Diese Seite ist nur teilweise übersetzt. Nicht übersetzte Teile werden auf Slowakisch angezeigt, der Originalsprache der Website. Slowakisches Original öffnen

Fließgewässer

VN Richtárovo

Flussgebiet GranKarpfengewässer
Fischereirevier
1
Länge des Fischereireviers
0,5km
Region
Region Banská Bystrica
Luftbild von Fließgewässer VN Richtárovo mit hervorgehobener Linie
Blaue Linie: Verlauf des Fließgewässers (ungefähr). Orthofotomosaik der Slowakei © GKÚ Bratislava, CC BY 4,0Google Maps

Jetzt am Wasser

Heute am Gewässer VN Richtárovo

Angelbedingungen-Score, das beste Fenster des Tages und Fischereireviere aus den besten Bedingungen

Durchschnitt der Fischereireviere des Fließgewässers

Geringe Aktivität · Durchschnittlich eines Fischereireviers

Die Zahl in der Kopfzeile ist eine Schätzung für die Mitte des Fließgewässers basierend auf Wetter und Messungen. Der Durchschnitt der Fischereireviere zählt außerdem Satellitendaten, Verschattungen und die Geologie jedes Reviers.

Bestes Zeitfenster heute

06:00–08:00

VN Richtárovo, Fensterpunktzahl 18.

Bei der Bewertung handelt es sich um eine Schätzung der Bedingungen basierend auf Wetter, Wasser und Umgebung, nicht um eine Bissvorhersage. Neu berechnet bei 13:04.

Karte und Fischereireviere des Fließgewässers

Der Verlauf des Fließgewässers und seiner Fischereireviere. Sie können die Linienfarbe an die aktuellen Bedingungen, die Qualität oder jeden anderen Parameter anpassen.

DetailfilterRegion, Bezirk, Flussbett, Tiefe, Beschattung, Satelliten, Wasserchemie und Verschmutzung, Fische, Geologie

1445Fischereireviere
Wählen Sie eine Kategorie, um die Auswahl einzugrenzen. Neben jeder Option sehen Sie, wie viele Fischereireviere übrig bleiben.
Kartenfarbe
Karte wird geladen…

Bewegen Sie die Karte mit zwei Fingern. Im Vollbildmodus genügt ein Finger.

    Höhenprofil: Stausee

    Geländehöhe entlang des Fischereireviers und der ungefähre Wasserstand.

    Stausee Da es sich um einen Stausee handelt, wird das Fließgewässer hier nicht bewertet: Das Wasser weist keine Strömung, kein Gefälle und kein Gefälle auf. Die Karte zeigt die Geländehöhe entlang des Fischereireviers.

    5265285305325345365380,0 km0,1 km0,2 km0,3 km0,4 km
    Geländehöhenprofil (Stausee): von 536 bis 528 m ü.d.M. über 0,5 km.
    Geländehöhe entlang der Fischereirevierlinie, vom Anfang (links) bis zum Ende
    Ungefährer Wasserstand
    530 m a.s.l.
    Tiefster Punkt des Profils
    528 m a.s.l.
    Höchster Punkt des Profils
    536 m a.s.l.

    Quelle: Open Topo Data (eudem25m), 4. Nov. 2026. Die Höhe ist ungefähr (Fehler von einigen Metern).

    Gelände in 3D

    Das 3D-Geländemodell wird geladen…

    Historische Bilder

    Veränderungen der Umgebung und der Natur von 2018 bis 2024: wie sich Ufer, Vegetation und Landschaft rund um das Gewässer verändern. Die Bilder wechseln automatisch; Sie können sie auch manuell durchsuchen.

    Luftbild Fließgewässer VN Richtárovo von 2018
    2018abgebildet 12. Sept. 2018
    Luftbild Fließgewässer VN Richtárovo von 2021
    2021abgebildet 9. Sept. 2021
    Luftbild Fließgewässer VN Richtárovo von 2024
    2024abgebildet 27. Juli 2024

    Orthofotomosaik der Slowakei © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Das Jahr und der Tag der Aufnahme hängen vom Standort ab, sodass einzelne Jahre je nach Jahreszeit und Wetter unterschiedlich sein können.

    Wasserverschmutzung am Gewässer VN Richtárovo

    Wasserqualität laut SHMÚ, Kläranlagen in der Nähe der Fischereireviere und Grundwasser in der Umgebung

    Grundwasser: Messwertetypischer Wert von Stationen im Umkreis von 10 km, 2025

    1 von 1 Fischereirevier mit Messungen hat in der Nähe Grundwasser mit einem Wert über dem Grenzwert für mindestens einen Indikator.

    • Schadstoffe über dem Standard an mindestens einer Station (Metalle, Pestizide, PFAS, Lösungsmittel)1

    Quelle: SHMÚ (Jahrbücher zur Qualität von Oberflächen- und Grundwasser), das Register der Kläranlagen des VÚVH und die EEA. Eine SHMÚ-Messstelle wird einem Fischereirevier nach gleichem Gewässernamen und nach Entfernung zugeordnet; das Jahrbuch führt die Stellen auf, die die Norm nicht eingehalten haben, daher ist eine fehlende Stelle kein Beweis für sauberes Wasser.

    Geológia a geochémia toku VN Richtárovo

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 1 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 8,1modelový odhad

    typ vody Ca–Mg–HCO₃–SO₄

    Mineralizácia 276 mg/l, stredne tvrdá voda (10,0 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    7 aus 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Kadmium 3,05 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 95. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    0 °C80

    Teplo pod nohami

    25°C v hĺbke 1 000 m

    Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    59nGy/h dávkový príkon

    84. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    0objektov do 3 km

    V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.

    Zlato v riečnom sedimente

    2vzorky so zlatom

    12 rudných minerálov v sedimente

    Najviac 1 zrno v jednej vzorke (900 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.

    Stopové prvky vo vode toku

    0 aus 10ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Antimón 3,50 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 94. percentil (Horná Lehota, 1800m SZ od K529).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    41vrtov do 3 km

    109 rozborov vody v okolí

    Z toho 41 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    Geotermálna energia

    –

    1 zdroj geotermálnych a minerálnych vôd do 10 km.

    Environmentálne záťaže a skládky

    6lokalít do 3 km

    6 skládok

    V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.

    Ložiská a rudné výskyty

    24záznamov do 5 km

    1 ložisko, 23 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    9plôch do 3 km

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Regionálne geologické členenie

    • veporské pásmo100%SR 6,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Regionálne geologické členenie (podjednotky)

    • hronské synklinórium100%SR 1,2 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Inžinierskogeologické rajóny

    • rajón efuzívnych hornín100%SR 3,1 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Inžinierskogeologické formácie

    • spodná terigénna formácia100%SR 0,6 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náchylnosť územia na svahové deformácie

    • Rajón stabilných území100%SR 95 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 0 z 1 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Pieskovce100%SR 15 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Pieskovce; Ner)100%SR 15 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • kryštalinikum a mezozoikum juhozápadných svahov Nízkych Tatier100%SR 1,1 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Säuregehalt des Wassers

    pH 8,15typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Wasserhärte

    10,0°dH, stredne tvrdá

    Súčet vápnika a horčíka (1,79 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    276mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃–SO₄

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • DraslíkK5,19 mg/l75. percentil
    • NatriumNa12,2 mg/l62. percentil
    • SulfateSO450,2 mg/l61. percentil
    • MagnesiumMg14,6 mg/l48. percentil
    • ChlorideCl7,14 mg/l45. percentil
    • KalziumCa47,6 mg/l33. percentil
    • FluorideF0,0812 mg/l30. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO3138 mg/l29. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • Chemická spotreba kyslíkaChSK3,54 mg/l58. percentil
    • AmóniumNH40,139 mg/l58. percentil
    • FosforečnanyPO40,0578 mg/l31. percentil
    • NitrateNO30,683 mg/l1. percentil

    Metalle

    • ZinkZn15,0 μg/l79. percentil
    • ManganMn24,2 μg/l44. percentil
    • AluminiumAl41,6 μg/l38. percentil
    • EisenFe0,0103 mg/l2. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • CadmiumCd3,05 mg/kg95. percentil
    • ZinkZn396 mg/kg95. percentil
    • CínSn9,65 mg/kg95. percentil
    • AntimonSb23,2 mg/kg95. percentil
    • ArsenAs35,8 mg/kg95. percentil
    • BizmutBi0,801 mg/kg95. percentil
    • FührenPb36,3 mg/kg91. percentil
    • KupferCu48,3 mg/kg88. percentil
    • SelenSe0,440 mg/kg82. percentil
    • QuecksilberHg0,217 mg/kg76. percentil
    • MolybdänMo0,516 mg/kg71. percentil
    • VanadiumV78,8 mg/kg71. percentil
    • KobaltCo9,46 mg/kg65. percentil
    • NickelNi24,8 mg/kg51. percentil
    • ChromCr57,2 mg/kg26. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • PhosphorP1.558 mg/kg94. percentil
    • DraslíkK1,96 %92. percentil
    • MagnesiumMg1,37 %77. percentil
    • EisenFe3,30 %76. percentil
    • AluminiumAl6,41 %74. percentil
    • TitánTi4.710 mg/kg59. percentil
    • KalziumCa2,19 %53. percentil
    • ManganMn819 mg/kg47. percentil
    • NatriumNa0,822 %40. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • RubídiumRb126 mg/kg95. percentil
    • LítiumLi46,4 mg/kg95. percentil
    • BáriumBa851 mg/kg95. percentil
    • BorB85,2 mg/kg91. percentil
    • YtriumY37,1 mg/kg89. percentil
    • BerylliumBe2,04 mg/kg84. percentil
    • CérCe69,2 mg/kg78. percentil
    • StronciumSr154 mg/kg65. percentil
    • GáliumGa15,1 mg/kg60. percentil
    • ZirkónZr384 mg/kg43. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    59nGy/h vo vzduchu

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Ekvivalentný urán (eU)eU3,70 ppm95. percentil
    • Kalium (K)K1,38 %69. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh7,93 ppm67. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    • Plošná aktivita 137CsCS1371.128 Bq/m²26. percentil

    Geofyzikálne polia: magnetika a tiaž

    Mapy magnetického poľa a tiaže (ŠGÚDŠ) odhaľujú, čo je pod sedimentmi a pod povrchom: vulkanické telesá, zlomy a hrúbku kôry. Pre rybára sú zaujímavé nepriamo: ukazujú, kde sa mení podložie a s ním aj voda.

    SVJZ

    Magnetická anomália

    -48nT

    rozsah -48 až -48 nT

    Odchýlka magnetického poľa Zeme od okolia. Kladné a záporné anomálie prezrádzajú horniny s magnetitom (čadiče, bázické vulkanity) a rozhrania v podloží.

    Bouguerova tiažová anomália

    -41mGal

    reziduálna -5,9 mGal

    Záporné hodnoty sú nad hrubými sedimentmi a pod horami (ľahká kôra), kladné nad hustými horninami a tenšou kôrou. Ukazuje stavbu zemskej kôry, nie vodu.

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    • Teplota hornín v hĺbke 1 000 m25°C

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Nadmorská výška geomorfologických jednotiek (od–do)383–842m a.s.l.
    • Priemerná výška jednotiek551m a.s.l.
    • Durchschnittliches Gefälle11,0°
    • Priemerná januárová teplota-5,3°C
    • Priemerná júlová teplota15,3°C
    • Ročné zrážky755mm

    Geomorfologické celky

    • Horehronské podolie100%SR 1,2 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geomorfologické oblasti

    • Fatransko-tatranská oblasť100%SR 21 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Klimatickogeografické typy

    • kotlinová klíma100%SR 29 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Litogeochemické typy

    • Mezozoikum bradlového pásma a centrálnych Západných Karpát100%SR 10 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Dolná Lehota – Vajskovský potok – Zlaté rudy (3,5 km od vody)Bystrianka-Rychtárovo – Medené rudy (3,9 km od vody)Valaská – občasný (2,0 km od vody)TKO Šiklov – Podbrezová – trvalý (2,1 km od vody)Valaská – nijaký (2,4 km od vody)Za Húščavou – Valaská – občasný (2,7 km od vody)Izolovaná kazeta 2 – ( JZ smerom je vybudovaná 2 – nijaký (2,7 km od vody)Halda Šiklov – Podbrezová – Podbrezová – nijaký (3,0 km od vody)a1 (7,9 km od vody)Podbrezová – Lopej – dekoračný kameň (4,9 km od vody)Horná Lehota – stavebný kameň – vápenec (1,0 km od vody)Horná Lehota, cesta na Prieslop – stavebný kameň – vápenec (1,1 km od vody)Horná Lehota – pieskovňa – stavebný piesok – piesky (1,3 km od vody)Bystrá – stavebný kameň – melafýr (1,6 km od vody)Podbrezová – stavebný kameň – kremenec (1,7 km od vody)Piesok pri Podbrezovej – stavebný kameň – dolomit; dolomitický vá (2,4 km od vody)Horná Lehota – východný svah vyvýšeniny Hrádok – stavebný kameň – vápenec (2,8 km od vody)Valaská, západný svah Lipovej – stavebný kameň – dolomit (3,1 km od vody)Podbrezová, vyvýšenina Brezová nad cestou – stavebný kameň – kremenec (3,2 km od vody)Podbrezová, Skalica, dol. Brezového potoka – stavebný kameň – kremenec, kremité horni (3,2 km od vody)Horná Lehota – Horný diel – U rudy (3,2 km od vody)Podbrezová, vyvýšenina Brezová – stavebný kameň – kremenec, kremité horni (3,3 km od vody)Podbrezová – kopec Brezová – stavebný kameň – kremenec, kremité horni (3,3 km od vody)Dolná Lehota – Vajskovský potok – Au rudy (3,5 km od vody)Štrkopiesky v koryte Hrona, úsek 229,065 – 240,3 – štrkopiesky (3,8 km od vody)Bystrianka – Richtárovo – Cu rudy (3,9 km od vody)Hronec – Fe rudy (4,1 km od vody)Pieskovňa – Krpáčová – stavebný piesok – dolomit (4,6 km od vody)Brezno – Skalka – U rudy (4,6 km od vody)Brezno – Banisko – stavebný kameň – amfibolit (4,8 km od vody)Brezno – Banisko, dolina Lazné – stavebný kameň – amfibolit, diaftorit (4,9 km od vody)Podbrezová-Skalica – všeobecná geológia (2,8 km od vody)Predajnianske Čelno – všeobecná geológia (4,9 km od vody)HORNA LEHOTA – Zosuvy (870 m od vody)VAJSKOVA – Zosuvy (1,9 km od vody)BYSTRA – Zosuvy (2,0 km od vody)– Zosuvy (2,2 km od vody)– Zosuvy (2,4 km od vody)– Zosuvy (2,6 km od vody)– Zosuvy (2,8 km od vody)– Zosuvy (2,8 km od vody)VAJSKOVA – Zosuvy (2,9 km od vody)Piesok – monitorovací vrt (2,2 km od vody)Podbrezová – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (2,8 km od vody)Piesok-Chvatimech – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,9 km od vody)Valaská – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (2,9 km od vody)Podbrezová – monitorovací vrt (3,0 km od vody)Podbrezová – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (3,0 km od vody)zlato 1 ks – zlato (730 m od vody)zlato 1 ks – zlato (900 m od vody)2 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • AntimonSbzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 3,50 μg/lmedián 2,70 μg/l3 vzorky

      Najvyššia hodnota: Horná Lehota, 1800m SZ od K529, 1993, 910 m od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAszvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 4,70 μg/lmedián 2,60 μg/l3 vzorky

      Najvyššia hodnota: Valaská, 600m JZ od K529, 1993, 650 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBamierne zvýšená
      najvyššie 90,0 μg/lmedián 50,0 μg/l3 vzorky

      Najvyššia hodnota: Horná Lehota, 1700m SZ od K702, 1993, 930 m od vody. Porovnanie: 88. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrmierne zvýšená
      najvyššie 3,70 μg/lmedián 1,00 μg/l3 vzorky67 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Valaská, 600m JZ od K529, 1993, 650 m od vody. Porovnanie: 85. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • StronciumSrmierne zvýšená
      najvyššie 410 μg/lmedián 350 μg/l3 vzorky

      Najvyššia hodnota: Horná Lehota, 1700m SZ od K702, 1993, 930 m od vody. Porovnanie: 83. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CadmiumCdmierne zvýšená
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l3 vzorky

      Najvyššia hodnota: Horná Lehota, 1700m SZ od K702, 930 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KupferCumierne zvýšená
      najvyššie 2,40 μg/lmedián 1,20 μg/l3 vzorky33 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Horná Lehota, 1800m SZ od K529, 1993, 910 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Horná Lehota, 1700m SZ od K702, 1993, 930 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • FührenPbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Horná Lehota, 1700m SZ od K702, 1993, 930 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Horná Lehota, 1700m SZ od K702, 1993, 930 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2bežná hodnota
      najvyššie 10,9 mg/lmedián 7,60 mg/l3 vzorky

      Najvyššia hodnota: Horná Lehota, 1800m SZ od K529, 1993, 910 m od vody. Porovnanie: 51. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Hematit (Fe₂O₃)9 vzoriek, najviac 850 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)9 vzoriek, najviac 625 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)9 vzoriek, najviac 850 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)9 vzoriek, najviac 1666 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)9 vzoriek, najviac 900 zŕn
    • Rutil (TiO₂)9 vzoriek, najviac 83 zŕn
    • Barit (BaSO₄)8 vzoriek, najviac 155 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)8 vzoriek, najviac 40 zŕn
    • Anatas (TiO₂)5 vzoriek, najviac 12 zŕn
    • Sfalerit (ZnS)3 vzorky, najviac 14 zŕn
    • Gold (Au)2 vzorky, najviac 1 zŕn
    • Scheelit (CaWO₄)2 vzorky, najviac 25 zŕn

    Najbližšie vzorky so zlatom

    VzorkaZlato vo vzorkeOd vody
    Čp-161 zrno730 m
    Čp-171 zrno900 m

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))9 vzoriek, najviac 166 zŕn
    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)9 vzoriek, najviac 156 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))8 vzoriek, najviac 166 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)8 vzoriek, najviac 50 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)8 vzoriek, najviac 500 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)7 vzoriek, najviac 125 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)5 vzoriek, najviac 375 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)1 vzorka, najviac 50 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Kovy v podzemnej vode

    • AntimonSbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1,90 μg/lmedián 0,600 μg/l8 vzoriek25 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,3 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 6,40 μg/lmedián 0,500 μg/l8 vzoriek63 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,3 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSevysoká (horných 5 %)
      najvyššie 3,00 μg/lmedián 0,500 μg/l8 vzoriek75 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,1 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KupferCumierne zvýšená
      najvyššie 2,20 μg/lmedián 1,35 μg/l8 vzoriek

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,1 km od vody. Porovnanie: 77. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrmierne zvýšená
      najvyššie 0,800 μg/lmedián 0,250 μg/l8 vzoriek88 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,0 km od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLibežná hodnota
      najvyššie 9,00 μg/lmedián 2,00 μg/l8 vzoriek38 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 1,1 km od vody. Porovnanie: 56. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ZinkZnbežná hodnota
      najvyššie 28,0 μg/lmedián 3,00 μg/l8 vzoriek25 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 760 m od vody. Porovnanie: 52. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • EisenFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l2 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 760 m od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l8 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,3 km od vody. Porovnanie: 47. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • QuecksilberHgnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l8 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,3 km od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • FührenPbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l8 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,3 km od vody. Porovnanie: 30. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AluminiumAlnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l8 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,3 km od vody. Porovnanie: 30. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    prameň523,5 Bq/l7,96 Bq/l
    vodný zdroj pre individuálne zásobovanie156,2 Bq/l56,2 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    Podbrezová – Lopejdekoračný kameňLožisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava4,9 km

    Rudné výskyty v metalogenetickej mape

    VýskytTyp rudyMetalleArtenOd vody
    Dolná Lehota – Vajskovský potokZlaté rudyAumineralogický výskyt3,5 km
    Bystrianka-RychtárovoMedené rudyCumineralogický výskyt3,9 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    41 vrtov v pásme 3 km, z toho 6 hydrogeologických a 35 ostatných; s číslom archívnej správy 41.

    Hĺbky vrtov

    • bis zu 10 m31×
    • 10–30 m1×
    • 30–100 m6×
    • 100–300 m3×
    • nad 300 m0×

    Najbližšie vrty

    StandortArtenTiefeArchívna správaOd vody
    JK-3inžiniersko-geologický6,0 m857481,2 km
    JK-2inžiniersko-geologický5,0 m857481,2 km
    JK-1inžiniersko-geologický5,0 m857481,2 km
    JK-4inžiniersko-geologický6,0 m857481,2 km
    Piesokmonitorovací vrt7,0 m80337 112Ca15.pdf2,2 km
    Valasská VS-2inžiniersko-geologický35,0 m47712,3 km
    Valasská VS-1inžiniersko-geologický35,0 m47712,4 km
    S-1inžiniersko-geologický35,0 m47712,4 km
    S-2inžiniersko-geologický35,0 m47712,5 km
    Valasská VS-3inžiniersko-geologický35,0 m47712,5 km
    S-3inžiniersko-geologický35,0 m47712,5 km
    S-3inžiniersko-geologický1,9 m22762,6 km

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    QuelleArtenWassertemperatur (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 517,9 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Valaská450 m²1978–2,0 km
    TKO Šiklov – Podbrezová20 000 m²1980monitorovaná2,1 km
    Valaská–1979–2,4 km
    Za Húščavou – Valaská–1982–2,7 km
    Izolovaná kazeta 2 – ( JZ smerom je vybudovaná 2.K., ktorá bude rekultivovaná ) – Podbrezová1 898 m²2012monitorovaná2,7 km
    Halda Šiklov – Podbrezová – Podbrezová52 500 m²1967monitorovaná3,0 km

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy9×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny7×
    • Stabilizovaný2×

    Súčasný stav

    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova4×
    • SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S4×
    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0001×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organisationen und Standort

    Wer leitet die Fischereireviere und wo sind sie?

    Organisationen am FließgewässerWer leitet die Fischereireviere und wie sind die Bedingungen dort heute?

    1. Podbrezová1 Fischereirevier · 0,5 km8VN Richtárovo8

    Weitere Fließgewässer in der Nähe

    Flussgebiet Gran