Tato stránka je přeložena jen částečně. Nepřeložené části se zobrazují slovensky, v původním jazyce webu. Otevřít slovenský originál

Dnes na toku VN Ružiná

Skóre podmínek na lovu, nejlepší okno dne a revíry od nejlepších podmínek

Průměr revírů toku

Nízká aktivita · průměr z jednoho revíru

Číslo v hlavičce je odhad pro střed toku podle počasí a měření. Průměr revírů navíc počítá družicová data, stínování a geologii každého revíru.

Nejlepší časové okno dnes

06:00–08:00

VN Ružiná, skóre okna 18.

Skóre je odhad podmínek podle počasí, vody a okolí, nikoli předpověď záběrů. Přepočítáno v 01:04.

Mapa a revíry toku

Průběh toku a jeho revíry. Barvu čar přepnete na podmínky dnes, kvalitu nebo libovolný jiný parametr.

Podrobné filtrykraj, okres, koryto, hloubka, zástin, satelity, chemie vody, znečištění, ryby, geologie

1445revírů
Vyberte kategorii a zúžíte výběr. U každé možnosti vidíte, kolik revírů zůstane.
Barva mapy
Načítání mapy…

Mapou posouvejte dvěma prsty. V režimu celé obrazovky stačí jeden prst.

    Výškový profil: vodní nádrž

    Výška terénu podél revíru a přibližná hladina.

    Vodní nádrž Jde o vodní nádrž, proto se zde tok nehodnotí: voda nemá proud, spád ani sklon. Graf ukazuje výšku terénu podél revíru.

    2522542562582600,0 km0,5 km1,0 km1,5 km
    Výškový profil terénu (Vodní nádrž): od 259 do 253 m n. m. na 2,0 km.
    Výška terénu podél linie revíru, od začátku (vlevo) po konec
    Hladina přibližně
    253 m a.s.l.
    Nejnižší bod profilu
    253 m a.s.l.
    Nejvyšší bod profilu
    259 m a.s.l.

    Zdroj: Open Topo Data (eudem25m), 4. 11. 2026. Výška je orientační (chyba několik metrů).

    Terén ve 3D

    Načítám 3D model terénu…

    Historické snímky

    Vývoj okolí a přírody od 2018 do 2024: jak se mění břehy, vegetace a krajina kolem vody. Snímky se samy přepínají, listovat můžeš i ručně.

    Letecký snímek toku VN Ružiná z roku 2018
    2018snímkováno 9. 8. 2018
    Letecký snímek toku VN Ružiná z roku 2021
    2021snímkováno 7. 9. 2021
    Letecký snímek toku VN Ružiná z roku 2024
    2024snímkováno 27. 7. 2024

    Ortofotomozaika Slovenska © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Rok a den snímkování závisí na poloji, jednotlivé ročníky se proto mohou lišit ročním obdobím i počasím.

    Znečištění vody na toku VN Ružiná

    Kvalita vody podle SHMÚ, čistírny odpadních vod poblíž revírů a podzemní voda v okolí

    Podzemní voda: naměřené hodnotytypická hodnota ze stanic do 10 km, 2025

    0 z 1 revíru s měřením má v okolí podzemní vodu s hodnotou nad hranicí alespoň v jednom ukazateli.

    Zdroj: SHMÚ (ročenky kvality povrchových a podzemních vod), registr čistíren odpadních vod VÚVH a EEA. Měřicí místo SHMÚ je k revíru přiřazeno podle shodného názvu toku a podle vzdálenosti; ročenka uvádí místa, která normu nesplnila, takže chybějící místo není důkazem čisté vody.

    Geológia a geochémia toku VN Ružiná

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 2 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Staré banské diela

    40objektov do 3 km

    ťažené: Au, Cu

    Najbližšie: Róbert (štôlňa), 820 m od vody.

    Zlato v riečnom sedimente

    4vzorky so zlatom

    13 rudných minerálov v sedimente

    Najviac 2 zrná v jednej vzorke (940 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.

    Stopové prvky vo vode toku

    0 z 8ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Arzén 1,00 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 50. percentil (Budinský potok).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    294vrtov do 3 km

    178 rozborov vody v okolí

    Z toho 294 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    Geotermálna energia

    –

    1 zdroj geotermálnych a minerálnych vôd do 10 km.

    Environmentálne záťaže a skládky

    1lokalít do 3 km

    1 skládka

    V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.

    Ložiská a rudné výskyty

    40záznamov do 5 km

    15 ložísk, 25 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    5plôch do 3 km

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Róbert – 2 – štôlňa (820 m od vody)Tutz šachta – 1 – šachta (860 m od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (880 m od vody)Črepková – 2 – štôlňa (1,0 km od vody)Róbert – 2 – štôlňa (1,2 km od vody)I. štôlňa – 2 – štôlňa (1,2 km od vody)Jozef úpadnica – 6 – iný druh objektu (1,2 km od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (1,3 km od vody)Václav – 2 – štôlňa (1,3 km od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (1,4 km od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (1,4 km od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (1,4 km od vody)Bohumil III. – 2 – štôlňa (1,5 km od vody)Bohumil II. – 2 – štôlňa (1,5 km od vody)Slepá hlavná šachta – 1 – šachta (1,6 km od vody)Bohumil I. – 2 – štôlňa (1,7 km od vody)Bohumil I. – 2 – štôlňa (1,9 km od vody)Halda – 5 – halda (2,5 km od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (2,6 km od vody)Halda – 5 – halda (2,8 km od vody)Halda – 5 – halda (2,9 km od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (880 m od vody)Karol obzor – 2 – štôlňa (880 m od vody)Július obzor – 2 – štôlňa (880 m od vody)I. štôlňa – 2 – štôlňa (1,1 km od vody)Róbert obzor – 2 – štôlňa (1,1 km od vody)Črepková obzor – 2 – štôlňa (1,1 km od vody)2. obzor – 2 – štôlňa (1,2 km od vody)Jozef úpadnica – 6 – iný druh objektu (1,2 km od vody)3. obzor – 2 – štôlňa (1,3 km od vody)Obzor – 2 – štôlňa (1,3 km od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (1,4 km od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (1,4 km od vody)Václav obzor – 2 – štôlňa (1,6 km od vody)Antonín obzor – 2 – štôlňa (1,6 km od vody)Bohumil III. obzor – 2 – štôlňa (1,6 km od vody)Bohumil II. obzor – 2 – štôlňa (1,7 km od vody)Ladislav obzor – 2 – štôlňa (1,7 km od vody)Bohumil I. obzor – 2 – štôlňa (1,8 km od vody)Pingové pole – pinga, pingový ťah (2,0 km od vody)Ružiná – Magnezit (1,5 km od vody)Lovinobaňa – cintorín – Komplexné železné rudy (1,5 km od vody)Lovinobaňa – Dolné Fafáky – Železné rudy (2,8 km od vody)Uderiná – Viničky – Komplexné železné rudy (3,0 km od vody)Lovinobaňa – Mertlová – Komplexné železné rudy (3,1 km od vody)Uderiná – Zlaté rudy (3,5 km od vody)Brezina – Pyrit (3,8 km od vody)Cinobaňa – Borisová – Komplexné železné rudy (4,4 km od vody)Cinobaňa – Jarčanisko – Komplexné železné rudy (4,5 km od vody)Podrečany – Magnezit (4,7 km od vody)Lovinobaňa – nijaký (1,9 km od vody)a1 (9,9 km od vody)Ružiná – stavebný kameň (2,1 km od vody)Ružiná – vápenec ostatný (2,1 km od vody)Tuhár – dekoračný kameň (2,9 km od vody)Tuhár – stavebný kameň (2,9 km od vody)Uderiná – magnezit (4,7 km od vody)Ružiná – vápenec ostatný (2,3 km od vody)Ružiná – stavebný kameň (2,3 km od vody)Tuhár – dekoračný kameň (3,0 km od vody)Tuhár – stavebný kameň (3,0 km od vody)Uderiná – magnezit (4,7 km od vody)Podrečany – magnezit (4,9 km od vody)Uderiná – magnezit (4,7 km od vody)Mýtna – Hrby – stavebný kameň (1,8 km od vody)Tuhár – stavebný kameň (3,2 km od vody)Podrečany – ostatné suroviny (5,0 km od vody) (1,0 km od vody)Divín – stavebný kameň – vápenec (1,3 km od vody)Lovinobaňa – Fe rudy – siderit, Cu rudy (2,0 km od vody)Divín – stavebný kameň – granit (2,0 km od vody)Uderiná – Fe rudy – siderit, Cu rudy (2,7 km od vody)Tuhár – drahé a ozdobné kamene – mramor (2,9 km od vody)Mýtna – Fe rudy -hematit (3,0 km od vody)Lovinobaňa – Cu rudy, Fe rudy – siderit (3,1 km od vody)Tuhársky mlyn – stavebný kameň – dolomit (4,0 km od vody)Cinobaňa – Jančanisko – Fe rudy – limonit (4,1 km od vody)Tuhár II – dekoračný kameň (4,2 km od vody)Tuhár II – dekoračný kameň (4,3 km od vody)Tuhár II – dekoračný kameň (4,4 km od vody)Gregorova Vieska – Fe rudy – hematit, magnezit (4,9 km od vody)Uderiná – zlaté a strieborné rudy (3,4 km od vody)Podrečany – mineralógia (4,6 km od vody)Lovinobaňa – Zosuvy (620 m od vody)Lovinobaňa – Zosuvy (650 m od vody)Lovinobaňa – Zosuvy (970 m od vody)Mýtna – Zosuvy (1,9 km od vody)Mýtna – Zosuvy (3,0 km od vody)Ružina – vrt pre vodné dielo (30 m od vody)Ružina – vrt pre vodné dielo (120 m od vody)Ružiná – vrt pre vodné dielo (140 m od vody)Ružiná – vrt pre vodné dielo (200 m od vody)Divín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (400 m od vody)Divín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (430 m od vody)Divín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,5 km od vody)Lovinobaňa – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,1 km od vody)Lovinobaňa – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,2 km od vody)zlato 1 ks – zlato (80 m od vody)zlato 2 ks – zlato (280 m od vody)zlato 2 ks – zlato (840 m od vody)zlato 2 ks – zlato (940 m od vody)2 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • ArsenAsbežná hodnota
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l1 vzorka

      Najvyššia hodnota: Budinský potok, 2008, 200 m od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Budinský potok, 2008, 200 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBanižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 36,0 μg/lmedián 36,0 μg/l1 vzorka

      Najvyššia hodnota: Budinský potok, 2008, 200 m od vody. Porovnanie: 45. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OlovoPbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Budinský potok, 2008, 200 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Budinský potok, 2008, 200 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Budinský potok, 2008, 200 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,150 μg/lmedián 0,150 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Budinský potok, 200 m od vody. Porovnanie: 26. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MěďCunižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Budinský potok, 2008, 200 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2bežná hodnota
      najvyššie 16,2 mg/lmedián 16,2 mg/l1 vzorka

      Najvyššia hodnota: Budinský potok, 2008, 200 m od vody. Porovnanie: 69. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Ilmenit (FeTiO₃)12 vzoriek, najviac 2000 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)12 vzoriek, najviac 2629 zŕn
    • Rutil (TiO₂)12 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Anatas (TiO₂)11 vzoriek, najviac 300 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)11 vzoriek, najviac 1300 zŕn
    • Barit (BaSO₄)9 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)9 vzoriek, najviac 155 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)8 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)8 vzoriek, najviac 350 zŕn
    • Cinabarit (HgS)6 vzoriek, najviac 172 zŕn
    • Scheelit (CaWO₄)5 vzoriek, najviac 144 zŕn
    • Zlato (Au)4 vzorky, najviac 2 zŕn
    • Chalkopyrit (CuFeS₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Najbližšie vzorky so zlatom

    VzorkaZlato vo vzorkeOd vody
    355a1 zrno80 m
    353a2 zrná280 m
    262e2 zrná840 m
    264e2 zrná940 m

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))12 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)12 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Titanit (CaTiSiO₅)12 vzoriek, najviac 450 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)12 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)11 vzoriek, najviac 450 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))11 vzoriek, najviac 1350 zŕn
    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)11 vzoriek, najviac 800 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)10 vzoriek, najviac 350 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)7 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Kyanit (Al₂SiO₅)4 vzorky, najviac 50 zŕn
    • Sillimanit (Al₂SiO₅)4 vzorky, najviac 300 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Kovy v podzemnej vode

    • ArsenAsextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 26,0 μg/lmedián 0,500 μg/l14 vzoriek86 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,1 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 2,30 μg/lmedián 0,100 μg/l14 vzoriek86 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,6 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ZinekZnvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1 585 μg/lmedián 15,5 μg/l14 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,7 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OlovoPbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 3,00 μg/lmedián 1,00 μg/l14 vzoriek36 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,7 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • HliníkAlzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,0700 mg/lmedián 0,0250 mg/l14 vzoriek7 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,8 km od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MěďCuzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 0,250 μg/l14 vzoriek

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,2 km od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrmierne zvýšená
      najvyššie 1,30 μg/lmedián 0,750 μg/l14 vzoriek21 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,2 km od vody. Porovnanie: 81. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLibežná hodnota
      najvyššie 15,0 μg/lmedián 2,00 μg/l14 vzoriek43 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,1 km od vody. Porovnanie: 72. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ŽelezoFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l11 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l14 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 47. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RtuťHgnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l14 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l14 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 39. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    potok, rieka12,39 Bq/l2,39 Bq/l
    vodný zdroj pre hromadné zásobovanie118,0 Bq/l18,0 Bq/l
    zdroj258,0 Bq/l57,0 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)

    • Au3×
    • Cu1×

    Druhy banských objektov

    • štôlňa32×
    • halda3×
    • šachta2×
    • iný druh objektu2×
    • pinga, pingový ťah1×

    Najbližšie staré banské diela

    NázevDruhŤaženéUkončenieOd vody
    Róbertštôlňamagnezit1965820 m
    Tutz šachtašachtamagnezit1965860 m
    Štôlňaštôlňamagnezit1965880 m
    Štôlňaštôlňamagnezit1965880 m
    Karol obzorštôlňamagnezit1965880 m
    Július obzorštôlňamagnezit1965880 m
    Črepkováštôlňamagnezit19651,0 km
    I. štôlňaštôlňamagnezit19651,1 km
    Róbert obzorštôlňamagnezit19651,1 km
    Črepková obzorštôlňamagnezit19651,1 km

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    Mýtna – Hrbystavebný kameňŤažené ložisko – AMETYS s.r.o. Košice1,8 km
    Ružinástavebný kameňŤažené ložisko – VÁPENCOVÝ PRIEMYSEL RUŽINÁ, s.r.o.2,1 km
    Ružinávápenec ostatnýŤažené ložisko – VÁPENCOVÝ PRIEMYSEL RUŽINÁ, s.r.o.2,1 km
    Ružinávápenec ostatnýŤažené ložisko – GEOFARMA s.r.o.2,3 km
    Ružinástavebný kameňŤažené ložisko – GEOFARMA s.r.o.2,3 km
    Tuhárdekoračný kameňŤažené ložisko – GEOFARMA s.r.o.2,9 km
    Tuhárstavebný kameňŤažené ložisko – GEOFARMA s.r.o.2,9 km
    Tuhárdekoračný kameňŤažené ložisko – GEOFARMA s.r.o.3,0 km
    Tuhárstavebný kameňŤažené ložisko – GEOFARMA s.r.o.3,0 km
    Tuhárstavebný kameňŤažené ložisko – SKC, s.r.o.3,2 km
    UderinámagnezitLožisko s predpokladom využívania zásob – Organizácia neurčená4,7 km
    UderinámagnezitLožisko s predpokladom využívania zásob – Organizácia neurčená4,7 km

    Rudné výskyty v metalogenetickej mape

    VýskytTyp rudyKovyDruhOd vody
    RužináMagnezitmagnezitmalé ložisko1,5 km
    Lovinobaňa – cintorínKomplexné železné rudyFe, Cumineralogický výskyt1,5 km
    Lovinobaňa – Dolné FafákyŽelezné rudyFemineralogický výskyt2,8 km
    Uderiná – ViničkyKomplexné železné rudyFe, Cumineralogický výskyt3,0 km
    Lovinobaňa – MertlováKomplexné železné rudyFe, Cu, Agmineralogický výskyt3,1 km
    UderináZlaté rudyAuložiskový výskyt3,5 km
    BrezinaPyritFemineralogický výskyt3,8 km
    Cinobaňa – BorisováKomplexné železné rudyFe, Cumineralogický výskyt4,4 km
    Cinobaňa – JarčaniskoKomplexné železné rudyFe, Cumineralogický výskyt4,5 km
    PodrečanyMagnezitmagnezitstredné ložisko4,7 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    294 vrtov v pásme 3 km, z toho 9 hydrogeologických a 285 ostatných; s číslom archívnej správy 294.

    Hĺbky vrtov

    • do 10 m164×
    • 10–30 m116×
    • 30–100 m12×
    • 100–300 m2×
    • nad 300 m0×

    Najbližšie vrty

    LokalitaDruhHloubkaArchívna správaOd vody
    Ružinavrt pre vodné dielo11,4 m18266 124Ca5.pdf30 m
    Ružinavrt pre vodné dielo14,0 m18266 124Ca6.pdf120 m
    Ružinávrt pre vodné dielo20,0 m18266 124Ca4.pdf140 m
    Ružinávrt pre vodné dielo8,5 m18266 124Ca3.pdf200 m
    Divínúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou15,0 m75681 124Ca9.pdf400 m
    Divínúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou30,0 m76139 124Ca10.pdf430 m
    1175ložiskový91,0 m76309550 m
    V-100-230-INinžiniersko-geologický15,0 m95127670 m
    V-100-231-HGinžiniersko-geologický14,0 m95127670 m
    ŠA-241-04inžiniersko-geologický5,0 m95127670 m
    V-100-232-INinžiniersko-geologický14,0 m95127680 m
    V-100-233-HGinžiniersko-geologický14,5 m95127680 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ZdrojDruhTeplota vody (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 519,9 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Lovinobaňa–1970–1,9 km

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy5×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny5×

    Súčasný stav

    • SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick5×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organizace a lokalita

    Kdo revíry spravuje a kde leží

    Organizace na tokukdo revíry spravuje a jaké podmínky tam dnes jsou

    1. RADA1 revír · 2,0 km12VN Ružiná12

    Další toky v okolí

    Povodí Hron