Diese Seite ist nur teilweise übersetzt. Nicht übersetzte Teile werden auf Slowakisch angezeigt, der Originalsprache der Website. Slowakisches Original öffnen

Fließgewässer

VN Ružiná

Flussgebiet GranKarpfengewässer
Fischereirevier
1
Länge des Fischereireviers
2,0km
Region
Region Banská Bystrica
Luftbild von Fließgewässer VN Ružiná mit hervorgehobener Linie
Blaue Linie: Verlauf des Fließgewässers (ungefähr). Orthofotomosaik der Slowakei © GKÚ Bratislava, CC BY 4,0Google Maps

Jetzt am Wasser

Heute am Gewässer VN Ružiná

Angelbedingungen-Score, das beste Fenster des Tages und Fischereireviere aus den besten Bedingungen

Durchschnitt der Fischereireviere des Fließgewässers

Geringe Aktivität · Durchschnittlich eines Fischereireviers

Die Zahl in der Kopfzeile ist eine Schätzung für die Mitte des Fließgewässers basierend auf Wetter und Messungen. Der Durchschnitt der Fischereireviere zählt außerdem Satellitendaten, Verschattungen und die Geologie jedes Reviers.

Bestes Zeitfenster heute

06:00–08:00

VN Ružiná, Fensterpunktzahl 18.

Bei der Bewertung handelt es sich um eine Schätzung der Bedingungen basierend auf Wetter, Wasser und Umgebung, nicht um eine Bissvorhersage. Neu berechnet bei 02:04.

Karte und Fischereireviere des Fließgewässers

Der Verlauf des Fließgewässers und seiner Fischereireviere. Sie können die Linienfarbe an die aktuellen Bedingungen, die Qualität oder jeden anderen Parameter anpassen.

DetailfilterRegion, Bezirk, Flussbett, Tiefe, Beschattung, Satelliten, Wasserchemie und Verschmutzung, Fische, Geologie

1445Fischereireviere
Wählen Sie eine Kategorie, um die Auswahl einzugrenzen. Neben jeder Option sehen Sie, wie viele Fischereireviere übrig bleiben.
Kartenfarbe
Karte wird geladen…

Bewegen Sie die Karte mit zwei Fingern. Im Vollbildmodus genügt ein Finger.

    Höhenprofil: Stausee

    Geländehöhe entlang des Fischereireviers und der ungefähre Wasserstand.

    Stausee Da es sich um einen Stausee handelt, wird das Fließgewässer hier nicht bewertet: Das Wasser weist keine Strömung, kein Gefälle und kein Gefälle auf. Die Karte zeigt die Geländehöhe entlang des Fischereireviers.

    2522542562582600,0 km0,5 km1,0 km1,5 km
    Geländehöhenprofil (Stausee): von 259 bis 253 m ü.d.M. über 2,0 km.
    Geländehöhe entlang der Fischereirevierlinie, vom Anfang (links) bis zum Ende
    Ungefährer Wasserstand
    253 m a.s.l.
    Tiefster Punkt des Profils
    253 m a.s.l.
    Höchster Punkt des Profils
    259 m a.s.l.

    Quelle: Open Topo Data (eudem25m), 4. Nov. 2026. Die Höhe ist ungefähr (Fehler von einigen Metern).

    Gelände in 3D

    Das 3D-Geländemodell wird geladen…

    Historische Bilder

    Veränderungen der Umgebung und der Natur von 2018 bis 2024: wie sich Ufer, Vegetation und Landschaft rund um das Gewässer verändern. Die Bilder wechseln automatisch; Sie können sie auch manuell durchsuchen.

    Luftbild Fließgewässer VN Ružiná von 2018
    2018abgebildet 9. Aug. 2018
    Luftbild Fließgewässer VN Ružiná von 2021
    2021abgebildet 7. Sept. 2021
    Luftbild Fließgewässer VN Ružiná von 2024
    2024abgebildet 27. Juli 2024

    Orthofotomosaik der Slowakei © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Das Jahr und der Tag der Aufnahme hängen vom Standort ab, sodass einzelne Jahre je nach Jahreszeit und Wetter unterschiedlich sein können.

    Wasserverschmutzung am Gewässer VN Ružiná

    Wasserqualität laut SHMÚ, Kläranlagen in der Nähe der Fischereireviere und Grundwasser in der Umgebung

    Grundwasser: Messwertetypischer Wert von Stationen im Umkreis von 10 km, 2025

    0 von 1 Fischereirevier mit Messungen hat in der Nähe Grundwasser mit einem Wert über dem Grenzwert für mindestens einen Indikator.

    Quelle: SHMÚ (Jahrbücher zur Qualität von Oberflächen- und Grundwasser), das Register der Kläranlagen des VÚVH und die EEA. Eine SHMÚ-Messstelle wird einem Fischereirevier nach gleichem Gewässernamen und nach Entfernung zugeordnet; das Jahrbuch führt die Stellen auf, die die Norm nicht eingehalten haben, daher ist eine fehlende Stelle kein Beweis für sauberes Wasser.

    Geológia a geochémia toku VN Ružiná

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 2 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek100 % čiary vody

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 7,8modelový odhad

    typ vody Ca–Mg–HCO₃

    Mineralizácia 230 mg/l, mäkká voda (6,4 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    1 aus 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Chróm 208 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 95. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    Staré banské diela

    40objektov do 3 km

    ťažené: Au, Cu

    Najbližšie: Róbert (štôlňa), 820 m od vody.

    Zlato v riečnom sedimente

    4vzorky so zlatom

    13 rudných minerálov v sedimente

    Najviac 2 zrná v jednej vzorke (940 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.

    Stopové prvky vo vode toku

    0 aus 8ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Arzén 1,00 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 50. percentil (Budinský potok).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    294vrtov do 3 km

    178 rozborov vody v okolí

    Z toho 294 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    Geotermálna energia

    –

    1 zdroj geotermálnych a minerálnych vôd do 10 km.

    Environmentálne záťaže a skládky

    1lokalít do 3 km

    1 skládka

    V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.

    Ložiská a rudné výskyty

    40záznamov do 5 km

    15 ložísk, 25 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    5plôch do 3 km

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek100%SR 72 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér100%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaPunkte
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív1×

    Mapa pokrýva 1 z 2 bodov čiary vody.

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Säuregehalt des Wassers

    pH 7,77typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Wasserhärte

    6,4°dH, mäkká

    Súčet vápnika a horčíka (1,14 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    230mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • DraslíkK3,53 mg/l58. percentil
    • ChlorideCl12,2 mg/l57. percentil
    • NatriumNa10,4 mg/l55. percentil
    • MagnesiumMg9,08 mg/l28. percentil
    • FluorideF0,0699 mg/l24. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO3119 mg/l23. percentil
    • SulfateSO423,8 mg/l23. percentil
    • KalziumCa30,6 mg/l20. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • FosforečnanyPO40,496 mg/l81. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK4,26 mg/l71. percentil
    • AmóniumNH40,193 mg/l67. percentil
    • NitrateNO36,03 mg/l48. percentil

    Metalle

    • ManganMn213 μg/l90. percentil
    • EisenFe0,169 mg/l70. percentil
    • AluminiumAl39,5 μg/l36. percentil
    • ZinkZn1,99 μg/l12. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • ChromCr208 mg/kg95. percentil
    • KobaltCo11,3 mg/kg82. percentil
    • AntimonSb1,69 mg/kg81. percentil
    • QuecksilberHg0,209 mg/kg76. percentil
    • VanadiumV79,3 mg/kg71. percentil
    • ArsenAs8,51 mg/kg69. percentil
    • ZinkZn117 mg/kg67. percentil
    • CínSn3,15 mg/kg67. percentil
    • CadmiumCd0,213 mg/kg56. percentil
    • NickelNi24,2 mg/kg48. percentil
    • BizmutBi0,206 mg/kg46. percentil
    • KupferCu21,7 mg/kg41. percentil
    • MolybdänMo0,329 mg/kg40. percentil
    • FührenPb11,5 mg/kg23. percentil
    • SelenSe0,128 mg/kg18. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • ManganMn1.367 mg/kg86. percentil
    • TitánTi5.582 mg/kg81. percentil
    • DraslíkK1,63 %69. percentil
    • AluminiumAl6,15 %66. percentil
    • EisenFe2,92 %62. percentil
    • NatriumNa0,924 %61. percentil
    • PhosphorP908 mg/kg58. percentil
    • KalziumCa1,30 %25. percentil
    • MagnesiumMg0,679 %23. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • ZirkónZr622 mg/kg95. percentil
    • CérCe86,7 mg/kg94. percentil
    • BáriumBa674 mg/kg91. percentil
    • YtriumY34,0 mg/kg79. percentil
    • RubídiumRb97,7 mg/kg72. percentil
    • StronciumSr155 mg/kg66. percentil
    • BerylliumBe1,59 mg/kg61. percentil
    • BorB63,6 mg/kg59. percentil
    • GáliumGa14,3 mg/kg53. percentil
    • LítiumLi26,8 mg/kg34. percentil

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Róbert – 2 – štôlňa (820 m od vody)Tutz šachta – 1 – šachta (860 m od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (880 m od vody)Črepková – 2 – štôlňa (1,0 km od vody)Róbert – 2 – štôlňa (1,2 km od vody)I. štôlňa – 2 – štôlňa (1,2 km od vody)Jozef úpadnica – 6 – iný druh objektu (1,2 km od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (1,3 km od vody)Václav – 2 – štôlňa (1,3 km od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (1,4 km od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (1,4 km od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (1,4 km od vody)Bohumil III. – 2 – štôlňa (1,5 km od vody)Bohumil II. – 2 – štôlňa (1,5 km od vody)Slepá hlavná šachta – 1 – šachta (1,6 km od vody)Bohumil I. – 2 – štôlňa (1,7 km od vody)Bohumil I. – 2 – štôlňa (1,9 km od vody)Halda – 5 – halda (2,5 km od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (2,6 km od vody)Halda – 5 – halda (2,8 km od vody)Halda – 5 – halda (2,9 km od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (880 m od vody)Karol obzor – 2 – štôlňa (880 m od vody)Július obzor – 2 – štôlňa (880 m od vody)I. štôlňa – 2 – štôlňa (1,1 km od vody)Róbert obzor – 2 – štôlňa (1,1 km od vody)Črepková obzor – 2 – štôlňa (1,1 km od vody)2. obzor – 2 – štôlňa (1,2 km od vody)Jozef úpadnica – 6 – iný druh objektu (1,2 km od vody)3. obzor – 2 – štôlňa (1,3 km od vody)Obzor – 2 – štôlňa (1,3 km od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (1,4 km od vody)Štôlňa – 2 – štôlňa (1,4 km od vody)Václav obzor – 2 – štôlňa (1,6 km od vody)Antonín obzor – 2 – štôlňa (1,6 km od vody)Bohumil III. obzor – 2 – štôlňa (1,6 km od vody)Bohumil II. obzor – 2 – štôlňa (1,7 km od vody)Ladislav obzor – 2 – štôlňa (1,7 km od vody)Bohumil I. obzor – 2 – štôlňa (1,8 km od vody)Pingové pole – pinga, pingový ťah (2,0 km od vody)Ružiná – Magnezit (1,5 km od vody)Lovinobaňa – cintorín – Komplexné železné rudy (1,5 km od vody)Lovinobaňa – Dolné Fafáky – Železné rudy (2,8 km od vody)Uderiná – Viničky – Komplexné železné rudy (3,0 km od vody)Lovinobaňa – Mertlová – Komplexné železné rudy (3,1 km od vody)Uderiná – Zlaté rudy (3,5 km od vody)Brezina – Pyrit (3,8 km od vody)Cinobaňa – Borisová – Komplexné železné rudy (4,4 km od vody)Cinobaňa – Jarčanisko – Komplexné železné rudy (4,5 km od vody)Podrečany – Magnezit (4,7 km od vody)Lovinobaňa – nijaký (1,9 km od vody)a1 (9,9 km od vody)Ružiná – stavebný kameň (2,1 km od vody)Ružiná – vápenec ostatný (2,1 km od vody)Tuhár – dekoračný kameň (2,9 km od vody)Tuhár – stavebný kameň (2,9 km od vody)Uderiná – magnezit (4,7 km od vody)Ružiná – vápenec ostatný (2,3 km od vody)Ružiná – stavebný kameň (2,3 km od vody)Tuhár – dekoračný kameň (3,0 km od vody)Tuhár – stavebný kameň (3,0 km od vody)Uderiná – magnezit (4,7 km od vody)Podrečany – magnezit (4,9 km od vody)Uderiná – magnezit (4,7 km od vody)Mýtna – Hrby – stavebný kameň (1,8 km od vody)Tuhár – stavebný kameň (3,2 km od vody)Podrečany – ostatné suroviny (5,0 km od vody) (1,0 km od vody)Divín – stavebný kameň – vápenec (1,3 km od vody)Lovinobaňa – Fe rudy – siderit, Cu rudy (2,0 km od vody)Divín – stavebný kameň – granit (2,0 km od vody)Uderiná – Fe rudy – siderit, Cu rudy (2,7 km od vody)Tuhár – drahé a ozdobné kamene – mramor (2,9 km od vody)Mýtna – Fe rudy -hematit (3,0 km od vody)Lovinobaňa – Cu rudy, Fe rudy – siderit (3,1 km od vody)Tuhársky mlyn – stavebný kameň – dolomit (4,0 km od vody)Cinobaňa – Jančanisko – Fe rudy – limonit (4,1 km od vody)Tuhár II – dekoračný kameň (4,2 km od vody)Tuhár II – dekoračný kameň (4,3 km od vody)Tuhár II – dekoračný kameň (4,4 km od vody)Gregorova Vieska – Fe rudy – hematit, magnezit (4,9 km od vody)Uderiná – zlaté a strieborné rudy (3,4 km od vody)Podrečany – mineralógia (4,6 km od vody)Lovinobaňa – Zosuvy (620 m od vody)Lovinobaňa – Zosuvy (650 m od vody)Lovinobaňa – Zosuvy (970 m od vody)Mýtna – Zosuvy (1,9 km od vody)Mýtna – Zosuvy (3,0 km od vody)Ružina – vrt pre vodné dielo (30 m od vody)Ružina – vrt pre vodné dielo (120 m od vody)Ružiná – vrt pre vodné dielo (140 m od vody)Ružiná – vrt pre vodné dielo (200 m od vody)Divín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (400 m od vody)Divín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (430 m od vody)Divín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,5 km od vody)Lovinobaňa – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,1 km od vody)Lovinobaňa – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,2 km od vody)zlato 1 ks – zlato (80 m od vody)zlato 2 ks – zlato (280 m od vody)zlato 2 ks – zlato (840 m od vody)zlato 2 ks – zlato (940 m od vody)2 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • ArsenAsbežná hodnota
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l1 vzorka

      Najvyššia hodnota: Budinský potok, 2008, 200 m od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Budinský potok, 2008, 200 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBanižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 36,0 μg/lmedián 36,0 μg/l1 vzorka

      Najvyššia hodnota: Budinský potok, 2008, 200 m od vody. Porovnanie: 45. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • FührenPbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Budinský potok, 2008, 200 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Budinský potok, 2008, 200 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Budinský potok, 2008, 200 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,150 μg/lmedián 0,150 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Budinský potok, 200 m od vody. Porovnanie: 26. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KupferCunižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Budinský potok, 2008, 200 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2bežná hodnota
      najvyššie 16,2 mg/lmedián 16,2 mg/l1 vzorka

      Najvyššia hodnota: Budinský potok, 2008, 200 m od vody. Porovnanie: 69. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Ilmenit (FeTiO₃)12 vzoriek, najviac 2000 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)12 vzoriek, najviac 2629 zŕn
    • Rutil (TiO₂)12 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Anatas (TiO₂)11 vzoriek, najviac 300 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)11 vzoriek, najviac 1300 zŕn
    • Barit (BaSO₄)9 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)9 vzoriek, najviac 155 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)8 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)8 vzoriek, najviac 350 zŕn
    • Cinabarit (HgS)6 vzoriek, najviac 172 zŕn
    • Scheelit (CaWO₄)5 vzoriek, najviac 144 zŕn
    • Gold (Au)4 vzorky, najviac 2 zŕn
    • Chalkopyrit (CuFeS₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Najbližšie vzorky so zlatom

    VzorkaZlato vo vzorkeOd vody
    355a1 zrno80 m
    353a2 zrná280 m
    262e2 zrná840 m
    264e2 zrná940 m

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))12 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)12 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Titanit (CaTiSiO₅)12 vzoriek, najviac 450 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)12 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)11 vzoriek, najviac 450 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))11 vzoriek, najviac 1350 zŕn
    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)11 vzoriek, najviac 800 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)10 vzoriek, najviac 350 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)7 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Kyanit (Al₂SiO₅)4 vzorky, najviac 50 zŕn
    • Sillimanit (Al₂SiO₅)4 vzorky, najviac 300 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Kovy v podzemnej vode

    • ArsenAsextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 26,0 μg/lmedián 0,500 μg/l14 vzoriek86 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,1 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 2,30 μg/lmedián 0,100 μg/l14 vzoriek86 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,6 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ZinkZnvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1 585 μg/lmedián 15,5 μg/l14 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,7 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • FührenPbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 3,00 μg/lmedián 1,00 μg/l14 vzoriek36 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,7 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AluminiumAlzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,0700 mg/lmedián 0,0250 mg/l14 vzoriek7 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,8 km od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KupferCuzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 0,250 μg/l14 vzoriek

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,2 km od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrmierne zvýšená
      najvyššie 1,30 μg/lmedián 0,750 μg/l14 vzoriek21 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,2 km od vody. Porovnanie: 81. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLibežná hodnota
      najvyššie 15,0 μg/lmedián 2,00 μg/l14 vzoriek43 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,1 km od vody. Porovnanie: 72. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • EisenFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l11 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l14 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 47. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • QuecksilberHgnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l14 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l14 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 39. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    potok, rieka12,39 Bq/l2,39 Bq/l
    vodný zdroj pre hromadné zásobovanie118,0 Bq/l18,0 Bq/l
    Quelle258,0 Bq/l57,0 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)

    • Au3×
    • Cu1×

    Druhy banských objektov

    • štôlňa32×
    • halda3×
    • šachta2×
    • iný druh objektu2×
    • pinga, pingový ťah1×

    Najbližšie staré banské diela

    NameArtenŤaženéUkončenieOd vody
    Róbertštôlňamagnezit1965820 m
    Tutz šachtašachtamagnezit1965860 m
    Štôlňaštôlňamagnezit1965880 m
    Štôlňaštôlňamagnezit1965880 m
    Karol obzorštôlňamagnezit1965880 m
    Július obzorštôlňamagnezit1965880 m
    Črepkováštôlňamagnezit19651,0 km
    I. štôlňaštôlňamagnezit19651,1 km
    Róbert obzorštôlňamagnezit19651,1 km
    Črepková obzorštôlňamagnezit19651,1 km

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    Mýtna – Hrbystavebný kameňŤažené ložisko – AMETYS s.r.o. Košice1,8 km
    Ružinástavebný kameňŤažené ložisko – VÁPENCOVÝ PRIEMYSEL RUŽINÁ, s.r.o.2,1 km
    Ružinávápenec ostatnýŤažené ložisko – VÁPENCOVÝ PRIEMYSEL RUŽINÁ, s.r.o.2,1 km
    Ružinávápenec ostatnýŤažené ložisko – GEOFARMA s.r.o.2,3 km
    Ružinástavebný kameňŤažené ložisko – GEOFARMA s.r.o.2,3 km
    Tuhárdekoračný kameňŤažené ložisko – GEOFARMA s.r.o.2,9 km
    Tuhárstavebný kameňŤažené ložisko – GEOFARMA s.r.o.2,9 km
    Tuhárdekoračný kameňŤažené ložisko – GEOFARMA s.r.o.3,0 km
    Tuhárstavebný kameňŤažené ložisko – GEOFARMA s.r.o.3,0 km
    Tuhárstavebný kameňŤažené ložisko – SKC, s.r.o.3,2 km
    UderinámagnezitLožisko s predpokladom využívania zásob – Organizácia neurčená4,7 km
    UderinámagnezitLožisko s predpokladom využívania zásob – Organizácia neurčená4,7 km

    Rudné výskyty v metalogenetickej mape

    VýskytTyp rudyMetalleArtenOd vody
    RužináMagnezitmagnezitmalé ložisko1,5 km
    Lovinobaňa – cintorínKomplexné železné rudyFe, Cumineralogický výskyt1,5 km
    Lovinobaňa – Dolné FafákyŽelezné rudyFemineralogický výskyt2,8 km
    Uderiná – ViničkyKomplexné železné rudyFe, Cumineralogický výskyt3,0 km
    Lovinobaňa – MertlováKomplexné železné rudyFe, Cu, Agmineralogický výskyt3,1 km
    UderináZlaté rudyAuložiskový výskyt3,5 km
    BrezinaPyritFemineralogický výskyt3,8 km
    Cinobaňa – BorisováKomplexné železné rudyFe, Cumineralogický výskyt4,4 km
    Cinobaňa – JarčaniskoKomplexné železné rudyFe, Cumineralogický výskyt4,5 km
    PodrečanyMagnezitmagnezitstredné ložisko4,7 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    294 vrtov v pásme 3 km, z toho 9 hydrogeologických a 285 ostatných; s číslom archívnej správy 294.

    Hĺbky vrtov

    • bis zu 10 m164×
    • 10–30 m116×
    • 30–100 m12×
    • 100–300 m2×
    • nad 300 m0×

    Najbližšie vrty

    StandortArtenTiefeArchívna správaOd vody
    Ružinavrt pre vodné dielo11,4 m18266 124Ca5.pdf30 m
    Ružinavrt pre vodné dielo14,0 m18266 124Ca6.pdf120 m
    Ružinávrt pre vodné dielo20,0 m18266 124Ca4.pdf140 m
    Ružinávrt pre vodné dielo8,5 m18266 124Ca3.pdf200 m
    Divínúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou15,0 m75681 124Ca9.pdf400 m
    Divínúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou30,0 m76139 124Ca10.pdf430 m
    1175ložiskový91,0 m76309550 m
    V-100-230-INinžiniersko-geologický15,0 m95127670 m
    V-100-231-HGinžiniersko-geologický14,0 m95127670 m
    ŠA-241-04inžiniersko-geologický5,0 m95127670 m
    V-100-232-INinžiniersko-geologický14,0 m95127680 m
    V-100-233-HGinžiniersko-geologický14,5 m95127680 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    QuelleArtenWassertemperatur (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 519,9 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Lovinobaňa–1970–1,9 km

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy5×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny5×

    Súčasný stav

    • SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick5×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organisationen und Standort

    Wer leitet die Fischereireviere und wo sind sie?

    Organisationen am FließgewässerWer leitet die Fischereireviere und wie sind die Bedingungen dort heute?

    1. RADA1 Fischereirevier · 2,0 km12VN Ružiná12

    Weitere Fließgewässer in der Nähe

    Flussgebiet Gran