans-LOMY, s.r.o.890 м
    Сасаstavebný kameňŤažené ložisko – GEOtrans-LOMY, s.r.o.900 м
    Пліешовцеstavebný kameňLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Obecné lesy Pliešovce s.r.o.940 м
    Добра Ніваdekoračný kameňŤažené ložisko – Kamenárstvo s.r.o.1,9 км
    Добра Ніваdekoračný kameňŤažené ložisko – Kamenárstvo s.r.o.1,9 км
    Зволенtehliarske surovinyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená2,5 км
    Зволенtehliarske surovinyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená2,5 км

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    471 vrtov v pásme 3 km, z toho 209 hydrogeologických a 262 ostatných; s číslom archívnej správy 470.

    Hĺbky vrtov

    • до 10 м200×
    • 10–30 м146×
    • 30–100 м45×
    • 100–300 м39×
    • nad 300 m6×

    Najbližšie vrty

    ЛокаціяВидГлибинаArchívna správaOd vody
    Подзамчокúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou152,0 м68350 123Ac48.pdf20 м
    Дубовеúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou50,0 м79531 123Ca22.pdf30 м
    Подзамчокúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou152,0 м68350 123Ac49.pdf30 м
    Подзамчокúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou21,1 м12103 123Ac7.pdf50 м
    Добра Ніваširokoprofilový vrt135,0 м26950 123Ca2.pdf50 м
    Дубовеúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou259,0 м79531 123Ca13.pdf50 м
    Зволен-Нересніцаmonitorovací vrt9,0 м78144 123Ad96.pdf50 м
    Подзамчокúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou151,0 м79531 123Ac63.pdf60 м
    Дубовеúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou51,0 м79531 123Ac66.pdf60 м
    Подзамчокúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou152,0 м68350 123Ac50.pdf60 м
    Добра Ніваúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou101,0 м79531 123Ca17.pdf60 м
    Дубовеúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou25,0 м79531 123Ac68.pdf70 м

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    ВртТемператураВидатностьГлибинаChemický typ vodyВиужіваніеOd vody
    Борова Гора – BL-229 °C30,0 л/с300 мnevyužívaný3,6 км
    Сліач22 °C0,1 л/с41 мЦа-SO4nevyužívaný4,8 км
    Сліач – BO-743 °C27,7 л/с572 мnevyužívaný4,8 км
    Сліач21 °C0,1 л/с25,15 мЦа-SO4nevyužívaný4,8 км
    Сліач22 °C0,0 л/с14 мЦа-SO4nevyužívaný4,9 км
    Ковачова – P-712 °C–9 мCa-SO4, resp. Ca-Mg-SO4nevyužívaný5,1 км
    Ковачова – P-625 °C–9 мCa-SO4, resp. Ca-Mg-SO4nevyužívaný5,1 км
    Ковачова – K-246 °C20,0 л/с536 мCa-SO4, resp. Ca-Mg-SO4využívaný5,1 км
    Ковачова46 °C20,0 л/с412 мCa-SO4, resp. Ca-Mg-SO4nevyužívaný5,1 км
    Ковачова – P-342 °C–9 мCa-SO4, resp. Ca-Mg-SO4nevyužívaný5,1 км

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ДжерелоВидТемпература води (°C)Видатность (л/с)ПочетNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 525250 м
    kategória c1minerálna voda23-38< 542,4 км
    kategória b1minerálna voda15-22< 562,5 км
    kategória c5minerálna voda23-38> 5013,5 км
    kategória d4minerálna voda39-5531-5014,0 км
    kategória d2minerálna voda39-555-1514,3 км
    kategória Kováčovátermálne kúpalisko––14,4 км
    kategória d3minerálna voda39-5516-3016,9 км

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Environmentálne záťaže

    ЛокаціяЧінностьЛаткаКласіфікаціаOd vody
    Зволен – Железнічне оправовне а строярнеSK200220FP1,1 км
    Зволен – армадне обєктиSK1000700P1,9 км
    Зволен – Бучіна – чіерна імпреґнаціаSK200220FP2,0 км
    Зволен – Бучіна – біела імпреґнаціаSK200220FP2,5 км
    Зволен – Бучіна – стара депоніаSK200220FP2,9 км

    Skládky odpadov

    СкладкаПлохаRok vznikuМоніторованіеOd vody
    Лом Шуплатка – Міхалкова3 000 м²1975–200 м
    Лом – Добра Ніва2 000 м²1980–380 м
    Pri ceste / Dolné / – Breziny–1986–410 м
    Stará baňa – Sása4 000 м²1950–460 м
    Кратіни – Добра Ніва15 000 м²1977–520 м
    Jarok pri ceste / Horné / – Breziny150 м²1980–850 м
    Paušný vrch – Pliešovce6 000 м²1975–880 м
    Детвіанска Гута9 м²1987–960 м

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Зосуви26×
    • Skalné zrútenia1×

    Stupeň aktivity

    • Потенціални21×
    • Стабілізовани6×

    Súčasný stav

    • Nedostatočne doložené11×
    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0007×
    • SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick5×
    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova2×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Перцентіл. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Шліхи. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Методіке.

    Організації та локація

    Хто керує рибальськими ділянками і де вони розташовані

    Організації на водотоціхто управляє рибальськими ділянками і які там сьогодні умови

    1. Зволен1 рибальська ділянка · 41 км31Нересніца31

    Інші водотоки поблизу

    Басейн: Грон