Tato stránka je přeložena jen částečně. Nepřeložené části se zobrazují slovensky, v původním jazyce webu. Otevřít slovenský originál

Dnes na toku VN Richtárovo

Skóre podmínek na lovu, nejlepší okno dne a revíry od nejlepších podmínek

Průměr revírů toku

Nízká aktivita · průměr z jednoho revíru

Číslo v hlavičce je odhad pro střed toku podle počasí a měření. Průměr revírů navíc počítá družicová data, stínování a geologii každého revíru.

Nejlepší časové okno dnes

06:00–08:00

VN Richtárovo, skóre okna 18.

Skóre je odhad podmínek podle počasí, vody a okolí, nikoli předpověď záběrů. Přepočítáno v 09:40.

Mapa a revíry toku

Průběh toku a jeho revíry. Barvu čar přepnete na podmínky dnes, kvalitu nebo libovolný jiný parametr.

Podrobné filtrykraj, okres, koryto, hloubka, zástin, satelity, chemie vody, znečištění, ryby, geologie

1445revírů
Vyberte kategorii a zúžíte výběr. U každé možnosti vidíte, kolik revírů zůstane.
Barva mapy
Načítání mapy…

Mapou posouvejte dvěma prsty. V režimu celé obrazovky stačí jeden prst.

    Výškový profil: vodní nádrž

    Výška terénu podél revíru a přibližná hladina.

    Vodní nádrž Jde o vodní nádrž, proto se zde tok nehodnotí: voda nemá proud, spád ani sklon. Graf ukazuje výšku terénu podél revíru.

    5265285305325345365380,0 km0,1 km0,2 km0,3 km0,4 km
    Výškový profil terénu (Vodní nádrž): od 536 do 528 m n. m. na 0,5 km.
    Výška terénu podél linie revíru, od začátku (vlevo) po konec
    Hladina přibližně
    530 m a.s.l.
    Nejnižší bod profilu
    528 m a.s.l.
    Nejvyšší bod profilu
    536 m a.s.l.

    Zdroj: Open Topo Data (eudem25m), 4. 11. 2026. Výška je orientační (chyba několik metrů).

    Terén ve 3D

    Načítám 3D model terénu…

    Historické snímky

    Vývoj okolí a přírody od 2018 do 2024: jak se mění břehy, vegetace a krajina kolem vody. Snímky se samy přepínají, listovat můžeš i ručně.

    Letecký snímek toku VN Richtárovo z roku 2018
    2018snímkováno 12. 9. 2018
    Letecký snímek toku VN Richtárovo z roku 2021
    2021snímkováno 9. 9. 2021
    Letecký snímek toku VN Richtárovo z roku 2024
    2024snímkováno 27. 7. 2024

    Ortofotomozaika Slovenska © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Rok a den snímkování závisí na poloji, jednotlivé ročníky se proto mohou lišit ročním obdobím i počasím.

    Znečištění vody na toku VN Richtárovo

    Kvalita vody podle SHMÚ, čistírny odpadních vod poblíž revírů a podzemní voda v okolí

    Podzemní voda: naměřené hodnotytypická hodnota ze stanic do 10 km, 2025

    1 z 1 revíru s měřením má v okolí podzemní vodu s hodnotou nad hranicí alespoň v jednom ukazateli.

    • škodlivé látky nad normou alespoň na jedné stanici (kovy, pesticidy, PFAS, rozpouštědla)1

    Zdroj: SHMÚ (ročenky kvality povrchových a podzemních vod), registr čistíren odpadních vod VÚVH a EEA. Měřicí místo SHMÚ je k revíru přiřazeno podle shodného názvu toku a podle vzdálenosti; ročenka uvádí místa, která normu nesplnila, takže chybějící místo není důkazem čisté vody.

    Geológia a geochémia toku VN Richtárovo

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 1 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 8,1modelový odhad

    typ vody Ca–Mg–HCO₃–SO₄

    Mineralizácia 276 mg/l, stredne tvrdá voda (10,0 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    7 z 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Kadmium 3,05 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 95. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    0 °C80

    Teplo pod nohami

    25°C v hĺbke 1 000 m

    Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    59nGy/h dávkový príkon

    84. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    0objektov do 3 km

    V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.

    Zlato v riečnom sedimente

    2vzorky so zlatom

    12 rudných minerálov v sedimente

    Najviac 1 zrno v jednej vzorke (900 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.

    Stopové prvky vo vode toku

    0 z 10ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Antimón 3,50 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 94. percentil (Horná Lehota, 1800m SZ od K529).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    41vrtov do 3 km

    109 rozborov vody v okolí

    Z toho 41 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    Geotermálna energia

    –

    1 zdroj geotermálnych a minerálnych vôd do 10 km.

    Environmentálne záťaže a skládky

    6lokalít do 3 km

    6 skládok

    V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.

    Ložiská a rudné výskyty

    24záznamov do 5 km

    1 ložisko, 23 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    9plôch do 3 km

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Inžinierskogeologické rajóny

    • rajón efuzívnych hornín100%SR 3,1 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Inžinierskogeologické formácie

    • spodná terigénna formácia100%SR 0,6 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náchylnosť územia na svahové deformácie

    • Rajón stabilných území100%SR 95 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 0 z 1 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Pieskovce100%SR 15 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Pieskovce; Ner)100%SR 15 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • kryštalinikum a mezozoikum juhozápadných svahov Nízkych Tatier100%SR 1,1 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Kyselost vody

    pH 8,15typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Tvrdost vody

    10,0°dH, stredne tvrdá

    Súčet vápnika a horčíka (1,79 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    276mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃–SO₄

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • DraslíkK5,19 mg/l75. percentil
    • SodíkNa12,2 mg/l62. percentil
    • SíranySO450,2 mg/l61. percentil
    • HořčíkMg14,6 mg/l48. percentil
    • ChloridyCl7,14 mg/l45. percentil
    • VápníkCa47,6 mg/l33. percentil
    • FluoridyF0,0812 mg/l30. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO3138 mg/l29. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • Chemická spotreba kyslíkaChSK3,54 mg/l58. percentil
    • AmóniumNH40,139 mg/l58. percentil
    • FosforečnanyPO40,0578 mg/l31. percentil
    • DusičnanyNO30,683 mg/l1. percentil

    Kovy

    • ZinekZn15,0 μg/l79. percentil
    • ManganMn24,2 μg/l44. percentil
    • HliníkAl41,6 μg/l38. percentil
    • ŽelezoFe0,0103 mg/l2. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • KadmiumCd3,05 mg/kg95. percentil
    • ZinekZn396 mg/kg95. percentil
    • CínSn9,65 mg/kg95. percentil
    • AntimonSb23,2 mg/kg95. percentil
    • ArsenAs35,8 mg/kg95. percentil
    • BizmutBi0,801 mg/kg95. percentil
    • OlovoPb36,3 mg/kg91. percentil
    • MěďCu48,3 mg/kg88. percentil
    • SelenSe0,440 mg/kg82. percentil
    • RtuťHg0,217 mg/kg76. percentil
    • MolybdenMo0,516 mg/kg71. percentil
    • VanadV78,8 mg/kg71. percentil
    • KobaltCo9,46 mg/kg65. percentil
    • NiklNi24,8 mg/kg51. percentil
    • ChromCr57,2 mg/kg26. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • FosforP1 558 mg/kg94. percentil
    • DraslíkK1,96 %92. percentil
    • HořčíkMg1,37 %77. percentil
    • ŽelezoFe3,30 %76. percentil
    • HliníkAl6,41 %74. percentil
    • TitánTi4 710 mg/kg59. percentil
    • VápníkCa2,19 %53. percentil
    • ManganMn819 mg/kg47. percentil
    • SodíkNa0,822 %40. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • RubídiumRb126 mg/kg95. percentil
    • LítiumLi46,4 mg/kg95. percentil
    • BáriumBa851 mg/kg95. percentil
    • BorB85,2 mg/kg91. percentil
    • YtriumY37,1 mg/kg89. percentil
    • BerylliumBe2,04 mg/kg84. percentil
    • CérCe69,2 mg/kg78. percentil
    • StronciumSr154 mg/kg65. percentil
    • GáliumGa15,1 mg/kg60. percentil
    • ZirkónZr384 mg/kg43. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    59nGy/h vo vzduchu

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Ekvivalentný urán (eU)eU3,70 ppm95. percentil
    • Draslík (K)K1,38 %69. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh7,93 ppm67. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    • Teplota hornín v hĺbke 1 000 m25°C

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Nadmorská výška geomorfologických jednotiek (od–do)383–842m a.s.l.
    • Priemerná výška jednotiek551m a.s.l.
    • Průměrný sklon11,0°
    • Priemerná januárová teplota-5,3°C
    • Priemerná júlová teplota15,3°C
    • Ročné zrážky755mm

    Geomorfologické celky

    • Horehronské podolie100%SR 1,2 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geomorfologické oblasti

    • Fatransko-tatranská oblasť100%SR 21 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Klimatickogeografické typy

    • kotlinová klíma100%SR 29 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Dolná Lehota – Vajskovský potok – Zlaté rudy (3,5 km od vody)Bystrianka-Rychtárovo – Medené rudy (3,9 km od vody)Valaská – občasný (2,0 km od vody)TKO Šiklov – Podbrezová – trvalý (2,1 km od vody)Valaská – nijaký (2,4 km od vody)Za Húščavou – Valaská – občasný (2,7 km od vody)Izolovaná kazeta 2 – ( JZ smerom je vybudovaná 2 – nijaký (2,7 km od vody)Halda Šiklov – Podbrezová – Podbrezová – nijaký (3,0 km od vody)a1 (7,9 km od vody)Podbrezová – Lopej – dekoračný kameň (4,9 km od vody)Horná Lehota – stavebný kameň – vápenec (1,0 km od vody)Horná Lehota, cesta na Prieslop – stavebný kameň – vápenec (1,1 km od vody)Horná Lehota – pieskovňa – stavebný piesok – piesky (1,3 km od vody)Bystrá – stavebný kameň – melafýr (1,6 km od vody)Podbrezová – stavebný kameň – kremenec (1,7 km od vody)Piesok pri Podbrezovej – stavebný kameň – dolomit; dolomitický vá (2,4 km od vody)Horná Lehota – východný svah vyvýšeniny Hrádok – stavebný kameň – vápenec (2,8 km od vody)Valaská, západný svah Lipovej – stavebný kameň – dolomit (3,1 km od vody)Podbrezová, vyvýšenina Brezová nad cestou – stavebný kameň – kremenec (3,2 km od vody)Podbrezová, Skalica, dol. Brezového potoka – stavebný kameň – kremenec, kremité horni (3,2 km od vody)Horná Lehota – Horný diel – U rudy (3,2 km od vody)Podbrezová, vyvýšenina Brezová – stavebný kameň – kremenec, kremité horni (3,3 km od vody)Podbrezová – kopec Brezová – stavebný kameň – kremenec, kremité horni (3,3 km od vody)Dolná Lehota – Vajskovský potok – Au rudy (3,5 km od vody)Štrkopiesky v koryte Hrona, úsek 229,065 – 240,3 – štrkopiesky (3,8 km od vody)Bystrianka – Richtárovo – Cu rudy (3,9 km od vody)Hronec – Fe rudy (4,1 km od vody)Pieskovňa – Krpáčová – stavebný piesok – dolomit (4,6 km od vody)Brezno – Skalka – U rudy (4,6 km od vody)Brezno – Banisko – stavebný kameň – amfibolit (4,8 km od vody)Brezno – Banisko, dolina Lazné – stavebný kameň – amfibolit, diaftorit (4,9 km od vody)Podbrezová-Skalica – všeobecná geológia (2,8 km od vody)Predajnianske Čelno – všeobecná geológia (4,9 km od vody)HORNA LEHOTA – Zosuvy (870 m od vody)VAJSKOVA – Zosuvy (1,9 km od vody)BYSTRA – Zosuvy (2,0 km od vody)– Zosuvy (2,2 km od vody)– Zosuvy (2,4 km od vody)– Zosuvy (2,6 km od vody)– Zosuvy (2,8 km od vody)– Zosuvy (2,8 km od vody)VAJSKOVA – Zosuvy (2,9 km od vody)Piesok – monitorovací vrt (2,2 km od vody)Podbrezová – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (2,8 km od vody)Piesok-Chvatimech – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,9 km od vody)Valaská – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (2,9 km od vody)Podbrezová – monitorovací vrt (3,0 km od vody)Podbrezová – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (3,0 km od vody)zlato 1 ks – zlato (730 m od vody)zlato 1 ks – zlato (900 m od vody)2 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • AntimonSbzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 3,50 μg/lmedián 2,70 μg/l3 vzorky

      Najvyššia hodnota: Horná Lehota, 1800m SZ od K529, 1993, 910 m od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAszvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 4,70 μg/lmedián 2,60 μg/l3 vzorky

      Najvyššia hodnota: Valaská, 600m JZ od K529, 1993, 650 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBamierne zvýšená
      najvyššie 90,0 μg/lmedián 50,0 μg/l3 vzorky

      Najvyššia hodnota: Horná Lehota, 1700m SZ od K702, 1993, 930 m od vody. Porovnanie: 88. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrmierne zvýšená
      najvyššie 3,70 μg/lmedián 1,00 μg/l3 vzorky67 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Valaská, 600m JZ od K529, 1993, 650 m od vody. Porovnanie: 85. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • StronciumSrmierne zvýšená
      najvyššie 410 μg/lmedián 350 μg/l3 vzorky

      Najvyššia hodnota: Horná Lehota, 1700m SZ od K702, 1993, 930 m od vody. Porovnanie: 83. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdmierne zvýšená
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l3 vzorky

      Najvyššia hodnota: Horná Lehota, 1700m SZ od K702, 930 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MěďCumierne zvýšená
      najvyššie 2,40 μg/lmedián 1,20 μg/l3 vzorky33 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Horná Lehota, 1800m SZ od K529, 1993, 910 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Horná Lehota, 1700m SZ od K702, 1993, 930 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OlovoPbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Horná Lehota, 1700m SZ od K702, 1993, 930 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Horná Lehota, 1700m SZ od K702, 1993, 930 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2bežná hodnota
      najvyššie 10,9 mg/lmedián 7,60 mg/l3 vzorky

      Najvyššia hodnota: Horná Lehota, 1800m SZ od K529, 1993, 910 m od vody. Porovnanie: 51. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Hematit (Fe₂O₃)9 vzoriek, najviac 850 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)9 vzoriek, najviac 625 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)9 vzoriek, najviac 850 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)9 vzoriek, najviac 1666 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)9 vzoriek, najviac 900 zŕn
    • Rutil (TiO₂)9 vzoriek, najviac 83 zŕn
    • Barit (BaSO₄)8 vzoriek, najviac 155 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)8 vzoriek, najviac 40 zŕn
    • Anatas (TiO₂)5 vzoriek, najviac 12 zŕn
    • Sfalerit (ZnS)3 vzorky, najviac 14 zŕn
    • Zlato (Au)2 vzorky, najviac 1 zŕn
    • Scheelit (CaWO₄)2 vzorky, najviac 25 zŕn

    Najbližšie vzorky so zlatom

    VzorkaZlato vo vzorkeOd vody
    Čp-161 zrno730 m
    Čp-171 zrno900 m

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))9 vzoriek, najviac 166 zŕn
    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)9 vzoriek, najviac 156 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))8 vzoriek, najviac 166 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)8 vzoriek, najviac 50 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)8 vzoriek, najviac 500 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)7 vzoriek, najviac 125 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)5 vzoriek, najviac 375 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)1 vzorka, najviac 50 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Kovy v podzemnej vode

    • AntimonSbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1,90 μg/lmedián 0,600 μg/l8 vzoriek25 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,3 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 6,40 μg/lmedián 0,500 μg/l8 vzoriek63 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,3 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSevysoká (horných 5 %)
      najvyššie 3,00 μg/lmedián 0,500 μg/l8 vzoriek75 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,1 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MěďCumierne zvýšená
      najvyššie 2,20 μg/lmedián 1,35 μg/l8 vzoriek

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,1 km od vody. Porovnanie: 77. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrmierne zvýšená
      najvyššie 0,800 μg/lmedián 0,250 μg/l8 vzoriek88 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,0 km od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLibežná hodnota
      najvyššie 9,00 μg/lmedián 2,00 μg/l8 vzoriek38 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 1,1 km od vody. Porovnanie: 56. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ZinekZnbežná hodnota
      najvyššie 28,0 μg/lmedián 3,00 μg/l8 vzoriek25 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 760 m od vody. Porovnanie: 52. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ŽelezoFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l2 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 760 m od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l8 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,3 km od vody. Porovnanie: 47. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RtuťHgnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l8 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,3 km od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OlovoPbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l8 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,3 km od vody. Porovnanie: 30. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • HliníkAlnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l8 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,3 km od vody. Porovnanie: 30. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    zdroj523,5 Bq/l7,96 Bq/l
    vodný zdroj pre individuálne zásobovanie156,2 Bq/l56,2 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    Podbrezová – Lopejdekoračný kameňLožisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava4,9 km

    Rudné výskyty v metalogenetickej mape

    VýskytTyp rudyKovyDruhOd vody
    Dolná Lehota – Vajskovský potokZlaté rudyAumineralogický výskyt3,5 km
    Bystrianka-RychtárovoMedené rudyCumineralogický výskyt3,9 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    41 vrtov v pásme 3 km, z toho 6 hydrogeologických a 35 ostatných; s číslom archívnej správy 41.

    Hĺbky vrtov

    • do 10 m31×
    • 10–30 m1×
    • 30–100 m6×
    • 100–300 m3×
    • nad 300 m0×

    Najbližšie vrty

    LokalitaDruhHloubkaArchívna správaOd vody
    JK-3inžiniersko-geologický6,0 m857481,2 km
    JK-2inžiniersko-geologický5,0 m857481,2 km
    JK-1inžiniersko-geologický5,0 m857481,2 km
    JK-4inžiniersko-geologický6,0 m857481,2 km
    Piesokmonitorovací vrt7,0 m80337 112Ca15.pdf2,2 km
    Valasská VS-2inžiniersko-geologický35,0 m47712,3 km
    Valasská VS-1inžiniersko-geologický35,0 m47712,4 km
    S-1inžiniersko-geologický35,0 m47712,4 km
    S-2inžiniersko-geologický35,0 m47712,5 km
    Valasská VS-3inžiniersko-geologický35,0 m47712,5 km
    S-3inžiniersko-geologický35,0 m47712,5 km
    S-3inžiniersko-geologický1,9 m22762,6 km

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ZdrojDruhTeplota vody (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 517,9 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Valaská450 m²1978–2,0 km
    TKO Šiklov – Podbrezová20 000 m²1980monitorovaná2,1 km
    Valaská–1979–2,4 km
    Za Húščavou – Valaská–1982–2,7 km
    Izolovaná kazeta 2 – ( JZ smerom je vybudovaná 2.K., ktorá bude rekultivovaná ) – Podbrezová1 898 m²2012monitorovaná2,7 km
    Halda Šiklov – Podbrezová – Podbrezová52 500 m²1967monitorovaná3,0 km

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy9×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny7×
    • Stabilizovaný2×

    Súčasný stav

    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova4×
    • SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S4×
    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0001×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organizace a lokalita

    Kdo revíry spravuje a kde leží

    Organizace na tokukdo revíry spravuje a jaké podmínky tam dnes jsou

    1. Podbrezová1 revír · 0,5 km8VN Richtárovo8

    Další toky v okolí

    Povodí Hron